ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Αρχαίος Ελληνικός......θησαυρός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 17:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτό το απόκομμα πρόσφατου τεύχους της εφημερίδας ο ''φίλαθλος'' έπεσε στα χέρια μου (δεν έπεσε, σχήμα λόγου είναι, μου το έδωσαν χεχε). Νομίζω πως το έχω ακούσει ξανά, ίσως και να κάνω λάθος. Αναφέρθηκε το θέμα και στην ΝΕΤ την Δευτέρα. Γνωρίζετε κάτι σχετικά;

Εχέμβροτος: Περίφημος αυλωδός εξ Αρκαδίας, ζήσας μεταξύ - Ζ’ και - ΣΤ’ αιώνων

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 17:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν το θέμα προϋπάρχει, admin θα έχεις δίκιο εάν με διαγράψεις από μέλος..

Εχέμβροτος: Περίφημος αυλωδός εξ Αρκαδίας, ζήσας μεταξύ - Ζ’ και - ΣΤ’ αιώνων Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 00:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εάν το θέμα προϋπάρχει, admin θα έχεις δίκιο εάν με διαγράψεις από μέλος..

Διαγραφή εδώ και τώρα!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 18:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βρε Ostria, εσύ που είσαι ''homo googlus'', ρίξε τα φώτα σου...δεν μπορεί, όλο και κάτι θα ξέρεις....

Εχέμβροτος: Περίφημος αυλωδός εξ Αρκαδίας, ζήσας μεταξύ - Ζ’ και - ΣΤ’ αιώνων Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 19:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου αγαπητέ ΕΧΕ!

Πάει, θα διαγραφούμε όλοι!

Ρε παιδιά, η δουλεια με τους Πάπυρους της Οξυρρυγχου και της υπέρυθρες δεν είναι ακριβώς καινούργια...

Θυμάμαι είχα παρακολουθήσηει ένα πρόγραμμα για το ζήτημα αυτό προ διετίας, αν δεν κάνω λάθος.

Μάλλον τα ΜΜΕ αποφάσισαν αυτήν την φορά να τιμήσουν το θέμα λίγο πιό καθώς πρέπει... Θα έσπασε ο διάολος το ποδάρι του φαίνεται, και μια και η Independent θεωρείται σοβαρή, πήραν και οι άλλες γραμμή.

Πάλι καλά.

Πάντως αξίζει να διαβάσετε και αυτό, αν μη τι άλλο, είναι γραμμένο από παπυρολόγο και όχι από papparazzo.

http://arstechnica.com/news.ars/post/20050420-4827.html

Θα το μετέφραζα κι όλας, αλλά δυστυχώς δεν προφταίνω.

Ελπίζω να μη σας χαλάω το πάρτυ...

k
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 19:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιπροσοπευτικό σχόλιο --

At the very best, the Independent's reporters are covering some kind of new imaging breakthrough in an extremely hyperbolic fashion. And at the worst, they're trying to make a major story out of 20-year-old news.

Στην καλύτερη περίπτωση οι ανταποκριτές του Independent παρουσιάζουν κάποια νέα τεχνική [υπέρυθρης] απεικόνησης με φοβερά υπερβολικό τρόπο. Στην χειρότερη, προσπαθούν να πλάσουν σημαντικά νέα από 20-χρονες ειδήσεις.

Τί σου κάνουν τα ΜΜΕ.... Όπως είπε και κάποιος άλλος, φαντάζομαι οτι τιποτά φοιτητές θα κάναν πλάκα στον άσχετο ρεπότερ του Independent...

Πάντως, καλά οι ξένοι, εμείς οι "Έλληνες", και μάλιστα του "esoterica", δεν θάπρεπε να ξέραμε καλύτερα;

Αξίζει να διαβάσετε και τα σχόλια σε αυτό το φόρουμ, οπου συζητιέται το άρθρο...

http://episteme.arstechnica.com/eve/ubb.x?a=tpc&s=50009562&f=174096756&m=502007092731&r=502007092731Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 20:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και ένα νωρίτερο άρθρο για την ανακάλυψη των ΥΕ τεχνικών,

BYU Adapts Space-age Technology to Study Ancient Documents

σημειώσατε...

α) την ημερομηνία (2002)

β) οτι η τεχνική δεν είναι του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, αλλα του Μορμόνικου Πανεπιστημίου Brigham Young της Utah.

Χα, έτσι για να τσαντίζονται οι αντιαμερικανοί, αντιεβραιοχριστιανοί, Ελληναράδες. Που δεν μπορούν καλά-καλά να διαβάσουν το όνομά τους...!


Edited by - kynikos on 22/04/2005 20:20:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 23:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχέμβροτε εγώ θα συνεχίσω το πάρτυ... (τ' ακούς κυνικέ;! )

Διαβάστε εδώ... τις τελευταίες εξελίξεις

http://www.papyrology.ox.ac.uk/multi/index.html


Εν συντομία...
Στις 10 Απριλίου και για μία βδομάδα, πήγε στην Οξφόρδη ο Gene Ware του Brigham Young University στο Provo της Utah, για να φωτογραφήσει με το σύστημα "multispectral imaging process" κάποιους από τους πάπυρους που βρίσκονται στις βιβλιοθήκες του Πανεπιστημίου, ως μέρος του προγράμματος που άρχισε το 2002. Δοκίμασαν το πειραματικό σύστημα φωτογράφισης σε μερικά κομμάτια των παπύρων της συλλογής της Οξυρρύγχου που βρίσκονται στην βιβλιοθήκη Sackler, για να κάνουν τα τελικά τσεκ σε μερικούς από αυτούς που θα δημοσιοποιηθούν στα επόμενα δύο τεύχη του "The Oxyrhynchus Papyri".
Τα αποτελέσματα ήταν θετικά καθώς κατάφεραν να διαβάσουν κομμάτια που δεν ήταν αναγνώσιμα μέχρι τώρα και να επιβεβαιώσουν τα κείμενα σε άλλα μισοκατεστραμμένα.
Οι νέοι πάπυροι θα βγουν στο τεύχος Μαίου, ενώ μία τεχνική ανάλυση ετοιμάζεται για το Scientific American.

Τα νέα ευρήματα είχαν ευρεία κάλυψη από τα ΜΜΕ, ξεκινώντας με μία εκτεταμμένη παρουσίαση στην Independent της Κυριακής 17 Απριλίου με φωτογραφίες. Στις ΗΠΑ, παρουσιάστηκε η νέα τεχνική στο National Public Radio και δόθηκε συνέντευξη από τον Dr Dirk Obbink, που είναι ο project leader.


ps. Εμάς βέβαια μας ενδιαφέρουν κυρίως τα αρχαία ελληνικά κείμενα που θα βγουν στο φως, αλλά νομίζω ότι πολλοί ξένοι ανησυχούν για το τι θα βγει από τα απόκρυφα ευαγγέλια και τα άλλα εκκλησιαστικά κείμενα που απ ότι φαίνεται υπάρχουν μέσα στην συλλογή... Γι αυτό και όλη αυτή η αρνητική διάθεση... ιδέα μου;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 22/04/2005 23:44:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 00:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμάς βέβαια μας ενδιαφέρουν κυρίως τα αρχαία ελληνικά κείμενα που θα βγουν στο φως,

Σωστό , αλλά νομίζω πως σε μας θα φτάσουν όσα θέλουν να φτάσουν και μόνο αυτά.

quote:
πολλοί ξένοι ανησυχούν για το τι θα βγει από τα απόκρυφα ευαγγέλια και τα άλλα εκκλησιαστικά κείμενα που απ ότι φαίνεται υπάρχουν μέσα στην συλλογή... Γι αυτό και όλη αυτή η αρνητική διάθεση... ιδέα μου;

Καμία ανυσυχία. Την ύπαρξη των αποκρύφων την παραδέχεται επίσημα και η εκλλησία απλώς τα βαπτίζει "απόκρυφα" ή ευαγγέλια των γνωστικών και όλα μέλι γάλα...

Και αυτά απόκρυφα λοιπόν... και όλα τα πρόβατα στο μαντρί...
Ε, που και πού ξεφεύγει και κανένα και έρχεται στο esoterica


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 01:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστό , αλλά νομίζω πως σε μας θα φτάσουν όσα θέλουν να φτάσουν και μόνο αυτά.

Γιατί αυτή η καχυποψία, Anounakis;

Πιστεύεις οτι κάποιοι άλλοι, εκτός των επιστημόνων ελέγχουν τους πάπυρους; Ποιοί;

Ανακρίβεια - η καταστροφή της λογικής.
Συνομωσιολογία - η καταστροφή του εσωτερισμού....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 01:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύεις οτι κάποιοι άλλοι, εκτός των επιστημόνων ελέγχουν τους πάπυρους; Ποιοί;

Είναι ιστορικά άτοπο να πιστεύει κανείς ότι η γνώση μας παρέχεται αφιλτράριστη αδιαστρέβλωτη ή χωρίς χρονική καθυστέρηση...

Να σου θυμίσω ότι

Η Αμερική ανακαλύφτηκε το 1492 και μέχρι τότε δεν υπήρχε για τον κόσμο , όταν αμέτρητα αγάλματα των Ολμέκων των Μάγιας των Ινκας και των Ατζέκων είναι ομοιόματα λευκών ευρωπαίων...

Η γη για τον κόσμο μέχρι πριν 500 χρόνια ήταν επίπεδη και όποιος έλεγε ότι είναι στρογγυλή κινδύνευε να καεί στην πυρά

Η Ανταρτική επίσημα ανακαλύφτηκε το 1818
Υπάρχει βεβαίως χάρτης του 1513 (του Πιρί Ρέις) που βρέθηκε στην Κων/πολή και την περιγράφει με τελειότητα ...

Να σας θυμίσω ακόμα ότι τα όποια αρχαία ελληνικά συγράμματα υπάρχουν σήμερα βρέθηκαν στην Ισπανία μετά την φυγή των μουσουλμάνων και ούτε ένα στην Ελλάδα...

Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος...
Επιμένω στην αρχική μου τοποθέτηση.


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 01:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καμία ανυσυχία. Την ύπαρξη των αποκρύφων την παραδέχεται επίσημα και η εκλλησία απλώς τα βαπτίζει "απόκρυφα" ή ευαγγέλια των γνωστικών και όλα μέλι γάλα...

Και αυτά απόκρυφα λοιπόν... και όλα τα πρόβατα στο μαντρί...



Η απάντηση της εκκλησίας είναι ήδη έτοιμη.

Gospel According to Judas Will Not Shake Christian Faith — Russian Church Leaders
http://www.religionnewsblog.com/10840/Gospel-According-to-Judas-Will-Not-Shake-Christian-Faith

Ομως θα ξεσηκώσει συζητήσεις επειδή όπως και να το κάνουμε όταν έχεις μπροστά σου ένα αρχαίο κείμενο (χρονολογημένο που δεν επιδέχεται αμφισβητήσεις για νεώτερες προσθήκες κλπ) και δεν συμφωνεί με τα γνωστά, ε... όλο και κάποιους θα προβληματίσει!

Εγώ θα ήθελα να ξέρω αν ισχύει αυτό που έγραψαν τα ΝΕΑ ότι βρέθηκε χαμένο τμήμα της Αποκάλυψης όπου μιλάει το Θηρίο... Φαντάζεστε τι ενδιαφέρον θα προκαλέσει στον κόσμο αυτό το κείμενο αν δοθεί στην δημοσιότητα; Ισως γι αυτό δεν βρήκα μέχρι στιγμής καμιά σχετική αναφορά στα ξένα άρθρα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 02:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ανοίξουν για όλο τον κόσμο πρώτα οι βιβλιοθήκες του Βατικανού του "Αγίου" Όρους και της Μονης Αικατερίνης του Σινά με τα εκατομύρια βιβλία
στα οποία δεν έχουμε πρόσβαση και που δεν χρειάζονται ειδική επιστημονική επεξεργασία για να διαβαστούν και μετά θα πιστέψω ότι αν αυτοί οι (σταγόνα στον ωκεανό της γνώσης) πάπυροι περιέχουν κάτι συγκλονιστικό , θα μας δωθούν προς γνώση και επεξεργασία.


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 02:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας ανοίξουν για όλο τον κόσμο πρώτα οι βιβλιοθήκες του Βατικανού του "Αγίου" Όρους και της Μονης Αικατερίνης του Σινά με τα εκατομύρια βιβλία
στα οποία δεν έχουμε πρόσβαση και που δεν χρειάζονται ειδική επιστημονική επεξεργασία για να διαβαστούν και μετά θα πιστέψω ότι αν αυτοί οι (σταγόνα στον ωκεανό της γνώσης) πάπυροι περιέχουν κάτι συγκλονιστικό , θα μας δωθούν προς γνώση και επεξεργασία.

Πάντως υπάρχει ένα θετικό στοιχείο. Οτι αυτή την στιγμή δεν βρίσκονται στα χέρια ούτε του Βατικανού ούτε των διαφόρων μονών. Οπότε ευελπιστώ ότι δεν θα μπορέσουν να εμποδίσουν την δημοσιοποίησή τους, εκτός κι αν υπάρχουν "συνταρακτικά στοιχεία" μέσα σε κάποιο που θα ταρακουνήσουν για τα καλά τα θεμέλια του Χριστιανισμού.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 12:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας ανοίξουν για όλο τον κόσμο πρώτα οι βιβλιοθήκες του Βατικανού του "Αγίου" Όρους και της Μονης Αικατερίνης του Σινά με τα εκατομύρια βιβλία
στα οποία δεν έχουμε πρόσβαση και που δεν χρειάζονται ειδική επιστημονική επεξεργασία για να διαβαστούν και μετά θα πιστέψω ότι αν αυτοί οι (σταγόνα στον ωκεανό της γνώσης) πάπυροι περιέχουν κάτι συγκλονιστικό , θα μας δωθούν προς γνώση και επεξεργασία.

Θα συμφωνήσω με τον anounaki...


quote:
Πάντως υπάρχει ένα θετικό στοιχείο. Οτι αυτή την στιγμή δεν βρίσκονται στα χέρια ούτε του Βατικανού ούτε των διαφόρων μονών. Οπότε ευελπιστώ ότι δεν θα μπορέσουν να εμποδίσουν την δημοσιοποίησή τους, εκτός κι αν υπάρχουν "συνταρακτικά στοιχεία" μέσα σε κάποιο που θα ταρακουνήσουν για τα καλά τα θεμέλια του Χριστιανισμού.
"Eίναι πολλά τα λεφτά Αρη..."


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 16:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσέχτε τον θησαυρό είναι πολύτιμος
και τα κοράκια παραμονεύουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 16:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ που συμμετέχετε στο θέμα.... έλειπα το Σαββατοκύριακο γι’αυτό και δεν έδωσα στίγμα. Θα επανέλθω μιας και πνίγομαι από την πολύ εργασία.(ασχετο - - - θα σε αναφέρω στο Υπουργείο υγρασίας, που έλεγε και ο Ζίκος...)

Εχέμβροτος: Περίφημος αυλωδός εξ Αρκαδίας, ζήσας μεταξύ - Ζ’ και - ΣΤ’ αιώνων Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 10:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκέ μου αυλωδέ μας έχει λείψει η φατσούλα σου...

Δε βάζεις καμμιά από αυτές τις ωραίες εικόνες που μόνο εσύ ξέρεις να κάνεις?

Εγώ πάντως ακόμη περιμένω...τη ζωγραφιά που πριν απομνημονεύτων ετών μου υποσχέθηκες...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 14:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ πάντως ακόμη περιμένω...τη ζωγραφιά που πριν απομνημονεύτων ετών μου υποσχέθηκες...

www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5641&whichpage=1&ARCHIVE=

Έχεις χάσει επεισόδια......


Από σήμερα θα απουσιάζω λόγο Πάσκα....
Θα επανέλθω (και στο θέμα αυτό) από τα μέσα της ερχόμενης εβδομάδας.
Στους πιστούς εύχομαι καλή φώτιση. Στους άπιστους (όπως εγώ), το ίδιο

Εχέμβροτος: Περίφημος αυλωδός εξ Αρκαδίας, ζήσας μεταξύ - Ζ’ και - ΣΤ’ αιώνων Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 22:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις χάσει επεισόδια......

Πράγματι... απλά δεν συχνάζω σε αυτή τη γειτονιά...

Σε ευχαριστώ πολύ, είσαι απλά καταπληκτικός όχι μόνο στη ζωγραφική αλλά και σε αυτό που έχεις δει μέσα στον καθένα μας...Eμένα τουλάχιστον με έχεις καλύψει!

Περιμένω με αγωνία το σκίτσο του allzzaro...

Κανένα νεότερο για το θέμα μας?


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy