ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΟ ΙΣΛΑΜ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 07:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα απο πολλη σκεψη, αποφασισα να ανοιξω ενα θεμα για το ισλαμ.
Εδω σε αντιθεση με το θεμα για τουε δερβισιδες δεν σκοπευω να κανω ιστορικη προσεγγιση: Τα ιστορικα δεδομενα ειναι λιγο πολυ γνωστα και ευκολα προσβασιμα σε ολους. Βεβαια θα εμπλακουμε και σ' αυτο γιατι εχω διαβασει διαφορα ανιστοριτα πραγματα και μαλλον θα διαβασω κι αλλα εδω!
Για να γινει σωστη κουβεντα πρεπει να αποκαλυψω μερικα προσωπικα δεδομενα: Εχω γινει εδω και καμποσο καιρο μουσουλμανος.
Ζω σε μια μουσουλμανικη χωρα, σε μια μικρη πολη, οπου ειμαι ο μοναδικος ξενος και μαλιστα μουσουλμανος. Παω καθε μερα στο τζαμι και μπορω να βεβαιωσω οτι η συλλογικη προσευχη ειναι μια ενδιαφερουσα εμπειρια. Κατ' αρχην, για οσους ενδιαφερονται για "κυκλωματα" κι ενεργειακες ροες, την ωρα της προσευχης τα ποδια και οι αγκωνες ειναι ενωμενοι, αυτο σε συνδιασμο με την σωματικη δραστηριοτητα, κανει να διακινουνται ενεργειες. Μετα το τελος της προσευχης, χαιρετανε τους διπλανους (εμενα, που ειμαι η "ατραξιον" του χωριου με χαιρετανε ολοι!)
Σε εναν περιπου χρονο θα παω και στην Μεκκα! Οταν θα εχω διαβατηριο της χωρας που με φιλοξενει.
Κοντολογις, στο παρον θεμα, μιλαω εκ των εσω. Ελπιζω να γινει συζητηση επιπεδου και να καταφερω να μοιραστω τις εμπειριες και τα συμπερασματα μου.
Για μια ακομα φορα να πω, οτι δεν σκοπευω να κανω ισλαμικη απολογιτικη, αλλα αν παραστει αναγκη θα το κανω, γιατι, θεολογικα, το ισλαμ εχει πολλα καλα σημεια.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣ

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 10:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στρατηγέ, το 'πες και το 'κανες!

quote:
Σε εναν περιπου χρονο θα παω και στην Μεκκα!

Άντε, με το καλό!!


Καλό δρόμο σου εύχομαι
Shukran
MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 11:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τελικά το βρήκες το "μπαστούνι" σου στα γεράματα...
Με γειά σου και χαρά σου..
Αλλά γιατί μας το κρατούσες κρυφό βρε μπαγάσα.. "πρώην"???? κληρικέ???{ή μήπως κι αυτό παραμύθι ήταν}!!!
Άξιος ο "μισθός" σου!!!
Τώρα ψάχνεις κι άλλους "ανάπηρους" προς απόδειξη του ζήλου σου, στα καινούρια σου "αφεντικά", μπας και σου δώσουν και το "πιλάφι" μιας και το "ουρί".. το πήρες στον καινούριο σου "παράδεισο"!!!
'Αντε και σ' ανώτερα!!! κι.. εξώ-τερα γιατί για εσώ-τερα, χλωμό και γερασμένο σε βρίσκω...
Και καλή πρόοδο! Άντε και Ιμάμης!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 13:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Tsepe Noyon ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ".-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-."

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ "ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΟΥ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΡΟΠΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΟΥ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΜΕΓΑ ΠΗΔΑΛΙΟ" ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ.

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Μετα το τελος της προσευχης, χαιρετανε τους διπλανους (εμενα, που ειμαι η "ατραξιον" του χωριου με χαιρετανε ολοι!)

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΝΩΣΤΟΣ.

ΑΛΛΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Tsepe Noyon ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΙΣΛΑΜ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ.

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 14:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως πρωην κληρικος γνωριζω αριστα τον τροπο εκκλησιασμου και μπορω να βεβαιωσω οτι δεν εχει καμια σχεση με τον μουσουλμανικο. Επελεξα να ξεκινησω την εκθεση των εμπειριων μου απ' αυτο, γιατι δεν το ειχα διαβασει η ακουσει πουθενα. Μικρο πραγμα μεν αλλα με εντυπωσιασε! Ειδικα η επαφη των ποδιων, γιατι μην ξεχναμε οτι στο τζαμι ειμαστε ξυπολυτοι!
Lorentzo, δεν καταλαβα το πικροχολο υφος σου. Που ακριβως ειναι το προβλημα σου? Σιγουρα δεν με λογαριαζεις πλεον για ελληνα ε?
Αν εχει καποια σημασια, κανεις δεν με πιεσε να "αλλαξοπιστησω". Θα μπορουσα να ζησω εδω για παντα (πραγμα που μαλλον θα γινει,inshaallah) χωρις να με ενοχλησει κανεις. Επελεξα να το κανω για λογους που θα τους ξεδιπλωσουμε σιγα σιγα.
Δεν ισχυριζομαι οτι βρηκα την φωτιση η κατι τετοιο, απλως εκανα ενα ακομα βημα. Εχω ζησει "χριστιανικα" "βουδιστικα" και μερικα αλλα που δεν ειναι του παροντος. Εχω την πολυτελεια της ελευθεριας χωρις παρωπιδες κι οτι μου τραβαει την προσοχη επιδιωκω να το γνωριζω απο μεσα.
Το θεμα το ανοιξα γιατι το ισλαμ ειναι παρεξηγημενο σε πολλα επιπεδα. Η σταση του lorentzo ειναι ενα καλο πρωτο δειγμα.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 15:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ μου Tsepe Noyon,
δεν νομίζω να είδες πουθενά στο κείμενο μου "κρίση" για το "δόγμα" που επέλεξες!!! Για το καινούργιο "μπαστούνι" σου μίλησα κι ως εκ τούτου και το "πρώην" σου πάλι "μπαστούνι" ήταν. Αν, και νομίζω οτι το κατάλαβες, αλλά "δολίως" ενεργώντας, ως συνηθίζεις άλλωστε με την ως τώρα συμπεριφορά σου, το αποσιωπάς ή μάλλον το προσαρμόζεις όπως σε βολεύει για να μας πεις για - το ακόμα?? ένα σου "βήμα"!!!

"Δεν σε λογαριάζω για Έλληνα ε???" αναρωτιέσαι .. βαθυστόχαστα και φοβούμενως μη χάσεις κι άλλο "μπαστούνι" για να "στηριχθείς" για να "υπάρχεις" για να "ανήκεις"...

Όσο θα ψάχνεις σε ξένες "φωλιές" θαλπωρή και δεν θα τροφοδοτείς την δική σου πάντα "ζήτουλας" θα είσαι και θα περιμένεις την "ελεημοσύνη" και το "μπαστούνι", την χαμένη σου ταυτότητα για να "υπάρχεις"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 16:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Tsepe Noyon ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΗΝ ΚΛΗΡΙΚΟΣ (ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΥ) ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ "ΜΕΓΑ ΠΗΔΑΛΙΟ" ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΔΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΕΡΩ...

quote:
ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ "ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΟΥ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΕΣ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 16:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γνωστή η θέση που έχω, όσο αφορά γενικα τους –ισμους

Μήπως δεχόμαστε τυφλά το κάθε σύστημα, τον κάθε ΙΣΜΟ, γιατί θέλουμε κάτι άλλο, διαφορετικό από αυτό που είμαστε?

Μήπως αισθανόμαστε μέσα τόσο άδειοι, και προσπαθούμε να πιαστούμε από κάπου, (δεν έχει σημασία αν είναι γυναίκα η θρησκεία, σημασια εχει να δεις την αιτία αυτής της εξάρτησης, που ντύνεται ενίοτε με όμορφα λόγια... πχ αγάπη! )

ΜΑ είναι η αγάπη εξάρτηση?

Tsepe noyon, λες πως έζησες Χριστιανικά, Βουδιστικά, Ισλαμικά, και ότι σου τραβάει την προσοχή, μόνος το λες…

μα,

Ανθρώπινα έζησες?

Α, θα σου γράψω παρακάτω, κάτι που ετυχε πριν λίγο καιρό…με ισλαμιστές πιστούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 17:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Tsepe Noyon, γράφεις:

quote:
Σε εναν περιπου χρονο θα παω και στην Μεκκα..

Mήπως μήπως γνωρίζεις η ιερή μαύρη πέτρα που υπάρχει στην Μεκκα τι αντιπροσωπεύει?
Και ακόμη μία ερώτηση. Απο πότε υπάρχει εκεί?

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 17:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχισαν τα οργανα!!!
Lorentzo το καταλαβα οτι ηταν προσωπικη επιθεση, αλλα το πηγα αλλου γιατι σκεφτηκα οτι δεν εχουμε προσωπικα. Εκανα λαθος. Ο παραλογισμος λειτουργει κυριως μονοσημαντα. Ευγε!!!
Και μετα μου λετε οτι δεν υπαρχει προκαταληψη εναντι του ισλαμ!!!
Αν ελεγα οτι τρεχω πισω απο τον Σαι Μπαμπα, να μαζευω σταχτες δεν θα λεγατε τιποτα. Το Ισλαμ ομως...
Εχω πει και αλλου, οτι το καταλαβαινω, γιατι για εμας τους Ελληνες μουσουλμανος=Τουρκος. Αυτο ειναι μια προκαταληψη που δεν μπορουμε να την ξεπερασουμε ευκολα. Μεχρι εκει καλα. Το βρισκω ομως στεναχωρο, να βλεπω ανθρωπους που λενε οτι ειναι εχεφρονες και "αναζητητες" να καταπινουν αμασητη προπαγανδα, χωρις να εξεταζουν λιγο τα πραγματα.
Και ειμαι σε θεση να ξερω οτι σ' οτι αφορα στο ισλαμ υπαρχει μια αβυσσαλεα αγνοια.

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 18:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μου συγχωρησετε, ελπιζω, οτι δεν θα ειμαι συνεχεια παρων, να δεχομαι τις υβρεις, η εστω την καλοπιστη κριτικη. Πρεπει να φροντισω, ακομα για τον γαμο μου, με το ουρι που τοσο ζοριζει τον φιλτατο Lorentzo!!!
Εναν ωραιο μουσουλμανικο γαμο!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 19:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον Φιλο μας, Tsepe Noyon, με το καλό!!!


Στο τέλος του καλοκαιριού, επέστρεφα με το πλοίο από Ελλάδα στην Ιταλία.

Ήθελα να φτάσω ενωρίτερα για να αποφύγω την μεγάλη κίνηση στους ιταλικούς αυτοκινητόδρομους, έτσι επήρα το πρώτο πλοίο, αυτό όμως πέρναγε και από Ηγουμενίτσα.

Εκεί φόρτωσε πολλούς επιβάτες, οι περισσότεροι ήταν τούρκικης εθνικότητος.

Παρότι είχα καμπίνα, είχα διαλέξει μια άκρη στο κατάστρωμα, μακριά από το θόρυβο των μικρών που έπαιζαν στην πισίνα. Εκεί, έκανα ηλιοθεραπεία, διάβαζα, άκουγα μουσική, που και που κοίταγα τους γλάρους, την θάλασσα, το γαλάζιο ουρανό, έπαιρνα βαθιές εισπνοές, και όταν ζεσταινόμουν πήγαινα για μια βουτιά στην πισίνα.

Σε μια στιγμή, και ενώ στο τραπέζι ήταν μόνο δυο καρέκλες, (υπήρχε αρκετός χώρος και άλλα ελευθέρα τραπέζια και καρέκλες), πλησίασε ένας ξερακιανός αδύνατος, και με σπαστά αγγλικά με ρώτησε αν μπορούσε να καθίσει.

Του έγνεψα καταφατικά με το κεφάλι.

Κάθισε, κοίταξε προσεχτικά γύρω του, κοίταξε και το ιταλικό βιβλίο που ήταν πάνω στο τραπέζι, και μετά από λίγο, χαμογελώντας είπε, family, και σηκώθηκε από το τραπέζι.

Πέρασαν πέντε λεπτά, και τον είδα να πλησιάζει με την οικογένεια. Πρώτα έφτασε το αγοράκι, γύρω στα 11, με κοίταγε ερωτηματικά, μετά το κοριτσάκι στα 8, δυο πανέμορφα κατάμαυρα μάτια (όπως και τα μαλλιά), με ατένιζαν μέσα από ένα κάτασπρο μαντήλι. Πίσω ακολουθούσε ο ξερακιανός, η γυναίκα του, σοβαρή και αυτή, μα με λυπημένα μάτια, μέσα από τα γυαλιά και το μαύρο μαντήλι με επεξεργάσθηκε αρκετά, πίσω μια άλλη πιο νέα γυναίκα, και αυτή κουκουλωμένη και λυπημένη, τέλος ένας κύριος με άσπρα γένια, πάνω από 60, αυστηρός και αγέλαστος.

Βρήκανε καρέκλες, τις φέρανε στο τραπέζι, έβγαλαν κάτι πλατιά τετράδια, και έπεσαν με τα μούτρα στο διάβασμα. Κάθε τόσο κάτι ρώταγε κάποιος τον ηλικιωμένο, που μισοκοιμοταν, η πιο νέα γυναίκα έριχνε γυρο γρήγορες ματιές, μα όταν μίλαγε ο ηλικιωμενος, ολοι άκουγαν προσεχτικά τι έλεγε.

Πέρασε μια ώρα, και ενώ τα παιδιά έπαιζαν ήσυχα εκεί γύρω, σηκώθηκε η γυναίκα, έστρωσε μια κουβέρτα κατάχαμα, ήρθε και η πιο Νέα, και άρχισαν να κάνουν μετάνοιες. Θα έκαναν εναλλάξ άντρες και γυναίκες, αρκετές μετάνοιες για αρκετή ώρα, μετά θα σηκωνόντουσαν και θα καθόντουσαν πάλι ήσυχα, παντα με μια βαθιά λύπη στα μάτια, για να προσηλωθούν στα Αγια τους βιβλία.

Ούτε μια ματιά στον πανέμορφο ήλιο που έδυε, στο χαμηλό πέταγμα των γλάρων, στα σύννεφα που στόλιζαν ένα πανέμορφο ουρανό.

Μόνο τα δυο παιδάκια ήταν αμέριμνα, και έπαιζαν μόνα τους, μα κάποια στιγμή πεινασαν, σταμάτησαν και πλησίασαν στο Τραπέζι. Μου χαμογέλασαν και τα δυο, το αγοράκι μάλιστα κοίταγε έντονα ένα PlayerCd της Nike, που είχα πάνω στο τραπέζι.

Η μαμά έβγαλε από μια σακούλα ένα κομμάτι ψωμί και άρχισε να το μοιράζει. Μετά έδωσε και κάτι άλλο στα παιδία, μα αυτά κοιτάχτηκαν, σαν να μην τους άρεσε. Είχα μαζί μου ένα μικρό ψυγειακι, με πρωτες αναγκες, φρέσκους χυμούς, γαριδάκια και τζιτζιφλικια που αρέσουν στους μικρούς,(μικρος ειμαι και εγω!) και μιας και τα ματάκια τους, με είχαν συνεπάρει περισσότερο από το ηλιοβασίλεμα, έβγαλα ορισμένα καλούδια, και τους τα πρόσφερα. Άστραψαν τα βλέμματα τους, μα αμέσως κοίταξαν τη μαμά τι θα πει, μα η καθησυχαστική ματιά μου, της έφερε για λιγο το χαμόγελο στα χείλη. Μετά τους έδωσα και μια υγειας παυλιδη, και αργά το βράδυ, πρόσφερα σε όλους ένα γλυκό από την μητέρα μου, λίγο πριν πάω στην καμπίνα μου για ύπνο.

Την άλλη μέρα μόλις με είδαν να φτάνω, άφησαν τα βιβλία και με χαιρέτησαν όλοι τους εγκάρδια, και ο πιτσιρικάς, όταν με είδε να ετοιμάζομαι να πάω στην πισίνα, κάτι ζήτησε επίμονα από τον πατέρα του.
Κατάλαβα πως ήθελε να έρθει μαζί μου, και είπα στον πατέρα του πως θα τον πρόσεχα, έτσι ο μικρός έτρεξε να βάλει ένα άλλο παντελόνι, (για μαγιό). Ήταν πρωί, και η πισίνα δεν είχε άλλους, έτσι παίξαμε με τον πιτσιρικά αρκετά, και οι φωνές και η χαρά του, ξύπνησαν και τους λίγους που ακόμα κοιμόντουσαν. Ήθελε και η μικρή να πέσει, μα δεν είχε μαγιό, και ήταν πολύ στεναχωρημένη, ενώ ο μπαμπάς και ο πιο ηλικιωμένος, είχαν αφήσει τα βιβλία, και χαιροντουσαν τον πιτσιρικά.

Για λίγο, τα χείλια τους γέλασαν.

Όταν στεγνώσαμε και γυρίσαμε στο τραπέζι, με περίμενε μια έκπληξη.

Είχαν πάρει για μένα από το βαρ ένα φρέσκο cappuccino. O ξερακιανος με τα λιγα αγγλικα του μου ειπε,

You italian, like cappuccino! Ηθελε να πει, πως στους ιταλούς, ...αρέσει o cappuccino,

I’m from Greece. But i like very match cappuccino.
Και τράβηξα μια βαθιά γουλιά.

From Greece? Είπαν, σαν να μην το πίστευαν, και κοιτάχτηκαν έκπληκτοι μεταξύ τους.

Tsepe Noyon, θελω να σε διαβεβαιώσω, πως μέχρι να φτάσουμε στην ΑΝΚΟΝΑ, έκαναν σαν μικρά παιδία.
Μου έσφιξαν πολλές φορές το χέρι, θέλανε να μάθουν σε τι πιστεύω, με τι ασχολούμαι, αν είμαι παντρεμένος, (την νέα γυναίκα να δεις πως ενδιέφερε αυτό ) αν ταξίδευα στη Γερμανία, και ένα σωρό άλλα πράγματα.

Με το καλο λοιπον!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 22:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνα, ενδιαφερουσα η ιστορια σου. Πιστοποιει, αν μη τι αλλο, οτι ο μουσουλμανος δεν ειναι ενας περιεργος, ζωσμενος δυναμιτες που ψαχνει στοχο!!! Το ισλαμ ειναι κατα βαση ειρηνικο. Θα ελεγα περισσοτερο απο τον χριστιανισμο,αλλα θα ορμησουν οι χριστιανοι να μου φανε τα συκωτια κι ετσι δεν το λεω.
Επ' ευκαιρια, μηπως θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις με το "αν εχω ζησει σαν ανθρωπος"?

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 22:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Αρχισαν τα οργανα!!!
Lorentzo το καταλαβα οτι ηταν προσωπικη επιθεση, αλλα το πηγα αλλου γιατι σκεφτηκα οτι δεν εχουμε προσωπικα. Εκανα λαθος. Ο παραλογισμος λειτουργει κυριως μονοσημαντα. Ευγε!!!
Και μετα μου λετε οτι δεν υπαρχει προκαταληψη εναντι του ισλαμ!!!
Αν ελεγα οτι τρεχω πισω απο τον Σαι Μπαμπα, να μαζευω σταχτες δεν θα λεγατε τιποτα. Το Ισλαμ ομως...
Εχω πει και αλλου, οτι το καταλαβαινω, γιατι για εμας τους Ελληνες μουσουλμανος=Τουρκος. Αυτο ειναι μια προκαταληψη που δεν μπορουμε να την ξεπερασουμε ευκολα. Μεχρι εκει καλα. Το βρισκω ομως στεναχωρο, να βλεπω ανθρωπους που λενε οτι ειναι εχεφρονες και "αναζητητες" να καταπινουν αμασητη προπαγανδα, χωρις να εξεταζουν λιγο τα πραγματα.
Και ειμαι σε θεση να ξερω οτι σ' οτι αφορα στο ισλαμ υπαρχει μια αβυσσαλεα αγνοια.



"Το βιολί του ο Καραγιάννης"!!! Πάλι το Ισλάμ υπό διωγμό...
Πάλι η προκατάληψη???..
Αμάσητη προπαγάνδα???..
Πάλι η "αβυσσαλέα" {ωραία λέξη συνηρμεικά... με το μίσος.. Όλως τυχαία} άγνοια???...

Όταν αγαπητέ μου δηλώνεις ότι είσαι στην 5η δεκαετία της ζωής, αποκρύπτεις το δόγμα που πιστεύεις, παραπλανητικά και με έμφαση παρουσιάζεσε ως πρώην Ορθόδοξος Ιερέας και εκφράζεσε απαξιωτικά για το πρώην δόγμα σου, όταν "οδηγείς" βήμα βήμα {βλέπε Δερβίσιδες} το σερβίρισμα του βασικού σου σκοπού νομίζοντας οτι απευθύνεσε σε ηλιθίους τι περιμένεις?!!! Εκτός αν μας θεωρείς ηλιθίους!!!!
Ή "Μονοσήμαντος?? παραλογισμός"???????
Κι έχεις το θράσσος να ομιλείς για προπαγάνδα??!!!!
Ποιός λοιπόν κάνει προπαγάνδα αγαπητέ μου, και για τί?
Το αν έτρεχες πίσω απ' τον Σάϊ Μπάμπα ή οποιονδήποτε "μπαμπά" νομίζεις οτι είσαι διαφορετικός? Κι εσύ πίσω από κάποιον 'μπαμπα" τρέχεις!
Το Ισλάμ όμως... το οποίο μάλιστα είσαι σε θέση να γνωρίζεις σε αντίθεση με τους εχέφρονες αναζητητές που καταπίνουμε αμάσητη την προπαγάνδα κι έχουμε "αβυσσαλέα" άγνοια, τι?????????? θα μας διαφωτίσεις!!! Πες το τι φοβάσαι!!! Θα προπαγανδίσεις!!!!
Καλώς τον Διαφωτιστή Σωτήρα μας!!!!
Όλοι εμείς οι "ηλίθιοι αναζητητές" τυφλωμένοι απο προκατάληψη δεν εκτιμήσαμε σωστά το μεγαλείο του Ισλάμ στο πέρασμα των αιώνων στις χώρες που το εφαρμόζουν!!!!
Ρε μπας και φταίει ο φερεντζές???!!!
Τα τσεμπέρια το κρύψανε???!!!
Οι λιθοβολισμοί των μοιχαλίδων-βιασμένων γυναικών μας φόβισε??
Μην είν' οι Ιεροί πόλεμοι???
Οι "αγιοτολλάχ" κι οι "φουκαράδες οι "Εμίριδες"?
Μην είν' οι "Ταλιμπάν"?
Ρε μήπως μαστουρώσαμε απ' τους ναργιλέδες και δεν είδαμε την πρόοδο και τον "πολιτισμό" τους?..
Την προσφορά τους στη σύγχρονη Διανόηση κι Επιστήμη???...
Στην απελευθέρωση της γυναίκας και της διακίνησης ιδεών?
Του Τύπου, της Ανεξιθρησκείας, των Πολιτικών και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων??!!!!!!
Την ισοκατανομή του πλούτου???!!!
Την "αγάπη" και το φιλειρηνικό τους πνεύμα???!!!
Ρε μπάς και...?????????????

Ας περιμένουμε τον "Πεφωτισμένο" ή μάλλον "Νεοφώτιστο" καθοδηγητή να μας διαφωτίσει!!!

ΥΓ. "ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣ"!!!!!! Πράγματι σου ταιριάζει... γάντι! Θα ήμουν πιο επιεικής αν ήσουν νέος, αλλά στην ηλικία μας δεν έχεις το ελαφρυντικό του "νεανικού" ενθουσιασμού κι αυθορμητισμού! Θεωρώ ότι λειτούργησες δόλια και ύπουλα!!! Αυτά για να μην αναρωτιέσε για πιο λόγο σου... επιτέθηκα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 23:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλατωνα, ενδιαφερουσα η ιστορια σου. Πιστοποιει, αν μη τι αλλο, οτι ο μουσουλμανος δεν ειναι ενας περιεργος, ζωσμενος δυναμιτες που ψαχνει στοχο!!!

Πιστοποιεί και άλλα πράγματα, αν δεις την ουσία, πως με πέρασαν για Ιταλό.


quote:
Το ισλαμ ειναι κατα βαση ειρηνικο. Θα ελεγα περισσοτερο απο τον χριστιανισμο,αλλα θα ορμησουν οι χριστιανοι να μου φανε τα συκωτια κι ετσι δεν το λεω.

Τώρα τα παραλές!

Κανένας ισμός δεν είναι ειρηνικός στο βάθος, το πιστοποιεί και η ιστορία.


quote:
Επ' ευκαιρια, μηπως θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις με το "αν εχω ζησει σαν ανθρωπος"?

Ευχαριστως, δεν ξερω κατα ποσο θα σου αρεσει ομως!

Αν μια φορά είσαι Χριστιανός, Μια βουδιστής, Μια ισλαμιστής, μια αλλά που δεν μας λες, αναρωτιέμαι αν ποτέ σου σκέφτεσαι χωρίς να σε επηρεάζει κάθε τόσο κάποιο δόγμα.
Σκέψου, όταν ήσουν παπάς, και σου έλεγε κάποιος κάτι για το Χριστό, πως αντιδρούσες...
Και αν σου πουν σήμερα για το Ισλάμ κάτι, πάλι δεν θα αντιδράσεις?

Άλλαξε δηλ. ο μανωλιος και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, αυτό είναι όλο και ολο, όσο και αν νομίζεις σε βασικές διαφορές, ακόλουθος ήσουνα ακόλουθος συνεχίζεις,

μα όχι ελεύθερος άνθρωπος,

ικανός προς παρατήρηση και σκέψη (ανεπηρέαστη)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 23:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Πλατωνα και Lorenzo. Κυριοι, με κανετε κι απορω πραγματικα. Απο που βγαζετε τα συμπερασματα που βγαζετε? Μηπως γραφω κινεζικα? Που ειδατε οτι κανω προπαγανδα υπερ του ισλαμ, ο ενας κι οτι ειμαι "παντοτινος ακολουθος", ο αλλος. Ειναι ενα φαινομενο που εχω παρατηρησει συχνα εδω μεσα: Αλλα διαβαζετε, αλλα καταλαβαινετε!!!
Μονος οδηγος η ανευ περιεχομενου και ουσιας εμπαθεια!!!
Επι της ουσιας: Δεν διαφωνω στο οτι ολοι οι ...ισμοι δεν τα πανε καλα με την ειρηνη, απλα ειπα οτι ειναι πιο ειρηνικο το ισλαμ. Δεν παυει να εχει κι αυτο μεριδιο ευθυνης στην βια. Ομως οπως εχω πει και αλλου, στον καιρο μας τουλαχιστον, ειναι σε κατασταση αμυνας και ο αμυνομενος εχει ελαφρυντικα. Δεν προσπαθω να δικαιολογησω τιποτα. Ειμαι καθετα κατα της βιας, απ' οπου κι αν προερχεται.
Γι αυτο και δεν απαντω στον lorenzo. Μεχρι να μαθει να μιλαει επι της ουσιας και πολιτισμενα, καθως και να μην βγαζει αυθαιρετα και βλακωδη συμπερασματα, θα αγνοειται καθε παρεμβαση του, τουλαχιστον απο πλευρας μου!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 00:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να γινει σωστη κουβεντα πρεπει να αποκαλυψω μερικα προσωπικα δεδομενα: Εχω γινει εδω και καμποσο καιρο μουσουλμανος.

Ζω σε μια μουσουλμανικη χωρα, σε μια μικρη πολη, οπου ειμαι ο μοναδικος ξενος και μαλιστα μουσουλμανος. Παω καθε μερα στο τζαμι και μπορω να βεβαιωσω οτι η συλλογικη προσευχη ειναι μια ενδιαφερουσα εμπειρια.

Εχω ζησει "χριστιανικα" "βουδιστικα" και μερικα αλλα που δεν ειναι του παροντος.

Προς Πλατωνα και Lorenzo. Κυριοι, με κανετε κι απορω πραγματικα. Απο που βγαζετε τα συμπερασματα που βγαζετε? Μηπως γραφω κινεζικα? Που ειδατε οτι κανω προπαγανδα υπερ του ισλαμ, ο ενας κι οτι ειμαι "παντοτινος ακολουθος", ο αλλος. Ειναι ενα φαινομενο που εχω παρατηρησει συχνα εδω μεσα: Αλλα διαβαζετε, αλλα καταλαβαινετε!!!

Εσυ καταλαβες φιλε Tsepe Noyon τι γραφεις?

Ενας που λεει πως εγινε εδω και καιρο μουσουλμανος, αν δεν ειναι ακολουθος, τοτε τι ειναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 00:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ lorenzo ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΘΕΣΗ.

ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ........

ΦΙΛΕ Tsepe Noyon ΕΘΕΣΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΠΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 00:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


O κάθε νοήμων καταλαβαίνει ποιός ομιλεί επι της ουσίας και ποιός υπεκφεύγει αδυνατώντας να εκφέρει επιχειρήματα σε ξεκάθαρες τεκμηριωμένες απόψεις κι ερωτήσεις. Ο στρουθοκαμηλισμός σου δεν θα σε σώσει απ' την αποκάλυψη της "γύμνιας" σου και της ιταμότητας των προθέσεων σου υποκριτή! Εμπρός έμπα στο "ψητό"! Στείλε μας το "ειρηνικό" μανιφέστο του Ισλάμ!!! Μπορεί να γίνεις η "ατραξιόν" του χώρου όπως στο χωριό σου όπως μας πληροφόρησες με καμάρι... τρομάρα σου...!


ΥΓ. Πάντα ομιλώ πολιτισμένα και τεκμηριωμένα συμπεραίνω αλλά φαίνεται οτι μιλώ με "Κινέζο" ή κάποιον που κάνει τον.. "Κινέζο"!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 01:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε μου AVATARGR,
O λόγος του επιθετικού μου τόνου δικαιολογείται εκ του γεγονότος του ψευδο - αυτo - προσδιορισμού του Tsepe Noyon ως πρώην Ιερέα και την καθόλου "αθώα" πορεία του έως τώρα. Θα ήθελα το σχόλιο σου επ' αυτού και πόσο σημαντικό το θεωρείς σε συνάρτηση με το θέμα που ο ίδιος εν κατακλείδι άνοιξε?! Το θεωρείς "αθώο" και την επισήμανση μου παράλογη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 01:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

στρατηγε σε επιασα να κανεις φαουλ!


γιατι προσεγγισες τους σουφι (που ειναι εσωτεριστικη ταση) ιστορικα και δεν ξεκινας ετσι και με το Ισλαμ?

ποιος ειναι ο ιδρυτης του Ισλαμισμου, τι σκοπους ειχε και τι εκανε, δεν μας ενδιαφερει?

λοιπον θα ακουσεις την αληθεια κι ας σε θιξει: ο Μωαμεθ εφτιαξε μια οργανωμενη θρησκεια στα μετρα του εξ αρχης.

καταλαβε οτι η θρησκεια ειναι ενα εργαλειο χειραγωγησης των μαζων και δημιουργησε μια.

προσαρμοσε ο,τι τον βολευε απο τον Εβραϊσμο και τον Χριστιανισμο στο "οι απιστοι πρεπει να πεθανουν", και ξεκινησε η "κατακτηση-προσυλητισμος".

η πρωτη πολη που δεχτηκε το λεπιδι του φανατισμενου στρατου του ηταν η ιδια του η γενετειρα!

εκτοτε λιγα πραγματα αλλαξαν στις Ιλαμικες χωρες με εξαιρεση αυτες που η πολιτικη εξουσια υπερεβει την θρησκευτικη.

αληθεια, αποδεχεσαι την σαρια?

την κλειτοριδεκτομη?

τον λιθοβολισμο των γυναικων για μοιχεια?


επισκεφθηκα πολλες Μουσουλμανικες χωρες στη ζωη μου - όπου επικρατουσε η θρησκεια η κατασταση ηταν μεσαιωνικη!

τραβα μια βολτα στο Ερζουρουμ πχ.

ή στην Νιγηρια...

ΥΓ. δεν βρηκες τον Θεο μεσα απο τον Χριστιανισμο και τον Βουδισμο και περιμενεις να τον βρεις μεσα απ το Ισλαμ?


εμεις παλευουμε να βγαλουμε τα καταλοιπα του μεσαιωνα απο τον Χριστιανισμο, και εσυ βουτηξες στην καρδια του μεσαιωνα!


και θεωρεις και τον σουφισμο ξεπεσμενο!


ΥΓ. εμαθες γιατι γυριζετε αριστεροστροφα γυρω απο τον μετεωριτη ή ακομη?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 07:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avatargr, να ξεμπερδεψω με τους υστερικους φανατικους που σκουζουνε περι φανατισμου και θα κανουμε οσο διαλογο θελεις.
Για τους 3, μεχρι στιγμης κυριους να εκφρασω για μια ακομα φορα την απορια μου για τα συμπερασματα τους. Αδυνατω να κατανοησω πως δουλευουν (?) τα μυαλα τους (?)
Δεν καταλαβαινετε οτι το μονο που κανετε, ειναι να αναπαραγετε τα στερεοτυπα του Χολυγουντ και των ειδησεογραφικων πρακτορειων? (Ακαδημαικη ερωτηση. Το ξερω οτι δεν το καταλαβαινετε. Σας εχουν κανει τα μυαλα (?) κουρκουτι)
Δεν μπορειτε να σκεφτητε περα απο τα οσα σας ταιζουν! Η καλη και πολιτισμενη δυση απεναντι στο κακο και μεσαιωνικο ισλαμ. Αν σας πω οτι τιποτα απ' αυτα δεν ειναι αληθεια, θα αρχισετε να σκουζετε παλι περι φανατισμου (!!!???) Αντε να γινει κουβεντα λοιπον.
Κανονικα, θα επρεπε να ρωτησετε τι με οδηγησε στο να παρω την αποφαση αυτη, τι ειδα, τι βλεπω τωρα κι αν ειναι αληθεια τα οσα λεγονται. Ανθρωπους (?) σαν κι εσας δεν εχω συναντησει ακομα εδω: Να συναντανε κατι ξενο και να αναλισκονται σε αναρθρες κραυγες χωρις να εξετασουν τιποτα!!!
Θα μπορουσε καποιος απο εσας να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα, αν μπορει,που ειναι το εφαμαρτο στο να γινει κανεις μουσουλμανος κι οχι χριστιανος, τεκτων, σιντοιστης, ινδουιστης, καβαλλιστης, ανιμιστης η οτιδηποτε? ΛΟΓΙΚΑ Ε? Χωρις χολιγουντ!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 07:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΕLLO !!!! Χ 2

quote:
Αγαπητέ Tsepe Noyon, γράφεις:


ΣΕ εναν περιπου χρονο θα παω και στην Μεκκα..

Mήπως μήπως γνωρίζεις η ιερή μαύρη πέτρα που υπάρχει στην Μεκκα τι αντιπροσωπεύει?
Και ακόμη μία ερώτηση. Απο πότε υπάρχει εκεί?


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 09:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα το σκεφτηκα καλυτερα κι αποφασισα να ομολογησω. Δεν εχει νοημα να κρυβομαι πια!!!
Ναι, ο σκοπος μου ηταν να κανω προπαγανδα υπερ του ισλαμ και να αλωσω τον ελληνοχριστιανικο πολιτισμο, επισης θα εξαγοραζα συνηδησεις (οσες υπαρχουν ακομα) με πετροδολαρια και πετροευρω. Θα εβαζα και μερικους σιωνιστες μεσα για να δεσει το πραγμα!!! Ομως η μεγαλφυια που κρυβεται πισω απο το ψευδονυμο lorenzo καταλαβε το σατανικο σχεδιο εμου και των αφεντικων μου!!!!
Υποκλινομαι μπροστα σε μια τετοια διανοια, που κανει τα κουνουπιδια να φαινονται μεγαλοφυιες!!!
Θα κανω αναγκαστικο διαλειμα λιγων ημερων (εχω κι αλλα να κανω εκτος απο προπαγανδα!)κι αν δεν βρω πολιτισμενα πραγματα, θα αποχωρησω του θεματος, ισως και του φορουμ. (Ετσι μου ειπανε τα αφεντικα μου)

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 10:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avatargr, να ξεμπερδεψω με τους υστερικους φανατικους που σκουζουνε περι φανατισμου και θα κανουμε οσο διαλογο θελεις.

1. Δεν διακρίνεις ποιοι σου μιλάνε πολιτισμένα, και ποιοι είναι οι φανατικοί! Για να σε βοηθήσω λιγάκι, ΙΣΜΟΣ = ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ.


quote:
Για τους 3, μέχρι στιγμής κυριους να εκφρασω για μια ακομα φορα την απορια μου για τα συμπερασματα τους. Αδυνατω να κατανοησω πως δουλευουν (?) τα μυαλα τους (?)

2. Σώπα βρε Tsepe, να δεις εγώ τι απορίες έχω! Ειδικά όταν σου υποδεικνύουμε τι γράφεις και εσύ καν δεν απαντάς!

quote:
Δεν καταλαβαινετε οτι το μονο που κανετε, ειναι να αναπαραγετε τα στερεοτυπα του Χολυγουντ και των ειδησεογραφικων πρακτορειων? (Ακαδημαικη ερωτηση. Το ξερω οτι δεν το καταλαβαινετε. Σας εχουν κανει τα μυαλα (?) κουρκουτι)

Βλέπεις πως πας γυρεύοντας.... να τα ακούσεις χοντρά.

Προσωπικά μου αρέσει ο διάλογος, και σου απαντω επι των ερωτησεων.

Προτιμώ χίλιες φορές τα ειδησιογραφικα πρακτορεία, παρά μιναρέδες και Μπιν Λαντεν. Αν δεν το κατάλαβες, το άλλο θεμα που ανοιξες για τα σκάνδαλα των ιεραρχών, οι δημοσιογράφοι τα έβγαλαν, όχι παπάδες.

quote:
Δεν μπορειτε να σκεφτητε περα απο τα οσα σας ταιζουν! Η καλη και πολιτισμενη δυση απεναντι στο κακο και μεσαιωνικο ισλαμ. Αν σας πω οτι τιποτα απ' αυτα δεν ειναι αληθεια, θα αρχισετε να σκουζετε παλι περι φανατισμου (!!!???) Αντε να γινει κουβεντα λοιπον.

Πες τα εσύ, και εδώ είμαστε. Μα να τα λες όλα, όχι τα μισά, και οτι σε συμφερει.

quote:
Κανονικα, θα επρεπε να ρωτησετε τι με οδηγησε στο να παρω την αποφαση αυτη, τι ειδα, τι βλεπω τωρα κι αν ειναι αληθεια τα οσα λεγονται. Ανθρωπους (?) σαν κι εσας δεν εχω συναντησει ακομα εδω: Να συναντανε κατι ξενο και να αναλισκονται σε αναρθρες κραυγες χωρις να εξετασουν τιποτα!!!

Εγώ είδα κάποιον που αλλάζει την πίστη, σαν τα πουκαμίσα. Βιάσου βρε αδερφέ, γιατί δεν θα προλάβεις, με τόσες (πίστες) που υπάρχουν.

quote:
Θα μπορουσε καποιος απο εσας να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα, αν μπορει,που ειναι το εφαμαρτο στο να γινει κανεις μουσουλμανος κι οχι χριστιανος, τεκτων, σιντοιστης, ινδουιστης, καβαλλιστης, ανιμιστης η οτιδηποτε? ΛΟΓΙΚΑ Ε? Χωρις χολιγουντ!

ΛΟΓΙΚΑ?

Κοίτα πρώτα ΕΣΥ, αν είναι εφαρμοστό να γίνεις λογικός, και ολα αυτά αποχτούν ακαδημαϊκό χαρακτήρα. Εκεί αλλάζεις πραγματικά τον εαυτό σου, και αντιλαμβάνεσαι με τη λογικη τι στεκει και τι όχι, και δεν φοράς τις παρωπίδες της φανατιλας, για να υποστηριζεις καποιους, και να γίνεις αμεσως μετα πολέμιος, αυτών που πριν υποστήριζες, Ω αγαπητέ παπα μας!

ΛΟΓΙΚΑ, χωρίς Χολιγουντ,

Πλατωνας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 11:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

εγω επιμενω να αρχισουμε ιστορικα στρατηγε!

να μιλησουμε για την βιογραφια του Προφητη πρωτα και μετα για την δικη σου!


για ιστορια μιλαω, οχι για σεναρια του Χολυγουντ...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 12:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρώτο μήνυμα του Tsepe Noyon

quote:
Ο χριστιανισμος ειναι δογματικος και το δογμα, ανελευθερο εκ φυσεως, αποκλειει το φιλοσοφειν. Τα "πατερικα" φληναφιματα ειναι η καλητερη αποδειξη περι αυτου. Προσπαθουν να κανουν το ασπρο μαυρο η να αποδειξουν οτι οι Ελληνες ηταν πλανεμενοι (οσοι απ' αυτους μπορουσαν να τους διαβασουν, γιατι να τους καταλαβουν ουτε κουβεντα)Δεν πρεπει να ξεχναμε την συστηματικη καταστροφη των εργων των Ελληνων,απο τους "πατερες" και τους μοναχους για να γραφουν υμνους στον θεο τους και τους "αγιους" τους στις περγαμηνες. Κι αν δεν υπηρχαν οι Αραβες θα ειχαν χαθει σχεδον τα παντα!!

Το δεύτερο μήνυμα του Tsepe Noyon
quote:
Αν και ενδεχομενως δεν ενδιαφερει κανεναν, οφειλω να πω οτι ειμαι εχθρος του χριστιανισμου. Κατα την γνωμη μου ειναι η μεγαλητερη καταρα που επληξε την ανθρωποτητα. Αν ποτε ο ανθρωπος απαλαγει απο αυτο το μιασμα, οι ιστορικοι του μελλοντος θα απορουν πως βρεθηκαν ανθρωπινα οντα, να πιστευουν πραγματα τοσο εξοφθαλμα πνευαματοφθορα, ψυχοφθορα και ανοητα. Και μαλιστα να μιλανε για "χριστιανικη φιλοσοφια"!!!!
Πραγματικα θαυμαζω αυτους που προσπαθουν να μιλησουν λογικα με τους χριστιανους. Αν και ο αγωνας ειναι ματαιος.


Το πρώτο θέμα του Tsepe Noyon
Τα συμβαινοντα στους κολπους της εκκλησιας


Συγχαρητήρια για την ειλικρίνεια και την αντικειμενικότητα σας.

Τελικά ήσασταν πρώην παπάς, νυν πάπας, ή μελλοντικός ιμάμης;;

Εχθρός του χριστιανισμού γίνατε επειδή πολέμησε το Ελληνικό πνεύμα ή επειδή αναγκάστηκαν οι ΑΡΑΒΕΣ να το σώσουν......

Τελικά ο μόνος που έσωσαν οι ΑΡΑΒΕΣ είστε μάλλον εσείς.......... «κύριε»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 13:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικά με συγχωρείτε για την μικρή παρέμβαση που θα κάνω διακόπτοντας την κουβέντα σας.

Παρατηρώ πως τελικά το θέμα έχει πάρει μία μορφή προσωπικής διαμάχης.

Νομίζω πως ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του και να ακολουθεί όποιο δρόμο του αρέσει άσχετα εάν αυτό αρέσει σε κάποιους άλλους ή όχι.
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει έναν δρόμο επειδή κάποιος άλλος τον ακολούθησε.

Είναι γεγονός πως όλα καταλήγουν στον Ένα μέσω διαφορετικών τρόπων αφ' ενός και αφ' ετέρου κανένα "σύστημα" δεν είναι τέλειο. Το θέμα είναι τι εκφράζει τον καθένα και τι αναζητά στην ζωή του. Ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του και η ευθύνη εάν κάποιος βρεθεί επίορκος πάλι δική του είναι.

Προκειμένου όμως να γίνει ο εντοπισμός των θετικών και αρνητικών στοιχείων ίσως να ήταν πιο χρήσιμη μία κουβέντα γενικότερου περιεχομένου πάνω στο εν λόγω θέμα, με οδηγό τον σεβασμό στα πιστεύω του καθενός, με στοιχεία και όχι με προβολή και προσπάθειας επιβολής προσωπικών αντιλήψεων, αποφεύγοντας επίσης τις προσωπικές κρίσεις και κατακρίσεις για πρόσωπα πράγματα και καταστάσεις.

quote:
Θα μπορουσε καποιος απο εσας να μου εξηγησει με λογικα επιχειρηματα, αν μπορει,που ειναι το εφαμαρτο στο να γινει κανεις μουσουλμανος κι οχι χριστιανος, τεκτων, σιντοιστης, ινδουιστης, καβαλλιστης, ανιμιστης η οτιδηποτε? ΛΟΓΙΚΑ Ε? Χωρις χολιγουντ!

Εδώ νομίζω έχουν μπλεχτεί περισσότερο τα πράγματα. Η σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο μεταξύ όμοιων πραγμάτων, ενώ ανωτέρω αναφέρονται ανόμοια πράγματα. Ας ξεκαθαριστεί πρώτα το τι είναι η κάθε ιδιότητα και μετά ας αποφασίσει κανείς εάν θα την ακολουθήσει. Ας μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι.

Καλημέρα σε όλους σας.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"

Edited by - elpida on 16/03/2005 13:16:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 13:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Αβρααμικές θρησκείες, διότι περί αυτού ο λόγος για μια φορά ακόμα, διαφέρουν στο (ας μου επιτραπεί..) περιτύλιγμα και όχι κατά βάθος στην ουσία των όσων δογματικά εκφράζουν.

Και οι τρεις τάσεις, με τα σχεδόν χιλιάδες παρακλάδια τους, προτάσσουν με επιφανειακή ιεροπρέπεια ένα κατ’ουσίαν πνευματικό δηλητήριο ως «Θείο Λόγο». Και λέω πνευματικό δηλητήριο, καθότι οποιαδήποτε ιδεολογία καθιστά την Γνώση αχρείαστη και τη Λογική περιττή είναι ένα εξόχως επικίνδυνο μακροβούτι.

Ο αγαπητός Tsepe Noyon ομιλεί λοιπόν κατά την εισαγωγή του για Ισλάμ.

Ο όρος Ισλάμ όμως δεν αποτελεί το όνομα κάποιας θρησκείας, όπως π.χ.
ο χριστιανισμός ή ο βουδισμός. Και αυτό όφειλε να το ξεκαθαρίσει από την αρχή εάν θέλει να διεκδικεί αίθριο πνεύμα. Ας δούμε όμως τι εστί τελικά ετούτο το ιδεολογικό παρακλάδι και γιατί είναι ένα ακόμα πνευματικό απολίθωμα και δηλητήριο.

Ισλάμ απλά σημαίνει "υποταγή" και απόλυτη παράδοση στον Θεό. Με την έννοια αυτή το Ισλάμ παρουσιάζεται σαν κάτι πιο τέλειο και απόλυτο από τον ιουδαϊσμό και το χριστιανισμό. Οι δύο αυτές θρησκείες κατηγορούνται έμμεσα από το Ισλάμ ότι είναι μερικές αλήθειες τις οποίες οι πιστοί τους δεν ακολουθούν με όλη τους την καρδιά και οι Γραφές τους έχουν αλλοιώσει το "πραγματικό" μήνυμα του Θεού.

Ο Αβραάμ, ο Μωυσής και ο Ιησούς ήταν αληθινοί μουσουλμάνοι, αλλά οι πιστοί τους διαστρέβλωσαν τα λεγόμενά τους και παραποίησαν τις αλήθειες τους. Για το λόγο αυτόν, σύμφωνα με τη μουσουλμανική πίστη, ο Θεός έστειλε τον Προφήτη Μωάμεθ στους ανθρώπους δίνοντάς τους έτσι μια τελευταία ευκαιρία να επιστρέψουν σε Αυτόν και να ακολουθήσουν πιστά το θέλημά του, όπως αυτό αποκαλύπτεται στο Κοράνι, τον αυτούσιο λόγο του Θεού. Ο στίχος του Κορανίου ΧLΙΧ, 14 κάνει απόλυτα σαφή αυτή την έμφαση στην υποταγή σε σχέση με την απλή πίστη στον Θεό: "Οι βεδουίνοι λένε: "πιστεύουμε". Πες: δεν πιστεύετε} καλύτερα πείτε:"υποτασσόμεθα". Η πίστη δεν έχει εισχωρήσει ακόμη στην καρδιά σας".

Αλλά και στο κοινωνιολογικό επίπεδο το Ισλάμ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ σαν το χριστιανισμό. Πρώτα απ' όλα το Κοράνι δεν ορίζει το Ισλάμ ως μια θρησκεία ανάμεσα σε άλλες, αλλά ως τη μία και ΜΟΝΑΔΙΚΗ θρησκεία που είναι ανεξίτηλα δεμένη με μια συγκεκριμένη κοινότητα. Ο κορανικός στίχος που αναφέρθηκε, καθώς και άλλοι στίχοι, αλλά και παραδόσεις, εξωθεί τους ανθρώπους να βιώνουν το Ισλάμ όχι σαν μιαν απλή και γενική υποταγή στον Θεό ούτε σαν απλή υπακοή στις εντολές Του, αλλά σαν πράξη που τους επιτρέπει την είσοδο σε αυτή τη μοναδική κοινωνική ομάδα, τους "ανθρώπους του Προφήτη" ή αλλιώς την "Κοινότητα των Πιστών".

Αυτή η Κοινότητα δέχεται σαν μοναδικό της ΝΟΜΟ το Ισλάμ και δεν ξεχωρίζει ανάμεσα σε πίστη και πράξη, πολιτικό και θρησκευτικό ή ατομικό και κοινωνικό με τον τρόπο που βρίσκουμε στο χριστιανισμό. Ο νόμος στο Ισλάμ προέρχεται από τον Θεό και μόνο!!!!!

Οι άνθρωποι δεν μπορούν να παράγουν νόμο, παρά μόνο να ερμηνεύουν το νόμο του Θεού ακολουθώντας συγκεκριμένα κριτήρια και μεθόδους!! Η εσωτερική αυτή ενότητα και η άρνηση διάσπασης σε επίπεδα ή σφαίρες δραστηριοτήτων έχουν τις ρίζες τους στην ίδια την ισλαμική ιστορία. Ιδρύοντας τη νέα ισλαμική τάξη ο Μωάμεθ υπήρξε ο μοναδικός πολιτικός και θρησκευτικός αρχηγός της Κοινότητας των Πιστών. Ακόμη και μετά το θάνατό του, οι μουσουλμάνοι έκαναν κάθε προσπάθεια να διατηρήσουν στην πράξη το ιδεώδες αυτό, τόσο στο πολιτικό επίπεδο όσο και στο επίπεδο παραγωγής πολιτικής φιλοσοφίας.

Η ιστορική αυτή πορεία του πρώιμου Ισλάμ, η σταδιακή εμφάνιση και ανάπτυξη ενός σχετικά ομογενοποιημένου ισλαμικού πολιτισμού και η εξάπλωσή του πέρα από τα όρια της Αραβίας του 7ου αι. έλαβε χώρα μέσα σε συνθήκες που άφησαν τα ίχνη τους στη συνείδηση των πιστών αλλά και στις καθημερινές πρακτικές τους, πολλές από τις οποίες παρέμειναν μέχρι σήμερα.

Σε αντίθεση με το χριστιανισμό, το Ισλάμ δεν ανδρώθηκε μέσα σε μιαν αυτοκρατορία που από πολλές πλευρές είχε ξεπεράσει την ακμή της, ούτε σε συνθήκες που απαιτούσαν μια προσεκτική και εν μέρει συντηρητική ανάγνωση του πολιτικού γίγνεσθαι για το φόβο της ολικής αντιπαράθεσης. Αντίθετα, το Ισλάμ σταδιοδρόμησε εξαρχής δυναμικά με την πεποίθηση ότι αυτό που μπορούμε να ονομάσουμε πολιτική πάλη και στρατιωτική κατάκτηση ήταν τα βασικά όπλα που έδινε ο Θεός στους πιστούς Του για να εξαπλώσουν το νόμο Του.

Σαν αποτέλεσμα, σε αντίθεση με το χριστιανισμό, το Ισλάμ δεν μπορεί να ιδωθεί αποκομμένο από μια γεωγραφική διάσταση και μια πολιτική τάξη στην οποία επικρατεί ως ολοκληρωτικός τρόπος ζωής. Την ίδια στιγμή όμως δεν πρέπει κανείς να πέφτει στην παγίδα ουσιοκρατικών γενικεύσεων που δεν αντιστοιχούν με τη ζωντανή εμπειρία του μουσουλμανικού κόσμου. Αυτό μπορεί να αναλυθεί σε πολλά επίπεδα.

Υποστηρίζοντας ότι η νομοθεσία προκαθορίζεται από τον Θεό δεν σημαίνει ότι οι μουσουλμάνοι δεν αναγνωρίζουν τη διαφοροποίηση μεταξύ εκτελεστικής και νομοθετικής εξουσίας. Σημαίνει όμως ότι η πρώτη οφείλει, θεωρητικά τουλάχιστον, να παραμένει υποταγμένη στη δεύτερη καθιστώντας έτσι τους θεολόγους/νομοδιδάσκαλους ελεγκτές και θεματοφύλακες της πολιτικής και πολιτειακής νομιμότητας, χωρίς ωστόσο
να τους αναδεικνύει σε εκκλησιαστική ιεραρχία. ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΑΚΡΩΣ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ!

Το αν ο ισλαμικός νόμος εμφανίσθηκε από την αρχή ως ένα ολοκληρωμένο σύνολο, πράγμα που πολλοί ερευνητές αμφισβητούν -και δίκαια μάλιστα-, εξοπλισμένο με τα απαραίτητα εκείνα εργαλεία που θα του επέτρεπαν να δρα εποικοδομητικά και δημιουργικά μέσα στο ιστορικό γίγνεσθαι, είναι ένα θέμα που ακόμη αποτελεί επίδικο αντικείμενο για τους μουσουλμάνους. Σημαντικό όμως είναι ότι στη διάρκεια του χρόνου εμφανίσθηκε ένας σχετικά ομογενοποιημένος μουσουλμανικός πολιτισμός με κάποια καλώς καθορισμένα ιδεώδη.

Στο εσωτερικό αυτού του πολιτισμού βέβαια συνέχισε να υπάρχει μια δυναμική ιδεών και πρακτικών, διαφορετικών ερμηνειών του ισλαμικού νόμου, των πρακτικών που αυτός επιβάλλει ή επιτρέπει, αλλά και μια δυναμική σε ό,τι αφορά τα ίδια τα ισλαμικά ιδεώδη και τον τρόπο πραγμάτωσής τους. Όπως μας υπενθυμίζει ο κοινωνικός ανθρωπολόγος C. Geertz, η αργή και μακρά διαδικασία ισλαμοποίησης ήταν πάντα διπλής κατεύθυνσης. Από τη μία αποτελούσε προσπάθεια προσαρμογής ενός παγκόσμιου, θεωρητικά τυποποιημένου, ουσιαστικά αμετάβλητου και εσωτερικά ενοποιημένου συστήματος τελετουργιών και πεποιθήσεων στις πραγματικότητες των τοπικών και πολλές φορές ατομικών, ηθικών και μεταφυσικών αντιλήψεων. Από την άλλη η ίδια διαδικασία αποτελούσε μια πάλη για να διατηρηθεί στο πείσμα αυτής της προσαρμοστικότητας η ταυτότητα του Ισλάμ όχι μόνο ως θρησκεία γενικά, αλλά με τη μορφή των συγκεκριμένων επιταγών που ο Θεός έδωσε στην ανθρωπότητα διαμέσου
του Προφήτη Μωάμεθ.

Και λίγα στοιχεία για την διαδρομή.

Ισλάμ
Χρονολογικός πίνακας

570 (περ.) Γέννηση του Μωάμεθ.
580-634 Αbu Βakr.
600-661 Αli ibn Αbi Τalib.
605-633 Fatima.
622 Ο Μωάμεθ μεταναστεύει στη Μεδίνα (hijra), ιδρύοντας εκεί την πρώτη
μουσουλμανική κοινότητα (ummah muslimah), πρώτο έτος (μ.Χ.) του
μουσουλμανικού ημερολογίου.
622 Μάχη του Βadr.
627-669 Ηasan ibn Αli.
632 Θάνατος του Μωάμεθ.
632-634 Ο πρώτος χαλίφης Αbu Βakr.
632-641 Ραγδαία μουσουλμανική εξάπλωση, η οποία περιλαμβάνει την
Αραβία, τη Συρία, το Ιράκ, την Αίγυπτο και τμήματα της βόρειας Αφρικής.
642-728 Βasri.
661 Δολοφονία του Αli.
673 Πρώτη (ανεπιτυχής) μουσουλμανική επίθεση εναντίον της
Κωνσταντινούπολης.
700-711 Η βόρεια Αφρική κάτω από τον έλεγχο των μουσουλμάνων.
704-767 Η πρώτη βιογραφία του Μωάμεθ από τον Ιbn Ιshaq.
711 Εισβολή στην Ισπανία.
712 Εξάπλωση του μουσουλμανισμού μέχρι τα σύνορα της Ινδίας (Sind)
και τις στέπες της κεντρικής Ασίας (Samarkand).
715-801 (περ.) Αdawiyah.
721-801 Rabia al-Αdawiyya.
732 Ο Κάρολος Μαρτέλος νικά τους μουσουλμάνους στο Πουατιέ της
Γαλλίας, σταματώντας έτσι την επιδρομή τους στη Γαλλία.
756 Η Κόρδοβα γίνεται πρωτεύουσα της μουσουλμανικής Ισπανίας και
παραμένει η μεγαλύτερη πόλη της Ευρώπης μέχρι το 10ο αιώνα.
767-820 Αl-Shafii.
780-855 Ιbn Ηanbal.
781-857 (περ.) Μuhasibi.
789-926 Δυναστεία των Ιdrisid στο Μαρόκο.
795 (περ.) Ιbn Αnas.
810-870 (περ.) Βukhari.
817-875 Qushari.
839-923 Τabiri.
840 (περ.) Νazzam.
858-922 Ηallaj.
870 (περ.) Κindi.
873-935 Αshari.
878-1060 Κατάληψη της Σικελίας από τους μουσουλμάνους.
883-892 (περ.) Τirmidhi.
883-931 Ιbn Μasarrah.
890-950 Farabi.
909-1171 Δυναστεία των Ιsmaili Fatamid στη βόρεια Αφρική και την
Αίγυπτο.
913-942 Ακμή της περσικής δυναστείας των Σαμανιδών.
918-991 Ιbn Βabawayhi.
935-1025 (περ.) Jabbar.
939 Κulayni.
944 Μaturdi.
955-1076 Τusi.
969-972 Ιδρύεται το Κάιρο ως πρωτεύουσα της δυναστείας των Fatamid.
973-1055 (περ.) Βiruni.
980-1037 Ιbn Sina (στα λατινικά Αvicenna).
994-1064 Ιbn Ηassan.
996-1021 Ηakim.
998-1118 Η δυναστεία των Ghaznavid επεκτείνει τη μουσουλμανική δύναμη
μέχρι τη βόρεια Ινδία.
1013 Βaqillani.
1040-1119 Ιbn Αqil.
1055-1220 Οι Σελτζούκοι Τούρκοι συμμαχούν με τους σουνίτες.
Καθιέρωση των σουνιτών ως της κυρίαρχης μορφής του Ισλάμ.
1058-1111 Ghazali.
1058-1174 Δυναστεία των Βerder Αlmoravid με πρωτεύουσα το Μαρακές.
1059 Ιbn Υasin.
1077-1166 Jilani.
1080-1130 Ιbn Τumart.
1088-1141 Ιbn al-Αrif.
1090-1162 Ιbn Ζur (στα λατινικά Αvenzoar ή Αbumeron).
1095-1099 Η πρώτη σταυροφορία. Η Ιερουσαλήμ καταλαμβάνεται από
τους χριστιανούς (1099).
1099-1189 Ιbn Αbi Αsrum.
1110-1185 Ιbn Τufayl.
1121-1269 Δυναστεία των Βerder Αlmohad.
1124 Sabbah.
1126-1198 Ιbn Rushd (στα λατινικά Αverroes).
1126-1200 Jawzi.
1139 Ιbn Βajjah (στα λατινικά Αvempace).
1148-1215 Η δυναστεία των Ghurid στο ανατολικό Ιράν και το Παντζάμπ.
1149-1209 Razi.
1165-1240 Ιbn al-Αrabi.
1171-1250 Οι Αyyurbids αποκαθιστούν το σουνιτισμό στην Αίγυπτο.
1175 Ο Μuizzudin Μuhammad ιδρύει στην Ινδία την πρώτη μουσουλμανική
αυτοκρατορία.
1181-1240 Ιbn al-Farid.
1185 Ιbn Τufayl (στα λατινικά Αbubacer).
1187 Ο Saladin ανακαταλαμβάνει την Ιερουσαλήμ, η οποία βρισκόταν υπό
την κυριαρχία των χριστιανών.
1199-1260 Ιbn al-Αbbar.
1206 Ιδρύεται το σουλτανάτο του Δελχί.
1207-1269 Jalal al-Din Rumi.
1212-1269 Παρακμή των Αlmohads και αποχώρησή τους από το
μεγαλύτερο μέρος της Ισπανίας.
1220-1405 Μογγολικές φυλές σταματούν την εξάπλωση των
μουσουλμάνων στην Ευρώπη. Από το 1295 και ύστερα αρχίζει ο
εξισλαμισμός των Μογγόλων που ζουν στις δυτικές περιοχές.
1230-1340 (περ.) Δημιουργείται το βασίλειο του Μαλί στην περιοχή του
άνω Νίγηρα της Αφρικής με πρωτεύουσα το Τιμπουκτού.
1247-1338 (περ.) Ηajji Βektash.
1250-1519 Οι Μαμελούκοι στην Αίγυπτο και τη Συρία.
1252-1309 Ιbn Αta Αllah.
1258-1370 Μουσουλμάνοι Μογγόλοι θέτουν υπό την κυριαρχία τους σιίτες
μουσουλμάνους της Περσίας (Ιράν).
1258-1370 Ιbn Τaymiyah.
1263-1328 Ιbn Κhaldum.
1332-1406 Ιbn Αbbad.
1340-1590 Δυναστεία των Sonhay στον άνω Νίγηρα.
1369-1405 Ο Τούρκος πολέμαρχος Τimur (Ταμερλάνος) επιτίθεται
εναντίον των μουσουλμανικών κέντρων από την Ινδία μέχρι τη Συρία.
1380-1918 Οθωμανική (τουρκική) αυτοκρατορία.
1398-1448 (περ.) Κabir.
1414-1492 Jami.
1445-1505 Suyuti.
1453 Η Κωνσταντινούπολη καταλαμβάνεται από τους οθωμανούς
Τούρκους με την καθοδήγηση του Μωάμεθ του Πορθητή και μετονομάζεται
σε Ιstanbul.
1492 Κατάληψη από τους χριστιανούς της Γρενάδας, του τελευταίου
μεγάλου οχυρού του Ισλάμ στην Ισπανία.
1494-1556 Suleyman (Σουλεϊμάν) Α', ο πιο ισχυρός Οθωμανός σουλτάνος.
1502-1609 Βίαιος προσηλυτισμός των μουσουλμάνων της Ισπανίας στο
χριστιανισμό.
1521 Δυνάμεις των Οθωμανών καταλαμβάνουν το Βελιγράδι.
1529 Τα οθωμανικά στρατεύματα πολιορκούν για τρεις μήνες τη Βιέννη.
1555-1605 Αkbar, αυτοκράτορας της δυναστείας των Μughal.
1564-1624 Αhmad Sirhindi.
1571-1640 Shirazi.
1598 Το Ισφαχάν γίνεται πρωτεύουσα του Ιράν.
1632-1654 Οικοδομείται το Ταζ Μαχάλ από τον αυτοκράτορα Shah Jahan
της δυναστείας των Μughal.
1666 Ο Ιουδαίος ψευδομεσσίας Shabbetai Τzevi προσηλυτίζεται στο Ισλάμ.
1683 Αποφασιστική μάχη έξω από τη Βιέννη βάζει τέλος στην εξάπλωση
των μουσουλμάνων στην Ευρώπη.
1703-1762 Ιbn abd al-Wahhah.
1703-1762 Shah Wali Αllah.
1705-1790 Μuhammad Βaqir Βihbihani.
1728-1811 Μuktar al-Κabir.
1737-1815 Τijani.
1748-1857 Παρακμή της δυναστείας των Μughal στην Ινδία.
1755 Οι μουσουλμάνοι αρχίζουν να καταλαμβάνουν ρωσικές περιοχές.
1798 Ο Ναπολέων Α' εισβάλλει στην Αίγυπτο.
1804-1881 Αga Κhan.
1815-1900 Μεγάλα τμήματα της ισλαμικής Αφρικής και της Ευρασίας
(συμπεριλαμβανομένης της Εγγύς και Μέσης Ανατολής) περιέρχονται υπό
τον έλεγχο των χριστιανών της Ευρώπης.
1817-1898 Sayyid Αhmad Κhan.
1835-1898 Ghulam Αhmad.
1840-1885 (περ.) Μuhammad Αhmad.
1840-1888 Νamik Κemal.
1849-1905 Μuhammad Αbduh.
1862-1878 ΕπανάσΥf4αση των μουσουλμάνων στην Κίνα.
1864-1920 Ιbn Αdb Αllah.
1869 Suez Canal.
1876-1938 Μuhammad Ιqbal.
1881-1938 Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ.
1902-1989 Ruhollah Κhomenei.
1906 Δημιουργείται μουσουλμανική ομοσπονδία στην Ινδία.
1906-1966 Sayyid Οutb.
1908 Επανάσταση των "Νεότουρκων".
1915-1923 Οι ευρωπαϊκές δυνάμεις μοιράζονται ύστερα από τον Α'
Παγκόσμιο Πόλεμο τις οθωμανικές περιοχές.
1919-1984 Μεγάλης διάρκειας διαδικασία ανεξαρτητοποίησης των
μουσουλμανικών περιοχών από την ευρωπαϊκή κυριαρχία. Αρχίζει με την
ανεξαρτησία του Αφγανιστάν από τη Βρετανία (1919), επισπεύδεται ύστερα
από το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο (π.χ. Πακιστάν, 1947) και κλείνει με την
ανεξαρτησία του σουλτανάτου του Βrunei από τη Βρετανία οριστικά.
1948-1949 Πρώτος αραβο-ισραηλινός πόλεμος.
1971 Ανεξαρτησία του Μπαγκλαντές.
1979 Εξορίζεται ο Σάχης της Περσίας. Ιρανική επανάσταση.
1982 Ιδρύεται η Ηezbollah στο Λίβανο.
1988 Ο Νατζίμπ Μαχφούζ (Αίγυπτος) παίρνει το Νόμπελ Λογοτεχνίας.
1990-1991 Νέα διαδικασία ανεξαρτητοποίησης αρχίζει, καθώς οι
μουσουλμανικές περιοχές της πρώην Σοβιετικής Ένωσης (Αζερμπαϊτζάν,
Καζακστάν, Κιργιστάν, Τατζικιστάν, Τουρκμενιστάν και Ουζμπεκιστάν)
επιτυγχάνουν την αυτοδιοίκησή τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 13:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ολίγα για την Μέκκα.

Ονομαζόμενη Μακοράμπα από τον Πτολεμαίο, η λέξη Μέκκα σημαίνει άσυλο ή καταφύγιο στη διάλεκτο των Sabaeans. Αυτό είναι μια ένδειξη ότι, πολύ πριν τη γέννηση του Μωάμεθ τον 6ο αι., η πόλη είχε κάποια θρησκευτική αίγλη και σημασία πέρα από τον πλούτο της.

Η Μέκκα βρίσκεται 48 μίλια από την Ερυθρά Θάλασσα σε μια βραχώδη κοιλάδα του νότιου Χιτζάζ που όπως λέει το Κοράνι είναι ακατάλληλη για καλλιέργεια.

Από αυτή τη θέση της η Μέκκα δεσπόζει στο σταυροδρόμι των διαδρομών
των καραβανιών που συνδέουν το Βορρά με το Νότο, αλλά και την Ανατολή
με τη Δύση, και από πολύ νωρίς είχε γίνει ο βασικός σταθμός εμπορίου
μεταξύ του μεσογειακού λιμανιού της Γάζας και του Μάριμπ στη χώρα των
Sabaeans. Με αυτό τον τρόπο η Μέκκα έφερνε κοντά τον Ινδικό Ωκεανό με
τη Συρία και τις περιοχές του σημερινού Ιράκ, Ιράν και κεντρικής Ασίας με την Αιθιοπία και την ανατολική Αφρική.

Η Μέκκα ήταν λοιπόν η πιο σημαντική πόλη της Αραβίας των βεδουίνων και βρισκόταν κάτω από την κυριαρχία μιας συγκεκριμένης φυλής, των Κουραές. Οι Κουραές, όπως και άλλες φυλές βεδουίνων της
περιοχής, διοικούνταν από ένα συμβούλιο απαρτιζόμενο από τους
αρχηγούς των κλαν της φυλής, το οποίο όμως δεν είχε τη νομική δυνατότητα να επιβάλει τις απόψεις του στα ενδιαφερόμενα μέλη. Ως εκ τούτου, ο βασικός θεσμός της πολιτικής δομής των Κουραές ήταν η βεντέτα.

Η κυρίαρχη θέση των Κουραές στην πολιτική ζωή της Μέκκας αλλά και της ευρύτερης περιοχής πήγαζε από την οικονομική τους ευμάρεια, που
στηριζόταν στην οργάνωση και εκμετάλλευση του πλούτου των καραβανιών, καθώς και στην προσπάθεια συγκερασμού των διαφόρων τοπικών παγανιστικών λατρειών κάθε φυλής με κέντρο την Κάαμπα στην πόλη της Μέκκας. Και τα δύο αυτά χαρακτηριστικά των Κουραές σχετίζονταν με την απόσταση της Μέκκας από τις βασικές πολιτικές/πολιτιστικές δυνάμεις της περιοχής, τη ζωροαστρική αυτοκρατορία των Σασσανιδών Περσών, τη χριστιανική αυτοκρατορία που έφτανε μέχρι τη Συρία και τους Αγίους Τόπους και την εβραϊκή πολιτισμική παράδοση που ήταν διάχυτη στην περιοχή.

Αντίστοιχα, η Μέκκα βρισκόταν αρκετά μακριά από την Υεμένη που δέσποζε στο νότιο άκρο της αραβικής χερσονήσου. Ο ρόλος των Κουραές ήταν να διατηρήσουν την πολιτική, οικονομική και πολιτιστική ανεξαρτησία της Μέκκας από όλες αυτές τις δυνάμεις και παράλληλα να συνεχίσουν την ηγεμονία τους πάνω στις φυλές των βεδουίνων της περιοχής.

Σε αυτό τους το καθήκον βοήθησαν όχι μόνον οι μεγάλες αποστάσεις
από τους πολιτικούς γίγαντες που τους περικύκλωναν -καθιστώντας τη
στρατιωτική κατάληψη σχεδόν αδύνατη- και η οικονομική και εμπορική
ευμάρεια της πόλης, αλλά και η ανάδειξη εκ μέρους των Κουραές της
Μέκκας σε ένα μοναδικό θρησκευτικό κέντρο όπου οι παγανιστικές
λατρείες όλων των Αράβων μπορούσαν να συνυπάρχουν γύρω από ένα
κεντρικά αποδεκτό σύμβολο, την Κάαμπα. Για το σκοπό αυτόν οι Κουραές
είχαν επιβάλει τετράμηνη περίοδο απόλυτης ανακωχής και ειρήνης που
κάθε χρόνο επέτρεπε σε προσκυνητές να επισκεφθούν την πόλη και να
λάβουν μέρος στις παγανιστικές τελετές στο άσυλο-ναό της Κάαμπα.

Παράλληλα, οι Κουραές και οι υπόλοιποι Βεδουίνοι γνώριζαν πολύ καλά
τις βασικές διδαχές των μονοθεϊστικών παραδόσεων των γειτόνων τους,
δηλαδή του χριστιανισμού, του ιουδαϊσμού και του ζωροαστρισμού, ενώ και οι ίδιοι πίστευαν στην ύπαρξη του Αλλάχ, του ενός και μοναδικού Θεού και δημιουργού των πάντων.

Έτσι, όταν τον 7ο αι. ο Μωάμεθ κήρυττε τον αυστηρό μονοθεϊσμό του Ισλάμ και μιλούσε για Παράδεισο, Κόλαση και Τελική Κρίση, οι ακροατές του μπορούσαν πολύ καλά να αντιληφθούν τους όρους που χρησιμοποιούσε και το νόημα των λόγων του.

Ίσως γι' αυτό και ο Μωάμεθ συνάντησε τέτοια αντίσταση στο κήρυγμά του, που στρεφόταν κατά του πολυθεϊσμού των βεδουίνων, τον οποίο τόσο δυναμικά στήριζαν οι Κουραές σαν έναν πόλο σταθερότητας στο φυλετικό σύμπαν της περιοχής με όλες του τις οικονομικές και πολιτικές αποχρώσεις, αλλά και ενάντια στις επικρατούσες συνθήκες οικονομικής εξαθλίωσης των μη προνομιούχων και της πρακτικής της δουλείας και της τοκογλυφίας.

Το Ισλάμ γρήγορα δίχασε την πόλη και ανάγκασε τον Προφήτη και τους οπαδούς του να καταφύγουν στο γειτονικό Γιάθριμπ το 622. Όταν το 632 ο Μωάμεθ γύρισε νικητής στη Μέκκα και οι κάτοικοι της περιοχής έγιναν όλοι ανεξαιρέτως μουσουλμάνοι, η πόλη μεταμορφώθηκε στον πιο ιερό τόπο του Ισλάμ, όπου εκατομμύρια πιστών από όλο τον κόσμο κάθε χρόνο συρρέουν στο τζαμί της Κάαμπα στην πόλη της Μέκκας και στον παρακείμενο Λόφο του Ελέους, απ' όπου ο Μωάμεθ κήρυξε στα πλήθη για τελευταία φορά πριν το θάνατό του, για προσκύνημα.

Από την εποχή της ίδρυσης του κράτους της Σαουδικής Αραβίας η Μέκκα και η Μαντίνα, η πόλη βορείως της Μέκκας, όπου βρίσκεται ο τάφος του Μωάμεθ, έχουν τεθεί κάτω από την προστασία του βασιλιά της Σαουδικής Αραβίας και γενικότερα κάτω από τον οίκο του Σαούντ. Αυτό βέβαια έχει αυξήσει την πολιτική επιρροή της αουδαραβικήςκυβέρνησης που εκτός από το πετρέλαιο χρησιμοποιεί και το Ισλάμ σαν όπλο για την παγκόσμια ηγεμονία της στο μουσουλμανικό κόσμο.

Με άλλα λόγια, ήταν, είναι και παραμένουνε πολιτικά συστήματα και συμφέροντα με θρησκευτικό μανδύα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 16:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω να ευχαριστησω θερμα τον Schwabe, γιατι οπως εχω πει δεν τα καταφερνω καθολου καλα στο πληκτρολογιο και θα μου ηταν αδυνατο να παραθεσω τα οσα εκανε τον κοπο να γραψει. Επισης τον ευχαριστω για την λογικη και νηφαλεια προσεγγιση θεματος. Μου δινει ελπιδες οτι μπορει να γινει καποιος γονιμος διαλογος.
Να ευχαριστησω και τον αναστημενο που ανεστησε τα δυο ποστ. Με εκφραζουν απολυτως!
Και για να πιασουμε λιγο τα χριστιανικα, να αναφερω την Αγιοριτικη ρηση που λεει: Αν δεν βαλεις το λυκοτομαρο (ρασο) ειναι αδυνατο να καταλαβεις τι συμβαινει στην εκκλησια. Τα οσα ακουγονται αυτον τον καιρο δεν ειναι παρα το 0,00001% της πραγματικοτητας, αλλα προσωπικως ελαχιστα με απασχολουν. Το εχω πει πολλες φορες οτι η διαφορες μου με τον χριστιανισμο, ειναι καθαρα φιλοσοφικες. Ο μονος που το καταλαβαινει ειναι ο schwabe. Ισως και να καταλαβαινει και το οτι ειμαι τοσο ελληνοκεντρικος, ποναω τοσο για την Ελλαδα, που αποφασισα να "παρω των οματιων μου" και να φυγω. Η σταση και το επιπεδο πολλων εδω μεσα με κανει να χαιρομαι γι αυτην μου την αποφαση!!!
Επελεξα να γινω μουσουλμανος, γιατι αποφασισα να ενσωματωθω πληρως στην κοινωνια που με φιλοξενει, χωρις να μα εχει καλεσει. Αυτο μου εχει ανοιξει πορτες που δεν θα ανοιγαν αλλιως. Μαθαινω πραγματα που δεν θα τα μαθαινα αν δεν φοραγα το τοπικο "λυκοτομαρο". Ενα απ' αυτα ειναι και η αντιδραση των μελων του φορουμ και μονο με το ακουσμα (διαβασμα) την λεξης μουσουλμανος. Ηταν μεγαλη εκπληξη αυτο. Αν και ειπα οτι δεν σκοπευω να κανω απολογιτικη του ισλαμ, η στειρα προκαταληψη την οποια αντιμετωπιζω, θα με φερει σ' αυτην την θεση, παρα την θεληση μου. Η αναφορα μου στα στερεοτυπα του χολυγουντ και των ειδησεογραφικων πρακτορειων, ηταν για να δειξω ακριβως οτι οι προκαταληψεις αυτες ειναι "φυτεμενες" και δεν εχουν κανενα αντικειμενικο υποβαθρο. Κανεις δεν με ρωτησε πανω σ' αυτο. Το πλεον ανοητο που διαβασα, ηταν το οτι αλλαζω τις "πιστες" σαν τα πουκαμισα. Το τι κι αν πιστευω, ειναι δικος μου λογαριασμος.


ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy