ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Τί συμβαίνει με τον Γιώργο Μπαλάνο;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Άλκης Κούρος
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 00:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άλκης Κούρος
Καλησπέρα. Είμαι νέος σε αυτή το forum, αλλά παλιός στον χώρο της έρευνας. Επίσης, έχω διαβάσει και κάποια βιβλία του Μπαλάνου και τώρα τελευταία έχω ακούσει ότι ετοιμάζει κάτι πρωτοποριακό στον χώρο της έρευνας το οποίο ονομάζει "Πλέγμα Μ". Έστειλα ένα e-mail για πληροφορίες, αλλά δεν πήρα απάντηση. Μήπως ξέρει κάποιος από εδώ τί ακριβώς είναι αυτό;

Φλεγόμενος Λύκος

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 00:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΣΤΕΙΛΕ E-MAIL ΣΤΟ info@locus7.gr
ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕ ΣΤΑ 2107511395 Η ΚΑΙ ΣΤΟ 2107015415.
Η ΓΡΑΨΕ ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ 11603 Τ.Θ. 18727.
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ.
ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΑΦΗ.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
Πολύ τα μέλη εκτιμώ μα απ΄όλους υπεράνω,η λογική διαλέγει εσάς,μα η καρδιά τον Μάνο...
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 22:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo
Κατόπιν τυμπανοκρουσιών και υψηλών προσδοκιών έτυχα στους 'δρόμους της γνώσης'... Δηλώνω διατεθειμένος να αποδεχτώ και να συμβαδίσω με το όλο ομιχλώδες συνωμοτικό ύφος περί "αφού ΞΕΡΕΙΣ για τι μιλάω, το αισθάνεσαι ΞΕΚΑΘΑΡΑ". Αυτό που δεν εννόησα είναι η πληθώρα αναφορών (διαφημήσεων?) σε κάποιο άλλο έργο του ιδίου συγγραφέα, το οποίο τυγχάνει να είναι και $$$
Δηλ, πληρώνεις για να διαβάσεις κάτι το οποίο έχεις την ελάχιστη απαίτηση να σε ξεστραβώσει σε ένα ελάχιστο ποσοστό και αντ'αυτού αγοράζεις ένα διαφημιστικό έντυπο.
Πιθανόν να διάλεξα λάθος πρώτο βιβλίο για τη γνωριμία με τον συγγραφέα. Χλωμό μιας και δεν είναι sequel, αλλά καλλιτεχνική αδεία, ας το δεχτώ. Υπάρχει κάποια πρόταση για μια ομαλότερη προσέγγιση στα θέματα που πραγματεύεται; Αν είναι δυνατόν όχι το πι@s0kWLέ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
groper60
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 12:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους groper60
Ο Γιώργος Μπαλάνος είναι κατά την γνώμη μου ικανός συγγραφέας. Βέβαια με πολλά μισόλογα στα βιβλία του, μάλλον το να πείς τα πράγματα με το όνομά τους είναι δύσκολο. Όσο για το πλέγμα Μ πιθανώς να είναι κάποιο καινούργιο βιβλίο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 13:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

πλέγμα Μ πιθανώς να είναι κάποιο καινούργιο βιβλίο.

πλέγμα Μ, όπως Mπαλάνος ? ? ? ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 13:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
κανε μου λιγακι μμμμμμμ....

http://www.locus7.gr/comments.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 14:25:33  Εμφάνιση Προφίλ
Καταρχήν, για να μην παρεξηγηθώ, σπεύδω να βάλω τις αρχικές συνθήκες:

α) Δεν γνωρίζω τον κύριο Μπαλάνο προσωπικά
β) Ξέρω πολύ λίγα πράγματα για αυτόν ("έχω ακούσει...", που λένε)
γ) Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του μέχρι τώρα
δ) Δεν σκοπεύω να τον χαρακτηρίσω αρνητικά ή θετικά, ακριβώς λόγω των α,β,γ

Μετά από αυτά θα τοποθετηθώ γενικότερα επί του θέματος των συγγραφέων/ερευνητών/δασκάλων με την ευρεία έννοια, κλπ.
Είμαι φύσει και θέσει υπέρ της απλότητας, της ανάλυσης, της καθαρής και εμπεριστατωμένης εξήγησης. Δεν μπορώ να δεχτώ υπερκόσμιες, εγκόσμιες/παγκόσμιες ή υποχθόνιες συνωμοσίες και κάθε είδους "μπερ-δε-way" καταστάσεις. Επιμένω να σκέφτομαι ΑΠΛΑ με ΑΠΛΟΥΣ λογικούς συσχετισμούς (όσο μπορώ βέβαια).

Για μένα η αξία ενός δασκάλου εκεί φαίνεται, είτε αυτός είναι δάσκαλος στο δημοτικό σχολείο είτε στο Πανεπιστήμιο: Στο πώς θα σου σερβίρει τη γνώση, στο πώς θα σε βοηθήσει να την κάνεις κτήμα σου και να την κατανοήσεις όσο το δυνατόν καλύτερα και επαρκέστερα. Μέσα από δικά του παραδείγματα, καθημερινά, μέσα από μια όχι υποτιμητική "εκλαϊκευση" της γνώσης, μέσα από το να καταφέρει να στην εξηγήσει με τους δικούς σου όρους, ώστε να την αντιληφθείς ξεκάθαρα! Εκεί είναι το ζουμί, και αυτό είναι το μεγάλο μου παράπονο από τους περισσότερους συγγραφείς του χώρου αυτού....

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 17:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
"πλέγμα Μ, όπως Mπαλάνος ? ? ? ?"

Όπως ΜορφοδιάταξηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 20:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
quote:
γ) Δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του μέχρι τώρα

αυτο ειναι ενα απο τα κουμπια της αλεξαινας πηγη απιθανων παρεξηγησεων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 22:45:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
πλέγμα Μ, όπως Mπαλάνος ? ? ? ?

Μάλλον πλέγμα Μ όπως Μαλ*****.

Είναι ένα δίχτυ το οποίο σαν ιστός της αράχνης τραβάει όλους τους Μ*** (καλή ώρα σα και μας)και τους εγκλωβίζει στην προσπάθειά τους να ανακαλύψουν τι είναι αυτό... το οποίο "αυτό" μάλλον είναι ένα ακόμα διαφημιστικό κόλπο...

Αντε ψάρια πάλι τσιμπήσατε...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 23:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
οπου Μαλ***** κι η Avallon

τι θα καναμε χωρις εσενα να καθαριζεις ψαριαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 00:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

θα κανω μια απλη ερωτηση: ειστε σιγουροι οτι θα κατανοησετε ο,τι σας πω, αν το πω?


εγω δεν μιλησα ποτε για πλεγματα ή μορφοδιαταξεις, μιλησα απλα για την αντιληψη και δεν εγινα αντιληπτος...


μηπως βιαζεστε να κρινετε τον Μπαλανο???

ξερετε ποσες φορες αποφασησα να μην γραψω στο φορουμ γιατι σιγουρα δεν θα γινομουν κατανοητος?

οσο για τις τιμες των βιβλιων του, τα εκδιδει μονος του λιγα λιγα, και αυτο αυξανει το κοστος αλλα αποδιδει σε ελευθερια κινησεων.


σε τελικη αναλυση μπορει ελευθερα ο καθενας να αγορασει ενα βιβλιο του Γιαννοπουλου αντι για ενα του Μπαλανου...

ο δε Λιακο, κανει τρομερες προσφορες!!!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 01:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Συγγνώμη προκαταβολικά για την καχυποψία, αλλά εσύ αν δεν κάνω λάθως καταλαμβάνεις 2-3 σελίδες στο καινούργιο βιβλίο του. Τί άλλο θα έλεγες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 02:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Συγγνώμη προκαταβολικά για την καχυποψία, αλλά εσύ αν δεν κάνω λάθως καταλαμβάνεις 2-3 σελίδες στο καινούργιο βιβλίο του. Τί άλλο θα έλεγες?


εγω?


δεν το διαβασες προφανως γι αυτο υπερβαλλεις στον αριθμο των σελιδων...


ο,τι γραφει το βιβλιο του για την εμπειρια μου προυπηρχε στο φορουμ και μαλιστα στο τοπικ μου παραθετω και αλλες πληροφοριες για την εμπειρια που δεν περιεχει η αφηγηση στο βιβλιο.


και το οτι τις παρεθεσα στο φορουμ οφειλεται στην συζητηση που ειχα μαζι του - εγω δεν ειχα σκοπο να μιλησω γι αυτες, αν δεν με παροτρυνε!

τι κερδος υποθετεις οτι θα εχω αν διαφημισω το βιβλιο του ή τον ιδιο?

χρημα σιγουρα οχι, αλλα και δοξα να επεδιωκα, περισσοτερους αναγνωστες εχω στο φορουμ παρα σε οποιοδηποτε βιβλιο.

αρα μην υποτιμας τα κινητρα μου να κοινοποιησω επωνυμα την εμπειρια μου, την στιγμη που εχω αρνηθει να συμμετασχω σε τηλεοπτικες εκπομπες που με προσκαλεσαν εξαιτιας της παραθεσης της στο φορουμ.

επειδη εχω διαβασει μονο τα δυο του βιβλια για την Πεντελη, δεν μπορω να τον κρινω γενικα σαν "συγγραφεα".


μπορω ομως να τον εκτιμω σαν ατομο!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 02:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Για να ακριβολογούμε λοιπόν η μαρτυρία σου ξεκινάει στο τέλος της σελίδας 357 και τελειώνει στις αρχές της 362. Δεν νομίζω ότι υπερβάλλω λοιπόν.

Φίλε μου δεν αμφισβητώ ότι η μαρτυρία προυπήρχε εδώ, ούτε τα υπόλοιπα που λες.

Απλά αυτό που ο ίδιος παραδέχεσαι

"και το οτι τις παρεθεσα στο φορουμ οφειλεται στην συζητηση που ειχα μαζι του - εγω δεν ειχα σκοπο να μιλησω γι αυτες, αν δεν με παροτρυνε!"

πιστεύω ότι αποτελεί λόγο να υπερασπίζεσαι ένα άτομο του οποίου μόνο 2 βιβλία έχεις διαβάσει όπως λες..

πολύ απλά γιατί

"μπορω ομως να τον εκτιμω σαν ατομο!"

Κατά τα άλλα τα κίνητρά σου δεν τα αμφισβητώ στο παραμικρό και σέβομαι την αγάπη που τρέφεις για το βουνό αλλά και για την ίδια την έρευνα.

Φιλικά
DAGON
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 13:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Φίλε μου δεν αμφισβητώ ότι η μαρτυρία προυπήρχε εδώ, ούτε τα υπόλοιπα που λες.

Απλά αυτό που ο ίδιος παραδέχεσαι

"και το οτι τις παρεθεσα στο φορουμ οφειλεται στην συζητηση που ειχα μαζι του - εγω δεν ειχα σκοπο να μιλησω γι αυτες, αν δεν με παροτρυνε!"



η περιγραφη της εμπειριας που υπαρχει στο βιβλιο προϋπηρχε στο φορουμ, αλλα το τελος της το παρεθεσα στο φορουμ μετα την εκδοση του βιβλιου (και την παροτρυνση του Μπαλανου να μην κομπλαρω να το λεω) - αρα στο φορουμ υπαρχουν πληροφοριες που δεν υπαρχουν στο βιβλιο!

quote:

πιστεύω ότι αποτελεί λόγο να υπερασπίζεσαι ένα άτομο του οποίου μόνο 2 βιβλία έχεις διαβάσει όπως λες..


θελεις την γνωμη μου για αυτα τα δυο βιβλια?


περιεχουν ενδιαφερουσες πληροφοριες και το δευτερο εχει 2-3 επιπεδα αναγνωσης...

τον εκτιμω λοιπον για τις πληροφοριες που με ωθησαν να παω στην σπηλια (η εμπειρια μου συνεβει στον αγιο Πετρο).


quote:

"μπορω ομως να τον εκτιμω σαν ατομο!"



και τον εκτιμω σαν ατομο εφοσον τον γνωρισα και μιλησα μαζι του.


δεν μιλησαμε για πλεγματα ή μορφοδιαταξεις αλλα για την Πεντελη, οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη για αυτα.

quote:

Κατά τα άλλα τα κίνητρά σου δεν τα αμφισβητώ στο παραμικρό και σέβομαι την αγάπη που τρέφεις για το βουνό αλλά και για την ίδια την έρευνα.



σε ευχαριστω φιλε μου!


νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

groper60
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 17:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους groper60
Πραγματικά απορώ για τον λόγο ύπαρξης εύκολων χαρακτηρισμών για τον συγγραφέα και τους τυχόν αναγνώστες του. Ο κάθε ένας είναι ελεύθερος να διαβάζει όποια βιβλία θέλει και να ασκεί δημιουργική κριτική, εφ' όσον έχει θέσεις και απόψεις.
Για το πλέγμα Μ, κυκλοφορεί η πληροφορία πως πρόκειται για βιβλίο σχετικά με την σιωπηλή αδελφότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Άλκης Κούρος
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 23:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άλκης Κούρος
Φίλη Αφροδίτη ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είχα ήδη τηλεφωνήσει, αλλά μία κοπέλα μου είπε ότι θα ανακοινωθούν περισσότερες πληροφορίες σύντομα.
Φίλε/η groper60, την σιωπηλή αδελφότητα την άκουσα ή μάλλον την είδα για πρώτη φορά στο site του εκδοτικού του οίκου. Εννοείς αυτό που αναφέρει στο βιβλία του σαν φωλιά;

Φλεγόμενος ΛύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 01:14:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εννοείς αυτό που αναφέρει στο βιβλία του σαν φωλιά;

Αγαπητέ Αλκη πρέπει να αναφέρεται στη φωλιά ... είχα ανοίξει ένα τόπικ προ πολλού για τη "φωλιά του παγωνιού" αλλά κάποιοι έσπευσαν να το καννιβαλίσουν το θεματάκι μόνο και μόνο γιατί έθεσα ως αξιόπιστη πηγή τα γραφόμενα του Μπαλάνου σε ένα βιβλίο του.

Ωστόσο αν σε ενδιαφέρει το θέμα ρίξε του μια ματιά...http://www.esoterica.gr/forums/link.asp?TOPIC_ID=4381

Καλή συνέχεια στο τόπικ σου...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 09:28:05  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
... είχα ανοίξει ένα τόπικ προ πολλού για τη "φωλιά του παγωνιού" αλλά κάποιοι έσπευσαν να το καννιβαλίσουν το θεματάκι μόνο και μόνο γιατί έθεσα ως αξιόπιστη πηγή τα γραφόμενα του Μπαλάνου σε ένα βιβλίο του.

quote:
Είναι ένα δίχτυ το οποίο σαν ιστός της αράχνης τραβάει όλους τους Μ*** (καλή ώρα σα και μας )και τους εγκλωβίζει στην προσπάθειά τους να ανακαλύψουν τι είναι αυτό... το οποίο "αυτό" μάλλον είναι ένα ακόμα διαφημιστικό κόλπο...



TERRIBILIS EST LOCUS ISTE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 13:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Παιδιά διάβασα ή μάλλον προσπάθησα να διαβάσω το topic που αναφέρθηκε για την φωλιά του παγωνιού, καλά μπορώ να πω ότι τρόμαξα.
Όλοι ή μάλλον η πλειοψηφία των ατόμων που γράφουν γνωρίζονται? έχουν κάτι προσωπικό ο ένας εναντίον του άλλου? Δεν έχω καταλάβει και εγώ η άσχετη τι κάνω?

Δεν ξέρω κανέναν και μάλλον δεν ξέρω και πολλά πράγματα για τα θέματα που γράφονται εδώ, αλλά μου αρέσει να συμμετέχω όπου μπορώ και βέβαια να διαβάζω αυτά που παραθέτουν οι άλλοι, που πίστευα ότι γνωρίζουν πολλά περισσότερα από μένα.

Εγώ νόμιζα ότι όποιος γράφει κάτι, δεν λέει αρλούμπες συνειδητά ή δεν γράφει απλά για να πουν οι άλλοι ΟΥΑΟΥ!!!!! ΠΟΣΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ!!!! ή οτιδήποτε άλλο που δεν θέλω να γράψω γιατί θα μας κόψει η λογοκρισία.

Τώρα που διάβασα όλα αυτά ρωτάω

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ
ΝΑ ΒΡΙΖΩ ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΩ
ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΝΟΜΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ
ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ/ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ?
(δεν κάνω διαφήμιση σε εταιρεία τηλεφωνίας απλά μου έκατσε έτσι)

Συγγνώμη δεν θέλω να προσβάλω κανέναν και το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν ήξερα που αλλού να βάλω το post.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 13:36:14  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2977 Μηνύματα

Απεστάλη: 21/04/2005, 01:14:50

Αγαπητέ Αλκη πρέπει να αναφέρεται στη φωλιά ... είχα ανοίξει ένα τόπικ προ πολλού για τη "φωλιά του παγωνιού" αλλά κάποιοι έσπευσαν να το καννιβαλίσουν το θεματάκι μόνο και μόνο γιατί έθεσα ως αξιόπιστη πηγή τα γραφόμενα του Μπαλάνου σε ένα βιβλίο του.
Ωστόσο αν σε ενδιαφέρει το θέμα ρίξε του μια ματιά...http://www.esoterica.gr/forums/link.asp?TOPIC_ID=4381



quote:
AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα

Απεστάλη: 19/07/2004, 06:21:58


γνωριζετε κατι για το παναρχαιο συστημα "πνευματικης" ζωης με την ονομασια: Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ;
αρκετες φορες υπαρχουν αναφορες σε διαφορα βιβλια μα δεν μπορω να βρω μια ακρη
παρακαλω καποια ,η, καποιων που γνωριζει ας ανταλλαξουμε αποψεις.
ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑ


ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΧΗ !!!!!!!!!!!!!!!!
Σε άλλο Topic η συνέχεια !!!!!!!!!



TERRIBILIS EST LOCUS ISTE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 14:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΧΗ !!!!!!!!!!!!!!!!

Καταρχήν, και εγώ χαίρομαι που μπορώ να σε ξανακαλωσορίσω... !

Κατα δεύτερον, μήπως θα ήταν εύκολο, να συγκεκριμενοποιηθείς λιγάκι περισσότερο, σχετικά με την παραδοχή και ποιά ?

Ευχαριστώ.
ο κακός Βρίλ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 15:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Προφανώς ο ποιητής θέλει να πει ότι Avallon=AFMA

Πάντως επειδή ήδη καννιβαλίστηκε/ατε ένα θέμα με κόντρες, ύβρεις, προσωπικές επιθέσεις καλά θα ήταν να μην συνεχιστεί και εδώ.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 15:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Στην ιστοσελίδα http://www.locus7.gr/comments.htm και σχετικά με το πλέγμα "Μ", βρήκα και το ακόλουθο

quote:

Στο μεταξύ, και μέχρι περισσοτέρων διευκρινίσεων, κρατείστε κατά νου τις εξής βασικές λέξεις-κλειδιά:

Μορφοδιάταξη – Γκεστάλτ – Γεωμετρική Πρόοδος …

Όλα σε χρυσό, μπλε και πράσινο φόντο



Διαβά¶οντας το Όλα σε χρυσό, μπλε και πράσινο φόντο, εντελώς αυθόρμητα μου "πέρασαν" απο το (λίγο) μου μυαλό τα εξής "φόντα"




Edited by - Vril on 21/04/2005 15:58:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 16:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
----------------------------------------------------------------
DAGON
Απεστάλη: 21/04/2005, 15:19:43

Προφανώς ο ποιητής θέλει να πει ότι Avallon=AFMA

Πάντως επειδή ήδη καννιβαλίστηκε/ατε ένα θέμα με κόντρες, ύβρεις, προσωπικές επιθέσεις καλά θα ήταν να μην συνεχιστεί και εδώ.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
DAGON
Απεστάλη: 20/04/2005, 01:43:09

Συγγνώμη προκαταβολικά για την καχυποψία, αλλά εσύ αν δεν κάνω λάθως καταλαμβάνεις 2-3 σελίδες στο καινούργιο βιβλίο του. Τί άλλο θα έλεγες?
-----------------------------------------------------------------

Χμμμ....
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλετω ???

ή μήπως έχουμε Φαινόμενα επιλεκτικής μνήμης

Μήπως τελικά το Φ που βρίσκουμε στην Πεντέλη σημαίνει τελικά το ... παραπάνω ???



Edited by - Vril on 21/04/2005 16:11:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 16:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Aν εννοείς το σχόλιό μου στον JBG προσωπική επίθεση τότε σίγουρα κάνεις λάθος.

Φ όπως μη Φυτρώνεις εκεί που δεν σε σπέρνουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 16:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Φ όπως μη Φυτρώνεις εκεί που δεν σε σπέρνουν

Βιάζεσαι και θα σκοντάψεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 16:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Στο παρόν θέμα διατυπώνονται απόψεις γύρω από το πρόσωπο του εν λόγω συγγραφέα. Η παρατήρησή μου στον jbg ΔΕΝ έγινε από μικροπρέπεια ούτε για να προκαλέσω διαμάχη. Έγινε γιατί διέκρινα ότι ο Jbg μεροληπτεί υπέρ αυτού του συγγραφέα όχι εξαιτίας του συγγραφικού του έργου αλλά επειδή τον γνωρίζει προσωπικά και όπως λέει τον σέβεται σαν άτομο. Αυτά


Φ ιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 16:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Επειδή νομίζω ότι ήδη δόθηκαν κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ερώτηση του αρχικού συγγραφέα του Θέματος και καθώς, μάλλον θα θεωρήσω, πως σαφέστερα(;;) στοιχεία μπορεί να δώσει ο ίδιος ο κος Μπαλάνος για κάτι που έχει ανακοινώσει, με την χρήση των στοιχείων επικοινωνίας του που πολύ σωστά παρέθεσε η ΑΦΡΟΔΙΤΗ θα απενεργοποιήσω το θέμα αυτό.

quote:
Πάντως επειδή ήδη καννιβαλίστηκε/ατε ένα θέμα με κόντρες, ύβρεις, προσωπικές επιθέσεις καλά θα ήταν να μην συνεχιστεί και εδώ.

Εξάλλου, συμφωνώ απόλυτα με τον/την DAGON(παραπάνω)

Και επειδή υπήρξαν σε αυτή τη Συζήτηση κάποιες "απορίες" για τα "γιατί" και τα "πώς" προσωπικών κοντρών σε Θέματα των Forums και της διαιώνισής τους θα ήθελα να συνοψίσω εδώ κάποιες απλές διαπιστώσεις στις οποίες όσοι/ες πραγματικά θέλουν να καταλάβουν, αντιλαμβάνονται το "όλο" και δεν εστιάζονται μόνο στο "μέρος", παρακολουθούν και Γνωρίζουν το ESOTERICA από παλία και Συμμετέχουν στις Συζητήσεις του με αγνή Πρόθεση, νομίζω πως πιθανότατα θα συμφωνήσουν:

- Τα οποιαδήποτε διαιωνιζόμενα προβλήματα στις Συζητήσεις των Forums δημιουργήθηκαν και δημιουργούνται καθώς και συντηρούνται από ένα εξαιρετικά μικρό υποσύνολο των Εγγεγραμμένων Λογαριασμών/Μελών στα Forums που αντιστοιχούν σε αριθμό ατόμων που δεν ξεπερνούν(όπως η τεράστια πλειονότητα των στοιχείων υποδεικνύει) τα 20.

- Το ποσοστό των ανθρώπων αυτών μέσα στο Σύνολο των εγγεγραμμένων Μελών(περίπου 10.000) καθώς και των "Ενεργών" Μελών (περίπου 3.300) είναι ελαχιστότατο.

- Είναι γεγονός πως αυτοί οι άνθρωποι εκφράζουν πρακτικά σε πλείστες περιπτώσεις ένα ισχυρότατο κίνητρο(καθώς φαίνεται) για να δημιουργούν προβλήματα στα Forums και σε άλλους ανθρώπους. Ως αποτέλεσμα, επιμένουν έντονα πολλές φορές στην καταστροφική τους αυτή τάση και "ακούγονται" περισσότερο γιατί "φωνάζουν" δυνατότερα μέσα σε αρκετούς χώρους.

- Το ότι "φωνάζουν" δυνατότερα δεν σημαίνει φυσικά ότι εκφράζουν και την γενικότερη νοοτροπία και χροιά των Συζητήσεων. Απλά τραβούν την προσοχή από την "όντως πραγματικότητα" των Forums στην "πλαστή πραγματικότητα" που επιχείρησαν ή και επιχειρούν να δημιουργήσουν.

- Η αντιμετώπιση τέτοιων καταστάσεων είναι εξαιρετικά δύσκολη και απαιτεί τη συνθετική αντίληψη πάρα πολλών παραγόντων καθώς και μία ικανότητα "προβολής στο μέλλον". Στις συχνές - και εύλογες ίσως - ερωτήσεις: "μα γιατί δεν διαγράφονται οι λογαριασμοί, γιατί δεν είστε πιο αυστηροί" κ.λπ. θα μπορούσα να δώσω μία μακροσκελέστατη πραγματικά απάντηση(πολλών σελίδων) που να περιλαμβάνει κατά το δυνατόν όλες τις συνιστώσες και παρολαυτά πάλι δεν θα ήταν δυνατόν να εκθέσω το ζήτημα και να το κάνω κατανοητό, και σε όλες τις διαστάσεις του, όσο και στην ουσία του. Ορισμένα εξάλλου πράγματα δεν "επικοινωνούνται" μόνον με τα λόγια...
Θα περιοριστώ όμως εδώ απλά στο να πω ότι τεχνικά είναι αδύνατον να αποκλείσεις τη συμμετοχή κάποιου ανθρώπου που επιθυμεί "διακαώς" να δημιουργήσει πρόβλημα σε ένα Ανοιχτό και Ελεύθερο στην Συμμετοχή Διαδικτυακό Χώρο όπως είναι οι Ομάδες Συζήτησης του ESOTERICA.
Οπότε οι χειρισμοί μας για να αντιμετωπίσουμε τα ζητήματα αυτά πρέπει απαραίτητα να είναι πολυσύνθετης φύσης.

- Η δική μας εμπειρία και συμπέρασμα(ως υπεύθυνοι του Χώρου) είναι ότι τα περισσότερα τέτοια προβλήματα έχουν ήδη αντιμετωπιστεί με ικανοποιητικό τρόπο(αν και οπωσδήποτε χωράει βελτίωση), ότι αρκετοί(ίσως οι περισσότεροι) από τους ανθρώπους με αυτήν την διαλυτική δράση δεν μας κρατούν πλέον "συντροφιά", και ότι αυτό μπόρεσε να πραγματωθεί μόνον με την Συνεργασία και την Υποστήριξη των τόσων εκατοντάδων καλοπροαίρετων Μελών των Forums που αγαπούν ειλικρινά το ESOTERICA και επιθυμούν να το δουν να βελτιώνεται και να εξελίσσεται συνεχώς και δεν φοβήθηκαν, ούτε "τσιγγουνεύτηκαν" χρόνο και ενέργεια στο να συμβάλλουν σ'αυτό.
Τους έχουμε ευχαριστήσει αρκετές φορές έως τώρα. Θα το κάνουμε κι εδώ άλλη μία!

- Η περαιτέρω πορεία του ESOTERICA από εδώ και πέρα, εξαρτάται, ίσως πολύ περισσότερο από ποτέ άλλοτε, από αυτήν ακριβώς την Αγνή Συνεργασία των Αναζητητών!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy