ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Succubus? (Σούκουμπη)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rafael
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 22:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rafael  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοίγω το θέμα με αφορμή την εμπειρία που μου διηγήθηκε ένας φίλος και ελπίζω να μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Ο φίλος μου είναι εργένης, μένει στην Ανω Γλυφάδα, στους πρόποδες του Υμηττού. Την παρακάτω εμπειρία έχει βιώσει 3-4 φορές τους τελευταίους 7 μήνες χωρίς να έχει βιώσει κάτι αντίστοιχο ποτέ πριν.
Σύμφωνα λοιπόν με τη διήγησή του το φαινόμενο εμφανίζεται την ώρα του ύπνου, νύχτες που είναι πιεσμένος συναισθηματικά. Επιμένει ότι δεν πρόκειται για όνειρο αλλά αντίθετα ότι η εμπειρία τον ξυπνάει άσχετα με το πριν πόση ώρα έχει κοιμηθεί.
Σύμφωνα πάντα με τη διήγησή του η εμπειρία εκδηλώνεται με την αίσθηση ότι κάποια παρουσία βρίσκεται ξαπλωμένη στο κρεβάτι μαζί του και πίσω του. Η αίσθηση είναι ότι πρόκειται για γυναίκα και το άγγιγμά της δηλώνει σαφώς ερωτικές διαθέσεις. Σε σχετική ερώτησή μου μου είπε ότι δεν είναι βέβαιος αν υπάρχει υλική υπόσταση ή απλά αίσθημα αφής. Εδώ να διευκρινίσω ότι ο φίλος μου έχει αρκετά φυσιολογική ερωτική ζωή.
Μέχρι τη χθεσινή του εμπειρία δεν είχε καταφέρει να έχει οπτική επαφή με την παρουσία. Εχθές όμως επειδή, οπως διηγείται δεν ήταν ξαπλωμένος ακριβώς στοι πλάϊ αλλά κάπως μεταξύ πλάϊ και ανάσκελα, μπόρεσε με την άκρη του ματιού του να δει λίγο προς τα πίσω. Βεβαιώνει ότι στον τοίχο πίσω του υπήρχε μια ανταύγεια λευκού φωτός την παρουσία της οποίας δε μπορεί να εξηγήσει αφού δεν υπήρχε πηγή φωτός στο δωμάτιο, και ότι μέσα στην ανταύγεια διέκρινε κάτι σαν σκιά χωρίς να είναι απολύτως σίγουρος για το τελευταίο.
Η παρουσία και η επίδρασή της χανεται αμέσως μόλις ο φίλος μου προσπαθήσει να γυρίσει προς το μέρος της χωρίς να του φέρει κάποια αντίσταση ή να τον εμποδίσει να κάνει τη κίνηση αυτή. Το μόνο που απομένει είναι μια αίσθηση κούρασης, σαν να έχει μόλις ξαπλώσει μετά από μια κουραστική μέρα ενώ μπορεί να έχουν περάσει 3, 4 ή και 5 ώρες ύπνου. Μου ανέφερε ότι σε κάποια από τις προηγούμενες φορές "νόμισε" ότι είδε μια λευκοφερομένη φιγούρα να φεύγει προς τον εξωτερικό τοίχο αλλά πιστέυω ότι αυτό τουλάχιστον πρέπει να ήταν δημιούργημα της φαντασίας και της ταραχής της στιγμής χωρίς να είμαι απόλυτος.
Ο φίλος μου μετακομίζει από το σπίτι του τις επόμενες μέρες - η μετακόμιση ήταν προγραμματισμένη, δεν σχετίζεται με το φαινόμενο. Αυτό που με προβληματίζει είναι, αν δεν μιλάμε για κάποια μορφή σεξουαλικού ονείρου (ονείρωξη), αν μιλάμε για φάντασμα ή, ακόμη χειρότερα, για sucubus (γονιμικό δαίμονα).
Στην πρώτη περίπτωση, απ' ότι ξέρω τουλάχιστον, τα φαντάσματα είναι συνδεδεμένα με τον τόπο που εμφανίζονται οπότε με τη μετακόμιση τελειώνει και η περιπέτεια. Ομολογώ όμως ότι δεν έχω ακούσει ποτέ για φαντάσματα με ερωτικές διαθέσεις (εκτός από φίλμ τύπου "Ghost"). Δεν ξέρω όμως τι γίνεται σε περίπτωση που είναι sucubus. Βέβαια από λίγα πράγματα που βρήκα στο internet η επίθεση sucubus δεν φαίνεται να είναι και τελείως ευχάριστη για το θύμα, κάτι σαν ... "gothic sex", ενώ ο φίλος μου την περιγράφει σαν εξαιρετικά ευχάριστη και τρομακτική μόνο κατά το ότι είναι ανεξήγητη.
Ξέρει κανείς αν το sucubus ακολουθεί το "στόχο" και σε άλλους χώρους οπότε ο φίλος δε γλυτώνει ούτε με τη μετακόμιση; Το sucubus το "προσκαλείς", έστω και άθελά σου, με κάποιον τρόπο ή επιλέγει το στόχο του μόνο του; Υπάρχουν τρόποι προστασίας ή, ακόμη καλύτερα, μη πρόσκλησης; Κάποιες "συνταγές" που συνδέουν τα sucubus με τη Μώρα (βάσιμο?) μιλάνε για το "σκουφί" της Μώρας και άλλα τέτοια που παραπέμπουν σε λαϊκές παραδόσεις. Υπάρχει κάτι ποιο πρακτικό;
Ασημένιο Βέλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 13:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ασημένιο Βέλος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως η μεγαλήτερη δύναμη και προστασία είναι η ισχυρή θέληση και αυτοπυθαρχεία. Δύσκολο μεν αλλά πιστεύω πως μπορείς να επιβληθεί σε τέτοιες υπάρξεις. Επίσεις σημαντικό είναι να μην φοβάσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 00:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε RAFAEL,

Καλώς ήλθες στην φιλόξενη παρέα του esoterica.
Σχετικά με το θέμα που αναφέρεις θα ήθελα να καταθέσω και εγώ
την γνώμη μου.
Διαβάζοντας με προσοχή τι έγραψες,εντελώς ορθολογιστικά βλέπω
μάλλον κάποιο ψυχοσυναισθηματικό πρόβλημα στον φίλο σου.Πολλές
φορές ευρισκόμενοι κάτω από μία συναισθηματική φόρτιση μπορεί
να έχουμε παραισθησιακές εμπειρίες που δημιουργούνται λόγω της
ασυνείδητης "προς τα έξω",στα πλαίσια του συνειδητού κόσμου,προ-
σπάθειας της Φύσης μας να εκφραστεί.Εάν οι συγκεκριμένες εμπειρίες
συνεχιστούν θα συνιστούσα μία βοήθεια από κάποιον ψυχαναλυτή.Διότι
παρ'όλης της "φυσιολογικής ζωής" του φίλου σου,ίσως να έχουν δημιουρ-
γηθεί ψυχώσεις που ο ίδιος να μη μπορεί να τις αντιληφθεί.Εάν τότε
η συγκεκριμένη ενέργεια δεν αποδώσει.....τα ξαναλέμε.
Σου εύχομαι καλές και εποικοδομιτικές συμμετοχές στο αγαπητό μας
forum.

Φιλικότατα
Πέτρος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 09:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΡΑΦΑΕΛ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΩ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΣΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΣ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ. ΕΓΩ ΟΧΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΤΕΣ. ΥΠΗΡΧΑΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΞΥΠΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΠΧ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ "ΚΑΤΙ" ΕΙΧΑ ΦΥΛΑΚΙΣΕΙ ΕΚΕΙ, ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΓΓΙΓΜΑ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΗΡΩΑ ΟΝΕΙΡΟΥ..

(ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΚΟΜΜΑ???!)

ΙΣΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ, ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ.

...................... ΦΙΛΙΚΑ 3ADAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1103516
Maintained by Digital Alchemy