ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΤΟΥ 1922
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 23:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ

ΠΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΕΚΡΟΙ ΤΟ 1922 ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΟΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2005, 15:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε,-φίλη dan,
πιστεύεις ότι υπάρχει ακριβής απάντηση σε αυτό το ερώτημα που θέτεις ???

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 18:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΓΛΥΚΕ ΜΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 18:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
700.000 ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ 1.500.000 ΠΡΟΣΦΥΓΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 20:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή dan
και φίλε ή φίλη open mind...

Προέρχομαι από γενιά προσφύγων, τόσο από τον πατέρα μου όσο και από τη μητέρα μου, (4Χ4 πρόσφυγες δηλαδή όλοι μου οι παππούδες και γιαγιάδες) και από όσα μου έχουν πει συνάγω το συμπέρασμα ότι οι όποιες καταγραφές δεν είναι πλήρεις. Ο αληθινός αριθμός είναι άγνωστος, και μόνο να εκτιμηθεί κάπως μπορεί, αλλά και αυτό με αρκετό σφάλμα...

Οι νεκροί πλησιάζουν το 1 εκατομμύριο
και οι πρόσφυγες ήταν γύρω στα 2.5 εκατομμύρια (συνυπολογιζομένων και αυτών που τα μάζευαν κι έφυγαν πολύ πριν το 1922, οπότε και παίχτηκε η τελευταία πράξη του δράματος...)

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 07:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα κάποια στοιχεία αλλά μόνο απο την μεριά των Ποντίων.
Το 1923 με στοιχεία του Πατριαρχείου ο Βενιζέλος δήλωσε 450.000 Έλληνες Πόντιοι. Απο αυτούς ήρθαν το 1923 με την ανταλλαγή πληθυσμών 320.000. Για τους υπόλοιπους αναμένετε ...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 12:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή dan
και φίλε ή φίλη open mind...

Προέρχομαι από γενιά προσφύγων, τόσο από τον πατέρα μου όσο και από τη μητέρα μου, (4Χ4 πρόσφυγες δηλαδή όλοι μου οι παππούδες και γιαγιάδες) και από όσα μου έχουν πει συνάγω το συμπέρασμα ότι οι όποιες καταγραφές δεν είναι πλήρεις. Ο αληθινός αριθμός είναι άγνωστος, και μόνο να εκτιμηθεί κάπως μπορεί, αλλά και αυτό με αρκετό σφάλμα...

Οι νεκροί πλησιάζουν το 1 εκατομμύριο
και οι πρόσφυγες ήταν γύρω στα 2.5 εκατομμύρια (συνυπολογιζομένων και αυτών που τα μάζευαν κι έφυγαν πολύ πριν το 1922, οπότε και παίχτηκε η τελευταία πράξη του δράματος...)

.



ΦΙΛΕ PY8AGORAS ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΜΥΡΝΗ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ
Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΔΟΧΗ ΓΙΑ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΣΥ.
ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ SITE ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ
ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ
http://www.gnosi.gr/Project2001/DRIVA.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 15:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη dan, δες κι εδώ :
http://www.de.sch.gr/mikrasia/
Αντιγράφω απο κει :
"Με την ιστορική ανταλλαγή των ελληνοτουρκικών πληθυσμών ενάμισυ περίπου εκατομμύριο Ελλήνων προσφύγων κατακλύζει την Ελλάδα.
...Διακόσιες περίπου χιλιάδες ήλθαν μόνον από την Κωνσταντινούπολη και από την περιοχή της, αλλ' αυτοί είχαν φύγει με σχετική άνεση. Οι αστοί αυτοί εγκαταστάθηκαν σε ορισμένες πόλεις του ελληνικού κράτους, χωρίς να δημιουργήσουν προβλήματα σ' αυτό. Οι υπόλοιποι όμως, 1.300.000, είχαν ανάγκη από περίθαλψη και έπρεπε να ληφθεί γι' αυτούς κάποια μέριμνα: ..." Απ. Βακαλόπουλος, Νέα Ελληνική Ιστορία
Αν θυμάμαι καλά, η πρώτη σοβαρή απογραφή έγινε το 1929.
Στο μεταξύ, είχαν πεθάνει πάμπολλοι. Υπολογίζεται ότι ήρθαν γύρω στα 2 εκ. και απ' το 22 ως το 30 πέθαναν πάνω από 700 χιλ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 23:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή dan ρίξε και εδω μια ματιά:
http://www.ellinikigenoktonia.org/index.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy