ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bilgreek1
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 12:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bilgreek1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα διάβασα το δεύτερο βιβλίο του Carlos Castaneda. Ο τύπος πραγματικά γνωρίζει πολλά και ίσως όχι απλώς γνωρίζει.

Είναι ο κόσμος πραγματικός; Είναι έτσι όπως τον βλέπουμε. Δεν το νωμίζω. Μου φένεται ψεύτικος..
Ο κόσμος του καθενός είναι εκείνος που του έχουν μάθει οτι είναι. Δεν μπορούμε όμως να δούμε παραπέρα. Δέν μπορούμε να δούμε πραγματικά. Πώς μπόρεσαν να χαθούν όλα αυτά τα "μυστικά"; Πώς χάθηκε εκείνος ο αρχαίος κόσμος; Ο κόσμος της αρχαίας Ελλάδος; Και δεν μιλάω για το 2000 π.Χ. αλλα για πιο πρίν...

Ο άνθρωπος έχει χάσει το νόημα της ζωής του.
Δεν ξέρει τι ήρθε να κάνει εδω πέρα, εδώ σ'αυτόν τον πλανητη..
Έχω αρχίσει να φεύγω απο αυτή την ζωή. Έχω βαρεθεί αυτόν τον κόσμο.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το νόημα της διαμονής μα ςεδω πέρα; Δεν βρίσκω άκρη, όλα μπερδεύονται και συγχέονται, εξηγήστε μου...

Το σθμέπασμά μου: Δεν υπάρχει νόημα, ήρθαμε απλώς για να αφήσουμε απογόνους και να φύγουμε..Και το παιχνίδι του σύμπαντος συνεχίζεται...

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 13:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σθμέπασμά μου: Δεν υπάρχει νόημα, ήρθαμε απλώς για να αφήσουμε απογόνους και να φύγουμε..Και το παιχνίδι του σύμπαντος συνεχίζεται...

Ακόμα και έτσι, η ζωή δεν είναι όμορφη ?
Κάθε ηλιοβασίλεμα κρατάει μερικά λεπτά, αλλα είναι ομορφο και αξίζει να σταθεις
να το κοιτάξεις. Χρειάζεται δηλαδή η ματαιοδοξία της αιωνιότητας για να χαρεί κανείς 5 απλά εφήμερα πραγματάκια ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bilgreek1
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 13:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bilgreek1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν έχεις έρθει για το τίποτα και αντι να προσπαθείς να συνέχισεις να σου κάνουν την ζωή τόσο άχρεια και άθλια, κόλασησ σκέτη, δέν είναι και ότι καλύτερο. Οι εβραίοι δεν μας αφήνουν να αναπνεύσουμε όταν πατούμε σε μαεγαλύτερα χωράφια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bilgreek1
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 13:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bilgreek1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά πιστεύω πως ένας δευτερεύον λόγος που ήρθαμε είναι για να αποκτήσουμε σοφία και γνώσεις. Έλα όμως που δεν υπάρχει η πύλη προς αυτήν..Μας την έχουν λήσει..Η γνώση ξεχάστηκε..Οι δάσκαλοι χαθήκαν...
Πραγματυκά απελπιστηκό. Πιστέω όμως πως η θετική σκέψη βοηθάει. Δεν πρέπει να τα παρατάμε αλλα να προσπαθούμε να το χαιρόμαστε..Λίγο δύσκολο αλλα όχι ακατόρθοτοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bilgreek1
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 14:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bilgreek1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Ο θανατός σου βρίσκετε πάντα ένα μέτρο αριστερά σου. Όταν θα τα έχεις χαμένα ρώτα τον:
-Είναι το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσε να μου έχει συμβεί; Θα σου απαντήσει:
-Όχι, αφού εγώ δεν σε ακούμπησα ακόμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 14:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα, απο τη στιγμή που δεν σε έχει πνίξει κανένα Tsunami και δεν σε βομβαρδίζουν οι Αμερικάνοι νομίζω οτι η απαισιοδοξία σου σχετίζεται με το ξερό σου το κεφάλι.
Αν τώρα θέλεις να τα ρίχνεις στους Εβραίους για να αποφύγεις τις ευθύνες σου...


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 17:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angele η τοποθέτηση του bilgreek1 είναι πολύ σωστή και δέν ανέφερε τίποτα για τους Εβραίους. Οι ευθύνες είναι σαφώς δικές μας και οφείλονται στην αδιαφορία και στην ξεροκεφαλιά μας οι Εβραίοι δέν μας φταίνε τίποτα!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 18:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisna

Στο τρίτο μυνημα του thread γράφει

quote:

Όταν έχεις έρθει για το τίποτα και αντι να προσπαθείς να συνέχισεις να σου κάνουν την ζωή τόσο άχρεια και άθλια, κόλασησ σκέτη, δέν είναι και ότι καλύτερο. Οι εβραίοι δεν μας αφήνουν να αναπνεύσουμε όταν πατούμε σε μαεγαλύτερα χωράφια.

Μήπως εννοεί κάτι άλλο ?

Angelos

Edited by - Angelos on 11/03/2005 18:12:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 20:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν το είχα προσέξει αυτό που είπε είναι σφάλμα του. Προφανώς άν εννοεί σάν Εβραίους όσους στηρίζονται σε Εβραικά δόγματα χωρίς να βάλουν το μυαλό τους να σκεφτεί περισσότερο έχει δίκιο. Θα έπρεπε να το διατυπώσει αλλιώς!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 20:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα

τι γίνεται βρε παιδιά συντονισμό έχουμε με απόκλιση 5-7 λεπτών

είδες τι γίνεται οταν τα μεγάλα μυαλά συναντιόνται.

μόνο μην αποσυντονιστούμε παιδιά τοτε τα μυαλά μας θα φύγουν

σε άλλη διάσταση τωρα σε ποιά δεν ξέρω;

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bilgreek1
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 19:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bilgreek1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά πιστεύω να καταλάβατε ποιους εβραίους εννοώ.
Η απαισιοδοξία μου σχετίζεται(απαισιοδοξία την αποκαλείς αλλα δέν νομίζω πως είναι αυτό,ίσως είναι ο θυμός) με την αγνωσία μου και την ανικανότητα πρόσβασης στην γνώση, δική μου και όλων μας.
Όταν ο άλλος βαριέται που ζεί και η αρνητικούρα του μεταφέρεται και στους γύρω και δεν φτάνει μόνο αυτό που είναι το λιγότερο, όλα τα μεγάλα μυαλά έχουν πετσοκοφτεί τότε τι άλλο μπορώ να πώ;...
Όλα πιστεύω πως ξεκινούν απο τα σχολεία, όταν δεν παροτρίνεται η δίψα για γνώση αλλα το πώς να κάνεις κατσάκι..
Η γνώση εξαφανίζεται και η χώρα οδεύει προς την εξαφάνισει. Είναι να μην ανυσηχείς ή μάλλον να προσέχεις;

Ο θανατός σου βρίσκετε πάντα ένα μέτρο αριστερά σου. Όταν θα τα έχεις χαμένα ρώτα τον:
-Είναι το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσε να μου έχει συμβεί; Θα σου απαντήσει:
-Όχι, αφού εγώ δεν σε ακούμπησα ακόμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bilgreek1
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 19:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bilgreek1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Greeks keep walking...


A kai sorry για κάτι απρόσεκτα λαθάκια. Δεν τα διαβάζω μετά την γραφή

Ο θανατός σου βρίσκετε πάντα ένα μέτρο αριστερά σου. Όταν θα τα έχεις χαμένα ρώτα τον:
-Είναι το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσε να μου έχει συμβεί; Θα σου απαντήσει:
-Όχι, αφού εγώ δεν σε ακούμπησα ακόμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bilgreek1
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 20:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bilgreek1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
So,, any other minds?
Γιατί στο διάλο ήρθαμε σ'αυτήν την γή?

Ο θανατός σου βρίσκετε πάντα ένα μέτρο αριστερά σου. Όταν θα τα έχεις χαμένα ρώτα τον:
-Είναι το χειρότερο πράγμα που θα μπορούσε να μου έχει συμβεί; Θα σου απαντήσει:
-Όχι, αφού εγώ δεν σε ακούμπησα ακόμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mirandagr2000
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 21:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mirandagr2000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
So,, any other minds?
Γιατί στο διάλο ήρθαμε σ'αυτήν την γή?

ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΥΦΛΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΠΡΑΣΣΙΝΟ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ.Ο ΙΗΣΟΥΣ ΣΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΙΣΤΗΣ ΣΟΦΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 24 ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΟΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ Η ΖΕΣΤΗ ΤΟ ΚΡΥΟ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΚΛΠ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy