ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΒΑΣΚΑΝΙΑ, ΚΟΙΝΩΣ ΞΕΜΑΤΙΑΣΜΑ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 18:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία σε χαιρετώ
Απ' όσο γνωρίζω, η βασκανιά σπάνια έχει τόσο έντονες επιδράσεις. Μήπως ήταν κάτι άλλο; Μήπως πράγματι πέρασες την ίωση που κυκλοφορεί; Υπάρχει μια μορφή της που κρατά μόλις 24 ώρες, αλλά με πολύ παρόμοια συμπτώματα με αυτά που αναφέρεις.
Φιλικά,
ΝεφέληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 19:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Νεφέλη,

όχι, δε νομίζω να πέρασα τη γρίπη αυτή, αφού το όλο συμβάν κράτησε από τις 3:30 το μεσημέρι μέχρι τις 8:00 το απόγευμα. Να σου πω όμως, κι εγώ αυτό σκέφτηκα στην αρχή ότι είναι (και με βόλευε αφάνταστα για να αναβάλλω κάτι υποχρεώσεις της Κυριακής). Μέχρι και τη στιγμή που αποφάσησα να ξαπλώσω λίγο και να συγκεντρωθώ για να δω τι μου συμβαίνει, ήμουν έτοιμη να χαπακωθώ. Ακόμη και 15 λεπτά μετά, μόλις ξανασηκώθηκα, ετοιμάστηκα να κατεβάσω ασπιρίνη + βιταμίνη C και suprandin, αλλά την ώρα που ήμουν έτοιμη να το κάνω, διαπίστωσα ότι ένιωθα μια χαρά.
Επειδή λόγω του επαγγέλματός μου έχω αρκετή εμπειρία στις διάφορες παθολογικές εκδηλώσεις, δε ρισκάρω τη σοβαρότητά μου για να μιλήσω για κάτι που απλώς μου φάνηκε. Αν και εγώ η ίδια άνοιξα το θέμα το σχετικό με τη βασκανία, σου ομολογώ ότι η χθεσινή περίπτωση με άφησε άφωνη...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 02:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε παιδια!!!
τρελη συμμετοχη στη βασκανια, τι να πω και εγω, ολα τα εχετε πει!!!
θα αναφερω κατι -ισως εχει ξαναναφερθει γιατι δεν καταφερα να τα διαβασω ολα.
ειναι η βασκανια επιβολη κακου πνευματος -διαβολικου- η ειναι απλα μια ανταλαγγη ενεργειας σε διαφορετικες, αντισυμβατικες μεταξυ τους συχνοτητες?
πιστευω το δευτερο, το ιδιο ατομο, με τις ιδιες προθεσεις, ασυνειδητα παντα, μπορει να- η να μην ματιασει το ιδιο ατομο απεναντι του. αρα, ειναι ισως η συγκεκρημενη ενεργειακη κατασταση του ατομου που ματιαζει που το κανει επιδρων στο θυμα που ματιαζει.
ο σταυρος -που χρησιμοποιειται απο τη χριστιανικη θρησκεια μαζι με υμνους- για το ξεματιασμα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει παρα μονο αν πιστευεις στο χριστο και το σταυρο. αν μπορεις δηλαδη να επιθεσεις πανω στην διαταραγμενη ενεργεια του ματιασμενου ατομου μια σταθερη ενεργεια. γιαυτο και το ατομο που ξεματιαζεται πρεπει να πιστευει στο ξεματιασμα, συνειδητα η ασυνειδητα. -αν τα καταφερεις μωρε πιστευω! τι γινεται ομως με τα ζωα, τα φυτα και τη μαγιονεζα της αμαλιας? πιστευουν και αυτα στο χριστουλη? οχι φυσικα. αλλα επειδη ειναι οντα κατωτερης βαθμιδας μπορουν να ξεματιαστουν μονο με τη θεληση του ξεματιαστη και δε χρειαζεται η δικη τους πιστη
αυτα προς το παρον


λιλιθ -η πρωτη γυναικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 18:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλιθ συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα είπες, με την διαφορά μόνο ότι το ξεμάτιασμα για να πετύχει είναι καθαρά "μαγκιά" του ξεματιαστή. Δεν έχει να κάνει με το ποιόν (ή τι) έχει απέναντί του.
Ενισχύω αυτήν την άποψη λέγοντας ότι με έχουν ξεματιάσει επανηλλημένα με επιτυχία, χωρίς να είμαι χριστιανή.

Αμαλία, τώρα με μπέρδεψες περισσότερο! Πρώτη φορά ακούω τόσο δυνατό μάτι! Δεν έχω τι να πω, συκώνω τα χέρια ψηλά!
Θα ήθελα όμως πολύ να γνωρίσω αυτόν που σε μάτιασε...

Φιλικά,
Νεφέλη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 20:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμαλία, τώρα με μπέρδεψες περισσότερο! Πρώτη φορά ακούω τόσο δυνατό μάτι! Δεν έχω τι να πω, συκώνω τα χέρια ψηλά!
Θα ήθελα όμως πολύ να γνωρίσω αυτόν που σε μάτιασε...

Οχι. Δεν θέλεις Νεφέλη μου, σε διαβεβαιώ.
Εχεις ακούσει για μωρά που κόντεψαν ή που σκάσανε από το μάτι;
Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι ότι έχω και μπλε μάτια, οπότε κανονικά δεν θα έπρεπε να ματιάζομαι...

Οσον αφορά την απάντησή σου στη λίλιθ περί της "μαγκιάς" του ξεματιαστή, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

Η εμπειρία πάντως που ανέφερα ήταν γνησιότατη, δεν έχω ουδεμία αμφιβολία, και κάτι τόσο έντονο μου είχε συμβεί πριν 5-6 χρόνια, όταν κατάλαβα ότι με είχαν ματιάσει, ενώ περιέγραφα στους φίλους μου (την ώρα που ήμουν για να με πάρου σηκωτή) ότι η αίσθηση που είχα ήταν σαν να είχε κάτσει ένας βαρύς διάολος πάνω στο στήθος μου. Τότε μου ήρθε φλας το μάτι, όπως και προχθές, που το συνειδητοποίησα ξαφνικά.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 20:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμη για τη Λίλιθ.

Εχεις ακούσει που ξεματιάζουν δέντρα, ή και ζώα;
Πως μπορεί να υποβάλλει κανείς ένα δέντρο;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 20:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι γινεται ομως με τα ζωα, τα φυτα και τη μαγιονεζα της αμαλιας? πιστευουν και αυτα στο χριστουλη? οχι φυσικα. αλλα επειδη ειναι οντα κατωτερης βαθμιδας μπορουν να ξεματιαστουν μονο με τη θεληση του ξεματιαστη και δε χρειαζεται η δικη τους πιστη
αυτα προς το παρον


λιλιθ -η πρωτη γυναικα



Ωπ,
μάλλον τα γυαλιά μου με πρόδωσαν και δε διάβασα την απάντησή σου μέχρι το τέλος.
Συγνώμη.


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 22:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!
(ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΣΕΞΑ ΑΠΟΥΣΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΣΤ!)
ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ ΡΩΤΑΣ ΠΩΣ ΥΠΟΒΑΛΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΔΕΝΤΡΟ!
ΜΑ, ΣΤΕΛΝΕΙ ΡΕΙΚΙ, ΚΑΛΗ ΜΟΥ...
ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ,ΕΤΣΙ +ΕΣΥ ΣΤΕΛΝΩΝΤΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΞΑΝΑΔΙΝΕΙΣ ΑΝΑΣΑ... ΑΝ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΡΓΟΣΒΗΝΕΙ...
ΕΝΤΑΞΕΙ, ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ,ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ...+Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ!

ΦΩΣ,ΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 03/02/2003 22:09:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2003, 22:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΑΡΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟ ΞΕΜΑΤΙΑΣΜΑ?ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΤΟΥΣ?ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕΙ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΛΑ.ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ?ΣΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΑΣ Η ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΣΩΤΗΡΑΣ.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ.ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΜΑΤΙΑΣΕΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΣ ΕΝΑ ΑΣΠΡΟ ΦΩΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 00:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕΙ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΛΑ.ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ?

Συνήθως λένε "κουνήσου από τη θέση σου", το ίδιο κάνει και αυτός που ξεματιάζει. Λένε ότι έτσι φεύγει κανείς από το πεδίο της κακής ενέργειας.

Εθιμολογική λίγο η εξήγηση βέβαια...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 08:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που κάνει αυτός που ξεματιάζει, ουσιαστικά είναι να σε "βομβαρδίσει" με θετική ενέργεια η οποία και εξουδετερώνει την αρνητική. Κάτι άλλο που μπορεί να κάνει είναι να μεταβάλλει την αρνητική σε θετική.
Έτσι, δε τίθεται θέμα για το "που πάει" η αρνητική.

Indigo, οι γυναίκες είμαστε από φυσικού μας... ματιάστρες χαχα
Aλλά ΚΑΙ ξεματιάστρες!

Φιλικά,
Νεφέλη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 14:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνήθως λένε "κουνήσου από τη θέση σου", το ίδιο κάνει και αυτός που ξεματιάζει. Λένε ότι έτσι φεύγει κανείς από το πεδίο της κακής ενέργειας.


ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ Η ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ ΠΕΝΗΝΤΑ ΚΟΥΝΗΜΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!
ΑΓΑΠΗΤΗ ΝΕΦΕΛΗ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 08:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε indigo,
αναφέρεις <<...ΟΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΣΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...>>
Και που την πάει; Τι την κάνει;

Φιλικά,
Νεφέλη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 15:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΕΦΕΛΗ ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕΣ ΔΙΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΔΗΛ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ Η ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΟΥ ΠΕΔΙΟ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΕΞΩ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΜΕΧΡΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ
ΦΙΛΙΚΑ

Η ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΜΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 19:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εάν την πάρει μέσα του, πάνω του, δεν έχει επιπτώσεις σε αυτόν; Δεν παίρνει αυτόματα πάνω του και την βασκανιά; Δεν θα έπρεπε λοιπόν αμέσως και εκείνος να έχει τα ίδια συμπτώματα από το μάτι;
Κι αν υπάρχει περίπτωση να πάρει έως μια ζωή για να την διώξει τελικά, τότε γιατί να το διακινδυνεύσει;
Και όταν την αφήνει, την διώχνει από πάνω του, που πάει;

Φιλικά,
Νεφέλη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 19:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΑ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΑΓΝΟΙΑ.ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΟΥ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟ ΑΤΟΜΟ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ?.ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΟΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙ ΕΞΑΦΑΝΗΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΦΛΟΓΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 20:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η φλόγα είναι μια μορφή ενέργειας και αυτά που "καταπίνει" είναι ενέργειες "χαμηλότερης έντασης" κι έτσι μπορεί να εξουσιάσει πάνω τους. Στην ουσία δεν τα εξαφανίζει, αλλά τα παραλλάσσει (π.χ. το ξύλο που γίνεται στάχτη). Ανάλογα με το τι είναι αυτό που καίει, αντιδρά και η ίδια η φωτιά (π.χ. αν κάψεις βενζίνη ή θειάφι ή... χαρτί). Τι θα γίνει όμως εάν της ρίξουμε νερό (το οποίο είναι επίσης μια μορφή ενέργειας);
Πολύ ανέλυσα όμως την φωτιά χωρίς να υπάρχει λόγος... αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ενέργεια είναι άφθαρτη, δεν εξαφανίζεται ποτέ, παρά μόνο αλλάζει "μορφές" (Δημόκριτος, Αϊνστάϊν... και πολύ άλλοι).

Φιλικά,
Νεφέλη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2003, 20:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΤΑΞΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΔΩΣΑ ΜΗΝ ΜΕ ΦΑΣ.ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΕΧΕΙΣ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 00:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο σας διαβάζω τόσο πολύ ΄ξαναθυμάμαι τον χαρισματικό μαύρο κατάδικο στην ταινία "Πράσινο Μίλι".

Έπαιρνε τις αρρώστιες των άλλων μέσα του... "εισπνέοντας" τις. Αυτό εννοείς indigo boy;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 01:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓΕΙΑ!
ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΨΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΘΕΜΑ!
ΟΤΑΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΝΕΡΟ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ...ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ...(ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ'ΒΑΖΑ ΦΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ!)ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ΘΑ'ΛΕΓΑ...
ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΗΡΘΕ ... ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΡΕΥΣΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΟΠΙΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΤΡΑΔΙ(ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΛΙΘΟΣ?ΛΑΒΑ?) ...+Μ'ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΥΕΙ ...(ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΤΟ'ΠΕ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ...ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ +ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΩΣ ΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ..ΑΛΛΑ +ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ...)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΛΟ ΞΕΜΑΤΙΑΣΜΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ +ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΑΙ ΜΕΝ ΞΕΜΑΤΙΑΖΟΥΝ ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ...


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 06/02/2003 02:04:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 04:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Νεφέλη γεια σου. Ελπίζω τα παρακάτω να βοηθήσουν.

Γνωρίζω ένα υπερευαίσθητο άτομο, που ομολογούμενος με προβλημάτισε. Είναι πολύ διαβασμένο, και ειρηνικό. Έτυχε να το γνωρίσω σε μια φιλοσοφική συζήτηση. Αν κάποιος καθίσει δίπλα του, αισθάνεται ο ίδιος στο σώμα του, τι αισθάνεται ο άλλος. Χαρακτηριστικά μου είπε πως αν επισκεφτεί νοσοκομείο, αισθάνεται τις περισσότερες των ασθενειών στο σώμα του, και αν τυχόν παραμείνει αρκετή ώρα με ασθενή, κατόπιν, πρέπει να μείνει για ώρα μόνος του, ώστε να επανέλθουν οι ψυχοφυσικές δυνάμεις του. Μου είπε πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα, είναι σαν συγκοινωνούν δοχείο, και στο μέρος που βρίσκεται η αρρώστια, αισθάνεται στο σώμα του, ανάλογα με την ένταση της αρρώστιας, τράβηγμα, μούδιασμα, η κάτι… σαν να περνά ηλεκτρισμός. Τον ρώτησα αν ποτέ θεράπευσε άτομα, και μου απάντησε πως το πρόβλημα της ανθρωπότητας, δεν είναι το σώμα μα η ψυχή.

Θυμάμαι πως η συζήτηση πήγε και από εκεί, βάσκαμα κλπ. Μου είπε μια πολύ όμορφη κουβέντα.

Προσπάθησε να είσαι διάφανος, καθαρός μέσα. Τα αισθάνεσαι μόλις έρθουν, …μα αυτή σου η επίγνωση, είναι ο (κακός) τους σύντροφος. Με άλλα λόγια, δεν σε πειράζουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 06:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ thoth ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ
ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΠΟΣΟΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΙ?ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΒΑΣΚΑΝΙΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφέλη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 08:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφέλη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Προσωπικά δε ταυτίζω την ασθένεια με την βασκανιά, διότι θεωρώ ότι προέρχονται από 2 τελείως διαφορετικές «πηγές».
Η μεν αρρώστια είναι φυσικά ενεργειακή ανισορροπία του αιθερικού, που όμως δεν έχει προκληθεί από άλλον άνθρωπο προς τον ασθενή, αλλά από τα όσα κάνει ο ασθενής (διατροφικές συνήθειες π.χ.) ή από εξωγενή ιό (μικρόβιο) και συνήθως αυτή η ανισορροπία δεν δημιουργείται από την μια στιγμή στην άλλη (δεν αρρωσταίνουμε μέσα σε λεπτά!).
Η δε βασκανιά είναι εξ επί τούτου κατεύθυνση αρνητικής ενέργειας από έναν άνθρωπο σε έναν άλλο, είτε αυτό γίνεται συνειδητά είτε όχι, «πληγώνοντας» έτσι το αιθερικό του «θύματος» και γι αυτό οι επιπτώσεις φαίνονται αμέσως (μέσα σε λίγα λεπτά).

Φίλε Πλάτωνα,
ρώτησε τον φίλο σου πως αισθάνεται δίπλα σε ματιασμένους ανθρώπους και πες μας κι εμάς τι σου απάντησε (εγώ τουλάχιστον ενδιαφέρομαι να μάθω την απάντηση).

Φίλε indigo,
όχι δε σπούδασα φυσικός , απλά έχω ανακατευτεί με το θέμα ενέργεια επειδή μ’ ενδιαφέρει.

Φιλικά,
Νεφέλη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 09:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα έχω μιλήσει πολύ με αυτό τον άνθρωπο, μου είπε πως η χασμουριέται, η έχει πονοκέφαλο και ο ίδιος. Μιας και είπε τον ορισμό, ΑΝΟΙΧΤΟΣ, είναι ευάλωτος δηλαδή και ο ίδιος, μα μπορεί εύκολα να το βγάλει από πάνω του μα και από τους άλλους. Το είχε χαρακτηρίσει φαινόμενο που παρατηρείται πιο συχνά σε χωριά… Μιας και ανέφερες το αιθερικο, απαντώ έτσι και στον indigo, μιλώντας για κάθαρση, αν το έκανε εντατικά, είχε το έξεις άξιο περίεργο. Μου είπε πως με ορισμένους ανθρώπους (λίγους) σαν τους πλησίαζε, αισθανόταν φυσική σύγκρουση σε απόσταση λίγων μέτρων! Μου έχει πει πολλά, μιας και είμαστε ακόμα και σήμερα, καλοί φίλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 09:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από μικρός "αναγκάστηκα" να πιστεύω στο μάτι και το ξεμάτιασμα, αφού έπαθα κι έμαθα! Στη συνέχεια όμως ποτέ δεν έδινα ιδιαίτερη βάση σ' αυτό, μάλιστα έλεγα πάντα ότι είναι ιδέα μας, αυθυποβολή κλπ... Ήταν σαν να το...ξόρκιζα μέσα μου. Μέχρι πριν ένα χρόνο περίπου, όταν κατάλαβα ότι μπορώ να ξεματιάζω! Και χωρίς καμία δυσκολία μάλιστα... Και χωρίς καμία ...αράβικη ή ανατολίτικη προσευχή (όπως λένε ότι συνήθως συμβαίνει)... Έχω πειστεί πια πως πρόκειται για θέμα αρνητικής + θετικής ενέργειας. Και ναι, γίνεται να βοηθήσεις κάποιον και "από το τηλέφωνο"! Η αυτοσυγκέντρωση κι η αγάπη (θετική ενέργεια) κάνουν θαύματα!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 06/02/2003 09:51:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 13:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΚΑΛΕ ΜΟΥ,ΠΛΑΤΩΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ...
ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 14:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί όμως όταν μας ξεματιάζουνε - όντας ματιασμένοι - χασμουριόμαστε; Και ο ξεματιαστής, την ώρα που ξεματιάζει χασμουριέται; Τι είδους ενέργεια ή δόνηση - αν θέλετε - είναι αυτή του χασμουρητού;
Το οποίο είναι εκδήλωση της ανάγκης μας για ύπνο, ή της απόλυτης βαρεμάρας μας σε πληκτικό συνομιλητή;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 20:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΟΡΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΜΑΛΙΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΧΑΣΜΠΟΥΡΙΟΜΑΣΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΕΙ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ,ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΜΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ
ΦΙΛΙΚΑ


ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2003, 00:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν γελάμε;


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2003, 04:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΓΕΛΑΜΕ, ΚΑΛΗ ΜΟΥ...'ΞΟΡΚΙΖΟΥΜΕ' ΤΟ ΚΑΚΟ...


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy