ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΗΠΩΣ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ ΣΤΗΝ ΦΘΙΩΤΙΔΑ? Η ΣΠΑΘΗ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nikolasote
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 22:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolasote  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΡΙΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ,

ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΟΜΗΡΟΣ ΣΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΩΣ ΑΡΧΑΙΑ ΦΘΙΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΛΛΑΔΑ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΘΙΩΤΙΔΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΩΜΟΠΟΛΗ ΤΗΣ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΕΚΕΙ ΔΙΠΛΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΡΟΣΕΙΡΑΣ ΤΗΣ ΟΙΤΗΣ. ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΠ ΜΟΥ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΡΑΠΑΠΑΣ (1450μ.) ΑΦΗΣΑ ΤΟ ΤΖΙΠ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΓΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΠΥΡΟΦΥΛΑΚΙΟ (ΔΙΠΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΟ). ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΟΡΟΣΕΙΡΑΣ ΤΗΣ ΟΙΤΗΣ.

ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΦΘΙΑ, ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ Η ΑΣΠΙΣ ΤΟΥ Η ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΜΗΛΕΥΜΕΝΟ ΞΙΦΟΣ ΤΟΥ.(ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΥΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΤΡΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΜΕΡΙΚΗ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΗ).

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑ ΤΟ ΤΖΙΠ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΠ ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΕΖΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΟΓΚΟΛΙΘΟΥΣ ΑΠΟ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙΚΙΜΑΤΑ ΜΕ ΠΥΡΑΜΟΙΔΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ. ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΤΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑΜΕ ΜΙΑ ΓΚΡΕΜΙΣΜΕΝΗ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΟΠΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΩ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΩΝ ΛΙΘΩΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΓΚΟΛΙΘΟΥΣ ΜΙΑ ΕΠΙΓΡΑΦΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΗ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΣΑΜΕ ΚΑΙ ΒΓΑΛΑΜΕ ΗΤΑΝΕ Η ΕΠΙΓΡΑΦΗ << ΥΠΟ ΤΗΝ ΣΠΑΘΙ ΜΟΥ ΕΓΕΙΡΟΜΕΝΟΙ ΜΑΧΕΣΘΑΙ>> ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΞΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΦΕ ΜΑΧΕΣΘΑΙ 'Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ. ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΣΚΑΦΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΛΟΓΩ ΔΡΟΜΟΥ.

ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ?
1)ΜΠΟΡΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΝΑ ΕΙΧΑΝΕ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ 'Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝΕ ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΣΑΠΕΣ 'Η ΑΠΟ ΣΚΑΠΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ
2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΟΠΩΣ Η ΑΣΠΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΣΜΗΛΕΥΜΕΝΗ ΤΟΥ ΣΠΑΘΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΣΗΚΩΣΕΙ ΟΛΑ?
3) ΟΙ ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ, ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 1997-98 ΤΖΙΠ ΜΕ ΞΕΝΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΑΝΕΒΑΙΝΑΝΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΖΙΚΑ (2-3 ΤΖΙΠ ΤΟ ΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ).
4) ΑΠΑΓΟΡΕΥΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝΟΙ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ(ΨΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΝΕΒΑΙΝΑΝΕ ΣΚΑΠΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ!

TIMAIOS

Θεομήστωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 00:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεομήστωρ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Θεομήστωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΙΓΕΙΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ,ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ,ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΡΙ ΑΧΙΛΛΕΩΣ,ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΔΙΑΔΑ.ΑΚΟΥΣΤΑ ΕΧΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΑΝ ΥΠΟΨΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΚΣΚΑΦΕΣ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΜΕΡΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ.ΠΑΝΤΩΣ ΛΟΓΙΚΑ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΘΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ.
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ,ΓΝΩΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ...
ΔΥΣΤΥΧΩΣ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 00:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΤΗΝ ΦΘΙΑ, ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ

Μια στιγμη να ρωτησω λιγακι γιατι μπερδευτηκα....
Ο Αχιλλεας δεν ηταν γιος του Βασιλεια των Μυρμηδονων στη Θεσσαλια??? Τι δουλεια ειχε με τη Φθιωτιδα?

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 01:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριε επισκέπτη

Γιατί δεν ρωτάς στην αρχαιολογική?

Θα χαρούν να σου εξηγήσουν.


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 01:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Ksenitia, σχετικά με την απορία σου:

Σύμφωνα με σχετικό χωρίο της Ιλιάδας, οι Μυρμιδόνες, πολεμιστές της περιοχής της Φθίας, όπως αναφέρει έλαβαν μέρος στον πόλεμο της Τροίας με πενήντα πλοία και αρχηγό τον Αχιλλέα. Μετά από μελέτη των έργων του Ομήρου, καθώς και άλλων Ελλήνων και ξένων ερευνητών και επιτόπια τοπογραφική έρευνα στην περιοχή της Φθιώτιδος, η αρχαία Ομηρική Φθία, εντοπίζεται στην αρχαία πόλη Ναρθάκιον, στο κάστρο Λιμογαρδίου, κοντά στη Λαμία, νοτίως της Όθρυς. Δηλαδή η αρχαία Φθία περιείχε περιοχές της Θεσσαλίας και της Βόρεια Φθιώτιδας.

Ο Αχιλλέας στην ραψωδία Ι αναφέρει το όνειρο του να γυρίσει στην Φθία μετά τον πόλεμο, μια από τις πιο πλούσιες περιοχές του γνωστού τότε κόσμου μετά τις Αιγύπτιες Θήβες. Νομίζω στην Φθία αναφέρεται και ο Σωκράτης, λίγο πριν πιει το κώνειο στον «Τιμαίο». Η αρχαία Φθία περιείχε περιοχές και της Θεσσαλίας και της Φθιώτιδας, και η αρχαία πόλη Φθία, εντοπίζεται κοντά στα σημερινά Φάρσαλα. Οι περιοχές που είχαν δοθεί από τον Πηλέα στην δικαιοδοσία του Αχιλλέα ήταν 6, νομίζω μια από αυτές ήταν και η περιοχή που αναφέρει ο φίλος nicolasote. Η επικράτειά του εκτείνονταν σε πεδινές (Φθία), ορεινές (Τρηχίνη) και παράλιες περιοχές (Αλός – Αλμυρός).

Βέβαια, αν και κατάγομαι και γω από την Φθιώτιδα, πρέπει να αναφέρω ότι καταγωγή από τον Αχιλλέα διεκδικούν και οι Μανιάτες, θεωρώντας πως κατάγεται όχι από την Οίτη αλλά από το Οίτυλο που αν δεν κάνω λάθος είναι χωριό της Μάνης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 23:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω Brieboy, γιατι πραγματικα εχθες που το διαβασα, ειχα ολη μερα μετα και το σκεφτομουν. Τωρα πλεον εμαθα και κατι παραπανω!!!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 20:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτα φίλε/η μου ksenitia!

Όσον αφορά βέβαια το αρχικό ερώτημα του nicolasote, νομίζω ότι, αν μένεις ακόμη στην περιοχή, θα αξιζε να ρωτήσεις την αρχαιολογική εφορία της περιοχής σου, γιατί αν πρόκειται για κάτι εκτεθειμένο θα το γνωρίζουν σίγουρα, αν όχι, θα άξιζε να το μάθουν. Τώρα, για Τάφος του Αχιλλέα, μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο, όχι γιατί αποκλείεται να μεταφέρθηκε η σωρός του στην Φθία, όπως επιθυμούσε, αλλά στην περιοχή από όσο γνωρίζω έχουν γίνει άπειρες μάχες κατά την αρχαιότητα. Όποτε λογικά θα έχει ταφεί λαός εκει πάνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 18:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agapite nikolasote anikses ena endiaferon thema kai to paratises Giati? sto Platistomo exi vrethi enas xalkinos amforeas (ksero ta onomata afton pou ton vrikan)simera vriskete stous Delfous kai lei oti vrethike stin perioxi Makrakomis, ine dipla se enan sxedon idion pou vrethike stin Amfiklia tous exo dei.stin perioxi yparxei kai kastro thameno apo xomata kai pournaria alla yparxoun polles petres pou mporis na tis deis ean kseris pou ine.o polis kosmos den kseri pou ine kai i arxaiologiki yperisia to kratai kryfo gia pola xronia .perimeno na do nea epi tou thematos kai opios theli plirofories gio to kastro ime edo.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikolasote
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 20:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolasote  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ. ΟΙ ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ ΗΤΑΝΕ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΑΙΓΙΝΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΟΥΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΣΑΡΤΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΤΙ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΗ. ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ....ΟΛΑ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥΝ ΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΑΘΕΙΑ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΑ ΤΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΦΘΙΑΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΦΙΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ .ΕΓΩ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΤΕΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΤΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ CAFE. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΣ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

TIMAIOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 23:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thelo na sinexiso to thema. TIXEROULI HELP? afto to thema ine Zontano kai thelo na sinexiso exo apodixis apo meri opou iparxoun kastra kai pola ala pragmata .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 03:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε El Idio, χαίρομαι που θες να κρατήσεις ζωντανό το topic... Αλλά για να γίνει μια αρχή, θα ήθελες να παραθέσεις ότι στοιχεία έχεις για το κάστρο που αναφέρεις?

Γιατί θεωρείς πως η αρχαιολογική υπηρεσία το κρύβει? Μήπως απλά αδιαφορεί ή απλώς δεν έχει τα κονδύλια για να ξεκινήσει ανασκαφή? Απο όσο ξέρω χρειάζονται πολλά χρήματα και ένας γραφειοκρατικός κυκεώνας για να αρχίσει η όλη διαδικασία. Είμαι και γω από την περιοχή και πιστεύω πως οι τοπικές εφορίες δεν διαθέτουν τα απαιτούμενα αντανακλαστικά...

Άσε που σε πολλά χωριά της περιοχής, οι ντόπιοι αντιστέκονται στην όποια αρχαιολογική αξιοποίηση, είτε για να αποφύγουν τις χρονοβόρες γραφεικρατικές διαδικασίες, είτε γιατί θυσαυρίζουν από την αρχαιοκαπηλία...

Ευχαριστώ και περιμένω τα στοιχεία σου... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 03:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
signomi pou argisa na apantiso, o mythos lei tin epoxi to Pilea ypirxan 3 kastra tis fthias stin orosira orthris,1 vriskete metaxi Makrakomis kai Platistomo. an figis apo Lamia pros Karpenisi ftanontas stin Makrakomi kanis dexia pros Platistomo, Loutra, Gianitsou ftanontas exo apo to Platistomo yparxi ena rema me gefyra anti na stripsis dexia pas aristera pros to xomatodromo,foto 1.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 03:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anevenontas pros ta pano i perioxi aristera legete Asteria, eki legete oti itane i arghea MAKRA-KOMI, poli cosmos vrike nomismata kai ala pragmata.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 03:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ftanontas telika stin korifi yparxi ena eklisaki to profiti ilia (panta yparxoune eklisies sta arghea?)parkarete kai akoulothite to diagrama.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 03:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
proxorite apo to iero tis eklisias giro sta 50m kai yparxi mia megali tripa, prin 20 xronia mporouses na did 3-4 metra, ine mia siraga mesa sto petrino edafos kai enas anthropos skiftos mpori na perpatisi,legete oti en kairo polirkias apo ki katevenane sto Sperhio potamo gia nero, ta teleftea xronia merika topika xristianika xeria petaxane petres,xoma kai kladia, ala akomi mporis na dis tin isodo.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 04:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apo eki pigenontas anatolika kitazontas pros LAMIA tha dite to anatoliko teixos,meta ti fotia to 2002 nomizo isos ine pio kathara. apo eki ean pate ditika kitazontas pros to xorio Tsouka sto telos tou lofou tha dite megala komatia tou ditikou teixous ke den tha pisteve sta matias sas oti yparxoun tetie pragmata stin perioxi, i pomenes 5 fotos ine apo to ditiko teixos.img]users/_imgmsgs/elidio/7.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 04:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 04:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ean telika opios katalixi na ftasi eki pano tha mini ekliptos, katevenontas pros ta kato, sto aristero xeri yparxi 1 Plato san mia defteri korifi tou lofou, eki yparxi ena patrino xtismeno patoma pou fenetai san komati argheou vomou isos ine skepasmeno apo xomata kai pournaria,otan katevete kato sto dromo pigenete mia volta sta Loutra Platistomou tha sas aresi i perioxi ine katapliktiki. efxaristo poli kai signomi gia tin kathisterisi,efxomai na ta xanapoume sintoma.Adios.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 08:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΚΑΤΙ ΑΟ ΤΟΝ ΑΧΧΙΛΕΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ.

Η ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ(ΣΠΑΘΙ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ) ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XRYSOMALLO DERAS
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRYSOMALLO DERAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΚΑΤΙ ΑΟ ΤΟΝ ΑΧΧΙΛΕΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ.

Η ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ(ΣΠΑΘΙ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ) ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.



Ότι ο Αχιλλέας έζησε σε αυτά τα μέρει …………
αυτό είναι το μόνο σίγουρο…………
τουλάχιστον με τα ευρήματα………( δηλαδή τα κλοπιμαία ) αυτό δείχνουν ………
Aν είχαμε και Έλληνες που να μας κυβερνάνε……………
και όχι Αμερικανούς και Εβραίους να είσαι σίγουρος πως θα βρίσκανε που είναι η………
ΕΛΛΑΔΑ !!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XRYSOMALLO DERAS
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 22:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRYSOMALLO DERAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να γίνω πιο κατανοητός.....
Στην περιοχή όπου αναφέρεται ο El Idio Λέγετε πως ήταν η Ακρόπολη ……
Δεν υπάρχουν ενδείξεις που να αποδεικνύουν πως μπορεί να ήταν ακόμη και το Βασίλειο του Αχιλλέα , χωρείς να το αποκλείομε μιας και δεν έχουν γίνει ανασκαφές.

Ακόμη υπάρχουν ενδείξεις πως το κάστρο κατοικήθηκε αργότερα από τους Μακεδόνες.

Αξιοσημείωτο είναι ότι στην περιχεί υπάρχουν ιαματικές πυγές, το γεγονός αυτό ενδυναμώνει την άποψη της υπάρξεις ενός αρχαίου πολιτισμού.

Όπως και να έχει , το μόνο σίγουρο είναι πως αν τα ευρήματα της περιοχής υπήρχαν σε άλλο κράτος, Θα ήταν γνωστά σε ολόκληρη την ανθρωπότητα , όμως στο δικό μας κράτος παραμένουν άγνωστα ακόμη και σε κάτοικους της περιοχής , μιλάμε για πλήρη αδιαφορία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XRYSOMALLO DERAS
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 00:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRYSOMALLO DERAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ακόμη στοιχείο μιας και κάποιοι θα αναρωτιόνται πως είναι δυνατόν να ισχύουν όλα αυτά αφού στην περιοχή δεν έχει θάλασσα .

Και όμως για την εποχή που μιλάμε η θάλασσα πρέπει να έφτανε μέχρι αυτά τα μέρη …. άλλωστε δεν απέχει και μακριά , οδικός από τη Στυλίδα είναι περίπου 50 χιλιόμετρα και από τα Καμένα Βούρλα 70 χιλ. αν το μετρήσουμε σε ευθεία γραμμή είναι πολύ ποιο κοντά , σκεφτείτε πως ο Σπερχειός ποταμός εκβάλει στο Μαλιακό κόλπο …….

Το αναφέρω γιατί , υπάρχουν ευρήματα από κάβους που έδεναν τα καράβια ενισχύοντας ακόμη περισσότερο τα προαναφερόμενα , αν προσέξετε την φωτογραφία θα το διαπιστώσετε .

quote:

anevenontas pros ta pano i perioxi aristera legete Asteria, eki legete oti itane i arghea MAKRA-KOMI, poli cosmos vrike nomismata kai ala pragmata.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iayeros
Νέο Μέλος

Albania
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iayeros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και δεν κατάγομαι απο την περιοχή της Φθιότιδας θα συμφωνήσω με τον φίλο που μιλάει για τη σπάθα του Αχιλλέα μια που ως μέλος της αρχαιολογικής αποστολής του πανεπιστημίου Cornell οπου διεξήγαμε επι σειρά ετών αρχαιολογικές έρευνες (εδάφους ως επι το πλείστον), ανακαλύψαμε τυχαία περισπάθιο φέρον σημαντικά υπολλείματα απο τρυχαίο ενισχυμένο δερατόλημα με εμφανείς εγκόλπιες εναποθέσεις ριννισμάτων λευκαργύρου στο εσωτερικό του (ίδιο της βασιλικής τουλάχιστον προέλευσης του φέροντα) ενώ εγχάρακτα εμφανίζετω η λεξη "ΒΡΑΓΧΥΛΛΕΥΣ" προκλασσική ως γνωστόν εκφορα΄του σημερινού σε εμάς Αχιλλέα. Το συγκεκριμένο εύρημα - η θήκη του ξίφους δηλαδή- φυλάσσεται στις εγκαταστάσεις του βασιλικού Μουσείου του Μοντρεάλ, τους τελευταίους έξι μήνες..
Πράγματι θα ήθελαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
aspida to achilea e74414111xi vrethi ine stin prosopiki silogi tis aglikis vasiligis icogenias 9Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 22:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
theomistor, brieboy, Tyxerouli, giati den lete keti tora, El Idio?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XRYSOMALLO DERAS
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 03:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRYSOMALLO DERAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
El Idio …αυτό που ανησυχεί εμένα προσωπικά …είναι ότι όπως και εσύ ανέφερες … "Κάτι κρύβουν"!

Διαφορετικά δεν εξηγείτε αυτή η αδιαφορία από τις αρμόδιες αρχές «του τόπου» …………

Εξηγώ πως αν μιλάγαμε για κάτι το συνηθισμένο θα είχανε! Όπως συνήθως κάνουν εκτός ανωτέρας βίας.. (τη είναι καλό…… η μάλλον μέχρι σε πιο σημείο πρέπει να γνωρίζουμε από το παρελθών!…) (*)θα είχανε!………
Κάνει ανασκαφές εδώ και πολλά χρόνια!!!! …………

Έχω την υπόνοια πως κάτι προσπαθούν να κρατήσουν μυστικό!!!…
Το παράξενο έως μυστήριο είναι το γιατί ;;;;;;;;

……………………………… πριν σας αποχαιρετίσω θα ήθελα να σας αναφέρω ……πως σε κάποιο διπλανό χωριό , βγήκε ένα Κονδύλη για να ανοιχτή δρόμος που να ενώνει κάποια χωριά η για όφελος των αγροτών …… αυτό που θέλω να πω είναι πως το έργω ξεκίνησε και σταμάτησε όταν σκάβοντας το βουνό ανακαλύψανε μια σήραγγα αριστερά και δεξιά του δρόμου κάτι σαν δίαυλο ……μάλιστα ήταν παρών και ο κύριος Λαλιώτης!!!!!! ( το όνομα του είναι Ελληνικό …… είναι όντως και Έλληνας;;;;;)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 05:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
El Idio:
theomistor, brieboy, Tyxerouli, giati den lete keti tora, El Idio?

El Idio, ενδιαφέροντα τα στοιχεία, επιφυλάσσομαι να τα σχολιάσω ώσπου να ανεβώ στα σημεία που παραθέτεις και να εξετάσω την περιοχή -καθότι αυτόχθων- ιδίοις όμμασι...

quote:
iayeros:
αν και δεν κατάγομαι απο την περιοχή της Φθιότιδας θα συμφωνήσω με τον φίλο που μιλάει για τη σπάθα του Αχιλλέα μια που ως μέλος της αρχαιολογικής αποστολής του πανεπιστημίου Cornell οπου διεξήγαμε επι σειρά ετών αρχαιολογικές έρευνες (εδάφους ως επι το πλείστον), ανακαλύψαμε τυχαία περισπάθιο φέρον σημαντικά υπολλείματα απο τρυχαίο ενισχυμένο δερατόλημα με εμφανείς εγκόλπιες εναποθέσεις ριννισμάτων λευκαργύρου στο εσωτερικό του (ίδιο της βασιλικής τουλάχιστον προέλευσης του φέροντα) ενώ εγχάρακτα εμφανίζετω η λεξη "ΒΡΑΓΧΥΛΛΕΥΣ" προκλασσική ως γνωστόν εκφορα΄του σημερινού σε εμάς Αχιλλέα. Το συγκεκριμένο εύρημα - η θήκη του ξίφους δηλαδή- φυλάσσεται στις εγκαταστάσεις του βασιλικού Μουσείου του Μοντρεάλ, τους τελευταίους έξι μήνες..

Τώρα εδώ τί σχόλιο να κάνω φίλε El Idio?


quote:
XRYSOMALLO DERAS:
El Idio …αυτό που ανησυχεί εμένα προσωπικά …είναι ότι όπως και εσύ ανέφερες … "Κάτι κρύβουν"!

Διαφορετικά δεν εξηγείτε αυτή η αδιαφορία από τις αρμόδιες αρχές «του τόπου» …………Έχω την υπόνοια πως κάτι προσπαθούν να κρατήσουν μυστικό!!!…
Το παράξενο έως μυστήριο είναι το γιατί ;;;;;;;;


Πάλι συνομωσιολογία...

Γιατί να προσπαθούν να κρύψουν κάτι???? Ποίοι δηλαδή να κρύβουν κάτι και για ποιο λόγο? Οι γραφειοκράτες αρχαιολόγοι? Μήπως οι ίδιοι που δεν μας ψηφίζαν τόσα χρόνια στην Eurovision??


quote:
……μάλιστα ήταν παρών και ο κύριος Λαλιώτης!!!!!! ( το όνομα του είναι Ελληνικό …… είναι όντως και Έλληνας;;;;;)

Αυτό πάλι τί είναι??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Prin 30 xronia mia kopela apo tin perioxi fitouse stin Italia kai gnoristike me ton egono tou Magrigiani ton Ethniko iroa tou 21. autos prospathise na feri mia Italiki eteria gia anaskafes, ala gia anexigitous logous den egine tipota. the ithela o Theomistor na mas pi pou ine ta xorafia to papou tou kai an xeri kati gia tin perioxi. Brie Boy efxomai na pas eki pano,tha dis polla kai den tha xasis tipota.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
El Idio:

Prin 30 xronia mia kopela apo tin perioxi fitouse stin Italia kai gnoristike me ton egono tou Magrigiani ton Ethniko iroa tou 21. autos prospathise na feri mia Italiki eteria gia anaskafes, ala gia anexigitous logous den egine tipota.



Ναι το καταλαβαίνω ότι έτσι γίνεται συνήθως, οι ανασκαφές δεν προχωρούν για ακατανόητους λόγους... που συνήθως είναι απλά η γραφειοκρατεία, ή η έλλειψη πόρων προκειμένου να συνεχιστούν. Ακόμη και αν ένας αρχαιολόγος θελήσει να κάνει μια ανασκαφή σε ένα συγκεκριμένο σημείο, αν δεν μπορεί να το χρηματοδοτήσει μόνος του, πρέπει να έχει τεράστια υπομονή για να πάρει έγκριση και τα απαραίτητα κονδύλια.

Κατάγομαι από μια πόλη του ιδίου νομού, με πλούσια ιστορία. Η οικονομία της ουσιαστικά νεκρώνει, από τότε που κάτω από τον κεντρικό δρόμο της ανακαλύφθηκαν σημαντικότατα αρχαία ευρήματα σε αρίστη κατάσταση. Είχα κατέβει και τα είχα δει, ήταν εντυπωσιακώς καλοδιατηρημένα...
Τότε είχαν ακουστεί διάφορα, ότι θα σκεπαστούν με γυάλινο θόλο, ότι ο κεντρικός δρόμος θα γίνει πεζόδρομος, και ότι η ανακάλυψη αυτή θα σημάνει και την τουριστική αξιοποίηση της πόλης...

Το αποτέλεσμα?

Δύο χρόνια μετά δεν έχει γίνει τίποτα, τα αρχαία έχουν εγκαταλειφθεί, σκεπασμένα με λαμαρίνες, ο δρόμος έχει κλείσει για τα αυτοκίνητα, και τα εμπορικά μαγαζιά κλείνουν το ένα μετά το άλλο. Οι κάτοικοι θεωρούν πως η σημαντικότατη ανακάλυψη τους κατέστρεψε.

Το μοναδικό σκοτεινό σημείο της ιστορίας? Το έρεβος που υπάρχει στα κεφάλια των υπευθύνων, αρχαιολόγων και μη, που αφήνουν τόσο σημαντικά ευρύματα και μια ολόκληρη πόλη να ρημάξουν..

Είναι τόσο ηλίθιοι που και να ήθελαν να κρύψουν κάτι, να είσαι σίγουρος ότι και κει μαντάρα θα τα έκαναν.

Δεν θα βρείτε κανένα μυστήριο, παιδιά.. ούτε καμία παγκόσμια συνομωσία εναντίον του πολιτισμού μας. Μόνο πολλή βλακεία και ανευθυνότητα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

El Idio
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 03:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Idio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Brie Boy den xriasomai tipota kai kanenan to systema exi klepsi apo emena ti zoi mou otan imoun paidi, se ligo kairo tha exo ta lefta kai to xrono na kano oti thelo, alla tha frethi kapios malakas tou kratoys na mou pi ti tha kano, kai tote tha anixoune i piles tis Kolaseos kai tha kano oti Goustaro.God forgives outlaws never.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XRYSOMALLO DERAS
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 03:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRYSOMALLO DERAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το μοναδικό σκοτεινό σημείο της ιστορίας? Το έρεβος που υπάρχει στα κεφάλια των υπευθύνων, αρχαιολόγων και μη, που αφήνουν τόσο σημαντικά ευρύματα και μια ολόκληρη πόλη να ρημάξουν..

Είναι τόσο ηλίθιοι που και να ήθελαν να κρύψουν κάτι, να είσαι σίγουρος ότι και κει μαντάρα θα τα έκαναν.

Δεν θα βρείτε κανένα μυστήριο, παιδιά.. ούτε καμία παγκόσμια συνομωσία εναντίον του πολιτισμού μας. Μόνο πολλή βλακεία και ανευθυνότητα



Το θέμα είναι απλό για να το κάνουμε σύνθετο ……
αναφέρεις πιο πάνω ότι αφήνουν μια ολόκληρη πόλη να ρημάξουν…
Και γράφεις πιο κάτω ότι υπάρχει βλακεία και ανευθυνότητα……

Και ερωτώ , πια είναι η αποστολή των κυβερνώντων ;;;;;; φυσικά εκτός των άλλων από τα πρωτεύοντα είναι ισχυρή οικονομία η μύωση τις ανεργίας η αναβιώσει του πολιτισμού και γενικά η ευημερία του λαού τους …… Παρόλο όμως τις υπεράνθρωπες προσπάθειας που καταβάλουν οι εκάστοτε κυβερνήσεις οι οικονομία πάει από το κακό στο χειρότερο η ανεργία όλο και αυξάνεται και η διαβίωση των κατοίκων γίνεται όλο και πιο δύσκολη………

Η απορία μου είναι … Ενώ η λύση βρίσκεται ( τουλάχιστον για τη χώρα μας ) μπροστά μας , οι πολιτικοί μας την ψάχνουν στο διάστημα , γιατί ;;;; …… Φίλε απλά είναι τα πράγματα …… Τη έχουμε ;;; έχουμε ήλιο , βουνό , θάλασσα και μια ιστορία που θα ήθελαν πολλές χώρες να έχουν …… γιατί δεν στρέφονται προς αυτή την κατεύθυνση ;;;; ένα μεγάλο ποσοστό Ελλήνων θα δούλευε στα μουσεία και στους αρχαιολογικούς χώρους , οι αγρότες θα μπορούσαν εύκολα να πουλάνε τα προϊόντα τους στο μέρος που ζούνε μιας και ο τουρισμός θα αυξάνονταν και σε πληθυσμό και σε διάρκεια σε όλη τη χώρα , οι επιχειρήσεις κάθε είδους θα άνθιζαν , άσε που θα υπήρχε και αποκέντρωση ……… και δεν θα υπήρχε αυτό το χάλι πανέμορφων χωριών να ρημάζουν και να βρίσκονται σε εγκατάλειψη ……Για να μην μακρηγορώ με τη σειρά του θα είχε όφελος το κράτος και οικονομικά και πολιτιστικά και στα πάντα.

Δεν κάνουν όμως τίποτα από όλα αυτά , αυτό που κάνουν είναι να βρίσκουν μεσοβέζικες λύσεις μερικής απασχόλησης και άλλα τέτοια διάφορα μέσο των προγραμμάτων του κοινοτικού πλαίσιο στήριξης με αποτέλεσμα να μεταθέτουν τα προβλήματα και όχι να τα λύνουν………

Δεν ξέρω αν υπάρχει βλακεία και ανευθυνότητα ……… θα έλεγα για σκοπιμότητα σε διαφορετική εκδοχή τότε μιλάμε για ανικανότητα……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy