ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενη ακινησία (Μόρα)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 12:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kali sas mera,

eimai kainourgios se auto to Forum kai thelw na sas rwtisw kati. Katarxin sixwreste ta orthografika mou lathi.

Prin 3 Xronia peripou se ilikia 20 sta 21 eimoun ksaplomenos sto krebati mou tin nuxta gia na kimithw. Ksafnika eniosa kati pou den mporw na to perigrapsw, pou pantos me fwbise para polli kai tautoxrono den mporousa na kounithw oute na milisw.
Prospathousa na fwnaksw alla den ebgene tipota. Meta apo merikes proseuxes opos to Pater Hmwn efuge..

Mou etixe alles dio fores mexri simera kai den mporw na to eksigisw.
O pneumatikos mou, mou eipe pws me "kabalouse" o eks'apodw alla den kserw... ti na pw..

Euxaristw gia kathe boithia

..Learn to listen and you will learn to learn...

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 15:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Conqueror,

Το φαινόμενο που παρατήρησες λέγεται "παράλυση ύπνου" ψυχολογικά, και είναι πολύ πιο κοινό από ο,τι φαντάζεσαι.

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος για φόβο, αν και εκείνη την στιγμή μπορεί να προκαλείται ένας στιγμιαίος πανικός. Η κατάσταση φαίνεται να αντιμετωπίζεται καλύτερα με νηφάλια αποδοχή (αν και προσευχή / επίκληση δεν βλάπτει).

Προσωπικά, έχω καταλήξει οτι άτομα που βρίσκονται σε κάποια ψυχική ένταση, είτε λόγω αυξημένης αναζήτησης, είτε λογω προσωπικών συνθηκών, είναι πιο επιρρεπή. Ξεπερνόντας το, δε, πιστεύω οτι κερδίζεις λίγο πνευματική δύναμη! Πάω στοίχημα οτι τουλάχιστον τα μισα μέλη του esoterica έχουν περάσει την εμπειρία!

(Πόσο θα ήθελα και εγώ να μου το είχε εξηγήσει κάποιος όταν μου πρωτοσυνέβηκε, πριν από πολλά, πολλά χρόνια!)

Παραδοσιακά το φαινόμενο ονομάζεται "Μόρα" ή "Μόλα", και περιγράφεται ακριβώς όπως το έζησες και εσύ, σαν μια παρουσία ξένη και βαρειά. Αν κάνεις «ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ», επάνω δεξιά στα θέματα του esoterica, θα βρείς ένα τόπικ με πάρα πολλές πληροφορίες.

k

(Πες του "πνευματικού" σου να μην πανικοβάλεται τόσο εύκολα! )

Edited by - kynikos on 17/04/2005 16:00:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 16:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένα σχετικό link με μια συνοπτική περιγραφή και αναφορές για
περεταίρω μελέτη.

http://www.skepdic.gr/Entries/Ypsilon/ypnikiparalisi.htm

Προσωπικά νομίζω οτι πρίν αποδεχτούμε μια θεική ή σατανική ερμηνεία
για κάτι πρέπει πρώτα να εξαντλήσουμε όλες τις λογικές εξηγήσεις, όσο απίθανες και αν ακούγονται.

Κυνικέ εμένα γιατί λες να μη μου έχει τύχει ποτέ ?

Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 16:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και το λίνκ του esoterica που θυμώμουνα...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=459

Γειά σου Άγγελε

quote:
Κυνικέ εμένα γιατί λες να μη μου έχει τύχει ποτέ ?

Απάντηση 1η - Γιατί είσαι στο 1/2 του eso που δεν του έχει συμβει!!!

Απάντηση 2η - Πέρνα αγαπητέ από το "ιατρείο" μου την Δευτέρα να σου κάνω πλήρη εξέταση!

Απάντηση 3η - Nα κάνω και μια πρόβλεψη, για πλάκα; Από όσα μου έχεις πει για την... κατάσταση σου, υπολογίζω να σου συμβεί, ερμ, σε τρία χρόνια περίπου, ίσως και συντομώτερα...

Zεεs ees mein final diagnosis mein herr, und I am never wrong being, jah?

k

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 16:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Euxaristw polli gia tis apantiseis sas..

Na'ste kala


..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 16:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχής συγνώμη απο τον Conq. για την ψιλοκουβεντούλα που πιάσαμε στο θέμα του.

Γεια σου κυνικέ !

quote:

Απάντηση 1η - Γιατί είσαι στο 1/2 του eso που δεν του έχει συμβει!!!


post hoc ergo propter hoc

quote:

Απάντηση 2η - Πέρνα αγαπητέ από το "ιατρείο" μου την Δευτέρα να σου κάνω πλήρη εξέταση!


Ευχαριστώ δε θα πάρω. Αλλα αν κερνας DNA ανάλυση ευχαρίστως να αποδείξω οτι είμαι γνήσιος απόγονος του Περικλή (tm).

quote:

Απάντηση 3η - Nα κάνω και μια πρόβλεψη, για πλάκα; Από όσα μου έχεις πει για την... κατάσταση σου, υπολογίζω να σου συμβεί, ερμ, σε τρία χρόνια περίπου, ίσως και συντομώτερα...

Τώρα μιλάς σαν γνήσιος προφήτης. Αόριστος, διφορούμενος και κρατάς και πισινές. Τρέμε λιάκο, έρχεται ο κυνικός !


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 16:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
post hoc ergo propter hoc
Ωραίος!
But actually it's just a staement of fact...

quote:
Ευχαριστώ δε θα πάρω.
Και πολύ καλά θα κάνεις! Χαζός είσαι;;

quote:
Τρέμε λιάκο, έρχεται ο κυνικός !
Αυτό λέω και εγώ, ρε παιδί μου!!!
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια: Το καλύτερο κοπλιμέντο της εβδομάδας!

k

Let's kill all qualitative analysts...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 16:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοβαρά Άγγελε,

Αν σε ενδιαφέρει το θέμα δεν χάνεις τίποτα να διαβάσεις ο,τι βρείς σχετικά με το Lucid Dreaming (Διαυγές Όνειρο;;;; in gk) και την σχέση του με την Υπνική Παράλυση.

BTW, το skepdic.gr COULD DO A LOT BETTER από το να γράφει οτι το φαινόμενο συμβαίνει συχνά "σε άτομα που πάσχουν από ναρκοληψία"! Ναί μεν, αλλά συμβαίνει _συχνά_ και σε ένα κάρο άλλα άτομα που ΔΕΝ πάσχουν από ναρκοληψία.

Τέτοια επιλεκτικότητα, (προς χάριν συγχρωτισμού;; ελπίζω όχι!) είναι τακτική κίτρινου τύπου.

Ομολογώ οτι δεν εντυπωσιάστηκα λοιπον με την πρώτη μου επαφή με το skepdic.gr.

Αν είναι να είσαι σκεπτικιστης, να είσαι...

kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 18:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

BTW, το skepdic.gr COULD DO A LOT BETTER από το να γράφει οτι το φαινόμενο συμβαίνει συχνά "σε άτομα που πάσχουν από ναρκοληψία"! Ναί μεν, αλλά συμβαίνει _συχνά_ και σε ένα κάρο άλλα άτομα που ΔΕΝ πάσχουν από ναρκοληψία.

Τέτοια επιλεκτικότητα, (προς χάριν συγχρωτισμού;; ελπίζω όχι!) είναι τακτική κίτρινου τύπου.

Ομολογώ οτι δεν εντυπωσιάστηκα λοιπον με την πρώτη μου επαφή με το skepdic.gr.


To sceptic.com το χρησιμοποιώ σαν σημείο εκκίνησης διοτί συνήθως έχει πολλά καλά links για κάποιο θέμα. Αυτός ήταν ο λόγος που το ανέφερα.
Δεν είπα οτι είναι το απόλυτο εγχειρίδιο.

Αν εντυπωσιαζόσουνα ΔΕΝ θα ήσουν σκεπτικιστής

Και εγώ απεχθάνομαι τις εκφράσεις "σε αρκετά άτομα", "ένα μεγάλο ποσοστό" κ.τλ. Προτιμώ συγκεκριμένα ποσοστά με αναφορά σε συγκεκριμένη μελέτη, αλλα συνήθως είμαι επιεικής διοτι αντιλαμβάνομαι οτι δεν έχει όλος ο κόσμος βίτσια με τους αριθμούς.

Γιατί δεν τους γράφεις μια διόρθωσή ? Υποπτεύομαι οτι θα είναι καλοδεχούμενη.


Άγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 18:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρθηκα στο skepdic.gr, εφόσον αυτό παρέθεσες. Ανήκει στο sceptic.com;;

Ειχα την εντύπωση οτι ήταν διαφορετικα site.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 19:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το scepdic.gr ειναι η επίσημη μετάφραση του scepdic.com.

Αν κοιτάξεις στο http://www.skepdic.gr/faqs.htm#Question1
το λέει ρητά.


Άγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 01:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angele
quote:
Το scepdic.gr ειναι η επίσημη μετάφραση του scepdic.com.

Oh, OK! Δεν το είχα προσέξει.

Να σου πώ, αυτά τα διάφορα "σκεπτικ" σάιτ δεν τα πολυεπισκέπτομαι, όχι οτι δεν κάνουν κάαποια δουλεια, αλλά γενικά βρίσκω οτι συνήθως καταφέρονται ενταντίον του χαμηλώτερου κοινού συντελεστή, αχυράνθρωπου σεχδόν. Σιγά το δύσκολο!

Προτιμώ τον σκεπτικισμό μου να εξετάζει κάπως πιο -πως να το πώ- ερμ, ανεπτυγμένα θέματα, πάρα ιστορίες εξωγήινων απαγωγών τύπου "National Enquirer".

Εν προκειμένω, αμφιβάλλω αν οι εργασίες του skeptic.com έχουν επεκταθεί αρκετά για να δώσουν κάποια χρήσιμη απάντηση στο θέμα των πνευματικών καταστάσεων που σχετίζονται με την "Υπνική Παράλυση" / "Μόρα".

Ξανατονίζω οτι αν το τοπικ σε ενδιαφέρει, αξίζει να το ψάξεις.

Φιλικά

k
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 11:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και παλι πολυ παραξενο κατι "φυσιολογικο" να φευγει με την προσευχη...

..Learn to listen and you will learn to learn...

Edited by - Conqueror on 21/04/2005 11:56:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

telas
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 05:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους telas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ, ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΕ ΞΥΠΝΗΣΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ Ο ΜΙΣΟΣ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΙΣΟΣ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΡΟΜΑΞΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΣΚΕΨΕΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ: "ΞΥΠΝΑ, ΧΑΛΑΡΩΣΕ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΤΛΠ" ΞΥΠΝΗΣΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ, ΠΡΙΝ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΓΕΝΑ, ΕΙΧΑ ΜΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΩΣ ΑΡΓΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΟΝΤΑΖ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΙΜΟΥΝ ΕΝΑ ΡΑΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΕΙΧΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΠΗΡΕ Ο ΥΠΝΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ, ΞΑΘΝΙΚΑ ΞΥΠΝΗΣΑ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΣΥΝΙΔΙΣΗ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΚΟΥΣΑ ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ CHECK ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟ DISK DRIVE ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΗΧΟ ? ΑΥΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ "ΕΣΤΙΣΑ ΑΥΤΙ" ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΞΑΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ ΤΡΩΩ ΕΝΑ ΤΡΕΛΟ FLASH ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΙΚΟΝΕΣ, ΕΝΙΩΘΑ ΠΩΣ ΕΤΡΕΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ "ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ" ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΝΙΩΘΩ ΤΡΕΛΗ ΑΝΑΤΡΙΧΗΛΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΑΙΩΡΟΥΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΙΧΗΛΑ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΞΥΠΝΗΣΑ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ, ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΠΕΔΩΣΑ ΤΙΣ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΤΑ ΚΑΡΕ ΜΙΑ ΤΑΝΙΑΣ ΟΠΩΣ ΠΧ 010 10101 ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΟΠΩΣΗ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ
Η ΑΝΑΤΡΙΧΗΛΑ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΙΔΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΡΠΑΖΑ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ, ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΥΠΟΣΥΝΗΔΗΤΑ ΝΑ ΕΘΕΣΑ ΜΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΤΡΕΛΟ, ΨΥΧΑΚΙΑ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΤΟ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΓΙΔΕΥΕΤΕ Η ΜΙΣΗ ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΕΝΟΜΑΙΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΕΝΑΛΑΓΕΣ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΕΠΕΙΔΗ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΠΛΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΞΑΠΛΟΜΕΝΟ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΕ, ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΕΜΕΝΑ

ΧΑΙΡΕΤΩ

ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 02:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ παράξενο κάτι τόσο φυσιολογικό να φεύγει με την προσευχή?

Καθόλου παράξενο! Είναι πώς έχουμε προγραμματιστεί.Θυμάσε ποια ήταν η απάντηση του πνευματικού? Έφερε την "μπάλα" στο δικό του "γήπεδό" : Σε καβάλησε ο "εξωαποδώ" ή αλλιώς "Σατανάς" ή αλλιώς "Εωσφόρος" (ναι,ναι εκείνος ο τυπάκος ,ο ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟΣ και ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ όπως λένε και οι γραφές ,και όχι η εικόνα του τραγόμορφου "κερατάς" Πάνας που μας έμαθαν ώς "διάβολο").Δηλαδή θέλω να πώ πως ο πνευματικός σου είχε άσχημο σκοπό? Οχι καθόλου άσχημο...Απλά "τόσα ήξερε,τόσα είπε".Δεν το εννοώ προσβλητικα.Εννοώ απλά οτι έτσι είχε προγραμματιστεί απο κοινωνία/οικογένεια/σχολείο/λειτουργημα και έτσι αντέδρασε. Άντε ζήτα αο αυτό τον άνθρωπο να πετάξει στα σκουπίδια 60-70 χρόνια υποσυνείδητης εκπαίδευσης και άντε πείσε τον οτι είναι κάτι ψυχολογικό και ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ (αν υπάρχουν δηλαδή!)

"Και καλά ρε μάγκα,πως πιάνει η προσευχή " σε ακουω να λές...Πολύ απλά σε Χ.Ο. (Χριστιανή Ορθόδοξη ) κοινωνία μεγάλωσες.Και "άθεος" να είσαι έχεις λα΄βει τον βασικο προγραμματισμό σε μιρκή ηλικία και υποσυνείδητα ίσως να νιώθεις γαλήνη με την προσευχή,να νιώθεις οτι απευθύνεσε σε κάτι μεγαλύτερο απο εσένα,κάτι ολοκληρωτικό,τον Σωτήρα σου βασικά! Ε,αυτό και μόνο αρκεί για να υπερβείς μια "ψυχοσωματική" κατάσταση.

Με την πίστη μετακινείς και βουνά! Και εδώ δεν εννοώ την πίστη στον "Γλυκή Ιησού" εννοώ την πίστη γενικότερα!

Σε μια χαριτωμένη υπογραφή στο φόρουμ κάποιος quoteαρει τον κύριο Tesla που λέει οτι "Μόλις αρχίσει η επιστήμη να μελετάει τα μεταφυσικά φαινόμενα ,θα αρχίσει να κάνει πρόοδο αιώνων μέσα σε δεκαετίες" ή κάτι ανάλογο...Ο Κύριος Tesla όμως πρωτού ασχοληθεί με τα ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ήταν τρομερός γνώστης των ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ!!

Ας πάρουμε λοιπόν την ζωή του ώς παράδειγμα:

Πρωτού τοποθετήσουμε ένα θέμα στην σφαίρα του μεταφυσικού,ας ελεξουμε αν υπάρχει στην σφαίρα του φυσικου.

Πρωτού τοποθετήσουμε ένα θέμα στην σφαίρα της παραψυχολογίας ,ας δούμε αν υπάρχει στην σφαίρα της ψυχολογίας....

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 06:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Conqueror: Πολύ παράξενο κάτι τόσο φυσιολογικό να φεύγει με την προσευχή?

Xotchipilli2: Καθόλου παράξενο!



Γεια σου αγαπητέ Xotchipilli,

Πήρες τα λόγια απο το στόμα μου...

Θα ήθελα να δώσω και μιαν άλλη οπτική, αν και ελάχιστα διαφορετική.

Η προσευχή/επίκληση φίλε Conqueuror, σε φέρνει σε μία οικεία, ασφαλή κατάσταση του νου, από την οποία μπορείς να αντιμετωπίσεις τον πανικό που σου προκλήθηκε πολύ πιο νηφάλια.

Αυτό απο μόνο του κάνει τον πανικό να υποχωρεί, εφ'οσον, ουσιαστικά υπενθυμίζεις στον εαυτό σου οτι δεν υπάρχει ανάγκη για φόβο...

Και για αυτόν ακριβώς τον λόγο, εγώ, προσωπικά, δεν ασκώ τον διαχωρισμό θρρησκείας / ψυχολογίας που αναφέρουν μερικοί φίλοι.

Όταν αναγνωρίσεις οτι η διαύγεια της συνείδησής σου μπορεί να συνεχίσει όσο εσύ θέλεις, για εμένα δεν έχει σημασία ΠΩΣ το κατάφερες ή πώς το ονομάσεις.

Για κάποιον, μπορεί να αρμόζει να βλέπει τον Χριστό σαν οδηγό στην συνείδηση, και να τον επικαλείται. Αλλος μπορεί να την θεωρεί οτι έχει την φύση του Βουδδα, και να εκφωνεί ένα "μάντραμ". Άλλος πάλι μπορεί να την βλέπει σαν σκέτο "Φως". Άλλος σαν "Εγω ειμί". Άλλος σαν λογική ή αυτοπαρατήρηση.

Προσοπικές προτιμήσεις είναι αυτές, και για όλους έχει ο μπακσές.
Μη σε απασχολεί τόσο, λοιπόν, τί απομακρύνει τον φόβο για τον υπόλοιπο κόσμο.

Αρκεί αυτό που τον απομακρύνει για εσένα...

Φιλικά

k

Edited by - kynikos on 23/04/2005 06:49:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 07:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε telas

Όσο παράξενη και να σου φάνηκε η κατάσταση που πέρασες, έχε υπ'όψιν σου οτι αυτά που περιγραφεις είναι σχετικά κοινές παρατηρησεις σε ανθρώπους που έχουν βιώσει την κατάσταση.

Βρίσκεσε, λοιπόν, σε καλή συντροφιά, δεν υπάρχει λόγος για πανικό!

Χαρακτηριστικά, αυτο που περιγράφες:

quote:
ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΡΠΑΖΑ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ, ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
είναι κατάσταση που πολλοί άνθρωποί την επιδιώκουν συνειδητά, και ονομάζεται, μεταξύ άλλων, "Συνειδητό Ονείρεμα" (Lucid Dreaming).

Μερικοί άνθρωποι είναι της γνώμης οτι η οργανωμένη και συστηματική επίτευξη αυτής της κατάστασης μπορεί να επιφέρει θετικά αποτελέσματα στην καθημερινή ζωή, και υπάρχουν αρκέτες ομάδες που ασχολούνται. Η πρακτική υπάρχει και σε ορισμένες θρησκείες, όπως πχ τον σαμανισμό των Μπον, και όχι μόνο.

Νά μια καλή ερώτηση:
Γιατί φαίνεται να συμβαίνει (τυχαία) πιο πολύ σε ανθρώπους που περνάν κάποια κατάσταση υπερέντασης; Ίσως γιατί σε αυτές τις καταστάσεις έχουμε σπάσει λίγο τον συνηθισμένο λίθαργο της "κανονικής" ζωής (γνώμη μου, αυτή).

Η διαύγεια που παράγεται στο συνειδητό ονείρεμα, είναι όντως κατάσταση έντασης, αλλά ξεκούραστης έντασης, (όταν ασκείται με τη θέλησή μας, τουλάχιστον)

Υπάρχει και στο esoterica ένα θέμα Συνειδητό Ονείρεμα, ομολογώ οτι δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά ίσως και εκεί να βρείς κάτι ενδιαφέρον...

Α, και αν σου ξανατύχει, έτσι απρόβλεπτα, ναί, προσπάθησε να κάνεις κάτι που κανονικά θα ήταν ακατόρθωτο (πτήση, κλπ)! Θα ξυπνήσεις πιο αναζωογονημένος, και με μια μοναδική ευεξία...

Φιλικά

k
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 13:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Xotchipilli2

quote:
Καθόλου παράξενο! Είναι πώς έχουμε προγραμματιστεί.Θυμάσε ποια ήταν η απάντηση του πνευματικού? Έφερε την "μπάλα" στο δικό του "γήπεδό" : Σε καβάλησε ο "εξωαποδώ" ή αλλιώς "Σατανάς" ή αλλιώς "Εωσφόρος" (ναι,ναι εκείνος ο τυπάκος ,ο ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟΣ και ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ όπως λένε και οι γραφές ,και όχι η εικόνα του τραγόμορφου "κερατάς" Πάνας που μας έμαθαν ώς "διάβολο").Δηλαδή θέλω να πώ πως ο πνευματικός σου είχε άσχημο σκοπό? Οχι καθόλου άσχημο...Απλά "τόσα ήξερε,τόσα είπε".Δεν το εννοώ προσβλητικα.Εννοώ απλά οτι έτσι είχε προγραμματιστεί απο κοινωνία/οικογένεια/σχολείο/λειτουργημα και έτσι αντέδρασε. Άντε ζήτα αο αυτό τον άνθρωπο να πετάξει στα σκουπίδια 60-70 χρόνια υποσυνείδητης εκπαίδευσης και άντε πείσε τον οτι είναι κάτι ψυχολογικό και ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ (αν υπάρχουν δηλαδή!)


Οσο για πνευματικους, εγω προσωπικα δεν νομιζω να λενε ...οσα εχουν μαθει απλα. Εχω τιχει αρκετες φορες ο πνευματικος μου στο τηλ. να μου λεει αυτα που ηθελα να του πω εγω. Η και με αλλους να με φωναζουν με το ονομα μου, που εγς ομως δεν τους ειχα ξαναδει ποτε. Δηλαδι προορετικα. Θελω να πω οτι τον εμπιστευομαι. Οπως καταλαβα εσυ αμφησβιτης καπια πραγματα περι θρησκειας και δικαιωμα σου βεβαια. Εγω ομως ειμουν 14 χρονια ιεροψαλτης και ετσι ετυχε να ζησω αρκετους ...πειρασμους. Τορα εχει εναμισο χρονο που για διαφορετικους λογους δεν πιγα αλλο στο ψαλτηριο εχουν σταματισει και οι πειρασμοι. Αρα καπου υπαρχει σχεση πιστευω. Αλλα αυτη ειναι απλα η αποψη μου.


Αγαπητε Κυνικε..

quote:
Αυτό απο μόνο του κάνει τον πανικό να υποχωρεί, εφ'οσον, ουσιαστικά υπενθυμίζεις στον εαυτό σου οτι δεν υπάρχει ανάγκη για φόβο...

Μιπως υπενθυμίζω των εαυτο μου οτι υπαρχει Θεος?


Οσο για τον Βουδδα, οσο ξερω διδασκει περι αυτοσιγκρατιση κτλ.. Ανθρωπος που ζιγηζε 300 κιλα

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 13:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητε Κυνικε..

Μιπως υπενθυμίζω των εαυτο μου οτι υπαρχει Θεος?


Ακριβώς, αγαπητε!
Και εφόσον αυτό σε καθησυχάζει, συνέχισε, και άστους να λένε.

quote:
Οσο για τον Βουδδα, οσο ξερω διδασκει περι αυτοσιγκρατιση κτλ.. Ανθρωπος που ζιγηζε 300 κιλα
Χεχε, ωραίο, κι ας μην είναι αληθινό.
Από ο,τι ξέρω η στρουμπουλή απεικόνηση του Κυρίου Βούδδα, συμβολίζει contentment (ευδαιμονία;; για καμμιά μετάφραση, πλήζ) πώς το λένε, δεν του λείπει τίποτα, είναι ευτυχής να ζει την στιγμή!

k


Edited by - kynikos on 23/04/2005 15:44:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 17:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο για πνευματικους, εγω προσωπικα δεν νομιζω να λενε ...οσα εχουν μαθει απλα. Εχω τιχει αρκετες φορες ο πνευματικος μου στο τηλ. να μου λεει αυτα που ηθελα να του πω εγω. Η και με αλλους να με φωναζουν με το ονομα μου, που εγς ομως δεν τους ειχα ξαναδει ποτε. Δηλαδι προορετικα. Θελω να πω οτι τον εμπιστευομαι. Οπως καταλαβα εσυ αμφησβιτης καπια πραγματα περι θρησκειας και δικαιωμα σου βεβαια. Εγω ομως ειμουν 14 χρονια ιεροψαλτης και ετσι ετυχε να ζησω αρκετους ...πειρασμους. Τορα εχει εναμισο χρονο που για διαφορετικους λογους δεν πιγα αλλο στο ψαλτηριο εχουν σταματισει και οι πειρασμοι. Αρα καπου υπαρχει σχεση πιστευω. Αλλα αυτη ειναι απλα η αποψη μου.

Πιστεύω οτι βιάστηκες λίγο να πείς οτι αμφισβητώ.Δεν αμφισβητώ ,ούτε προσπαθώ να βγάλω τον πνευματικό σου "εκτός μάχης λόγω κοινωνικού προγραμματισμού". Υπάρχουν φωτισμένα άτομα στην εκκλησία,και έχω μιλήσει με πνευματικούς που αναφέρεις και παρουσιάζουν τέτοιες διορατικές ιδιότητες. Πιστεύω όμως (και εδώ ίσως η διαφορά μου) οτι η διορατικότητά τους,και το σταμάτημα των πειρασμών δεν έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την Χιρστιανική θρησκεία,δεν είναι δηλαδή αποκλειστικό προνόμιο της ενασχολήσεως με την κοινωνικά αποδεκτή θρησκεία.Είναι αποτέλεσμα προσωπικής πνευματικής ανέλιξης,καθαρών αντιληπτικών πυλών οι οποίες επιτρέπουν τέτοιου είδους διόραση. Όταν ο Χριστός ,ο Βούδας,ταλαντούχοι Σαμάνοι και άλλοι έδιναν ώς διδαχή την εγκράτεια και την αποφυγή των πειρασμών ,δεν το έκαναν μόνο για να είμαστε "καλοί πολίτες στην οποιαδήποτε βασιλεία των ουρανών".Μας μάθαιναν πώς να χαλιναγωγούμε τον ανθρώπινο βιοκομπιούτερ (εγκέφαλο). Ο άκρατος πόθος σου για φαί,για μια κοπέλα (ή αγόρι),για εκδίκηση προς μια αδικία που σου συνέβει κτλ κτλ θολώνει την κρίση του ανθρώπου και...δεν βλέπει καθαρά μπροστά του.Αυτό είναι ασχέτως θρησκείας.Η κάθε θρησκεία λοιπόν πρότεινε μεθόδους (νηστεία,μάντρας,προσευχή,ασκητισμό,ενδοσκόπηση) ώς μεθόδους καθαρισμού των πυλών της αντίληψης.

Αυτό φυσικά δεν μειώνει ΚΑΘΟΛΟΥ την αξία των Θρσηκειών ,ίσα ίσα δείχνει πόσο ρεαλιστικές είναι και πόσο χρησιμες για τον άνθρωπο. Δεν αμφισβητώ λοιπόν την διορατικότητα του πνευματικού σου,απλά παραθέτω οτι υπάρχουν πολλοί μέθοδοι για αυτοχαλιναγώγηση του εγκεφάλου μας και δεν σημαίνει σώνει και καλά οτι ο διάβολος σε καβάλησε.Μπορείς φυσικά να το πείς και έτσι,και να χρησιμοποιήσεις ώς όπλο την προσευχή αλλα να ξέρεις οτι η προσευχή είναι πολύ ισχυρό όπλο όχι επειδή απευθύνετε στον Ιησού,τον ΒΟύδα,τον Θόρ,τον Θώθ ή οποιονδήποτε άλλο αλλα επειδή απευθύνετε με τέλειο τρόπο και στον δικό σου εγκέφαλλο.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος και ο χειρότερος "Σατανάς" που θα μπορούσε να έχει ένας άνθρωπος είναι ο ίδιος του ο εγκέφαλλος χωρίς αυτοσυγκράτηση.Εξάλλου εκεί στοχέυουν οι πειρασμοί"

Απο ένα ποίημα της Γώγου,ελαφρώς παραφρασμένο που πάει γάντι και για τους πειρασμούς :

"Διάβασα στις εφημερίδες οτι σε πυροβόλησαν στα πόδια.
Ήξερα όμως οτι ήταν ψέμματα...
Επειδή ποτέ δεν στοχεύουν στα πόδια.
Στόχος τους είναι πάντα το Μυαλό σου...

Να έχεις το νού σου,ε! "

quote:
Χεχε, ωραίο, κι ας μην είναι αληθινό.
Από ο,τι ξέρω η στρουμπουλή απεικόνηση του Κυρίου Βούδδα, συμβολίζει contentment (ευδαιμονία;; για καμμιά μετάφραση, πλήζ) πώς το λένε, δεν του λείπει τίποτα, είναι ευτυχής να ζει την στιγμή!

Ευδαιμονία!

Υπάρχουν επίσης και απεικονίσης του βούδα ώς λιγνό και βλοσηρό αναλόγως την περίοδο που διανύει η χώρα.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 18:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω οτι βιάστηκες λίγο να πείς οτι αμφισβητώ.Δεν αμφισβητώ ,ούτε προσπαθώ να βγάλω τον πνευματικό σου "εκτός μάχης λόγω κοινωνικού προγραμματισμού".


Τοτε σου ζητω σιγνωμη φιλε μου, δικο μου λαθος η μεταφραση του κειμενου σου.

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 19:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζετε συγνώμη, κάνουμε μια συζήτηση και η ανταλλαγή απόψεων τα έχει αυτά! Η παρεξήγηση είναι ανθρώπινη και πολλές φορές είναι ο πραγματικός δρόμος προς την κατανόηση...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 12:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ψαξει τελευταια λιγο περισοτερο το θεμα, και εχω βρει και εδω μεσα ατομα που ζησανε και αυτοι την λεγομενη μορα και μερικοι λενε κιολας οτι νιοθανε και ακουμπισανε δαχτυλα στο λαιμο τους.. Δεν ξερω αλλα για μενα κατι τετια δεν ακουγωνται "φυσιολογικα"


βρικα και σχετικα με το θεμα εναν πινακα


..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

misS-Ly
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2009, 15:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους misS-Ly  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hello se olouC...eimai kainourgia edw mesa.loipon 8a sas pw twra tin dikh mou istoria..
eimai twra sxedon 18..(se 3 mhnes ta kleinw)..otan itan i mera twn gene8liwn mou otan ekleina ta 17,to bradu otan piga na 3aplwsw den 3erw pws kai giati alla enoiw8a mia parousia mesa sto dwmatio mou..otan 3aplwsa sto krebati mou enoiw8a oti to krebati arxize na tremei.prospa8isa na sikw8w alla den borousa..kai arxiza na pernw ba8ies anases giati gia enan ane3hghto logo enoiw8a kati na me piezei sto laimo..kai pospa8ousa na fwna3w tous goneis mou pou koimountai sto diplano dwmatio alla den mou ebgaine i fwnh..wspou arxisa na proseuxomai apo mesa mou kai afou eipa tin proseuxi mou 3 fores efuge...
twra an auto itan to akousto pneuma tis noras den to gnwrizw..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2009, 23:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
misS-Ly καλώς ήρθες στην παρέα μας .

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish ώστε να είσαι κατανοητή από όλους μας .

Σ’ ευχαριστώ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Greco
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2009, 00:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Greco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μόρα είναι ένα ανεξάρτητο πνεύμα. Σύμφωνα με τις περιγραφές είναι μία γυναίκα μαυροφορεμένη, η οποία εμφανίζεται στον ύπνο κάποιου συνήθως όταν κοιμάται ανάσκελα, του κρατάει τα χέρια και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.

Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι και ο πόνος στο στήθος σου όπου κάθεται, σου κόβει την ανάσα σε σημείο που αισθάνεσαι ότι αργοπεθαίνεις και όντως αργοπεθαίνεις, εκτός αν την νικήσεις. Αν την γλιτώσεις, για τις επόμενες περίπου 3 μέρες εξακολουθείς να αισθάνεσαι έναν αρκετά ενοχλητικό οξύ πόνο στο στήθος και δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Από τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν σπάσει τα πλευρά τους, υποθέτω ότι το συναίσθημα είναι παρόμοιο.
Εμφανίζεται με πολλές μορφές η πιο συνηθισμένη είναι αυτή της άσχημης γριάς, αλλά πολύ είναι αυτοί που την έχουν δει σαν όμορφη κοπέλα ή ακόμα και με την μορφή φωτεινής σφαίρας ή μικροσκοπικού νάνου κ.α.
Η Μόρα φοράει ένα μαύρο σκουφάκι, ο μύθος λέει πως όποιος καταφέρει να της το πάρει θα έχει τρεις ευχές (κάτι παρόμοιο με τον μύθο των Νεράιδων), στην περίπτωση που η Μόρα καταφέρει να του το ξαναπάρει πίσω τότε αυτός πεθαίνει. Από όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα μόνο ένας είχε καταφέρει να της πάρει το σκουφάκι, η ευχή του ήταν, η Μόρα να γίνει πραγματική γυναίκα. Έτσι κι έγινε, αυτός παντρεύτηκε αυτή την γυναίκα και έκανε παιδία μαζί της. Φρόντισε να κρύψει το σκουφάκι κάπου πολύ καλά. Ώσπου μια μέρα η Μόρα ξαναβρίσκει το σκουφάκι της και μετά εξαφανίστηκε πάλι.
Λίγα λόγια για τον μύθο. Μία εκδοχή είναι ότι η Μόρα είναι η Λίλιθ (Lilith) η πρώτη γυναίκα του Αδάμ, ή μια από της τρεις κόρες της. Όπως αναφέρουν τα γνωστικά κείμενα και τα απόκρυφα της Παλαιάς Διαθήκης η Λίλιθ αποχώρισε από τον Παράδεισο για δύο πιθανούς λόγους:
1- Ήταν εκείνη που μύησε τον Αδάμ (μετά από προτροπή του Σατανά) στην απόλαυση του σεξ. Ήταν δηλαδή εκείνη που του δίδαξε ότι το σεξ δεν είναι μόνο για αναπαραγωγή αλλά και για ευχαρίστηση και αυτό εξόργισε τον Θεό και την εξόρισε. 2- Ο Αδάμ προσπάθησε να βιάσει την Λίλιθ, κι εκείνη τρομαγμένη έφυγε από τονΠαράδεισο.
Ο Αδάμ, λυπήθηκε για την φυγή της Λίλιθ και ζήτησε από τον Θεό να του τηνφέρει πίσω. Εκείνος έστειλε τους 3 αγγέλους να την βρούν και να την φέρουν πίσω, όπου την βρήκαν κάπου στην Μεσοποταμία. Την παρακάλεσαν επανειλημμένα να επιστρέψει αλλά εκείνη αρνήθηκε. Τους είπε επίσης ότι για τους αιώνες των αιώνων, θα επισκέπτεται τα μικρά παιδιά στον ύπνο τους και θα τα πνίγει, για να εκδικηθεί. Οργισμένοι οι άγγελοι, την απείλησαν ότι θα ξεσηκώσουν την θάλασσα να την πνίξουν. Η Λίλιθ άρχισε να κλαίει και να τους παρακαλάει να την λυπηθούν. Όντως οι άγγελοι υπέκυψαν στα παρακάλια της και εκείνη για «ανταμοιβή» ορκίστηκε ότι δεν θα πειράζει τα παιδιά που θα έχουν τα ονόματα των 3 αυτών αγγέλων γραμμένα πάνω στην κούνια τους (εξ' ου και το χαρτί/περγαμηνή).

Τώρα, γιατί την άφησαν να φύγει παρόλο που δεν πήρε τον λόγο της πίσω (ότι δηλαδή θα εκδικηθεί), είναι ένα ερώτημα χωρίς απάντηση. Αλλά η Βίβλος βρίθει από τέτοια ερωτήματα έτσι κι αλλιώς. Για να ολοκληρώσω την ιστορία, στην συνέχεια λέγεται ότι ο Σατανάς την έκανε γυναίκα του και αρχόντισσα όλων των σκοτεινών υπάρξεων. Λέγεται επίσης ότι η Λίλιθ είναι και το πρώτο Βαμπίρ. Από τότε στοιχειώνει τα όνειρα των ανδρών και κάνει έρωτα μαζί τους, επιτίθεται στις έγκυες γυναίκες και τελικά τις σκοτώνει. Σύμφωνα με τα κείμενα εμφανίζεται και αυτή μαυροφορεμένη.

Μία πιο ορθολογική εξήγηση είναι πως η Μώρα είναι "ψυχικός βρικόλακας" δηλαδή μια σκεπτομορφή που δημιουργεί κάποιος και την στέλνει στον ύπνό κάποιου άλλου. Μία μορφή ενέργειας που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια του θύματος (ή το αίμα του όπως γνωρίζουμε στις γνωστές ιστορίες με του βρικόλακες) και τελικά το θύμα πεθαίνει. Μία μορφή Voodoo ή κάτι τέτοιο.

Το να προστατευτεί κάποιος από την Μόρα είναι πολύ δύσκολο. Για προστασία υπάρχουν πολλά ξόρκια, αλλά λέγεται ότι το πιο αποτελεσματικό είναι να γράψεις σε ένα χαρτί τα ονόματα των τριών αγγέλων που έστειλε ο Θεός να την καταδιώξουν (την Λίλιθ) όταν έφυγε από τον Παράδεισο, ο Σανβί, ο Σανσαβί και ο Σαμενγκελάφ. Τα ονόματά τους γράφονται κατά προτίμηση σε ενοχιανή ή αγγελικανή γραφή, με καθαγιασμένη πένα σε παρθένα περγαμηνή. Την περγαμηνή την βάζεις πάνω από το κρεβάτι. Υπάρχει και μία προσευχή που σε προστατεύει. Η προσευχή αυτή δεν έχει γραφτεί σε κανένα βιβλίο και η διάδοσή της γίνετε από στόμα σε στόμα εδώ και πολλούς αιώνες. Η προσευχή είναι η εξής:
Μόρα - Μόρα κακαβού μέτρα τα'στρα του'ρανού, την φακή του κιλού, τα βότσαλα της θαλάσσης και τις πέτρες της γης και μετά έλα σε'μένα
Tην προσευχή αυτή την λες τρεις φορές όταν πέσεις για ύπνο και ως που να τα μετρήσει όλα αυτά η Μόρα, εσύ έχεις ξυπνήσει.
Πάντως, άπαξ και σε επισκεφτεί, κανένα ξόρκι δεν πρόκειται να πιάσει. Το μόνο που θα σε σώσει είναι το θάρρος και το θράσος. Πρέπει να την κοιτάξεις ίσια στα μάτια και να της δείξεις ότι δεν την φοβάσαι.
Η Μόρα δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά αλλά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και για μια ολόκληρη ζωή. Γνωρίζουμε ακόμα ότι το φαινόμενο αυτό είναι κληρονομικό και μπορεί να εμφανιστεί σε άτομα της ίδια οικογένειας και στους απογόνους τους.
Μύθος ή πραγματικότητα; Κανείς δεν ξέρει. Εκατοντάδες άτομα τα οποία δεν σχετίζονται καθόλου με τον κόσμο του απόκρυφου έχουν αναφέρει παρόμοια περιστατικά σαν αυτό της Μόρα.

ΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΟΞΗ:

Η Υπνική Παράλυση είναι μια κατάσταση που λαμβάνει χώρα μόλις πριν αποκοιμηθούμε (υπναγωγικό στάδιο) ή ακριβώς πριν ξυπνήσουμε πλήρως από τον ύπνο ( υπνοπομπικό στάδιο). Η κατάσταση αυτή χαρακτηρίζεται από την αδυναμία ομιλίας ή κίνησης. Συχνά ακολουθείται από μια αίσθηση ότι υπάρχει κάποια παρουσία στο δωμάτιο, μια αίσθηση που συχνά προκαλεί φόβο η οποία συνοδεύεται και από την ανικανότητα του να φωνάξει κάποιος. Η παράλυση αυτή μπορεί να διαρκέσει μερικά δευτερόλεπτα. Η περιγραφή των συμπτωμάτων της υπνικής παράλυσης ομοιάζει με την περιγραφή που δίνουν πολλά θύματα απαγωγής από εξωγήινους, όταν ανακαλούν την εμπειρία τους. Η υπνική παράλυση θεωρείται από πολλούς ότι δεν εξηγεί μόνο τις απαγωγές από τους εξωγήινους αλλά και πολλές άλλες παραισθήσεις που σχετίζονται με παραφυσικές ή υπερφυσικές εμπειρίες.
Η Υπνική Παράλυση είναι κάτι που βιώνουν οι περισσότεροι άνθρωποι μια ή δυο φορές στην ζωή τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mi_Ki
Μέλος 2ης Βαθμίδας


257 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2009, 00:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mi_Ki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κοιτα ποσα πραματα ξερουμε τελικα για την εν λογω δεσποινιδα!

και μετα σου φορτωνονται στα φορουμ με ενα καρο χαζες αποριες!

απορια:

πως μπορω να την κοιταξω καταματα εφοσον παραλυω και δεν μπορω να κουνησω βλεφαρο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lilith78
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 18:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος lilith78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι του θέματος έχω μάθει απο τον πατέρα μου, ο οποίος το είχε πάθει πρώτη φορά σε ηλικία 6 ετών όπως το περιγράφει ο El-Greco δηλαδή να μην μπορεί ούτε αναπνοή να πάρει και να αισθάνεται πόνο στο στήθος. Η γιαγιά φυσικά τον συμβούλεψε να προσευχηθεί σε περίπτωση που του ξανασυμβεί. Αν θυμάμαι καλά του είχε συμβεί άλλες 2 φορές.
Εμένα μου έχει συμβεί μια φορά (απλά ακινησία).

Η ερώτηση που έχω να κάνω είναι εαν έχει σχέση αυτό με την παράληση απλά κάποιου μέρους του σώματος (αυτό έγινε την 2η φορά). Μου συνέβει πριν 2 χρόνια περίπου, ξύπνησα γιατί ένιωθα κάποιο βάρος πάνω στο σώμα μου, αλλά και κάποια παρουσία μέσα στο δωμάτιο. Δεν μπορούσα να κουνήσω το δεξί χέρι οπότε με το αριστερό έπιασα το δεξί το οποίο ήταν τελείως νεκρό. Νόμιζα οτι κάποιος άλλος είχε βάλει το χέρι του επάνω μου (απίστευτος πανικός). Δεν είχα καμμία αίσθηση στο δεξί χέρι, σαν να ήταν ξένο. Ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτό; Επιστημονικά και μη;
Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 09:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή lilith78, ως πιο πιθανή ερμηνεία για την παράλυση κάποιου μέρους του σώματος κατά την διάρκεια του ύπνου θεωρώ το "πλάκωμα" του μέρους αυτού από το υπόλοιπο σώμα μας.
Το έχω πάθει κι εγώ αυτό που περιγράφεις σε βαθμό που να ξυπνάω και να νιώθω το ένα μου χέρι νεκρό, να νομίζω ότι είναι 100 κιλά, να μη μπορώ να κουνήσω ούτε τα δάχτυλα μου κλπ.
Μετά από κάμποσα δευτερόλεπτα αρχίζει να επανέρχεται σταδιακά η συναίσθηση του χεριού μου, μπορώ να το κουνήσω κι η λειτουργία της κυκλοφορίας του αίματος επανέρχεται σταδιακά.

Οπότε δε νομίζω πως αυτό οφείλεται στη Μόρα αλλά σε εμάς τους ίδιους.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Νταϊάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2011, 18:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ...ΜΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ...ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Η ΓΕΝΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ, ΜΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΝ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ ΠΛΗΡΩΣ..ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ Ν Τ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟΜΙΣΙ ΜΗΝΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ..ΤΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΗΜΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΥΠΝΟΥ Κ ΞΥΠΝΙΟΥ,ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΒΥΘΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ, ΟΤΝ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ(ΕΙΧΑ ΚΛΕΙΣΤΑ Τ ΜΑΤΙΑ,ΣΧΕΔΟΝ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ) ΕΝΑ ΧΕΡΙ Ν ΜΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΣΚΟΛ Μ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ.ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΩ ΚΑΙ Ν ΒΓΩ ΑΠ ΤΟΝ ΥΠΝΟ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ ΜΑΜΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΦΩΝΗ.ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ Π ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ,ΑΚΟΥΣΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΙΑ ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΗ ΦΩΝΗ ΣΤ ΑΥΤΙΑ Μ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΗΣΥΧΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ, ΠΑΛΙ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑ ΣΤΑΔΙΟ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΩ,ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΠΑΛΙ(ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΟΝΕΙΡΟ), ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ Μ ΤΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ,ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΗΣ Η ΒΑΚΧΙΚΗΣ ΜΕΘΗΣ,Κ Τ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ,ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ?ΤΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ Κ ΑΡΧΙΖΩ Ν ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ Ν ΓΥΡΙΖΩ,ΛΕΣ Κ ΕΙΧΑ ΜΕΘΥΣΕΙ(ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΕΝΙΚΑ) ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ Ν ΚΟΥΝΗΘΩ ,ΜΟΝΟ Ν ΦΩΝΑΞΩ.ΤΟΤΕ ΕΙΠΑ ΜΙΧΑΗΛ(Ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΝ ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΙ)ΚΑΙ ΒΓΗΚΑ ΑΠ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ Μ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy