ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Γονείς του... Σαββατοκύριακου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 11:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[b]Συναντιούνται για ελάχιστες ώρες τις καθημερινές, αφού από τη μία υπάρχουν οι αυξημένες ώρες εργασίας των γονέων και από την άλλη οι εξωσχολικές δραστηριότητες των παιδιών

Γονείς του... Σαββατοκύριακου

Δεν προλαβαίνουν να αφιερώσουν χρόνο στα παιδιά τους

ΜΑΝΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗΣ

«Τυχαίνουν εβδομάδες που βλέπω ελάχιστα τον γιο μου. Μισή ώρα το πρωί, πριν φύγει για το σχολείο και μία ώρα το βράδυ πριν κοιμηθεί, όταν τελειώνει απ' όλες τις άλλες δραστηριότητές του». H κ. Νέλη Παπαχελά είναι δικηγόρος. Είναι όμως ταυτόχρονα μητέρα και δεν προλαβαίνει να αφιερώσει όσο χρόνο θα ήθελε στον 14χρονο γιο της.


«Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και ασχολούμαι αρκετές ώρες καθημερινά με τα κοινά. Έτσι, υπάρχουν ημέρες την εβδομάδα που βλέπω ελάχιστα τη μικρή μου κόρη, τη Μαρκέλλα» λέει ο κ. Αντώνης Νεστορίδης από τη Δάφνη

«Τα τελευταία 5-8 χρόνια στην Ελλάδα ο χρόνος που διαθέτουν οι γονείς στα παιδιά δεν είναι πάρα πολύς. Αυτό οφείλεται και στις αυξημένες ώρες εργασίας των γονέων και στις πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες των παιδιών» λέει. Όπως προσθέτει, πολλές φορές τα δικά της εργασιακά ωράρια αλλά και του συζύγου της, ο οποίος είναι ιδιωτικός υπάλληλος, συμπίπτουν με το πρόγραμμα του γιου της, με αποτέλεσμα να συναντιούνται για ελάχιστες ώρες. Πολλοί γονείς στην Ελλάδα μετατρέπονται μοιραία σε γονείς του... Σαββατοκύριακου, αφού προσπαθούν να στριμώξουν σε δύο 24ωρα όσα δεν έκαναν μαζί με τα παιδιά όλη την εβδομάδα. Αιτία, τα πιεστικά εργασιακά ωράρια από τη μια και η πληθώρα δραστηριοτήτων (φροντιστήρια, αθλητισμός, ωδεία) που είναι αναγκασμένα να ακολουθούν τα παιδιά, από την άλλη.

Ακόμα και τα Σαββατοκύριακα όμως, συμπληρώνει η κ. Παπαχελά, μπορεί να υπάρχει περισσότερος διαθέσιμος χρόνος, αλλά «περιορίζεται αρκετά όταν μπαίνουν τα παιδιά στην εφηβεία και αρχίζουν να έχουν περισσότερες εξόδους από το σπίτι».



«Ο Γιώργος γυρνάει από το σχολείο στις 2.30 μ.μ., αλλά το απόγευμα θα πρέπει να πάει ή στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών ή για αθλητισμό ή να κάνει μάθημα στο φροντιστήριο, λέει η κ. Νέλη Παπαχελά

Δύο έρευνες. Ο λιγοστός χρόνος που διαθέτουν οι Έλληνες γονείς για τα παιδιά τους προκύπτει και από τα αποτελέσματα δύο ερευνών. H πρώτη - έγινε στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος - κατατάσσει τις Ελληνίδες μητέρες στην τελευταία θέση σε σύγκριση με τις άλλες Ευρωπαίες: αφιερώνουν στα παιδιά 37 ώρες την εβδομάδα κατά μέσο όρο. Τον περισσότερο χρόνο διαθέτουν οι Βρετανίδες, με 73 ώρες την εβδομάδα.

Λίγο πιο ενθαρρυντικά είναι τα στοιχεία που προκύπτουν από την έρευνα που πραγματοποίησε το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης σε 13 ευρωπαϊκές χώρες. Το 63% των Ελληνίδων διαθέτει επαρκή χρόνο για τα παιδιά εβδομαδιαίως. Ποσοστό που φέρνει τη χώρα μας στην 8η θέση σε σύγκριση με τις άλλες χώρες. Το μεγαλύτερο ποσοστό συγκεντρώνουν οι Βρετανίδες (84%), οι Ιρλανδές (78%) και οι Γερμανίδες μητέρες (73%).




Ο ρόλος του πατέρα. Όσο για τους Έλληνες πατεράδες, η ίδια μελέτη δείχνει ότι μόλις 4% απ' αυτούς αφιερώνει επαρκή χρόνο για τα παιδιά! Ποσοστό που είναι το χαμηλότερο στην Ευρώπη. Ο 52χρονος κ. Αντώνης Νεστορίδης από τη Δάφνη είναι ένας από αυτούς. «Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και ασχολούμαι αρκετές ώρες καθημερινώς με τα κοινά. Έτσι, υπάρχουν ημέρες της εβδομάδας που βλέπω ελάχιστα τη μικρή μου κόρη, τη Μαρκέλλα» λέει στα «NEA». Και συνεχίζει: «Φοιτά στην ΣΤ' Δημοτικού. Ωστόσο, μετά το σχολείο κάποιες ημέρες της εβδομάδας παρακολουθεί μαθήματα αγγλικών, 3 φορές κάνει χορό και μία μπάσκετ. Συνεπώς τη βλέπω λίγο περισσότερο το Σάββατο. Τις άλλες ημέρες τρέχουμε κι αυτή κι εγώ. Ευτυχώς, η σύζυγός μου δεν εργάζεται...».

TI ΛΕΝΕ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ
Ο ανταγωνισμός πέρασε στις οικογένειες...
H εργασιακή ρευστότητα και τα ακανόνιστα ωράρια που υπάρχουν στην Ελλάδα, η σύγχρονη «μανία» που έχει καταλάβει τους γονείς να αποκτήσουν τα παιδιά πολλά εφόδια και η έλλειψη πληροφόρησης περιορίζουν καθημερινά τον χρόνο που διαθέτουν οι Έλληνες για τα παιδιά, σημειώνουν οι ειδικοί. «Οι Βορειοευρωπαίοι έχουν πιο σταθερά επαγγέλματα και ωράρια σε σύγκριση με τους Έλληνες, άρα και πιο πολύ διαθέσιμο χρόνο για τα παιδιά», τονίζει ο κοινωνιολόγος κ. Χαράλαμπος Στέρτσος. Ο ίδιος λέει πως στην Ελλάδα έχει περάσει η φιλοσοφία του ανταγωνισμού της αγοράς και στις σχέσεις της οικογένειας. «Πολλοί γονείς θεωρούν ότι το παιδί τους πρέπει να διαθέτει πολλά "αξεσουάρ", να ασχολείται δηλαδή με πολλές δραστηριότητες».

ΤΑ ΝΕΑ , 16/04/2005 , Σελ.: N23
Κωδικός άρθρου: A18216N231
ID: 464185












   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy