ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μήπως τα θεία δώρα λειτουργούν και ως θεραπευτικά μέσα; Ή λειτούργησαν?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 18:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΜΑΓΟΙ ΚΑΣΠΑΡ ΜΕΛΧΙΟΡ ΚΑΙ ΒΑΛΤΑΣΑΡ ΜΟΙΡΑΣΑΝ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΔΩΡΑ ΜΕ ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΗ ΑΞΙΑ.
ΠΡΟΣΗΝΕΓΚΑΝ ΑΥΤΩ ΔΩΡΑ, ΧΡΥΣΟΝ ΚΑΙ ΛΙΒΑΝΟΝ ΚΑΙ ΣΜΥΡΝΑ.
ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΠΩΣ ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΕΙΚΟΝ. Ο ΧΡΥΣΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ Η ΣΜΥΡΝΑ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ -ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΣ-.
ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΘΕΙΑ ΔΩΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΝ ΩΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΑ ΜΕΣΑ;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
Πολύ τα μέλη εκτιμώ μα απ΄όλους υπεράνω,η λογική διαλέγει εσάς,μα η καρδιά τον Μάνο...
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 18:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΧΡΥΣΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΓΙΑΤΡΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΚΡΟΒΙΟΤΗΤΑ.
ΜΑΓΕΙΡΕΥΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΧΡΥΣΑ ΔΟΥΚΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΠΑ ΑΠΟ ΖΩΜΟ ΚΟΤΑΣ.
ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΠΑΣΠΑΛΙΖΑΝ ΤΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ ΜΕ ΧΡΥΣΟ.
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΛΑΜΠΡΟ ΤΟΥΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΔΥΝΑΜΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ;
ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΧΡΥΣΟΥ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ ΤΗ ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΨΗΛΗ ΠΙΕΣΗ ΕΠΙΣΗΣ.
Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΑΣ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΠΕΡΙΠΟΙΟΥΝΤΑΝ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΗ.
ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΕΠΙΔΡΟΥΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ.
ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΣΕ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΚΑΤΕΔΕΙΞΑΝ ΠΩΣ Η ΣΜΥΡΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΟΓΚΩΝ.
ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ ΕΠΙΔΡΑ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΡΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.
ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΑΣΘΜΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
Πολύ τα μέλη εκτιμώ μα απ΄όλους υπεράνω,η λογική διαλέγει εσάς,μα η καρδιά τον Μάνο...
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 22:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Με πιάνεις εντελώς αδιάβαστη αγαπητή ΑΦΡΟΔΙΤΗ...
Ενδιαφέρον το θέμα αλλά πρέπει να βρούμε περισσότερες πληροφορίες.
Το περίεργο είναι ότι και μένα μου πέρασε μια παρόμοια σκέψη στο μυαλό σήμερα το πρωί που παρακολουθούσα κάποια εγκαίνεια ιερού ναού στο ΕΤ3 μάλλον από Θεσ/νίκη. Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν ήταν λάδι, κερί, μαστίχα και κάποια άλλα υλικά που τώρα δε θυμάμαι όμως όλα αυτά θυμίζανε τελετουργικό λευκής μαγείας (δεν έχω προσωπική εμπειρία από ότι όμως έχω διαβάσει εδώ μέσα σε κάποιο θέμα για τη Θεουργία αν θυμάμαι καλά).

Είχα λοιπόν στο μυαλό μου να ανοίξω ένα θέμα για την επίδραση κάποιων υλικών σε διάφορες τελετές, όμως είδα το θέμα σου και μένα το μυαλό μου δεν πήγε εκεί που πήγε εσένα(ότι δηλαδή λειτουργούν ως θεραπευτικά μέσα γιατί άλλωστε ποιός ο σκοπός να τα κάνει κανείς δώρο σε ένα θείο βρέφος όταν δεν του χρειάζονται???) αλλά συνειρμικά οδηγήθηκα στη σκέψη αυτή ότι δηλαδή μπορεί εκτός από το συμβολισμό τους να παίζαν και κάποιο ρόλο σε κάποια τελετουργικά...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 00:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
Πολύ τα μέλη εκτιμώ μα απ΄όλους υπεράνω,η λογική διαλέγει εσάς,μα η καρδιά τον Μάνο...
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 12:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλο θεμα ανοιξες...δεν εχω ακουσει ποτε και τιποτα.υποθετω θα υπαρχει καποιος να μας εξηγησει.αν βρω τιποτα θα σας το πωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 19:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πραγαματι ομορφο θεμα. σκοπευω αυριο να ρωτησω ενα φιλο θεολογο περι αυτου. θα ηθελα να μαθω ομως πως χρησιμευει Η ΣΜΥΡΝΑ στην μουμιοποιηση [μακρια απο μας!]

learn asif you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 20:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή Αφροδίτη ξέχασες κάτι πολύ σημαντικό. Να αναφέρεις τις πατρίδες των ``Μάγων``.

Και κάτι αλλο .. οι ``Μάγοι`` ήταν 4 Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 17:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα κανείς??

Να σας πώ εγώ..

Στην Ιερά Μονή Αγ. Παύλου Αγίου Όρους φυλάσσονται τα δώρα των τριών Μάγων.

Αυτά είναι:
Ο χρυσός είναι υπό τη μορφή είκοσι οκτώ επιμελώς σκαλισμένων επίπεδων πλακιδίων διαφόρων σχημάτων (παραλληλογράμμων, τραπεζοειδών, πολυγώνων κτλ.) και διαστάσεων περίπου 5 εκ. x 7 εκ. Κάθε πλακίδιο έχει διαφορετικό σχέδιο πολύπλοκης καλλιτεχνικής μικροεπεξεργασίας.

Ο λίβανος, κοινώς λιβάνι ή λιβανωτός, είναι αρωματική ελαιώδης ρητίνη του δένδρου βοσουελλίας της καρτερείου, που φύεται στις αμμώδεις εκτάσεις της Αραβίας, Σομαλίας, Ινδιών και Λιβάνου.

Η σμύρνα , κοινώς μύρον ή μύρα, είναι αρωματική υδατοδιαλυτή ρητίνη του φυτού μύρας της κομμιοφόρου και άλλων συγγενών που φύονται στην Αραβία και την Αιθιοπία.

Ο λίβανος και η σμύρνα διατηρούνται ως μείγμα υπό τη μορφή εξήντα δύο περίπου σφαιρικών χανδρών μεγέθους μικρής ελιάς.

** Εξαιτίας των τρίων αυτών δώρων εικάζεται από τον Πάπα τον Λέων τον 5ο αιώνα, ο οποίος, όπως και ο Ωριγένης, τον καθόρισε από τα τρία δώρα που προσφέρθηκαν στον Ιησού Χριστό, το χρυσό, το λιβάνι, και τη σμύρνα. **

***Η προφητεία ΟΜΩΣ έλεγε: «Θα ανατείλει άστρο από τη γενιά του Ιακώβ, άνθρωπος από το Ισραήλ, που θα συντρίψει τους αρχηγούς της Μωάβ και θα εξοντώσει όλους τους απογόνους του Σηθ».***

Στα χρόνια ΛΟΙΠΟΝ της βασιλείας του Βαλάκ, γιου του Σεπφώρ, βασιλιά των Μωαβιτών, ο προφήτης Βαλαάμ, γιος του Βεώρ, βλέπει .....

Ο Γασπάρ, ο γεροντότερος από την Ταρσό και πάντοτε με γενειάδα πρόσφερε το λιβάνο που συμβολίζει το ΘΕΟ , είναι ο πρώτος, ο Μελχιόρ, από τη Βαβυλωνία πάντα νέος και χωρίς γενειάδα πρόσφερε το χρυσό που συμβολίζει το ΒΑΣΙΛΙΑ, είναι δεύτερος, ενώ ο Βαλτάσαρ από την Αιθιοπία απεικονίζεται πάντα πολύ μελαχρινός ή μαύρος και έρχεται τρίτος κατά σειρά και πρόσφερε το μύρο που συμβολίζει τον θάνατο.

Ένα τέτοιο ταξίδι την εποχή εκείνη για 3 καλοντυμένους εύπορους ταξιδιώτες με τέτοια δώρα , τα οποία ήταν σπανιώτατα και είχαν τεράστια αξία που μόνον κάποιος βασιλιάς την εποχή εκείνη θα μπορούσε να τα αποκτήσει ταξίδεψαν με ασφάλεια συνοδείας αλλά και με την καθοδήγηση ενός αλλου Μάγου οποίος με έναν ευρηματικό τρόπο τους καθοδήγησε…
Οι τρείς Μάγοι αποχώρησαν για την πατρίδα τους ο καθένας και Μελχιόρ πέθανε σε ηλικία 109 ετών. Ο Γασπάρ σκοτώθηκε σε ηλικία 90 ετών. Ο Μελχιόρ κατά θαυμαστό τρόπο μετακινήθηκε στον τάφο του για να βάλουν και τον Γασπάρ δίπλα του. Όταν πια έφυγε και ο Βαλτάσαρ, σηκώθηκαν και οι δύο κατά θαυμαστό τρόπο για να υποδεχτούν τον αδελφό τους στον τάφο.

Ο 4ος Μάγος η καταγωγή του καθώς και ο ρόλος του παραμένει ενα κλειδωμένο μυστήριο????

Μεγάλο μυστήριο παραμένει και το οτι αφού ... ΜΠΟΡΕΙ να υπήρχε και 4ος Μάγος ποιό θα ήταν το δώρο του??

Edited by - allzzaro on 09/05/2005 17:58:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 18:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro είσαι αστέρι!
Να προσθέσω και γω με τη σειρά μου ότι τα υλικά αυτά χρησιμοποιούνται μέχρι σήμερα στο τελετουργικό εγκαινειων ιερών Ναών...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1103516
Maintained by Digital Alchemy