ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενα ORBS σε φωτογραφίες μου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
FreeFall11
Νέο Μέλος

Cyprus
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 19:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FreeFall11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4 Μαΐου 2004:

Με τα δύο μου μικρά τηλεσκόπια παρακολουθώ παρέα με δύο φίλους την Έκλειψη της Σελήνης.

Σε κάποιες φωτογραφίες εμφανίστηκαν κάποιες παράξενες λευκές σφαίρες. Η μεγαλύτερη από αυτές (σφαίρες) βρίσκεται στην πιο κάτω φωτογραφία.

[URL=http://img77.exs.cx/my.php?loc=img77&image=orb1olokliro5ss.jpg][/URL]

Μεγενθύνοντας την πήρα την πιο κάτω όψη του συγκεκριμένου ORB. Πρόσεξα (στις περιοχές που σημείωσα με κόκκινο) ότι φαίνεται μια επιγραφή και ένα πρασινωπό μάτι!(???)

[URL=http://img29.exs.cx/my.php?loc=img29&image=orbkanoniko3fa.jpg][/URL]

Με λίγη επεξεργασία του φωτισμού και του Contrast της φωτογραφίας κατέληξα σε αυτή τη φωτογραφία. Φαίνεται πολύ καλά το «ΜΑΤΙ» και οι χαρακτήρες!

[URL=http://img77.exs.cx/my.php?loc=img77&image=orbeyetext2yd.jpg][/URL]

Μήπως μπορεί κανείς να μου πεί τί είναι αυτό το πράγμα?????????????
Ακολουθούν και άλλα ORBS που βρήκα σε φωτογραφίες μου.

[URL=http://www.imageshack.us][/URL]

[URL=http://www.imageshack.us][/URL]

[URL=http://www.imageshack.us][/URL]

[URL=http://www.imageshack.us][/URL]

[URL=http://www.imageshack.us][/URL]

[URL=http://www.imageshack.us][/URL]

Δηλώνω υπεύθυνα ότι τα πιο πάνω είναι όλα αληθή!

Μιχάλης Μπενάκης
Λευκωσία, Κύπρος

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι περί του θέματος να με ειδοποιήσει.


Take a look to the sky just before you die! It's the last time you will!

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 21:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τον φίλο μου JohnnieBeGood έχουμε τραβήξει χιλιάδες φωτογραφίες με διάφορες ψηφιακές μηχανές στη σπηλιά της Πεντέλης.
Σε αρκετές από αυτές εμφανίζονται διάφορα σχήματα, που τα ονομάζουμε orbs.

Αποδέχομαι την δήλωσή σου οτι αυτά που παρουσιάζεις είναι αληθή, γιατί η άποψή μου πάνω στο θέμα των orbs είναι διφορούμενη.

Σε κάποιες περιπτώσεις μπορώ αποδώσω την εμφάνισή τους σε σωματίδια σκόνης, που με την λάμψη του flash αντανακλούν μεγάλη ποσότητα φωτός, ώστε να φαίνονται σαν θολή φωτεινή πηγή.
Το έχω δείξει και πειραμματικά, με στροβοσκοπικό φωτισμό (strobo-light) στη σπηλιά (είπαμε, Vril-Tech, χε χε)
Αιωρούμενα σωματίδια ψιλής σκόνης, όχι υγρασία κλπ.


Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις όμως, που δεν ισχύει το παραπάνω.
Δέν μπορώ να εξηγήσω, πώς βρέθηκε το orb στη φωτό, γιατι οι συνθήκες δεν το ... εξηγούν.

Περίμενε να μπεί και ο φίλος JbG, ο οποίος έχει τελείως διαφορετικές απόψεις από μένα, να σου πεί την δική του άποψη. Αυτή ταιριάζει πιο πολύ στην δική μου δεύτερη περίπτωση...

Α, ο JbG έχει σε πολλά πράγματα διαφορετική άποψη με εμένα. Αλλά ούτε τσακωνόμαστε και ούτε βριζόμαστε.
Από την άλλη, ούτε είμαστε "πακέτο".

Αυτά.

ο κακός Βρίλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 23:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε Μιχαλη, χαιρε.

οπως ειπε και ο (κακιστος των κακων) καπεταν Βριλης, εχω και εχουμε μια πολυ μεγαλη συλλογη απο ορμπς διαφορων τυπων.

εμφανιζονται αναλογα με την μηχανη ειτε ως φωτεινοι κυκλοι, ειτε ως φωτεινοι κυκλοι με καποιο περιεχομενο, ειτε ως δεκατριακτινα αστερια.


μεχρι τωρα δεν ειχα αναφερει τιποτα, περιμενοντας να ολοκληρωσουμε την μελετη τους.

λαβε ενα μικρο δειγμα απο σημερινη φωτογραφιση στην σπηλια της Πεντελης:



δειχνει απλα μια μετρια κατασταση απο τις κυμενομενες...


δεν θελω να παρουσιασω ακομη φωτογραφιες πιο παραξενες, επειδη συνηθως υπαρχει και καποιος ανθρωπος στο πλανο.

quote:


Σε κάποιες περιπτώσεις μπορώ αποδώσω την εμφάνισή τους σε σωματίδια σκόνης, που με την λάμψη του flash αντανακλούν μεγάλη ποσότητα φωτός, ώστε να φαίνονται σαν θολή φωτεινή πηγή.

Αιωρούμενα σωματίδια ψιλής σκόνης, όχι υγρασία κλπ.


Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις όμως, που δεν ισχύει το παραπάνω.
Δέν μπορώ να εξηγήσω, πώς βρέθηκε το orb στη φωτό, γιατι οι συνθήκες δεν το ... εξηγούν.


οπως στα λεει ο Βριλ ειναι.


το αξιοπεριεργο ειναι πως οποια και να ειναι η αιτια της αντανακλασης, τα ορμπς παρουσιαζονται σε πολλες περιπτωσεις σαν να τα καθοδηγει μια νοηση, και μαλιστα που εχει χιουμορ!!!


quote:

Περίμενε να μπεί και ο φίλος JbG, ο οποίος έχει τελείως διαφορετικές απόψεις από μένα, να σου πεί την δική του άποψη. Αυτή ταιριάζει πιο πολύ στην δική μου δεύτερη περίπτωση...



εσυ ως αμφισβητιας παραδεχτηκες οτι "Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις όμως, που δεν ισχύει το παραπάνω.
Δέν μπορώ να εξηγήσω, πώς βρέθηκε το orb στη φωτό, γιατι οι συνθήκες δεν το ... εξηγούν."


για μενα αυτο ειναι σημαντικο και καταλαβαινεις το γιατι...

quote:

Α, ο JbG έχει σε πολλά πράγματα διαφορετική άποψη με εμένα. Αλλά ούτε τσακωνόμαστε και ούτε βριζόμαστε.
Από την άλλη, ούτε είμαστε "πακέτο".


απλα προσπαθουμε να αποδειξουμε πως δεν ειμαστε ελεφαντες...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 07:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ όμορφη φωτο Johnnie!
Πολύ όμορφη φώτο.
Και είναι πάντα 13 ακτινα?
Τα συναντας μονο όταν φωτογραφιζεις με ψηφιακή?


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 10:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και είναι πάντα 13 ακτινα?
Τα συναντας μονο όταν φωτογραφιζεις με ψηφιακή?

Σε μένα είναι στρογγυλά και βγαίνουν με παρόμοιο τρόπο (σφαιρικά και θολά) και στις δύο ψηφιακές μηχανές (Olympus, Nikon, 3,2Mpixel) που χρησιμοποιώ.
Βγάζω πάντα με την μέγιστη ανάλυση, γι αυτό και τα αρχεία με τις φωτό είναι σχετικά μεγάλα...

Η "αναλογική" μου Cannon EOS 300 δεν μου έχει βγάλει τίποτα το θεαματικό μέχρι τώρα.

Σε βίντεο (SONY digital8 TRV140) δεν φαίνεται τίποτα πέρα από χρωματικό θόρυβο, άν τα δείς καρέ-καρέ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 12:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φωτογραφία του freefall είναι με flash.
Αρα το orb εξηγείται απο αυτό που είπε ο Vril
δηλαδη είναι ένα φωτισμένο σωαμίδιο σκόνης που επειδή είναι πιο κοντά στο φακό απο το τηλεσκόπιο έχει φωτογραφηθεί εκτός εστίασης (φλου).

Μια εκτενής ανάλυση του φαινομένου εδώ.
http://bcornet.homestead.com/files/Orb_Critic/orb_critic.htm

Και εδώ, εξηγεί γιατί μερικές μηχανές δείχνουν orbs ενώ αλλες οχι.
http://www.torontoghosts.org/printable/finalorb.htm

Κι'αλλα orbs
http://homepage.ntlworld.com/h.cowell/orbs.htm
http://homepage.ntlworld.com/h.cowell/false_dust.htm


Εχετε καμιία φωτογραφία που να λήφηκε κάτω απο καλές συνθήκες ΧΩΡΙΣ flash και να δείχνει orb ? Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον.


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 12:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχετε καμιία φωτογραφία που να λήφηκε κάτω απο καλές συνθήκες ΧΩΡΙΣ flash και να δείχνει orb ? Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον.

Ναι, έχω.
Αυτές είναι που τις ονομάζω "περίπτωση Νο. 2", δηλ. χωρίς εμφανή λόγο.
Θα κάνεις λίγη υπομονή μόνο, δεν τα έχω στο γραφείο αυτά τα πράγματα... Ο.Κ. ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 16:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εχετε καμιία φωτογραφία που να λήφηκε κάτω απο καλές συνθήκες ΧΩΡΙΣ flash και να δείχνει orb ? Αυτό θα ήταν ενδιαφέρον."

Έχω δύο φωτογραφίες απο την Πεντέλη στις οποίες εμφανίστηκαν ords χωρίς φλάς και μάλιστα μέρα μεσημέρι.
Η μία τραβήχτηκε στη Μονή Πεντέλης, στον εξωτερικό χώρο. Εμφανίστηκε ένα ολόλευκο αστραφτερό orb το οποίο είχε μικρές μύτες αριστερά και δεξιά.
Το ίδιο ακριβώς εμφανίστηκε στη Σπηλιά.
Κατά τ'άλλα, η ψηφιακή μηχανή μου βγάζει orbs, αλλά μόνο στη Σπηλιά της Πεντέλης, πουθενά αλλού στο βουνό.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 18:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νταβέλη, να τις δω θέλω, όχι να μάθω εγκυκλοπαιδικά αν έχει κανεις

Vril, τα δωδεκακάκτινα orbs του jonnie πως διάολο βγαίνουνε ?


Άγγελος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 19:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό ακριβως αναρωτιεμαι.
Ειδα πολλα στο site που προτεινε ο Αγγελος ,
αλλα δεν ειδα ακτινωτο ή ροδακα.

---


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 01:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Vril, τα δωδεκακάκτινα orbs του jonnie πως διάολο βγαίνουνε ?



αυτο ειναι φιλε μου ενα απο τα γεγονοτα που εμπιπτουν στην "δευτερη κατηγορια" οπως λεει ο βριλ.


δεν υπαρχει εξηγηση.


το δε ιστορικο της μηχανης ειναι ακομη πιο περιεργο!


την ειχε φιλος και ΠΟΤΕ δεν ειχε παρουσιασει ορμπ κανενος τυπου.

την δανειστηκα γιατι χαλασε η αναλογικη μου μηχανη, και ηθελα να φωτογραφησω σημεια στην σπηλια που εγω θεωρησα "υποπτα".

σε 60 περιπου φωτογραφιες μου πρωτοπαρουσιασε 2 ορμπ δεκατριακτινα και μαλιστα σε σημειο που θεωρω πολυ "υποπτο".


ο φιλος ιδιοκτητης της μηχανης οταν τα ειδε κουφαθηκε και εψαξε μια μια ολες του τις παλιες φωτογραφιες.

δεν βρηκε κανενα ορμπ.


σταματαω εδω την ιστορια γιατι θελω να την παρουσιασω ολοκληρωμενη καποια στιγμη.

περιεχει πολλα κουφα στοιχεια και γεγονοτα και πολλα ορμπς.

θα βαλω μερικες φωτογραφιες ακομη αφου σας διεγειρα την περιεργεια, αλλα καντε λιγη υπομονη.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 02:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό ακριβως αναρωτιεμαι.
Ειδα πολλα στο site που προτεινε ο Αγγελος ,
αλλα δεν ειδα ακτινωτο ή ροδακα.


ολα απο την Ελλαδα δεν ξεκινανε???

και στα ορμπς ειμαστε πρωτοποροι!!!

ειδες μηπως ρομβους πουθενα?


γιατι οταν καποτε εκανα πλακα σε ενα φιλο οτι η μηχανη του βγαζει στρογγυλα ορμπς και εγω θα αγορασω μια που να βγαζει τετραγωνα, σε εκεινη την φωτογραφιση υπηρχαν και δυο φωτογραφιες με ορμπς ρομβους!


ποιος εκανε τελικα χιουμορ, εγω ή τα ορμπς σε μενα???

εγω εκτος απο δεκατριακτινα, εχω φωτογραφισει και αλλες μορφες που τις θεωρω προδρομες μορφες του ολοκληρωμενου ορμπ.


ΥΓ. η λογικη μου μου λεει οτι προκειται για μικροσωματιδια σκονης ή υγρασιας.

η λογικη μου παλι μου λεει πως η σκονη και η υγρασια θα επρεπε να παρουσιαζονται σχετικα σταθερα εφοσον τραβας το ιδιο σημειο συνεχεια 10 - 20 φορες.


κι ομως, φωτογραφιες στο ιδιο λεπτο τραβηγμενες ειναι αλλες εντελως καθαρες και αλλες γεματες ορμπς.


ΥΓ. εχω και μερικες με ορμπς στο σκοταδι της σπηλιας χωρις φλας...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Edited by - jonniebegood on 05/04/2005 02:12:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 06:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απορία.
Τι φορτίο έχει το «ηλεκτροκίνητο» ανθρώπινο σώμα?
Αν έχει μετρήσιμο
Τι φορτίο φέρουν τα σωματίδια σκόνης?
Αν φέρουν,και είναι μετρήσιμο
Αν λέω ανοησίες συχωρείστε με.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 19:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επίσης ,τι γεωλογικά πετρώματα έχει η σπηλιά?


----


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 23:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Επίσης ,τι γεωλογικά πετρώματα έχει η σπηλιά?


απο τις δικες μου παρατηρησεις εχει μαρμαρο, σχιστολιθο, ασβεστιτη σε κρυσταλικη μορφη (σταλαγμιτικης προελευσης) και στρωματα αναμεσα στον σχιστολιθο απο ενα ασπρο υλικο σαν ταλκ.


στο www.iranon.gr θα βρεις πληροφοριες και για το υπεδαφος, που οπως αναφερει στην τελευταια ανανεωση περιεχει και στρωματα γραφιτη.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 06:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτη ειναι απάντηση για το τι προκαλεί αυτό το πανέμορφο αποτέλεσμα.

Αλλά για να είμαι εντελώς σίγουρος θα την πάρω την φωτο σε δισκέτα να συμβουλευτώ έναν από τους γεωλόγους σήμερα.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FreeFall11
Νέο Μέλος

Cyprus
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 19:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FreeFall11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτη ειναι απάντηση για το τι προκαλεί αυτό το πανέμορφο αποτέλεσμα.

Τί το προκαλεί????????????

Take a look to the sky just before you die! It's the last time you will!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 22:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την φωτο της σπηλιάς.
Κρυσταλλάκια.
Τον ρώτησα, και είπε ότι αποκλείεται να είναι 13 ακτινο.
Θα πρέπει να είναι 12 ή 14.
(οι κατέχοντες να εξετάσουν προσεκτικά τις φωτογραφίες που έχουν στο αρχείο τους).
Αυτά τα λίγα για την ώρα διοτι το project σταμάτησε σήμερα .Την επόμενη φορά που συναντηθούμε ( την επόμενη εβδομάδα),
θα του δείξω την φωτο γιατί αυτές τις μέρες δεν προλαβαίναμε.
Έλειψα και εγώ αρκετές μέρες,
την επόμενη εβδομάδα λοιπόν ίσως έχω να πω περισσότερα.


---


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 02:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ομολογήσω οτι και εγώ την πρώτη φορά που παρατήρησα κάτι
παρόμοιο ήταν σε φωτογραφία ψηφιακής μηχανής και είπα οτι
είναι "σκεπτομορφή".
Όταν όμως συνεχίστηκε κατάλαβα οτι είναι bug του φακού.
(ιδιαίτερα σε χαμηλό φωτισμό ή σε φωτισμό με flash)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 11:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για την φωτο της σπηλιάς.
Κρυσταλλάκια.



αυτο το υπεθεσε και ο κακος βριλ, οταν ανακαλυψαμε την πολυ μικρη διαμετρο των κοκκων ορισμενων υλικων.


αλλα τα ορμπς δεν παρουσιαζονται μονο μεσα στην σπηλια.


παρουσιαζονται παντου, αλλα οχι παντα.


ουτε και στην σπηλια τα παρουσιαζουν ολες οι φωτογραφιες, κι ας τραβαω πολλες στην σειρα απο το ιδιο σημειο.

στο ιδιο λεπτο, απο το ιδιο σημειο, βγηκαν 2 φωτογραφιες: η μια ειχε περισσοτερα απο αυτην που παρεθεσα και η αλλη κανενα!

quote:

Τον ρώτησα, και είπε ότι αποκλείεται να είναι 13 ακτινο.
Θα πρέπει να είναι 12 ή 14.


κι ομως ειναι 13ακτινα.

μετρα τις ακτινες!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Edited by - jonniebegood on 08/04/2005 12:23:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 12:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ριχτε μια ματια εδω:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3522&whichpage=11&ARCHIVE=

ειναι δυο φωτογραφιες τραβηγμενες απο το ιδιο σημειο, το ιδιο λεπτο.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 13:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κι ομως ειναι 13ακτινα.

μετρα τις ακτινες!


Άσε τι βλέπεις..
Μπορεί να είναι 10 και να φαίνονται και 3 από το πλάι.
Μπορεί να είναι 14 και να μη φαίνεται ένα από μπροστά.
Πιάσε ένα να το βάλουμε στο μικροσκόπιο.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 16:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:



Στο orb που είναι πάνω αριστερά πάντως(αυτό που φαίνεται πιο καθαρά) μέτρησα 12 ακτίνες...

If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

b0ukitsa
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 23:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b0ukitsa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείτε τώρα γιατί θα με τρελλάνεται

υπονοείτε ότι αυτές οι φωτεινές βουλίτσες στις φωτογραφίες είναι κάτι παραπάνω από ένα ακόμα μικρό τρικ της φυσης και του φωτογραφικού φακού ενα πράγμα σαν αυτό που αναφερει ο vryl νομίζω (συγνώμη εάν κάνω λάθος για αυτό με την σκόνη εννοώ)

γιατί σε κάτι φωτογραφίες που τραβηξαμε με το αγόρι μου κατά την διάρκεια των ολυμπιακών αγώνων στο ΟΑΚΑ με 2 διαφορετικές μηχανές είχαμε αυτό το φαινόμενο... που το θεώρησα ακρως φυσιολογικό γιατί ως γνωστόν στον γύρο χώρο και πληθώρα σκόνης υπήρχε και πολλά συντριβάνια.
και μην ξεχνάμε ότι ο φακός της κάμερας πιάνει πολύ εύκολα υγρασίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 11:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

υπονοείτε ότι αυτές οι φωτεινές βουλίτσες στις φωτογραφίες είναι κάτι παραπάνω από ένα ακόμα μικρό τρικ της φυσης και του φωτογραφικού φακού ενα πράγμα σαν αυτό που αναφερει ο vryl νομίζω (συγνώμη εάν κάνω λάθος για αυτό με την σκόνη εννοώ)


Δεν νομίζω οτι είναι τρίκ της φύσης.
Έχω δεί με βοήθεια από διάφορα τεχνικά μέσα, ότι σε κάποιοα στιγμή εμφανίζεται πολύ σκόνη. Φαίνεται και με γυμνό μάτι, όταν φωτιστεί κατάλληλα. Η αιωρούμενη σκόνη ανιχνεύεται εργαστηριακά με πολύ δυνατό και εστιασμένο φώς, με στροβοσκοπικό φλάς και επίσεις με ακτίνα λέηζερ.

quote:

γιατί σε κάτι φωτογραφίες που τραβηξαμε με το αγόρι μου κατά την διάρκεια των ολυμπιακών αγώνων στο ΟΑΚΑ με 2 διαφορετικές μηχανές είχαμε αυτό το φαινόμενο... που το θεώρησα ακρως φυσιολογικό γιατί ως γνωστόν στον γύρο χώρο και πληθώρα σκόνης υπήρχε και πολλά συντριβάνια.


Ναι, είναι μια πιθανή εξήγηση.

quote:

και μην ξεχνάμε ότι ο φακός της κάμερας πιάνει πολύ εύκολα υγρασία


όχι, αυτό είναι άσχετο. Τα σχήματα αυτά είναι πράγματι στο οπτικό βάθος της φωτογραφίας, σε διαφορετικά "βάθη", δηλ. είναι κανονικά τρισδιάστατα, άλλες φορές μπρός και άλλες φορές ΠΙΣΩ από αντικέιενα στην φωτογραφία.

Οι φωτεινές κηλίδες δεν προέρχονται από σκόνη επάνω στον φακό !

ο κακός Βρίλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 13:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

προσεξε κανεις οτι υπαρχει κατι περιεργο σε μερικα ορμπς?


πανω αριστερα υπαρχει ενα υπο γωνια, λες και το φως προερχεται απο πανω αριστερα, και κατω δεξια αλλο ενα (πανω απο το σιδερο) με εντελως αντιθετη γωνια.


πριν μου πει καποιος για καμπυλοτητες και παραμορφωσεις του φακου, θα σας επιστησω την προσοχη στο μισο ορμπ που υπαρχει αριστερα (κατω απο το υπο γωνια) και δεν βρισκεται υπο γωνιαν.


και δυο ορμπς υπο γωνια και χωρις φλας:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3522&whichpage=12&ARCHIVE=

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 23:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε μένα είναι στρογγυλά και βγαίνουν με παρόμοιο τρόπο (σφαιρικά και θολά) και στις δύο ψηφιακές μηχανές (Olympus, Nikon, 3,2Mpixel) που χρησιμοποιώ.

Έχεις την C-350 ή δεν την λέω καλά?


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 20:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εγώ την C-350Z έχω...έχει bug ο φακός...
(με φίλμ έχετε τίποτα orbs?)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 21:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψαχνοντας το θέμα βρήκα μια εξήγηση για τα φωτογραφικά
ORBS η οποία ήταν από
http://www.wintersteel.com/Photography.html αυτή έλεγε
quote:

Digital images are far more susceptible to dust, water vapor, small insects and particles showing up as "orbs", mists or vortexes. This is due to the fact that the image is recorded as a bmp, and the area of light dispersion resulting from a reflected flash is exaggerated, while the actual outline of the object reflecting the flash is lost completely in the bmp pattern. ( Update ) The sensitivity of the digital hasn't changed, but has captured images because of this same sensitivity which a 35MM will not

Έλα όμως που βρήκα και VIDEO ΜΕ ORB!!!
(και καλά possible)
http://wintersteel.homestead.com/files/galleryphotos/possible-orb.mov

έτσι αναγκάζομαι να ανακαλέσω και ξαναψάχνω το θέμα...
έχει ζουμί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 21:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επίσημη εξήγηση απο την FUJIFILM
http://home.fujifilm.com/products/digital/shooting/flash.html

Mερικά links
http://webpages.charter.net/bbiggers/DCExperiments/html/body_spots_.html
http://www.ghostresearch.org/ghostpics/fake/Flash.html
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΧΡΗΣΤΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 21:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΡΗΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι αλλα ORBS?
[URL=http://img240.echo.cx/my.php?image=922913936921924927922913929925.jpg][/URL]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy