ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το Πλέγμα "M"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 22:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω διαβάσει κάποια βιβλία του κ. Γ. Μπαλάνου και τώρα τελευταία έχω ακούσει ότι ετοιμάζει κάτι πρωτοποριακό στον χώρο της έρευνας το οποίο ονομάζει "Πλέγμα "Μ" ".

Στην ιστοσελίδα http://www.locus7.gr/comments.htm και σχετικά με το πλέγμα "Μ", βρήκα και το ακόλουθο


quote:

--------------------------------------------------------------------------------

Στο μεταξύ, και μέχρι περισσοτέρων διευκρινίσεων, κρατείστε κατά νου τις εξής βασικές λέξεις-κλειδιά:

Μορφοδιάταξη – Γκεστάλτ – Γεωμετρική Πρόοδος …

Όλα σε χρυσό, μπλε και πράσινο φόντο

--------------------------------------------------------------------------------



Διαβάζοντας το "Όλα σε χρυσό, μπλε και πράσινο φόντο", εντελώς αυθόρμητα και συνειρμικά μου "πέρασαν" απο το (λίγο) μου μυαλό τα εξής "φόντα"



Τι λέτε ?


Edited by - Vril on 21/04/2005 22:21:36

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 22:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία εύλογη διευκρίνιση... Τι ακριβώς είναι το πλέγμα "Μ";

Φιλικά, Νότης!

"Παντεπόπτης Οφθαλμός"

"Πανδαισία Θαυμάτων..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Truth
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 23:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Truth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικα παράξενο , με μία σκεψη μου ηρθε πως η ΟΜΙΛΙΑ θα ειναι για την Εκκλησια; (δικεφαλος αετος ) και για καποιου ειδους συνεργασιας και κομπινας τον 2 κομματων και της εκκλησιας?

Ενταξει ολα αυτα πες πως εχει να πει κατι σχετικα με καποια "συνεργασια" , το πλεγμα Μ και τα :Μορφοδιάταξη – Γκεστάλτ – Γεωμετρική Πρόοδος …

Που πανε ? τι σημαίνουν?

Σημ.: ειμαι ο greek_ απο το κλαμπ

Φιλικά,
Σταθης - Truth

Edited by - Truth on 21/04/2005 23:14:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 23:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σημ.: ειμαι ο greek_ απο το κλαμπ

yes, i know...

Memeberslist, comments.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 03:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τη "Γεωμετρική Πρόοδο" έχω κάποια ιδέα, λόγω της θετικής παιδείας μου...
Περί μορφοδιατάξεων και γκεστάλτ, μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος πιο σχετικός?

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άλκης Κούρος
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 16:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άλκης Κούρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το gestalt είναι όρος της ψυχολογίας από όσο ξέρω, για τα άλλα δεν είμαι και ιδιαίτερα γνώστης.
Το παράξενο είναι αλλού, ότι εγώ ξεκίνησα να ρωτήσω ένα δύο πράγματα γύρω από κάποιο θέμα, και στην πορεία προέκυψαν ζητήματα ασφαλείας, σωματοφύλακες και άλλα διάφορα. Τί να πει κανείς!


Φλεγόμενος ΛύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 16:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

στην πορεία προέκυψαν ζητήματα ασφαλείας, σωματοφύλακες και άλλα διάφορα. Τί να πει κανείς!

Αυτό που λές αφορά το Πλέγμα Μ ή σχετίζεται με το άλλο τόπικ ?

Καλό είναι να λέμε τι εννούμε, για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, που δυστυχώς σε 99,999% των περιπτώσεων ευθύνονται για το εκτροχιασμό ενός θέματος.

Παρακαλώ ολοκλήρωσε τη σκέψη σου, γιατί αφήνεις κάποιοα υπονούμενα.

Ευχαριστώ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

groper60
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 17:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους groper60  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω γράψει σε άλλο topic η εντύπωση που αποκομίζω από την ιστοσελίδα www.locus7.gr είναι πως το πλέγμα Μ αποτελεί υπό έκδοση βιβλίο σχετικά με την σιωπηλή αδελφότητα.
Πάντως φίλοι μου που έχουν συναντήσει τον Γ. Μπαλάνο ισχυρίζονται πως το Πλέγμα Μ θα είναι μία προέκταση – διεύρυνση της ομάδας Locus7.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Truth
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 18:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Truth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ti ακριβώς ειναι η ομαδα Locus7 ;;


Truth... The truth is out there ...
Seek it...and it`ll find you
---------
Απαισιοδοξος ειναι ενας αισιοδοξος με εμπειρια...

Edited by - Truth on 22/04/2005 18:28:50

Edited by - Truth on 22/04/2005 18:31:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 19:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιά τον όρο "Μορφοδιάταξη" υπάρχει σχετικό link στην ίδια ιστοσελίδα.

http://www.locus7.gr/morphodiataxis.htm

Για το Γκεστάλ/Gestal η παρακάτω σελίδα μου φαίνεται πολύ κατατοπιστική.

http://www.christianhubert.com/hypertext/Gestalt.html

Η άρχικη αίσθηση που έχω είναι ότι μιλάμε για κάτι πολύ περίπλοκο με το οποίο έχουν καταπιαστεί ελάχιστοι και πολύ "ψαγμένοι"

Από την άλλη, η πολυπλοκότητα μιας θεωρίας σίγουρα δεν αποτελεί και εχέγγυο για την ορθότητα της.

Επειδή δεν ξέρω με τι και με ποιό τρόπο ασχολείτε ο κ.Μπαλάνος με αυτά τα θέματα, δεν θα εκφράσω κάποια άποψη. Το σίγουρο πάντως είναι ότι οι συγκεκριμένοι όροι καθαυτοί δεν προσφέρονται για πλάκα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

groper60
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 20:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους groper60  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στοιχεία αναφέρονται στο www.locus7.gr/locus-7.htm.
Έψαξα όσο μπορούσα στο διαδύκτιο και το μόνο που βρήκα είναι ότι η ομάδα Locus7 αναγράφεται στον κατάλογο αιρέσεων της εκκλησίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 23:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ groper60 ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Έψαξα όσο μπορούσα στο διαδύκτιο και το μόνο που βρήκα είναι ότι η ομάδα Locus7 αναγράφεται στον κατάλογο αιρέσεων της εκκλησίας.

ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΙΤΕ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΑΥΤΟ ??????????

ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 00:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Μπαλάνος δίνει έκτακτο σεμινάριο:

quote:

Ο Προθάλαμος στην Αδελφότητα της Σιωπής
Ονοματίζοντας το Ανώνυμο!

· Πώς προετοιμάζεται εδώ και αιώνες η μυστική νέα ανθρωπότητα, πέρα από ιδεολογίες και ιδεολογήματα.

· Τι είναι, πώς λειτουργεί, και πώς δρα κάτω από ποικίλα ονόματα μια απολύτως ανώνυμη ομάδα ανθρώπων και Μετανθρώπων με τεχνικές και μεθόδους εντός κι εκτός του συμβατικού χώρου και χρόνου.

· Μια μορφή ανορθόδοξου κοσμικού πολέμου που διεξάγεται σε πολλά και παράξενα επίπεδα συνείδησης.

· Πώς κρύβεις ένα μυστικό αποκαλύπτοντάς το, και πώς το αποκαλύπτεις κρύβοντάς το.

· Πώς αποκτά κανείς πρόσβαση και πώς συμμετέχει ενεργά σ’ αυτό το Κοσμικό Παιχνίδι μπαίνοντας στον Προθάλαμο της Αδελφότητας της Σιωπής…


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cryagnus
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 02:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cryagnus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Λοιπόν για να δούμε... Ο Monroe σε ένα από τα βιβλία του (Το υπέρτατο ταξίδι) γράφει για το Πεδίο Μ :

Ενεργειακό πεδίο που διαπερνά το χωροχρονικό συμπεριλαμβανομένου του Συστήματος της Γήινης Ζωής. Αυτό το πεδίο δεν αποτελεί τμήμα της υπάρχουσας επιστημονικής γνώσης ή μελέτης.

Νομίζω ότι έχει σχέση με αυτά που λέτε. Γράφει και άλλα μέσα το βιβλίο εάν σας ενδιαφέρει πείτε μου και θα τα γράψω...

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

groper60
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 09:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους groper60  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR ΤΟ είδα στο site http://www.iak.gr/Greek/aireseis423.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 13:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


πως μπορουμε να μιλησουμε και να κρινουμε το θεμα οταν κανεις μας απ ο,τι καταλαβα δεν εχει διαβασει καποιο σχετικο βιβλιο του Μπαλανου ή δεν εχει παρακολουθησει καποιο σεμιναριο του?


αφου ομως μιλαμε για πραγματα με Μ κεφαλαιο, καντε μια αναζητηση για τα Μορφογεννητικα πεδια.


προσωπικα υποψιαζομουν την υπαρξη τους παρατηρωντας την Φυση και οταν διαβασα την θεωρια επιβεβαιωθηκα.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 10:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαβάζοντας το "Όλα σε χρυσό, μπλε και πράσινο φόντο", εντελώς αυθόρμητα και συνειρμικά μου "πέρασαν" απο το (λίγο) μου μυαλό τα εξής "φόντα"





Δε βλέπω να σχολίασε κανείς τα φόντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Truth
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 14:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Truth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Vril Εγω τα σχολίασα

quote:
Πραγματικα παράξενο , με μία σκεψη μου ηρθε πως η ΟΜΙΛΙΑ θα ειναι για την Εκκλησια; (δικεφαλος αετος ) και για καποιου ειδους συνεργασιας και κομπινας τον 2 κομματων και της εκκλησιας?

Και εβγαλα ενός είδους "συμπέρασμα"

Φιλικά,
Στάθης-Truth

Truth... The truth is out there ...
Seek it...and it`ll find you
---------
Απαισιοδοξος ειναι ενας αισιοδοξος με εμπειρια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

groper60
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 16:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους groper60  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ jonniebegood μου έδωσες μία ιδέα. Εάν το Μ είναι στην αγγλική γλώσσα τότε πιθανώς το Πλέγμα Μ να έχει σχέση με το Millenium και την εποχή του Υδροχόου.
Αγαπητέ Cryagnus θα με ενδιέφερε να γράψεις περισσότερα για ο Πεδίο Μ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 17:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ groper60 ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ.....

ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ.....
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy