ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός & Άνθρωπος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Υπερίων
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 14:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Υπερίων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
............

Edited by - Υπερίων on 14/03/2003 16:14:19

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 15:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες Υπερίωνα.

Σεβαστές οι απόψεις σου. Είμαι από τους τελευταίους που θα υπεράσπιζαν τις χριστιανικές εκκλησίες σε αυτό το θέμα.

Αναρωτιέμαι όμως, η δουλεία, δεν υπήρχε και σε άλλους πολιτισμούς και εκεί οι θρησκείες το ίδιο δεν την ανέχτηκαν;

Επίσης μήπως δίνουμε υπερβολικά θεολογική σημασία στα λόγια του Παύλου, μέσα από επιστολές οργανωτικού χαρακτήρα που έστελνε στις κοινότητες των χριστιανών; Δηλαδή τι περιμέναμε να πει; Κάτω οι αφέντες; Δεν νομίζω ότι θα ήταν συνετό για την εξάπλωση του χριστιανισμού και ο Παύλος απλά αυτό ήθελε, ενεργώντας περισσότερο πολιτικά παρά θεολογικά.

Η δουλεία καταργήθηκε πριν λίγους αιώνες και αυτό λόγω της προόδου της επιστήμης και λόγω των νέων αντιλήψεων του διαφωτισμού. Δεν νομίζω ότι ήταν αποτέλεσμα θρησκειών αλλά της πρόοδου του ανθρωπίνου πνεύματος που είναι πάνω από θρησκείες και φυλές. Η δουλεία ήταν πάντα θέμα οικονομικής φύσης και ο χριστιανισμός φέρθηκε έξυπνα ή πονηρά αν θέλετε. Δεν άλλαξε το καθεστώς γιατί ήξερε ότι αυτό θα του έφερνε περισσότερα προβλήματα παρά λύσεις.

Μία ερώτηση Υπερίωνα. Δεν βλέπεις τίποτε θετικό στον χριστιανισμό; Η θρησκευτική τέχνη, η μουσική, η γλυπτική, η ζωγραφική, η φιλανθρωπία, ο Ερυθρός Σταυρός; Η εποχή της Αναγέννησης όπου είναι η κοιτίδα του διαφωτισμού και η προσπάθεια της νεοπλατωνικής Ακαδημίας της Φλωρεντίας να συγκεράσει τον χριστιανισμό και την ελληνική σκέψη είναι ανάξια λόγου;

Ο σκοταδισμός των χριστιανικών εκκλησιών κάποια στιγμή θα συντριβεί και το ανθρώπινο πνεύμα θα ξαναλάμψει. Είμαι βέβαιος για αυτό. Όταν γίνει αυτό, δεν θα έχουμε τίποτε να θυμηθούμε ως θετικό από αυτήν την θρησκεία;

Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματά σου νομίζω (αλλά και ελπίζω) ότι το επίπεδο διαλόγου δεν θα πέσει στα "βαρβαρικά" επίπεδα που είναι φρέσκα ακόμη στην μνήμη μου. Αυτή είναι μία ελπίδα μου αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κόπο να συνδιαλλεχθώ μαζί σου και να εκφράσω τις απόψεις μου.

Φιλικά


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 15:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XAIΡETE ΦΙΛΟΙ...
quote:
Επίσης μήπως δίνουμε υπερβολικά θεολογική σημασία στα λόγια του Παύλου, μέσα από επιστολές οργανωτικού χαρακτήρα που έστελνε στις κοινότητες των χριστιανών;

ΦΙΛΤΑΤΕ ΤΗΟΤΗ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ "ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΑΓΙΟ", ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ, ΓΙΑ ΝΑ "ΛΥΝΟΥΝ" ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΕΚΦΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΟΣ...ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ "ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΑΛΗΘΟΥΣ ΘΕΟΥ" ΔΙ' ΕΠΙΦΟΙΤΗΣΕΩΣ...ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΧΑΡΙΣΕΙ Η ΦΥΣΗ ΜΑΣ...


ΕΥΝΟΥΧΙΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ...

ΜΑΤΘΑΙΟΣ 19.12:

"ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΝΟΥΧΟΙ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΕΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΕΤΣΙ.ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΝΟΥΧΟΙ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ΕΥΝΟΥΧΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΥΝΟΥΧΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΥΝΟΥΧΟΙ ΔΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ"...

Edited by - ATLAS on 03/12/2002 19:47:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λυκόφρων
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 16:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λυκόφρων  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να χαιρετήσω τους υπόλοιπους του φόρουμ, και ειδικά τον Πλωτίνο, με τον οποίο έχουμε συναντηθεί και σε πιο... άγριες καταστάσεις παλαιότερα

Και μπαίνω στην πολεμική, όπως προστάζει ο παππούς Ηράκλειτος!

quote:

Δεν βλέπεις τίποτε θετικό στον χριστιανισμό; Η θρησκευτική τέχνη, η μουσική, η γλυπτική, η ζωγραφική, η φιλανθρωπία, ο Ερυθρός Σταυρός; Η εποχή της Αναγέννησης όπου είναι η κοιτίδα του διαφωτισμού και η προσπάθεια της νεοπλατωνικής Ακαδημίας της Φλωρεντίας να συγκεράσει τον χριστιανισμό και την ελληνική σκέψη είναι ανάξια λόγου;

Αγαπητέ Θωθ,

Τα παραπάνω "θετικά" που αναγνωρίζεις στο χριστιανισμό, εκτός από τη φιλανθρωπία, έχουν ένα κοινό: Εμφανίζονται πολλούς αιώνες μετά την επικράτηση του χριστιανισμού. Αν βάλουμε ως μέσο όρο επικράτησης του χριστιανισμού τον 10ο αι. (που είναι πολύ νωρίτερα στην Ιταλία), η Αναγέννηση ξεκινά τον 15ο αιώνα, και μαζί η άνθιση των τεχνών. Ακόμα και στη μουσική, οι πειραματισμοί του Leonin και του Perotin δεν ξεκινούν πιο νωρίς από το 12ο-13ο αι.

Αν η αναγέννηση λοιπόν ήταν συνέπεια του χριστιανισμού, θα είχε ξεκινήσει σχεδόν ταυτόχρονα. Αλλά δε συνέβη. Άρα η Αναγέννηση ήταν συνέπεια κάποιας άλλης εξέλιξης.

Για να αναγνωρίσουμε κάτι θετικό στο χριστιανισμό (σε διαβεβαιώ πως έχω όλη την καλή διάθεση) θα πρέπει να μου αποδειχθούν δύο πράγματα:

1) Πως έφερε κάτι καινούργιο και όχι κάτι που υπήρχε από πριν
2) Πως αυτό το καινούργιο το έφερε ο χριστιανισμός και μόνο ο χριστιανισμός.

Για τη φιλανθρωπία, θα γράψω αργότερα μια και βιάζομαι τώρα...

Αντιφών ερωτηθείς τί εστι μαντική απεκρίθη: ανθρώπου φρονίμου εικασμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 19:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Λυκόφρων.

Ξέρεις κάτι που να γεννιέται με παρθενογένεση; Δεν περιμένω βέβαια να μου πεις ο... Χριστός . Εννοώ, στον πολιτισμό.

Αυτοί οι όροι που θέτεις για να δεις αν ο χριστιανισμός έχει δώσει κάτι θετικό είναι πολύ έξυπνοι. Μου θυμίζει μία γελοιογραφία με δύο μποξέρ. Στην άκρη ενός ρινγκ του μποξ υπήρχε πινακίδα που έλεγε "απαγορεύονται τα χτυπήματα κάτω από την ζώνη". Ο ένας από τους δύο μποξέρ, λοιπόν, ως πιο ξύπνιος, είχε ένα παντελονάκι λίγο...μεγάλο, όπου η ζώνη ξεκινούσε από το σαγώνι του

Κάπως έτσι είναι οι όροι σου.

Δεν υπάρχουν όροι και προϋποθέσεις. Υπάρχουν ερωτήσεις και απαντήσεις.

Νομίζω ότι υπάρχει μία διαφορά μεταξύ μας. Εγώ κάνω απλώς μία ερώτηση και θέτω έναν προβληματισμό και "δεν μου καίγεται και πολύ καρφί" αν αποδειχτεί ότι δεν μπορώ να αποδείξω τα λεγόμενά μου ή να αποδειχτεί ότι έχω και άδικο.

Έτσι δεν ψάχνω για όρους και προϋποθέσεις επειδή φοβάμαι να μη χάσω κάτι. Απλώς προβληματίζομαι, συζητάω σε ένα forum. Forum σημαίνει ΑΓΟΡΑ όχι στρατόπεδο. Στην αγορά, όπως στην αρχαία Αθήνα υπάρχει καλή διάθεση, επικοινωνία, διάφορες στοές με φιλοσόφους από διάφορες σχολές να αντι(συν)διαλέγονται με θέρμη, με εξυπνάδα και με χιούμορ. Και το βραδάκι πάνε όλοι μαζί και σε κάποιο συμπόσιο για να πιουν ένα κρασάκι, να πάνε τα φαρμάκια κάτω. Αυτή είναι η ειλικρινής μου πρόθεση και διάθεση. Δεν βλέπω το forum σαν... Σχέδιο του ΑΝΑΝ για την Κύπρο, ούτε αναζητώ χαρακώματα για να ρίξω καμιά απρόσμενη ντουφεκιά στο ψαχνό.

Κι αφού είπα το παράπονό μου, συνεχίζω...

Τι είναι το φαινόμενο της Αναγέννησης; Σε τι βαθμό και με ποιο τρόπο συναντούμε τον Χριστιανισμό εκεί; Περαστικός ήταν από εκεί ο χριστιανισμός και είπε να πει ένα γεια;

Ο Λουλ, ο Μαρσίλιο Φιτσίνο, ο Πίκο ντελα Μιράντολα, ο Ρόιχλιν, ο Παράκελσος, ο Δάντης, ο Ραφαήλ, ο Μποτιτσέλι, ο Μιχαήλ Άγγελος, ο Νικόλαος Κουζάνος, ο Μπέμε, ο Έκχαρτ, πάνω σε ποια θέματα βασίστηκαν για να δώσει ο καθένας στον τομέα του κάτι κλασικό και ξεχωριστό; Δεν βασίστηκαν σε χριστιανική θεματολογία παντρεύοντας το απαράμιλλο αρχαιοελληνικό πνεύμα και στυλ με τον χριστιανικό μυστικισμό; Το ότι η Αναγέννηση ήταν δυστυχώς μία Εποχή παρεξηγημένη επειδή δεν ικανοποιούσε ούτε τους χριστιανούς, ούτε τους διανοούμενους, ούτε τους Ελληνιστές είναι γνωστό.

Δυστυχώς το πείραμα να παντρευτούν οι διάφορες παραδόσεις δεν πέτυχε, αλλά είναι μία απόδειξη ότι κάποια στιγμή eιχειρήθηκε. Ο χριστιανισμός και ειδικότερα ο εσωτερικός μυστικισμός του και όχι το εξωτερικό του δόγμα μπολιάστηκε από τον ελληνικό εσωτερισμό αλλά...

Δεν θα πω περισσότερα. θα ανοίξω κάποια στιγμή ένα topic για αυτό το θέμα για να μην αποπροσανατολίσω αυτό το topic.

Περιμένω την συνέχεια στην συζήτηση, με ψηλά τα χέρια και άοπλος.

"Κάντε διάλογο και όχι πόλεμο"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 20:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ "ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ" ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΕΝΝΑ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ...ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ "ΠΗΓΑΙΝΕΙ" ΠΟΛΥ...ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ "ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ" ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ "ΣΕΒΑΣΜΟ" ΚΑΙ "ΑΓΑΠΗ"...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΣ ΦΙΛΤΡΟ"...ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ "ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ" ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ...

ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ...

ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ:

ΤΟΥΣ ΑΡΑΒΕΣ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝ "ΠΡΩΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ" ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ...ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΧΗ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ YUNAN, ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΟΜΟΑΙΜΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...
ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΙ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΜΩΑΜΕΘΑΝΟΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΣΤΟ ΕΞΗΣ "ΛΟΓΙΚΟ" ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ο ΜΩΑΜΕΘ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΡΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΛΕΧΘΗ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟ ΤΟΥ ΜΩΑΜΕΘ, ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ...ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ...

ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΜΕ ΙΔΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΝΣΤΕΡΝΙΣΤΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΑ...
ΕΤΣΙ Ο ΠΛΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ "ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΣ"(!!!), ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΤΡΙΣ... "...ΤΑΣ ΠΛΑΤΩΝΙΚΑΣ ΙΔΕΑΣ ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΟΝΤΕΣ...ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ..."

ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΩΡΟΑΣΤΡΙΣΜΟ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΟΥ ΖΩΡΟΑΣΤΡΗ...

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ, Ο ΟΜΗΡΟΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Ο "ΟΜΕΡ" ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥΡΚΟΣ...

ΓΙΑ ΕΝΑΝ "ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ" ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΤΩΝ Η.Π.Α Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ "ΕΚΛΕΨΕ" ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ...Η ΟΠΟΙΑ ΙΔΡΥΘΗΚΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ...ΕΞ' ΑΝΑΤΟΛΩΝ ΤΟ ΦΩΣ...

Ο ΟΡΦΕΥΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΘΕ'Ι'ΣΤΗΣ ,ΑΛΛΑ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ Θ-Ε-Ο ΑΣΚΛΗΠΙΟ...

Ο ΠΛΑΤΩΝ "ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ" ΣΤΟΝ ΠΑΡΜΕΝΙΔΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΞΗΓΗΣΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ...
ΑΛΛΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΜΑΝΤΑΜ ΜΠΛΑΤΑΒΣΚΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΑΣ ΕΞΗΓΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ...

ΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΩΝ...

ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΦΘΟΝΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ (ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ), ΟΥΤΕ ΞΥΣΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ...

----------------------------------------------------------

Edited by - ATLAS on 03/12/2002 20:51:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 22:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ "ΜΙΧΑΗΛ ΑΓΓΕΛΟ"...

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΧΕΙ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΙ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ...

ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΟΥ...

ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ "CAPPELLA SISTINA" ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ "ΝΕΟΥ ΘΕΟΥ", ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΜΙΧΑΗΛ ΑΓΓΕΛΟΥ...

ΕΝΑ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΡΜΗ, ΤΟΥ ΠΑΝΑΡΧΑΙΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΔΙΟΣ, ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ "ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΘΕΟΥ"...

Μ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ, Ο ΕΛΛΗΝ ΜΙΧΑΗΛ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΩΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ Ο "ΝΕΟΣ" ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ:

ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2002, 23:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να χαιρετήσω τους υπόλοιπους του φόρουμ, και ειδικά τον Πλωτίνο, με τον οποίο έχουμε συναντηθεί και σε πιο... άγριες καταστάσεις παλαιότερα

Αγαπητέ Λυκόφρων σε χαιρετώ! Προσπαθούμε να αποφύγουμε τις άγριες καταστάσεις, άν και τώρα τελευταία όπως θα διαπύστωσες κάποιοι έχασαν τον έλεγχο..δυστυχώς

Καλώς ήλθες λοιπόν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λυκόφρων
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 10:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λυκόφρων  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρεις κάτι που να γεννιέται με παρθενογένεση; Δεν περιμένω βέβαια να μου πεις ο... Χριστός . Εννοώ, στον πολιτισμό.

Δεν έχεις άδικο, είναι αλήθεια πως όταν έγραφα "ο χριστιανισμός και μόνο ο χριστιανισμός" ήξερα πως γινόμουν υπερβολικός. Αλλά υπάρχει νομίζω η έννοια της "καθοριστικής συμβολής", να ήταν δηλ. η δύναμη που προξένησε την αλλαγή. Με αυτήν την (καθυστερημένη έστω) διόρθωση, μπορούμε να αναγνωρίσουμε τη συμβολή πολλών πολιτισμών.

Η Αναγεννησιακή τέχνη μου αρέσει πάρα πολύ. Αλλά σου ξαναλέω, στις χώρες που ήκμασε ο χριστιανισμός υπήρχε αιώνες πριν. Ποιος ήταν ο καθοριστικός παράγοντας; Για τη Γαλλο-Φλαμανδική τέχνη, π.χ. η κοινωνιολογική έρευνα μας λέει πως ο καθοριστικός παράγοντας ήταν η οικονομική ανάπτυξη της περιοχής, εκείνη την εποχή.

Δε θα επεκταθώ περισσότερο γιατί ήδη ξεφεύγουμε από το θέμα μας.

Αντιφών ερωτηθείς τί εστι μαντική απεκρίθη: ανθρώπου φρονίμου εικασμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 14:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

χαιρετώ αυτό το χώρο συζήτησης και εύχομαι να μπορέσουμε να συνδιαλεχτούμε προσπαθώντας να κατανοήσουμε πέρα από την επιφάνεια των δογμάτων και θρησκειών, καθώς είναι κάτι που αφορά όλους μας στην πορεία μας προς την Τελειότητα.

Φίλε Υπερίωνα μην ξεχνάμε πως ο Παύλος και Ελληνική Παιδεία είχε και δεν ήταν «εξωγήινος».
Η σταδιοδρομία του είναι μια από τις εκπληκτικότερες στην παγκόσμια Ιστορία.
Αν μελετήσει κανείς τα κείμενά του μπορεί να προσέξει μια σταδιακή μετουσίωση της προσωπικότητάς του που καταλήγει στο: «Παύλος το Έκτρωμα, δεν είμαι εγώ, εν εμεί ζει Χριστός»!
Αυτό όμως, δηλαδή η Πορεία του προς την Χριστοποίηση, είναι (τουλάχιστον) Πορεία Ζωής.
Δεν πιστεύω πως θεωρείτε βέβαιο, πως όταν έγραφε τις επιστολές του ο Παύλος για τις πρώτες εκκλησιαστικές κοινότητες, να «ήξερε» κιόλας πως αυτές οι Επιστολές θα γίνουν Παγκόσμια Διδασκαλία για τους μετέπειτα αιώνες!
Εξάλλου μίλαγε συχνά για την «πνευματική ηλικία» και την δικιά του αλλά και σε όσους αναφέρονταν. (όταν ήμουν παιδί σαν παιδί μιλούσα…κλπ)

Η Ουσιαστική Διαφορά του Νέου στην Χριστιανική Κοσμοθεώρηση είναι η Αγάπη.
Η Αγάπη ως Ουσία Θεού και ως Ύψιστη Νομοτέλεια.
Ήταν και είναι ακόμη και για εμάς, κάτι ΝΕΟ!
Μέσα από την Αγάπη δεν υπάρχουν διαχωρισμοί.
Η Εφαρμογή της κοινωνικά είναι καταλυτική.
Είναι δυνατόν να υπάρχει δουλεία ή ανισότητα όταν σε μια (μικρή έστω) κοινωνία εφαρμόζεται το «αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν σου»;
Όλοι μας μπορούμε να «κρίνουμε» τον εαυτό μας για την ποιότητα και το ύψος της Αγάπης μας στις αναμεταξύ μας σχέσεις.
Αν είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας, ήδη γνωρίζουμε την απάντηση.

Συμφωνώ με την θέση του Άτλαντα πως «Η δογματική ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ δημιουργεί τα αδιέξοδα.»
Και όχι μόνο.
Να παρατηρήσω πως ο Ιησούς Χριστός, η Ένσαρκη Παρουσία της Αγάπης στη Γη, ενώ συγχωρούσε και ελεούσε όλους αυτούς που ακόμα και σήμερα τους «φτύνουμε», ήταν κάθετος προς το Ιερατείο!
Κάθε Του πράξη αποκαλύπτει Νομοτέλεια!
Δεν λειτουργούσε (ή αντιδρούσε) συναισθηματικά!
Όταν έλεγε τα «ΟΥΕ» στους Γραμματείς και τους Φαρισαίους μήπως δεν τους αγαπούσε;
Ήταν τόσο «τσαντισμένος» που δεν μπορούσε να κρατήσει τα νεύρα του και γίνονταν «τούρκος»;

Μα αιτιολογούσε την θέση Του!
«Γιατί κρατάτε τα κλειδιά της Βασιλείας των Ουρανών και όχι μόνο δεν μπαίνετε σε Αυτήν, αλλά εμποδίζετε και τους άλλους να εισέλθουν»!

Έχω αναφερθεί και σε άλλο χώρο πως το χειρότερο «Ιερατείο» το έχουμε μέσα μας και μάλιστα είμαστε υπερήφανοι για αυτό!
Είναι οι σκέψεις μας, οι απόψεις μας, αλλά περισσότερο είναι η βεβαιότητα της ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ!
Αυτή η «ακλόνητη» πολλές φορές βεβαιότητα, θυμίζει «τάφο» που απ’ έξω είναι λευκός, καθαρός, λαμπερός και στολισμένος, και από μέσα όλο σαπίλα και θάνατο.

Γνωρίζουμε όλοι πως «ότι κρατάμε, μας κρατάει» και δεν είναι τόσο απλό!

Σε αυτό το χώρο, χώρο Εσωτερισμού, μπορούμε όλοι να γίνουμε χρήσιμοι ο ένας προς τον άλλον ανταλλάσσοντας την πείρα μας και να βοηθήσουμε έτσι την πνευματική μας πορεία.

Είναι τουλάχιστον «παιδικό» να αμφισβητούμε την προφορά του Χριστιανισμού στην Παγκόσμια Εξέλιξη, αμυνόμενοι πίσω από πιστεύω και δοξασίες που έχουν παρέλθει εδώ και χιλιάδες χρόνια!

Η ανθρωπότητα έκανε την επιλογή της τους τρεις πρώτους αιώνες, την περίοδο του εκφυλισμού του προηγούμενου πολιτισμικού σταδίου και αυτή η επιλογή ονομάζεται «Χριστιανισμός»
Μετά, συμφωνώ, έγινε Κατεστημένο.

Στο χέρι μας είναι να αξιοποιήσουμε το σύνολο της Κληρονομιάς του Ανθρωπίνου Πνεύματος.

Με Σεβασμό και Αγάπη, Φώτης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 16:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H AΓΑΠΗ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ:

ΤΑ ΑΡΠΑΚΤΙΚΑ ΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...

Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΠΑΚΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΤΟΦΑΓΑ...

ΤΑ ΦΥΤΟΦΑΓΑ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΕ ΦΥΤΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ...

ΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΑΛΛΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΖΩΗΣ...

ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΖΩΝΤΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ...(ΤΟ "ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ" ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ)...

ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΤΑΤΗ ΕΟΡΤΗ ΤΟΥ "ΠΑΣΑΧ" ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΡΝΙΑ...ΤΟ ΑΡΝΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΩΝ "ΠΙΣΤΩΝ"...

ΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ (ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ) ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ...

ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ...

ΕΚΡΗΞΕΙΣ ΑΣΤΡΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΗΛΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ...

ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ "ΚΟΝΤΑ" ΣΕ ΕΚΡΗΞΗ ΥΠΕΡΚΑΙΝΟΦΑΝΟΥΣ...

ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΤΡΩΤΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ, ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ...Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ...

ΓΑΛΑΞΙΕΣ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΕΝΟΣ...

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΑΣ Η ΓΗ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ...ΕΑΝ ΦΤΑΣΕΙ ΩΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ "ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ ΓΑΙΑ" ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ, ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ...

ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ...

"ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ"...

"Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ"...

"ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΑΤΗΡ ΠΑΝΤΩΝ"...

-----------------------------------------------------------------

Edited by - ATLAS on 04/12/2002 16:23:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λυκόφρων
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 16:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λυκόφρων  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Υπερίωνα μην ξεχνάμε πως ο Παύλος και Ελληνική Παιδεία είχε και δεν ήταν «εξωγήινος».

Συγνώμη, (είμαι και καινούργιος στο φόρουμ) αλλά η Ελληνική Παιδεία του Παύλου από πού προέκυψε; (Δεν ξέρω αν το έχετε συζητήσει στο παρελθόν)

quote:

Η Ουσιαστική Διαφορά του Νέου στην Χριστιανική Κοσμοθεώρηση είναι η Αγάπη.
Η Αγάπη ως Ουσία Θεού και ως Ύψιστη Νομοτέλεια.
Ήταν και είναι ακόμη και για εμάς, κάτι ΝΕΟ!
Μέσα από την Αγάπη δεν υπάρχουν διαχωρισμοί.
Η Εφαρμογή της κοινωνικά είναι καταλυτική.

Δεν υπάρχουν διαχωρισμοί ως προς την αγάπη. Σε καμμία περίπτωση δεν υπονοείται πως καταργούνται οι κοινωνικοί διαχωρισμοί, οι οικονομικοί διαχωρισμοί κ.ο.κ. Μπορεί να "αγαπώ" το δούλο π.χ. η "αγάπη" μου αυτή όμως δε μου υπαγορεύει να τον ελευθερώσω. Το τελευταίο το αφήνω στην "αγάπη" του Θεού. Άλλωστε, ο Θεός γνωρίζει τί είναι καλό για τα τέκνα του. Το να τον απελευθέρωνα, θα μπορούσε να ήταν ενάντια στο "Θέλημα του Θεού", άρα να ήταν αμαρτία. Σωστά;

Αλλά και πέρα από αυτό, η έννοια της "Αγάπης" δεν εμπεριέχει καμμιά κρίση. Οι αρετές δεν σκορπίζονται προς πάσα κατεύθυνση. Η δικαιοσύνη π.χ. είναι σκληρή προς το θύτη, ευεργετική προς το θύμα. Μια "αγάπη" προς τον εχθρό μου σε τί ωφελεί; Αν πάει να με σκοτώσει; Γίνεται να τον σκοτώσω και να τον αγαπάω;

quote:

Κάθε Του πράξη αποκαλύπτει Νομοτέλεια!

Ο Ιησούς φέρεται να έκανε και "θαύματα". Το θαύμα, όπως φαίνεται τουλάχιστον από τα ευαγγέλια, είναι παράβαση των νόμων της φύσεως και όχι νομοτέλεια. Η φύση υπαγορεύει πως οι νεκροί δεν επιστρέφουν. Ο Ιησούς παραβιάζει το νόμο αυτόν. Μετατρέπει το νερό σε κρασί. Παραβιάζει την ισορροπία της φύσης χωρίς να δίνει κάποιο αντάλλαγμα για να την αποκαταστήσει. Πού είναι λοιπόν η νομοτέλεια;

quote:

Έχω αναφερθεί και σε άλλο χώρο πως το χειρότερο «Ιερατείο» το έχουμε μέσα μας και μάλιστα είμαστε υπερήφανοι για αυτό!
Είναι οι σκέψεις μας, οι απόψεις μας, αλλά περισσότερο είναι η βεβαιότητα της ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ!
Αυτή η «ακλόνητη» πολλές φορές βεβαιότητα, θυμίζει «τάφο» που απ’ έξω είναι λευκός, καθαρός, λαμπερός και στολισμένος, και από μέσα όλο σαπίλα και θάνατο.

Καλή η βιβλική αναφορά, αλλά ο Χριστιανισμός δεν ισχυρίζεται ότι κατέχει την αλήθεια;

quote:

Είναι τουλάχιστον «παιδικό» να αμφισβητούμε την προφορά του Χριστιανισμού στην Παγκόσμια Εξέλιξη, αμυνόμενοι πίσω από πιστεύω και δοξασίες που έχουν παρέλθει εδώ και χιλιάδες χρόνια!

Γιατί να μην την αμφισβητήσουμε; Νομίζω πως δεν πρέπει να έχουμε κανένα στο απυρόβλητο (ούτε τους Έλληνες!)

Αν ονομάζεις "δοξασίες" τις θέσεις ("δόξες") των ελλήνων φιλοσόφων, είναι μάλλον άτυχη η επιλογή λέξεις μια και ουδόλως έχουν παρέλθει. Τουναντίον, έχουν αποδειχθεί διαχρονικές. Έχει παρέλθει ο Ηράκλειτος;

quote:

Η ανθρωπότητα έκανε την επιλογή της τους τρεις πρώτους αιώνες, την περίοδο του εκφυλισμού του προηγούμενου πολιτισμικού σταδίου και αυτή η επιλογή ονομάζεται «Χριστιανισμός»
Μετά, συμφωνώ, έγινε Κατεστημένο.

Το αφήνω ασχολίαστο γιατί θα αγγίξω ευαίσθητες χορδές. Πάντως δεν πιστεύω σε καμμιά περίπτωση πως ήταν "επιλογή".

quote:

Στο χέρι μας είναι να αξιοποιήσουμε το σύνολο της Κληρονομιάς του Ανθρωπίνου Πνεύματος.

Καμμία Αντίρρηση

Φιλικά, Γιάννης.

Αντιφών ερωτηθείς τί εστι μαντική απεκρίθη: ανθρώπου φρονίμου εικασμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 19:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόλεμος Πάντων Πατήρ.

Χμμμ... Γιατί όχι;

Αλλά και γιατί όχι Χορός πάντων Πατήρ;

Τα ανώτερα όντα κινούνται αρμονικά, ως μέρη του σύμπαντος. Τα κατώτερα όντα φθείρονται επειδή δεν έχουν την δύναμη να υποφέρουν την τάξη του σύμπαντος. Είναι σαν μία χελώνα που αν τύχει μέσα στον δρόμο μιας μεγάλης ομάδας χορευτών που προχωρεί εύρυθμα, θα καταπατηθεί, γιατί δεν θα μπορέσει να αποφύγει την τακτικότητα των χορευτικών βημάτων. Εάν όμως, αυτή, μπορούσε να ενταχθεί στον ρυθμό τους, τότε ούτε κι αυτή θα πάθαινε τίποτα από τον χορό.» ΠΛΩΤΙΝΟΣ, Το Μεγάλο Βιβλίο, ΙΙ, 9,7.

Και γιατί όχι Μπαμπάς πόλεμος και Μαμά Αγάπη;

"Διπλή ιστορία θα σου πω: κάποτε από τα πολλά βγήκε το ένα και μια άλλη φορά από το ένα τα πολλά. Διπλή είναι η γέννηση των θνητών, διπλή και η φθορά τους, τη μια την φέρνει και τη χαλάει η σύναξη των πραγμάτων, την άλλη την θρέφει και την σταματάει ο χωρισμός τους. Κι αυτή η εναλλαγή δεν έχει τελειωμό: άλλοτε η Αγάπη ενώνει τα πράγματα και τα κάνει ένα, κι άλλοτε η έχθρα της Φιλονικίας τα χωρίζει. Έτσι λοιπόν, όσο έχουν μάθει να γίνονται ένα από πολλά κι όταν το ένα διασπάται να γίνονται πάλι πολλά, τόσο γεννιούνται και δεν έχουν σταθερή ζωή, όσο όμως δεν τελειώνει η αδιάκοπη εναλλαγή τους, τόσο υπάρχουν πάντα απαράλλαχτα στου κύκλου την πορεία" Εμπεδοκλής

Ο Εύδημος θεωρεί ότι η ακινησία (για την οποία μιλάει ο Αριστοτέλης στα Φυσικά 252 β9) ισχύει για την Σφαίρα όταν επικρατεί η Αγάπη και όλα είναι ενωμένα
“δεν ξεχωρίζουν ούτε τα γρήγορα του ήλιου μέλη”
αλλά όπως λέει,
“έτσι στηρίζεται στης Αρμονίας το πυκνό σκοτάδι, μία σφαίρα ολοστρόγγυλη, που αγάλλεται στη χαρωπή της μοναξιά”,
όταν όμως αρχίζει πάλι να επικρατεί η Φιλονικία, τότε πάλι εκδηλώνεται κίνηση στην Σφαίρα,
“γιατί ένα, ένα τα μέλη του Θεού αρχίζουν να τρεμουλιάζουν”.”.
Απόσπασμα 27 και 31, Σιμπλίκιος, εις Φυσικά 1183, 28.

Και γιατί όχι η Μουσική πάντων Πατήρ

"… στον δεσμό της Αδράστειας όλα είναι υποταγμένα, και όλες οι διανομές των Θεών κι όλες οι ρυθμίσεις και οι φρουρές από αυτόν έχουν λάβει υπόσταση. Στον Ορφέα λέγεται ότι αυτή "φρουρεί" τον καθολικό δημιουργό και ότι έχοντας πάρει χάλκινα κύμβαλα και τύμπανο από δέρμα κατσίκας έτσι ηχεί, ώστε να επιστρέφει προς τον εαυτό της όλους τους Θεούς." (Πρόκλος, Πλατωνική θεολογία, Δ΄, ιζ΄, 52, 5-20)

“Αν εκπαιδευόμαστε στη μουσική είναι μόνο για να μάθουμε να λατρεύουμε το σύνολο του σύμπαντος και με πόση τάξη τα έχει διατάξει ο θεός. Γιατί αυτή η τάξη κατά την οποία το σύνολο των πραγμάτων συγκροτεί ένα ενιαίο σύνολο κατά αριστουργηματικό τρόπο, αποτελεί μία άπειρη, γλυκιά κι αληθινή αρμονία σε θεϊκή μουσική”. ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ, Ασκληπιός, 13

Γιατί μόνο πόλεμος; Μόνο ο Ηράκλειτος υπήρχε στην Ελλάδα; Που ακόμη κι αυτός θεωρούνταν "Σκοτεινός" στην ίδια του την εποχή;

Πόλεμος; Ναι, αλλά εσωτερικός, ηρωικός, φιλοσοφικός, με αγάπη και συμπόνοια για όλα τα πλάσματα, με απάθεια και αταραξία. Με κατανόηση ότι αυτός που μας βλάπτει είναι μεγαλύτερο θύμα από εμάς που είμαστε... "βλαμμένοι" (όπως μας είπε και η... γλυκύτατη "Πέρσεια Εκάτη" )

“Υπακούω, ακολουθώ τον αρχηγό μου, επευφημώντας τον και υμνώντας τα έργα του. Ήρθα, άλλωστε όταν εκείνος το θέλησε και φεύγω πάλι, όταν εκείνος το θέλει. Όσο ζούσα αυτή ήταν η δουλειά μου, να υμνώ τον Θεό και μόνος μου και μπροστά σε άλλον ή σε πολλούς. Δεν μου δίνει ούτε πολλά, ούτε άφθονα, για να μη ζω στην πολυτέλεια. Δεν έδινε περισσότερα στον Ηρακλή, που ήταν και γιός του. Άλλος βασίλευε στο Άργος και στις Μυκήνες, εκείνος υποτασσόταν, υπάκουε κι έκανε τους άθλους του. Ενώ ο Ευρυσθέας, που ήταν ο βασιλιάς, δεν βασίλευε ούτε στο Άργος ούτε στις Μυκήνες ούτε καν στον εαυτό του. Αντίθετα, ο Ηρακλής ήταν άρχοντας και ηγεμόνας σε όλη την γη και σε όλη την θάλασσα, καθαρτής της αδικίας και της ανομίας, εισηγητής της δικαιοσύνης και της οσιότητας.” Επίκτητος, Διατριβές, Γ/ιστ,30-33.

“ - “ Ο δείνα σε πρόσβαλε”. Τον ευγνωμονώ που δεν με έδειρε. - “Μα σε έδειρε κιόλας”. Τον ευγνωμονώ που δεν με τραυμάτισε”. - “Μα και σε τραυμάτισε”. Τον ευγνωμονώ που δεν με σκότωσε. Πότε έμαθε, λοιπόν, κι από ποιόν ότι ο άνθρωπος είναι ζώο ήμερο, ότι αγαπάει τον πλησίον του, ότι η ίδια η αδικία προκαλεί μεγάλη ζημιά σ’ αυτόν που την διαπράττει.” Δ/ε, 8-10.

“ - “Βλέπω, τους σωστούς κι ενάρετους ανθρώπους να χάνονται από την πείνα και το κρύο.” Αυτούς, όμως, που δεν είναι σωστοί κι ενάρετοι, δεν τους βλέπεις να χάνονται από την τρυφηλότητα, την αλαζονεία και την ακαλαισθησία; - “Είναι, όμως, ατιμωτικό να συντηρείσαι από άλλον”. Και ποιός άλλος, δυστυχισμένε, παρά μόνο ο κόσμος συντηρείται από μόνος του; Όποιος λοιπόν κατηγορεί την πρόνοια ότι φαύλοι δεν τιμωρούνται, ότι έχουν δύναμη και πλούτο, κάνει το ίδιο, σαν να έλεγε, σε περίπτωση που αυτοί είχαν τυφλωθεί, ότι δεν τιμωρούνταν, επειδή τα νύχια τους έχουν υγεία.” (Από τα απομνημονέυματα του Επίκτητου).

“Αν κάποιος έχει κατανοήσει την οργάνωση του κόσμου, αν έχει διδαχτεί ότι το μέγιστο, το σπουδαιότερο και το καθολικότερο όλων είναι το σύστημα που αποτελείται από τον Θεό και τους ανθρώπους, ότι από τον Θεό ρίχτηκαν οι σπόροι που δημιούργησαν, όχι μόνο τον πατέρα ή τον παππού του, αλλά κάθε τι που γεννιέται κι αναπτύσσεται πάνω στην γη και, ιδιαίτερα, τα λογικά όντα που, μόνο αυτά από την φύση τους κοινωνούν του Θεού, συνδεδεμένα με αυτό δια της λογικής, τότε γιατί να μην ονομάζει τον εαυτό του πολίτη του κόσμου; Γιατί να μην τον ονομάζει τέκνο του Θεού; Επίκτητος, Διατριβές, Α/θ,3-6.

Συγνώμη που άφησα αυτούς τους φιλοσόφους να πουν τόσα πολλά. Νομίζω όμως ότι το δικαιούνται.

Συγνώμη... Ηράκλειτε αλλά υπήρχαν κι άλλοι δυνατοί και σοφοί Έλληνες που είδαν και άλλες όψεις του κόσμου συμπληρωματικές με την δική σου...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2002, 23:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό και συνετό είναι, όταν αναφερόμαστε σε κάποιο σοφό και πνευματικό δάσκαλο, να δίνουμε την πηγή και ολόκληρο το απόσπασμα που γράφουμε….Διαφορετικά, κάποιος μένει με την εντύπωση πως για τους πλείστους Φιλοσοφία και Θρησκεία είναι ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ και όχι αγάπη προς την ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ περί ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ, ΗΘΙΚΑ ΝΙΚΟΜΑΧΕΙΑ 1155β 4. Η το αντιξουν συμφερον και εκ των διαφερόντων καλλίστη αρμονία και πάντα κατ εριν γινεσθαι.

Ο Ηράκλειτος είπε ότι το αντίρροπο είναι χρήσιμο, και η ωραιότερη συναρμογή προκύπτει από τα διαφορετικά, και όλα γεννιούνται από τη φιλονικία.

Τώρα άμα κόψεις το κείμενο, αφήσεις δηλαδή το ΠΑΝΤΑ ΚΑΤ ΕΡΙΝ ΓΙΝΕΣΘΑΙ…σου δίνει την εντύπωση ΑΦΟΡΙΣΜΟΥ και μόνο, μα αν το δεις στον αισθητό κόσμο… όπου και πραγματικά αναφέρεται το ΠΑΝΤΑ... ΕΚΕΙ ΠΑΕΙ….είναι διαφορετική η έννοια!

Χρήσιμο για σκεφτόμενους…

ΚΛΗΜΗΣ ΠΑΙΔΑΓΟΓΟΣ ΙΙ 29. ΕΙΠΕ Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ.
……..το μη δυνον ποτε πως αν τις λαθοι?
Πως είναι δυνατόν να κρυφτεί κανείς από αυτό που ποτέ δεν δύει?

Αλήθεια, να έπεσε σε τόσο μεγάλες αντιφάσεις ο ΓΚΟΥΡΟ/ΣΟΦΙΣΤΟ ΦΑΓΟΣ της εποχής?

Μη βάζετε την ΑΓΑΠΗ στην κίνηση των αισθήσεων και του χρόνο τόπου…Ότι έχει δράση/ αντιδραση, αρχη/τελος, πολεμο/ειρηνη….πέστε το όπως θέλετε….μα δεν μίλαγαν για αυτό ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ και ΜΗΣΤΕΣ…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 00:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ:

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΡΑΤΗΣΕΣ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ;;;

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ;;;

Ο ΚΟΜΗΤΗΣ ΠΟΥ, ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 65.000.000 ΧΡΟΝΙΑ ΤΙ ΗΤΑΝ, "ΚΑΚΟΣ";;;Η "ΚΑΛΟΣ"...

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΒΕΒΑΙΑ..

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ, ΕΓΩ ΑΛΛΟΙΩΣ ΕΞΗΓΩ ΤΟ "ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΑΤΗΡ ΠΑΝΤΩΝ" ΚΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΕΣΥ...

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ...

Η ΦΥΣΗ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ (ΣΥΜ-ΠΑΝ) ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ...ΤΟ ΑΝ ΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ 2017 ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ "ΟΛΟΝ"...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΟΥΜΕΝΑ...ΚΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΛΟΣ" ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΥΜΝΟΥΝ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΜΑΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΔΙΣ. ΧΡΟΝΙΑ...
ΑΠΟ "ΕΩΣ-ΦΟΡΟΣ" ΣΕ "ΣΑΤΑΝΑΣ";;;

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ..Ο ΗΛΙΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ...ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ, ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΡΑΓΕΙ, ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΟΛΑΣΗ ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ...ΚΑΠΟΙΟΙ, ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΝΤΑ, ΘΑ ΑΠΟΛΑΥΣΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΘΕΑΜΑ...

ΤΟ "ΚΑΛΟ" ΚΑΙ ΤΟ "ΚΑΚΟ" ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ (Η ΤΥΦΛΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ), ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΙΣΧΥΡΟΥΣ...ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΗΣ "ΤΡΟΦΙΚΗΣ" ΑΛΥΣΙΔΑΣ...

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΡΩΣ ΚΑΙ ΑΡΕΤΗ...ΔΙΑ-Σ ΚΑΙ ΖΕΥ-Σ...

--------------------------

Edited by - ATLAS on 05/12/2002 00:14:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 09:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΑΤΛΑΝΤΑ…

quote:
ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ...

Δεν φαίνεται πάντως για φιλοπόλεμο… Οι ίδιες σου οι ΠΗΓΕΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ) είπαν.

Αυτό το σύμπαν κανείς από τους ΘΕΟΥΣ και κανείς από τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ δεν το έφτιαξε, μα ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ, φωτιά αιώνιας ΖΩΗΣ, που ανάβει με ΜΕΤΡΟ και σβήνει με ΜΕΤΡΟ
Το ΒΙΓΚ ΒΑΝ διλαδη…

Το ΜΕΤΡΟ φίλε μου είναι ΤΑΞΗ, όχι ΧΑΟΣ! Η Γη ο ΗΛΙΟΣ και το ΣΥΜΠΑΝ κινούνται και ΕΙΝΑΙ σε ΤΑΞΗ! Αν δεν ήταν… βγαίνοντας από το σπίτι θα είχαμε περισσότερες πιθανότητες να δεχτούμε στο κεφάλι ένα μετεωρίτη….παρά το ζωοποιών φως του ΗΛΙΟΥ!!

quote:
"ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ"...

ΟΚ!!
Γνωρίζεις κάτι που να μην έχει? Πάντα ο Ηράκλειτος μας λέει πως στη ΣΦΑΙΡΑ *(ΚΥΚΛΟ) δεν υπάρχει αρχή και τέλος….
Να λοιπόν μια εξαίρεση!!!! Μπορεί τον ΠΛΑΤΩΝΑ να μην τον αποδέχεσαι…μα μίλησε και αυτός για αγάπη που είναι ΚΥΚΛΙΚΗ κίνηση….

quote:
ΤΟ "ΚΑΛΟ" ΚΑΙ ΤΟ "ΚΑΚΟ" ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ (Η ΤΥΦΛΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ), ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΙΣΧΥΡΟΥΣ...ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΗΣ "ΤΡΟΦΙΚΗΣ" ΑΛΥΣΙΔΑΣ...

Έχεις δίκαιο φίλε μου! Ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας ήταν VEGETARIAN!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 12:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας

Καθώς άρχισε να αναπτύσσετε η συζήτηση εμφανίζεται και ο προβληματισμός για την λειτουργικότητα της Αγάπης.
Θα ήθελα να παρακαλέσω όλους εσάς που από την μία ενεργοποιήστε από το τις Ιδέες του Ελληνικού Πνεύματος και το Φως του, ενώ από την άλλη αντιδράτε, ή υποτιμάτε την Παρουσία και το Έργο του Ιησού Χριστού, θα ήθελα να σας παρακαλέσω απλά να ελέγξετε, να προβληματισθείτε και να αναρωτηθείτε επάνω στις Λειτουργίες της Αγάπης.
Η θέση σας, καθόσον είναι και προσωπική, αφορά πρώτα εσάς και τις σχέσεις σας με τους συνανθρώπους σας. Η στάση του κάθε ανθρώπου προς τον πλησίον του, γνωστό ή άγνωστο, είναι καθοριστική στην διαμόρφωση κάθε κοινωνίας.
Το να αρνούμαστε ακόμα και την ύπαρξη της Αγάπης, καθιστά άκυρες πολλαπλές καθημερινές εκδηλώσεις μας. Δεν υπάρχει Φιλία, Οικογένεια, σχέση μητέρας και παιδιού, Έρωτας και η Εξέλιξή του στην Αγάπη, σε Απόλυτη δηλαδή (αν είναι δυνατόν) Ένωση Άρρεν και Θήλυ σε μια Τέλεια και Ολοκληρωμένη Μονάδα.
Ψυχή και Πνεύμα Ένα!

Η Αγάπη εκδηλώνεται ως Νόμος και στις ποιο απλές καθημερινές εκδηλώσεις της ψυχής μας, περιορισμένη βέβαια από τους φόβους, τις ανάγκες και τα κατεστημένα μας. Μπορεί η εκδήλωσή της (αυτό που ονομάζουμε αγάπη) από εμάς να είναι μια σκιά, ένα φάντασμα της Αγάπης που όλοι θα επιθυμούσαμε, αλλά παρόλα αυτά παραμένει ως Νόμος και Αρχέτυπο στην Συνείδηση κάθε ανθρώπου!
Πέρα όμως και από τα συναισθήματα η Αγάπη είναι Νόμος και ως Ύψιστος των Νόμων διδάχτηκε από τον Ιησού.
Η εφαρμογή Της ως Έλεος υπερβαίνει κάθε άλλη λειτουργία Νόμου στη Φύση καθώς τους εμπεριέχει!
Με αυτή την Νομοτέλεια δεν υπάρχει «παράβαση» των Νόμων της Φύσης, αλλά υπέρβαση!
Ποιος μπορεί να ισχυριστεί πως είναι «παράβαση» του Νόμου της Βαρύτητας ένα μεταλλικό αεροπλάνο που πετάει;

Εξάλλου Φίλε Λυκόφρων, ο Ιησούς ανάπτυσσε και την Νομοτέλεια που συνδέονταν το κάθε «θαύμα» που τελούσε!

Συμφωνώ μαζί σου πως είναι το «ίδιο λάθος» και από τους χριστιανούς ο ισχυρισμός περί:
«Κατοχής της Αλήθειας».
(επανάσταση ενάντια σε κάθε κατεχόμενη «Αλήθεια», κάτω κάθε πράσινη, μπλε, ή κόκκινη γραμμή! )
Συμφωνώ πως κανείς δεν είναι στο απυρόβλητο!
Ας ελέγξουμε λοιπόν αν υπάρχει προσφορά.

Φίλε Άτλαντα σε χαιρετώ

Όταν παρατηρείς έναν θαυμάσιο βιολιστή τι προσέχεις;
Την υπέροχη Αρμονία που ξεχύνεται από την ψυχή, το σώμα και το βιολί του;
Ή το χέρι του που κρατά «κυριαρχικά» το δοξάρι και με αυτό «κτυπάει» με μένος τις λεπτές αυτές χορδές του βιολιού, κάνοντάς τες να «στριγκλίζουν» αδιάκοπα;

Υπάρχουν πολλές «αλήθειες» και μόνοι μας εντάσσουμε τους εαυτούς μας στην αναγνώρισή τους, από το ύψος που θέτουμε πρώτα-πρώτα τον εαυτό μας.
Θα συμφωνήσω εδώ με το παράδειγμα του Πλωτίνου που παράθεσε ο Θωθ για «ανώτερα» ή «κατώτερα» όντα και τον Πανσυμπαντικό Χορό σε μια Απόλυτη Τάξη.
Αντί όμως για τον ορισμό του Πλωτίνου θα προτιμούσα το ορισμό «ενσυνείδητα» & «ασυνείδητα όντα»
(ή έστω στο βαθμό συνειδητότητας που βρίσκεται ο καθένας μας)

Συμφωνώ και με την θέση του Πλάτωνα (του νεότερου ) πως αν «υποβιβάσουμε» την Αγάπη στην φυσική λειτουργία μιας Συνεκτικής Δύναμης, ή στην τυφλή της συναισθηματική προσέγγιση, είναι χρήσιμη για «σαλάτα» ή για «ορεκτικό»

Αν η Αγάπη είναι αυτό που κατέδειξε ο Ιησούς Χριστός, ακόμα δεν την έχουμε προσεγγίσει ή κατανοήσει!

Με Σεβασμό και Αγάπη, Φώτης.

ΥΓ. Φίλε Γιάννη καλοί οι προβληματισμοί σου.
Θα προσπαθήσω στο επόμενο μήνυμα να απαντήσω και στους υπόλοιπους μαζί και με μια «σύντομη» ιστορική καταγραφή για τους πρώτους χριστιανικούς αιώνες και το κατά πόσο συνδέονται με τον ελληνισμό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 13:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι άλλο.

Όσο λάθος είναι να διατεινόμαστε πως "Κατέχουμε την Απόλυτη Αλήθεια"
είναι και τόσο το να δεχόμαστε ως "Απόλυτες" ή "Αναλλοίωτες Αρχές" διδασκαλίες και προβληματισμούς των σοφών ή φιλοσόφων της Αρχαίας μας Ιστορίας.

Είναι το ίδιο δογματικό, και περιορίζει την δυνατότητα μας να δούμε "πέρα απ' αυτό"!

Ολοκληρώθηκε η νοητική εξέλιξη, ή στέρεψε η ανθρώπινη νόηση από τότε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 14:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο Ατλας κατέδειξε απο ποιό επίπεδο ομιλεί. Δεν παράδεχεται την ύπαρξη του πνεύματος και για τον λόγο αυτό ομιλεί για καταστροφή της ύλης.Εμείς όμως φίλτατε Ατλα που πιστεύουμε οτι ο άνθρωπος είναι πνεύμα (ουσία θεού) δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε όσοι πλανήτες και να καταστραφούν. Το πνεύμα είναι αύθαρτο και τέλειο και δεν το διέπουν οι νόμοι που διέπουν την ύλη. Αυτά που ανέφερες, για εμάς δεν είναι καταστροφές αλλά ζυμώσεις , είναι η συστολή και διαστολή , η άιώνια κίνηση.Το πνεύμα δεν έχει αρχή και τέλος τούτο το σύμπαν όμως μπορεί να έχει. Το πνεύμα και η ψυχή το μόνο που θέλουν είναι να απεκδιθούν τα καλύματα της ύλης και της πλάνης και να ζήσουν πραγματικά ελεύθερα μεσα στα σύμπαντα...

Πρός Υπερίων
Υπερίων το έχουμε ξαναδεί το έργο...το να παραθέτεις σκόρπιες φρασούλες και να βγάζεις τόσο χαριτωμένα συμπεράσματα αν μην τι άλλο δεν είναι πρωτότυπο. Μπορείς να μας πείς τι πραγματικά θέλεις να ακούσεις για να σου το πούμε και να τελειώνουμε?
Ο Παύλος όπως και ο κάθε Παύλος μιλούσε πάντα με σκοπιμότητα.Αν θές κατάλαβε το παράδειγμα που θα σου πώ παρακάτω.
Εγώ σαν άνθρωπος είμαι πολύ επαναστατικός . Θα ήθελα τα πάντα να αλλάξουν μέσα σε μια στιγμή πιστεύεις όμως οτι αν γινόταν σήμερα επανάσταση με τα μυαλά που κουβαλάει η μάζα θα άλλαζε ουσιαστικά κάτι?
Ο Παύλος και ο κάθε Παύλος δουλεύουν πάντα στη συνείδηση του ατόμου με το οποίο συνδυαλλέγονται την κάθε στιγμή.Δεν έχουν ένα φυρμάνι , μια γραμμή την οποία "τσαμπουνάνε" στον καθένα και τέλος.Δουλεύουν για την διεύρηνση της αντίληψης του ανθρώπου .ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ (φίλοι της σοφίας) ΑΛΛΑ ΣΟΦΟΙ.
Ελπίζω να κατάλαβες γιατι βαριέμαι να αναλύω τα αυτονόητα άλλωστε με πιάνει σπάνια και μιλάω εδω πέρα.Προτιμώ να παρατηρώ χωρίς να παρεμβαίνω γιατι βλέπω οτι λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά θέλουν να εξελίξουν εαυτούς και αλλήλους και η αυτό είναι το μόνο που ενδιαφέρει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALIGOULAS
Νέο Μέλος

Germany
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 14:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALIGOULAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8a i8ela katarxin na xeretiso olous sto Forum kai na zitiso tin katanoisi sas gia ton Latiniko Grafiko xaraktira alla den ginete diaforetika pros to paron toulaxiston ...

Evlepa tis proalles se enan thleoptiko sta8mo mia syzitisi pou eixe akrivos auto to 8ema .

Xristianismos & Ellinismos

Kalesmenoi itan enas ekprosopos tis Ell.Ekklisias
Enas Ka8olikos iereas kai …….. enas Imamis .
Apo tin apenanti meria itan enas Ereunitis ,enas Byzantiologos kai ena akoma atomo…

Gia ta le gomena tou Ka8olikou kai tou Moame8anou oute logos mia kai apolyta dogmatikoi itan kai apo tin alli den eixan gnosi epi tou 8ematos legontas aerologies kai isopedonan filosofikes enoies kai analisis me mia kai mono frasi fysika dogmatica .

Ekpliksi mou ekane to gegonos vlepontas ton or8odokso kai anaferete stis adikies kai tis katastrofes pou exoun gini sto onoma tou Theou,Xristou,Agiou Pneumatos kai akomi megaliteri itan i ekpliksi alla kai i xara mou omologoumenos otan anafer8ike stis katastrofes oxi tis Ka8olikis alla tis or8odoksis ekklisias se varos tou Ellinismou kai ton Ellinon ana ton kosmo….

Anafer8ike o 8eodosios kai ta sfagiastika kator8omata tou se varos tou Ellinikou pneumatos ,
o Kyrillos tis Alekxandrias me ta episis apotelesmatika kator8omata tou kai polli alloi ( Abraham , Mousis , Lot , Saoul usw )

Kai leo ………….. otan oloi autoi oi ekprosopoi autis tis MIAS kai MONADIKIS ALI8EIAS, pou ekfrazoun me tin Agiotita pou tous diaprepi tin Agapi tou Xristianismou ston synan8ropo tous kai se proektasi ston eauto tous ton idio , me tosi 8yriodia , dogmatismo , apolyto katastrofiko misos , kai elipsi panteli tou pneumatikou tous epipedou diktaktoriopiontas tin ka8e morfi eksousias pou tous do8ike gia ofeloi prosopika , Ylistika kai epigeia kai afou ypoti8ete pos einai oi ekfrastes autou tou kyrigmatos tis agapis tou Xristianismou , tote

Den xreiazome kamia Agia grafi gia na me peisi gia to anti8eto (giati mpori na diavaso kanena Ihsou tou Naui kai na pa8o nipote kako)

Kanena kyrigma peri agapis kai telos

Den xreiazome auto ton periorismeno monodromo pou mono se adieksoda kataligis kai to mono pou mporis na kataferis einai na kleisis tin porta stin pneumatici sou anypsosi vorontas ton mandya tou FOBOU KAI TOU DOGMATISMOU ton 8riskeion alou tou kosmou……

Filika ,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 15:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν έτσι το βλέπεις ,έχει καλώς Καλιγούλα . Αν αυτό κατάλαβες μελετώντας την Καινή Διαθήκη έχει καλώς αλλά δεν ήξερα οτι τα τηλεοπτικά πάνελ μπορούν να οδηγήσουν σε πνευματικές αποφάσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 23:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από που να αρχίσει κανείς…Αν αποφασίσει να απαντήσει εκτεταμένα σε όσα γράφονται, πρέπει να προσληφτεί από το ESOTERICA Φόρουμ …

Πρώτα από όλα λίγες διευκρινήσεις. Ίσως απαντώντας στον φίλο ΕοΝ καλύψω και τους άλλους.. ..Ειδικά ότι έγραψε ο ΦΩΤΙΟΣ,

quote:
Αν η Αγάπη είναι αυτό που κατέδειξε ο Ιησούς Χριστός, ακόμα δεν την έχουμε προσεγγίσει ή κατανοήςει!

Ο Μπαμπάς Πλάτωνας όταν ερωτήθηκε ποιος είναι ο φιλόσοφος απάντησε!

Οποίος βλέπει το ΕΝΑ είναι φιλόσοφος. Αν όχι, ΟΧΙ!
Ας το θυμόμαστε φίλε μου αυτό…

Τώρα λίγα για τη ΣΟΦΙΑ και το ΣΟΦΟ ΠΑΥΛΟ….. Έχω κάτι μικρό αμφιβολίες…μα τίποτα το σοβαρό…

Ο έχων ΣΟΦΙΑ δεν θα λέγαμε αγαπητέ, πως έχει φτάσει να βλέπει και να ΖΕΙ με το ΕΝΑ και τις Ιδιότητες του? Η Αρμονία, η Αγάπη, το Καλό, η ΟΜΟΡΦΙΑ…. σίγουρα δεν του είναι άγνωστες… Με αλλά λόγια είναι ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΟΣ, ΑΚΕΡΑΙΟΣ και κατά συνέπεια ΦΩΣ tου εαυτού του.

Κάποιος που έφτασε μέχρι εκεί, τι άλλο ποια να ΘΕΛΕΙ?

Ας δούμε τι λέει…μέσω ΔΙΟΤΙΜΑΣ… ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ
(Οι παρενθέσεις δικές μου)

ο Έρωτας λέει, δεν είναι θεός, αλλά ούτε και άνθρωπος. Βρίσκεται ανάμεσα στα δύο, είναι αυτός που μεταφέρει τα θεία στους ανθρώπους και τα ανθρώπινα στους θεούς. Τα ερωτικά, σύμφωνα με τη Διοτίμα, δεν είναι μια διδασκαλία εύκολη και απλή και ο κάθε άνθρωπος δεν μπορεί να την διδαχτεί ή να την ακολουθήσει. Πρέπει από μικρός να εξασκείται σε αυτήν και να περάσει από πολλά και ποικίλα στάδια (ΟΡΙΜΑΝΣΗ) μέχρι να προσεγγίσει το τέλειο και να κατανοήσει την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ. Όποιος λοιπόν μέχρι εδώ ως προς τα ερωτικά διαπαιδαγωγηθεί βλέποντας σωστά το ένα μετά το άλλο τα ΩΡΑΙΑ, έχοντας ήδη φτάσει προς το ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΡΩΤΙΚΩΝ, (ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ) ξαφνικά θα αντικρίσει μια θαυμάσια ως προς την φύση της ομορφιά (...): Πρώτα απ' όλα είναι ΑΙΩΝΙΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΧΑΝΕΤΑΙ, ΟΥΤΕ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΕΛΑΤΤΩΝΕΤΑΙ, κι έπειτα δεν είναι από τη μία άποψη ωραίο, από την άλλη άσχημο, ούτε άλλοτε ωραίο, άλλοτε όχι (...). Ούτε πάλι θα του φανερωθεί το ωραίο σαν πρόσωπο ή χέρια ή κανένα άλλο σωματικό χαρακτηριστικό, ούτε σαν λόγος ή σαν γνώση (...) αλλά σαν ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, με ενιαία μορφή, ΑΙΩΝΙΟ, και όλα τα άλλα ωραία μετέχουν εκείνου κατά τέτοιον τρόπο, ώστε όταν γεννιούνται τα άλλα και χάνονται εκείνο ούτε να αυξάνεται ούτε να ελαττώνεται καθόλου ούτε να παθαίνει τίποτα. (...) από το ένα στα δύο και από τα δύο σε όλα τα ωραία σώματα, κι από τα ωραία σώματα στις ωραίες ασχολίες, από τις ασχολίες στην απόκτηση ωραίων γνώσεων, έως ότου από τις γνώσεις φτάσεις σε ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΓΝΩΣΗ, η οποία δεν είναι τίποτα άλλο από τη ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΊΔΙΑΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ, και γνωρίσεις τελειώνοντας αυτό που είναι η ίδια η ομορφιά. Σ'αυτό το σημείο της ζωής, αγαπητέ Σωκράτη, είπε η ξένη από τη Μαντίνεια, περισσότερο από κάθε άλλο, αξίζει να ζει ο άνθρωπος: ΌΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΊΔΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ….

Μα ο Παύλος δεν είπε Εγώ τον αγώνα μου τον τελείωσα, και τώρα ΠΕΡΙΜΕΝΩ τον στέφανο της δόξας μου…

Αν δεν βλέπεις ΟΜΟΡΦΙΑ στη γη.... θα την δεις στον ουρανό?

ΣΟΦΙΑΣ ΑΝΑΜΕΝΕΤΕ……

Δεν θα επεκταθώ…αν και πολλά έχω να πω….φοβάμαι μην μου λακίσετε…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 03:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΗΣΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΟΜΟΘΡΗΣΚΟ ΥΠΕΡΙΩΝΑ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ...ΔΕΝ ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΩ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ...ΕΧΩ ΚΡΙΣΗ...ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΟΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ...
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ...ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΙΣΩΣ, ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ...
---------------------------------
ΠΡΟΣ ΕΟΝ:

quote:
ο Ατλας κατέδειξε απο ποιό επίπεδο ομιλεί.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ, Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ...ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΔΕΙΞΗ...

quote:
Δεν παράδεχεται την ύπαρξη του πνεύματος και για τον λόγο αυτό ομιλεί για καταστροφή της ύλης.

ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ...ΙΣΩΣ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΑΡΚΕΣ...

quote:
Εμείς όμως φίλτατε Ατλα που πιστεύουμε οτι ο άνθρωπος είναι πνεύμα (ουσία θεού) δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε όσοι πλανήτες και να καταστραφούν.

ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

quote:
Το πνεύμα είναι αύθαρτο και τέλειο και δεν το διέπουν οι νόμοι που διέπουν την ύλη.

Το πνεύμα είναι άφθαρτο....ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
και τέλειο...ΔΙΑΦΩΝΩ...ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΟΣ-ΤΕΛΕΟΣ...ΤΕΛΕΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΥΜ-ΠΑΝ...ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ....
και δεν το διέπουν οι νόμοι που διέπουν την ύλη.....ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

quote:
Αυτά που ανέφερες, για εμάς δεν είναι καταστροφές αλλά ζυμώσεις , είναι η συστολή και διαστολή , η άιώνια κίνηση.

ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ...Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΑ ΑΞΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ...

quote:
Το πνεύμα δεν έχει αρχή και τέλος τούτο το σύμπαν όμως μπορεί να έχει.

------------------------
"Η φύση δημιουργήθηκε από άπειρα και από πεπερασμένα και όλος ο κόσμος και τα πάντα όσα υπάρχουν μέσα σε αυτόν".....ΦΙΛΑΛΑΟΣ
------------------------
ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ, ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΩΣ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ...

ΧΑΡΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑΝ ΧΑΡΑΚΑ ΜΙΑ ΕΥΘΕΙΑ, ΜΗΚΟΥΣ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ...ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΟ ΤΜΗΜΑ...ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΕΙΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ...

ΑΥΤΟ ΚΑΛΕΙΤΑΙ "ΣΥΝΘΗΚΗ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΟΡΙΟΥ", ΟΤΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΕ ΜΑΚΡΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ...

quote:
Το πνεύμα και η ψυχή το μόνο που θέλουν είναι να απεκδιθούν τα καλύματα της ύλης και της πλάνης και να ζήσουν πραγματικά ελεύθερα μεσα στα σύμπαντα...

ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ...ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΖΗΤΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ,(ΤΗΝ ΥΛΗ), ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ "ΜΕΤΑ"....
--------------------------------------
ΦΙΛΕ "ΠΛΑΤΩΝΑ"...

quote:
Αυτό το σύμπαν κανείς από τους ΘΕΟΥΣ και κανείς από τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ δεν το έφτιαξε, μα ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ, φωτιά αιώνιας ΖΩΗΣ, που ανάβει με ΜΕΤΡΟ και σβήνει με ΜΕΤΡΟ
Το ΒΙΓΚ ΒΑΝ διλαδη…

ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ, ΤΟ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ (ΠΑΡΕΦΘΑΡΜΕΝΗ), ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ...

ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ, ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟ...

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ "ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΜ"...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΣΥ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΗ ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΣΥΝΕΒΕΙ, ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΟΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...

quote:
Το ΜΕΤΡΟ φίλε μου είναι ΤΑΞΗ, όχι ΧΑΟΣ! Η Γη ο ΗΛΙΟΣ και το ΣΥΜΠΑΝ κινούνται και ΕΙΝΑΙ σε ΤΑΞΗ! Αν δεν ήταν… βγαίνοντας από το σπίτι θα είχαμε περισσότερες πιθανότητες να δεχτούμε στο κεφάλι ένα μετεωρίτη….παρά το ζωοποιών φως του ΗΛΙΟΥ!!

**θα είχαμε περισσότερες πιθανότητες να δεχτούμε στο κεφάλι ένα μετεωρίτη….παρά το ζωοποιών φως του ΗΛΙΟΥ!!**

ΦΙΛΤΑΤΕ, ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ ΤΩΡΑ...ΣΕ 2-3 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΣΤΟΝ ΑΡΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΖΩΟΔΟΤΗ" ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΟΛΟ ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΑΛΩΜΑ ΠΥΡΟΣ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ "ΧΑΟΣ"......


ΕΑΝ "ΔΕΙΣ" ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΙΑΣ ΜΑΥΡΗΣ ΤΡΥΠΑΣ, ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΧΩΡΟΧΡΟΝΙΚΟ ΧΑΟΣ...
ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ, (ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΜ), Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΕΙΡΗΣ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟΥ ΟΓΚΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ "ΠΛΗΘΩΡΙΣΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ", ΤΟ ΟΠΟΙΟ "ΕΛΑΒΕ ΧΩΡΑ" ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ "ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΠΑΜ", ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ...

quote:
ΟΚ!!
Γνωρίζεις κάτι που να μην έχει? Πάντα ο Ηράκλειτος μας λέει πως στη ΣΦΑΙΡΑ *(ΚΥΚΛΟ) δεν υπάρχει αρχή και τέλος….

ΕΜΠΙΠΤΕΙ ΣΤΗΝ "ΣΥΝΘΗΚΗ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΟΡΙΩΝ", ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

quote:
Έχεις δίκαιο φίλε μου! Ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας ήταν VEGETARIAN!!!

ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ...

ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΥΠΕΡΜΑΧΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ, ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΙΣΧΥΡΑ ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

ΣΥΝΙΣΤΩ:

ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ-ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΑΙΡ ΤΟΥ BBC:

Α) PLANETS
B) SPACE

ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΕΣ....

-----------------------------------------------------

Edited by - ATLAS on 06/12/2002 16:35:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2002, 11:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Μην φοβάσαι Πλάτωνα δεν σκοπεύω να την «κάνω», μ’ αρέσουν τα δύσκολα!

Θα ήθελα να κάνω μια παράκληση. (μάλλον δυο)

Α. Να κρατήσουμε όσο το δυνατόν «κόσμια» την συζήτηση και δίχως προσωπικές αντιπαραθέσεις. Μπορούμε να διαφωνούμε, να παραθέτουμε στοιχεία ή απόψεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος να κουραζόμαστε και να κουράζουμε και όσους παρακολουθούν.

Β. Όταν κάποιος ανοίγει ένα ή περισσότερα θέματα, να παραμένουμε για λίγο σ’ αυτά και να μην ξεκινάμε συνεχόμενα και άλλα, γιατί θα πρέπει να παρατήσουμε τις εργασίες μας και να γράφουμε όλη μέρα, και έτσι κι αλλιώς δεν απατούνται όλα σε μια μέρα, ή έστω σε μια βδομάδα!

Όσο για την Αγάπη.

Όποιος ενδιαφέρεται ας κοιτάξει το τόπικ «Ο Χριστιανισμός φταίει για όλα;» σελ. 16 &17.
Έχω γράψει σε τέσσερις «συνέχειες» για την Αγάπη και πως την κατανοώ ως Νόμο.
Για να μην επαναλαμβάνω, ρίξτε μια ματιά.

Θα επανέλθω προσπαθώντας να συμμαζέψω κάποια ιστορικά στοιχεία.

Με Αγάπη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2002, 12:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Υπερίων

συμφωνώ με την Νομοτέλεια που παραθέτεις.
Η πόλωση της ανθρώπινης συνείδησης εξυπηρετεί ενά συγκεκριμένο (περιορισμένο πια) εξελικτικό στάδιο.
Το ζητούμενο είναι η δική μας θέση σε αυτή την Πορεία.
Εντασσόμαστε σε αυτή την διττή θεώρηση ή την υπερβαίνουμε;

Ο Θεός εμπεριέχει τον «διάβολο» καθότι και αυτός παιδί του είναι.
Υπάρχει λοιπόν πέρα από τους δύο «δρόμους» και ένας Δρόμος πέρα από δρόμους!

Πάνω, πέρα και έξω από κάθε διττή και (κατ’ ανάγκη) μερική εκδήλωση.
Αυτή είναι η Αγάπη και είναι Ύψιστος Νόμος.

Μην τη συνέχεις με τη Φιλότητα, ή με συναισθηματικές λειτουργίες!

«και ο Θεός Αγάπη εστί»!
Είναι Ουσιαστική Διαφορά με όσα ως τώρα παρουσιάζετε ως «Αγάπη».
Είναι Νέο και ακόμα δεν το έχουμε χωρέσει

Με Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2002, 16:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Φωτιε, σε χαιρετώ.

Διάβασα ότι υπέδειξες. Είναι πολλά και είμαι λιγο ΑΡΓΟΣ στο διάβασμα σοβαρών κειμένων. Αν κάτι δεν ΧΩΡΑΕΙ, κοιτάζω να το δω από όλες τις μεριές, μην τυχόν και προσωπικά ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ το εμποδίζουν. Αν σαν άνθρωποι βιώναμε όσα γράφονται, θα είμαστε διαφορετικοί. Γράφω ΑΝΘΡΩΠΟΙ, και όχι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΕΘΝΙΚΟΙ, ΒΟΥΔΙΣΤΕΣ, ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ η ΥΛΗΣΤΕΣ, γιατί στη ΖΩΗ παρατήρησα πως η ΧΑΖΟΜΑΡΑ, η ΕΞΥΠΝΑΔΑ, η ΚΑΛΩΣΥΝΗ η ΚΑΚΙΑ, (όλες δηλ οι ψυχικές ιδιότητες), συναντώνται γενικά στον Άνθρωπο.… (όχι στον ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ… ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ…Τον ΠΙΣΤΟ η τον ΑΠΙΣΤΟ.)

Η Ερώτηση λοιπόν που τίθεται, είναι μιας και μιλάμε για ΑΓΑΠΗ με κεφαλαία, …. γιατί σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ την ΒΙΩΝΟΥΜΕ.

Συγκέντρωσα τα κυριότερα σημεία από όσα γράφεις… (ΖΗΤΩ συγνώμη αν παρέλειψα κάτι…δεν είμαι ΦΩΤΙΟΣ) μα έχω σκοπό να περπατήσω φιλικά δίπλα σου, προς το ΦΩΣ…και την ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ***….. ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ(ικανός προς σκέψη και παρατήρηση) που δεν ΞΕΡΕΙ!!!
(Δεν προσπαθώ να μιμηθώ τον ΦΙΛΟ και ΣΟΦΟ ΣΩΚΡΑΤΗ, μα και να ΗΞΕΡΑ…για να γευτώ όσα γράφεις, πρέπει να τα δω όχι μόνο σαν ανοιχτό ΜΥΑΛΟ….αλλά και με ΚΑΘΑΡΗ ΨΥΧΗ, (που δεν ξέρει).. διαφορετικά οι κάθε λογής ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΟΥ… θα γίνουν ΕΜΠΟΔΕΙΟ στην ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΟΥΣ).

*** ΦΤΑΝΕΙ να μην δώσουμε στην ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ… ΠΡΟΣΩΠΟ και αποκλειστικότητα… διαφορετικά καταντά προσωπολατρία, και κατά συνέπεια ΤΥΦΛΗ Θρησκεία. (Αν θέλεις ρίξε μια μάτια στο τι συζήτησα με τον SerpentPan στο τοπικ… ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ)

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΛΟΙΟΝ, και συμπλήρωσε ΟΤΙ και όπως ΘΕΛΕΙΣ…


quote:

1….Μετάνοιας, που δεν είναι η συναισθηματική συντριβή για το εγώ και την ανοησία μας, αλλά η συνεχή, διαρκή αναγκαία μετατόπιση του νου μας στην Πορεία μας προς την Τελειότητα!

2….Το Χειρότερο και πιο επικίνδυνο Ιερατείο το έχουμε όλοι μέσα μας. Στο Νου μας και στην «βεβαιότητα της Αυθεντίας» μας!

3….Υπάρχει μια σαφή, απόλυτη σχέση του Ανθρώπου με τον Θεό.
Αυτή η σχέση πραγματώνεται μέσα από τον Άνθρωπο. Τον Πλησίον!
Έτσι και αφού ο Χριστιανός αποδεχτεί την Ανατροπή (σταδιακά) σε Απόλυτο Βαθμό της Ατομικής του Συνείδησης και Ατομικής Περιουσίας (υλικής, ψυχικής, πνευματικής) και αρχίζει να την πραγματώνει, Γίνεται Ελεύθερος και Γίνεται η Αγάπη, εκδηλώνοντάς Την χιλιοπρόσωπα και εκδηλώνει με Αυτόν τον τρόπο τον Θεό που Είναι.
Βέβαια αυτό δεν είναι μια έκλαμψη ή μια γρήγορη αλλαγή.
Προϋποθέτει την Ελεύθερη Βούληση του Ανθρώπου σε συνεργασία με το Θείο Θέλημα.
Η Κίνηση αυτή, είναι Επανάσταση.
Δίχως «τρομπέτες και νταούλια» αλλά μια διαρκής κίνηση απελευθέρωσης του Ανθρώπου από καθετί τι που τον «Σκλαβώνει στον Θάνατο» (και είναι πολλά!) και μοιάζει σαν τα κύματα σε μια «βαλτομένη λιμνούλα» που απλώνονται από το κέντρο του κάθε ανθρώπου προς το Άπειρο!

4…Αυτή είναι η Αγάπη και μπορεί να εφαρμοστεί κοινωνικά μόνο όταν ο καθένας μας αποφασίσει να γίνει η Αγάπη!

5… Η Αγάπη ως Ενεργητική Εκδήλωση είναι «συντριπτική». Παραμερίζει κάθε είδους εμπόδιο και συνεχώς, ασταμάτητα και δίχως «δικαιολογίες» Προσφέρει!
Προσφέρει ότι έχει και αν είναι δυνατόν και «όσα δεν έχει!»
Και ποτέ μα ποτέ δεν ζητάει.
Η Αγάπη είναι Ανενδεής, ακριβώς όπως και ο Θεός!

6…Και βέβαια δεν είναι «απαραίτητο» να ασπαστείτε Χριστό, για να Αγαπήσετε!

7…Μπορούμε όμως να επιλέξουμε την Φθορά μέσα στον Χρόνο, ή την Φθορά μέσα στο Φως και την Αγάπη!

8…Δεν είναι λάβαρο ο Χριστός, ούτε όλπο, ούτε σύνθημα στους τοίχους!
Όσοι Τον προσεγγίζουν έτσι, τι να πω, τους συλλυπούμαι!
Όπως και κανείς δεν μπορεί να "Αγαπήσει" έναν Θεό που τον φοβάται!
Απλά πράγματα!

9…Αν μας βρίσει κάποιος λειτουργούμε συνήθως αντανακλαστικά. Αντιδρούμε με επίθεση!
Προσοχή εδώ, «Αντιδρούμε»!
Αδυναμία!
Δεν ενεργούμε επιθετικά στον συγκεκριμένο «εχθρό», εκτός και αν απειληθούμε, ή αν πιθανολογούμε μελλοντική απειλή!
Η δράση μας «υπαγορεύεται» από τα συναισθήματά μας, για να «προστατεύσουμε» τον εαυτό μας ή την «περι-ουσία» μας.
Εδώ λοιπόν έχουμε τον «παραλογισμό» της Χριστιανικής Αγάπης!
«Ευλογείτε τους εχθρούς σας…!»

10…Ας δούμε τώρα μια άλλη Νομοτελειακή Λειτουργία της Αγάπης.
Ο Απ. Παύλος καταγράφει «όποιος Αγαπάει τον άλλον, Νόμο πεπλήρωκε και αμαρτία ουκ έχει»!
Σημειώνεται η Αγάπη (και όχι μόνο από αυτό το σημείο) ως ο Ύψιστος των Νόμων!
Προσοχή εδώ!
Η Αγάπη Ολοκληρώνει τον Νόμο και Απελευθερώνει.
Έχουμε λοιπόν Υπέρβαση του Νόμου της Ανταπόδοσης (Κάρμα) και «ολοκλήρωση» της Νομοτέλειας που μας διέπει!
Το κατανοούμε;
Το χωράμε;

11….Αν λοιπόν ένας άνθρωπος μας προσεγγίζει φωνάζοντας (γιατί κάπου πονάει στην ψυχή του) και εμείς αντιδρούμε σε αυτό, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να αυξήσουμε την όποια «διαφορά Δυναμικού» που τον ταλανίζει, και να ανακυκλώσουμε διαχρονικά τον πόνο της ψυχής του. (ακόμα και αν προσωρινά σωπάσει!)

12….Για να συνοψίσω, η Αγάπη είναι ο Δρόμος, (το Φως και η Ζωή όπως το είπε), προς την Θεώση του Ανθρώπου.
Η Αγάπη είναι και η Θέωση του Ανθρώπου!


Διαβάζοντας λοιπόν ότι σου απάντησαν οι ΦΙΛΟΙ Συνομιλητές μας, διέκρινα και διακρίνω σίγουρα τις ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ τους… πράγμα που συνέβη και σε μένα πριν πολλά χρόνια.
Μεγάλωσα από χριστιανούς γονείς και συγγενείς ΙΕΡΟΚΗΡΥΚΕΣ…όχι μόνο στην ταυτότητα! Παρ όλα αυτά, δεν διέφευγαν τουλάχιστον από τα μάτια μου, οι ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ που πέφτανε σε λόγια και σε ΠΡΑΞΕΙΣ, μα περισσότερο από όλα….Η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΠΟΥ ΖΟΥΝΕ…και που δεν διαφέρει καθόλου από αυτή του ΠΑΓΚΑΝΟΥ…για να μην αφήσουμε τιποτα εκτος... Και φυσικά καλέ μου ΦΩΤΗ, δεν πιστεύω να υποστηρίζεις πως ΑΓΑΠΗ και ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ μπορούν να συνυπάρχουν...


Για να μην γίνει ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ και γίνω βαρετός, σταματώ εδώ. Από το Ν° 6, βλέπω πως δεν είσαι ΤΑΛΙΒΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ….
Μα το N° 4 δεν ΠΕΡΝΑΕΙ με ΤΙΠΟΤΑ…Μάλλον Χοντροκέφαλος είμαι!(....ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ…….ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ….)
…. για όλα τα άλλα, μπορούμε να πάμε σε ΒΑΘΟΣ, και είθε το ΠΝΕΥΜΑ… έρθει προς ΒΟΗΘΕΙΑΝ… Αν και βλέπω συνεχώς ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ για την ΑΓΑΠΗ!!!
ΦΩΤΙΕ…. ΦΩΤΗΣΟΝ!!!!!.... σκέφτομαι ΜΗΠΩΣ κοιτάζονταΣ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ….... ΕΜΦΑΝΙΣΘΕΙ από καμία μαύρη ΤΡΥΠΑ του ΑΤΛΑΝΤΑ!!! Δεν κάνω πλάκα…!!!

Φίλε ΑΤΛΑΝΤΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ!

Τις μονες μαυρες τρυπες.... ΜΕΣΑ ΜΟΥ!!! ... (τις εβλεπα ταχτικοτερα στο παρελθον), ηταν 3 δευτερολεπτα πριν το φισιολογικο οργασμο....

Καλε μου φιλε,
Εκείνο που έχει σημασία δεν είναι να αποδείξεις αν μια άποψη είναι σωστή η λάθος, μα να ανακαλύψεις την ΑΛΗΘΕΙΑ. Διαβάζω και ενημερώνομαι από τους επιστήμονες, μα αν και ο ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ είχε δει σωστότερα 2.300 χρόνια πριν... οι άνθρωποι πίστεψαν την άποψη του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ για τον κόσμο….*(απο τοτε του έλεγα να κοιτάξει καλύτερα μέσα του…...μα αυτός το βιολί του με τις ΘΕΩΡΙΕΣ…)
Ο ΝΕWTON θα αμφισβητηθεί από τον ΑΙΝΣΤΑΙΝ… αυτός με τη σειρά του από τον HAWKING, που θα του βγει αριστερότερα ένας δημοσιογράφος!...J.GLEICK

Σου εύχομαι μια μέρα σαν βαρεθείς…. να εξετάσεις και την ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ


Τέλος για το ΦΙΛΟ ΥΠΕΡΙΟΝΑ

quote:
Η συνείδηση σαφώς κι αντιλαμβάνεται αν πηγαίνει αριστερά ή δεξιά, όπως επίσης αντιλαμβάνεται και την αναγκαιότητα της κατεύθυνσης που κινείται. Άλλο αυτό, και άλλο να θεωρεί ότι πηγαίνοντας αριστερά είναι κακό, αρνητικό και πηγαίνοντας δεξιά είναι καλό, θετικό.

Αν το ΕΠΙΑΣΕΣ AYTO και ΞΕΦΥΓΕΙΣ της ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑΣ πραγματικά.... ΤΟΤΕ!!!!!!

Να σαι καλά…και γράψε μας και αλλά…


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 08/12/2002 16:26:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 11:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα με ξάφνιασες, με όμορφο τρόπο

Προφανώς και δεν επιβάλλεται η Αγάπη!
Προφανώς και δεν επιβάλλεται η Ελευθερία!

Είναι κεκτημένο της συνείδησης του κάθε άνθρωπου.
Όποιο «καθεστώς» προσπάθησε, ας πούμε, να την επιβάλει, απλά απέτυχε!

Και εγώ μεγάλωσα από χριστιανούς γονείς (τι σύμπτωση στην Ελλάδα! ) και από την εφηβεία μου ήρθα σε σύγκρουση με το «χριστιανικό κατεστημένο». Πέρασαν πολλά χρόνια εσωτερικής αναζήτησης μέχρι να εστιαστώ στην Αγάπη.
Συνήθως βρισκόμουν σε «εσωτερική πορεία» έχοντας τον εγωισμό μου ως σημαία!

Θα μου πεις τώρα δεν είσαι εγωιστής; . Και βέβαια είμαι, αλλά προσπαθώ τουλάχιστον να μην έχω καμία σημαία στην πορεία μου!

Ξέρεις από μικρός δεν μιλούσα ποτέ για Αγάπη. Ότι ένοιωθα, ότι αισθανόμουνα, το θεωρούσα υποδεέστερο Αυτής! Ακόμα και για τους φίλους μου, του συγγενείς μου, για τις κοπέλες που ερωτευόμουν, δεν αναφερόμουν στην Αγάπη. Δεν ντρεπόμουν, αλλά είχα αυτή την «εσωτερική βεβαιότητα» ότι συμπαθώ, ερωτεύομαι, αισθάνομαι όμορφα δίπλα σε έναν άνθρωπο, ποτέ όμως αυτά τα συναισθήματα δεν ήταν Πραγματική Αγάπη.
Την θεωρούσα Ουτοπία!
Κάτι σαν την Απόλυτη Ελευθερία!
Μου έμοιαζε περισσότερο σαν άπιαστος μαθηματικός όρος, παρά σαν λειτουργία που μπορούσε να εφαρμοστεί!

Κάποτε γνώρισα έναν Πνευματικό Δάσκαλο. (μετά από κάποιους άλλους !)

Πήγα στο σπίτι του μούσκεμα, μετά από μια δυνατή καταιγίδα, και με δανεικά ρούχα (ως και εσώρουχα!).
Πήγα βέβαιος για τις «γνώσεις» και την πνευματική μου εξέλιξη!
Πήγα με τον «γνώριμο» εγωισμό μου μπροστά.
Δεν μου έδωσε καμία σημασία!
Σαν να ήμουν αόρατος. Περισσότερο από μία ώρα.
Στο διάστημα αυτό εγώ «έβραζα» στο ζουμί μου και ασχολούμουν με τον να κρίνω και να υποτιμώ όσους έβλεπα γύρω μου.

Κάποια στιγμή κάθισε σε έναν καναπέ απέναντι μου και άρχισε να μιλάει.
Ήταν όμορφος, ψηλός, ευθυτενής, και με λόγο που ταρακουνούσε την ψυχή σου.
Ήταν μεγάλος σε ηλικία και δίπλα του κάθισε μια όμορφή συνομήλική μου.
Ο Δάσκαλος ακούμπησε το χέρι του στο πόδι της (κοντά στο γόνατο) και το άφησε εκεί για όλη την συνομιλία μας.
«άλλα τις ο… γέρος» σκέφτηκα πονηρά μέσα μου
Δεν θα σταθώ στις τότε εμπειρίες μου, ούτε στο τι συζητήσαμε.

Απλά στο τελευταίο γεγονός.
Όταν τέλειωσε η «συζήτηση», η νεαρά όμορφη κοπέλα γύρισε και του είπε σχεδόν ψιθυριστά, μια φράση: «Σε Λατρεύω»!
Συγκλονίστηκα!
Για πρώτη φορά στην ως τότε ζωή μου άκουγα κάτι τέτοιο.
Θα προσπαθήσω να το μεταφέρω.
Ήταν ακριβώς αυτό που άκουγα!
Πως αλλιώς να το πω;
Ήταν ένα Καθαρό, Κρυστάλλινο «Σε Λατρεύω»!
Δίχως συναίσθημα. Δίχως κτητικότητα, δίχως καν προσμονή!
Δεν ζητούσε, δεν απαιτούσε, δεν επέβαλε!
Για μένα αυτή η φράση, με τον τρόπο, με τον παλμό που ειπώθηκε, είχε ένα αστραφτερό, αληθινό Νόημα!
Δεν ξέρω αν κατάφερα να σου το μεταφέρω, αλλά για πρώτη φορά στην ζωή μου αναγνώριζα Αγάπη!

Προβληματίσθηκα, μείωσα το εγώ μου και προσπάθησα να Μαθητεύσω.
Ακόμα προσπαθώ.

Έχεις δίκαιο. Δεν υπάρχει Αγάπη με σύγκρουση. Δεν υπάρχει Αγάπη στα λόγια.
Είναι απλά και μόνο Προσφορά.
Χάσιμο!
Κοροϊδία!
Ζημιά του ατομικού εαυτού, για χάρη των άλλων!
Για χάρη κάθε ανόητου, κάθε εγωιστή, κάθε σκληρόκαρδου, κάθε κουφού και τυφλού, κάθε εγκληματία!
Για χάρη κάθε μικρού θεού, φυλακισμένου στην πλάνη και στον πόνο!
Για χάρη του εαυτού μας, του Ενός Ανθρώπου!
Αυτή είναι η Αγάπη.
Ή (να μην γίνομαι δογματικός) αυτό που αναγνωρίζω ως Αγάπη.

Δεν πουλιέται στα μαγαζιά μας, δεν χαρίζεται στις σαπουνόπερες, δεν δανείζεται στα πολιτικά γραφεία!
Δημιουργείται εντός μας.
Με «συνεργό» την Ελεύθερή μας Βούληση.
Μέσα στην Ψυχή μας με την Επενέργεια του Πνεύματος!
Γινόμαστε Αγάπη, όσο αφήνουμε, εμείς οι ίδιοι, ελεύθερη την Ροή Της μέσα μας.
Πουθενά αλλού να μην την αναζητάμε!
Ας μην Την απαιτούμε, όποιος επιθυμεί ας εργαστεί για Αυτήν.

Όποιος Εργαστεί, δεν θα «δικαιωθεί»!
Θα γνωρίσει τον Πόνο. Τον Πόνο της Προσφοράς.
Τον Πόνο του Θανάτου της προσωπικότητας.
Η Αγάπη δεν δίνει «μπράβο». Δημιουργεί!
Γεννά συνεχώς και Ελευθερώνει.

Αυτήν την Αγάπη γνωρίζω, αυτήν αγωνίζομαι να γίνω.
Έχω δρόμο μπροστά μου, αλλά δεν πειράζει.
Το Ταξίδι είναι Όμορφο!

Τώρα δεν ξέρω αν βοήθησα, ή αν περιέπλεξα την κατάσταση.
Αν θες διόρθωσέ με όπου θεωρείς πως έχω λάθος.

Με Σεβάσμιο και Αγάπη
ΥΓ. Δεν θεωρώ πια σημαία την πίστη μου.

Κάθε Πίστη, (είτε σε Ιδέες, είτε σε Θρησκείες, είτε σε εθνότητες, ή άλλες ομάδες) είναι ένδυμα που απλά το φοράμε κι αν θέλουμε το αλλάζουμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 18:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Φώτιε...

Πως να τελείωνε άραγε η ΣΥΓΗΡΟΥΣΗ μέσα μας, μιας και βλέπουμε ΜΑΖΥ πως ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΥΓΗΡΟΥΣΗ δεν συγκατοικούν?

Είναι αρραγές θέμα ΑΓΩΝΑ, και ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ όπως αναφέρεις, η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ?
Αν αγωνίζεσαι πχ να υπερνικήσεις ένα ΠΑΘΟΣ ΣΟΥ, δεν έχεις προσέξει πως το καταντάς ποιο ΔΥΝΑΤΟ?


Μου έκανε εντύπωση από μια περιήγηση μου πριν χρόνια στο Άγιο Όρος, που ο πάτερ Παησσιος και λέω ΠΑΗΣΣΙΟΣ όχι οποιοδήποτε, παραπονιόταν για την ΨΥΧΗ που θα ΠΑΡΕΔΙΔΕ. Τα ίδια βρίσκουμε στον Άγιο ΦΡΑΓΚΙΣΚΟ ( Ασσισι.) Μια λογική ερώτηση είναι, μα καλά….αν αυτοί οι Γίγαντες της ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗΣ, οι ΑΓΙΟΙ, παραπονιούνται για την ψυχή τους, με τόσες μετάνοιες, προσευχές και στερήσεις, τι μέλλετε για τους υπόλοιπους χριστιανούς?

Τώρα κοίταξε λίγο το Ν 10 του καθησυχαστικού ΑΠ. ΠΑΥΛΟΥ…γιατί σε μένα ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ.. η ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ, δεν μπορεί να ισχύει σαν ΘΕΩΡΙΑ….και σαν ΠΡΑΞΗ να βρίσκει ΑΝΤΙΘΕΣΗ.... ΠΟΥ??? Στα διαμάντια του ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ!


Σε ένα από τα μοναστήρια λοιπον, πάνε πολλά χρόνια, δεν φίλησα μια εικόνα ο ΑΠΙΣΤΟΣ…και ο ΤΑΛΙΒΑΝ ΚΑΛΟΓΕΡΟΣ (ΠΙΣΤΟΣ) μου είπε πως δεν είχε κρεβάτι να με φιλοξενήσει…Μετά από πολλές ώρες πορείας έφτασα στο ΜΕΓΙΣΤΗΣ, και εκεί ένας καλοκάγαθος γεροντάκος, με αγκάλιασε με όλη του την στοργή… με έβαλε μάλιστα σε ένα κελί μόνο μου. Του είπα πως ήθελα να δω πώς ζούνε οι μονάχοι για τις επόμενες τρεις μέρες….Το δεύτερο βράδυ με ρώτησε αν ήθελα να παραστώ σε μια ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ, Υπήρχαν δυο επιστήμονες χριστιανοί, λίγοι παπάδες και αρκετοί μονάχοι. Το θέμα της συζήτησης…
Είναι πιο ισχυρή η ΑΓΑΠΗ η η ΠΙΣΤΗ?
Τους χώριζε μόνο ένα ΤΡΑΠΕΖΙ, αριστερά οι της ΑΓΑΠΗΣ….δεξιά οι της ΠΙΣΤΗΣ….Για δυο ώρες μαλώνανε φέροντας παραθέσεις και αντιπαραθέσεις, τι είπε ο τάδε ΑΓΙΟΣ και τι ο ΤΑΔΕ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ…. Δεν άνοιξα καν το στόμα μου, σε μια στιγμή με ρώτησε ο καλοκάγαθος γέροντας που καθόταν διπλά μου, και όλοι τον σεβόντουσαν…... τι σκέφτομαι.

Δεν είπα τίποτα, μόνο κοίταξα μια επιγραφή που διάβασα μπαίνοντας….

quote:
Ο ΕΧΩΝ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ, ΘΕΟΝ ΟΨΕΤΑΙ

Μου έσφιξε ΘΕΡΜΑ το χέρι…

Τέλος, η αγάπη που μιλάς και σε συνεπήρε…. της κοπέλας….αν έχει αντικείμενο, τον ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ…...είναι ακόμα στο 7…και στη χρονικη ΦΘΟΡΑ…

Άμα έλεγε και σε σένα…. σε λατρεύω….ίσως και να ΠΕΡΝΑΓΕ!!!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 10/12/2002 19:02:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 08:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 22:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ατλαντα,σε χαιρετω.Δεν θελω να γραψω τιποτε περισσοτερο στον διαλογο σας,πλην αυτων.
Η Μπλαβατσκυ,αν την ειρωνευεσαι οπως καταλαβα,δεν εχει αναγκη ουτε απο την δικη σου ειρωνια ουτε απο την δικη μου υπερασπιση.
Προσωπικα,μου εδωσε παρα πολλα ,οπως και οι υπολοιποι της θεοσοφικης κινησης,και επισης οπως οι σχετιζομενοι με την Χρυση Αυγη και τους μετεπειτα.
Και επισης νομιζω οτι καταλαβα μερικα πραγματα για τον μηχανισμο λειτουργιας των Αρχαιων Μυστηριων.
Αν καταλαβες οτι η θεοσοφια εχει δογματα,τοτε φοβαμαι οτι την συγχεεις με τα θρησκευτικα δογματα και ατμοσφαιρες,τα οποια πολεμησε,με πολλους τροπους,αποφευγοντας να μεταβληθει σε δογμα η ιδια.
Περισσοτερο ειναι ενα ανοικτο σε προσθαφαιρεσεις σκιαγραφημα του κοσμου και του ανθρωπου,των νομων που τους διεπουν,και της εξελικτικης τους προοπτικης,και οχι ενα ακαμπτο και μονολιθικο δογμα.ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ.Και κυριως δεν υπαρχει δεσμευση της προσωπικης ερευνας.
Συνεπως το να βαζεις μαυρισμενα ματια,οδηγει με μαθηματικη ακριβεια,σε μαυρα μυαλα,και σε Αρχαιοθρησκοχριστιανικες παρεκτροπες.
Πιστευω καταλαβαινεις τι γραφω,και τα γραφω εντιμα και με καλη πιστη.
Κλεινοντας,σε μια συζητηση που ειχα με τον Ροδαμανθη Αναστασακη,του προτεινα να μελετησει προσεκτικα την Αρχαια Σοφια,της Μπεζαντ,πραγμα που μπορει να οδηγησει σε καλυτερη κατανοηση της Αρχαιας Κοσμοθεασης,και που το δεχτηκε.Αυτο,νομιζω,οτι αποτελει τον Ελληνικο Δρομο!
Φιλικα.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 11/12/2002 22:08:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 23:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να συνεχίσω την σκέψη του Serpentpan και να πω ότι από προσωπικές μελέτες ετών κατάλαβα ότι στο έργο της Μπλαβάτσκυ "Μυστική Δοξασία" κρύβεται το κλειδί της κατανόησης της αρχαίας ελληνικής θεολογίας. Το σύστημα με την Επταπλή Πλανητική "Αλυσσίδα" και τα 4 Πεδία-Στοιχεία είναι η πιο σύγχρονη διατύπωση της επταπλής σύνθεσης του κόσμου σύμφωνα με την νεοπλατωνική αντίστοιχη μυστική δοξασία, το έργο του Πρόκλου "Πλατωνική Θεολογία".

Είναι κρίμα που οι Εθνικοί δεν μελετούν το έργο της Μπλαβάτσκυ με ανοικτό πνεύμα. Περισσότερα έχουν να πάρουν και λιγότερα να χάσουν. Η θεοσοφική διδασκαλία της Μπλαβάτσκυ αλλά και κάποια βιβλία της Μπέζαντ, όπως "Η εξέλιξη της ζωής και της μορφής" επιβεβαιώνουν και αναδεικνύουν σε πολλά σημεία την αρχαία ελληνική μυστηριακή διδασκαλία.

Τώρα για τον Υπερίωνα, θέλω να πω ότι έχει αναδείξει ένα πολύ σημαντικό στοιχείο, το οποίο βροντοφωνάζω εδώ και μήνες. Η ανθρωπότητα πριν τον Χριστό ήδη στρεφόταν προς μονοπάτια προσωπικής πίστης και θεουργίας. Αν επέλεξαν τον χριστιανισμό και όχι π.χ. τον Μιθραϊσμό είναι ένα φαινόμενο που εξήγησε πολύ καλά ο Dodds στο έργο του "Εθνικοί και χριστιανοί σε μια εποχή αγωνίας"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy