ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Αρχαία Ελληνική Μουσικοθεραπεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 16:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα guys

Τί ξέρετε για την Αρχαία Ελληνική μουσικοθεραπεία; Ιπποκράτης, Πυθαγόρας ... Κάποια πράγματα είχα κάνει στην Ιστορία της Μουσικής, και θέλω να τα ξαναθυμηθώ. Όχι να μας κάνουνε μαγκιές οι Κινέζοι και οι τσιν τσαν τσον!
Εμείς τα ανακαλύψαμε πρώτοι όλα! Πλάκα κάνω.

Για πείτε τίποτα!

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 23:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε,

Καλώς ήλθες στην παρέα του esoterica. Σου εύχομαι καλές και εποικοδομητικές
συζητήσεις.
Το θέμα της Μουσικοθεραπείας-Ηχοθεραπείας, πράγματι είναι ένα σημαντικό μέ-
σο καταστολής ορισμένων ψυχοσυναισθηματικών παθήσεων.¨Όπως επίσης μπορεί
να χρησιμοποιηθεί και για «αντίθετα αποτελέσματα».Δυστυχώς δεν είναι δυνατόν
να επεκταθώ στην φιλοσοφία της τεχνικής της μεθόδου αυτής.Θα ήταν μάλλον
κουραστικό. Πλην όμως μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι όντως οι Έλληνες θεραπευ-
τές χρησιμοποιούσαν την μέθοδο αυτή. «Η μουσική ημερεύει τα πάθη». Όμως προ-
σοχή δεν είναι αυτής καθ’εαυτής η μελωδία και ο ρυθμός που επιδρούν στον πάσχο-
ντα.Φυσικά τα στοιχεία αυτά έχουν την ανάλογη βαρύτητα.... το μυστικό
κρύβεται στις συχνότητες.


Φιλικότατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 16:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε μάγκα Πέτρο, κάτι τέτοιο έχω καταλάβει και εγώ. οκ, η μουσική σε ηρεμεί, σε γαληνεύει, έχω ακούσει πως απειδή προσφέρει αυτή την ηρεμία στις εγκυμονούσες το παιδί μπορεί να είναι πιο έξυπνο! Η μάνα μου εμένα άκουγε κυρήγματα και ψαλμωδίες! (χα χα)
Αλλά αυτό με τις συχνότητες είναι το συναρπαστικό.
Μπορούμε ρε παίδες να βρούμε τίποτα;
Ευχαριστώ Πέτρο

ΩΣ ΕΜΨΥΧΩ ΘΕΟΥ ΚΙΒΩΤΩ, ΨΑΥΕΤΩ ΜΗΔΑΜΩΣ ΧΕΙΡ ΑΜΥΗΤΩΝ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2005, 00:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε,

Όπως προανέφερα,αναλύοντας την τεχνική και το σκεπτικό της επίδρασης
των συχνοτήτων στον ανθρώπινο εγκέφαλο,θα απαιτούσε πολλές σελίδες,
μέσα στις οποίες θα έπερεπε να αναπτυχθούν τεχνικές και επιστημονι-
κές περιγραφές οι οποίες πιθανόν να κουράσουν.
Ίσως σε κάποια συγκέντρωση να μας δοθεί η ευκαιρία να αναπτύξουμε
το συγκεκριμένο θέμα και το σπουδαιότερο εμπράκτως να αντιληφθούμε
αυτό που στην σύγχρονη Ψυχιατρική ονομάζεται Brain wave stimulation.
H μέθοδος αυτή ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχει πολλές μορφές εφαρμογής.


Φιλικότατα
Πέτρος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 00:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέτρο και whitewize , με κάνατε να ψαχουλεύσω λίγο τη
βιβλιοθήκη μου !

Ο Ιάμβλιχος , στον "Πρώτο λόγο Περί του Πυθαγορικού βίου", μεταξύ πολλών άλλων εκπληκτικών πραγμάτων για τη διδασκαλία του Πυθαγόρα περιγράφει στο κεφάλαιο 15 "Το πρώτο μάθημα της διδασκαλίας του μέσω της αίσθησης" και το "Πως θεράπευε τις ψυχές των μαθητών του με τη μουσική και πώς ο ίδιος είχε αυτή τη θεραπεία ολοκληρωτικά"

Αν και ο νεοπλατωνικός Ιαμβλιχος απέχει μερικούς αιώνες από την εποχή που έζησε ο Πυθαγόρας, ωστόσο δίνει αρκετές πληροφορίες (όπως και ο Πορφύριος) για την Πυθαγόρεια φιλοσοφία και τρόπο ζωής των Πυθαγορείων. Αν και οι λεπτομέρειες της "μουσικοθεραπείας", του "πως ακριβώς", δεν είναι αρκετές και σε πολλά σημεία "θολές" για να οδηγήσει ίσως κάποιον σε μια σημερινή τεχνική αναπαράσταση, ωστόσο εγώ τουλάχιστον πείστηκα ότι το σχετικό "know how" που υπαινίσσεται ο φίλος Πέτρος, πρέπει να υπήρχε και να δούλευε ... jet.

Παραθέτω εδώ την αρχή του αποσπάσματος 15, και θα επανέλθω.

Χείρων


Edited by - Χείρων on 29/03/2005 00:17:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 00:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Επειδή πίστευε ότι η πρώτη φροντίδα για τους ανθρώπους παρέχεται μέσω των αισθήσεων ,αν,δηλαδή βλέπει κανείς όμορφα σχήματα και εικόνες και ακούει ωραίους ρυθμούς και μελωδίες,καθιέρωσε ως πρώτο μάθημα τη μουσική,με κάποιες μελωδίες και ρυθμούς,που θεράπευαν το χαρακτήρα και τα πάθη των ανθρώπων και έφερναν αρμονία στις δυνάμεις της ψυχής, όπως ήταν αυτές εξ’αρχής, και επινόησε τρόπους να καταστέλλει και να εξυγιαγιαίνει τα σωματικά και ψυχικά νοσήματα. Και , μα το Δία , αυτό που είναι πάνω απ’ όλα άξιο λόγου είναι οι λεγόμενες ασκήσεις και θεραπείες,που συνέτασσε και δημιουργούσε για τους μαθητές του, επινοώντας με τρόπο δαιμόνιο συγκερασμούς κάποιων μελωδιών διατονινικών , χρωματικών και εναρμόνιων, με τους οποίους εύκολα έτρεπε και οδηγούσε προς τα αντίθετα τα πάθη της ψυχής, τα οποία δημιουργούνται στιγμιαία και ξεφυτρώνουν παράλογα μέσα στους ανθρώπους , λύπη και οργή , οίκτος και ζήλια αναξήγητη και φόβος,επιθυμίες κάθε λογής ,θυμοί και ορέξεις, αποχαύνωση,αθυμία και βιαιότητα, στρέφοντας το καθένα από αυτά προς την αρετή με τις κατάλληλες μελωδίες που επενεργούσαν σαν κάποια είδη σωτήριων θεραπευτικών παρασκευασμάτων."

ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ - ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥ ΒΙΟΥ
(Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 22:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όταν το βράδυ πήγαιναν οι μαθητές του για ύπνο,τους απάλλασε από τις ανησυχίες και τη βουή της ημέρας και καθάριζε τον ταραγμένο νού τους, κάνοντας τον ύπνο τους ήσυχο και με καλά όνειρα, ακόμα και μαντικά. Όταν πάλι σηκώνονταν από το κρεβάτι, τους απάλλασε από τη νυχτερινή υπνηλία , την ατονία και τη νωχέλεια με κάποια ιδιαίτερα άσματα και μελωδίες, που εκτελούταν χωρίς ανάμειξη, με τη συνοδία λύρας μόνο ή με τη φωνή. Για τον ευατό του όμως δεν έκανε το ίδιο, να δημιουργεί, δηλαδή , και να βρίσκει κάτι τέτοιο με τη βοήθεια οργάνων ή και με τη φωνή, αλλά με κάποια ανείπωτη και δυσνόητη θεική δύναμη τέντωνε τα αυτιά του και προσήλωνε το νού του στις υπερκόσμιες συμφωνίες , ακούγοντας, όπως φαινόταν μόνο αυτός και καταλαβαίνοντας την παγκόσμια αρμονία και συμφωνία των σφαιρών και των άστρων, που κινούταν γύρω από αυτές, η οποία βγάζει μελωδία πληρέστερη και τελειότερη από κάθε επίγεια, διότι η κίνηση και η περιφορά, που παράγεται από ανόμοιες, πολλές και διάφορες βοές , ταχύτητες , μεγέθη και φορές, τα οποία όμως βρόσκοναται σε κάποια αναλογία μεταξύ τους πάρα πολύ αρμονική, είναι ότι πιο μελωδικό και ταυτόχρονα ποικιλοτρόως πανέμορφο."

ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ - ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥ ΒΙΟΥ

Edited by - Χείρων on 29/03/2005 22:39:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 23:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου καλέ μου φίλε ΧΕΙΡΩΝΑ,

Ακριβώς έτσι όπως περιγράφεις γίνοντο κάτα την Αρχαιότητα η θεραπείες
μέσω της Μουσικής και των Ήχων.
Μάλιστα δε κάποια χρόνια πίσω,ίσως και 40!!!,είχε αναπτυχθεί μία πα-
ρεμφερής μεθοδολογία με την επωνυμία "υπνοπαιδεία" για εκμάθηση ιδιαί-
τερα ξένων γλωσσών.Η μέθοδος αυτήν δεν απέδωσε,διότι πιθανότατα να
"έλειπαν" από τους δίσκους της εποχής εκείνης οι κατάλληλες συχνότητες
που θα μπορούσαν να διεγείρουν το εγκεφαλικό κέντρο της μάθησης.Δυστυ-
χώς κάποιους δίσκους που είχα μεσα στο διηνεκές του χρόνου τους έχασα
με αποτέλεσμα να μη μπορέσω ΠΟΤΕ να ελέγξω εάν μέσα στο sound truck
της εγγραφής υπήρχαν εκείνες "οι μαγικές συχνότητες".


Φιλικότατα
Πέτρος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 23:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yπάρχουν CDs μουσικοθεραπείας κυρίως στο εξωτερικό και ειδικοί διπλωματούχοι ΓΙΑΤΡΟΙ - θεραπευτές...

Πέραν τούτου, είναι πολύ απλό να πειραματιστεί κάποιος με κάποια μουσικά όργανα και να δει τί κάνει με τον εαυτό του...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 23:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Zadok,

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.
Έχω στα χέρια μου τουλάχιστον εδώ και 20 χρόνια όλα τα στοιχεία και
τον τεχνικό εξοπλισμό για την μεθοδολογία του Brain Wave Stimulation.
Αλλά όπως ήδη έχω προαναφέρει στα προηγούμενα δημοσιεύματά, του παρό-
ντος topic,για να μπορέσουμε να καταλάβουμε την δράση της μεθόδου
αυτής χρειάζεται πρώτα ολόκληρη θεματολογική ανάλυση.Την οποία για
διάφορους λόγους ΔΕΝ θα ήθελα να την παραθέσω.(Πιστεύω να με καταλα-
βαίνεις και να μη με παρεξηγήσεις).

Φιλικότατα
Πέτρος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 01:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σε καταλαβαίνω και δε σε παρεξηγώ, αγαπητέ Πέτρο.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 13:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά εμένα με ενδιαφέρει το θέμα, γι' αυτό το άρχισα. Στο Internet βρήκα σελίδες κάτι Ρώσσων αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ η θεραπεία με ηλεκτρομαγνητικά κύματα μή ακουστά από τον άνθρωπο, με ενδιαφέρει ο ήχος.

Η ακόμα μαζί με τον ακουστό ήχο μπορούν να υπάρχουν συχνότητες μη ακουστές. Πέτρο πες μου τουλάχιστον που να ψάξω. Χείρωνα, στο Internet δε βρήκα τον Ιάμβλιχο. Μήπως ξέρεις καμμιά σελίδα, ή πως γράφεται στα αγγλικά; Που καταντήσαμε...

ΩΣ ΕΜΨΥΧΩ ΘΕΟΥ ΚΙΒΩΤΩ, ΨΑΥΕΤΩ ΜΗΔΑΜΩΣ ΧΕΙΡ ΑΜΥΗΤΩΝ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 21:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok
quote:
Yπάρχουν CDs μουσικοθεραπείας κυρίως στο εξωτερικό

Ναι, κάποτε είχε πέσει κάτι τέτοιο στα χέρια μου.
Πριν από μερικά χρόνια επέστρεψε στην Ελλαδα από το εξωτερικό όπου δούλευε ένας φίλος μου. Από τη δουλειά του, είχε κρατήσει μερικές κασσέτες, όπου τις είχε προμηθευτεί από το τμήμα ανθρωπίνου δυναμικού.
Μια από αυτές , είχε τίτλο "trisync". Ήταν μέρος μιας μεθόδου διαδικασίας "αυτοβοήθειας" ,τετοιες μέθοδοι αρκετά δημοφιλείς στο εξωτερικό. Ο ρόλος της κασσέτας ήταν να τη ακούει κάποιος μόλις πέσει για ύπνο, και να βομβαρδίζεται από ένα πλήθος θετικών μυνημάτων σε συνδυασμό με κάποιους ηλεκτρονικούς απαλούς ήχους. Τα μυνήματα ακούγοταν από τρεις διαφορετικές φωνές με μια διαφορά φάσης μεταξύ τους,και μερικές φορές δεν έβγαινε αμέσως το νόημα. Η πλάκα ήταν ότι πρινξ ξεκινήσει η κασσέτα, υπήρχαν αρκετές προειδοποιήσεις όπως π.χ. μην την ακούτε όταν οδηγείτε κ.λπ.

Πέτρος

quote:
Την οποία για διάφορους λόγους ΔΕΝ θα ήθελα να την παραθέσω

Φίλε Πέτρο, αν ποτέ αλλάξεις γνώμη πάντως... θα με ενδιέφερε τρελλά

whitewize

quote:
Χείρωνα, στο Internet δε βρήκα τον Ιάμβλιχο. Μήπως ξέρεις καμμιά σελίδα, ή πως γράφεται στα αγγλικά;

αγαπητέ whitewize, όχι δεν έχω ψάξει στο internet για τον Ιάμβλιχο.
Πάντως στα ελληνικά υπάρχουν τα σχετικά βιβλία και από το Ζήτρο,( http://www.zitros.gr/a-iamblixos-gr.htm ) καί από τον Κάκτο (http://www.kaktos.gr/catalogue/pro/pro5.htm από όπου και παραθέτω τα σχετικά αποσπάσματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 22:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Από αυτή τη συμφωνία εμπνεόμενος, τακτοποιώντας με αυτό τον τρόπο τη νοητική του ικανότητα και σαν να ασκεί και το σώμα του , θα λέγαμε, σκέφτηκε να παρέχει στους μαθητές του κάποιες εικόνες όμοιες με αυτές που έβλεπε, όσο αυτό ήταν δυνατό, μιμούμενός τα με όργανα αλλά και με τη φωνή του μοναχά. Διότι είχε τη γνώμη πως αυτός μόνο από όλους τους ανθρώπους στη γη καταλάβαινε και άκουγε τους κοσμικούς ήχους, και θεωρούσε τον ευατό του άξιο να δισδάσκεται και να μαθαίνει κάτι από την ίδια την πηγή και ρίζα της φύσης και να εξομοιώνεται, με τη θέλησή του και με τη μίμηση, με τα ουράνια σώματα, πιστέυοντας ότι αυτός μόνο είναι πλασμένος τόσο σωστά από τη Θεότητα που τον δημιούργησε. Για τους άλλους ανθρώπους, αντίθετα, πίστευε ότι αρκεί να στρέφονται σε αυτόν και να επωφελούνται από ότι τους προσφέρει με εικόνες και παραδείγματα και να διορθώνονται, επειδή δεν μπορούν να αντιληφθούν πραγματικά τα πρώτα και γνήσια αρχέτυπα – όπως ακριβώς και σε όσους δεν είναι είναι ικανοί να κοιτάξουν τον ήλιο κατάματα αξαιτίας της δυνατής λάμψης των ακτίνων του σκεφτόμαστε να τους δείξουμε τις εκλείψεις μέσα σε βαθειά νερά ή μέσω λιωμένης πίσσας ή κάποιου σκούρου κατόπτρου, για να προφυλάξουμε την αδύνατη όρασή τους, παρέχοντας έτσι έναν αντίστοιχο τρόπο να δουν το φαινόμενο, αν και λιγότερα καθαρά, αυτοί που αρκούνται σε κάτι τέτοιο."

ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ - ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥ ΒΙΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 04:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Χείρων,

υπάρχουν πολλά είδη και τεχνικές δημιουργίας τέτοιων CDs.

Σημασία έχει η συχνότητα και το ηχόχρωμα.

Ο Πέτρος έχει δίκιο ότι δεν αναλύεται μία ολόκληρη επιστήμη μέσα σε μερικά ποστς.

Είναι σα να θέλεις να μάθεις μέσα από το φόρουμ πώς κατασκευάζεται και εκτοξεύεται ένας πύραυλος της NASA με κάθε λεπτομέρεια. Περίπου τουλάχιστον...

Κάποιοι σπουδάζουν χρόνια για να το κάνουν εν πάσει περιπτώσει.

Έγραψα και πιο πάνω: ασχοληθήτε με τον ήχο είτε από τεχνικής σκοπιάς (όπως υποθέτω ότι έχει κάνει ο Πέτρος), είτε από καλλιτεχνικής σκοπιάς (όπως το έκανα εγώ)... Αυτό θα σας μάθει.

Μην περιμένετε βέβαια, να γίνουν πράγματα μαγικά. Χρειάζεται ψυχική προετοιμασία...

Ο κραδασμός λειτουργεί απλά βοηθητικά, επειδή τα πάντα είναι κραδασμός.

Αυτό εννοεί περίπου ο Πυθαγόρας όταν μιλά για Μουσική των Σφαιρών.

Αν έχετε πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις και μπορώ, ευχαρίστως ν' απαντήσω.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whitewize
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 13:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whitewize  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος whitewize  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ παιδιά.
Ο Ιάμβλιχος στην αναφορά του στον Πυθαγόριο βίο απλά ουσιαστικά εξυψώνει τον Πυθαγόρα απ' ότι κατάλαβα, αν και πιστεύω πως ο Πυθαγόρας ήταν πολύ πιο έξυπνος από το να θεωρεί τον εαυτό του τόσο μοναδικό. Κάτι τέτοιο είχα μάθει κι εγώ. Ο Πυθαγόρας έδωσε τη βάση για τη μουσική, αν δεν το ξέρετε. Πρώτος χώρισε μια χορδή σε διάφορα διαστήματα και προέκυψαν 72 μόρια σε μιά οκτάβα- όπως λέγεται σήμερα. Στα μόρια αυτά βασίζεται η αρχαία ελλ. μουσική, και η βυζαντινή μουσική, που είναι συνέχεια της προηγούμενης, επηρεασμένη βεβαίως και από την ανατολή.

Βασικα, σπουδάζω ιατρική. Και θέλω να δώ αν ξέραν κάτι αυτοί οι άνθρωποι, ή αν βρίσκανε διάφορα πράγματα στηυν τύχη, και πουλάγανε φούμαρα στους μαθητές τους.

Οκ. Νομίζω βρήκα πως σε κάποια κλινική στην αμερική εφάρμοσαν μουσικοθεραπεία σε εγχείρηση στο γόνατο, μάλλον για συγκόλληση χιαστού συνδέσμου, και ουλή απεκατεστάθη 90% πιο γρήγορα. Κάτι γαμώτο έχει να κάνει με τις συχνότητες. Και ο Ιπποκράτης έκανε κάτι τέτοια μαγικά. Πώς όμως; Πώς;

Ο εγκέφαλος, για εμάς στο forum που έχουμε και λίγο μεταφυσικές αναζητήσεις, μπορεί να διαλύσει το σ΄'ωμα, να το τινάξει, όπως μπορεί να το φέρει σε τέλεια κατάσταση ακόμα και αν έχεις κάποια σοβαρή ασθένεια.

Το πως θα το μάθουμε ποτέ;

ΩΣ ΕΜΨΥΧΩ ΘΕΟΥ ΚΙΒΩΤΩ, ΨΑΥΕΤΩ ΜΗΔΑΜΩΣ ΧΕΙΡ ΑΜΥΗΤΩΝ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

contact
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 19:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους contact  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χάρηκα πολύ που ασχοληθήκατε μάυτό το θέμα.Σπουδάζω μουσική τεχνολογία και έχω πάρει σεμινάριο για τη μουσικοθεραπεία.Βρήκα ένα "καλό" βιβλίο περι τουτου.Είναι εκδόσεις fagotto του Randall McCecllan "οι θεραπευτικές δυνάμεις της μουσικής".Ψάχνω πληροφορίες στα Ελληνικά ,γιατι δεν γνωρίζω καλά Αγγλικά και μου είναι πολύ δύσκολο να κάνω όλη την έρευνα μεταφράζοντας απο λεξικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 03:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AKOUSTE KAI THN MOUSIKH TOU PETROU TABOURI,AYTH KI AN EINAI 8ERAPEIA..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 14:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φιλοι

Αν θελετε να μαθετε πιο πολλα για τις ουρανιες σφαιρες, την μουσκη τους και τον Πυθαγορα
ψαξτε για βιβλια του Ιπποκρατη Δακογλου.


φιλικα Dimsot


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.(ΠΛΑΤΩΝ)
DIMSOT

Edited by - dimsot on 17/04/2005 14:15:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1098633
Maintained by Digital Alchemy