ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mystic girl
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 16:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ?ΕΧΕΤΕ
ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟ ΓΝΩΣΤΟ-ΓΝΩΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ?ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΞΟΡΚΙΑ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΙΣΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 16:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ? ΥΠΗΡΞΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΑΓΙΑ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΗ ΣΑΝ ΙΔΕΑ, ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΣΥΧΝΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΕ ΠΟΛΕΙΣ (ΕΜΕΝΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ) ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΜΑΓΙΣΣΕΣ.
ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΗΚΑ ΠΕΤΑΜΕΝΗ ΨΟΦΙΑ ΓΑΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΟΤΕ. ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΙΚΗ (ΛΥΚΟΦΙΛΙΑ!)ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΡΩΤΑΓΕ ΕΠΙΜΟΝΑ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΜΑΓΙΑ.. ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΑΙΖΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΑΝΗΔΕΗ..
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΟΤΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΗΝ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic girl
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 17:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΡΙΑ ΣΥΝΕΦΙΑΣΜΕΝΗ Κ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ..Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΙΣΣΑ ΤΟ 1920 απεβιωσε περσι προτεινε στην μητερα μου να πανε στην εκκλησια,η μητερα μου συμφωνησε πηγανε κ οταν γυρναγανε με τη θεια μου βρεθηκε μπροστα στην πορτα μασ ενα αδειο παιδικο καλαθι με κατι αντικειμενα μεσα τα οποια δεν θυμαμαι νομιζω καρφιτσεσ κ αργοτερα το επιασε ο πατερασ μου και το πεταξε....απο οτι διαβασα τωρα τελευταια οτι αντικειμενα εχεισ την υποψια οτι ειναι μαγεμενα να τα καισ ...εν ολιγεισ εγω ειμαι μοναχοκορη και οι γονεισ μου παρολεσ τισ προσπαθειεσ δεν κανανε ποτε αλλο παιδι αν και θελανε και εγω παραλιγο να πεθανω στην γεννα..(ημουν αναποδα και ο ομφαλιοσ λωροσ 3 φορεσ τυλιγμενοσ γυρω στο λαιμο μου,κ η μανα μου οταν ηταν εγκυοσ σε μενα επεσε 3 φορεσ απο την σκαλα)...και ολοι οι συγγενεισ πριν γεννηθω τουσ λεγανε δεν θα κανετε ποτε παιδια..τη λεσ για αυτο??ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΕΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 18:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οτι υπαρχουν ατομα που ασχολουνται με το θεμα υπαρχουν
και για το οτι ορισμενοι καταναλωνουν ενεργεια για να βλαψουν καποιους αλλους και αυτο το πιστευω-βασικα θα ηταν σαφως εξυπνοτερο εκ μερους τους να διαθεσουν την ενεργεια τους στο να βελτιωσουν τον εαυτο τους και να ανεβουν, αλλα προτιμουν τα ξορκια....-
μου εχει τυχει καποιος να προσπαθησει να μου κανει μαγια.
μου χαρισε κατι περιεργο στη γιορτη μου και αργοτερα ανακαλυψα στο σπιτι μου-οπου και ειχε ερθει για τη γιορτη μου-κατι επισης υποπτο που δεν ανηκε σε κανεναν απο τους παρεβρισκομενους.
ρωτησα σχετικα-γιατι δεν ειχα ιδεα-και μου ειπαν πως τα αντικειμενα ανηκαν σε ξορκι. η αληθεια ειναι πως αναστατωθηκα και με τα ατομα που ειχαν ολες αυτες τις γνωσεις γυρω απο το θεμα και μεχρι τοτε το αγνοουσα.
λοιπον, δεν επαθα τιποτα, κανεις δικος μου δεν επαθε κατι. πεταξα απλα τα αντικειμενα, το εβγαλα απο το μυαλο μου, συνεχισα τη ζωη μου οπως και πρωτα. εκανα μονο μια προσευχη, που παντα κανω οταν ξεκινω την ημερα μου για να νιωθω καλα και προστατευμενα. φοβαμαι περισσοτερο την κακια των ανθρωπων που την εκδηλωνουν αμεσα σε καθε τομεα της ζωης μπορει να ερθω σε επαφη μαζι τους, παρα τα ξορκια. και γενικα τα ατομα που καταπιανονται με τετοια πραγματα και δεν απολαμβανουν την καθε ημερα οπως τους ερχεται, τα λυπαμαι-δεν τα οικτιρω-απλα ειναι κριμα να μη χαιρεσαι τη ζωη σου και να χανεις χρονο με κουκλακια, σαπουνακια, κερακια και λοιπες αιδιες πιστευοντας πως κατι κανεις. και σε τελικη αν στην ψυχη μας εχουμε αγαπη και γαληνη για τον κοσμο γυρω μας, κανενα κουκλακι δεν μας βλαπτει...αυτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
link3427
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 19:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους link3427  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ πλήρως με την Elder Sister, δεν αμφισβητώ την ύπαρξη και την δύναμη των ξορκιών αλλά καλύτερα να τα αφήσει κάποιος μακρυά του δεν νομίζω πως του προσφέρουν κάτι ουσιώδες παρά μόνο εφήμερα συναισθήματα.
Τώρα όσον αφορά το θέμα της γέννας σου δεν θα το θεωρούσα ξόρκι ή κάτι παρόμοιο στην ιστορία της ιατρικής πολλά παράξενα έχουν ακουστεί πιθανόν να ήταν απλή σύμπτωση το οτί έπεσε τρείς φορές απο σκάλα απ'την άλλη μπορεί και όχι σημασία έχει ότι είσαι εσύ καλά και η μητέρα σου, αγνόεισαι τα υπόλοιπα αν βρείς την εσωτερική σου ισοροπία και έχεις πίστη αληθινή και δυνατή τότε μην φοβάσαι.
Δέν υπάρχει κατα την γνώμημου κάποιο δυνατότερο προστατευτικό από την πίστηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KEYMASTER
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 20:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KEYMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ ΞΟΡΚΙΑ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ ΞΟΡΚΙΑ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΕΣ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΓΕΛΙΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ.
ΜΑΓΕΙΑ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΥΗΜΕΝΟΙ Σ'ΑΥΤΗΝ.ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΞΟΡΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ.ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΚΑΚΟ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΜΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 20:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο λεμε
και γιατι να ασχοληθουμε?
πρεπει δηλαδη να μυηθω σε μαγεια, διαφορετικα δεν μπορω να απολαυσω τη ζωη μου?
η ως αμυητη, ειμαι και καλα ερμαιο του οποιουδηποτε ασχολειται με ξορκια? ελεος! και τι παει να πει καλο ξορκι δηλαδη?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KEYMASTER
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 20:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KEYMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ elder sister1
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
ΚΑΛΑ ΞΟΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΝ ΥΓΕΙΑ,ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ Ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ "ΛΕΥΚΗ ΜΑΓΕΙΑ".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 22:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓΕΙΑ,ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ
και πρεπει να κανω ξορκι για να εχω την υγεια μου, να ζω αρμονικα με το περιβαλλον μου και να αισθανομαι χαρα για τη ζωη μου?
το να προσεχω τον εαυτο μου, να συνεργαζομαι με τους γυρω μου και να μην τους κανω κακο, να επιλεγω δημιουργικες εκφρασεις που να με γεμιζουν, να τα παω καλα με την οικογενεια μου, τον ανθρωπο μου, τους φιλους μου, δεν αρκει? πρεπει να κανω ξορκι για να πανε καλα τα πραγματα στη ζωη μου? και μετα κοροιδευουμε τους παπαδες που κανουν προσευχες για να ερθει η καθαρση?
και αμαν πια με τις μυστικοπαθειες..αμα σε τελικη κατι ειναι τοσο καλο και αναγκαιο για τον ανθρωπο δεν πρεπει να ειναι μυστικο. θαβουμε ολοι τα ιερατεια που θελουν γνωση-δυναμη. και οταν αναφερθουμε σε μαγεια, ξερουν οι λιγοι και οι μυημενοι. δεν βλεπω και καμια προσπαθεια διαδοσης, εφοσον η λευκη μαγεια οπως λες ειναι για υγεια, ειρηνη, ευτυχια. α! και τιποτα δεν ειναι αρκετο, αν δεν κουνησουμε λιγο τα χερακια μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 22:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ


το "ξορκι" ειναι μερος καποιου τελετουργικου, ή το ιδιο το τελετουργικο.

η μονη "χρησιμοτητα" του ειναι να βοηθαει στην αυτοσυγκεντρωση αυτου που το κανει.

ειναι ενα ειδος αυθυποβολης, ενα ειδος πλασεμπο - απο μονο του δεν εχει καμια αξια και δυναμη.


αυτο που του δινει καποια δυναμη ειναι η ενεργεια και ο σκοπος του ανθρωπου που το κανει.

αν εχει ομως ενεργεια και σκοπο καποιος, σε διαβεβαιω πως δεν παιζει με ξορκια!


και δεν προσπαθει ποτε να βλαψει καποιον αλλο, γιατι ξερει οτι θα γινει ο ιδιος ο αγωγος της αρνητικης ενεργειας και θα πεσει στον λακκο που σκαβει για αλλον.


για να το κανει σημαινει πως ή δεν ξερει τι κανει, ή το μισος και η κακια του υπερτερουν της λογικης, αρα ειναι αρρωστος!


quote:

ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ?


ειναι απλα αρρωστοι...

quote:

ΕΧΕΤΕ
ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟ ΓΝΩΣΤΟ-ΓΝΩΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?


αμα ψαξεις, πιθανον καποιον να βρεις κι εδω μεσα...


δεν γνωριζω να σου υποδειξω συγκεκριμενο ατομο, αλλα εχω τα "εργα" καποιου αγνωστου σε φωτογραφια.

ο συγκεκριμενος δημιουργησε ολοκληρο μυθο περι σατανιστων και αποπροσανατολισε τον κοσμο επι πολλα χρονια για μια ολοκληρη περιοχη με ενα σκατοκουκλακι...


quote:

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ?



ο καθενας ο,τι σπειρει θα θερισει...


κι οποιος σκαβει τον λακκο του αλλου πεφτει ο ιδιος μεσα...


quote:

ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΞΟΡΚΙΑ?


εννοεις αν πιανουν?


μονο αν εσυ το πιστεψεις και παραδοθεις στο "πλασεμπο", στην αυθυποβολη.


σκεψου και δρασε θετικα με καθαρη καρδια στην ζωη σου, και μην φοβασαι τιποτα!!!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 22:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΥΓΕΙΑ,ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ
και πρεπει να κανω ξορκι για να εχω την υγεια μου, να ζω αρμονικα με το περιβαλλον μου και να αισθανομαι χαρα για τη ζωη μου?


εγραψες μεγαλη αδελφουλα!!!

συμφωνω με οσα ειπες μεχρι τωρα!

συμπληρωνω τσιταροντας την μεγαλη φιλοσοφο Τζεσικα Ραμπιτ: η ζωη ειναι μικρη για να ειναι θλιβερη!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 22:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οποιος σκαβει τον λακκο του αλλου πεφτει ο ιδιος μεσα...

Aν κι έχουμε «συγκρουστεί» κάποιες φορές jonniebegood, αυτό ξαναπέστο και ξαναπέστο μπας και το καταλάβουν ορισμένοι... Σοφότατη παροιμία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 01:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Aν κι έχουμε «συγκρουστεί» κάποιες φορές jonniebegood, αυτό ξαναπέστο και ξαναπέστο μπας και το καταλάβουν ορισμένοι... Σοφότατη παροιμία...



δεν εχουμε συγκρουστει ποτε αδερφε μου!

μια φορα μου τα "ψιλοεριξες", κι αντεδρασα εν "βρασμω ψυχης" που προεκληθει απο αλλους, κι εσυ δεν το συνεχισες...

αυτο το εκτιμησα!

μεταξυ μας νομιζω πως μπορουμε να διαφωνουμε και να επεκτεινουμε την διαφωνια σε εποικοδομητικη συζητηση ασχετως της εντασης της.

(επ αυτου μπορω να δωσω και μια "συμβουλη" της σχολης μου (λεγεται "αυτηνης της σχολης") απο την καρδια μου: ο,τι και να νιωθετε, εκφραστε το αμεσα!

ειτε θλιψη, ειτε χαρα, ειτε θυμο, μην τα κρατατε μεσα σας: εκτονωστε τα, και μετα ξεχαστε τα αμεσως!!!)

.

.

και να που συμφωνησαμε σε κατι!!!


και θα συμφωνησεις νομιζω και με το οτι η αρνητικοτητα βλαπτει πρωτιστως τον φορεα της, τον αγωγο.

οπως και με την αλλη σοφη παροιμια, που λεει: οποιος νυχτα περπατει, λασπες και σκατα πατει.


νασαι καλα

(το ξερεις οτι χαιρομαι να συζηταμε)


αφιερωνω σε ολους το κομματι που κατα την γνωμη μου θαπρεπε να ειναι η μουσικη υποκρουση του τοπικ: i put a spell on you, των κριντενς κλιαργουοτερ ριβαϊβαλ.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 01:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ ΣΤΟΝ ΨΥΧΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ.ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ,ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΥΠΟΨΙΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΑΓΙΑ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ,ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟΥ ΜΟΥ.ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΛΟΓΟ ΝΤΡΕΠΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΩ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 03:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, Jonnie!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 03:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

χαιρε φιλτατη Zadok!


και ευχαριστω!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 04:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον jonniebegood κι επικροτώ, εκτος απ' το "I put a spell on you"· Το προτιμώ από Nina Simone



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystic girl
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 15:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic girl  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ?ΕΓΩ ΛΟΓΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ Κ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΔΕΝ ΕΠΙΧΕΙΡΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝ Κ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΙΑΝΟΥΝ...Ο ΝΟΜΟΣ ΤΩΝ ΜΑΓΙΣΣΩΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ WHAT COMES AROUND GOES AROUND..ETSI DEN ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ..ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KEYMASTER
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 19:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KEYMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗΣ ΟΥΤΕ PLACIBOES.ΕΙΝΑΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΤΟΧΟ.ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ.ΔΕΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΞΟΡΚΙΑ(ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ).ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΕΥΚΑ ΞΟΡΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ,ΟΧΙ.ΔΕΔΟΜΕΝΗΣ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΦΥΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΗ,ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ? ΚΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ,ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΥΗΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ.ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΑΡΚΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 20:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, KEYMASTER και καλώς ήλθες στο esoterica!

Εσύ ξέρεις κάποιον που να μπορεί να κάνει ξόρκια;

Έχεις ζήσει κάποια ανάλογη περίπτωση που κάποιος επηρεάστηκε χωρίς να πιστεύει σ' αυτό εκ των προτέρων;

quote:
ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΑΡΚΕΙ.

Εσύ δηλαδή, τί κατάλαβες από τις απόψεις που διάβασες;

Θα αναμένω αγωνιωδώς τις απαντήσεις σου. Ελπίζω να μη με απογοητεύσεις.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 02:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΚΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ,ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ.



το ξερεις οτι εσυ διαμορφωνεις την πραγματικοτητα σου?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 17:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΤΟΧΟ.ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ.ΔΕΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΞΟΡΚΙΑ.

οποτε ας ασημωσουμε καλου κακου κανενα "μυημενο" να σωθουμε!
δηλαδη επειδη καποιος μπορει να εχει παθει φρικη μαζι μας μπορει να μας κανει κακο με ξορκι συγκεντρωνοντας την οποια ψυχικη διαθεση η ικανοτητα εχει εναντιον μας. εμεις τωρα δεν εχουμε καμια ψυχικη δυναμη απο τη φυση μας και η οποια χαρα που εχουμε στη ζωη μας δεν ειναι αρκετες, πρεπει να κανουμε αμυντικο ξορκι!
δηλαδη οπως το θετεις οταν ειναι για καλο ειναι προαιρετικο..ειναι δηλαδη στη διακριτικη μας ευχαιρεια να διαλεξουμε τον τροπο της χαρας μας. αλλα αν ειναι για κακο ειμαστε ερμαια. οποτε αν δεν ασχοληθουμε με το θεμα κινδυνευουμε μεσα στην αγνοια μας και αγνοωντας νομιζουμε οτι το θεμα λυνεται, ενω για να λυθει θελει ξορκι. οποτε η παμε σε καποιον που ξερει η αρχιζουμε τη ενασχοληση. που ειναι το προαιρετικο σε αυτο?
αλλα η ουσιαστικη ερωτηση εχει τεθει σε αυτο το σημειο απο τον jonniebegood: το ξερεις οτι εσυ διαμορφωνεις την πραγματικοτητα σου?
κι αν η απαντηση ειναι ναι, με τα ξορκια αυτο γινεται, το ξερω, εχω πειστει, συνεχισε στο επομενο σκελος της απαντησης μου.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΥΗΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ.ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΑΡΚΕΙ.

αυτα περι μυστικοτητας γιατι καποιοι απο εδω μεσα εκφραζουν κριτικη σταση απεναντι στο θεμα δεν στεκει ως πειστικο επιχειρημα.
ολα εχουν θετικα η αρνητικα αποτελεσματα για τη ζωη μας. εξαρταται απο τον τροπο χρησης.
και στην ιατρικη, μπορει καποιος να σου σωσει τη ζωη, αλλα αν ειναι τσαρλατανος η δεν εχει ηθικο φραγμο μπορει να σε βλαψει ανεπανορθωτα. αυτο δεν μας σταματαει απο το να απαιτουμε διαφανεια, ερευνα, μελετη, βελτιωση και προοδο του τομεα. αν π.χ εσυ η οποιος ασχολειται με ξορκια θεωρει πως κανοντας π.χ τα καλα-οπως τα εχεις ορισει-σχετικα με την υγεια ειναι σε θεση να σωσει τα παιδακια στο ογκολογικο η οποιον εχει αναγκη, γιατι να το κραταει μυστικο?ας βγει να το παρουσιασει, δεν εχει να φοβηθει τιποτα εφοσον αυτο που παρουσιαζει ειναι σημαντικο και εχει λογο υπαρξης στις ζωες μας. εξαλλου μεσα απο την αμφισβητηση και τη συνεχη μελετη ερχεται η γνωση και η σοφια. αλιμονο αν στις πρωτες αντιδρασεις σηκωναμε τα χερια και χαναμε την πιστη μας σε κατι που θεωρουμε σημαντικο. τα κουκουλωματα δημιουργουν ψευδιασθησεις μεγαλειου και εκμεταλλευσης και δεν διαφερουν σε τιποτα απο τις στρατηγικες των ιερατειων ολων των εποχων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 11:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

δηλαδη επειδη καποιος μπορει να εχει παθει φρικη μαζι μας μπορει να μας κανει κακο με ξορκι συγκεντρωνοντας την οποια ψυχικη διαθεση η ικανοτητα εχει εναντιον μας.



μωρε μην αρπαξει κανα δικανο ο φρικαρισμενος κι ερθει να μας βρει, κι ας παιζει οσο θελει με ξορκια!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 19:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξόρκια και μάγια τα χρησιμοποιεί κάποιος για να βλάψει κάποιον άλλον.

Έστω, οτι η διαδικασία ή ο μηχανισμός του ξορκιού πράγματι λειτουργεί.

Δεχόμαστε, οτι είναι όντως μηχανισμός για να επικεντρώσει κάποιος ή κάποια την αρνητική ενέργειά του και τη διοχετεύσει σε αυτόν που θέλει να βλάψει.

Έστω οτι αυτή η αρνητική ενέργεια υπάρχει (το έχω πει αλλού, οτι για εμένα δεν υπάρχει) και μπορεί να μεταδοθεί με αυτόν τον μηχανισμό.

Εύχομαι ολόψυχα, όποιος ή όποια πιστεύει οτι ΞΕΡΕΙ να κάνει ξόρκια και μάγια, όποιος ή όποια πιστεύει οτι έχει το δικαίωμα να κάνει κακό σε κάποιον άλλο και όποιος ή όποια πιστεύει οτι είναι η αυτόκλητη ανώτερη δύναμη, που της επιτρέπει να επεμβαίνει και να παρεμβάλει τη ζωή του άλλου, να πάθει είς πολλαπλούν αυτό το κακό που προσπαθεί αυτόκλητα να επιβάλλει με μάγια και με ξόρκια στους άλλους.

Από την άλλη πρέπει να πώ, οτι δεν πιστεύω σε ξόρκια και μάγια.

Άνθρωποι που καταφεύγουν σε τέτοια πράγμα, είτε σαν "θύτες" είτε σαν "θύματα", το κάνουν επειδή δεν έχουν καταφέρει να λύσουν τα όποια προβλήματά τους με τα μέσα του απτού κόσμου που όλοι ζούμε.

Αυτοί που τα πιστεύουν λοιπόν, ας τα "φάνε" στη μάπα ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 20:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία τα είπαμε έως εδώ...

Ο KEYMASTER μάλλον πήγε να πετάξει το χαρταετό του και δε μας έχει απαντήσει έως τώρα.

Λύστε μου μία απορία:

Γιατί μόλις αναφέρει κάποιος τη λέξη "ξόρκια" το μυαλό πηγαίνει στο κακό

Για εξορκισμούς της εκκλησίας δεν έχει ακούσει κανείς

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 20:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood:

quote:
μωρε μην αρπαξει κανα δικανο ο φρικαρισμενος κι ερθει να μας βρει, κι ας παιζει οσο θελει με ξορκια!

Και αφού οι Πέρσες διαπίστωσαν ότι με τα ξόρκια δουλειά δε γίνεται, αρματώθηκαν, μαζεύτηκαν το δυνατόν περισσότεροi και ήρθαν. Και μαγγανεύει ο Αιγύπτιος το τελευταίο και δυνατότερο "ξόρκι" λίγο πριν τη μάχη. "Τόσα είναι τα τόξα των τοξοβόλων της Μεγαλειότητάς Του, που κρύβουν τον ήλιο σαν εκτοξευθούν."

Και στο καπάκι εκ του σύνεγγυς έλαβε το "αντιξόρκι" του μεγίστου των θερμοπυλομάχων, του Διηνέκη. "Τόσο το καλύτερο, θα πολεμούμε υπο σκιάν". Μια απάντηση μεστή ρώμης, ανδρείας, θετικής σκέψης και ευθυμίας, αρετής πείτε το, φιλοσοφίας, λακωνικότητας, λευκής..σοφίας.

Αυτό που εννοείται, ας εννοηθεί..

Edited by - Ευθύμης on 14/03/2005 20:40:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 22:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί μόλις αναφέρει κάποιος τη λέξη "ξόρκια" το μυαλό πηγαίνει στο κακό

Για εξορκισμούς της εκκλησίας δεν έχει ακούσει κανείς


Γιατί, κατ εμέ, οι εξορκισμοί είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο, αγαπητή Zadok.

Πιστεύω, οτι πιο εύκολα θα βρεθούν κάποιοι να σου κάνουν κακό, παρά καλό.

Και το κακό έχει τελείως διαφορετική σημασία από αυτό που εννοώ όταν υπογράφω με το γνωστό "ο κακός Βρίλ"

Υπενθυμίζω οτι δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις, που είδαμε σε αυτό τον χώρο (οι όσοι έχουν μάτια και βλέπουν) οτι πάρα πολύ εύκολα βγήκε στην επιφάνεια η σκοτεινή πλευρά κάποιον ανθρώπων, μόλις η ματαιοδοξία τους δέχτηκε μια απλή σφαλιαρίτσα, με όλες τις αρνητικές (και ίσως και καταστροφικές) συνέπειές της.

Τα ξόρκια χρησιμοποιούνται κυρίως για κακό.
Όποιος έχει αντίθετη άποψη, ας μου αναφέρει ένα παράδειγμα, που κάποιος/κάποια που ασχολείται με ξόρκια ασχολήθηκε/ασχολείται/θα ασχοληθεί να πράξει αυτόκλητα κάτι καλό ή για να βοηθήσει ή ωφελήσει εν αγνοία του κάποιον/κάποιαν...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 23:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Vril,

σημασία ίσως, δεν έχει τί συμβαίνει συνήθως, που η χαλαρότητα του "τυχαίου" δημιουργεί την πραγματικότητα, αλλά πώς εμείς δημιουργούμε τις προϋποθέσεις για ένα ευνοϊκότερο αύριο.

Ένας καλός ζεϊμπέκικος χορός ξορκίζει το "κακό" που φωλιάζει στα συναισθήματά μας...

Και τα έθιμα της αποκριάς δεν είναι τίποτ' άλλο από "καλά" ξόρκια για την αναγέννηση, που πάντα ακολουθεί...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 23:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εύχομαι ολόψυχα, όποιος ή όποια πιστεύει οτι ΞΕΡΕΙ να κάνει ξόρκια και μάγια, όποιος ή όποια πιστεύει οτι έχει το δικαίωμα να κάνει κακό σε κάποιον άλλο και όποιος ή όποια πιστεύει οτι είναι η αυτόκλητη ανώτερη δύναμη, που της επιτρέπει να επεμβαίνει και να παρεμβάλει τη ζωή του άλλου, να πάθει είς πολλαπλούν αυτό το κακό που προσπαθεί αυτόκλητα να επιβάλλει με μάγια και με ξόρκια στους άλλους.


εγω ευχομαι ολοψυχα να βρει την αιτια του μισους και της κακιας μεσα του και να την εξαλειψει!

και ευχομαι (παλι ολοψυχα) το επομενο "ξορκι" που θα κανει να ειναι για θεραπεια καποιου πασχοντος και να πετυχει!!!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 23:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λύστε μου μία απορία:

Γιατί μόλις αναφέρει κάποιος τη λέξη "ξόρκια" το μυαλό πηγαίνει στο κακό



σε παραπεμπω στο προηγουμενο σχολιο μου...

.


οσο για τους εξορκισμους των παππαδων, δεν πιανουν!

εμενα τουλαχιστον δεν με βοηθησαν καθολου...


ιδιο παγανιστικο καθικι παραμενω επι 46 χρονια!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 23:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Μια απάντηση μεστή ρώμης, ανδρείας, θετικής σκέψης και ευθυμίας, αρετής πείτε το, φιλοσοφίας, λακωνικότητας, λευκής..σοφίας.


να το πουμε στην Εσπεραντο για να το καταλαβουν ολοι?

MAGIA - ΜΑΓΚΙΑ (μαγκια οχι μαγιά)

καθαρη καρδια, καθαρη αντιληψη και αστειευεσαι ακομη και με τον θανατο!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy