ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΚΔΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Messiah-4-
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 20:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Messiah-4-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ.... ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΓΡΑΦΩ ΕΔΩ.... ΕΙΧΑ ΑΡΚΕΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΣΑ ΛΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ..... ΟΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΣΥΚΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΠΕΡΝΕΙ ΠΡΩΙ.... ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ..... ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΕΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΚΤΛ....
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΝΤΑΛΑΣΣΟΥΝ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥΣ..... ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ... ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΑΙΘΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΩ ΣΤΟΝ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΩΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΘΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΔΩ.... ΙΣΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΛΙΓΟ ΤΡΕΛΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ..... ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ....
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 00:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ψυχή είναι αθάνατη... Aρα κάπου πάει μετά το θάνατο. Γιατί όμως όχι μόνο στον δικό μας κόσμο? Eίναι ανάγκη να υπάρχουν κι άλλοι?

ValGraph

Edited by - valgraph on 25/04/2005 00:02:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Messiah-4-
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 02:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Messiah-4-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΑΔΕ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΙΘΑΝΕΙ...... ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 18:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Messiah-4-

Εμένα δε μου φαίνεται καθόλου τρελλή η άποψή σου.
Απεναντίας.
Οι εσωτερικές παραδόσεις λένε, πως εκτός από τον ορατό φυσικό μας κόσμο, υπάρχουν τουλάχιστον άλλοι δύο αόρατοι κόσμοι, όπου πηγαίνουμε όταν φεύγουμε από τούτον εδώ.
Ο αστρικός κόσμος και ο νοητικός κόσμος - το Δεβαχάν.
Εκεί, είναι σα να γεννιόμαστε μετά από το θάνατό μας και πιθανό να ζούμε μία άλλη ζωή, σχετική με το τι έχουμε πετύχει - μάθει - κατανοήσει, στον φυσικό κόσμο.
Μετά από την παρέλευση κάποιου χρονικού διαστήματος, κι εφόσον είμαστε έτοιμοι και υπάρχουν οι κατάλληλες καρμικές συνθήκες, που να εξυπηρετούν και το θείο σχέδιο, επανενσαρκωνόμαστε στον φυσικό κόσμο.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Messiah-4-
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 18:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Messiah-4-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?? ΤΟ ΣΥΓΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΝΩ ΑΦΩΝΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΙΠΩΘΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 12:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Messiah-4-,

Δεν είναι καθόλου περίεργο που σου ήρθε μία τέτοια σκέψη "εκεί που καθόσουν, τελείως στο άσχετο".
Εάν όντως συμβαίνει - που προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο γιατί να μη συμβαίνει - έχουμε ταξιδεύσει κι εσύ κι εγώ και όλοι μας, τόσες φορές ανάμεσα στους δύο αυτούς κόσμους, που μέσα μας βαθιά, κάτι ξέρουμε.

Για την ακρίβεια, αυτό το οποίο περιγράφεις, στηρίζεται στη θεωρία της μετενσάρκωσης.
Η ψυχή, ξεκινάει ασυνείδητη - σχεδόν - την πορεία της, μέσα από τους κόσμους. Αυτό έχει αρχίσει, εδώ και δυσεκατομμύρια χρόνια. Στο ταξίδι της αυτό, ζει σε διαφορετικούς κόσμους/σφαίρες και όσο εξελίσσεται, τόσο η συνείδηση αυτοαναγνωρίζει τον εαυτό της.
Στον κόσμο που ζούμε, στον φυσικό κόσμο, ο άνθρωπος έρχεται στη "ζωή" με τη γέννησή του, και φεύγοντας από αυτήν, κατοικεί για κάποιο χρονικό διάστημα σε άλλες σφαίρες ύπαρξης (ανάλογα με την εξέλιξή του) για να ξαναγυρίσει πάλι στον κόσμο ετούτο. Έτσι, "παγιδευμένος" στον τροχό των μετενσαρκώσεων λόγω του κάρμα (του νόμου της ανταποδοτικής δικαιοσύνης, που σκοπό έχει να μας κάνει να μάθουμε, μέσα από τα σφάλματα αλλά και τις νίκες μας), αποκτά όλο και περισσότερη αυτεπίγνωση.

Μπορείς να διαβάσεις το εξαιρετικό θέμα:

Κάρμα & Μετενσάρκωση (σειρά γνώσης)

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Messiah-4-
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 12:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Messiah-4-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Se euxaristo poly amalia mou.... na sai panta kala.. kai elpizo kapoia fora na mathoume pio polla gia ayti to taksidi tis psixis mas.. kalo sou pasxaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 17:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την γνώμη μου η έρευνα στον κόσμο της καβαντομηχανικής, θα επιφέρει τρομακτικές αλλαγές στις αντιλήψεις που έχουν πολλοί για τον "ορθόδοξο" κόσμο. Υπάρχουν επιστημονικές ενδείξεις που ενισχύουν τη θεωρία των υπερχορδών και των παράλληλων συμπάντων. Οψόμεθα...

Φιλικά, Νότης!

"Παντεπόπτης Οφθαλμός"

"Πανδαισία Θαυμάτων..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ε.μ.Α
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
221 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2005, 17:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ε.μ.Α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σας
αυτό το θεμα μου θυμιζει το (μάτι2) την ταινία
συμφωνώ ότι το θέμα έχει σχέση με μετενσάρκωση ξέρω ότι αυτή η φιλοσοφία έρχεται από τις ανατολικές χώρες και (από τον βουδισμό? δεν είμαι σιγουρι)
λέγετε ότι αν έχεις κάνει αμαρτίες... στην επόμενή σου ζωή θα γεννηθείς μες στην δυστιχία..

φιλικά Ε.μ.ΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 17:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά την γνώμη μου η έρευνα στον κόσμο της καβαντομηχανικής, θα επιφέρει τρομακτικές αλλαγές στις αντιλήψεις που έχουν πολλοί για τον "ορθόδοξο" κόσμο. Υπάρχουν επιστημονικές ενδείξεις που ενισχύουν τη θεωρία των υπερχορδών και των παράλληλων συμπάντων. Οψόμεθα...

Από τη στιγμή που ο Αϊνστάιν, έθεσε το αρχικό του ερώτημα "τι θα συνέβαινε, εάν μπορούσαμε να κυνηγήσουμε μία αχτίδα φωτός;"
όλα όσα οι επιστήμονες θεώρησαν δεδομένα για τον κόσμο γύρω μας, έμελλε να αλλάξουν. Η αντίληψή μας για έναν χώρο τριών διαστάσεων και του χρόνου, ως τη γραμμή που ταξιδεύει μέσα στις διαστάσεις αυτές άλλαξε, μόλις έγινε φανερό πως και ο χρόνος ο ίδιος, είναι μία διάσταση επίσης, στον οποίο οι έννοιες ταχύτητα, επιτάχυνση και επιβράδυνση, έχουν επίσης σημασία.
Μα τότε, εάν και ο χρόνος είναι μία διάσταση, τι μας εμποδίζει να υποθέσουμε πως κι αυτός, εφόσον υπόκειται στους νόμους της κίνησης, συμπεριλαμβάνεται σε ένα σύμπαν, το οποίο έχει τουλάχιστον άλλη μία διάσταση;
Και αν όντως υπάρχει αυτή η τουλάχιστον άλλη μία, γιατί μέχρι σήμερα δεν την έχουμε αντιληφθεί ή ονομάσει;

Η θεωρία των υπερχορδών, η οποία φιλοδοξεί να γεφυρώσει το χάσμα μακρόκοσμου και μικρόκοσμου, ή αλλιώς τη θεωρία της σχετικότητας με την κβαντική φυσική, εισηγείται για την ύπαρξη 10 ή και περισσότερων διαστάσεων...
Και αυτό προς το παρόν, δεν αποτελεί μία λύση στο αιώνιο ερώτημα του φυσικού "τι τρέχει με τον κόσμο το σύμπαν και τα πάντα;",
αλλά ανοίγει το "κουτί της Πανδώρας" για να συνειδητοποιήσουμε επιτέλους την άγνοιά μας, που μέχρι τώρα μας έδινε το αυθαίρετο δικαίωμα να θεωρούμε ως δεδομένα, μόνο όσα μπορούσαν να παρατηρήσουν τα δύο φυσικά μάτια μας.

"Οψόμεθα" λοιπόν αγαπητέ Σκορπιέ Νότη, προσωπικά όμως πιστεύω πως θα οψόμεθα για πολύ ακόμα.
Ίσως τελικά, να μας παρηγορούσε και λιγάκι, να πιστεψουμε στη μετενσάρκωση.
Πως αλλιώς, κάποτε θα μάθουμε;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2005, 19:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω κι εγώ κάτι ανάλογο φίλε μου. Σίγουρα κάπου πηγαίνουμε, όπως αναφέρθηκε. όμως μου αρέσει να κάνω και μια άλλη σκέψη. Για σκεφτείτε, όταν πεθαίνουμε, ο κανένας να πηγαίνει εκεί όπου πιστεύει ότι θα πάει. Ένας Χριστιανός π.χ στον παράδεισο ή στην κόλαση, ένας βουδιστής να μετεμψυχώνεται κτλ. Βέβαια με αυτή τη σκέψη το πρόβλημα είναι που πάει κάποιος που δεν πιστεύει τίποτα! Τέλοσπαντων, μου αρέσει επίσης να σκέφτομαι ότι υπάρχουν και κάποια άλλα ενδεχόμενα. Ο Τζ.Τόλκιν π.χ που έγραψε τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, όταν πέθανε να του δόθηκε η ευκαιρία να ζήσει σαν άνθρωπος στη Μέση Γη, στον κόσμο δηλαδή που αυτός δημιούργησε! Τρελή σκέψη, αλλά γοητευτική, γιά μένα τουλάχιστον! Τι λέτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Messiah-4-
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 01:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Messiah-4-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ..... ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΝΕΙΡΑ...... ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟ. ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΑΣΕΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ.... ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ ΤΟΥ. (Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΤΩΡΑ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2005, 10:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ

ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ;
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΣΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΑΔΙΑ ΑΚΟΜΗ(ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΛΗΨΗ) ΠΕΘΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΚΕΛΥΦΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΕ ΤΟΤΕ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Red_Alert
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 11:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Red_Alert  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H ψυχή είναι αθάνατη... Aρα κάπου πάει μετά το θάνατο. Γιατί όμως όχι μόνο στον δικό μας κόσμο? Eίναι ανάγκη να υπάρχουν κι άλλοι?

ValGraph

Edited by - valgraph on 25/04/2005 00:02:18


Η Ψυχη ειναι αθανατη... χμμμ... που το ξερεις εχεις αποδειξεις? Εγω γι' αυτο εχω πολλες αμφιβολιες!!! (προσωπικη αποψη)

MetallicaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy