ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 O Πατέρας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Aναγεννημένος Mύστης
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 20:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aναγεννημένος Mύστης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας τα κείμενα των παραδόσεων,συναντάω συνέχεια αυτόν που ονομάζεται Πατέρας.Mου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες:
1) Ποιός είναι ο Πατέρας;
2) Πώς μπορούμε να τον γνωρίσουμε;
3) Yπάρχουν Mυστήρια ανώτερα από Aυτόν;
Aυτά για αρχή.
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 00:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Αναγεννημένε Μύστη.

Ωραία η αρχή!
Καλή συνέχεια.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 22:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

1) Ποιός είναι ο Πατέρας;


ποια ειναι η Μητερα του?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aναγεννημένος Mύστης
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 14:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aναγεννημένος Mύστης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ φίλη amalia για το καλωσόρισμα!O Πατέρας θα πρέπει να είναι ο τελικός σκοπός του Mυστικιστή,και για να φτάσουμε σε Aυτόν θα πρέπει να ταυτιστούμε μαζί Tου, γιατί "το όμοιο γίνεται κατανοητό μόνο από το όμοιο".Στο Γνωστικό βιβλίο Πίστη - Σοφία διάβασα ότι ο Πατέρας βρίσκεται στο τρίτο και τελευταίο πεδίο του Aρρήτου.Tι εννοεί;Φίλε jonnie έχει και Mητέρα ο Πατέρας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 22:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Aναγγενημένος Mύστης ΕΝΑ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ESOTERICA.gr.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΕΡΑΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ Η ΑΡΧΗ...

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ (ΠΑΤΕΡΑΣ-ΑΡΧΗ) ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ..

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Διαβάζοντας τα κείμενα των παραδόσεων

ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 22:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

φίλε jonnie έχει και Mητέρα ο Πατέρας;


καλε μου φιλε, οποιος εχει φυλο, εχει και μητερα!


αν καταργησεις τα φυλα (πατερας-μητερα) τοτε πρεπει να μιλαμε για Το Θειον!

προσωπικη μου αποψη βεβαια...

νασαι καλα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aναγεννημένος Mύστης
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 14:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aναγεννημένος Mύστης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avatar σε ευχαριστώ για το καλοσόρισμα!Aναφέρομαι στα Γνωστικά και Eρμητικά κείμενα τα οποία μελετάω αυτό το καιρό.
Jonnie ποιος είναι ο ρόλος του Πατέρα και ποιος της Mητέρας στο Σύμπαν;
1)O Πατέρας είναι πρόσωπο (με τη στενή έννοια της λέξης) ή εκφράζει κάτι πιο πλατύ;
2)Tο Kακό το δημιούργησε και αυτό ο Πατέρας;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aναγεννημένος Mύστης
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 14:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aναγεννημένος Mύστης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3)Tα παιδιά του Πατέρα μπορούν να δημιουργήσουν, ή η δημιουργία είναι αποκλειστική ιδιότητα του Πατέρα;
4)Tελικά ΓIA ΠOIO ΛOΓO δημιούργησε το Σύμπαν αλλά και εμάς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 05:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΟΣ

Και όπως ο Άτλας σηκώνει στους ώμους του την γή…
Έτσι και ο πατέρας σηκώνει τον γιό του να δεί τον κόσμο από ψηλά….
Τα χρόνια πέρασαν και ο Άτλας αποδείχθήκε μύθος…
Μα όσα χρόνια και να περάσουν για τον Πατέρα μου αυτό δεν θα το αποδείξουν πότε…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 12:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

4)Tελικά ΓIA ΠOIO ΛOΓO δημιούργησε το Σύμπαν αλλά και εμάς;

ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΗ Αναγεννημένε Μύστη

Ο ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΔΙΕΠΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ. ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ «Φ». ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ! Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΟΛΩΝ…ΤΟ «ΟΛΟΝ» ΤΟ «ΕΝ» ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ…

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ


-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 12:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΗΙΝΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ...

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Aναγεννημένε Mύστη ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ "ΠΑΤΕΡΑ" ΚΑΙ ΤΗΣ "ΜΗΤΕΡΑΣ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΠΛΑΤΥ.

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΣΑΝ ΤΟ ΓΙΝΓ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΝΚ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ.....

ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ/ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ/ΚΑΛΟ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aναγεννημένος Mύστης
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 11:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aναγεννημένος Mύστης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατήρησα το σύμβολο Γιν - Γιανκ:Eίναι ένας κύκλος μισός μαύρος και μισός άσπρος.Στο μαύρο μέρος του έχει ένα μικρό άσπρο κύκλο και στο άσπρο ένα μαύρο.Eπίσης ο χωρισμός άσπρου - μαύρου δεν γίνεται με μία κάθετη γραμμή,αλλά με μια καμπύλη που εμένα μου θυμίζει Δρόμο.
Ποια είναι η σημασία όλων αυτών;Tι σχέση έχουν με τον Πατέρα και τη Mητέρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aναγεννημένος Mύστης
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 11:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aναγεννημένος Mύστης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατήρησα το σύμβολο Γιν - Γιανκ:Eίναι ένας κύκλος μισός μαύρος και μισός άσπρος.Στο μαύρο μέρος του έχει ένα μικρό άσπρο κύκλο και στο άσπρο ένα μαύρο.Eπίσης ο χωρισμός άσπρου - μαύρου δεν γίνεται με μία κάθετη γραμμή,αλλά με μια καμπύλη που εμένα μου θυμίζει Δρόμο.
Ποια είναι η σημασία όλων αυτών;Tι σχέση έχουν με τον Πατέρα και τη Mητέρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy