ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αν στο άνοιγμα ενός παραθύρου καταρρίπτονταν όλες οι θρησκευτικές μου ιδεολογίες τι θα έκανα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΝΤΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 14:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σέ όλους είμαι καινούργιος στην παρέα σας δέν ξέρω καν αν το θέμα σας ενδιαφέρει η όχι αλλά φανταστήτε ένα κόσμο χωρίς θρησκείες πως θα ήτανε?
Μην βιαστήτε να απαντήσεται και η απάντηση σας θα πρέπει να συμπεριλάβει την διαφορετικότητα των συναθρώπων μας.

Α/Δ

ΑΝΤΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 15:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σάς φαίνεται πολύ απλό το θέμα αλλά σκεφθήτε λίγο την εξελεκτική πορέια του ανθρώπου παράλληλα με την εξελεκτική πορεία των θρησκείων.
Αν όλοι οι άνθρωποι έχουν αυτοέλεγχο η όχι και άν όλοι πιστεύουμε στόν αυτοέλεγχο των ίδιων θεμάτων.

Α/ΔΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 15:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλος ηρθες Φιλε ΑΝΤΡΟΣ
Πιστευω οι ανθρωποι θα χανανε καθε Ελπιδα για "σωτηρια" και θα πεφτανε σε μια βαθια απελπησια..



..Learn to listen and you will learn to learn...

Edited by - Conqueror on 27/04/2005 15:59:51

Edited by - Conqueror on 27/04/2005 16:00:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 16:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ φίλε Congueror,
αυτοί οι άνθρωποι είναι οι ευαίσθητοι υπάρχουν όμως και κάποιοι άλλοι
αυτοί πως θα αντιδρούσαν?

Α/ΔΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 16:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σκεφθούμε ότι κάποτε οι άνθρωποι έτρωγαν ο ένας τον άλλον μέχρι που κάποιος φοβισμένος τους μύησε σε κάποια πρωτόγονη θρησκεία για να το σταματήσει απο τότε πόσοι διαφορετικοί κανόνες εξέλιξαν τις θρησκείες που και αυτές με την σειρά τους πόσο συνέβαλλαν στην διημιουργία των κοινοτήτων που αύξησαν τα προβλήματα αύξησαν τους κανόνες κ.λ.π. Μηπως αν πραγματικά ανακαλύπταμε ένα τόσο τραγικό μυστικό να το κρατούσαμε αυστηρά για τον ευατό μας?

Α/ΔΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 17:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο υπαρχει θανατος θα υπαρχουν και οι θρησκειες.
Μπορει σημερα να μην χρειαζεται καποιος μια θρησκεια για να εχει ηθικη θεωρηση του κοσμου-κατι που σε παλαιοτερες εποχες μπορει να ηταν και αναγκαιο σε λαους που ζουσαν με κτηνωδεις συνηθειες-, αλλα μπροστα στο θανατο για την ωρα οι θρησκειες δινουν διαφορες εξηγησεις και ελπιδες στις οποιες πολλοι βρισκουν ηρεμια και απαντησεις που τους αρκουν για να πορευτουν στη ζωη τους.
Πιστευω πως δανειζομαστε η δημιουργουμε τους “μυθους” και τις πιστες μας για να αντιμετωπισουμε τα οσα μας φοβιζουν, μας πονανε, και τα οσα δεν καταλαβαινουμε. Ακομα και οι πιστοι της ιδιας θρησκειας βιωνουν την πιστη και τη θρησκεια τους ο καθενας με το δικο του, ιδιαιτερο τροπο στην ψυχη του.
Δεν εχω κανενα προβλημα με τις θρησκειες απο τη στιγμη που δεν διδασκουν κανενος ειδους μισος απεναντι σε ο,τιδηποτε διαφορετικο. Δεν εχω επισης κανενα προβλημα απεναντι σε οποιον δηλωνει αθεος η αθρησκος η αδιαφορος απλως απεναντι στο θεμα. Εκεινο που με ενοχλει, με θυμωνει, με πληγωνει, ειναι οταν οι θρησκειες χρησιμοποιουνται για χειραγωγηση και εκμεταλλευση. Οταν δηλαδη γινονται εγκληματα και πραξεις αντιθετες με τις διδασκαλιες μιας θρησκειας στο ονομα ομως της θρησκειας, με προσχημα κατι που οι πιστοι του πιστευουν και αποδεχονται ως αγνο, ειρηνικο, και ομορφο. Την ιδια ενοχληση μου προκαλλουν και ορισμενοι που δηλωνουν αθεοι και στρεφονται και δημοσιως εναντιον μιας θρησκειας. Δεν αναφερομαι σε κριτικη απεναντι σε πιστους και στις πραξεις τους(κατι που πιστευω πως πρωτα οι ιδιοι οι πιστοι πρεπει να κανουν οταν πεφτει στην αντιληψη τους κατι μεμπτο), αλλα στο μενος με το οποιο χτυπουν την πιστη αυτη καθ’αυτη.
Εχω την εντυπωση πως η πιστη ειναι κατι βαθια προσωπικο και ιερο για τον καθε ανθρωπο και οσο φωτισμενος κι αν ειναι δεν μπορει να εξηγησει απολυτα το καθετι, δεν ειναι παντογνωστης. Εχει διαλεξει κατι που του ταιριαζει και συμφωνει με αυτο και τον βοηθαει στη ζωη του και στη συμβιωση του με το περιβαλλον του. Καποιος που δεν ενστερνιζεται τα ιδια πιστευω, ποσο μαλιστα οταν δεν εχει κανενος ειδους θρησκευτικο πιστευω, λογικα θα επρεπε να ειναι αδιαφορος στις διαφορες διδασκαλιες εφοσον δεν τον εκφραζουν και οχι να στρεφεται εναντιον τους.
Τοτε δεν μονον αθεος, αλλα γινεται ,για παραδειγμα, αντι-χριστιανος, αντι-μωαμεθανος, αντι-εβραιος και τα αντι- συνεχιζονται επ’απειρο. Κανει ισως το αντιστοιχο με το σφαλω στο ονομα μιας θρησκειας: στο ονομα της αθειας του γινεται εχθρος των οσων δεν πιστευει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 18:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elder Sister 1
Ευγε,
Με συγκίνησες είπες αλήθειες ταυτισμένες με τα πιστεύω μου που με λίγους ανθρώπους συζήτησα και πολύ σπάνια .

Ειμαι καινούργιος στο forum και κατάλαβα ότι υπάρχει επίπεδο.

Θα έχω τώρα καπου να μιλάω.

Η άπάντηση στο ερώτημα μου είναι.

Αν άνοιγα ένα παράθυρο και καταρίπτονταν όλες οι θρησκεύτικές ιδεολογίες θα το σφράγιζα και δεν θα το έλεγα ποτέ σε κανένα.


Α/ΔΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 05:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΤΡΟΣ, σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Σε καλοσωριζω στο χωρο[αν και δεν
ειμαι και τοσο παλιο μελος, απλα εκανα εγγραφη πριν απο ‘σενα :)] και χαιρομαι με το ιδιαιτερα ενδιαφερον θεμα που ανοιξες. Κι εγω απο την πλευρα μου μπορω να μοιραστω αυτες τις σκεψεις με λιγους ανθρωπους και γενικοτερα αποφευγω τις θρησκευτικες αναλυσεις δια ζωσης[με ανθρωπους που δεν νιωθω πως γνωριζω καλα], γιατι καταληγουν πιο συχνα σε αγονες αντιπαραθεσεις. Θεωρητικως τουλαχιστον, αναφερομαστε σε εννοιες οπως ανεξιθρησκεια, ελευθερια λογου και πλουραλισμο, αλλα στην πραξη ειναι δυσκολο να εφαρμοστουν ακομη και οταν οι προθεσεις ειναι αγνες. Αν ειδικα θεσεις και το ερωτημα τελικα υπαρχει θεος η ειναι αναγκαιο δημιουργημα του ανθρωπου για να μην ζει σαν ζωο η για να μην πεσει σε καταθλιψη βλεποντας την αδικια, την αρρωστια, την αποσυνθεση, τοτε ειναι σαν να ριχνεις βομβα στα θεμελια ενος συνομιλητη οταν εχει θρησκευτικα κολληματα. Ειναι λιγοι αυτοι που συνειδητα αποδεχονται οτι πιστευουν γιατι το εχουν αναγκη και η θρησκεια τους η το ο,τιδηποτε αποδεχονται και στο οποιο πιστευουν ειναι ενα συστημα που επελεξαν γιατι σωζει απο την κτηνωδια και γαληνευει το νου και την ψυχη. Δεν κατηγορω κανεναν, απλα παραθετω εμπειρικα αυτο που συνηθως συναντω. Λιγους επισης που βιωνουν τη θρησκευτικη πιστη περα απο τις τυπολατρειες [που ειναι ευκολο να ακολουθησει ο οποιοσδηποτε και να ξεγελαει τον εαυτο του πως ειναι εκλεκτος] και λιγους που δηλωνουν αθεοι/αθρησκοι/αδιαφοροι και οταν η αρρωστια χτυπησει η στο νεκροκρεβατο δεν θα αναφωνισουν θεουλη μου.
Στην ερωτηση που θετεις, πιστευω πως αν υπαρχει ενα τετοιο παραθυρακι, θα το βρουν και θα το ανοιξουν και αλλοι. Καποιοι θα το κρατησουν για τον εαυτο τους. Καποιοι θα θελησουν να το μοιραστουν. Καποιοι θα αδιαφορησουν. Δεν θα εισαι μονος για πολυ αν υπαρχει.
Μου θυμισες μια εκθεση της σχολης μου. Συγκεντρωσαμε κειμενα, αποσπασματα, εικονες, αφορισμους που μας απασχολησαν και μας “σημαδεψαν” κατα τη διαρκεια του ακαδημαικου ετους. Προκαλλεσαν συζητησεις, εντασεις, δημιουργησαν συμμαχιες και εχθρες. Οι σκεψεις και οι γνωσεις καποιων ανθρωπων που αγαπησαμε, μισησαμε, που θεωρησαμε ακομη και ανεπικαιρες για την εποχη μας.
Το υλικο αυτο το καναμε pin-up, το κολλησαμε δηλαδη σε τοιχους [στις εσοχες τους ]ενος ειδικα διαμορφωμενου για την περισταση χωρου. Ο επισκεπτης επρεπε να κανει ενα ταξιδι κυριολεκτικα[λογω διαμορφωσης του χωρου] και μεταφορικα μεσα στις σκεψεις που συγκεντρωσαμε. Στην αρχη του ταξιδιου υπηρχε ενα μηλο. Ενα ολοκληρο μηλο, συμβολο της τροφης, της πνευματικης μας τροφης και γνωσης που πηραμε στο ταξιδι που καναμε εκεινο το χρονο στο μεταπτυχιακο μας. Κατω απο καθε κειμενακι υπαρχαν κομματακια μηλου που προσφεραμε στους επισκεπτες μας. Απο λιγο καθε φορα. Ανοιγαν παραθυρακια με τροφη: κανονικη [το φρουτο] και πνευματικη[το κειμενο, οι ιδεες, οι σκεψεις]
Καποιοι εκαναν τη διαδρομη περαστικα. Καποιοι εφαγαν κομματια μηλου. Καποιοι διαβασαν και τα κειμενακια. Καποιοι εκαναν συνδιασμους των επιλογων, καποιοι σταματουσαν για να συζητησουν και να μιλησουν και σε μας, οποτε δημιουργουσαν και ενα ακομη παραθυρακι γνωσης χωρις υλικη υποσταση, αλλα με εξισου μεγαλη σημασια για ολους μας. Τελικα δεν ειμασταν τοσο μονοι μας μπροστα στα μαγικα παραθυρακια.
Γι’αυτο σου λεω πως αν υπαρχει, εγω θα το δειξω, και οποιος θελει ας το ανοιξει κι αυτος.

Edited by - the elder sister1 on 28/04/2005 05:13:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 21:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενας κοσμος χωρις θρησκειες.χμμμ καλο θεμα μπορω να πω.νομιζω οτι ομως αυτο δεν θα γινει ποτε.ο ανθρωπος νιωθει την αναγκη να στηριχτει καπου ωστε να παιρνει δυναμη απο τις δυσκολιες τις ζωης.ετσι διμιουργει θρησκειες και πιστευοντας σε αυτες εχει απο καπου να κρατειεται.ξερω τι θα πειτε.οτι ετσι η δυναμη ανηκει στον ανθρωπο.να ετσι ειναι ο ανθρωπος ως ον ειναι παρα μα παρα πολυ χαρισματικο.εχει τρομερες δυνατοτητες αληθεια.

[img]http://www.wfu.edu/~matthetl/sunrise/angels/Mihaly.Zichy.lucifer.jpg[img]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θεομήστωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεομήστωρ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Θεομήστωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΙ ΙΔΕΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ,ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΩΞΟΥΜΕ;
ΠΟΛΛΟΙ ΒΕΒΑΙΑ,ΘΑ ΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΥΝΕ ΑΛΛΟΙ...
ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΛΠΙΔΑ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 14:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΔΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΙ ΙΔΕΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ,ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΩΞΟΥΜΕ;
ΠΟΛΛΟΙ ΒΕΒΑΙΑ,ΘΑ ΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΥΝΕ ΑΛΛΟΙ...
ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΛΠΙΔΑ;

αψογη κουβεντα!
βασικα οι θρησκειες πιστευω πως αρχικα δημιουργηθηκαν απο αγνοια [ο ανθρωπος θεοποιουσε ο,τι δεν μπορουσε να εξηγησει], και μετα καποιοι πιο διωρατικοι παρατηρησαν οτι με τη θρησκεια θα μπορουσαν να ελγχουν το λαο [το οπιο του λαου κλπ]
φοβαμε ομως πως κατα καποιο τροπο η θρησκεια συγκρατει τις πραξεις καποιων που φοβουντε μια μεγαλυτερη δυναμη, ενα μεγαλυτερο κριτη. αν καταριπτοταν αυτη η ιδεα, τοτε ο ανθρωπος δε θα ειχε πλεον κανενα ενδοιασμο να κανει οτιδηποτε

learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 17:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπάρχει τέτοιο παράθυρο????
πού είναι πια - μπας και βρούμε επιτέλους τον εαυτό μας??? !!! ???


Υ.Γ. φαντάζομαι εννοείς όχι ένα κόσμο χωρίς σχέση με το Θεό, αλλά αυτό που γράφεις: έναν κόσμο χωρίς θρησκείες.....


Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 18:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το παράθυρο είναι η πύλη προς την ελευθερία.
Όσοι εθελοτυφλούν δεν το βλέπουν.
Όσοι αναζητούν, απλά το δρασκελίζουν.

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 20:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολύ καλό το θέμα!

Αυτό θα πει παράθυρο με θέα!!!

Εγώ πάλι νομίζω ότι ένας κόσμος όπου η κοινή παραδοχή του Θείου με την ταυτόχρονη έλλειψη των δογμάτων και τον κανόνων των θρησκειών,
θα ήταν πραγματικά Ο παράδεισος.

Το τρωτό σημείο της θεωρίας είναι ο άνθρωπος.

Γιατί πολύ απλά είναι ο δημιουργός των θρησκειών.
Οπότε δεν θα αργούσε και πολύ να εφεύρει την καινούρια θεώρηση του κοινώς αποδεκτού Θεού.

Τη μεταθρησκεία(ίσως?).

Η ιδέα αυτού, που εγώ θα θεωρούσα παράδεισο, προϋποθέτει όμως πολλά.
Θα ήταν αναγκαία η συνειδητοποίηση και ο προβληματισμός σύσσωμης της ανθρωπότητας
και η συνολική αποδοχή ενός νέου συστήματος αξιών.

Δυστυχώς δεν θεωρώ ότι η κοινωνία έχει ωριμάσει αρκετά ώστε να μεταλλαχτεί σε τέτοιο βαθμό και σ'αυτή την κατεύθυνση,
αλλά αν υπήρχε ένα τέτοιο παράθυρο θα υπήρχε μια ισχυρή ελπίδα!

Πάντως φίλε μου πολύ καλή η ιδέα...μακάρι!


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 10:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν θα εκπλησομουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 21:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταριπτοντας τον θεο ,οποιος και αν ειναι αρνεισαι και την υπαρξη
ψυχης.Ετσι υποχρεωνεσαι να ζεις σε εναν απολυτως υλιστικο κοσμο
χωρις τελικο νοημα.Πολυ παγωμενο δεν ειναι?
Πολυ σκληρος συμβιβασμος να ζης χωρις λογο για να πεθανεις.Μαλλον θα επιχειρουσες να φτιαξεις ενα δικο σου θεο για να πιστευεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 21:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΛΙΣΤΙΚΟ ΚΙ ΙΣΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ.
ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy