ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2002, 21:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ

Ο ΑΣΣΥΡΙΟΣ ΚΟΙΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
Ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΠΑΝΤΑ ΝΟΤΙΑ
Ο ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΝΟΤΙΑ+ΒΛΕΠΕΙ ΒΟΡΕΙΑ
ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΠΕΡΣΕΣ ΣΤΡΑΜΜΕΝΟΙ ΔΥΤΙΚΑ
ΟΙ ΦΟΙΝΙΚΕΣ ΔΥΤΙΚΑ
ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΚΟΙΤΟΥΝ ΔΥΤΙΚΑ+ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ (ΚΛΑΣΙΚΑ ΔΥΤΙΚΗ ΧΩΡΑ)ΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΚΟΙΤΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΝΟΤΙΑ
ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΒΟΡΕΙΑ+ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ
ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΔΥΤΙΚΑ
ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΝΟΤΙΑ
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ+ΔΥΤΙΚΑ
ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΝΟΤΙΑ
ΟΙ ΠΟΡΤΟΓΑΛΟΙ ΔΥΤΙΚΑ

Α=Η ΚΑΘΟΔΟΣ ΣΤΟ ΚΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ,ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΣ,ΑΡΝΗΣΗ,ΘΑΝΑΤΟΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
Δ=Η ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΦΩΤΙΣΗ+ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ
Β=Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ
Ν=Η ΕΠΑΝΟΔΟΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ


Edited by - ΑΤΜΑ on 21/12/2002 18:53:37

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 19:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA FILOI MOU.

KALH FILH ATMA.

EDWSE MERIKES ERWTHSEIS/APANDHSEIS MONH SOU ME TO POU KOITOUN OI LAOI.

MESA TOUS DEN KOITA KANEIS ???????
PERA APO TON XORO KAI TON XRONO POU YPARCEI GYRO MAS.
STO XORO TOU PANDOU KAI TOU POUTHENA.

EYXARISTW.


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 14:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 11:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA KAI PALH FILOI MOU.

FILH ATMA KATATOPISTIKH POLY H APANDHSH SOU.

ALLA EXIGHSE MOU KATI PERISSOTERO

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 03:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ ,
ΦΙΛΕ AVATAR ,ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΑΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ?

ΕΥΧΕΣ ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/12/2002 03:44:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2002, 03:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
! ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ , ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ 'ΟΙ ΤΕΧΝΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ'
ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΕΘΕΣΑ.ΑΝ ΣΥΝΔΙΑΣΤΟΥΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ....
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2002, 10:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHMERA FILOI MOU.

AGAPITH FILH ATMA.
NOMIZW PWS EDWSA ME TIS ERWTHSEIS MOU KAI APANDISEIS EMESA PANDA.

quote:
MESA TOUS DEN KOITA KANEIS ???????
PERA APO TON XORO KAI TON XRONO POU YPARCEI GYRO MAS.
STO XORO TOU PANDOU KAI TOU POUTHENA.


ME RWTAS KALH MOU FILH EAN

quote:
ΦΙΛΕ AVATAR ,ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΑΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ?

TIS APANDHSEIS MOU DEN TIS EIDES ?????????????
POU APANDW EYTHEWS PWS MESA TOUS DEN KOITA KANEIS??????

NOMIZW PWS H POREIA THS ANTHROPOTHTAS MAS DIXNEI KATHARA TON DROMO POU EXEI AKOLOUTHISEI.

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 02:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ,ΧΑΡΑ!
ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ,ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ "EDWSE MERIKES ERWTHSEIS/APANDHSEIS MONH SOU ME TO POU KOITOUN OI LAOI." -EDWSE-ΕΔΩΣΕ?,ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ?,ΕΣΥ ΕΔΩΣΕΣ? ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?
"ALLA EXIGHSE MOU KATI PERISSOTERO" ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ?ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΦΩΝΗΜΑ Η, ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΘΕΜΑ ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕΣ ,Η,ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΕ ΠΑΙΔΕΥΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ-ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ?ΔΙΟΤΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΙΩΠΗΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ,ΜΙΑ ΡΟΗ,ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ -ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΜΙΑ ΣΥΓΧΥΣΗ ,ΤΟΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΒΛΕΠΩ-ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΣΚΑ ΤΟΤΕ ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ'ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ......
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ-Η ΥΠΕΡΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΜΟΥ ΦΥΣΗ, Η ΜΟΝΙΜΑ ΑΠΟΛΟΓΗΤΙΚΗ, ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΑΣΗ,ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΤΙ ΤΟΥ 'ΧΜ!'
ΧΑΡΑ,ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 14/12/2002 02:28:15

Edited by - ΑΤΜΑ on 14/12/2002 02:32:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 21:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Α=Η ΚΑΘΟΔΟΣ ΣΤΟ ΚΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ,ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΣ,ΑΡΝΗΣΗ,ΘΑΝΑΤΟΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
Δ=Η ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΦΩΤΙΣΗ+ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ
Β=Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ
Ν=Η ΕΠΑΝΟΔΟΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ




Αυτό το διάβασες κάπου ή το σκέφθηκες μόνη σου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 23:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ ,
ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ -ΞΕΡΕΙΣ ,ΙΣΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΞΕΘΕΤΑ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ .Ο ΛΟΓΟΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ.ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΛΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ .
ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΙΑ ,ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙ ,ΣΑΝ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...
...ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΚΑΤΙ ,ΑΥΤΟ ΘΑ ΒΡΕΙΣ...
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ?
ΕΥΧΕΣ ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2002, 21:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανούσιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 02:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΦΟΠΛΙΣΤΙΚΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ .
ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.....
+ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΩ -ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 11:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΔΕΝ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ. (ΜΑΚΡΙΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ)

ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΟΙ ΛΑΤΙΝΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΟΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ??????
ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΟΙ.

ΑΛΛΑ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ???

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ?????.
(ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ)

ΟΤΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ

quote:
MESA TOUS DEN KOITA KANEIS ???????
PERA APO TON XORO KAI TON XRONO POU YPARCEI GYRO MAS.
STO XORO TOU PANDOU KAI TOU POUTHENA.

ΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ????????
ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ????? (ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 14:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ, ΧΑΡΑ!
ΑΣ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ...
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ,ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΟΣ.ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΣΜΟ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ...ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ.
ΦΙΛΕ ΑVATAR,ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΠΛΕΟΝ, ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΗΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ Ν'ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ ΣΕ ΛΕΞΕΙΣ('Η' ΧΩΡΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΟΠΩΣ 'ΑΝΟΥΣΙΟ'!)...ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΕΙΜΕΝΟ-Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ +ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΣΑΝ ΠΛΑΣΜΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ( Ο ΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!).
ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΕΠΡΟΚΕΙΤΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ Ο ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Σ'ΑΥΤΟ...
...Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΤV: "ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ/ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ".....
BY THE WAY... AVATAR,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ


Edited by - ΑΤΜΑ on 17/12/2002 14:56:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 20:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΕΙΑ, ΧΑΡΑ!
ΑΣ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ...
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ,ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΟΣ.ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΣΜΟ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ...ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ.
ΦΙΛΕ ΑVATAR,ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΠΛΕΟΝ, ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΗΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ Ν'ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΧΩΡΕΣΕΙ ΣΕ ΛΕΞΕΙΣ('Η' ΧΩΡΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΟΠΩΣ 'ΑΝΟΥΣΙΟ'!)...ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΕΙΜΕΝΟ-Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ +ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΣΑΝ ΠΛΑΣΜΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ( Ο ΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!).
ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΕΠΡΟΚΕΙΤΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ Ο ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Σ'ΑΥΤΟ...
...Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΤV: "ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ/ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ".....
BY THE WAY... AVATAR,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ


Edited by - ΑΤΜΑ on 17/12/2002 14:56:59


Εγώ δεν ήθελα να θίξω κανέναν. Απλά δεν βρήκα ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο θέμα. Δεν καταλαβαίνω γιατί θίχτηκες Atma.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 20:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΛΥΚΟΥ! ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΙΧΤΗΚΑ!ΑΠΛΑ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ, ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΕΣΥ ΘΙΧΤΕΙΣ...
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.
ΑΥΤΑ+ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ,ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ.

ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 18:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....ΜΠΗΚΑ!
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΜΙΑΝ ΕΡΩΤΗΣΗ (ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ....!)
ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο 'ΜΑΓΟΣ'...ΕΙΝΑΙ ΛΕΤΕ ΑΣΧΕΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ?
!ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΟΓΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ?
-Η- ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΠΑΝΤΑΩ -ΡΩΤΩΝΤΑΣ!
ΕΥΧΕΣ!ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 13:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ζητημα κατευθυνσεως των Λαων, πριν το δουν καποιοι στενως γεωγραφικως και γεωπολιτικως, θα ηταν χρησιμο να το παρατηρησουν απο μια Εσωτερικη ματια.Καθε Φυλη εχει μια δικη της εκδηλωση στο Πνευματικο Πεδιο, δηλαδη παρουσιαζει δικα της χαρακτηριστικα στο Πνευμα - κατ' αναλογια με τα Φυσικα και Ψυχολογικα της χαρακτηριστικα. Ετσι, οπως μελεταμε τα κρανιακα, τα σωματομετρικα, τα σωματοσκοπικα και βιοχημικα χαρακτηριστικα των ανθρωπων στην Φυλογνωσια και στη Φυσικη Ανθρωπολογια, οπως προσεγγιζουμε τις ψυχονοητικες ικανοτητες και δεξιοτητες των Φυλων και τους ιδιαιτερους χαρακτηρες τους στη Φυλετικη Ψυχολογια, αναλογα μπορουμε να εξακριβωσουμε την "πνευματικη" ταυτοτητα των λαων.

Αυτη η Πνευματικοτητα καθε Φυλης, το πνευμα δηλαδη που την κατευθυνει στη ζωη και σημασιοδοτει την κοσμοθεωρηση της και την ιστορικη της πορεια, εχουν μια ΙΔΕΑ-ΚΕΝΤΡΟ. Εναν ΜΥΘΟ.
Σαν αξονα της προσεγγισης αυτης, εχουμε τη μορφολογια των Λαικων Παραδοσεων, των Συμβολων, των αρχεγονων Μυθων και των Αρχετυπων που χαρακτηριζουν την καθε φυλη και υποφυλη. Βεβαια, απο τον Β'Π Πολεμο και μετα, ζουμε σε μια εξισωτικη ισοπεδωση, μια κοινωνια μαζανθρωπων, μια κοινωνια Υλιστικη οπου εχει χαθει καθε τι αληθινα υπερβατικο.

Θα προσεγγισω το ζητημα, με τη βοηθεια του αειμνηστου στοχαστη και φιλοσοφου JULIOS EVOLA, που εκανε ισως τη μεγαλυτερη προσπαθεια για την τυπολογια των πνευματικων φυλων.
Πρωτη στην κλιμακα στεκει η "Ηλιακη Φυλη". Ο Ηλιακος ανθρωπος ειναι ο κατ'εξοχην ανθρωπος οσο και εν δυναμει Θεος. Οπως ο Ηλιος, ως ζωογονο κεντρο του Συστηματος. Αντιποδας της, ειναι η "χθονια" η "τελουριακη" φυλη. Ο ανθρωπος αυτης, φερει εντος του μια σκοτεινη, αγρια ανταποκριση προς τις δυναμεις της Γης. Ειναι το αναλογο των δαιμονικων λατρειων της προιστορικης Ευρωπης. Τα συναισθηματα του διαπνεονται απο μια μοιρολατρεια. Τριτη ειναι η "Σεληνιακη" φυλη, ακτινοβολει ετεροφωτα, δεχομενη την φωτεινη ενεργεια του Ηλιου - φωτιζει "παθητικα". Βιωνει την Πνευματικοτητα, αλλα παθητικα, οχι οπως η "Ολυμπιακη-Ηλιακη" φυλη. Βρισκεται εκτος του υψους μιας αρρενωπης και πατριαρχικης βασης. Εκφραζει τη "θηλυκη" Αρχη, οπως στις προελληνικες λατρειες των Μεγαλων Μητερων - Φυσης...Αναλογει στο Μητριαρχικο συστημα με τον ιδιο απολυτο τροπο που η "Ηλιακη" αναλογει στο Πατριαρχικο. Επειτα ειναι η "Τιτανικη" φυλη. Αντιστοιχει με τις στοιχειωδεις δυναμεις, με το αρχεγονο αλογο ζωικο στοιχειο. Οπως η "Τελουρικη", αλλα οχι παθητικα. Η "Αμαζονικη", οπως η "Σεληνιακη", αλλα στη θετικη, καταφατικη, δυναμικη μορφη της. Δηλαδη εκφραζει χαρακτηρες που στην εκφραση τους ειναι "Αρσενικοι". Η "Αφροδισια", που δεν αναφερεται αμεσα στο ερωτικο-σεξουαλικο πεδιο, αλλα περισσοτερο στο "επικουρειο".
Στην καλλιεργεια ενος αισθητικου υφους. Η πνευματικοτητα αυτης της φυλης εμφανιζεται στην αγαπη για ομορφια. Μετα ερχεται η "Διονυσιακη", με υφος κορυφωμενων αισθησεων. Χαρακτηριζεται απο σφοδρη επιθυμια να φτανει στα ορια του θανατου. Τελος, η Φυλη των "Ηρωων", οχι με την τρεχουσα εννοια του ορου, αλλα με μια αλλη εσωτερικη. Στους "ηρωες" υφισταται μια φυση ηλιακη , αλλα σε υπνωτικο σταδιο - σαν μια πιθανοτητα δυνητικης αφυπνισης. Ακομη σ' αυτην υφιστανται στοιχεια του Τιτανικου και Διονυσιακου ανθρωπου, αλλα με μια διαφοροποιημενη
λειτουργικοτητα που εξυπηρετει το ηλιακο-ολυμπιακο στοιχειο τους.

Ετσι καπως αναλυει το ζητημα ο Ιταλος Φιλοσοφος στη διαρκεια του μεσοπολεμου. Αυτα βεβαια ειναι καποια γενικα στοιχεια που αφορουν οδηγα σημεια. Οποιος αποσκοπει να μελετησει το ζητημα της Πνευματικοτητος των Λαων, πρεπει να εντρυφησει στην ιστορια των ηθων, των συμβολων, των θρησκειων κλπ. Τοτε θα βρει και τις αρχεγονες φλεβες του Αιματος που δεχεται το Πνευμα, αλλα και του Πνευματος που κατευθυνει το Αιμα στην ιστορικη διαδρομη.

ΔΙΑ ΤΗΣ ΝΥΚΤΟΣ ΣΤΟ ΦΩΣ

Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 02/01/2003 13:13:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 20:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ,
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ !ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΠΝΟΗ!
ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΚΡΙΝΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ,ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΡΟΦΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ-ΕΓΩ,
ΔΗΛΑΔΗ ,ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΥΝ ΜΑΖΙΚΑ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΖΩΔΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2003, 14:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ-ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΔΩ ΣΤΑ... ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΑΣ,ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ +ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥΕΘΕΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ...ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ 'ΑΡΓΩ ' ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ...
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ+ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ +ΜΟΝΗ ΠΛΕΥΣΗ ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΑΛΛΩΝ...
Η ΑΤΜΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΑ 33 ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΓΗΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ,ΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ΑΙΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ...
ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΙ +ΝΑ ΚΥΛΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ...ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΦΑΡΟΥ...
ΣΑΣ ΣΥΓΧΩΡΩ ΟΛΟΥΣ,ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ ΟΛΟΥΣ.
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΣΑΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ,ΝΑ ΜΑΘΩ ,ΝΑ ΝΟΙΩΣΩ,ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜOY'ΜΟΙΡΑΙΑ' ΒΓΑΖΕΙ...
ΠΟΙΑ Η ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΤΕ?

[Α=Η ΚΑΘΟΔΟΣ ΣΤΟ ΚΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ,ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΣ,ΑΡΝΗΣΗ,ΘΑΝΑΤΟΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
Δ=Η ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΦΩΤΙΣΗ+ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ
Β=Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ
Ν=Η ΕΠΑΝΟΔΟΣ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ]

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ...ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΠΡΙΝ.....


EVERLOVING.....

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 11/01/2003 14:08:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 01:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΝΟΗ ...-ΕΓΙΝΕΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΠΙΑ..-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gwb
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 23:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gwb  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακαρι ο προσανατολισμος των λαων να `ηταν προς το ανθρωπινο και το πνευματικο . Αλλα βλεπετε οταν τα ''σαρκοφαγα '' βλεπουν τον ανθρωπο ορμουν να τον κατασπαραξουν . Γι'αυτ`ο οτιδηποτε τρανταζει την εξουσια καποιου και τα μικροσυμφεροντα του κοιταζει να το καταστρεψει .Ειθε ο πραγματικ`ος μας και παντοτινος γονιος να μας προστατεψει απο εκεινους που θελουν να διαμορφ`ωσουν την συνειδησ`η μας και τα πιστε`υω μας συμφωνα οχι με την Αληθεια αλλα με το τι συμφερει τους `ιδιους. Ακομη και τους Χριστιανους , τους οποιους αποκαλο`υσαν αιρεση ( βλ. Πραξεις των Αποστ`ολων )η τοτε εξουσια , οι φαρισαιοι τους κηνυγο`υσαν. Αλλους τους λιθοβ`ολησαν , τον Αγιο Π`ετρο τον σταυρ`ωσαν αναποδα , κ.τ.λ.Ειλικρινα λυπαμαι για την κατ`αντια των ανθρ`ωπων και οργιζομαι με τους αδιστακτους συμφεροντολογους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 15:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ζητημα κατευθυνσεως των Λαων, πριν το δουν καποιοι στενως γεωγραφικως και γεωπολιτικως, θα ηταν χρησιμο να το παρατηρησουν απο μια Εσωτερικη ματια.Καθε Φυλη εχει μια δικη της εκδηλωση στο Πνευματικο Πεδιο, δηλαδη παρουσιαζει δικα της χαρακτηριστικα στο Πνευμα - κατ' αναλογια με τα Φυσικα και Ψυχολογικα της χαρακτηριστικα. Ετσι, οπως μελεταμε τα κρανιακα, τα σωματομετρικα, τα σωματοσκοπικα και βιοχημικα χαρακτηριστικα των ανθρωπων στην Φυλογνωσια και στη Φυσικη Ανθρωπολογια, οπως προσεγγιζουμε τις ψυχονοητικες ικανοτητες και δεξιοτητες των Φυλων και τους ιδιαιτερους χαρακτηρες τους στη Φυλετικη Ψυχολογια, αναλογα μπορουμε να εξακριβωσουμε την "πνευματικη" ταυτοτητα των λαων.

Αυτη η Πνευματικοτητα καθε Φυλης, το πνευμα δηλαδη που την κατευθυνει στη ζωη και σημασιοδοτει την κοσμοθεωρηση της και την ιστορικη της πορεια, εχουν μια ΙΔΕΑ-ΚΕΝΤΡΟ. Εναν ΜΥΘΟ.
Σαν αξονα της προσεγγισης αυτης, εχουμε τη μορφολογια των Λαικων Παραδοσεων, των Συμβολων, των αρχεγονων Μυθων και των Αρχετυπων που χαρακτηριζουν την καθε φυλη και υποφυλη. Βεβαια, απο τον Β'Π Πολεμο και μετα, ζουμε σε μια εξισωτικη ισοπεδωση, μια κοινωνια μαζανθρωπων, μια κοινωνια Υλιστικη οπου εχει χαθει καθε τι αληθινα υπερβατικο.

Θα προσεγγισω το ζητημα, με τη βοηθεια του αειμνηστου στοχαστη και φιλοσοφου JULIOS EVOLA, που εκανε ισως τη μεγαλυτερη προσπαθεια για την τυπολογια των πνευματικων φυλων.
Πρωτη στην κλιμακα στεκει η "Ηλιακη Φυλη". Ο Ηλιακος ανθρωπος ειναι ο κατ'εξοχην ανθρωπος οσο και εν δυναμει Θεος. Οπως ο Ηλιος, ως ζωογονο κεντρο του Συστηματος. Αντιποδας της, ειναι η "χθονια" η "τελουριακη" φυλη. Ο ανθρωπος αυτης, φερει εντος του μια σκοτεινη, αγρια ανταποκριση προς τις δυναμεις της Γης. Ειναι το αναλογο των δαιμονικων λατρειων της προιστορικης Ευρωπης. Τα συναισθηματα του διαπνεονται απο μια μοιρολατρεια. Τριτη ειναι η "Σεληνιακη" φυλη, ακτινοβολει ετεροφωτα, δεχομενη την φωτεινη ενεργεια του Ηλιου - φωτιζει "παθητικα". Βιωνει την Πνευματικοτητα, αλλα παθητικα, οχι οπως η "Ολυμπιακη-Ηλιακη" φυλη. Βρισκεται εκτος του υψους μιας αρρενωπης και πατριαρχικης βασης. Εκφραζει τη "θηλυκη" Αρχη, οπως στις προελληνικες λατρειες των Μεγαλων Μητερων - Φυσης...Αναλογει στο Μητριαρχικο συστημα με τον ιδιο απολυτο τροπο που η "Ηλιακη" αναλογει στο Πατριαρχικο. Επειτα ειναι η "Τιτανικη" φυλη. Αντιστοιχει με τις στοιχειωδεις δυναμεις, με το αρχεγονο αλογο ζωικο στοιχειο. Οπως η "Τελουρικη", αλλα οχι παθητικα. Η "Αμαζονικη", οπως η "Σεληνιακη", αλλα στη θετικη, καταφατικη, δυναμικη μορφη της. Δηλαδη εκφραζει χαρακτηρες που στην εκφραση τους ειναι "Αρσενικοι". Η "Αφροδισια", που δεν αναφερεται αμεσα στο ερωτικο-σεξουαλικο πεδιο, αλλα περισσοτερο στο "επικουρειο".
Στην καλλιεργεια ενος αισθητικου υφους. Η πνευματικοτητα αυτης της φυλης εμφανιζεται στην αγαπη για ομορφια. Μετα ερχεται η "Διονυσιακη", με υφος κορυφωμενων αισθησεων. Χαρακτηριζεται απο σφοδρη επιθυμια να φτανει στα ορια του θανατου. Τελος, η Φυλη των "Ηρωων", οχι με την τρεχουσα εννοια του ορου, αλλα με μια αλλη εσωτερικη. Στους "ηρωες" υφισταται μια φυση ηλιακη , αλλα σε υπνωτικο σταδιο - σαν μια πιθανοτητα δυνητικης αφυπνισης. Ακομη σ' αυτην υφιστανται στοιχεια του Τιτανικου και Διονυσιακου ανθρωπου, αλλα με μια διαφοροποιημενη
λειτουργικοτητα που εξυπηρετει το ηλιακο-ολυμπιακο στοιχειο τους.

Ετσι καπως αναλυει το ζητημα ο Ιταλος Φιλοσοφος στη διαρκεια του μεσοπολεμου. Αυτα βεβαια ειναι καποια γενικα στοιχεια που αφορουν οδηγα σημεια. Οποιος αποσκοπει να μελετησει το ζητημα της Πνευματικοτητος των Λαων, πρεπει να εντρυφησει στην ιστορια των ηθων, των συμβολων, των θρησκειων κλπ. Τοτε θα βρει και τις αρχεγονες φλεβες του Αιματος που δεχεται το Πνευμα, αλλα και του Πνευματος που κατευθυνει το Αιμα στην ιστορικη διαδρομη.

ΔΙΑ ΤΗΣ ΝΥΚΤΟΣ ΣΤΟ ΦΩΣ



Kαλημερα φιλε μου Παρμενιων!
..θελω τον τιτλο της μελετης του J.Evola...,
αφου το μονο που εχω διαβασει απο αυτον τον αξιολογο ανδρα ειναι,
η μεταφυσικη του φυλου...


τι ενδιαφερον θεμα που ηταν τουτο...
ποσο ακομη θα περιμενει να "ξεδιπλωθει"....
('η να "μεταμφιεστει" υπο αλλους τιτλους....νεων μελων...)
θα ελεγε καποιος(συντονιστης ισως) πως πρπει να το αναπτυξω "εγω"...μα θα πω οτι και ο γκιμπραν....
τα παιδια μας δεν μας ανηκουν.../εκπορευση μου ητασν οπως απειρες ανασες..που επλασαν τα εσω...(μου/σου/του/μας/σας/τους)


φως εν σκοτει!
Ατμα


(..πεθυμησα τις μερες που δεν ζουσα στον "μονολογο"...
Ω!αδελφες ψυχες ελατε πισω...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 04:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---..για να δουμε φετος...:Ρ----

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy