ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 << ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΙΟΥΔΑ >>
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 17:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ (5-4-2005) ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ ΟΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΤΟ <<ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΙΟΥΔΑ>> ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΔΩΣΕ.

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΕ 31 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΑΠΥΡΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΠΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΗΡΥΞΕΙ Η ΣΥΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ ΜΑΤΘΑΙΟ , ΜΑΡΚΟ ,
ΛΟΥΚΑ , ΙΩΑΝΝΗ.

ΤΟ << ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΙΟΥΔΑ >> ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΝ 2 ΑΙΩΝΑ μχ ΑΠΟ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΝΟΣ ΙΕΡΩΜΕΝΟΥ ΤΗΝ ΛΥΩΝ.
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ.

ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΜΑΚΕΝΑΣΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΘΕΩΡΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΕΤΑΦΡΑΣΘΕΙ ΣΤΑ ΚΟΠΤΙΚΑ.

ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΠΤΙΚΑ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΤΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ,ΑΓΓΛΙΚΑ , ΓΑΛΛΙΚΑ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.

ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΝΕΑ ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Edited by - AVATARGR on 05/04/2005 17:37:08

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 17:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.
ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 17:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΟΝΤΑΣ....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΟΡΜΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΡΥΨΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ?????

ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 18:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATAR θα σου πω κάτι και ας με πεις τρελό.Το ευαγγέλιο του Ιούδα λέγεται ότι είναι το "ευαγγέλιο" που αποκάλυψε ο ίδιος ο διάβολος στον Ιούδα.Μιλώ απόλυτα σοβαρά.Απο τον μεσαίωνα ακούγοταν πολλά για ένα πανίσχυρο μαγικό βιβλίο, που ήταν πιθανότατα αυτό το ευαγγέλιο.
Απο την άλλη μπορεί να είναι ένα απλό αιρετικό κείμενο.


PAO UBER ALLES
GATE 13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 01:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ!...
Αβαταρ...λες, φιλε μου, να εχει αμεση σχεση με το μυστικο ταγμα του Ιουδα;
γιατι αν εχει...τοτε εμεις εδω θα εχουμε "πολυ δουλεια":0
--..προς αποσυμβολισμο...εννοω..--

..αναφερθηκες στα ελληνικα + επειδη γνωριζω για την σχεση του Καζαντζακη με την αναφερομενη αδελφοτητα της θλιψης...θαρρω πως εχουμε...ενα πολυ ενδιαφερον θεμα.)


Φως Εν Σκοτει!



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 20:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
φιλε μου, να εχει αμεση σχεση με το μυστικο ταγμα του Ιουδα;
γιατι αν εχει...τοτε εμεις εδω θα εχουμε "πολυ δουλεια":0
--..προς αποσυμβολισμο...εννοω..--

..αναφερθηκες στα ελληνικα + επειδη γνωριζω για την σχεση του Καζαντζακη με την αναφερομενη αδελφοτητα της θλιψης...θαρρω πως εχουμε...ενα πολυ ενδιαφερον θεμα.)



ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.....

ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΘΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΛΙΨΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ....
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΙΟΥΔΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΑΦΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΥΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΣΕ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΕΛΑΒΑΝ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ?????

ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΛΑ ???

ΜΕ ΧΑΡΑ ΑΝΑΜΕΝΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 21:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι ανάγκη να μας λένε ψέματα.Είτε μπορεί να είναι ψευδεπίγραφο το ευαγγέλιο, είτε. . . . . να το έγραψε ο Ιούδας πριν πεθάνει.Πολύ πριν εννοείται.


PAO UBER ALLES
GATE 13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 22:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΞΑΡΤΆΤΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΦΙΛΕ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ ΟΤΑΝ Η ΚΟΛΑΣΗ

ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ Η ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ?

ΦΙΛΕ AVATARGR ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΥΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ

ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 22:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε της κόλασης?.Αν εννοείς το Hellscream, είναι ένας ήρωας απο το Warcraft. Δεν πιάνω το νόημα της ερώτησής σου.


PAO UBER ALLES
GATE 13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 22:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ WARCRAFT ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΤΕΧΝΗ ΠΟΛΕΜΟΥ?
ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ Η ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grom Hellscream
Μέλος 2ης Βαθμίδας


169 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 00:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grom Hellscream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Warcraft είναι ένα πασίγνωστο strategy game που παίζω απο μικρός.
Αλλά δεν καταλαβαίνω την ουσία της ερώτησης σου!


PAO UBER ALLES
GATE 13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 00:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR, νομίζω πως έτσι κι αλλιώς τα ευαγγέλια (αναγνωρισμένα ή απόκρυφα) μόνο ποιητική αδεία μπορούν να θεωρηθούν πως γράφτηκαν από τους απόστολους του τίτλου τους. Η χρονολόγησή τους είναι ένα μπερδεμένο και αμφισβητούμενο θέμα αλλά θεωρείται απίθανο να ανήκουν στα πρώτα μετά Χριστόν χρόνια και να συμπίπτουν με τη γενιά που τα "υπογράφει".

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 00:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR
quote:
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ....
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΙΟΥΔΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΑΦΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΥΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΣΕ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΕΛΑΒΑΝ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ?????

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.
ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΡΑΣΗ......ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ.......ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ;

Grom Hellscream
DOWN BOY....DOWN....UUUUUU!!!!! BAD DOG.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in line.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 20:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το συγκεκριμένο θέμα έχει απασχολήσει εκτενώς τα γερμανικά έντυπα. Μάλιστα, μόλις η περασμένη έκδοση του περιοδικού FOCUS παρουσίασε μια σελίδα αυτού του ευαγγελίου.

Η σελίδα είναι γραμμένη στα ελληνικά και φέρει στο κάτω τμήμα την ένδειξη ΙΟΥΔΑΣ – ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ.

Το θέμα ξεκινάει πριν λίγα χρόνια στην Αίγυπτο όπου ένας έμπορος αρχαίων έργων τέχνης «αποκτά» τα συγκεκριμένα συγγράμματα και έκτοτε προσπαθεί να τα πουλήσει έναντι 2 εκατομμυρίων $. Ο πρώτος ενδιαφερόμενος (καθαρά εμπορικοί σκοποί..) είναι ένας Έλληνας γκαλερίστας από την Ελβετία, ο οποίος σε μια συνάντηση με τον Αιγύπτιο σε ξενοδοχείο της Ελβετίας αντί να έρθει σε συμφωνία έρχεται……στα χέρια!

Ως αποτέλεσμα αυτής της «έντονης διαπραγμάτευσης» των δυο ανδρών (καθώς και των «συνοδών»!) είναι το σκίσιμο του βιβλίου στα δυο. Ακολουθεί φυγή του Έλληνα με το…ένα τμήμα και αντίστοιχη καταδίωξη του Αιγύπτιου εμπόρου.

Μετά από σχεδόν δυο χρόνια και απανωτές απειλές κατά της ζωής του Έλληνα (αναμενόμενο..) επιστρέφεται το πρωτότυπο, δίχως φυσικά να αποκλειστεί το ενδεχόμενο κάποιας φωτοτυπίας……….

Η εξέλιξη είναι εξίσου σκοτεινή, και τελικά καταλήγει το επίμαχο ευαγγέλιο σε Ελβετική εταιρεία συλλογής έργων. Αυτό είναι επίσημο.

Ως προς το «ζουμί» τώρα.

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι το συγκεκριμένο «Ευαγγέλιο» δεν έχει γραφεί από τον (μυθικό..) Ιούδα καθώς η μια σελίδα αναφέρει την θανάτωση μετά την προδοσία. Θα ήταν εξόχως οξύμωρο ο μακαρίτης να…….είχε κουράγιο να γράψει, και μάλιστα στα Ελληνικά!!

Το συγκεκριμένο κείμενο (ως σύνολο) μπορεί ωστόσο να περιέχει ενδιαφέρουσες πτυχές κάποιας ομάδας χριστιανών, καθώς οι χριστιανοί δεν ήσαν τότε μια ενιαία ομάδα πιστών.

Αναμονή λοιπόν, αν και ο ιδιοκτήτης δεν φαίνεται να έχει λόγους δημοσίευσης. Εκτός και αν………κάνει παζάρι εκτός ξενοδοχείο και όχι με Έλληνα………


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 14:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ...
ΑΝΑΦΕΡΩ....

quote:
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΕ 31 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΑΠΥΡΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΠΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΗΡΥΞΕΙ Η ΣΥΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ ΜΑΤΘΑΙΟ , ΜΑΡΚΟ ,
ΛΟΥΚΑ , ΙΩΑΝΝΗ.

ΤΟ << ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΙΟΥΔΑ >> ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΝ 2 ΑΙΩΝΑ μχ ΑΠΟ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΝΟΣ ΙΕΡΩΜΕΝΟΥ ΤΗΝ ΛΥΩΝ.
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ.



ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΠΥΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΣΕΛΙΔΕΣ (XAPTI)...
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΗΔΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΜΑΚΕΝΑΣΠΟΥ ΟΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 15:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR:
«ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΠΥΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΣΕΛΙΔΕΣ (XAPTI)...
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΗΔΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΜΑΚΕΝΑΣΠΟΥ ΟΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.»

Και το (τα) κείμενα που αναφέρω είναι σε πάπυρο, και η χρονολογία είναι περίπου του δευτέρου αιώνα. Οι σελίδες (πάπυροι) είναι πολλές, απλά αυτό που έχει δημοσιευτεί είναι μια σελίδα έως τώρα.

Ίσως και να μην είναι το ίδιο, πάντως γράφει στο τέλος του πάπυρου ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ-ΙΟΥΔΑ.

Ας αναμένουμε λοιπόν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 17:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Schwabe ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

ΘΑ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ..

ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 03:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

O ΙΗΣΟΥΣ ΑΦΟΥ ΚΑΘΗΣΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟ ΣΚΕΠΤΗΚΕ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΕ

ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ

ΕΤΣΙ ΗΘΕΛΑΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ!!

ΗΡΘΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ

ΠΡΟΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΟΥΝ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ!

Ο ΙΟΥΔΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΔΙΔΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ

ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕ ΕΝΤΕΧΝΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΚΟ.

Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ


ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ


ΕΠΕΛΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΦΩΤΕΙΝΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΕΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ!!

Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΑΓΑΠΗ !!

ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΑΟ ΤΗΣ

ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΕΠΕΛΕΞΕ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Ο "ΘΕΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΙ

ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΘΑ ΒΑΣΙΛΕΨΕΙ!!

ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΦΩΤΕΙΝΕΣ!!

ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΙΝΑΙ "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ

ΦΩΤΕΙΝΟ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.


Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ


ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 12:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ως προς το «ζουμί» τώρα.

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι το συγκεκριμένο «Ευαγγέλιο» δεν έχει γραφεί από τον (μυθικό..) Ιούδα καθώς η μια σελίδα αναφέρει την θανάτωση μετά την προδοσία. Θα ήταν εξόχως οξύμωρο ο μακαρίτης να…….είχε κουράγιο να γράψει, και μάλιστα στα Ελληνικά!!



πεστο μεγαλε γιατι θα μας τρελανουν οι χριστιανικες ανακαλυψεις!


ολοι οι μαθητες εγραψαν μετα την σταυρωση τα ευαγγελια τους, ο Ιουδας θα τογραφε πριν???


ΥΓ. μηπως γνωριζεις αν κυκλοφορουν απο καποιο εκδοτικο οικο τα υπολοιπα ευαγγελια?


με τρωει η περιεργεια γιατι θεωρηθηκαν ψευδεπιγραφα.


τι τους χαλασε αραγε τους συνοδικους?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 16:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απουσιάζω φίλε μου από την γωνιά της βιβλιοθήκης μου, αλλά υπάρχουνε αρκετές εκδόσεις των λεγομένων «Απόκρυφων». Άλλοτε στα ελληνικά και άλλοτε π.χ. Αγγλικά. Μια ματιά στο internet θα δείξει πολλά.

Ορισμένες φορές είναι και αποσπάσματα καθώς δεν έχουνε διασωθεί πολλά τμήματα. Τώρα θα μου πεις έχουνε διασωθεί τα πρωτότυπα των όσων αποκαλεί η επίσημη εκκλησία ως «Κανονικά»? Και φυσικά όχι!

Και από ότι μπορείς να συμπεράνεις, όχι διότι φοβόνταν κανέναν ή τους κυνήγησε κάποιος, αλλά διότι τα όσα έφερε στην απτή πραγματικότητα η συνθηκολόγηση με τους Ρωμαίους απαιτούσανε την αίγλη των χριστιανών και το θέλημα του νέου Θεού: του Ιησού που φαντάστηκε και χρειάστηκε ο καισαροπαπισμός, καθότι ο Ιησούς ουδέποτε είπε πως είναι Θεός ή (ακόμα χειρότερα) Θεάνθρωπος.

Να’σαι καλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 18:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπάρχει στόν εκδοτικό οίκο Φυτράκη η "μουτράκη" και σε καλές τιμές

μάλιστα δίδονται πολλά δώρα στούς καλεσμένους !!

όπως ο admin συνέχεια με βρίζει επομένως πως εγω να του φερθώ ?

Εδώ δεν τα βρίσκω με τον αδερφό μου θα τα βρώ με τον admin?

το τι γίνεται στην οικογένεια μου δεν σας αφορά γιατί θα σας πάρουν

θεοί και δαίμονες μαζί να προσέχετε!!

Aυτό το παιγνίδι που παίζετε εδω μέσα να το προσέχετε γιατί

η κόλαση δεν είναι όπως την φαντάζεστε!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 23:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

καθότι ο Ιησούς ουδέποτε είπε πως είναι Θεός ή (ακόμα χειρότερα) Θεάνθρωπος.



επιτελους καποιος να το παραδεχτει και να το αναφερει!

ετσι ακριβως ειναι φιλε μου!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 23:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

υπάρχει στόν εκδοτικό οίκο Φυτράκη η "μουτράκη" και σε καλές τιμές


σ ευχαριστω φιλοσοφε!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 12:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή το έχω ψάξει το θέμα αρκετά εδώ και καιρό στις εκδόσεις Φυτράκη δεν έχει κατι !
Υπάρχουν κάποια ευαγγέλια άγνωστα και γνωστικά μόνο στο βιβλιοπωλείο του Παπασωτηρίου και αυτά
Όχι άμεσα διαθέσιμα μόνο με παραγγελία !!!!!

ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 12:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

E_SHADOW

ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΦΤΕΡΩΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΕΙ,ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 14:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε dan σου απαντησα σε mail δε νομιζω οτι πρεπει να βγαινουμε απο το θεμα των topic

ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 23:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Aυτό το παιγνίδι που παίζετε εδω μέσα να το προσέχετε γιατί

η κόλαση δεν είναι όπως την φαντάζεστε!!


εδω ειναι η κολαση, εδω και ο παραδεισος!


μεσα μας!!!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 23:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ JOONNY ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ?

ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ Η ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 01:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΦΙΛΕ JOONNY ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ


εγω ειμι η οδος???


για γραψε κανα ευαγγελιο για μενα!

quote:

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ?


θα προτιμησω την κουρτινα τρια!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 15:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ (ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ).

ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΗΠΩΣ Ο ΙΟΥΔΑΣ ΔΕΝ ΚΡΕΜΑΣΤΗΚΕ.

ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΑΤΜΑ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΝΩΧ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 23:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR , ως γνωστόν όπως τά ευαγγέλια γράφτηκαν πολύ αργότερα από διαφόρους , ταξινομήθηκαν και αποδόθηκαν στούς ευαγγελιστές , έτσι και το απόκρυφο ευαγγέλιο του Ιούδα , ή να αποδόθηκε σ'αυτόν , ή να το έγραψε κάποιος Ιούδας .
Μήπως το ίδιο φαινόμενο δεν έχουμε και με την Αποκάλυψη , που άν την είχε γράψει ο απόστολος Ιωάννης θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 200 ετών ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy