ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Τι μένει όταν τα ψέμματα τελειώνουν?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
aleksandros
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 14:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aleksandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ψεμα με τρομαζει. αυτο που λεω στον εαυτο μου. αυτο που μου λενε οι αλλοι. με τρομαζει πολυ. το ζω ποιο εντονα απο την αληθεια συχνα και δομω συναισθηματα αληθινα πανω σε αυτο. μα καποτε μετα απο λιγο η μετα απο πολυ καιρο η αληθεια αναδιεται, σαν μια φισαλιδα στο νερο. τοτε ισος ενα αλλο ψεμα ερχεται, "ισχυροτερο", μα καταδικασμενο να πεθανει και αυτο. ερχεται ομως η ωρα που τελιωνει αυτο το ιπουλο παιχνιδι.. και μετα? πονος? κενο? προδοσια? αφερεγγιοτητα? καχιποψια? αμφισβητηση? ανασφαλια? εμπηρια του λαθους? ακροτιαριασμενη ψυχη?
ΤΙ ΜΕΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝ?
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 04:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλωσηλθες Αλεξανδρε:)
-τα "σιχαινομαι" τα ψεμματα οσο και τους ψευτες--
τι μενει μετα απο τα ψεμματα;
μαλλον ο κενος εαυτος σου αν επιδιδεσαι σε αυτα!
τα ψεμματα δομουν πραγματικοτητες που καλεισαι να στηριξεις(μπλεκοντας κι αλλους στο κατασκευασμα) και καποτε θα ερθει η στιγμη που το οικημα θα πεσει επειδη θα δεχτει απλα το χτυπημα απο μιαν αληθεια:Ο
τα ψεμματα δεν τελειωνουν! το ενα φερνει το αλλο και σε παιρνει μαζι ο τροχος...αφου τον κινεισες/σαν καποια τριτη αιτια/αληθεια επελθει στη ροη του και ανακαμψει την πορεια...
τοτε σιγουρα κατοπιν εκτροχιασμου καλεισαι να επιλεξεις εκ νεου την ροη της υπαρξης σου /αν επαναλαβεις τοτε το μαθημα δεν ηταν αρκετο...
ετσι ειναι το καρμα..και ο ρολος της..σαμσαρα...

για να δουμε ομως και την αληθεια/οχι σαν αλλη πλευρα (πολωνοντας τα πργμτ) αλλα σαν μιαν διαφορετικη προσεγγιση της δρασης εντος αλλα και εξω..οπου και επερχεται η αντιδραση.. αυτης..
αν θες ακολουθησε διαβασε καποια θεματα που προωθουν στην αυτοαποκαλυψη...
στο φορουμ της ψυχης :
η προδοσια
ο μαγικος καθεφτης
η μασκα η αποκαλυψη και η μοναξια της
εσωποιηση
εσωανατροπη



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 09:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ aleksandros καλώς ήλθες σ' αυτόν τον διαδικτυακό χώρο.

Επέτρεψέ μου να σου κάνω μιαν ερώτηση:
Τι είναι, για σένα, το ψέμμα και τι η αλήθεια;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 10:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΛΕΞΑΝΔΡΕ ΜΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΝΕΙ ΠΑΓΩΝΙΑ.
---
ΕΝΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ.
Ο ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΙΑΝΕΤΑΙ. ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΜΑΓΚΑ.
ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ.
ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΕΞΗΣ. [Ο ΨΕΥΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΡΗ ΜΝΗΜΗ], ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΣΤΑ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.
ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ ΜΝΗΜΗ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ.
---
ΨΕΜΑ ΑΠΟ ΨΕΜΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.
ΩΣΤΟΣΟ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΝΑΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ.
ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ.
ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ.

-ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΤΕΙΕΥΤΩ-, ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΑ ΑΛΛΟΤΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΒΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.-ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ-
ΤΟΥΣ ΛΕΓΑΝ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:
ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΒΟΗΘΕΙΑ,
ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕΣ΄ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ.
---
ΑΧ!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

echosan
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
60 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 13:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους echosan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου το απόλυτο κενό μένει.
Και μία αβάσταχτη μοναξιά.
Και η πίκρα πως αν είχες πει την αλήθεια όλα θα ήταν καλλίτερα τώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 14:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

ο αγαπητός morent11 έθεσε ένα ερώτημα το οποίο μετά λύπης μου βλέπω ότι πέρασε απαρατήρητο ενω το θεωρώ θεμελιώδες!

Τι είναι αλήθεια, και τι ψέμμα?

Γράφεις φίλε aleksandros ότι σε τρομάζει το ψέμμα. Αναρωτήσου, θα άντεχες πάντα την αλήθεια!

Πως θα μπορούσαμε να ορίσουμε την αλήθεια χωρίς το στοιχείο της υποκειμενικότητας?

Μήπως η δικιά μας αλήθεια, για κάποιους είναι ψέμμα?

Μήπως κάθε αλήθεια, εμπεριέχει, και ψέμα και τούμπαλιν?

Ποιά η γνώμη σας, για τα κατά συνθήκη ψεύδη?

Μπορούμε να αγγίξουμε την απόλυτη αλήθεια κι αν ναι, θα το αντέχαμε?

Μήπως τελικά έχουμε την ανάγκη του ψεύδους, του μύθου, του φανταστικού, του "παραμυθιάσματος" λαικιστή για ν' αντέξουμε την ζωή μας?

Μήπως το ψέμμα εν τέλει είναι παρεξηγημένο. Και το λέω αυτό γιατί κυρίως χρησιμοποιείται απ' τα παιδιά. {Παιδιά = αθωότης}!

Μήπως το παραμύθι είναι η ουσία??!!!

Απλές σκέψεις παρέθεσα με την ελπίδα ν' απλώσουμε την κουβέντα πιο βαθειά...

Ευχαριστώ για την προσοχή σας,
και καλή συνέχεια σε όλους σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 15:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 15:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΕΝΑ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΜΕΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΤΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

quote:
-τα "σιχαινομαι" τα ψεμματα οσο και τους ψευτες--
τι μενει μετα απο τα ψεμματα;
μαλλον ο κενος εαυτος σου αν επιδιδεσαι σε αυτα!
τα ψεμματα δομουν πραγματικοτητες που καλεισαι να στηριξεις(μπλεκοντας κι αλλους στο κατασκευασμα) και καποτε θα ερθει η στιγμη που το οικημα θα πεσει επειδη θα δεχτει απλα το χτυπημα απο μιαν αληθεια:Ο
τα ψεμματα δεν τελειωνουν! το ενα φερνει το αλλο και σε παιρνει μαζι ο τροχος...

ΔΟΜΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΜΜΟ...
ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΠΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ..

ΤΟ ΕΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ...
ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΛΑΘΟΣ...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 01:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΙ ΜΕΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝ?

Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 11:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΛΗΘΕΙΑ

Και της αυγής το φεγγοβόλο αστέρι της νύχτας το ξημέρωμα θα φέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 11:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου φαίνεται πως απάντησα το ίδιο με τον pixeldream..αν και δεν είδα την απάντηση του..ε δεν πειράζει..

Και της αυγής το φεγγοβόλο αστέρι της νύχτας το ξημέρωμα θα φέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spiros2
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 12:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spiros2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΕ FORUM

ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ?
ΜΙΑ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΛΗΘΗΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΑΡΚΕΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?
ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΕΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗΣ
ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΕΞΕΛΙΣΟΜΑΣΤΕ, ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΝΑ ΦΙΛΤΡΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ Η ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ

ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΤΟ ΨΕΜΑ (Η ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ) ? Η ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 12:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ο αγαπητός morent11 έθεσε ένα ερώτημα το οποίο μετά λύπης μου βλέπω ότι πέρασε απαρατήρητο ενω το θεωρώ θεμελιώδες!

Τι είναι αλήθεια, και τι ψέμμα?



και εγω το θεωρω θεμελιωδες το ερωτημα αγαπητε lorenzo.


ολη η πραγματικοτητα που ο καθενας μας αντιλαμβανεται ειναι ανασυνθεση απο τον εγκεφαλο των φιλτραρισμενων πληροφοριων που προσλαμβανουμε απο το περιβαλλον.

ολα ειναι υποκειμενικα - ο καθενας δημιουργει τον κοσμο του και την πραγματικοτητα του.


αρα και τις αληθειες του και τα ψεματα του.

quote:

Γράφεις φίλε aleksandros ότι σε τρομάζει το ψέμμα. Αναρωτήσου, θα άντεχες πάντα την αλήθεια!



μα η αληθεια καιει, τσουζει και ποναει, κατα περιπτωση...

και συνηθως οι περισσοτεροι αντιδρουν βιαια οταν μια αληθεια διαλυει ενα αποδεκτο ψεμα.


quote:

Πως θα μπορούσαμε να ορίσουμε την αλήθεια χωρίς το στοιχείο της υποκειμενικότητας?


μονο κοιτωντας απο ψηλα και κρινοντες και τον εαυτο μας ως τριτοι.

quote:

Μήπως η δικιά μας αλήθεια, για κάποιους είναι ψέμμα?

Μήπως κάθε αλήθεια, εμπεριέχει, και ψέμα και τούμπαλιν?


εφοσον μιλαμε για υποκειμενικες αληθειες, ετσι ειναι.


quote:

Ποιά η γνώμη σας, για τα κατά συνθήκη ψεύδη?



(εχεις διαβασει το βιβλιο του Παντιτ Νεχρου?)


το θεμα ειναι καυτη πατατα αδερφε!


σε αυτα βασιζεται η συγχρονη κοινωνια καθ ολοκληριαν.

quote:

Μπορούμε να αγγίξουμε την απόλυτη αλήθεια κι αν ναι, θα το αντέχαμε?


μπορουμε, αν παψουμε να κοιταμε απο την ιδια οπτικη γωνια και κοιταξουμε απο ψηλα.

αν συμβει τυχαια, οχι, δεν αντεχεται!

αν συμβει ως αποτελεσμα ενδοσκοπησης και αναζητησης ναι, αλλα μετα δεν μας αντεχει η κοινωνια!!!


quote:

Μήπως τελικά έχουμε την ανάγκη του ψεύδους, του μύθου, του φανταστικού, του "παραμυθιάσματος" λαικιστή για ν' αντέξουμε την ζωή μας?


εφοσον η συγχρονη ζωη ειναι "παρα Φυσιν" χρειαζεται πολυ ψεμα για να μην τα παιξουν οι μαζες και να την αποδεχτουν. (βοηθουν και οι ψυχιατροι με τα φαρμακακια τους σ αυτο - τυχαια ο 21 αιωνας χαρακτηρισθηκε ο αιωνας των αγχολυτικων?)


και συνηθιζοντας ως πραγματικοτητα το "ζειν παρα Φυσιν" συνηθιζουν και τις "ψευδεις αληθειες" που τους πασαρουν.


quote:

Μήπως το ψέμμα εν τέλει είναι παρεξηγημένο. Και το λέω αυτό γιατί κυρίως χρησιμοποιείται απ' τα παιδιά. {Παιδιά = αθωότης}!



εδω διαφωνω φιλε μου.

ο μονος τροπος να βοηθησεις καποιον με ενα ψεμα, ειναι να τον παρασυρεις με αυτο για να ανακαλυψει μια αληθεια που δεν βλεπει.

προσωπικα προτιμω την αληθεια γυμνη χωρις περιτυλιγματα, κι ας σοκαρει.

και το σοκ μεθοδος διδασκαλιας ειναι...


οσον αφορα τα παιδια, εγω ως πατερας τα μεγαλωσα με αληθειες και σας πληροφορω πως τα παιδια εχουν καθαρη αντιληψη και δεχονται τις αληθειες.

ακομη και τα κλασσικα παραμυθια για παιδια τα διασκευαζα και τα εμπλουτιζα με αληθειες...


το ζητουμενο για μενα ηταν και ειναι η οξυδερκεια, η αντιληψη, η ικανοτητα να διακρινεις το ψεμα απ την αληθεια.


quote:

Μήπως το παραμύθι είναι η ουσία??!!!



για τους παραμυθαδες που το εκμεταλευονται ναι, αλλα οχι για τους παραμυθιαζομενους.


υπαρχει ενα πολυ καλο βιβλιο επιστημονικης φαντασιας, στο οποιο ο συγγραφεας περιγραφει μια μετακαταστροφικη κοινωνια οπου οι ανθρωποι εχουν εμφυτευμενο ενα τσιπακι και αντι για τα μπαζα βλεπουν πλουτη και μεγαλεια.

αν αυτο μας αρεσει, ας κανουμε ολοι μια λοβοτομη ή ας εμφυτευσουμε ηλεκτροδια...

.


.


aleksandros

quote:

ΤΙ ΜΕΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝ?


η γυμνη αληθεια αδερφε!


ΥΓ. οποιος απεχθανεται τα ψεματα, αλλα δεν γινεται να πει την αληθεια, αρκειται σε μισες αληθειες...

ειναι πιο ευπεπτες και δεν ειναι ψεματα.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 17:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
semina
quote:
Μου φαίνεται πως απάντησα το ίδιο με τον pixeldream..αν και δεν είδα την απάντηση του..ε δεν πειράζει..

Η ΑΠΟΨΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ COPYRIGHT.

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΛΗΘΕΙΑ/Η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΑ/ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΕΜΜΑ;
ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ/ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ/ΕΙΔΑ ΕΞΩΓΗΙΝΟ/.
ΚΑΛΟ ΨΕΜΜΑ/ΚΑΚΟ ΨΕΜΜΑ/ΥΠΑΡΧΕΙ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 21:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε pixeldream,
κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ που απάντησες στα ερωτηματικά που έθεσα.

Απαντώντας στην ερώτηση μου:

Πως θα μπορούσαμε να ορίσουμε την αλήθεια χωρίς το στοιχείο της υποκειμενικότητας?

Γράφεις:

quote:μονο κοιτωντας απο ψηλα και κρινοντες και τον εαυτο μας ως τριτοι.

Εδώ τίθεται το ερώτημα με πιο κριτήριο?
Η μόνη αποδεδειγμένη αλήθεια είναι ο θάνατος.
Ξέρεις κάποια άλλη?

Κι εγώ φίλε μου μεγάλωσα παιδιά και μάλιστα πρόσφατα έγινα παππούς, αλλά πάντοτε ένοιωθα άβολα όταν έπρεπε να απαντήσω σε κρίσιμα ερωτήματα που κατά καιρούς μου έθετταν γνωρίζοντας την σημαντικότητα που έδιναν στην άποψη μου..

Κάποτε με ρώτησαν κάτι σχετικό με το μάθημα των θρησκευτικών, δεν θυμάμαι ακριβώς, τι, κι εγώ ως "πάνσοφος" τους απάντησα σύμφωνα με την δική μου "αλήθεια" και την δική μου οπτική. Αποτέλεσμα το 19 έγινε 11 κι οι καυγάδες με τον καθηγητή {Παπά} σε ημερησία διάταξη..
Μέχρι και με αποβολή κινδύνεψαν. Τέλος πάντων άλλο είναι το ζητούμενο.

Όπως καταλαβαίνεις με αφορμή το γεγονός αυτό έκανα πάρα πολλές συζητήσεις κι άκουσα άλλες τόσες θέσεις - απόψεις.
Τα πράγματα κάθε άλλο παρά απλά είναι. Κάθε ηλικία και κάθε προσωπικότητα είναι μοναδική όπως και οι προσλαμβάνουσες απο το κοινωνικό περιβάλλον και πολλά άλλα που δεν είναι του παρόντος.

Συμπερασματικά θα 'λεγα, ότι καλό είναι, πάντα ο λόγος μας ειδικά όταν απευθυνόμαστε σε παιδιά, να εμπεριέχει και το στοιχείο της αμφιβολίας ως προς την ορθότητα - αλήθεια της θέσεως μας. Να δίνουμε τον χώρο και την ελευθερία στο παιδί κι ευρύτερα στον καθένα να βρει και να αναπτύξει τις δικές του αλήθειες!!!

Βέβαια η "αλήθεια" και το "ψέμμα" ως απλή κοινωνική συμπεριφορά στην καθημερινότητα μας, θα συμφωνούσα με όλους όσους αποδέχονται τα κατά συνθήκη ψεύδη όπως πολύ ωραία τα περιγράφει ο Βολταίρος.

Αλλά στο χώρο που μας φιλοξενεί {eso-terica} νομίζω ότι θα έπρεπε να μην στεκόμαστε στην επιφανειακή θέαση αλλά να εμβαθύνουμε σε πιο εσώτερη διευρυμένη θεώρηση των θεμάτων.

Μη ξεχνάμε το περίφημο "Εν οίδα ο,τι ουδέν οίδα".

κι ότι:

"Πολλά μέλλει να μάθεις αν το Ασήμαντο εμβαθύνεις
...........Αν έχεις την δυνατότητα να βλέπεις
μέσα απο το αθώο το ένοχο και μέσα απο το λευκό το μαύρο.
{Η Μέθοδος του ΑΡΑ}

με εκτίμηση και φιλία
Lorenzo


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 23:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν τελειώνουν τα ψέμματα τί μένει? Πολύ καλή η ερώτησή σου..

Τίποτα...

Είναι όπως τις ταινίες.. που εμφανίζεται ξαφνικά ένας εξωγήινος και παίρνει τον πρωταγωνιστή και σε όλη την ταινία τον ψάχνουν και στο τέλος εμφανίζεται μα αυτός δεν θυμάτε τίποτα...

Ζεις σε μία άλλη διάσταση!!!!

Φίλε μου... δεν απαντώ σε ερώτηση του τύπου: τί κάνω τώρα που είπα ή μου είπαν ψέμματα?... αλλά ΤΙ ΜΕΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ?

Ξαναρχίζεις από την αρχή...

Σε καλοσορίζω και εγώ με την σειρά μου και σου εύχομαι καλή παρουσία.. Να σαι καλά

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ

Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 00:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε pixeldream,
κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ που απάντησες στα ερωτηματικά που έθεσα.

Απαντώντας στην ερώτηση μου:

Πως θα μπορούσαμε να ορίσουμε την αλήθεια χωρίς το στοιχείο της υποκειμενικότητας?

Γράφεις:

μονο κοιτωντας απο ψηλα και κρινοντες και τον εαυτο μας ως τριτοι.


μονο που ειμαι ο jonniebegood που ταγραψα αυτα και οχι ο pixeldream!


το κοιτωντας απο ψηλα ειναι μια μεθοδος αποστασιοποιησης απο τον εγωισμο.

ξεκινας προσπαθωντας να κοιταξεις απο την οπτικη γωνια αλλων (αυτων που διαφωνεις πχ) και οταν το κατορθωσεις καταλαβαινεις οτι απο την δικη του οπτικη εχει δικιο οσο και εσυ.

τοτε κοιτας απο ψηλα, με ευρεια οπτικη γωνια και βλεπεις τις συγκρουομενες υποκειμενικες αληθειες να ξεθωριαζουν και να ξεχωριζει η αντικειμενικη αληθεια.

οτι τιποτα δεν εχει σημασια περα απο αυτην που εμεις του δινουμε!

quote:

Εδώ τίθεται το ερώτημα με πιο κριτήριο?

Η μόνη αποδεδειγμένη αλήθεια είναι ο θάνατος.

Ξέρεις κάποια άλλη?



κι ενω εχουμε ηδη ανεβασει τον πηχυ, τον ανεβαζεις ψηλοτερα!

οχι αδερφε, αυτη ειναι η μονη σιγουρη αληθεια!!!

γι αυτο και "τιποτα δεν εχει σημασια περα απο αυτην που εμεις του δινουμε".


quote:

Κι εγώ φίλε μου μεγάλωσα παιδιά και μάλιστα πρόσφατα έγινα παππούς, αλλά πάντοτε ένοιωθα άβολα όταν έπρεπε να απαντήσω σε κρίσιμα ερωτήματα που κατά καιρούς μου έθετταν γνωρίζοντας την σημαντικότητα που έδιναν στην άποψη μου..


δεν νιωθω αβολα οταν λεω την αληθεια, πιστεψε με.

ειδικα με τα παιδια το απολαμβανω!


πριν κανα δυο μηνες καθομουν στα βραχια εξω απ την σπηλια της Πεντελης και λιαζομουν, οταν ηρθε ενα ζευγαρι συνομιληκων μου με ενα αγορακι εννια-δεκα χρονων.

το αγορακι ετρεχε μπροστα και σταματησε κοιτωντας με δεος την λεια καθετη μαρμαρινη προσοψη.

το παιδικο ενστικτο κατι του ελεγε...

δεν κρατηθηκα και πλησιασα τους γονεις και ρωτησα: "ξερει το παιδι που εχει ερθει?"

"φυσικα" μου απαντα με χαμογελο και καμαρι ο μπαμπας, "στην σπηλια του Νταβελη".

"μου επιτρεπετε να πω στο παιδι που βρισκετε?" τον ρωταω, και σοκαρισμενος μου το επιτρεπει.

εξηγω λοιπον στο παιδι οτι απο εκει λατομευθηκαν τα μαρμαρα του Παρθενωνα, αλλα αλλων ναων και αγαλματων και οτι ετσι αποκαλυφθηκε το σπηλαιο.

και οτι φυσικα ο Νταβελης δεν πατησε το ποδι του ποτε εκει αλλα ειναι μυθος των τελευταιων 20-30 χρονων.


το παιδακι το αφησα ενθουσιασμενο και τον μπαμπα αφωνο που καταριφθηκε το ψεμα που πιστευε τοσον καιρο.

ισως και να με θεωρησε ψευτη!

αλλα το παιδακι εμαθε μια αληθεια και αυτο ειναι το σημαντικο.

quote:

Κάποτε με ρώτησαν κάτι σχετικό με το μάθημα των θρησκευτικών, δεν θυμάμαι ακριβώς, τι, κι εγώ ως "πάνσοφος" τους απάντησα σύμφωνα με την δική μου "αλήθεια" και την δική μου οπτική. Αποτέλεσμα το 19 έγινε 11 κι οι καυγάδες με τον καθηγητή {Παπά} σε ημερησία διάταξη..
Μέχρι και με αποβολή κινδύνεψαν.



γιατι επρεπε πρωτα να τους μαθεις την αληθεια περι φανατισμου και παρωπιδων, την αληθεια περι της ελεγχομενης απο την εκκλησια Παιδειας, και την αληθεια του κοινωνικου καμουφλαζ: πεταει ο γαϊδαρος?

πεταει!!!

αμα χρειαζονται ψεματα για να επιβιωσουμε, με χαρα μας να τους τα λεμε!


quote:

Συμπερασματικά θα 'λεγα, ότι καλό είναι, πάντα ο λόγος μας ειδικά όταν απευθυνόμαστε σε παιδιά, να εμπεριέχει και το στοιχείο της αμφιβολίας ως προς την ορθότητα - αλήθεια της θέσεως μας. Να δίνουμε τον χώρο και την ελευθερία στο παιδί κι ευρύτερα στον καθένα να βρει και να αναπτύξει τις δικές του αλήθειες!!!


κανω αντιγραφη αυτου που εγραψα παραπανω: "το ζητουμενο για μενα ηταν και ειναι η οξυδερκεια, η αντιληψη, η ικανοτητα να διακρινεις το ψεμα απ την αληθεια."


συμφωνουμε νομιζω.


quote:

Βέβαια η "αλήθεια" και το "ψέμμα" ως απλή κοινωνική συμπεριφορά στην καθημερινότητα μας, θα συμφωνούσα με όλους όσους αποδέχονται τα κατά συνθήκη ψεύδη όπως πολύ ωραία τα περιγράφει ο Βολταίρος.


τα του Βολταιρου κατα συνθηκην ψευδη μου διαφευγουν, τα του Νεχρου δεν τα θυμαμαι (πανε τριαντα χρονια που το διαβασα), αλλα τα συγχρονα κατα συνθηκην ψευδη τα εχω εντοπισει μονος!


ανταποδιδω και την εκτιμηση και την φιλια, κι ας μου αποδωθηκαν κατα λαθος!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 08:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΝΤΩΣ,
ΕΙΝΑΙ Ο ΚΗΡΥΚΑΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 12:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ειναι πιο επιπονο...?ενα ψεμα που λεγεται για να καλυψει μια αληθεια...?
η μια αληθεια,που λεγεται για να καλυψει μια αληθεια...?

τελειωνει ενα ψεμα μπροστα στην αληθεια...?

η συνεχιζει να διαιωνιζεται...?

τι ειναι ενα ψεμα οταν λεγεται,για να εμφυσησει ελπιδα....?

και τι ειναι μια αληθεια οταν λεγεται και παιρνει μαζι του μια συνηθεια...?....η πληγωνει μια ψυχη...?

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 12:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!
ΓΥΜΝΗ ΟΡΑΤΗ ΓΝΗΣΙΑ.
ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ.
ΜΑΘΑΜΕ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ.
ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΑΡΓΟΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ.
ΜΑΤΩΝΕΙ ΤΟ ΨΕΜΑ.
ΓΥΡΩ ΨΕΥΤΕΣ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΙ ΚΟΥΦΙΟΙ.
ΓΥΡΝΑΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ.
ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΑΣ ΔΥΝΑΜΩΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΩΣΤΕΣ ΠΟΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ,
ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΣ ΝΕΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΖΩΗ.
ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ.
ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ
ΝΑ ΝΙΚΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 12:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια καλημερα σε ολους,

Αγαπητε aleksandros, στην πορεια της ζωης του καθε ανθρωπος βιωνει ολ'αυτα που περιγραφεις και συνηθιζουμε να αποκαλουμε δυστυχια.Παντου, οπου κι αν γυρισεις εξεταστικα το βλεμμα σου, στον διαβατη που περνα διπλα σου,στον οδηγο του διπλανου αυτοκινητου, στους οικειους σου, στους συνομιλητες σου, θα δεις και θα αναγνωρισεις ομοιοτητες οσον αφορα τον πονο,την λυπη, την δυσαρμονια.
Κατα τον ιδιο τροπο θα δεις και θα αναγνωρισεις ομοιοτητες στην χαρα,στην ευδαιμονια,στην αρμονια.

Πολλες φορες ακουμε τους ανθρωπους που βιωνουν μια κατασταση δυστυχιαςνα λενε: "Πρεπει να παρω το μαθημα μου γι' αυτο ποναω τωρα!". Αυτο προσωπικα το θεωρω λαθος. Λες και βιωνουν για πρωτη φορα τον πονο!Ηδη δλδ εχουν αυτην την γνωση.Δεν εχω ακουσει κανεναν ομως που ειναι σε μια κατασταση χαρας να λεει:"Πρεπει να παρω το μαθημα μου γι'αυτο χαιρομαι τωρα!".

Η πλειονοτητα των ανθρωπων μοιαζει να επιζητει συνειδητα την αποφυγη του πονου.Κι αυτο φαινεται σωστο.Προοδευτικα ομως γνωριζει περισσοτερα για τον πονο και ελαχιστα για την χαρα.Μηπως θα ηταν ορθοτερο καποιος να επιζητει συνειδητα την χαρα; Μοιαζει σαν εναν ανθρωπο που μπαινει σε ενα πολυκαταστημα και ειναι εστιασμενος σε ποια πραγματα δεν του χρειαζονται ενω αν ηταν εστιασμενος σε ποια πραγματα αληθινα χρειαζεται θα εκανε την ζωη του πιο ευκολη.

"Οταν τα ψεμματα τελειωνουν,τι μενει;" ρωτας. Επετρεψε μου να σου κανω μιαν αλλη ερωτηση: Οταν ενα ψεμμα που μας εχει βαλει σε μια κατασταση δυστυχιας τελειωσει, τι μενει;

Ειναι πολλα αυτα που μπορει να πει καποιος για την αληθεια. Σημασια εχει τι θελουμε εμεις (τι ειμαστε ετοιμοι δλδ) να ακουσουμε. Οπως και να εχει, καμμια γνωση δεν μπορει να δοθει απο εξω προς τα μεσα, παρα μονον κατακτειται εσωτερικα απο τον καθεναν μαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 13:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θαρρω πως σαν προσθεσεις ολα τα ψεμματα θα βρεις την αληθεια
γιατι το ψεμα ειναι η αληθεια κομματιασμενη
αλλιως αδυνατω να το συλλαβω.
και σαν ολα τα διπολα απλα πρεπει να ξεπεραστει...

η αληθεια ειναι μια κατασταση υπερεκτιμημενη
και σαν προσπαθω να μιλησω γι αυτην αναγκαστικα θα
πω ψεμματα...αυτη ειναι και η ιδιοτητα της..να κρυβεται..
βασικα θεωρω το ψεμα το πιο φυσιολογικο πραγμα που
διακατεχει την ανθρωπινη φυση..
απλα ειτε λεμε αληθεια ειτε ψεμματα δεν πρεπει
να ταυτιζομαστε..απλα να παρατηρουμε...
χμ...οταν κρυβουμε την αληθεια και δεν την αποκαλυπτουμε
λεμε ψεμματα?

το αγαπημενο μου αποφθεγμα ειναι το εξης
οι αντρες θελουν να τα γδυσουν ολα..
και οι γυναικες να τα μακιγιαρουν...

την καλησπερα μου...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 13:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΡΑΜΠΕΛΕ ΕΛΕΓΕ,
ΛΕΓΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ
ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΙΑΖΕ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ...
ΤΟ ΨΕΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΕΥΡΕΘΕΙ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 14:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε jonniebegood,
σου οφείλω μια μεγάλη συγνώμη για τα .."βαφτίσια"!

Θα συμφωνήσω με την φράση σου:

οτι τιποτα δεν εχει σημασια περα απο αυτην που εμεις του δινουμε!

Εδώ όμως

γιατι επρεπε πρωτα να τους μαθεις την αληθεια περι φανατισμου και παρωπιδων, την αληθεια περι της ελεγχομενης απο την εκκλησια Παιδειας, και την αληθεια του κοινωνικου καμουφλαζ: πεταει ο γαϊδαρος?

πεταει!!!

Άντε να πείσεις έναν έφηβο να μην ξεκινήσει "επανάσταση"!!!

αμα χρειαζονται ψεματα για να επιβιωσουμε, με χαρα μας να τους τα λεμε!

Εδώ με χαλάει το "άμα χρειάζονται". Τα παιδιά φίλε μου έχουν ανάγκη
τον "μύθο", την εικονική πραγματικότητα που η δύναμη της φαντασίας τους παράγει για να αποδεχτούν και κατανοήσουν τον κόσμο των "μεγάλων". Ο Μύθος είναι μια αυθόρμητη δημιουργία της ανθρώπινης ψυχής, η οποία, σπίθα κι αυτή της γενικής δημιουργίας, ενεργεί προς μια κατεύθυνση ορισμένη και με ορισμένα μέσα πως να ξεπεράσει ολοένα τον εαυτό της. Αυτή κατά την άποψη μου είναι η τεράστια αλήθεια: ότι πίσω απο όλους τους θεούς κι όλους τους μύθους, κρύβεται μονάχη ανεξάντλητη γεννήτρια των μύθων και των θεών, η ίδια μας ψυχή, δημιουργώντας κατα τον βαθμό της ακτινοβολίας της και της δεκτικότητας της, ζωή και σύμβολα ζωής.

Συμφωνώ με τον φίλο ryche ο οποίος γράφει:

θαρρω πως σαν προσθεσεις ολα τα ψεμματα θα βρεις την αληθεια
γιατι το ψεμα ειναι η αληθεια κομματιασμενη
αλλιως αδυνατω να το συλλαβω.
και σαν ολα τα διπολα απλα πρεπει να ξεπεραστει...

η αληθεια ειναι μια κατασταση υπερεκτιμημενη
και σαν προσπαθω να μιλησω γι αυτην αναγκαστικα θα
πω ψεμματα...αυτη ειναι και η ιδιοτητα της..να κρυβεται..
βασικα θεωρω το ψεμα το πιο φυσιολογικο πραγμα που
διακατεχει την ανθρωπινη φυση..
απλα ειτε λεμε αληθεια ειτε ψεμματα δεν πρεπει
να ταυτιζομαστε..απλα να παρατηρουμε...
χμ...οταν κρυβουμε την αληθεια και δεν την αποκαλυπτουμε
λεμε ψεμματα?

το αγαπημενο μου αποφθεγμα ειναι το εξης
οι αντρες θελουν να τα γδυσουν ολα..
και οι γυναικες να τα μακιγιαρουν...

Γράφεις:

τα του Βολταιρου κατα συνθηκην ψευδη μου διαφευγουν, τα του Νεχρου δεν τα θυμαμαι (πανε τριαντα χρονια που το διαβασα), αλλα τα συγχρονα κατα συνθηκην ψευδη τα εχω εντοπισει μονος

Αναφέρεσε στον γνωστό Νεχρού τον συνοδοιπόρο του Γκάντι? Μήπως ξέρεις αν υπάρχει στα βιβλιοπωλεία και με ποιο τίτλο? Θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

Και πάλι συγνώμη φίλε μου για το λάθος μου στο όνομα σου.

Φιλία κι εκτίμηση lorenzo.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silent_guy
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 14:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silent_guy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!!! Θα ήθελα να εκφέρω και εγώ τη γνώμη μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έρχεται σε αντίθεση με τις προηγούμενες.(Συγνώμη αν τα λόγια μου (που ακολουθούν) είναι μπερδεμένα αλλα όταν προσπαθώ να πω αυτό που σκέφτομαι μπερδέυομαι.)

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι η αλήθεια είναι κάτι το αφύσικο, αυτό που δεν έχει καμία σχέση με τον άνθρωπο και ίσως αδύνατο να λεχθεί.

Άλλωστε η αρχή του τρόπου σκέψης καθενός από εμάς είναι "να κάνω κάνω κι αυτό, να τελείωσω..." Είτε αυτό αναφέρεται σε συμπεριφορές είτε στο σχολείο είτε σε υποχρεώσεις, σε σχέσεις... Πρόκειται δηλαδή για το "βόλεμα", αγαπάμε την ησυχία, το τέλος τότε που τίποτα δεν ανατρέπεται.

Και το θέμα αλήθεια-ψέμα (πιστεύω) λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο. Ποιος πραγματικά θα ήθελε την αλήθεια αν αυτή θα τον ανάγκαζε να εγκαταλέίψει συνύθειες μιας ζωής, σχέσεις μιας ζώης.

Στην αρχική τοποθέτηση του φίλου aleksandrou τι μένει όταν τα ψέματα τελέιωσουν, δεν μπορώ να απαντήσω αλλα είμαι σίγουρος ότι αυτοι που μενουν δεν θα μαστε εμείς. Εμείς είμαστε ένα ψέμα. Κάθε φορά που λέμε "έκανα ότι μπορούσα" ξέρουμε ότι λέμε ψέμα,ακόμα και αυτό που λέω μπορεί να είναι ψέμα(τότε τρελένεσαι και τα παρατάς), κάθε φορά που λέμε "σ'αγαπώ ξέρουμε ότι είναι ψέμα αφού δεν θα θυσιάσουμε τα πάντα για την/τον άλλον.
Tip:Ο θάνατος είναι ευκολότερη θυσία απο μία ζωή χώρις τίποτα αφού θα τα έχεις όλα θυσιασμένα.

Αν και είπα ότι δεν μπορώ να απάντήσω, θα πώ ότι όταν τα ψέματα τελείωσουν μένουμε εμείς αλλά μόνοι μας! Κάθε ένας μόνος του. Όλοι θα έχουμε πεί την αλήθεια, θα έχουμε πεί τα παντά, θα έχουμε δείξει ποιοι πραγματικά είμαστε και τότε ποιοι θα αντεχουν να αλληλοκοιτάζονται πλέον. Κάποιοι που ίσως είναι η αλήθεια. Αύτοι μένουν, όλοι εμείς οι υπόλοιποι θα έχουμε ήδη ξεφτίσει μπροστά τους...

Πόσο καιρό έχεις να νιώσεις πώς είναι όταν κοιμάσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 14:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και είπα ότι δεν μπορώ να απάντήσω, θα πώ ότι όταν τα ψέματα τελείωσουν μένουμε εμείς αλλά μόνοι μας! Κάθε ένας μόνος του. Όλοι θα έχουμε πεί την αλήθεια, θα έχουμε πεί τα παντά, θα έχουμε δείξει ποιοι πραγματικά είμαστε και τότε ποιοι θα αντεχουν να αλληλοκοιτάζονται πλέον. Κάποιοι που ίσως είναι η αλήθεια. Αύτοι μένουν, όλοι εμείς οι υπόλοιποι θα έχουμε ήδη ξεφτίσει μπροστά τους...

Ο Πεσσοα ελεγε...Αγαπαμε ο ενας τον αλλο και το ψεμα ειναι το φιλι που ανταλλασουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silent_guy
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 14:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silent_guy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν γνωρίζω τον Πεσσόα, θα συμφωνήσω μ'αυτό που είπε και μ'εσένα!!
Με κάλειψες πλήρως, ryche!!!

Πόσο καιρό έχεις να νιώσεις πώς είναι όταν κοιμάσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 15:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΨΕΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΕΙ.
---
ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ ΤΙΜΩΝ ΑΠΟ ΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΝΑΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 22:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Αν και είπα ότι δεν μπορώ να απάντήσω, θα πώ ότι όταν τα ψέματα τελείωσουν μένουμε εμείς αλλά μόνοι μας!

Κάθε ένας μόνος του.



καλως ηρθες φιλε silent_guy!


ειπες μια "αληθεια".

ακου μια "αληθεια" πανω απο την "αληθεια" που μολις ειπες: παντα ειμαστε μονοι μας!

μονοι μας γεννιωμαστε, μονοι μας ζουμε, μονοι μας πεθαινουμε!


οι συναισθηματικες μας σχεσεις, μας δημιουργουν την ψευδαισθηση της "συντροφιας", αλλα ουσιαστικα ειμαστε μονοι μας απομονωμενοι στο σωμα μας και στον κοσμο που δημιουργει η αντιληψη μας.

συμφωνουμε οτι το μερος του ηλεκτρομαγνητικου φασματος που αντιστοιχει στο γαλαζιο χρωμα, λεγεται "γαλαζιο" χρωμα, αλλα ποτε δεν θα μαθουμε αν και οι αλλοι βλεπουν τον γαλαζιο ουρανο οπως εμεις...


αυτο αποδεικνυει οτι υπαρχουν και κατα συνθηκην αληθειες!

αλλα υπαρχει και αλλη "αληθεια" πανω απο αυτην που μολις ειπα, οτι ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ, και αν το βιωσεις αυτο δεν εισαι φυσικα ποτε μονος!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 23:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Άντε να πείσεις έναν έφηβο να μην ξεκινήσει "επανάσταση"!!!



θα συμφωνησω απολυτα φιλτατε!


quote:

αμα χρειαζονται ψεματα για να επιβιωσουμε, με χαρα μας να τους τα λεμε!

Εδώ με χαλάει το "άμα χρειάζονται".


μα χρειαζονται για την επιβιωση, δυστυχως, αφου η κοινωνια ειναι ψευτοπουριτανικη και λατρευει τα ψεματα.

εφερες εσυ το παραδειγμα με το μαθημα των θρησκευτικων.

τα παιδια πρεπει να μαθαινουν την αληθεια αλλα και πως να φυλαγονται απο την αποκαλυψη της.

quote:

Αναφέρεσε στον γνωστό Νεχρού τον συνοδοιπόρο του Γκάντι? Μήπως ξέρεις αν υπάρχει στα βιβλιοπωλεία και με ποιο τίτλο? Θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.



σε αυτον αναφερομαι αδερφε.

στα 16-17 μου ανακαλυψα την "βιβλιοθηκη" της μανας μου, η οποια λογω κατοχης εβγαλε με το ζορι το δημοτικο και διαβαζει πολυ αργα.

αποδειχθηκε οτι καποια περιοδο εφερνε (αγνωστο απο που) βιβλια στο σπιτι.

η "βιβλιοθηκη" της ηταν ενα κιβωτιο στο παταρι.


αναμεσα στο "ο γιατρος στο σπιτι σας", στο καμα σουτρα, και στο "θα φτυσω στους ταφους σας" του Μπορις Βιαν, βρισκοταν και ενα δερματοδετο βιβλιο με τιτλο "τα κατα συνθηκην ψευδη" του Παντιτ Νεχρου. (επιλογη θεματων ομως η μαμα, ε? )

εγω δεν γνωριζα τοτε ποιος ηταν ο Νεχρου, ουτε καταλαβα ο,τι θα καταλαβαινα αν το ξαναδιαβαζα τωρα, αλλα το ονομα μου εμεινε.


οταν μεγαλυτερος ανακαλυψα τον Γκαντι, θυμηθηκα το βιβλιο και θελησα να το ξαναδιαβασω, αλλα ειχε χαθει σε καποια απο τις μετακομισεις.

αν δεν με ξεγελαει το αλτσχαϊμερ βεβαια, ε?

Φιλία κι εκτίμηση και απο εμενα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aleksandros
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 14:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aleksandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια ευχαριστω πολυ για την τοσο θερμη και ουσιαστικη ανταποκριση στο ερωτημα μου. σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ!!!!
οσο διαβαζα τις αποψεις σας σκεφτομουν διαφορα.
πιστευω οτι ο ανθρωπος εχει αναγκη την υπαρξη της αινιας της αληθειας στη ζωη του. μπορει να μην τη βρει ποτε ολοκληρη. αλλα δεν νομιζω οτι αυτο πρεπει να τον κανει να σταματησει να την αναζητα και να πιστευει στην υπαρξη της. τι ειναι τελικα αληθεια? οτι η μανα μου με αγαπαει ειναι για εμενα αληθεια. αυτο βεβαια σε συνδιασμο με τα δικα μου αισθματα για αυτη μου δημιουργει πολλες """υποχρεωσεις"""(δε μου αρεσει σα λεξη αλλα δεν βρισκω αλλη αυτη τη στιγμη). ετσι ειναι με καθε αληθεια δημιουργει ενα βαρος. ειναι ευκολο να αμφισβητησει κανεις την υπαρξη της αληθειας προκειμενου να γλητωσει αυτο το βαρος.
αλλα "Η ΑΞΙΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΙΚΩΣΕΙ." ενα μεγαλο θεμα ειναι το ποση αληθεια μπορει να σικωσει ο καθενας απο εμας????
αρκη ομως η υπαρξη μιας αληθειας για να στειρηχθουν πανω της εκατομυρια αλλες.
δεν τρεφω αυταπατες ουτε ψαχνω διεξοδο. η αληθεια υπαρχει στη ζωη.

τα παιδια=αθοοτητα πραγματι. σκευτομαι: απο μικρο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια. οντως. θελουν αληθεια. πιστευου. να πιστευου και για αυτο και ζουν(χωρις εισαγογικα οπως κανουν οι περισσοτεροι απο εμας). δεν εχουν αναγκη απο ψεμα γιατι εχουν φαντασια, γιατι ονειρευοντα γιατι ελπιζουν και γιατι αγνοουν αρκετα για τον εαυτο τους και για τους γυρω τους ακομα.ναι.. τους αρεσουν τα παραμυθια. και εμενα μου αρεσουν τα περαμυθια...με ταξιδευουν μερι απροσιτα, μου μαθαινουν και μου υπενθημιζουν να κρατησω μεσα μου ζωντανο το παιδι. μα :"ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑΤΑ"

υπαρχει ομως και το ψεμα.
το ψεμα για εμενα ειναι κατι σαν την καλπηκη λυρα. δηλωνει κατι διαφορετικο απο αυτο που πραγματικα ειναι.
μην βιαστειτε να κρινεται τον ψευτη. συχνα δεν εχει επιγνωση της ζημιας που κανει.
τι ειναι χειροτερο ομως να εισαι δημιουργος η θυμα ενος ψευδους? πιστευω οτι ο δημιουργος πρεπει εκτος απο το ψεμα του να αντιμετοπησει και τον ιδιο του τον εαυτο. και αυτο αν εχεις συνειδηση ειναι ιδιαιτερα εποδηνο.. μα λοιπαμαι οταν βλεπω με τι ελαφροτητα και ποσο οχαδερφισμο μερικοι "δημιουροι" το ξεπερνανε. αρκετοι δε, αρνουναι και την πατροτητα του λαθους τους και ψαχνουν να φοτρωσουν αλλου την ευθηνη τους. δεν κρινω ατομικα κανενα, δεν ειμαι αξιος για κατι τετοιο. απλα ειναι ενα φαινομενο που το παρατηρω να λαμβανει χωρα και με πιεζει.

αλλες φορες παλι παρουσιαζεται ενα ψεμα και αρχιζει να λειτουργει ενα περιπλοκος μηχανισμος "ο Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΑΦΟΜΕΙΩΣΗΣ ΨΕΥΔΟΣ". σε αυτη την περιπτωση ο ανθρωπος βρισκομενος μπροστα σε ενα ψεμα(που διαισθανεται η ακομα χειροτερα ξερει) κανει οτι μπορει για να πισει τον εαυτο πρωτα του και ολου τους γυρω του στη συνεχεια για την αληθινοτητα της εν λογο καταστασης. ετσι καταληγει να πιστευει πιο εντονα το ψεμα του απο διαφορες πιθανες αληθειες, μεχρι η φισαλιδα να αναδηθει τελικα στην επιφανεια..

οσο για το θυμα, αυτον που ενδρομος ανακαλειπτει οτι ζει μια πλανη..
κομμματια γινεται.. τον πρωτο καιρο μοιαζουν ολα ψεμα. εχει φοβερη ανασφαλια ακομα και για τα ιδια του τα συναισθηματα. αιμα παντου και μια χαινουσα πληγη που ισος σταματησει καποτε να αιμοραγει αλλα παντα θα ειναι εκει ,ουλη χλομη, να θυμηζει.......
ισος το ποιο αληθινο μερος αυτης της πλανης τουτη η ουλη
"ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΠΑΤΗΜΕΝΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΡΙΧΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΜΙΑΣ ΑΥΤΑΠΑΤΗΣ"
τι μενει οταν τα ψεματα τελειωνουν?


αναγνωστη που θα διαβασεις αυτα μην πιστεψεις ειναι απλα μια απο τις πολλες υποκειμενικες θεσεις που μπορει να εχει καποιος για το τι μενει οταν τα ψεματα τελειωνουν.
να εισαι καλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy