ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αναδρομή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Λυκόφρων
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 15:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λυκόφρων  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτό το θέμα δε θα ήθελα να επιχειρηματολογήσω περί μετεσάρκωσης. Για δικούς μου λόγους και με δικό μου τρόπο, πιστεύω.

Ήθελα να ρωτήσω τους υπόλοιπους αν γνωρίζουν πρακτικούς τρόπους αναδρομής σε περασμένες ζωές. Όταν λέω πρακτικούς, εννοώ να μπορεί να τους εφαρμόσει ένας σύγχρονος κάτοικος της πόλεως με μικρές θυσίες (π.χ. μπορώ να κόψω τον καφέ για μερικές μέρες).

Δεν μπορώ να πιστέψω πως η πόρτα έχει κλείσει για μας που ατυχήσαμε να ζούμε σε τέτοιες εποχές. Οι θεοί θα έχουν προνοήσει κάποιο μονοπάτι.

Αντιφών ερωτηθείς τί εστι μαντική απεκρίθη: ανθρώπου φρονίμου εικασμός.

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2002, 23:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλώς μας όρισες!!
Σίγουρα πρέπει να υπάρχει κάποιο τρόπος...απλά δε ξέρω τί σκοπό θα εξυπηρετούσε να ήξερες...Πάντως αν ήμουν στη θέση σου δε θα απευθυνόμουν σε κάποιον που ισχυρίζεται ότι μπορεί να με "γυρίσει" πίσω...
Τέλος ας εξετάσουμε την πιθανότητα να υπάρχουν ενδείξεις μέσω ονείρων...ας περιμένουμε κι άλλους!!
ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 00:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να κάνει κάποιος αναδρομή, που βασίζονται κυρίως στον υπνωτισμό και στην ελεγχόμενη φαντασίωση. Οι πιο ασφαλείς από αυτούς τους τρόπους, σου δίνουν μια πολύ αμυδρή εντύπωση, τόσο αμυδρή, που αισθάνεσαι είτε ότι είχες ονειρευτεί (και δεν είχες στην πραγματικότητα υπνωτιστεί - πράγμα αρκετά πιθανό), είτε ότι την όλη υπόθεση τη σκάρωσε η φαντασία σου (στην ελεγχόμενη φαντασίωση).
Κάποτε έκανα παρέα με έναν υπνωτιστή που έκανε επαγγελματικά αναδρομές, και είχαμε μιλήσει για τους τρόπους, επίσης κάποια εποχή που ζούσα στην Αγγλία, είχα μία γνωρημία με έναν ψυχολόγο που ασκούσε τη μέθοδο του υπνωτισμού.
Σε πειράματα που έκανα μετά μόνη μου, είχα ποικίλλα αποτελέσματα, δεν ήταν όμως αρκετά για να βγάλω ένα σωστό στατιστικό συμπέρασμα...

Πάντως αν ασχοληθείς ερασιτεχνικά, αυτά που θα πετύχεις θα είναι πολύ "φλου", αν και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον.

Πρέπει πάντως να βρεις και αρκετά υποψήφια θύματα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 03:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Λυκόφρων υπάρχουν 2 τρόποι της ύπνωσης και της μυο-χαλάρωσης. Ο πίο γνωστός στην Ελλάδα που χρησιμοποιεί την πρώτη μέθοδο είναι Βουλούκος, που έχει κάνει αρκετές αναδρομές και στην τηλεόραση. Η ιστοσελίδα του είναι

http://www.bouloukos.gr/pindex.htm

Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι η αναδρομή είναι ακριβό χόμπι (γύρω στις 40.000 ΔΡΧ)

Για τον δεύτερο θυμάμαι πρός το παρόν μόνο το μικρό του όνομα "Γιώργος", και αυτός πολύ γνωστός, θα το θυμηθώ και θα στο γραψω (νομιζω εχει Κρητικό επώνυμο σε -άκης)
Πρός το παρόν επισκέψου την επόμενη σελίδα για πλάκα και μάθε τι ήσουν στην προηγούμενη ζωή σου...

http://asterix_stars.tripod.com/contents/pastlife.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λυκόφρων
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2002, 17:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λυκόφρων  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

Πλωτίνε, το Βουλούκο τον έχω δει στην τηλεόραση και μου φαίνεται πολύ άγριος βρε παιδί μου...

Όσο για τον... Κρητικάκη, τον έχω ακουστά. Πάει μια φίλη μου εκεί και μου έχει δώσει και πληροφορίες για μια-δυο περασμένες συναντήσεις μας. Για τον "Κρητικάκη" είπα πως μπορώ να κόψω τον καφέ για μερικές μέρες αλλά τεσπα... το αναβάλλω συνέχεια.

Αμαλία, θα ενδιαφερόμουν περισσότερο για τη μεθοδολογία των πειραμάτων σου όπου θα έχω τον πλήρη έλεγχο. Μπορεί να βγάλω πολύ "φλου" συμπεράσματα όπως λες, αλλά είμαι σίγουρος πως, όπως λες, θα έχουν εν-ΔΙΑ-φέρον.

Η σελίδα πάντως είχε γούστο...

Αντιφών ερωτηθείς τί εστι μαντική απεκρίθη: ανθρώπου φρονίμου εικασμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2002, 22:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΠΡΙΩΤΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ.

Εγραφε και στο "τρίτο μάτι" νομίζω παλιότερα.

Μην προσπαθήσετε να βρείτε το τηλέφωνό του μέσω 131, γιατί το μόνο που θα καταφέρετε είναι να ενοχλήσετε τους υπόλοιπους τέσσερεις Κυπριωτάκηδες Γιώργους, που δεν είναι υπνωτιστές (όπως με διαβεβαίωσαν οι γυναίκες τους) και λαμβάνουν καθημερινά τηλεφωνήματα από άτομα που τον ψάχνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 23:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειάσας και πάλι.

Επανήλθα μετά από λίγο καιρό. Ελπίζω να πρόλαβα το ενδιαφέρον σας για το συγκεκριμένο θέμα. Οι πληροφορίες που θα γράψω πιο κάτω, βασίζονται σε συζητήσεις - πειράματα που έκανα παλιότερα και σε προσωπική εμπειρία, + κάποιες άλλες πηγές...

Αρκετά συνοπτικά...
Σημ: Οι όροι "θύτης" και "θύμα" αναγράφονται χιουμοριστικά και δεν ακριβολογώ

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:
Να έχει ("το θύμα") φάει ελαφριά πριν από τη διαδικασία της αναδρομής, να είναι ξεκούραστο. Το άτομο που θα αποτελέσει τον καθοδηγητή, να είναι σοβαρό και να εμπνέει στο θύμα εμπιστοσύνη κι όχι να φαίνεται τσαρλατάνος ή ότι πειραματίζεται εις βάρος του άλλου. Παρόλα αυτά, και οι δύο, θύτης και θύμα - ιδίως όμως το θύμα- μπορούν να γελάσουν κατά τη διάρκεια, πράγμα όχι και τόσο κακό τελικά.

Ο χώρος ήσυχος με θερμοκρασία μέτρια και χαμηλό φωτισμό. Τηλέφωνα και κουδούνια απενεργοποιημένα. Ενα μαγνητόφωνο που θα γράφει τη συνομιλία θύτη και θύματος (στο pause κατα την αρχική διαδικασία και ανοίγει μόλις αρχίζει η βασική διαδικασία). Επίσης, ένας καναπές ή ένα κρεββάτι, όχι όμως μαλακό με κουβέρτες κ.λ.π., που να παραπέμπει στον ύπνο.

Αυτά για την αρχή του πειράματος - που δεν είναι πέιραμα...

ΦΑΣΗ 1η:
Βασική τεχνική χαλάρωσης με καθοδήγηση από τον ομιλητή, όχι για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, τόσο όσο χρειάζεται για να αποκτηθεί επαφή και να αφεθεί η σκέψη και η φαντασία του θύματος στον ομιλητή. Στο διάστημα αυτό, δίνονται οδηγίες για το πως θα ξυπνήσει το θύμα (π.χ. μετρώντας - ο ομιλητής- δυνατά ως το 3), αν και αυτές οι οδηγίες μπορούν να υπενθυμιστούν και μετά. Επίσης εντολές του στυλ: "όταν ξυπνήσεις θα αισθάνεσαι πολύ όμορφα, δεν θα θυμάσαι κάτι που σε στεναχώρησε", κ.λ.π.
ΦΑΣΗ 2η:
Καλείς το θύμα να σε ακολουθήσει με τη φαντασία του (που θα προσπαθεί να ζωντανεύει σε εικόνες μέσα στο μυαλό του), σε μία πορεία πλούσιας αισθητικής φύσεως π.χ.: Σε ένα δάσος με παχύ και δροσερό γρασίδι και μυρωδιά από φρέσκο χώμα, πουλάκια που κελαιδάνε... Γενικά, πράγματα που μπορεί κάποιος να φαντασιωθεί εύκολα και που τον συνεπαίρνουν.
Σιγά - σιγά τον οδηγείς σε κάποιο πέρασμα - γέφυρα (γενικά αυτό μπορεί να είναι και είσοδος σε ένα άλλο τοπίο ή να βουτήξει σε μια θάλασσα και να συνεχίσει εκεί την πορεία του. Το τι θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται από το πόσο καλά ξέρεις να ψυχολογείς τον άλλο.)
Η πορεία - χοντρικά - τελείωνει σε κάποιο κλειστό χώρο όπως σπίτι, σπηλιά κ.λ.π., όπου πολύ κουρασμένο το θύμα, βρίσκει ένα κρεββάτι - βωμό - ότι θεωρήσετε ότι ταιριάζει καλύτερα - και κοιμάται βαθιά.
ΦΑΣΗ 3η:
Το θύμα ξυπνάει ανανεωμένο σαν μέσα σε όνειρο και αρχίζει να περπατάει σε έναν δρόμο. Ο δρόμος αυτός (σύμφωνα με τη δική σας καθοδήγηση) οδηγάει σε μια πόρτα - την πόρτα του σπιτιού του - της περασμένης ζωής όμως. Εχετε πει στο θύμα ότι έχει μια ηληκία παιδική, οπότε αρχίζετε να ρωτάτε ερωτήσεις που θα μπορούσε να καταλαβαίνει σε αυτή την ηληκία, όπως: είναι μεγάλη η πόρτα, τι χρώμα έχει... Μόλις μπει (κάθε άνθρωπος έχει ένα σπίτι πιθανότατα) ρωτάτε για τα άλλα άτομα που είναι μέσα κ.λ.π.

Γενικά, μέχρι αυτή τη φάση, κι εσείς αλλά και το θύμα μπορεί να νομίζετε ότι όλα είναι μια φάρσα που δημιουργεί το μυαλό το δικό σας αλλά και του θύματος. Γιαυτό χρειάζεται το μαγνητόφωνο. Οταν τελειώσει όλη η διαδικάσία μπορεί να βρεθείτε μπροστά από εκπλήξεις...

ΦΑΣΗ 4η:Αφού εξερευνήσετε την παρούσα κατάσταση, ρωτώντας ερωτήσεις που να μπορεί να απαντήσει το θύμα, κι όχι ανόητες π.χ. "που είναι η ηλεκτρική κουζίνα;"- μπορεί να μην υπήρχε εκείνη την εποχή-, αλλά "είναι μέρα, νύχτα, κάνει κρύο, με τι μετακινούνται οι άλλοι άνθρωποι, κ.λ.π." βγάζετε κάποια συμπεράσματα. Μετά λέτε στο θύμα να ξαπλώσει, ή να κλείσει τα μάτια του και να μετρήσει, ή να πει κάποια λέξη (αυτό εξαρτάται από τη δική σας επινοητικότητα) και να βρεθεί 5 χρόνια μπροστά.
Και ούτω κάθε εξείς...

Μην κουράσετε πολύ το θύμα.
Μην ξεχνάτε ότι όσο πιο πολύ ώρα γίνεται η διαδικασία, τόσο πιο βαθιά μπορεί να ναρκωθεί το άτομο. Ετσι, μπορεί στην αρχή, να έκανε πλάκα και μέτα να μη θυμάται που βρισκόταν και τι έλεγε.

Γενικά, αυτός ο τρόπος είναι ένας από τους παραδοσιακούς, βασίζεται πολύ στην κρίση και την επινοητικότητα του θύτη και γενικά είναι ακίνδυνος για τα περισσότερα άτομα.
Αν δείτε πως το θύμα δυσκολεύεται να ξυπνήσει (πράγμα λίγο απίθανο αν του έχετε δώσει καλό "password" ξυπνήματος, γιατί αν έχει φτάσει σε σημείο να έχει όντως υπνωτιστεί και να μην ξυπνάει, τότε έχει περάσει στο υποσυνείδητό του και το "password" ...)τότε το χτυπάτε ελαφρά και κοφτά στον ώμο, η φυσάτε δυνατά και κοφτά μπροστά στο πρόσωπό του.

Αυτά για την ώρα.
Ελπίζω να ήμουν όσο διαφωτιστική γίνεται. Είναι λίγο κουραστικό να γράφεις και να σκέφτεσαι συγχρόνως, και επειδή αυτό ακριβώς έκανα, ότι απορίες υπάρχουν θα τις συζητήσουμε και θα συμπληρώσουμε ότι πρέπει να ειπωθεί, με διάλογο.

Χαιρετώ, προς το παρόν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λυκόφρων
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2002, 19:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λυκόφρων  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας γράφεις. Άρα πειράματα αναδρομής μπορούν να ξεκινήσουν δύο καλοί φίλοι.

Ασφαλώς δεν είναι παιχνιδάκι αλλά έτσι όπως το περιγράφεις δεν είναι και κάτι το εξωφρενικά δύσκολο. Χρειάζεται λίγη μεθοδικότητα και σοβαρότητα (όχι σοβαροφάνεια!).

Θ'αρχίσω να ψάχνω για το "θύτη" μου

Ευχαριστώ!

Αντιφών ερωτηθείς τί εστι μαντική απεκρίθη: ανθρώπου φρονίμου εικασμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2002, 23:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Ουτε δύσκολο, ούτε εύκολο θα το έλεγα.
Εξαρτάται από το πόσο καλός ψυχολόγος είσαι, πόσο ευρηματικός είσαι και τι χημεία έχεις με τον άλλο.
Αυτά, βέβαια για να αρχίσεις.
Γιατί η μέθοδος που προανέφερα είναι μόνο για να πειραματιστείς, και για να τα καταφέρεις πραγματικά θέλει πολύ περισσότερες γνώσεις, αλλά και κόπο.
Κι εγώ πειραματίστηκα με αυτόν τον τρόπο, δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν οι ιστορίες που άκουσα ήταν απλά φαντασίες, ή είχαν στοιχεία από την πραγματικότητα, τουλάχιστον όμως, τα "θύματα" λέγανε μετά ότι ειχαν έναν πολύ ευχάριστο περίπατο στο δροσερό γρασίδι του δάσους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2002, 23:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Λυκόφρων

Ο Βουλουκος μπορει να ειναι περιεργος στην οψη, αλλα μου φαινεται οτι ξερει τι κανει...Παντως οπως και να εχει πρεπει να προσεξεις πολυ, γιατι εκεινη την ωρα (της αναδρομης), θα εισαι ουσιαστικα ερμαιον...Οποτε μην λαβεις βιαστικες αποφασεις...

Χαιρε!

Αν και δεν μου απαντησες για την ερμηνεια της λεξεως...

"Μηδέν άγαν"...Χίλων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λυκόφρων
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2002, 10:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λυκόφρων  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία, τα περί χημείας το θεώρησα "ευκόλως εννοούμενο". Κι έχω ήδη υπόψη μου άτομο με το οποίο θα είχαμε καλά αποτελέσματα. Όσο για γνώσεις... γνωρίζω αρκετά πράγματα, τώρα αν αρκούν ή όχι... Θα δείξει!

Για να πω πάντως την αλήθεια, θα ήθελα μια περαιτέρω δικαιολόγηση του γιατί χρειάζεται η βόλτα στο γρασίδι και για ποιο λόγο πρέπει να καταλήξει στο καταφύγιο κλπ.

Πάντως ακόμα κι αν αυτά που θα βγουν έξω είναι φαντασίες δε σημαίνει πως είναι άχρηστα, το αντίθετο μάλιστα! Άλλωστε και οι προηγούμενες ενσαρκώσεις δεν ξέρουμε τί ακριβώς είναι. Το γράφω διότι έχω μια προσωπική θεωρία περί μετενσάρκωσης, κάπως πιο σκεπτικιστική, τελείως δική μου.

Άτλα,

για τη λέξη "έρμαιον" λες

Αντιφών ερωτηθείς τί εστι μαντική απεκρίθη: ανθρώπου φρονίμου εικασμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2002, 14:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να πω πάντως την αλήθεια, θα ήθελα μια περαιτέρω δικαιολόγηση του γιατί χρειάζεται η βόλτα στο γρασίδι και για ποιο λόγο πρέπει να καταλήξει στο καταφύγιο κλπ.



Καλημέρα, και χρόνια πολλά σε όλους.

Η βόλτα στο γρασίδι, τα πουλάκια που κελαηδούν κ.λ.π. χρειάζονται αφενός για να καθοδηγήσεις το άτομο που υπνωτίζεται στην κατάσταση που θέλεις και αφετέρου για να μπορείς να οδηγήσεις την φαντασίωσή σου σε μια πορεία και να πάρεις εσύ τον έλεγχο.
Αυτό δε θα γίνοταν εύκολα αν π.χ. έλεγες: "σε υπνωτίζω, νιώθεις τα μάτια σου να κλείνουν κ.λ.π." ενώ με αυτόν τον τρόπο, το άτομο νιώθει ασφάλεια, είναι εύκολο να παρακολουθήσει μια πορεία που όλοι λίγο ή πολύ έχουμε σαν εμπειρία και δεν αμύνεται έντονα το μυαλό του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2002, 08:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προχθές σε μία απογευματινή εκπομπή με την κυρία Μακρή νομίζω, είχε τον Γιώργο Κυπριωτάκη( που δεν θυμόμουν, και μας θύμισε η φίλη Αμαλία). Αυτό που μού έκανε αρνητική εντύπωση είναι ότι είπε ότι ο ίδιος έχει κάνει πάνω απο 200!! αναδρομές σε προηγούμενες ζωές του..Βάση των κανόνων της μετενσάρκωσης με ένα τέτοιο αριθμό ενσαρκώσεων η ψυχή του πρέπει να ήταν πολύ ανώριμη..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 16:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως έννοούσε προσπάθειες αναδρομής και όχι 200 περασμένες ζωές;

Γιατί μου φαίνεται λίγο "χονδρό" να έιπε κάτι τέτοιο, τη στιγμή που απ'ότι ξέρω ψάχνεται αρκετά με τη μεταφυσική και μου μοιάζει παράλογο να κάνει τέτοιες δηλώσεις...

Δεν ξέρω πάλι. Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 14:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ.
Μετά από άνοιγμα παρόμοιου θέματος στο φόρουμ από την αφεντιά μου, με τίτλο προηγούμενες ζωές και αναδρομές, αποφάσισα (μετά από προτροπή της Αμαλίας) να μεταφέρουμε το θέμα εδώ, μιας και ήδη έχει γίνει μια παρόμοια κουβέντα και υπάρχει το ξεκίνημα.
Φίλη Αμαλία, από ότι βλέπω περιγράφεις σε γενικές γραμμές την μέθοδο που χρησιμοποιεί ο Γιώργος ο Κυπριωτάκης (δεν ξέρω βέβαια αν την χρησιμοποιούν κι άλλοι), που δεν είναι ακριβώς ύπνωση, αλλά μέθοδο βαθιάς χαλάρωσης.
Θα πρέπει να πω εδώ, πως για χρόνια έψαχνα να βρω κάποιον που να ασχολείται με τις αναδρομές, χωρίς όμως χρήση ύπνωσης. Τα γιατί πολλά…
Πείτε με άπιστο Θωμά, πείτε με στριμμένο άντερο…το θέμα είναι πως ήθελα να έχω κατά κάποιον τρόπο να έχω όσο γίνεται κάποιον «έλεγχο» πάνω στα τεκταινόμενα, και να μην είμαι «έρμαιο» που λεει και ο ΑΤΛΑΣ στην όποια υποβολή θα μπορούσε να κάνει ο εκάστοτε υπνωτιστής…
Ήξερα λοιπόν πως υπάρχει και δεύτερη μέθοδο αναδρομής, κι έψαχνα για χρόνια να πετύχω κάτι ανάλογο στην Ελλάδα.
Όταν τελικά το βρήκα, μου χρειάστηκαν άλλα τρία χρόνια για να πάρω την απόφαση να το κάνω…Υπάρχει ένα ρητό που λεει, όταν ο μαθητής είναι έτοιμος, ο δάσκαλος εμφανίζεται. (Αν και υπάρχει και το άλλο που λεει πως όταν ο μαθητής είναι πανέτοιμος, τότε ο δάσκαλος εξαφανίζεται…τέλος πάντων).
Αν με ρωτήσει κανείς (που πολλοί φίλοι με ρώτησαν για να πούμε την αλήθεια), αν τελικά έχω πειστεί για την ύπαρξη προηγούμενων ζωών με την αναδρομή που έκανα, ή αν τελικά θα μπορούσε όλα αυτά να είναι …ονειροφαντασίες, ή παιχνίδια του ασυνείδητου…λοιπόν έχω να πω το εξής..
Ακόμα κι αν είναι το δεύτερο, δηλαδή ιστορίες κατασκευασμένες από το ασυνείδητό μας (ή υποσυνείδητο για κάποιους), είτε πληροφορίες από τα ακασικά αρχεία (το παγκόσμιο συλλογικό ασυνείδητο που καταγράφει τις μνήμες όλων των προγόνων μας και όλων των ψυχών που πέρασαν επί της γης και όχι μόνο), είτε μνήμες της πρώτης παιδικής ηλικίας, είτε για άλλους …ονειροφαντασίες του εγκεφάλου μας εξηγούμενες με νευροχημικές του διαδικασίες, ακόμη λοιπόν και κάτι από όλα αυτά να ισχύει, ακόμα κι έτσι, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό…
Γιατί ούτως ή άλλως είναι μια εμπειρία απελευθερωτική. Ακόμα λοιπόν κι αν είναι πλευρές του υποσυνειδήτου μας, που ξεδιπλώνονται εκείνη την ώρα για να «εξηγήσουν» τυχόν πιέσεις, προβλήματα, τραύματα ή απωθημένα που μας βασανίζουν, η εμπειρία είναι λυτρωτική. Είναι σαν να στήνεται μια φανταστική σκηνή, όπου το υποσυνείδητο διαλέγει τους ρόλους, τους πρωταγωνιστές και τα κοστούμια, και ξετυλίγει το «θεατρικό δρώμενο», λύνοντας έτσι προβλήματα (φυσικά όχι δια μαγείας), κατά κάποιον τρόπο, θεραπεύοντας έτσι τομείς που έπασχαν…Ακόμα κι αυτό λοιπόν να είναι η εξήγηση, αυτή η ικανότητα του εαυτού μας να αυτολυτρώνεται, να αυτοδιορθώνεται, να πετά από πάνω του παλιά …κουρέλια που δεν του κάνουν πια (κι εδώ ακριβώς είναι που παίζει τρομερά σημαντικό ρόλο ο οδηγός…που όπως λεει κι η Αμαλία θα πρέπει να είναι μαζί και ψυχολόγος, και κατ’ εμέ, θα πρέπει κυρίως να είναι αυτό, και μετά όλα τα άλλα), ακόμα κι έτσι λοιπόν αξίζει τον κόπο.
Θα πω όμως ξανά αυτό που ανέφερα στο προηγούμενο τόπικ που είχα ανοίξει.
Ο υποψήφιος για την αναδρομή θα πρέπει να είναι πραγματικά έτοιμος να κάνει ένα τέτοιο βήμα… όχι γιατί είναι κάτι τρομακτικό που μπορεί να τον φοβίσει ή να του αλλάξει την ζωή, αλλά γιατί αν δεν έχεις πραγματικά ερωτήματα, δεν θα λάβεις και πραγματικές απαντήσεις.
Αν πας για τον χαβαλέ σου ή από περιέργεια, τα αποτελέσματα που θα λάβεις θα είναι φτωχά και ανούσια και θα κλαις τα λεφτά σου…Έχω το παράδειγμα ενός φίλου μου, που πήγε με τέτοιο σκεπτικό, παρόλο που προσπαθούσα να τον αποτρέψω, και τελικά το αποτέλεσμα δεν ήταν ιδιαίτερα καλό. (Ήμουν παρούσα στην αναδρομή και το βεβαιώνω). Παρόλα αυτά, και στην δική του περίπτωση, ο ανώτερός του εαυτός του έστειλε κάποια μηνύματα που για μένα τουλάχιστον ήταν εμφανή, αλλά εκείνος δεν ήθελε να τα κατανοήσει…δεν είχε τα πραγματικά ερωτήματα, δεν ήθελε και τις απαντήσεις…
Τέλος πάντων όμως…μακρηγόρησα και θα με κυνηγήσετε…
Περισσότερα σύντομα…δεν έχει αξία ο μονόλογος, αλλά ο διάλογος.
Περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας…
May the light be with you,
So mote it be!
Elanor/Giteana.

Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 22:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ ξανά.
Με την ευκαιρία θα ήθελα να σας ενημερώσω πως την Τετάρτη 21/04/2004 19:30 - 22:00, στο Ίδρυμα Παραψυχολογικών Ερευνών, ο κύριος Γιώργος Βουλούκος θα κάνει ζωντανές αναδρομές για το κοινό, πράγμα που έκανε και παλιότερα, δηλαδή πριν 15 περ. χρόνια σε περιοδείες του ανά την Ελλάδα.
Το κόστος συμμετοχής ανέρχεται σε 10 ευρώ. Μήπως ενδιαφέρετε κανείς να έρθει παρέα; Εγώ λεω να παω πάντως.
Ενημερώστε με εγκαίρως. Αν κάποιος θέλει τα τηλέφωνα του κέντρου, μπορώ να σας τα δώσω.
May the light be with you,
so mote it be!
Elanor/Giteana.


Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 23:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο υποψήφιος για την αναδρομή θα πρέπει να είναι πραγματικά έτοιμος να κάνει ένα τέτοιο βήμα… όχι γιατί είναι κάτι τρομακτικό που μπορεί να τον φοβίσει ή να του αλλάξει την ζωή, αλλά γιατί αν δεν έχεις πραγματικά ερωτήματα, δεν θα λάβεις και πραγματικές απαντήσεις.


Συμφωνώ κι εγώ με την φράση σου αυτή Elanor.
Οταν ήμουν πολύ μικρότερη, με ενδιέφερε πολύ το θέμα της αναδρομής. Μαζί με την αστρική προβολή, ήταν τα δύο πιο αγαπημένα μου μεταφυσικά κεφάλαια! Και φυσικά, πειράματα είχα κάνει αρκετά - στον Βουλούκο βέβαια δεν πήγα. Ενα φρένο στα πειράματά μου εκείνα, αποτέλεσε τότε η επαφή μου με ένα κέντρο μεταφυσικής, όπου ανακάλυψα πως όσο πιο βαθιά θες να ασχοληθείς με τα θέματα αυτά, τόσο πιο προσεκτικά πρέπει να βαδίσεις. Μία ψηφιακή υπογραφή μέλους των forums (της Ελευθερίας) το λέει αυτό, με πολύ ωραίο τρόπο: "διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό"...

Αγια πάντως δεν είμαι , παρά τις διδασκαλίες εκείνης της εποχής, είχα κάνει αρκετές προσπάθειες να υπνωτίσω φίλους μου, ειδικά μετά από ένα διάστημα πολύ στενής παρέας με τον Κυπριωτάκη, που είχα κολλήσει στο θέμα - αν και οι προσπάθειες του ιδίου να με υπνωτίσουν δεν απέδωσαν και ιδιαίτερα πράγματα, προφανώς για τους λόγους που αναφέρεις κι εσύ (ότι η τεχνική του οδηγεί μάλλον σε βαθιά χαλάρωση, παρά σε ύπνωση).

Στο τελευταίο λοιπόν, θα ήθελα να σου απευθύνω την ερώτησή μου. Δεδομένου ότι η δική μου εμπειρία σχετικά, συνδέεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό με τις αναδρομές που έκανε ο Γιώργος, κατά ένα άλλο ποσοστό με τις συζητήσεις που έκανα στην Αγγλία με έναν ψυχολόγο ειδικευμένο στο αντικείμενο, και τέλος ένα μικρό ποσοστό σε 2-3 δοκιμές που είχαμε κάνει στο μεταφυσικό κέντρο που πήγαινα τότε, δεν έχω και πολλές γνώσεις σχετικά με τον άλλο τρόπο που αναφέρεις και που όπως λες, σου φάνηκε αρκετά αξιόπιστος. Για την ακρίβεια, δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται. Αν θέλεις, μπορούμε να κάνουμε εδώ μία συζήτηση αξιολογώντας και σχολιάζοντας τους τρόπους αυτούς (χωρίς βέβαια ανατριχιαστικές λεπτομέρεις - μη μας κλείσουν και μέσα με την κατηγορία ότι δίνουμε οδηγίες που μπορούν να εκτελεστούν από άτομα με "αλόγιστο θάρρος" ).

Περιμένω έτσι, τη συνέχεια στη συζήτησή μας.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 18:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΜΕΝΤΙΟΥΜ. ΑΥΤΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ 2-3 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΤΗΣ ΑΥΤΟΫΠΝΩΤΙΖΟΜΕΝΗ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛ. ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΜΑΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 23:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ...

πόσα πλέρωσε;

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 20:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
10.000 Ή 15.000 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 00:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Αμαλία,
Μου φαίνεται πως πετύχαμε αυτό που λένε…συνεννόηση μπουζούκι…Κοινώς, για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Όταν έλεγα για τον άλλο τρόπο που μου φάνηκε ενδιαφέρον και αξιόπιστος, κι εγώ για τον τρόπο του Κυπριωτάκη μιλάω καλή μου! Χα, χα…καλό κι αυτό!
Όπως έχω ήδη πει, έψαχνα χρόνια να βρω κάποιον που να δοκιμάζει αναδρομές χωρίς ύπνωση, κι από ότι κατάλαβα μόνο ο Γιώργος εφαρμόζει παρόμοια μέθοδο…Τώρα τελευταία άκουσα πως υπάρχουν κι άλλοι, αλλά δεν το ξέρω από απολύτως έμπιστες πηγές, οπότε δεν διακινδυνεύω να σου πω. Άλλωστε, όπως κι εσύ ξέρεις, η μέθοδος του Γιώργου δεν φαίνεται να είναι κάτι τρομερά δύσκολο. Ίσως να μπορούσε ο καθένας να το δοκιμάσει, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει πως θα έπρεπε και να το δοκιμάσει βεβαίως. Γιατί ως γνωστόν, αυτό που φαίνεται απλό, συνήθως είναι …μάλλον πολύπλοκο.
Όσο για πρόσωπα που να μπορούν αυτό-υπνωτιζόμενα να σου πουν για τις προηγούμενες ζωές σου…χλωμό το βλέπω gretel μου. Τουλάχιστον για εδώ στην Ελλάδα, δεν έχω ακούσει κάτι αξιόπιστο.
Η μοναδική περίπτωση που θεωρώ αξιόπιστη, αφορά την Ιταλία, και είναι σε ένα βιβλίο, που καταγράφει την αληθινή ιστορία της συγγραφέως του, η οποία είναι (ή ήταν, δεν γνωρίζω αν ζει ακόμη), δημοσιογράφος στον Ιταλικό τύπο και στην RAI, συγγραφέας, και μεταφράστρια, τιμημένη με πολλά βραβεία ως δημοσιογράφος. Ένα καθόλα αξιόπιστο άτομο, στενή φίλη του Φεντερίκο Φελλίνι, που είχε την τόλμη και το κουράγιο να δημοσιεύσει την ιστορία της.
Στην περίπτωση αυτή, το πρόσωπο που της αποκάλυψε την προηγούμενή της ζωή, το έκανε χωρίς καν να αυτό-υπνωτιστεί, απλώς κοιτάζοντάς την και «διαβάζοντάς» την.
Το βιβλίο είναι πολύ παλιό, στην Ελλάδα πρωτοεκδόθηκε το 1980, και όσο κι αν έχω ψάξει, δεν μπόρεσα να το ξαναβρώ πουθενά. Παρόλα αυτά, δίνω τον τίτλο του, μήπως και κάποιος φίλος σταθεί πιο τυχερός.
Τίτλος: ΚΑΡΜΑ, αληθινή ιστορία μια μετεμψύχωσης.
Συγγραφέας: Φάουστα Λεόνι.
Εκδόσεις: Μακρίδη (Σόλωνος 114).
Οι εκδόσεις δεν υπάρχουν πια εκεί.
Το βιβλίο ήρθε στα χέρια μου σαν δώρο, από έναν φίλο που ζούσε στο εξωτερικό όταν ήμουν δεκατριών. Αν δεν ήταν το Κάρμα, είναι σίγουρο πως η ζωή μου θα ήταν αλλιώς…Αν δεν ήταν το Κάρμα, ίσως να μην είχαν ανοίξει αυτά τα υπέροχα μονοπάτια μπροστά μου…
Βέβαια, όπως λέμε και στο χωριό μου, «είναι να το χει η κούτρα σου να κατεβάζει ψείρες», κοινώς, μα με τον ένα, μα με τον άλλο τρόπο, πάλι στα ίδια μονοπάτια θα βρισκόμουν, αλλά ίσως να αργούσα κάπως, ή ίσως να μην είχα τέτοιες βάσεις…
Όπως και να χει, τυχερή ήμουν..
Λοιπόν αυτά για την ώρα.
May the light be with you,
so mote it be!
Elanor/Giteana.


Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 01:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elanor, το λάθος δικό μου ήτανε, μιας και δεν ήμουν τόσο προσεκτική στο διάβασμα αυτών που έγραψες, καθώς φαίνεται...

Τουλάχιστον, έχει κι ένα καλό η υπόθεση. Αφού μιλάμε για το ίδιο πράγμα, μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις περί αυτού. Αλήθεια, πριν πόσο καιρό ασχολήθηκες με τις αναδρομές του Γιώργου(μπορεί να το έχεις ήδη αναφέρει και να μου διέφυγε κι αυτό γιατί είμαι αρκετά κουρασμένη); Εγώ ήμουν σε μία κοινή με εκείνον παρέα, πριν από 10 - 11 χρόνια.

Τότε λοιπόν, συγκεντρωνόμασταν αρκετά τακτικά για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, και είχαμε κάνει αρκετές προσπάθειες για αναδρομές, μια ο ένας, μια ο άλλος. Το πιο χαρακτηριστικό που θυμάμαι είναι, πως μόλις τελείωνε η διαδικασία, έλεγες στον Γιώργο "δεν τα κατάφερες να με υπνωτίσεις!"
αλλά μετά, σου φαινόντουσαν αρκετά περίεργα αυτά που είχες πει, για να είναι μόνο παιχνίδι της φαντασίας. Παίζει σαφώς μεγάλο ρόλο, και πόσο έντονο έχει κάποιος το νοητικό στοιχείο, γιατί με τη μέθοδο του Γιώργου, αν το στοιχείο αυτό το έχεις υπερτονισμένο, δεν καταφέρνεις να αφεθείς τελείως, και συχνά αμφισβητείς, οπότε μπλέκεις τις δικές σου επινοήσεις με αυτά που σου βγαίνουν καθαρά από το υποσυνείδητο ή το ασυνείδητο.
...

Σχετικά με την ερώτηση της gretel (αλήθεια Gretel, ο Hansel που είναι; - μη μου πεις ότι ακόμα τον χωνεύει η μάγισσα! )
το ποσό που αναφέρεις δεν είναι και τόσο μεγάλο (αν βέβαια δεν εννοείς πολύ παλιές εποχές, και ήταν το ποσό αυτό, το συνολικό που δόθηκε στην γυναίκα - μέντιουμ). Προσωπικά, θα εμπιστευόμουν περισσότερο για τέτοια θέματα έναν άνθρωπο, που θα ήξερα ότι έχει στην πλάτη του πολλά χρόνια σοβαρής ενασχόλησης με τον εσωτερισμό κι όχι κληρονομικό χάρισμα, αλλά ένας τέτοιος άνθρωπος, πιθανότατα θα μέτραγε πολύ τα λόγια του...εσύ τι πιστεύεις;

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elanor
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 16:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elanor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία, καλημέρα.
Τον Γιώργο τον ανακάλυψα πριν από καμιά εξαετία, μέσα από κάποια άρθρα του. Στην συνέχεια τον παρακολούθησα σε μερικά σεμινάριά του, και ειδικά σε κάποια συγκέντρωση που έκανε πριν πέντε περίπου χρόνια το περιοδικό Άστρα και Όραμα. Ήταν μια εκδήλωση που κράτησε δύο σαββατοκύριακα, ξεκινούσε το πρωί και τέλειωνε αργά το βράδυ. Είχε λάβει χώρα σε ένα μεγάλο συνεδριακό κέντρο (ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων), κάπου στα Πατήσια, και είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Θυμάμαι πως είχαν μαζευτεί διάφορα άτομα από πάρα πολλούς διαφορετικούς κλάδους, και έκαναν σεμινάρια, ομιλίες, μαθήματα, επιδείξεις, γινόταν κυριολεκτικά χαμός. Άλλα ήταν δωρεάν, άλλα ήταν με κάποιο συμβολικό ποσό συμμετοχής, αλλά μπορούσες να βρεις ότι ήθελες…Ρέικι, Τζορέι, φωτογραφίσεις της αύρας, κρυσταλλοθεραπείες, αναδρομές, ψυχομετρία, κρανιοιερή θεραπεία, μεθόδους των ινδιάνων Χόπι, αστρολογία, μαντεία, ότι μπορείς να διανοηθείς…Στο ισόγειο του κέντρου θυμάμαι, υπήρχε κάτι σαν bazaar, με διάφορες εκδόσεις του χώρου και τα βιβλία τους, με κρυστάλλους, αιθέρια έλαια, πέτρες, φενγκ σούι, μέχρι και τις πλακέτες τέσλα είχα δει…Το μόνο πρόβλημα της εκδήλωσης, ήταν πως πολλές ομιλίες και σεμινάρια γινόντουσαν συγχρόνως, σε διαφορετικές αίθουσες βεβαίως, και έτρεχα σαν την τρελή να προλάβω να παρακολουθήσω όσα με ενδιέφεραν…κάτι σαν εξεταστική περίοδος στα ΤΕΙ, όπου μόλις έγραφες το ένα μάθημα, καπάκι είχες να γράψεις κι άλλο που συνέπιπταν οι ώρες γιατί ήταν προηγουμένου εξαμήνου…χα, χα, χα!
Τέλος πάντων, δεν μπόρεσα φυσικά να παρακολουθήσω όσα θα ήθελα όπως καταλαβαίνεις, αλλά μέσα σ’ αυτά που παρακολούθησα, ήταν κι ένα του Γιώργου για την ψυχομετρία. Είχε κρατήσει κανένα τετράωρο θυμάμαι (τα είχα παίξει…χα χα), κι ήμουν μία από το κοινό που είχε δώσει στον Γιώργο μια φωτογραφία ενός προσώπου να την «διαβάσει»…Θυμάμαι που κράταγε την φωτογραφία ανάποδα στα χέρια του, χωρίς να την κοιτάζει, και βημάτιζε πάνω κάτω στην αίθουσα χωρίς να κοιτάζει ούτε εμένα ούτε το ακροατήριο. Κάποια στιγμή στρέφεται προς το μέρος μου και αρχίζει να μου λεει πράγματα… Άπιστος Θωμάς πάντα εγώ, τον κοιτάζω και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου…λεω, διαβάζει το μυαλό μου…αλλά τότε μου σκαει δυο τρία πράγματα που δεν γνώριζα και ..μένω! Λεω για να δούμε, δεν μένει παρά να τα διασταυρώσω. Γυρίζω στο σπίτι, και ρωτάω το πρόσωπο της φωτογραφίας (με τον οποίο τότε ζούσαμε μαζί –βλέπε μήνυμά μου στο “αμοιβαία τα αισθήματα, μωρό μου…”–) και τον ρωτάω γι αυτό που μου είπε ο Γιώργος. Εκείνος βέβαια μου επιβεβαιώνει τα λεγόμενα, και θυμάμαι που δεν με πίστευε και ρώταγε που το έμαθα….
Από κει και πέρα, μίλησα σε κάποια φάση με τον Γιώργο, του είπα πως ίσως κάποια στιγμή ενδιαφερθώ για αναδρομή, μου έδωσε τηλέφωνα και στοιχεία του, και …μου χρειάστηκαν άλλα τρία χρόνια για να βρω το κουράγιο να παω..
Δεν ήταν πως δεν ήθελα… απλά κάθε φορά που το ξεκινούσα, κάτι με κρατούσε. Έλεγα όμως πως όταν θα έρθει η στιγμή που θα είμαι πραγματικά έτοιμη, θα παω. Στο μεταξύ συνέχιζα να παρακολουθώ την πορεία του Γιώργου, μέσα από άρθρα του και συνεντεύξεις. Και τελικά έτσι κι έγινε. Ένα ωραίο απόγευμα, είμαι μ’ ένα φίλο μου και έχουμε μια κουβέντα τέτοιου είδους. Γυρίζω ξαφνικά και του λεω, <Αύριο, το πολύ την Παρασκευή θα παω για αναδρομή>, κι αμέσως τηλεφωνώ στον Γιώργο και βρίσκω ελεύθερη ώρα για την Παρασκευή…και πήγα… Ήταν το καλοκαίρι του 2002, αρκετά πρόσφατο δηλαδή.
Ήθελα όμως να σε ρωτήσω τι εννοείς λέγοντας «Παίζει σαφώς μεγάλο ρόλο, και πόσο έντονο έχει κάποιος το νοητικό στοιχείο…». Κατά πόσο μπορείς να κάνεις δηλαδή το μυαλό σου, το συνειδητό σου να το «βουλώσει» και να πάψει να πηδάει σαν μαϊμού από κλαδί σε κλαδί, που λένε κι οι ζεν μοναχοί; Πίστεψέ με, Αμαλία, αυτό ήταν το δυσκολότερο μέρος, και το μόνο που φοβόμουν…πως δεν θα κατόρθωνα δηλαδή να ανοίξω το υποσυνείδητό μου, πως δεν θα κατόρθωνα να μπω στην φάση ή να δω πράγματα…πήγαινα θυμάμαι με τον φόβο πως θα ξεκινούσαμε, και μετά από λίγα λεπτά θα του έλεγα, άστα μεγάλε, δεν γίνεται τίποτα…
Τελικά, έγινε κι ούτε κι εγώ δεν το πίστευα…νόμιζα πως είχε περάσει κανένα τεταρτάκι κι είχε περάσει περίπου μια ώρα… μια ώρα στην οποία είχα πλήρη συνείδηση του τι συνέβαινε. Δηλαδή, ήξερα πως εγώ ήμουν εγώ, ήξερα τι συνέβαινε και τι έκανα εκεί, άκουγα τους θορύβους απ’ έξω (κι ένα …σκασμένο κοπρίτη που γάβγιζε σ’ όλη την διάρκεια..χα,χα,χα…), όμως συγχρόνως, είχα πλήρη συνείδηση κι αυτού που «έβλεπα»… Ακόμα και μετά από τόσο καιρό μου είναι πολύ δύσκολο να το εξηγήσω με λόγια. Ήταν σαν να παρακολουθούσα σκηνές μιας ταινίας, στην οποία πρωταγωνιστούσα εγώ η ίδια. Ήξερα με απόλυτη βεβαιότητα πως ήμουν εγώ, ενώ συγχρόνως ήμουν και το άλλο πρόσωπο που έβλεπα…τα συναισθήματά του ήταν και δικά μου, η ζωή του ήταν και δική μου…ήμουν εκεί στ’ αλήθεια, κι όσο κι αν κάποιοι μου πουν πως μπορεί το μυαλό μου να έπαιζε παιχνίδια, τους βεβαιώνω πως δεν ήταν καθόλου έτσι… Αυτό που θυμάμαι πολύ έντονα, ήταν πως το μυαλό μου πήγαινε με χίλιες στροφές, η σκέψη μου απαντούσε πολύ πιο γρήγορα από ότι το στόμα μου προλάβαινε να σχηματίζει λέξεις…θυμάμαι πως περισσότερο απαντούσα με το μυαλό μου, παρά με τις λέξεις που έλεγα…οι λέξεις, η ομιλία με δυσκόλευε. Κάθε φορά που ακούω την κασέτα της αναδρομής, θυμάμαι πολλά περισσότερα συναισθήματα από όσα μπορούσα σ’ εκείνη την φάση να εκφράσω με λέξεις…ήταν λες και οι λέξεις μόνο δεν ήταν αρκετές να περιγράψουν αυτό που βίωνα..
Επίσης, θυμάμαι που (ευτυχώς δηλαδή!), ο Γιώργος με είχε ενημερώσει πως ίσως να είχα στην συνέχεια, μετά το τέλος της αναδρομής δηλαδή, κάποιες «φλασιές» που λεω κι εγώ, δηλαδή κάποια κομμάτια ακόμη. Και λεω ευτυχώς, γιατί για μένα το συγκλονιστικότερο κομμάτι της αναδρομής ήταν το μετά. Γιατί για τον επόμενο μήνα περίπου, στα ξαφνικά και από το πουθενά, ήταν σαν να μεταφερόμουν σε άλλο χώρο και χρόνο, και μου ερχόντουσαν κι άλλες σκηνές και μνήμες από την ζωή της αναδρομής…κομμάτια που συμπλήρωναν κενά. Θυμάμαι μια μέρα, είμαι με το μηχανάκι μου και οδηγώ, πηγαίνοντας στο γραφείο. Ξαφνικά, κι όντας σταματημένη σ’ ένα φανάρι, μου έρχεται ένα φλας από εκείνη την ζωή, και βλέπω ξανά εικόνες, βλέπω κι άλλες λεπτομέρειες…Αν ήμουν εν κινήσει κι όχι στο φανάρι θα χα φαει καμιά τούμπα, είμαι σίγουρη… αυτό ήταν τρομακτικό…
Δεν ξέρω κατά πόσο βγάζουν νόημα τα όσα γράφω, γιατί γράφω, σκέφτομαι, θυμάμαι κι αισθάνομαι συγχρόνως…
Ελπίζω πάντως να μην κάναμε το τόπικ, κάτι σαν…ιδιωτική συζήτηση, που ίσως οι τρίτοι να έχουν κάποιες απορίες ή να την θεωρήσουν βαρετή…
Θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη άλλων μελών…
Αυτά για την ώρα.
May the light be with you,
so mote it be!
Elanor/Giteana.


Πίστευε και μή, ΕΡΕΥΝΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 15:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ,
ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΤΕ ΝΑΤΑΝ ΠΡΙΝ 6-7 ΧΡΟΝΙΑ. ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΕ "ΔΩΣΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ" ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ "ΤΑΡΙΦΑ". ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΝΤΙΟΥΜ, ΔΕΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΤΑΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗ ΒΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΑ ΑΚΑΣΙΚΑ. ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΥΠΝΩΣΗΣ Ή ΒΑΘΙΑΣ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ Η ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΑΚΑΣΙΚΑ? ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕΣΩ ΟΝΕΙΡΕΜΑΤΟΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΕΧΩ "ΘΥΜΗΘΕΙ" 3-4 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ, ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ. ΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΜΕΘΟΔΟ ΥΠΝΩΣΗΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ, ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩ ΤΑ ΙΔΙΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ.
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΤΕ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ... ΓΙΑΤΙ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ??? ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ??? ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ???

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ...!!!!! ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

ΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ Δ΄Λ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ...ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ...

ΕΚΕΙΝΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ "ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΖΩΗ....ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ....!!!

ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΝΕΙ Η ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΝΑ " ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ Η ΝΑ ΔΟΥΜΕ " ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΙΑΣ ΑΓΝΓΩΣΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ...ΕΦΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ........!!!!!!!!

αυτα....

Αν υπαρχει ενδιαφερον να τα πουμε....

Sunrise zero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚατερίναΛ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚατερίναΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ καλό θέμα όντως.........

Η αναδρομή είναι μια πολύ καλή άσκηση για να θυμηθείς προηγούμενες υπάρξεις. Ο πρακτικότερος τρόπος είναι να καθίσεις σε ένα ήσυχο δωμάτιο, με πολύ απαλή μουσική αν θες, να χαλαρώσεις σώμα και νου (διαλογισμός δηλαδή) και να αρχίσεις σιγά σιγά να θυμάσαι προς τα πίσω. πρώτα την σημερινή μέρα, μετά την περασμένη εβδομάδα, μετά τον περασμένο μήνα, χρόνο κλπ. μέχρι να φτάσεις στην εποχή που γεννήθηκες και πιο πίσω.
όμως να ρωτήσω κάτι?? Ποιος ο σκοπός της αναδρομής, αν δεν γνωρίζεις και τους τρόπους να βρεις η να αλλάξεις κάτι που έρχεται από παλιά?? πες ότι θυμήθηκες σε κάποια προηγούμενη ζωή ότι έχει κλέψει κάτι από κάποιον. Τι θα κάνεις?? Πως θα το διορθώσεις αυτό, ξέρεις??

Σου προτίνω να επισκεφτεις την σελίδα www.samael.org.gr, είναι μια πρόσκληση για διαλέξεις. εκεί θα βρεις τις απαντήσεις για όλα τα θέματα που σε ενδιαφέρουν και που έχουν να κάνουν με την ψυχή και τον άνθρωπο.

φιλικά
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KLoPeas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 02:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KLoPeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Updated 20/07/05

Ασχολούμαι με τον υπνωτισμό εδώ και ενάμισι χρόνο και έχω πολλούς εθελοντές που την βρίσκουν μια ευχάριστη και χαλαρωτική κατάσταση αφού όταν ξυπνούσαν είχαν την αίσθηση ότι ξύπνησαν μετά από έναν σύντομο και βαθύ ύπνο χωρίς να έχουν την αίσθηση του χρόνου, δηλαδή δεν ήξεραν πόση περίπου ώρα πέρασε από την ώρα που ξεκίναγε η διαδικασία μέχρι την ώρα που τους ξύπναγα. Ως επί το πλείστον έχω ασχοληθεί με υποκείμενα αρσενικού φύλλου ,όχι πως έχω τίποτα με το άλλο φύλλο, αυτό της γυναίκας ,απλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αν και το θέλω πολύ. Όταν ξεκίνησα χρησιμοποίησα την τεχνική προφορικών εντολών από ένα βιβλίο που αγόρασα με τίτλο ¨¨ ΥΠΝΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ¨¨ του William w. Hewitt. Φυσικά αφού δεν είχα καμία σχέση με το αντικείμενο του υπνωτισμού , δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να υπνωτίσω τόσο εύκολα άλλα άτομα και δεν πίστευα στην αρχή στην ιδέα πως ένα άτομο μπορεί να υπνωτίζεται. Διάβαζα για τον υπνωτισμό πως πετυχαίνεται και τι μπορεί να κάνει, αλλά δεν πίστευα ότι το όλο πράγμα λειτουργεί .
Μέχρι που μια μέρα με ένα έτσι αστείο τρόπο που μιλούσα με ένα γνωστό μου, εκεί που αστειευόμασταν του πέταξα την ιδέα να τον υπνωτίσω .Του εξήγησα όλα αυτά που ήξερα θεωρητικά γύρω από τον υπνωτισμό και ότι δεν το είχα κάνει ποτέ ξανά πριν. Παρόλα αυτά με εμπιστεύτηκε αφού ακόμα και αν δεν πετύχαινε ,αυτό που θα κέρδιζε θα ήταν μια σχετική χαλάρωση και μια αντιστρές κατάσταση για περίπου 45 λεπτά.. Έτσι έβγαλα το εν λόγω βιβλίο από την τσάντα μου και άρχισα να διαβάζω το κείμενο της συνεδρίας Νο1 με τον ανάλογο τόνο και χρώμα φωνής. Δηλαδή άρχισα να κάνω πράξη αυτά που μόνο στη θεωρία ήξερα .
Η διαδικασία σε γενικές γραμμές έχει ως εξής: δίνω στο άτομο την οδηγία ότι κάποια στιγμή θα του ζητήσω να ανοίξει τα μάτια , αλλά όταν θα το ζητήσω αυτό δεν θέλω να τα ανοίξει πραγματικά ,απλά να προσποιηθεί ότι δεν μπορεί να τα ανοίξει τεντώνοντας τα βλέφαρα . αυτό φυσικά ενεργοποιεί την κατάσταση άλφα .Όταν ξεκινάω λοιπόν κάνω μια σειρά από χαλαρώσεις σε ολόκληρο το σώμα ξεκινώντας από τα πόδια και καταλήγοντας στο πρόσωπο και στα βλέφαρα των ματιών λέγοντας να χαλαρώσει όλους τους μικρούς μυς γύρω από τα βλέφαρα και μετά να προσπαθήσει να ανοίξει τα μάτια του.
Αυτό γίνεται τρεις φορές με κάποιες παραλλαγές στην φρασεολογία στην κάθε μια φορά από αυτές. Δηλαδή την πρώτη φορά να χαλαρώσει το κάθε μέλος και να νιώσει τα βλέφαρα του βαριά και μαλακά, την δεύτερη φορά να νιώσει την χαλάρωση και ότι τα βλέφαρα γίνονται βαριά και μαλακά ενώ την τρίτη φορά ότι είναι απόλυτα χαλαρωμένος και ότι τα βλέφαρα είναι βαριά και μαλακά και ύστερα τον βάζω να φανταστεί ότι τα βλέφαρα του είναι κολλημένα μεταξύ τους και ότι είναι σαν ένα κομμάτι δέρμα. Στο τέλος σε κάθε μια φορά από αυτές τις χαλαρώσεις ζητάω να προσπαθήσει ν ανοίξει τα βλέφαρα και μετά να τα κλείσει και να νιώσει την χαλάρωση παντού. Αν η όλη κατάσταση έχει επιφέρει κάποια σχετική ύπνωση θα πρέπει στο τέλος να μην πεταρίσουν τα βλέφαρα.
Στη συνέχεια χρησιμοποιώ μια σειρά από οραματισμούς που βαθαίνουν την κατάσταση χαλάρωσης, όπως το να φανταστεί ένα πίνακα με ένα κύκλο στη μέση και μέσα στον κύκλο υπάρχει το γράμμα Χ , ύστερα να σβήσει το γράμμα μετά τον κύκλο και να ξεχάσει τον πίνακα καθώς χαλαρώνει όλο και πιο πολύ .Ύστερα τον περνάω από βαθύτερα στάδια χαλάρωσης με τον ίδιο τρόπο λέγοντας ότι τα χέρια είναι βαριά σαν ατσάλι και ότι κυλάει αυτό το αίσθημα μέχρι την κορυφή του κεφαλιού. Στην συνέχεια ότι το μυαλό του είναι ακίνητο και γαληνεμένο και αυτή η βαριά χαλάρωση κατεβαίνει μέχρι τα δάχτυλα των ποδιών. Μετά ότι τα χέρια και τα ποδιά τα νιώθει σαν κούτσουρα ,αλύγιστα και βαριά σαν σανίδες και στο τέλος μετράω αντίστροφα από το 15 και μόλις φτάνω στο 1 ότι θα είναι πολύ βαθιά χαλαρωμένος και ότι θα συνεχίζει έτσι βαθύτερα με την κάθε αναπνοή και εκπνοή. Στο τέλος του λέω ότι την επόμενη φορά θα χαλαρώσει 10 φορές πιο γρήγορα και πιο βαθιά..


Και τώρα είναι η στιγμή που δίνω τις όποιες υποβολές ανάλογα με την περίσταση. Αυτό τον καιρό ασχολούμαι με δυο αντικείμενα του υπνωτισμού α)αναδρομή σε τωρινή και προηγούμενη ζωή, ανάκτηση μνήμης καταστάσεων κλπ β) ενόραση διόραση σε πραγματικό χρόνο σε γνωστά και οικεία πρόσωπα και διάβασμα της σκέψης αυτών των προσώπων χρησιμοποιώντας τα ίδια τα υπνωτικά υποκείμενα.
Στην επίτευξη του πρώτου σκοπού χρησιμοποιείται ένας οραματισμός όπως η παραλία με τον ωκεανό της ζωής και την αμμουδιά του χρόνου ( δεν είναι ο μοναδικός οραματισμός), όπου δεξιά είναι το παρελθόν και αριστερά το μέλλον
,στρέφω το άτομο στην κατάλληλη κατεύθυνση και αναλόγως λέω π.χ θα μετρήσω από το 10 ως το 1 και θα βρεθείς π.χ 10 χρόνια πισω.10…9..κλπ ,που βρίσκεσαι τι βλέπεις, και ανάλογα με τα λόγια του παίρνω τις πληροφορίες που χρειάζονται χωρίς να βάλω λόγια στο στόμα του και ότι θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και ότι θα μπορεί να μου απαντά δυνατά και προφορικά και περιμένω μια καταφατική απάντηση στο αν με καταλαβαίνει. Για αναδρομή σε προηγούμενη ζωή λέω ότι θα πάει σε μια τέτοια ζωή ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ και ακολουθεί η τυπική διαδικασία που προ ανέφερα. Αν δεν θέλω όμως να βιώσει τίποτα σωματικά (που είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση), του λέω ότι την εμπειρία του θα την εκλάβει σαν μια κινηματογραφική ταινία ,θα αντιλαμβάνεται όλα τα συναισθήματα θα ξέρει ποιος είναι τι κάνει που βρίσκεται αλλά δε θα βιώνει τίποτα σωματικά,
θα μπορεί να περιγράφει τις όποιες καταστάσεις και θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και την όποια στιγμή του πω τη λέξη ΧΑΛΑΡΩΣΕ θα παίρνει μια βαθιά ανάσα και όποια εμπειρία θα έχει εκείνη τη στιγμή θα εξαφανίζεται και μετά λέω θα μετρήσω από το 1 ως το 3 και αυτή τη φορά θα βρεθείς….(ανάλογα με την περίσταση) π.χ 1 μέρα μετά ή πριν. Και φυσικά με τη όποια περιγραφή απαιτείται πάντα να ξέρω πότε θα αυτοσχεδιάσω ανάλογα με την ροή που θα πάρουν τα πράγματα.
Για την επίτευξη του δεύτερου σκοπού μου ,της διόρασης ,τη κατάλληλη στιγμή όπως και πριν λέω ότι θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και ότι θα μπορεί να μου απαντά δυνατά και προφορικά και περιμένω μια καταφατική απάντηση στο αν με καταλαβαίνει. Μόλις απαντήσει του λέω το εξής: από αυτή τη στιγμή το μυαλό σου θα έχει την ιδιότητα να ταξιδεύει να βλέπει πράγματα και καταστάσεις. Θα μετρήσω από το 1 ως το 5 και στο 5 θα έχεις βρεθεί στο χώρο όπου βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο-η (αγαπημένο πρόσωπο).Στον όποιο χώρο βρεθείς θα έχεις τέλεια όραση και τέλεια ακοή ,θα μπορείς να παρατηρείς τα πάντα , τι λέει με ποιους είναι τι φοράει το πώς είναι ο γύρω χώρος και θα είναι μια πολύ ευχάριστη κατάσταση γιατί εσύ θα μπορείς να τον-την βλέπεις ενώ εσύ για αυτούς θα είσαι αόρατος. Αρχίζω να μετράω 1…2….3 μόλις φτάσω στο 5 θα βρεθείς στο χώρο όπου βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο-η( αγαπημένο πρόσωπο) 4…..5.που βρίσκεσαι; Τον- την βλέπεις; π.χ -ναι. Τι κάνει ,τι λέει ,τι φοράει, που βρίσκεται, αν υπάρχουν κι άλλοι κλπ. Και προσπαθώ να πάρω όσες οπτικές και ακουστικές πληροφορίες μπορώ, βάζοντας το άτομο να περιεργαστεί για λίγο το χώρο και να δίνει αυτοστιγμεί τις όποιες περιγραφές με κάθε λεπτομέρεια.
Και τώρα η ώρα της τηλεπάθειας. Όταν καταλάβω ότι έχει δει και ακούσει αρκετά στη συνέχεια βάζω το άτομο να φανταστεί ότι όταν μετρήσω από το 1 ως το 5 ότι θα μπει μέσα στο κεφάλι του αγαπημένου προσώπου ,μέσα στο μυαλό του στη περιοχή εκείνη όπου γίνονται οι διεργασίες των σκέψεων και ότι θα μπορεί να ακούει-διαβάζει τις σκέψεις του. Του εξηγώ ότι οι σκέψεις θα περνούν γρήγορα από το μυαλό αλλά εκείνος θα έχει την ικανότητα να συγκρατεί να ακούει και να διαβάζει οποιαδήποτε σκέψη γίνεται εκείνη τη στιγμή. Μπορώ επίσης να του πω ότι όλες οι σκέψεις και οι εμπειρίες ,συνειδητές και ασυνείδητες πάντα αποθηκεύονται κάπου στο μυαλό και ύστερα του ζητάω να <<σκανάρει>> το μυαλό για σκέψεις και εμπειρίες που έχουν γίνει προηγούμενα π.χ ψάξε για σκέψεις που έχει κάνει για σένα ,τις ακούς; τι γνώμη έχει για σένα; Ψάξε στις σκέψεις και βρες που βρισκόταν τέτοια ώρα χτες κλπ. Αν είμαι και τυχερός με το άτομο που υπνωτίζω και πετύχουν όλα τα παραπάνω τότε δοκιμάζω και το εξής : << -Τι θα ήθελες να του-της πεις αν ήταν τώρα αυτή τη στιγμή δίπλα σου ;>> π.χ << -Ότι μου λείπει πολύ !>>, <<-Οκ αυτή τη


φορά θέλω να επαναλάβεις τη φράση δυνατά και προφορικά ενώ ταυτόχρονα θα στείλεις τη δήλωση αυτή κατευθείαν ΙΣΙΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΑ στο ακουστικό
κέντρο του εγκέφαλου , όταν θα σου πω, ώστε να γίνει ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΚΟΗΣ . Στην ουσία θα στείλουμε ένα τηλεπαθητικό μήνυμα. Αν καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις πες ναι. >> , <<-Ναι>>, <<Ωραία ,στείλε τώρα το μήνυμα και κάνε ότι σου είπα, στείλε το στο ακουστικό κέντρο του εγκεφάλου και όταν το κάνεις πες ναι το έστειλα…..>> ,<< -Ναι το έστειλα>> , <<Πως το ξέρεις, είσαι σίγουρος-η ; Διάβασε τις σκέψεις του και πες μου τις αντιδράσεις του ατόμου>> και ανάλογα τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν έχει πετύχει όλο αυτό συνεχίζοντας να στέλνουμε το όποιο μήνυμα και να διαβάζουμε στις σκέψεις αν έφερε κάποιο αποτέλεσμα η όλη διεργασία , π.χ <<-Το άκουσε και νιώθει περίεργα δεν καταλαβαίνει από πού έρχονται οι φωνές στο μυαλό του…..>> και αφού μας ακούει και έχουμε ανοίξει δίαυλο επικοινωνίας καθησυχάζω το απομακρυσμένο άτομο και το παροτρύνω να συνεχίζει να επικοινωνεί και αυτό μαζί μας τηλεπαθητικά και μετά αφήνω τα δυο άτομα να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΠΑΘΗΤΙΚΑ!!! Αν πετύχει όλο αυτό ,είναι μια συγκινητική στιγμή για μένα όταν το καταφέρνω αυτό.
Έχω και περιστατικά τηλεκίνησης με το να τους πω όταν βρεθούν στον απομακρυσμένο χώρο να κουνήσουν ένα αντικείμενο και από τις περιγραφές τους καταλαβαίνω ότι αυτό έχει πετύχει αλλά όταν τους ζητάω να κουνήσουν ένα αντικείμενο που είναι στο χώρο μας αδυνατούν ή χάνονται. Όσο πιο μακριά τους στέλνω τόσο πιο εύκολα κάνουν τηλεκίνηση! Όλα τα παραπάνω τα έχω καταφέρει με τεράστια επιτυχία και έχουν επαληθευτεί με ένα απλό τηλεφώνημα στα αγαπημένα πρόσωπα για ταυτοποίηση των περιγράφων!
Παρακάτω θα αναφέρω μερικές από τις εμπειρίες μου με άτομα που υπνώτισα εγώ ο ίδιος χρησιμοποιώντας όλες τις παραπάνω εφαρμογές.

1.Αναδρομες σε τωρινή ζωή
Το να κάνεις αναδρομή σε τωρινή ζωή δεν έχει και τόσο ενδιαφέρον εκτός αν θέλουμε να παίξουμε εκείνη την ώρα τον ρόλο του εξομολογητή ή εκείνου του ψυχαναλυτή, δηλαδή να κάνουμε το άτομο να αναλάβει την υποχρέωση να αντιληφθεί τα λάθη του παρελθόντος ,να καταλάβει την φύση των όποιων προβλημάτων και να βοηθήσουμε στο να τα ξεπεράσει ανεβάζοντας τον στη κλίμακα του συναισθηματικού τόνου. Από την άλλη, κάποια άτομα για δικούς τους προσωπικούς λόγους θέλουν να ξαναζήσουν και να ξαναθυμηθούν σημαντικά γεγονότα της ζωής τους. Στην πρώτη περίπτωση γίνεται για θεραπευτικούς σκοπούς (είστε γιατροί; αν όχι μην ασχοληθείτε χωρίς να ξέρετε τι πρέπει να κάνετε. Η κακή χρήση και αντιμετώπισης του όποιου ατόμου μπορεί να αποβεί μοιραία παίζοντας με το μυαλό του.) ενώ στη δεύτερη περίπτωση απλά βοηθάμε το άτομο να μας περιγράφει τις όποιες καταστάσεις !

α) Η 5η μερη
Εδώ το άτομο ήθελε να ξαναζήσει κάτι πολύ ευχάριστο και σημαντικό γεγονός. Τι πιο ωραία και ευχάριστη ανάμνηση από εκείνης της 5η μερης εκδρομής με το σχολείο ε; Η πρώτη σκηνή διαδραματίζεται μέσα στο σχολείο όπου πουλούσαν μπλουζάκια με μια στάμπα ενός χταποδιού που κρατούσε σε κάθε πλοκάμι μπύρες ποτά και τέτοια….Μετά μπήκανε στο λεωφορείο και φτάσανε στο Πειραιά. Όταν τελείωσε η διαδρομή και είχανε φτάσει στον προορισμό τους έβαλα το άτομο να μου περιγράψει με εξονυχιστικές λεπτομέρειες και περιγραφές το τι συνέβαινε όλες αυτές τις ημέρες, από το πρωί μέχρι το βράδυ! Όταν μπήκανε στη ρεσεψιόν τον ρώτησα τι κλειδί δωματίου του δώσανε και θυμήθηκε τον αριθμό , ήταν το 206! Μου περιέγραψε με μεγάλη ακρίβεια τι πρωινό έτρωγε ,τους αρχαιολογικούς χώρους όπου γίνονταν οι ξεναγήσεις τα πρωινά ,και τα βράδια στα όποια club βγαίνανε για διασκέδαση και παράλληλα τις όποιες μικρές αστείες ή δυσάρεστες καταστάσεις έγιναν όλες αυτές τις ημέρες. Όταν ξύπνησε είχε ένα πλατύ μεγάλο χαμόγελο που δεν έλεγε να φύγει με τίποτα! Ήταν πραγματικά μια υπέροχη εμπειρία……


β) Θάνατος πατέρα χρήστης ναρκωτικών ουσιών
Αυτή τη φορά μου ζητήθηκε να κάνω αναδρομή σε τωρινή ζωή σε ένα άτομο ,που όπως μου είχε εξηγήσει είχε πεθάνει ο πατέρας του από χρήση ναρκωτικών ουσιών. Είχε μπλέξει με κακές παρέες και με τον αδύνατο χαρακτήρα που είχε δεν μπορούσε να ξεκόψει .Το μοιραίο δεν άργησε να έρθει και το ΄97 ειδοποιήθηκε η οικογένεια
για το θάνατο του. Ο πατέρας με τη μάνα ήταν σε διάσταση εκείνο το καιρό και ο γιος τους πήγαινε στον πατέρα του κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα.. Τα χρόνια
έχουν περάσει όμως , 8 χρόνια από το θάνατο του και σιγά σιγά η μορφή του πατέρα χανόταν από το μυαλό του γιου .Αυτό που μου ζήτησε ήταν απόλυτα λογικό, μου ζήτησε να ζήσει ξανά μια εμπειρία όπου ήταν μαζί με τον πατέρα του έτσι ώστε να τον ξαναδεί! Οι μοναδικές στιγμές που ήταν μαζί ήταν όταν τον έπαιρνε ο πατέρας του Χριστούγεννα και Πάσχα. Έτσι επιχείρησα να τον γυρίσω στην πιο κοντινή στιγμή . Βρέθηκε το ΄95 κάποιο Σάββατο του Μαΐου . Είχε έρθει ο πατέρας του να τον πάρει κατά 12:00 το πρωί. Μέσα στο σπίτι ήταν η μητέρα του και η γιαγιά του και εκείνη την ώρα έβγαινε ο θειος του βρέθηκαν μαζί στην πόρτα όπου ανταλλάξανε έντονες ματιές….Ποτέ δεν τα πήγαιναν καλά . Μετά μπήκαν σε ένα ταξί με το γιο του. Ο πατέρας είχε πολύ την αίσθηση του χιούμορ και πείραζαν το ταξιτζή χωρίς να του λένε το προορισμό παρά μόνο "όλο ευθεία !" μετά κατέβηκαν στον ηλεκτρικό και είδαν μια ξένη με ένα μικρό σκυλάκι και ο πατέρας του την πείραξε λέγοντας "είναι κουρδιστό αυτό; " Στην συνέχεια κάνανε πλάκα μεταξύ τους ότι και καλά χάθηκαν και η Νικολούλη κάνει εκπομπή για να τους βρούνε κοροϊδεύοντας την . Έπινε χυμό αυτός και ο πατέρας του μια μπύρα. Την ίδια ημέρα είχαν πάει και στον "Ναό" όπως αποκαλούσε το γήπεδο του Ολυμπιακού ! Αργότερα κατέβηκαν στον Άλιμο όπου κάθισαν στην παραλία πίνοντας μπύρες ,μάλιστα ο πατέρας πέταξε και μια στη θάλασσα γιατί τρύπησε το κουτάκι. Ψαρωτικά γυρνάει
στο γιο του και του προσφέρει τσιγάρο "-μπα δεν καπνίζω" είπε ενώ μέσα του το παιδί ήξερε την αλήθεια …Μετά παίζανε με μια μπάλα του βόλεϊ και αργότερα μέχρι αργά το βράδυ καθόντουσαν με τις καρέκλες μέσα στη θάλασσα συζητώντας διάφορα. Η μέρα είχε τελειώσει, και ήταν ήδη ώρα να τον ξυπνήσω γιατί τόσο εγώ όσο και εκείνος είχαμε κουραστεί πνευματικά. Όταν ξύπνησε αφού του είχα δώσει την υποβολή ότι θα θυμάται τα πάντα και ότι θα νιώθει υπέροχα , αντί γιαυτό έδειχνε κάπως….. Τον ρώτησα " Τι έχεις ;" -"Είμαι στεναχωρημένος…" .-"Γιατί;" . Και η απάντηση του ήταν " Γιατί ξύπνησα……."

γ) Πρώτη φορά χρήσης όπλου
<<-Ώστε πας για κυνήγι ε;>> ,είπα στο φίλο μου μετά από μια ιστορία που διηγούνταν για κυνήγι αγριογούρουνου με τον πατέρα του, <<Ενδιαφέρον, και από πότε κυνηγάς; Εννοώ πότε έπιασες για πρώτη φορά ζωή σου όπλο; >> , <<-Δεν θυμάμαι πότε….αλλά πήγαινα στο δημοτικό >> , <<-Αν βρεθούμε ξανά θα σου κάνω αναδρομή να θυμηθείς πότε έγινε αυτό, θέλεις; >> , <<-Ναι αμέ>>. Έτσι και έγινε. Την επόμενη φορά που βρεθήκαμε τον έβαλα σε μια αναπαυτική πολυθρόνα και άρχισα να του κάνω μασάζ στους κροτάφους ,ενώ ταυτόχρονα άρχισα την διαδικασία της ύπνωσης. Μέσα σε λίγη ώρα είχε φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο χαλάρωσης για τον σκοπό μου. <<-Θα μετρήσω από το 10 ως το 1 αντίστροφα και ενώ θα χαλαρώνεις όλο και πιο πολύ με τον κάθε αριθμό που θα λέω, εσύ θα γυρίζεις όλο και πιο πολύ πίσω στο χρόνο και όταν θα έχω φτάσει στο 1 , θα ανακαλύψεις τον εαυτό σου σε μια εμπειρία της τωρινής σου ζωής όπου και είχες κάνει για πρώτη φορά χρήση όπλου. 10…9… 6…γυρίζουμε όλο και πιο πίσω στο χρόνο, 5…..3….2…1. Τώρα βρίσκεσαι τη στιγμή όπου χρησιμοποίησες για πρώτη φορά όπλο. Που βρίσκεσαι ; >> και μου περιέγραψε το εξής, ότι ήταν σε ένα βουνό με τον πατέρα του ,ήταν σε ηλικία 12 χρονών στο Δελβινακοπούλο Ιωαννίνων ,κάποιο Σάββατο του Οκτωβρίου νωρίς το πρωί . Δεν κυνηγούσαν εκείνη τη στιγμή αλλά μου είπε ότι εκείνος ζήτησε το δίκαννο από τον πατέρα του και εκείνος τον άφησε να οπλίσει και να πυροδοτήσει μια φορά στον αέρα…… Όταν ξύπνησε θυμόταν τα πάντα και το σίγουρο είναι ότι τώρα δεν θα το ξεχάσει ποτέ…….


2. Αναδρομή σε προηγούμενη ζωή
H αναδρομή σε προηγούμενη ζωή έχει τεράστιο ενδιαφέρον και ακόμα ερευνάται επιστημονικά για το πώς κάποια άτομα μπορούν και έχουν μνήμες από κάποια άλλη ζωή .Ο ι μνήμες γεννιούνται στον εγκέφαλο με την ανάπτυξη του ανθρώπου και καταστρέφονται αμέσως μετά το θάνατο. Αν βάλουμε ένα άτομο να κοιτάξει ένα μήλο για παράδειγμα, ενώ του κάνουμε αξονική τομογραφία , θα πάρουμε μια εικόνα του εγκέφαλου με χρωματισμένες περιοχές που σηματοδοτούν ποιες χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή του οπτικού ερεθίσματος .Στη συνέχεια ζητάμε από το άτομο να κλείσει τα κλείσει τα μάτια του και να φανταστεί πάλι το μήλο ,ακριβώς όπως ήταν όταν είχε τα μάτια του ανοιχτά. . Μπορείτε να φανταστείτε τώρα τι συνέβηκε; Λοιπόν καλά το καταλάβατε η δεύτερη εικόνα του εγκεφάλου είναι πανομοιότυπη με την πρώτη , αν όχι ,με πολύ ελάχιστες διαφορές! Το συμπέρασμα από αυτό το πείραμα είναι ότι, για να ανακληθεί μια μνήμη οποιουδήποτε είδους, θα πρέπει πρώτα να έχει γίνει προηγουμένως και καταγραφή της. Αν δεν υπάρχει καταγραφή, το άτομο δεν μπορεί να ανακαλέσει ,όπως στις περιπτώσεις μόνιμης αμνησίας ,όπου οι τράπεζες μνήμης έχουν καταστραφεί. Στα άτομα τώρα που ισχυρίζονται ότι έχουν μνήμες από κάποια άλλη ζωή , αυτές οι μνήμες από πού προέρχονται; ΜΥΣΤΗΡΙΟ…… Είναι δυνατό να είναι φανταστικές; Μερικές φορές ναι, είναι δυνατό να είναι απολύτως δημιουργήματα της φαντασίας τους , άλλες φορές όμως οι ιστορίες που αφηγούνται για την προηγούμενη ζωή τους έχουν τόσο πραγματικά ιστορικά στοιχεία , που αναρωτιέσαι " Πράγματι έζησε σαν άντρας ή γυναίκα εκείνη την εποχή;>> .Εμείς εξετάζουμε τις πιο αξιοσημείωτες περιγραφές όπου αυτές οι περιγραφές που δίνει δεν έχουν καμία σχέση υποσυνείδητα με πληροφορίες που θα μπορούσε ενδεχομένως να τις αντλήσει από τη τωρινή του ζωή.
Αν υπνωτίσουμε και κάνουμε ανάδρομη σε προηγούμενη ζωή 100 γυναίκες που στο επάγγελμα είναι φωτομοντέλα ,τουλάχιστον οι δέκα θα μας πούνε ότι σε εκείνη τη ζωή ζούσαν ως Κλεοπάτρα. Ερώτηση ……Πόσες Κλεοπάτρες υπήρχαν; !
Οι αναδρομές σε προηγούμενη ζωή χωρίζονται χοντρικά στις παρακάτω κατηγορίες
i) Οι περιγραφές να αναφέρουν κάποιο τραυματισμό σε κάποιο σημείο του σώματος που είχε ένα παρόμοιο τραυματισμό ή ψυχολογικό πόνο και στην τωρινή ζωή ή πρόβλημα υγείας στο ίδιο σημείο
ii) Πρόσωπα που αναφέρει να υπάρχουν και στην τωρινή ζωή με τα ίδια ονόματα και συγγενικές σχέσεις, χωρίς να είναι απαραίτητο να συμβαίνει αυτό, απλά παίρνει μια βαθύτερη γνώση ότι το άτομο το οποίο είδε στην προηγούμενη, στην τωρινή είναι το τάδε άτομο , ή οι συγγενικές σχέσεις είναι ελαφρώς αλλαγμένες στην τωρινή κλπ , ή ακόμα ότι το ίδιο το άτομο είναι μετενσάρκωση κάποιου προγόνου του.
iii) Στοιχεία που περιγράφουν να έχουν αντληθεί από την τωρινή ζωή και κάτω από τη κατάσταση της ύπνωσης να καθιστούνται τα γεγονότα ως πραγματικά βιώματα του ατόμου .Αυτού του είδους τις περιγραφές πρέπει να τις ανακαλύψουμε και να κινηθούμε προσεχτικά γιατί η αναδρομή του ατόμου κινδυνεύει να μην έχει καμία άξια .
iv)Οι αναφορές να είναι τόσο λεπτομερείς και να δίνει ιστορικά στοιχεία όπως τη χρονολογία ,τη χώρα , το όνομα του ή και ακόμα να μιλάει μια γλώσσα απταίστως που κανονικά τη γνωρίζει πολύ λίγο ή και καθόλου και να αποδειχθεί μετά από ερευνά ότι όλα όσα είπε έχουν γίνει πράγματι κοιτώντας τα ιστορικά μας αρχεία. Η αναδρομή μας θα έχει τότε κάποια άξια αν αποδειχθούν οι περιγραφές αληθινές, αλλά πρέπει να το ψάξουμε αλλιώς την περιγραφή θα πρέπει να την εκλάβουμε σαν μια όμορφη φανταστική ιστοριούλα με μεγάλο ενδιαφέρον ως προς το περιεχόμενο της.


α) Jonathan roll
Δεν είχα εξοικειωθεί με την ανάδρομη σε προηγούμενη ζωή αν και ήξερα πώς να κινηθώ με το όποιο άτομο αρκεί να τον χειριζόμουν όπως αν έκανα ανάδρομη στο
παρελθόν σε τωρινή ζωή σε ένα τελείως άγνωστο πρόσωπο. Έτσι λοιπόν ένα άτομο με ρώτησε αφού ασχολούμαι με τον υπνωτισμό αν θα μπορούσα να τον γυρίσω σε μια προηγούμενη ζωή ,και αυτό για μένα ήταν μεγάλη πρόκληση και δέχτηκα να το δοκιμάσω. Η πρώτη σκηνή ήταν ότι βρισκόταν σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ή κάποιο χώρο σκοτεινό , δεν μπορούσε να καταλάβει που βρισκόταν ούτε και ήξερε τι έκανε εκεί…. Απλά ήταν ξαπλωμένος κάτω και είχε υγρασία γύρω γύρω και είχε τα μάτια του κλειστά με ένα μαντήλι το οποίο του μύριζε μούχλα (υπήρχε η περίπτωση να ήταν ανθρακωρύχος αλλά τίποτε δεν ήταν σίγουρο). Στη συνέχεια το γυρίζω πίσω ένα χρόνο νωρίτερα . Αυτή τη φορά ανακαλύπτει τον εαυτό του σε ένα ανοιχτό χώρο . Ήταν στην αυλή ενός σπιτιού και άπλωνε ένα πράσινο τραπεζομάντιλο και είχε το πρόσωπο του στραμμένο προς τον ήλιο και το φως έπεφτε στα μάτια του. Τον ρώτησα ποιο είναι το όνομα του και εκείνος απάντησε ..''Jonathan Roll'' . Εκεί γύρω έπαιζαν και δυο ξανθά αγοράκια και κάτι καρό πουκάμισα . Αυτό που έκανε εντύπωση ήταν ότι είδε ένα κόκκινο ακορντεόν διακοσμημένο με κάτι ζωγραφιστά τριαντάφυλλα , το οποίο έπαιζε ένας ηλικιωμένος άντρας που έμοιαζε σαν βίγκινγκ και είχε ένα μεγάλο μουστάκι ,και έπαιζε ένα σκοπό που θύμιζε σαν κέλτικο ή ιρλανδέζικο χορευτικό τραγούδι. Γύρω γύρω υπήρχαν περιφραγμένα άλογα και εκείνη τη στιγμή τον ρώτησα τι φοράει .Φορούσε μια καφέ ποδιά με αίματα πάνω του (πρέπει να ήταν από κάποιο ζώο που έσφαξε νωρίτερα) ,άσπρο πουκάμισο και καπέλο, ήταν 35 χρονών. Υπήρχε και κάποια νεαρή κοπέλα που αδυνατούσε να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με αυτήν . Είχε όμως την εντύπωση ότι κάτι κακό συνέβαινε, σαν να υπήρχε κάποια εμπόλεμη κατάσταση ,υπήρχε φόβος για κάτι…. Και είχε την εντύπωση ότι κάτι συνέβαινε που είχε σχέση σχετικά με love story.
Όταν ξύπνησε είχαμε και οι δυο, περισσότερες απορίες από πριν , σχετικά και με την περιγραφή , και για την ιδέα της μετενσάρκωσης…….

β) Ο sir jerrick
Όταν είχα εξοικειωθεί με την τεχνική της αναδρομής σε προηγούμενη ζωή γνώρισα ένα άτομο στο οποίο του είχα κάνει διόραση και μου ζήτησε να δοκιμάσει και κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά .Τον ρώτησα αν ήθελε να κάνει αναδρομή, να δούμε από περιέργεια τι περιγραφές θα μας δώσει . Όλα πήγαν μια χαρά και η ιστορία που περιέγραψε είχε τεράστιο ενδιαφέρον για μένα ενώ αυτός έμεινε έκπληκτος με αυτά που βίωσε! Η περιγραφή του ξεκίνησε ως εξής. Φόραγε πανοπλία , ήταν 65 χρόνων . Βρισκόταν κάπου στη σκοτία. Αμέσως σκέφτηκα να δοκιμάσω κάτι . Τον ρώτησα <<what's your name?>>,και μου απάντησε ,<<-my name is sir jerrick>> .Από όσο γνώριζα ήξερε ελάχιστα αγγλικά, ακριβώς όπως τα μαθαίνει να τα μιλά ένας έλληνας που δεν έχει πάει ποτέ σε φροντιστήριο αγγλικών. Το αξιοπερίεργο ήταν ότι από δω και πέρα μιλούσε συνέχεια αγγλικά ,είτε εγώ του μιλούσα και εγώ το ίδιο στα αγγλικά , είτε του μιλούσα ελληνικά. Και συνεχίζω…..Υπήρχε πόλεμος μεταξύ σκοτίας και Αγγλίας ,οι εχθροί είχαν κόκκινο λάβαρο με ένα λιοντάρι στο εσωτερικό του και εκείνη τη στιγμή μόλις τον είχε πληγώσει ανάμεσα στο στήθος και τον αριστερό ωμό από την μπροστινή πλευρά κάτι που όπως μου το περιέγραψε <<κάτι σαν καυτή σφαίρα>> , από έναν νέγρο πολεμιστή που ήταν πάνω σε άλογο .Ήταν παντρεμένος με την πριγκίπισσα Βικτόρια και είχε 2 κόρες, την Άννα και την ελίζαμπεθ. Τον γύρισα ένα χρόνο πίσω και βρέθηκε σε ένα συμπόσιο στο κάστρο και μου περιέγραψε ότι υπήρχε πολύ κέφι ,φαγητό και κρασί ,όλοι ντυμένοι με καλά και χλιδάτα ρούχα εποχής και περιμένανε κάποιον σερ να έρθει για τη μια του κόρη αλλά δεν εμφανίστηκε ποτέ. Τότε σκέφτηκα να τον πάω στις 2 σημαντικότερες στιγμές τις ζωής του. Έτσι τον γύρισα στην ημέρα του γάμου του. Ήταν περίπου 32 -33 χρόνων αλλά είχε συμβεί κάτι φοβερό .Βάρβαροι είχαν λεηλατήσει χωριά και τους είχαν σκοτώσει όλους . O Jerrick και η Victoria εκείνη την ώρα ήταν κοντά σε ένα ποτάμι ,οι στρατιώτες πέρασαν από μπροστά τους αλλά τους αγνόησαν και γλίτωσαν . Είχαν σωθεί και πήγαν πίσω στο κάστρο όπου είδαν ότι ο Σύμβουλος τους ήταν ο μοναδικός επιζών και γυναικόπαιδα κατέφθαναν για να σωθούν στο εσωτερικό του

κάστρου. Στη συνέχεια και οι τρεις τους παροτρύνανε τα γυναικόπαιδα να ησυχάσουν. Μετά τον γύρισα την ημέρα του θανάτου του. Γύρω στα 87 σε μια εκκλησία άρρωστος βαριά από φυσικά γηρατειά ,στο προσκεφάλι του οι 2 κόρες του . Τρία άλλα άτομα ήταν κοντά του όπου στο ένα αναγνώρισε το πρόσωπο του, <<father Luscious>> είπε με έντονη αγγλοσαξονική προφορά. Ύστερα από λίγες στιγμές και αφού έλεγε στις κόρες του να μην ανησυχούν και κάνοντας κάποια αστεία, ξεψύχησε . Η γυναίκα του είχε πεθάνει και αυτή πριν από χρόνια. Όταν τον ξύπνησα και αφού του είχα πει ότι θα θυμάται τα πάντα ,έτσι και έγινε .Τα θυμόταν όλα με περισσότερες λεπτομέρειες. Θυμόταν ότι μιλούσε αγγλικά και του φάνηκε παρά πολύ μα παρά πολύ παράξενο αυτό! Μετά πετάχτηκε πιάνοντας τον αριστερό του ώμο λέγοντας <<Έχω χτυπήσει πουθενά;>> . -Όχι, του είπα . Και μετά μου είπε το κορυφαίο , <<-Έχω ένα σημάδι ανάμεσα στον αριστερό ώμο και το στήθος από τρύπημα από τόρνο ,τότε που δούλευα σε ένα μηχανουργείο και έβγαλε την μπλούζα και μου έδειξε το σημάδι. Έμεινα άναυδος…..

γ) Βασίλης και Ιωάννα
Ο Βασίλης ο φίλος μου είχε και αυτός την περιέργεια να δει τι θα μπορούσε να ήταν στην προηγούμενη ζωή του. Του εξήγησα τι συμβαίνει με αυτή τη κατάσταση και ότι αυτά που θα περιέγραφε δεν θα ήταν σίγουρα και πραγματικά γεγονότα , αλλά θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον οι περιγραφές του. Αφού τον υπνώτισα στο επιθυμητό επίπεδο τον γύρισα σε μια προηγούμενη ζωή, που να είχε άμεση και σημαντική σχέση με την τωρινή του ζωή. Τότε βρέθηκε σε ένα βουνό. Έτρεχε για να ξεφύγει. Τον ρώτησα που βρισκόταν και μου είπε ότι ήταν κάπου στην Ταϊλάνδη. Είχε κλέψει κάποιο είδος φρούτου που το έτρωγαν μαζί με ρύζι. Κατευθυνόταν προς το σπίτι όπου και τον περιμένανε τρεις άντρες .Το όνομα του ήταν Βασίλης και είχε μια αρραβωνιαστικιά που την έλεγαν Ιωάννα. Αυτοί οι άντρες δεν είχαν έρθει για καλό. Η Ιωάννα είχε κρυφτεί μέσα στο πηγάδι που υπήρχε εκεί κοντά και περίμενε μέχρι να φύγουν. Όταν έφτασε ο Βασίλης οι άντρες ήταν ήδη μέσα στο σπίτι και του ζητούσαν χρήματα .Εκείνος άρπαξε ένα σπαθί που υπήρχε στον τοίχο και το έβαλε στον λαιμό του άντρα που τον απειλούσε . Αντάλλαξαν βαριά λόγια και κατάφερε να τους διώξει μετά από λίγο .Εκείνοι του είπαν ότι θα ξαναέρθουν άλλη μέρα και καλύτερα να έχει και τα λεφτά που ζητούσαν Τον ρώτησα πόσα λεφτά χρωστούσε και μου είπε ότι δεν χρωστούσε τίποτα κανονικά ,απλά αυτοί οι άντρες έκαναν τους νταήδες και έπαιρναν χρηματικά ποσά με το έτσι θέλω. <<Μερικά κατοστάρικα>> ,μου είπε. <<-Τι εννοείς ; Ποιο είναι το νόμισμα της χώρας σου, περιέγραψε το μου λίγο>>. Δεν μου είπε τι νόμισμα χρησιμοποιούσαν αλλά μου είπε ότι η χρονολογία ήταν 1800 μ.Χ και ότι το νόμισμα ήταν πέτρινο με επικάλυψη χαλκού, περισσότερες λεπτομέρειες δεν μπόρεσε να μου δώσει. Τον γύρισα μπροστά ένα χρόνο. Τώρα ήταν παντρεμένος , έμενε σε μια άλλη τοποθεσία και είχε στάβλους με γελάδια και ταύρους και άλογα περιφραγμένα σε μεγάλο πάρκο . Είχε και ένα φροντιστή ζωών. Μετά από λίγο καιρό έκαναν ένα κοριτσάκι που το ονόμασαν Μάρα . Στη συνέχεια τον πήγα κι άλλο μπροστά την ημέρα του θανάτου του. Ήταν γύρω στα 90 βαριά άρρωστος. Δίπλα στο κρεβάτι είναι η Μάρα ,μεγάλη τώρα και παντρεμένη με τον Josef και έχουν ένα παιδάκι τον Ιωάννη
Στη κηδεία του όλοι είχαν πάει και αυτός ήταν σε μια μεριά και παρακολουθούσε όλη την τελετή. Όταν τον ξύπνησα μου έγινε μια παράξενη αποκάλυψη……Ότι τον έλεγαν Βασίλη το ήξερα, αυτό που δεν ήξερα ήταν ,όπως μου είπε , ότι την κοπέλα του την έλεγαν Ιωάννα και την μητέρα της Μάρα και τον αδελφό της Γιάννη!!!

4. Αναπάντητα ερωτήματα
α) Τρόπος μεταφοράς τη διάνοιας -ψυχής πάνω στη τροχιά του χρόνου παρελθόν-μέλλον στη τωρινή ζωή (αναδρομή σε τωρινή ζωή)
β) Τρόπος μεταφοράς του μυαλού -συνείδησης σε απομακρυσμένο (χωρίς να ξέρει που πρέπει να πάει) χώρο χρόνο (διόραση ; τυχερά παιχνίδια ;)
γ) Ανάκτηση μνήμης προηγούμενης ζωής χωρίς να υπάρχουν από πριν μνήμες στον εγκέφαλο ,μήπως διόραση ?
δ) Γιατί λειτουργεί ο υπνωτισμός και ποια είναι η φύση του υπνωτισμού?
ε) Πως επιταχύνεται η θεραπεία μέσω υπνωτισμού?
ζ) Η διόραση όπως και η τηλεπάθεια είναι ικανότητες του ανθρώπου που υπάρχουν σαν δυνατότητες σε λανθάνουσα κατάσταση και μέσω υπνωτισμού καθίστανται σε εφαρμογή και σε έλεγχο ,πράγμα που δεν γίνεται , στον μέσο άνθρωπο, σε εγρήγορση. Αν υποθέσουμε ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το 14 % του εγκέφαλου του ,τι άλλο μένει να ανακαλύψουμε? Το άλλο 86 % τι κρύβει? Τι θα συμβεί αν χρησιμοποιηθεί το 100 %?

Εάν βρίσκετε ενδιαφέρον αυτό το email επικοινωνήστε μαζί μου και ευελπιστώ να δημοσιευτούν κάποια άρθρα με μερικά από τα κείμενα μου. Προσεχώς θα σας στείλω περιστατικά διόρασης και διάβασμα σκέψεως , και αν σας ενδιαφέρει, όποιες άλλες εμπειρίες αποκτώ όλο αυτό καιρό με την ύπνωση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 02:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδα οτι αυτα που μου εστειλες σto e mail μου...να τα βαζεις σε δημοσιευση...

Εννοιωσα την αναγκη ....να βαλω και εγω...την δικη μου απαντηση..που σου εστειλα...

<<<<<< ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ...ΣΤΟΝ KLoPeα.. >>>>>>


Αγαπητε..

Διαβασα τα γραφομενα σου...

Το να κανεις υπνωση ειναι μεν ευκολο !!!! αλλα
προυποθετει εμπειρια ...οχι την μεθοδο αλλα για
προβληματα που μπορουν να προκυψουν...ειτε υγειας
...ειτε ψυχολογικα...ειτε...αλλου .ειδους.!!!!!

Η προυποθεση ειναι να μαθεις να αντιμετωπιζεις
...καποιες κατστασεις... αν συμβουν...γιατι δεν
μπορεις και δεν εχεις το δικαιωμα να κανεις κακο σε
κανεναν ανθρωπο...

Ειναι σαν δινεις φαρμακα σε καποιον ενω δεν εισαι
Γιατρος.....!!!

Εγω ειμαι διπλωματουχος παραψυχολογος και παντα εχω
την ανησυχια ......γιατι ειμαι !! και αισθανομαι
υπευθυνος σε οτι κανω.....

Δεν θελω να σε τρομαξω ....αλλα να σου ειπα απλα
καποια πραμματα που πιθανον να μην τα εχεις
σκεφτει..!!!.

Το να παρεις καποιο βιβλιο και να το κανεις
πραξη...καλα... αλλα παρε ετσι ενα βιβλιο Ιατρικης και
γινε Γιατρος....!!!!!

Τωρα το πως λειτουργει η υπνωση.... !!!!! και ποια
ειναι η φυση του.... !!! και ολα τα ερωτηματα που
βαζεις....ειναι κατι που δεν ξερει κανεις...με ποιο
τροπο λειτουργουν ...απλα συμβαινει ετσι < προς το
παρον αυτη ειναι η κατασταση...>

Σαν να ρωτας τι ειναι ο Θεος...απο που ηρθε...πως
εγινε...που θα παει.....!!!!!! απλα Τον
δεχομαστε...!!!!!

Για το θεμα δημοσιευσης καποιων αρθρων... δεν ειμαι
αρμοδιος ουτε γνωριζω κατι σχετικο...αν και υπαρχουν
αρκετα αλλα αξιολογα στον χωρο.

Αυτα ειχα να σου πω....ειναι παρα πολλα που θα πρεπει
να μαθεις....πριν κανεις κατι....

Για να πας σε εναν πολεμο...δεν αρκει να κρατας ενα
οπλο ...πρεπει να ξερεις να το χειριζεσαι...αλλοιως
εισαι χαμενος...και καλα να παρεις το ρισκο μονος σου
...οι αλλοι...??????


Sunrise zero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 04:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα ήθελα πάντως να κάνω μια αναδρομή. Και για να δώ κάποιες προηγούμενες ζωές μου αλλά και για να ξεπεράσω κάποιες φοβίες μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KLoPeas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 20:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KLoPeas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Updated 25/07/05
Λίγα λόγια περί υπνωτισμού

Παρακάτω θα προσπαθήσω να σας δώσω μια ιδέα το τι είναι ο υπνωτισμός και πως λειτουργεί . Τις θεωρητικές για αυτές πληροφορίες θα σας προτείνω να βρείτε και να διαβάσετε τα παρακάτω βιβλία όπου και δεν θα σας αφήσουν με απορίες. α) Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΥΠΝΩΤΙΣΜΟΥ του ΚΟΛΙΝ ΜΠΕΝΕΤ εκδόσεις ΩΡΟΡΑ β) ΥΠΝΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ του William W. Hewitt εκδόσεις ΚΟΝΙΔΑΡΗ.
<<Σε περιπτώσεις όπου κάποιος μάρτυρας παράξενων φαινομένων είχε κάποια κενά μνήμης και το άτομο ήταν ειλικρινής πρόθυμος και φυσιολογικός ( αναφέρει ο Γιώργος Μπαλάνος),χρειαζόταν κάποια μέθοδος για να ξεπεραστούν, η πιο χρήσιμη μέθοδος ήταν ο υπνωτισμός. Από παλιά ήταν γνωστός σαν μέσω ανάκλησης (λεγόταν Μεσμερισμός που πήρε το όνομα του από τον Μέσμερ τον <<πατέρα>> του Υπνωτισμού) ξεχασμένων αναμνήσεων είτε από σοκ, ψυχολογική απώθηση ή κάτι άλλο. Το να υπνωτίζει κανείς είναι πολύ εύκολο ,η δυσκολία βρίσκεται στο να μάθει να υπνωτίζει σωστά , αν θέλει να έχει θετικό αποτέλεσμα […] Ο υπνωτισμός αποδείχτηκε κλειδί όχι για μόνο για ξεχασμένες αναμνήσεις, αλλά και σε πολύ ποιο παράξενους χώρους. Πχ υπνώτιζα ένα άτομο και αντί να περιγράψει ένα συγκεκριμένο φαινόμενο ,να περιγράψει κάτι εντελώς διαφορετικό που να μην έχει σχέση με το αρχικό φαινόμενο αλλά να ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό (κάτι τέτοιο μου έτυχε και σε μένα που θα το αναφέρω στο κεφάλαιο της διόρασης) >>
Ο Κόλιν Μπένετ αναφέρει… << Ο υπνωτισμός είναι τόσο εύκολο στη πράξη όσο περίπλοκο είναι και στη θεωρία . Ένα δεκτικό άτομο μπορεί να υπνωτιστεί με την ίδια ταχύτητα και ευκολία που μπορεί κανείς να ανάψει το φως με το πάτημα ενός διακόπτη .Και στη μια και στην άλλη περίπτωση έχουμε συγκεκριμένο αποτέλεσμα αλλά τι προκάλεσε αυτό το αποτέλεσμα; Τι είναι ηλεκτρισμός; Τι είναι υπνωτισμός;
Έχει περιγράφει κατά καιρούς σαν <<ζωικός μαγνητισμός>> σαν λεπτό <<ρευστό>> ,σαν μια μορφή ύπνου , σαν διχασμός της προσωπικότητας, σαν γοητεία, σαν συγκέντρωση του νου σε μια και μοναδική ιδέα και άλλα πολλά. Έχει περιγραφεί σαν δύναμη για το καλό όσο και για το κακό ή ακόμα και σαν γνήσιο και ξεκάθαρο επιστημονικό φαινόμενο. Από σκοπιά πρακτικής χρησιμότητας έχει παρουσιαστεί σαν οτιδήποτε , από την πιο ασύλληπτη δύναμη με την οποία μπορείς να πετύχεις τα πάντα έως μια μέθοδος για την ανακούφιση ήπιων ψυχολογικών και νευρολογικών προβλημάτων, ή ακόμη και σαν ένα μάλλον ανόητο παιχνίδι συναναστροφών.>>
Ο William W. Hewitt με τη σειρά του μας λέει τα εξής…<<Η ύπνωση μοιάζει παρά πολύ με την ονειροπόληση. Όταν ονειροπολείτε αλλοιώνετε την κατάσταση της συνείδησης στην περιοχή της συχνότητας άλφα και ενώ διατηρείτε τη γνώση και τη συνείδηση σας παραμένετε μακάριοι και ανεπηρέαστοι από εξωτερικές καταστάσεις. Η ονειροπόληση είναι ένα απόλυτα ομαλό ασφαλές και υγιεινό φαινόμενο στο οποίο αφηνόμαστε όλοι κατά καιρούς. Η ύπνωση είναι μια τεχνική για να πετύχουμε αυτή την αλλοιωμένη κατάσταση της συνειδητοποίησης …κατάσταση ονειροπόλησης…. εσκεμμένα , προς εξειδικευμένους αντικειμενικούς στόχους, έτσι που αυτοί να επιτευχθούν.[…] Σε αυτή τη κατάσταση το συνειδητό πνεύμα γίνεται ήρεμο , ή παθητικό σαν να κοιμάται. Μια τεχνική ματιά στο πως λειτουργεί το μυαλό πάνω σε κύκλους συχνοτήτων που μπορούμε να τους μετρήσουμε. Οι συχνότητες αυτές αντιστοιχούν σε ορισμένα είδη δραστηριότητας. Από τη χαμηλότερη και φτάνοντας στις πιο λειτουργικές , αυτές είναι:
α) Δέλτα. Από 0 έως 4 κύκλους / δευτερόλεπτο. Ασυνειδητοποίητη. Δεν είναι πολλά τα γνωστά για αυτήν.
β) Θήτα. Από 4 έως 7 κύκλους / δευτερόλεπτο. Η Θήτα είναι η ειδική κλίμακα που ανοίγει την πόρτα της συνείδησης για να προχωρήσει στην <<πέραν από την ύπνωση>> περιοχή στον κόσμο των ψυχικών φαινομένων.
γ) Άλφα. Από 7 έως 14 κύκλους / δευτερόλεπτο. Η κλίμακα αυτή θεωρείται σαν η κλίμακα του υποσυνείδητου. Εδώ γίνονται όλες οι υπνώσεις και ονειροπολήσεις , το ίδιο και ο διαλογισμός που μπορεί να φτάσει καμιά φορά και

μέχρι την Θήτα.
δ) Βήτα. Η περιοχή του συνειδητού μυαλού. Από 14 κύκλους και πάνω. Εδώ πραγματοποιούνται οι συλλογισμοί και οι υποθέσεις μας ,ενώ είμαστε ξύπνιοι.
Η ύπνωση επωφελείται αυτού του φυσικού φαινομένου , που προκαλεί τη μείωση των κύκλων δραστηριότητας του εγκέφαλου, στην κλίμακα Άλφα χωρίς να κοιμόμαστε.>> .
Και τέλος για να κλείσω αυτό το θέμα θα παραθέσω μερικούς από τους μύθους που επικρατούν γύρω από το θέμα της ύπνωσης
α) Ο υπνωτιστής δεν έχει μαγικές δυνάμεις .Είναι ένα συνηθισμένο άτομο που κατέχει εξαιρετικά την ικανότητα να χρησιμοποιεί υποβολες για να βγάζει επιθυμητά αποτελέσματα
β) Κανένα άτομο δεν μπορεί να υπνωτιστεί και να κάνει πράγματα ενάντια στη θέληση του, ούτε να υπνωτιστεί ενάντια στη θέληση του. Στη διάρκεια της ύπνωσης μπορεί το άτομο να επιλέξει να δεχτεί ή να απορρίψει την όποια υποβολή του δίνουμε. Αν η υποβολή τον αναστατώσει ,το άτομο θα βγει αμέσως από την ύπνωση με δική του επιλογή και θα σηκωθεί και θα φύγει.
γ) Είναι λαθεμένη η άποψη ότι μόνο τα άτομα με αδύνατο μυαλό υπνωτίζονται. Το αντίθετο είναι αληθινό. Όσο πιο έξυπνο είναι το άτομο , τόσο πιο εύκολα μπορεί να υπνωτιστεί. Σε περιπτώσεις διανοητικής καθυστέρησης η ύπνωση είναι κάτι το αδύνατο. 1% του πληθυσμού δεν υπνωτίζεται και μέρος του είναι ο παραπάνω λόγος , ενώ ένα άλλο μέρος του για λόγους που δεν είναι κατανοητοί.
δ) Δεν είναι αλήθεια ότι το άτομο κάτω από αυτή τη κατάσταση βρίσκεται σε κατάσταση υπέρβασης ή ασυνειδησίας. Το άτομο βρίσκεται σε εγρήγορση συνειδητοποιεί και μάλιστα παρά πολύ, απλά έχει εστιάσει την προσοχή του στο σημείο που το κατευθύνουμε και νιώθει απόμακρο σε σχέση με ότι άλλο.
ε) Είναι λάθος να πιστεύουμε ότι ένα άτομο μπορεί να μείνει αιώνια προσκολλημένο στην κατάσταση της ύπνωσης. Ακόμα και αν πεθάνει ο υπνωτιστής το άτομο ,που έχει οδηγηθεί σε βαθιά ύπνωση, θα επανέλθει εύκολα κάνοντας ένα από τα δυο. Ή θα πέσει σε ένα σύντομο ύπνο και ύστερα θα ξυπνήσει φυσιολογικά ή θα ανοίξει τα μάτια του και θα γυρίσει στη κατάσταση εγρήγορσης , όταν η φωνή του υπνωτιστή πάψει να ακούγεται για ένα διάστημα.
στ) Δεν είναι αναγκαίο η βαθιά ύπνωση για να πετύχουμε καλά αποτελέσματα. Το όποιο επίπεδο ύπνωσης, από τη ποιο ελαφριά ως την ποιο βαθιά μπορεί να φέρει αποτελέσματα
Ελπίζω να σας βοήθησα για οτιδήποτε άλλες απορίες επικοινωνήστε μαζί μου.

Ασχολούμαι με τον υπνωτισμό εδώ και ενάμισι χρόνο και έχω πολλούς εθελοντές που την βρίσκουν μια ευχάριστη και χαλαρωτική κατάσταση αφού όταν ξυπνούσαν είχαν την αίσθηση ότι ξύπνησαν μετά από έναν σύντομο και βαθύ ύπνο χωρίς να έχουν την αίσθηση του χρόνου, δηλαδή δεν ήξεραν πόση περίπου ώρα πέρασε από την ώρα που ξεκίναγε η διαδικασία μέχρι την ώρα που τους ξύπναγα. Ως επί το πλείστον έχω ασχοληθεί με υποκείμενα αρσενικού φύλλου ,όχι πως έχω τίποτα με το άλλο φύλλο, αυτό της γυναίκας ,απλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αν και το θέλω πολύ. Όταν ξεκίνησα χρησιμοποίησα την τεχνική προφορικών εντολών από ένα βιβλίο που αγόρασα με τίτλο ¨¨ ΥΠΝΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ¨¨ του William w. Hewitt. Φυσικά αφού δεν είχα καμία σχέση με το αντικείμενο του υπνωτισμού , δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να υπνωτίσω τόσο εύκολα άλλα άτομα και δεν πίστευα στην αρχή στην ιδέα πως ένα άτομο μπορεί να υπνωτίζεται. Διάβαζα για τον υπνωτισμό πως πετυχαίνεται και τι μπορεί να κάνει, αλλά δεν πίστευα ότι το όλο πράγμα λειτουργεί .
Μέχρι που μια μέρα με ένα έτσι αστείο τρόπο που μιλούσα με ένα γνωστό μου, εκεί που αστειευόμασταν του πέταξα την ιδέα να τον υπνωτίσω .Του εξήγησα όλα αυτά που ήξερα θεωρητικά γύρω από τον υπνωτισμό και ότι δεν το είχα κάνει ποτέ ξανά πριν. Παρόλα αυτά με εμπιστεύτηκε αφού ακόμα και αν δεν πετύχαινε ,αυτό που θα κέρδιζε θα ήταν μια σχετική χαλάρωση και μια αντιστρές κατάσταση για περίπου 45 λεπτά.. Έτσι έβγαλα το εν λόγω βιβλίο από την τσάντα μου και άρχισα να


διαβάζω το κείμενο της συνεδρίας Νο1 με τον ανάλογο τόνο και χρώμα φωνής. Δηλαδή άρχισα να κάνω πράξη αυτά που μόνο στη θεωρία ήξερα .
Η διαδικασία σε γενικές γραμμές έχει ως εξής: δίνω στο άτομο την οδηγία ότι κάποια στιγμή θα του ζητήσω να ανοίξει τα μάτια , αλλά όταν θα το ζητήσω αυτό δεν θέλω να τα ανοίξει πραγματικά ,απλά να προσποιηθεί ότι δεν μπορεί να τα ανοίξει τεντώνοντας τα βλέφαρα . αυτό φυσικά ενεργοποιεί την κατάσταση άλφα .Όταν ξεκινάω λοιπόν κάνω μια σειρά από χαλαρώσεις σε ολόκληρο το σώμα ξεκινώντας από τα πόδια και καταλήγοντας στο πρόσωπο και στα βλέφαρα των ματιών λέγοντας να χαλαρώσει όλους τους μικρούς μυς γύρω από τα βλέφαρα και μετά να προσπαθήσει να ανοίξει τα μάτια του.
Αυτό γίνεται τρεις φορές με κάποιες παραλλαγές στην φρασεολογία στην κάθε μια φορά από αυτές. Δηλαδή την πρώτη φορά να χαλαρώσει το κάθε μέλος και να νιώσει τα βλέφαρα του βαριά και μαλακά, την δεύτερη φορά να νιώσει την χαλάρωση και ότι τα βλέφαρα γίνονται βαριά και μαλακά ενώ την τρίτη φορά ότι είναι απόλυτα χαλαρωμένος και ότι τα βλέφαρα είναι βαριά και μαλακά και ύστερα τον βάζω να φανταστεί ότι τα βλέφαρα του είναι κολλημένα μεταξύ τους και ότι είναι σαν ένα κομμάτι δέρμα. Στο τέλος σε κάθε μια φορά από αυτές τις χαλαρώσεις ζητάω να προσπαθήσει ν ανοίξει τα βλέφαρα και μετά να τα κλείσει και να νιώσει την χαλάρωση παντού. Αν η όλη κατάσταση έχει επιφέρει κάποια σχετική ύπνωση θα πρέπει στο τέλος να μην πεταρίσουν τα βλέφαρα.
Στη συνέχεια χρησιμοποιώ μια σειρά από οραματισμούς που βαθαίνουν την κατάσταση χαλάρωσης, όπως το να φανταστεί ένα πίνακα με ένα κύκλο στη μέση και μέσα στον κύκλο υπάρχει το γράμμα Χ , ύστερα να σβήσει το γράμμα μετά τον κύκλο και να ξεχάσει τον πίνακα καθώς χαλαρώνει όλο και πιο πολύ .Ύστερα τον περνάω από βαθύτερα στάδια χαλάρωσης με τον ίδιο τρόπο λέγοντας ότι τα χέρια είναι βαριά σαν ατσάλι και ότι κυλάει αυτό το αίσθημα μέχρι την κορυφή του κεφαλιού. Στην συνέχεια ότι το μυαλό του είναι ακίνητο και γαληνεμένο και αυτή η βαριά χαλάρωση κατεβαίνει μέχρι τα δάχτυλα των ποδιών. Μετά ότι τα χέρια και τα ποδιά τα νιώθει σαν κούτσουρα ,αλύγιστα και βαριά σαν σανίδες και στο τέλος μετράω αντίστροφα από το 15 και μόλις φτάνω στο 1 ότι θα είναι πολύ βαθιά χαλαρωμένος και ότι θα συνεχίζει έτσι βαθύτερα με την κάθε αναπνοή και εκπνοή. Στο τέλος του λέω ότι την επόμενη φορά θα χαλαρώσει 10 φορές πιο γρήγορα και πιο βαθιά..
Και τώρα είναι η στιγμή που δίνω τις όποιες υποβολές ανάλογα με την περίσταση. Αυτό τον καιρό ασχολούμαι με δυο αντικείμενα του υπνωτισμού α)αναδρομή σε τωρινή και προηγούμενη ζωή, ανάκτηση μνήμης καταστάσεων κλπ β) ενόραση διόραση σε πραγματικό χρόνο σε γνωστά και οικεία πρόσωπα και διάβασμα της σκέψης αυτών των προσώπων χρησιμοποιώντας τα ίδια τα υπνωτικά υποκείμενα.
Στην επίτευξη του πρώτου σκοπού χρησιμοποιείται ένας οραματισμός όπως η παραλία με τον ωκεανό της ζωής και την αμμουδιά του χρόνου ( δεν είναι ο μοναδικός οραματισμός), όπου δεξιά είναι το παρελθόν και αριστερά το μέλλον
,στρέφω το άτομο στην κατάλληλη κατεύθυνση και αναλόγως λέω π.χ θα μετρήσω από το 10 ως το 1 και θα βρεθείς π.χ 10 χρόνια πισω.10…9..κλπ ,που βρίσκεσαι τι βλέπεις, και ανάλογα με τα λόγια του παίρνω τις πληροφορίες που χρειάζονται χωρίς να βάλω λόγια στο στόμα του και ότι θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και ότι θα μπορεί να μου απαντά δυνατά και προφορικά και περιμένω μια καταφατική απάντηση στο αν με καταλαβαίνει. Για αναδρομή σε προηγούμενη ζωή λέω ότι θα πάει σε μια τέτοια ζωή ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ και ακολουθεί η τυπική διαδικασία που προ ανέφερα. Αν δεν θέλω όμως να βιώσει τίποτα σωματικά (που είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση), του λέω ότι την εμπειρία του θα την εκλάβει σαν μια κινηματογραφική ταινία ,θα αντιλαμβάνεται όλα τα συναισθήματα θα ξέρει ποιος είναι τι κάνει που βρίσκεται αλλά δε θα βιώνει τίποτα σωματικά,
θα μπορεί να περιγράφει τις όποιες καταστάσεις και θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και την όποια στιγμή του πω τη λέξη ΧΑΛΑΡΩΣΕ θα παίρνει μια βαθιά ανάσα και όποια εμπειρία θα έχει εκείνη τη στιγμή θα εξαφανίζεται και μετά λέω θα μετρήσω από το 1 ως το 3 και αυτή τη φορά θα βρεθείς….(ανάλογα με την περίσταση) π.χ 1 μέρα μετά ή πριν. Και φυσικά με τη


όποια περιγραφή απαιτείται πάντα να ξέρω πότε θα αυτοσχεδιάσω ανάλογα με την ροή που θα πάρουν τα πράγματα.
Για την επίτευξη του δεύτερου σκοπού μου ,της διόρασης ,τη κατάλληλη στιγμή όπως και πριν λέω ότι θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και ότι θα μπορεί να μου απαντά δυνατά και προφορικά και περιμένω μια καταφατική απάντηση στο αν με καταλαβαίνει. Μόλις απαντήσει του λέω το εξής: από αυτή τη στιγμή το μυαλό σου θα έχει την ιδιότητα να ταξιδεύει να βλέπει πράγματα και καταστάσεις. Θα μετρήσω από το 1 ως το 5 και στο 5 θα έχεις βρεθεί στο χώρο όπου βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο-η (αγαπημένο πρόσωπο).Στον όποιο χώρο βρεθείς θα έχεις τέλεια όραση και τέλεια ακοή ,θα μπορείς να παρατηρείς τα πάντα , τι λέει με ποιους είναι τι φοράει το πώς είναι ο γύρω χώρος και θα είναι μια πολύ ευχάριστη κατάσταση γιατί εσύ θα μπορείς να τον-την βλέπεις ενώ εσύ για αυτούς θα είσαι αόρατος. Αρχίζω να μετράω 1…2….3 μόλις φτάσω στο 5 θα βρεθείς στο χώρο όπου βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο-η( αγαπημένο πρόσωπο) 4…..5.που βρίσκεσαι; Τον- την βλέπεις; π.χ -ναι. Τι κάνει ,τι λέει ,τι φοράει, που βρίσκεται, αν υπάρχουν κι άλλοι κλπ. Και προσπαθώ να πάρω όσες οπτικές και ακουστικές πληροφορίες μπορώ, βάζοντας το άτομο να περιεργαστεί για λίγο το χώρο και να δίνει αυτοστιγμεί τις όποιες περιγραφές με κάθε λεπτομέρεια.
Και τώρα η ώρα της τηλεπάθειας. Όταν καταλάβω ότι έχει δει και ακούσει αρκετά στη συνέχεια βάζω το άτομο να φανταστεί ότι όταν μετρήσω από το 1 ως το 5 ότι θα μπει μέσα στο κεφάλι του αγαπημένου προσώπου ,μέσα στο μυαλό του στη περιοχή εκείνη όπου γίνονται οι διεργασίες των σκέψεων και ότι θα μπορεί να ακούει-διαβάζει τις σκέψεις του. Του εξηγώ ότι οι σκέψεις θα περνούν γρήγορα από το μυαλό αλλά εκείνος θα έχει την ικανότητα να συγκρατεί να ακούει και να διαβάζει οποιαδήποτε σκέψη γίνεται εκείνη τη στιγμή. Μπορώ επίσης να του πω ότι όλες οι σκέψεις και οι εμπειρίες ,συνειδητές και ασυνείδητες πάντα αποθηκεύονται κάπου στο μυαλό και ύστερα του ζητάω να <<σκανάρει>> το μυαλό για σκέψεις και εμπειρίες που έχουν γίνει προηγούμενα π.χ ψάξε για σκέψεις που έχει κάνει για σένα ,τις ακούς; τι γνώμη έχει για σένα; Ψάξε στις σκέψεις και βρες που βρισκόταν τέτοια ώρα χτες κλπ. Αν είμαι και τυχερός με το άτομο που υπνωτίζω και πετύχουν όλα τα παραπάνω τότε δοκιμάζω και το εξής : << -Τι θα ήθελες να του-της πεις αν ήταν τώρα αυτή τη στιγμή δίπλα σου ;>> π.χ << -Ότι μου λείπει πολύ !>>, <<-Οκ αυτή τη
φορά θέλω να επαναλάβεις τη φράση δυνατά και προφορικά ενώ ταυτόχρονα θα στείλεις τη δήλωση αυτή κατευθείαν ΙΣΙΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΑ στο ακουστικό
κέντρο του εγκέφαλου , όταν θα σου πω, ώστε να γίνει ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΚΟΗΣ . Στην ουσία θα στείλουμε ένα τηλεπαθητικό μήνυμα. Αν καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις πες ναι. >> , <<-Ναι>>, <<Ωραία ,στείλε τώρα το μήνυμα και κάνε ότι σου είπα, στείλε το στο ακουστικό κέντρο του εγκεφάλου και όταν το κάνεις πες ναι το έστειλα…..>> ,<< -Ναι το έστειλα>> , <<Πως το ξέρεις, είσαι σίγουρος-η ; Διάβασε τις σκέψεις του και πες μου τις αντιδράσεις του ατόμου>> και ανάλογα τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν έχει πετύχει όλο αυτό συνεχίζοντας να στέλνουμε το όποιο μήνυμα και να διαβάζουμε στις σκέψεις αν έφερε κάποιο αποτέλεσμα η όλη διεργασία , π.χ <<-Το άκουσε και νιώθει περίεργα δεν καταλαβαίνει από πού έρχονται οι φωνές στο μυαλό του…..>> και αφού μας ακούει και έχουμε ανοίξει δίαυλο επικοινωνίας καθησυχάζω το απομακρυσμένο άτομο και το παροτρύνω να συνεχίζει να επικοινωνεί και αυτό μαζί μας τηλεπαθητικά και μετά αφήνω τα δυο άτομα να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΠΑΘΗΤΙΚΑ!!! Αν πετύχει όλο αυτό ,είναι μια συγκινητική στιγμή για μένα όταν το καταφέρνω αυτό.
Έχω και περιστατικά τηλεκίνησης με το να τους πω όταν βρεθούν στον απομακρυσμένο χώρο να κουνήσουν ένα αντικείμενο και από τις περιγραφές τους καταλαβαίνω ότι αυτό έχει πετύχει αλλά όταν τους ζητάω να κουνήσουν ένα αντικείμενο που είναι στο χώρο μας αδυνατούν ή χάνονται. Όσο πιο μακριά τους στέλνω τόσο πιο εύκολα κάνουν τηλεκίνηση! Όλα τα παραπάνω τα έχω καταφέρει με τεράστια επιτυχία και έχουν επαληθευτεί με ένα απλό τηλεφώνημα στα αγαπημένα πρόσωπα για ταυτοποίηση των περιγράφων!
Παρακάτω θα αναφέρω μερικές από τις εμπειρίες μου με άτομα που υπνώτισα εγώ ο ίδιος χρησιμοποιώντας όλες τις παραπάνω εφαρμογές.


1.Αναδρομες σε τωρινή ζωή
Το να κάνεις αναδρομή σε τωρινή ζωή δεν έχει και τόσο ενδιαφέρον εκτός αν θέλουμε να παίξουμε εκείνη την ώρα τον ρόλο του εξομολογητή ή εκείνου του ψυχαναλυτή, δηλαδή να κάνουμε το άτομο να αναλάβει την υποχρέωση να αντιληφθεί τα λάθη του παρελθόντος ,να καταλάβει την φύση των όποιων προβλημάτων και να βοηθήσουμε στο να τα ξεπεράσει ανεβάζοντας τον στη κλίμακα του συναισθηματικού τόνου. Από την άλλη, κάποια άτομα για δικούς τους προσωπικούς λόγους θέλουν να ξαναζήσουν και να ξαναθυμηθούν σημαντικά γεγονότα της ζωής τους. Στην πρώτη περίπτωση γίνεται για θεραπευτικούς σκοπούς (είστε γιατροί; αν όχι μην ασχοληθείτε χωρίς να ξέρετε τι πρέπει να κάνετε. Η κακή χρήση και αντιμετώπισης του όποιου ατόμου μπορεί να αποβεί μοιραία παίζοντας με το μυαλό του.) ενώ στη δεύτερη περίπτωση απλά βοηθάμε το άτομο να μας περιγράφει τις όποιες καταστάσεις !

α) Η 5η μερη
Εδώ το άτομο ήθελε να ξαναζήσει κάτι πολύ ευχάριστο και σημαντικό γεγονός. Τι πιο ωραία και ευχάριστη ανάμνηση από εκείνης της 5η μερης εκδρομής με το σχολείο ε; Η πρώτη σκηνή διαδραματίζεται μέσα στο σχολείο όπου πουλούσαν μπλουζάκια με μια στάμπα ενός χταποδιού που κρατούσε σε κάθε πλοκάμι μπύρες ποτά και τέτοια….Μετά μπήκανε στο λεωφορείο και φτάσανε στο Πειραιά. Όταν τελείωσε η διαδρομή και είχανε φτάσει στον προορισμό τους έβαλα το άτομο να μου περιγράψει με εξονυχιστικές λεπτομέρειες και περιγραφές το τι συνέβαινε όλες αυτές τις ημέρες, από το πρωί μέχρι το βράδυ! Όταν μπήκανε στη ρεσεψιόν τον ρώτησα τι κλειδί δωματίου του δώσανε και θυμήθηκε τον αριθμό , ήταν το 206! Μου περιέγραψε με μεγάλη ακρίβεια τι πρωινό έτρωγε ,τους αρχαιολογικούς χώρους όπου γίνονταν οι ξεναγήσεις τα πρωινά ,και τα βράδια στα όποια club βγαίνανε για διασκέδαση και παράλληλα τις όποιες μικρές αστείες ή δυσάρεστες καταστάσεις έγιναν όλες αυτές τις ημέρες. Όταν ξύπνησε είχε ένα πλατύ μεγάλο χαμόγελο που δεν έλεγε να φύγει με τίποτα! Ήταν πραγματικά μια υπέροχη εμπειρία……


β) Θάνατος πατέρα χρήστης ναρκωτικών ουσιών
Αυτή τη φορά μου ζητήθηκε να κάνω αναδρομή σε τωρινή ζωή σε ένα άτομο ,που όπως μου είχε εξηγήσει είχε πεθάνει ο πατέρας του από χρήση ναρκωτικών ουσιών. Είχε μπλέξει με κακές παρέες και με τον αδύνατο χαρακτήρα που είχε δεν μπορούσε να ξεκόψει .Το μοιραίο δεν άργησε να έρθει και το ΄97 ειδοποιήθηκε η οικογένεια
για το θάνατο του. Ο πατέρας με τη μάνα ήταν σε διάσταση εκείνο το καιρό και ο γιος τους πήγαινε στον πατέρα του κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα.. Τα χρόνια
έχουν περάσει όμως , 8 χρόνια από το θάνατο του και σιγά σιγά η μορφή του πατέρα χανόταν από το μυαλό του γιου .Αυτό που μου ζήτησε ήταν απόλυτα λογικό, μου ζήτησε να ζήσει ξανά μια εμπειρία όπου ήταν μαζί με τον πατέρα του έτσι ώστε να τον ξαναδεί! Οι μοναδικές στιγμές που ήταν μαζί ήταν όταν τον έπαιρνε ο πατέρας του Χριστούγεννα και Πάσχα. Έτσι επιχείρησα να τον γυρίσω στην πιο κοντινή στιγμή . Βρέθηκε το ΄95 κάποιο Σάββατο του Μαΐου . Είχε έρθει ο πατέρας του να τον πάρει κατά 12:00 το πρωί. Μέσα στο σπίτι ήταν η μητέρα του και η γιαγιά του και εκείνη την ώρα έβγαινε ο θειος του βρέθηκαν μαζί στην πόρτα όπου ανταλλάξανε έντονες ματιές….Ποτέ δεν τα πήγαιναν καλά . Μετά μπήκαν σε ένα ταξί με το γιο του. Ο πατέρας είχε πολύ την αίσθηση του χιούμορ και πείραζαν το ταξιτζή χωρίς να του λένε το προορισμό παρά μόνο «όλο ευθεία !» μετά κατέβηκαν στον ηλεκτρικό και είδαν μια ξένη με ένα μικρό σκυλάκι και ο πατέρας του την πείραξε λέγοντας «είναι κουρδιστό αυτό; » Στην συνέχεια κάνανε πλάκα μεταξύ τους ότι και καλά χάθηκαν και η Νικολούλη κάνει εκπομπή για να τους βρούνε κοροϊδεύοντας την . Έπινε χυμό αυτός και ο πατέρας του μια μπύρα. Την ίδια ημέρα είχαν πάει και στον «Ναό» όπως αποκαλούσε το γήπεδο του Ολυμπιακού ! Αργότερα


κατέβηκαν στον Άλιμο όπου κάθισαν στην παραλία πίνοντας μπύρες ,μάλιστα ο πατέρας πέταξε και μια στη θάλασσα γιατί τρύπησε το κουτάκι. Ψαρωτικά γυρνάει
στο γιο του και του προσφέρει τσιγάρο «-μπα δεν καπνίζω» είπε ενώ μέσα του το παιδί ήξερε την αλήθεια …Μετά παίζανε με μια μπάλα του βόλεϊ και αργότερα μέχρι αργά το βράδυ καθόντουσαν με τις καρέκλες μέσα στη θάλασσα συζητώντας διάφορα. Η μέρα είχε τελειώσει, και ήταν ήδη ώρα να τον ξυπνήσω γιατί τόσο εγώ όσο και εκείνος είχαμε κουραστεί πνευματικά. Όταν ξύπνησε αφού του είχα δώσει την υποβολή ότι θα θυμάται τα πάντα και ότι θα νιώθει υπέροχα , αντί γιαυτό έδειχνε κάπως….. Τον ρώτησα « Τι έχεις ;» -«Είμαι στεναχωρημένος…» .-«Γιατί;» . Και η απάντηση του ήταν « Γιατί ξύπνησα…….»

γ) Πρώτη φορά χρήσης όπλου
<<-Ώστε πας για κυνήγι ε;>> ,είπα στο φίλο μου μετά από μια ιστορία που διηγούνταν για κυνήγι αγριογούρουνου με τον πατέρα του, <<Ενδιαφέρον, και από πότε κυνηγάς; Εννοώ πότε έπιασες για πρώτη φορά ζωή σου όπλο; >> , <<-Δεν θυμάμαι πότε….αλλά πήγαινα στο δημοτικό >> , <<-Αν βρεθούμε ξανά θα σου κάνω αναδρομή να θυμηθείς πότε έγινε αυτό, θέλεις; >> , <<-Ναι αμέ>>. Έτσι και έγινε. Την επόμενη φορά που βρεθήκαμε τον έβαλα σε μια αναπαυτική πολυθρόνα και άρχισα να του κάνω μασάζ στους κροτάφους ,ενώ ταυτόχρονα άρχισα την διαδικασία της ύπνωσης. Μέσα σε λίγη ώρα είχε φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο χαλάρωσης για τον σκοπό μου. <<-Θα μετρήσω από το 10 ως το 1 αντίστροφα και ενώ θα χαλαρώνεις όλο και πιο πολύ με τον κάθε αριθμό που θα λέω, εσύ θα γυρίζεις όλο και πιο πολύ πίσω στο χρόνο και όταν θα έχω φτάσει στο 1 , θα ανακαλύψεις τον εαυτό σου σε μια εμπειρία της τωρινής σου ζωής όπου και είχες κάνει για πρώτη φορά χρήση όπλου. 10…9… 6…γυρίζουμε όλο και πιο πίσω στο χρόνο, 5…..3….2…1. Τώρα βρίσκεσαι τη στιγμή όπου χρησιμοποίησες για πρώτη φορά όπλο. Που βρίσκεσαι ; >> και μου περιέγραψε το εξής, ότι ήταν σε ένα βουνό με τον πατέρα του ,ήταν σε ηλικία 12 χρονών στο Δελβινακοπούλο Ιωαννίνων ,κάποιο Σάββατο του Οκτωβρίου νωρίς το πρωί . Δεν κυνηγούσαν εκείνη τη στιγμή αλλά μου είπε ότι εκείνος ζήτησε το δίκαννο από τον πατέρα του και εκείνος τον άφησε να οπλίσει και να πυροδοτήσει μια φορά στον αέρα…… Όταν ξύπνησε θυμόταν τα πάντα και το σίγουρο είναι ότι τώρα δεν θα το ξεχάσει ποτέ…….


2. Αναδρομή σε προηγούμενη ζωή
H αναδρομή σε προηγούμενη ζωή έχει τεράστιο ενδιαφέρον και ακόμα ερευνάται επιστημονικά για το πώς κάποια άτομα μπορούν και έχουν μνήμες από κάποια άλλη ζωή .Ο ι μνήμες γεννιούνται στον εγκέφαλο με την ανάπτυξη του ανθρώπου και καταστρέφονται αμέσως μετά το θάνατο. Αν βάλουμε ένα άτομο να κοιτάξει ένα μήλο για παράδειγμα, ενώ του κάνουμε αξονική τομογραφία , θα πάρουμε μια εικόνα του εγκέφαλου με χρωματισμένες περιοχές που σηματοδοτούν ποιες χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή του οπτικού ερεθίσματος .Στη συνέχεια ζητάμε από το άτομο να κλείσει τα κλείσει τα μάτια του και να φανταστεί πάλι το μήλο ,ακριβώς όπως ήταν όταν είχε τα μάτια του ανοιχτά. . Μπορείτε να φανταστείτε τώρα τι συνέβηκε; Λοιπόν καλά το καταλάβατε η δεύτερη εικόνα του εγκεφάλου είναι πανομοιότυπη με την πρώτη , αν όχι ,με πολύ ελάχιστες διαφορές! Το συμπέρασμα από αυτό το πείραμα είναι ότι, για να ανακληθεί μια μνήμη οποιουδήποτε είδους, θα πρέπει πρώτα να έχει γίνει προηγουμένως και καταγραφή της. Αν δεν υπάρχει καταγραφή, το άτομο δεν μπορεί να ανακαλέσει ,όπως στις περιπτώσεις μόνιμης αμνησίας ,όπου οι τράπεζες μνήμης έχουν καταστραφεί. Στα άτομα τώρα που ισχυρίζονται ότι έχουν μνήμες από κάποια άλλη ζωή , αυτές οι μνήμες από πού προέρχονται; ΜΥΣΤΗΡΙΟ…… Είναι δυνατό να είναι φανταστικές; Μερικές φορές ναι, είναι δυνατό να είναι απολύτως δημιουργήματα της φαντασίας τους , άλλες φορές όμως οι ιστορίες που αφηγούνται για την προηγούμενη ζωή τους έχουν τόσο πραγματικά ιστορικά στοιχεία , που αναρωτιέσαι « Πράγματι έζησε σαν άντρας ή γυναίκα εκείνη την εποχή;>> .Εμείς εξετάζουμε τις πιο αξιοσημείωτες περιγραφές


όπου αυτές οι περιγραφές που δίνει δεν έχουν καμία σχέση υποσυνείδητα με πληροφορίες που θα μπορούσε ενδεχομένως να τις αντλήσει από τη τωρινή του ζωή.
Αν υπνωτίσουμε και κάνουμε ανάδρομη σε προηγούμενη ζωή 100 γυναίκες που στο επάγγελμα είναι φωτομοντέλα ,τουλάχιστον οι δέκα θα μας πούνε ότι σε εκείνη τη ζωή ζούσαν ως Κλεοπάτρα. Ερώτηση ……Πόσες Κλεοπάτρες υπήρχαν; !
Οι αναδρομές σε προηγούμενη ζωή χωρίζονται χοντρικά στις παρακάτω κατηγορίες
i) Οι περιγραφές να αναφέρουν κάποιο τραυματισμό σε κάποιο σημείο του σώματος που είχε ένα παρόμοιο τραυματισμό ή ψυχολογικό πόνο και στην τωρινή ζωή ή πρόβλημα υγείας στο ίδιο σημείο
ii) Πρόσωπα που αναφέρει να υπάρχουν και στην τωρινή ζωή με τα ίδια ονόματα και συγγενικές σχέσεις, χωρίς να είναι απαραίτητο να συμβαίνει αυτό, απλά παίρνει μια βαθύτερη γνώση ότι το άτομο το οποίο είδε στην προηγούμενη, στην τωρινή είναι το τάδε άτομο , ή οι συγγενικές σχέσεις είναι ελαφρώς αλλαγμένες στην τωρινή κλπ , ή ακόμα ότι το ίδιο το άτομο είναι μετενσάρκωση κάποιου προγόνου του.
iii) Στοιχεία που περιγράφουν να έχουν αντληθεί από την τωρινή ζωή και κάτω από τη κατάσταση της ύπνωσης να καθιστούνται τα γεγονότα ως πραγματικά βιώματα του ατόμου .Αυτού του είδους τις περιγραφές πρέπει να τις ανακαλύψουμε και να κινηθούμε προσεχτικά γιατί η αναδρομή του ατόμου κινδυνεύει να μην έχει καμία άξια .
iv)Οι αναφορές να είναι τόσο λεπτομερείς και να δίνει ιστορικά στοιχεία όπως τη χρονολογία ,τη χώρα , το όνομα του ή και ακόμα να μιλάει μια γλώσσα απταίστως που κανονικά τη γνωρίζει πολύ λίγο ή και καθόλου και να αποδειχθεί μετά από ερευνά ότι όλα όσα είπε έχουν γίνει πράγματι κοιτώντας τα ιστορικά μας αρχεία. Η αναδρομή μας θα έχει τότε κάποια άξια αν αποδειχθούν οι περιγραφές αληθινές, αλλά πρέπει να το ψάξουμε αλλιώς την περιγραφή θα πρέπει να την εκλάβουμε σαν μια όμορφη φανταστική ιστοριούλα με μεγάλο ενδιαφέρον ως προς το περιεχόμενο της.


α) Jonathan roll
Δεν είχα εξοικειωθεί με την ανάδρομη σε προηγούμενη ζωή αν και ήξερα πώς να κινηθώ με το όποιο άτομο αρκεί να τον χειριζόμουν όπως αν έκανα ανάδρομη στο
παρελθόν σε τωρινή ζωή σε ένα τελείως άγνωστο πρόσωπο. Έτσι λοιπόν ένα άτομο με ρώτησε αφού ασχολούμαι με τον υπνωτισμό αν θα μπορούσα να τον γυρίσω σε μια προηγούμενη ζωή ,και αυτό για μένα ήταν μεγάλη πρόκληση και δέχτηκα να το δοκιμάσω. Η πρώτη σκηνή ήταν ότι βρισκόταν σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ή κάποιο χώρο σκοτεινό , δεν μπορούσε να καταλάβει που βρισκόταν ούτε και ήξερε τι έκανε εκεί…. Απλά ήταν ξαπλωμένος κάτω και είχε υγρασία γύρω γύρω και είχε τα μάτια του κλειστά με ένα μαντήλι το οποίο του μύριζε μούχλα (υπήρχε η περίπτωση να ήταν ανθρακωρύχος αλλά τίποτε δεν ήταν σίγουρο). Στη συνέχεια το γυρίζω πίσω ένα χρόνο νωρίτερα . Αυτή τη φορά ανακαλύπτει τον εαυτό του σε ένα ανοιχτό χώρο . Ήταν στην αυλή ενός σπιτιού και άπλωνε ένα πράσινο τραπεζομάντιλο και είχε το πρόσωπο του στραμμένο προς τον ήλιο και το φως έπεφτε στα μάτια του. Τον ρώτησα ποιο είναι το όνομα του και εκείνος απάντησε ..’’Jonathan Roll’’ . Εκεί γύρω έπαιζαν και δυο ξανθά αγοράκια και κάτι καρό πουκάμισα . Αυτό που έκανε εντύπωση ήταν ότι είδε ένα κόκκινο ακορντεόν διακοσμημένο με κάτι ζωγραφιστά τριαντάφυλλα , το οποίο έπαιζε ένας ηλικιωμένος άντρας που έμοιαζε σαν βίγκινγκ και είχε ένα μεγάλο μουστάκι ,και έπαιζε ένα σκοπό που θύμιζε σαν κέλτικο ή ιρλανδέζικο χορευτικό τραγούδι. Γύρω γύρω υπήρχαν περιφραγμένα άλογα και εκείνη τη στιγμή τον ρώτησα τι φοράει .Φορούσε μια καφέ ποδιά με αίματα πάνω του (πρέπει να ήταν από κάποιο ζώο που έσφαξε νωρίτερα) ,άσπρο πουκάμισο και καπέλο, ήταν 35 χρονών. Υπήρχε και κάποια νεαρή κοπέλα που αδυνατούσε να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με αυτήν . Είχε όμως την εντύπωση ότι κάτι κακό συνέβαινε, σαν να υπήρχε κάποια εμπόλεμη κατάσταση ,υπήρχε φόβος για κάτι…. Και είχε την εντύπωση ότι κάτι συνέβαινε που είχε σχέση σχετικά με love story.

Όταν ξύπνησε είχαμε και οι δυο, περισσότερες απορίες από πριν , σχετικά και με την περιγραφή , και για την ιδέα της μετενσάρκωσης…….

β) Ο sir jerrick
Όταν είχα εξοικειωθεί με την τεχνική της αναδρομής σε προηγούμενη ζωή γνώρισα ένα άτομο στο οποίο του είχα κάνει διόραση και μου ζήτησε να δοκιμάσει και κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά .Τον ρώτησα αν ήθελε να κάνει αναδρομή, να δούμε από περιέργεια τι περιγραφές θα μας δώσει . Όλα πήγαν μια χαρά και η ιστορία που περιέγραψε είχε τεράστιο ενδιαφέρον για μένα ενώ αυτός έμεινε έκπληκτος με αυτά που βίωσε! Η περιγραφή του ξεκίνησε ως εξής. Φόραγε πανοπλία , ήταν 65 χρόνων . Βρισκόταν κάπου στη σκοτία. Αμέσως σκέφτηκα να δοκιμάσω κάτι . Τον ρώτησα <<what’s your name?>>,και μου απάντησε ,<<-my name is sir jerrick>> .Από όσο γνώριζα ήξερε ελάχιστα αγγλικά, ακριβώς όπως τα μαθαίνει να τα μιλά ένας έλληνας που δεν έχει πάει ποτέ σε φροντιστήριο αγγλικών. Το αξιοπερίεργο ήταν ότι από δω και πέρα μιλούσε συνέχεια αγγλικά ,είτε εγώ του μιλούσα και εγώ το ίδιο στα αγγλικά , είτε του μιλούσα ελληνικά. Και συνεχίζω…..Υπήρχε πόλεμος μεταξύ σκοτίας και Αγγλίας ,οι εχθροί είχαν κόκκινο λάβαρο με ένα λιοντάρι στο εσωτερικό του και εκείνη τη στιγμή μόλις τον είχε πληγώσει ανάμεσα στο στήθος και τον αριστερό ωμό από την μπροστινή πλευρά κάτι που όπως μου το περιέγραψε <<κάτι σαν καυτή σφαίρα>> , από έναν νέγρο πολεμιστή που ήταν πάνω σε άλογο .Ήταν παντρεμένος με την πριγκίπισσα Βικτόρια και είχε 2 κόρες, την Άννα και την ελίζαμπεθ. Τον γύρισα ένα χρόνο πίσω και βρέθηκε σε ένα συμπόσιο στο κάστρο και μου περιέγραψε ότι υπήρχε πολύ κέφι ,φαγητό και κρασί ,όλοι ντυμένοι με καλά και χλιδάτα ρούχα εποχής και περιμένανε κάποιον σερ να έρθει για τη μια του κόρη αλλά δεν εμφανίστηκε ποτέ. Τότε σκέφτηκα να τον πάω στις 2 σημαντικότερες στιγμές τις ζωής του. Έτσι τον γύρισα στην ημέρα του γάμου του. Ήταν περίπου 32 -33 χρόνων αλλά είχε συμβεί κάτι φοβερό .Βάρβαροι είχαν λεηλατήσει χωριά και τους είχαν σκοτώσει όλους . O Jerrick και η Victoria εκείνη την ώρα ήταν κοντά σε ένα ποτάμι ,οι στρατιώτες πέρασαν από μπροστά τους αλλά τους αγνόησαν και γλίτωσαν . Είχαν σωθεί και πήγαν πίσω στο κάστρο όπου είδαν ότι ο Σύμβουλος τους ήταν ο μοναδικός επιζών και γυναικόπαιδα κατέφθαναν για να σωθούν στο εσωτερικό του κάστρου. Στη συνέχεια και οι τρεις τους παροτρύνανε τα γυναικόπαιδα να ησυχάσουν. Μετά τον γύρισα την ημέρα του θανάτου του. Γύρω στα 87 σε μια εκκλησία άρρωστος βαριά από φυσικά γηρατειά ,στο προσκεφάλι του οι 2 κόρες του . Τρία άλλα άτομα ήταν κοντά του όπου στο ένα αναγνώρισε το πρόσωπο του, <<father Lucious>> είπε με έντονη αγγλοσαξονική προφορά. Ύστερα από λίγες στιγμές και αφού έλεγε στις κόρες του να μην ανησυχούν και κάνοντας κάποια αστεία, ξεψύχησε . Η γυναίκα του είχε πεθάνει και αυτή πριν από χρόνια. Όταν τον ξύπνησα και αφού του είχα πει ότι θα θυμάται τα πάντα ,έτσι και έγινε .Τα θυμόταν όλα με περισσότερες λεπτομέρειες. Θυμόταν ότι μιλούσε αγγλικά και του φάνηκε παρά πολύ μα παρά πολύ παράξενο αυτό! Μετά πετάχτηκε πιάνοντας τον αριστερό του ώμο λέγοντας <<Έχω χτυπήσει πουθενά;>> . –Όχι, του είπα . Και μετά μου είπε το κορυφαίο , <<-Έχω ένα σημάδι ανάμεσα στον αριστερό ώμο και το στήθος από τρύπημα από τόρνο ,τότε που δούλευα σε ένα μηχανουργείο και έβγαλε την μπλούζα και μου έδειξε το σημάδι. Έμεινα άναυδος…..

γ) Βασίλης και Ιωάννα
Ο Βασίλης ο φίλος μου είχε και αυτός την περιέργεια να δει τι θα μπορούσε να ήταν στην προηγούμενη ζωή του. Του εξήγησα τι συμβαίνει με αυτή τη κατάσταση και ότι αυτά που θα περιέγραφε δεν θα ήταν σίγουρα και πραγματικά γεγονότα , αλλά θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον οι περιγραφές του. Αφού τον υπνώτισα στο επιθυμητό επίπεδο τον γύρισα σε μια προηγούμενη ζωή, που να είχε άμεση και σημαντική σχέση με την τωρινή του ζωή. Τότε βρέθηκε σε ένα βουνό. Έτρεχε για να ξεφύγει. Τον ρώτησα που βρισκόταν και μου είπε ότι ήταν κάπου στην Ταϊλάνδη. Είχε κλέψει κάποιο είδος φρούτου που το έτρωγαν μαζί με ρύζι. Κατευθυνόταν προς το σπίτι όπου και τον περιμένανε τρεις άντρες .Το όνομα του ήταν Βασίλης και είχε μια αρραβωνιαστικιά


που την έλεγαν Ιωάννα. Αυτοί οι άντρες δεν είχαν έρθει για καλό. Η Ιωάννα είχε κρυφτεί μέσα στο πηγάδι που υπήρχε εκεί κοντά και περίμενε μέχρι να φύγουν. Όταν
έφτασε ο Βασίλης οι άντρες ήταν ήδη μέσα στο σπίτι και του ζητούσαν χρήματα .Εκείνος άρπαξε ένα σπαθί που υπήρχε στον τοίχο και το έβαλε στον λαιμό του άντρα που τον απειλούσε . Αντάλλαξαν βαριά λόγια και κατάφερε να τους διώξει μετά από λίγο .Εκείνοι του είπαν ότι θα ξαναέρθουν άλλη μέρα και καλύτερα να έχει και τα λεφτά που ζητούσαν Τον ρώτησα πόσα λεφτά χρωστούσε και μου είπε ότι δεν χρωστούσε τίποτα κανονικά ,απλά αυτοί οι άντρες έκαναν τους νταήδες και έπαιρναν χρηματικά ποσά με το έτσι θέλω. <<Μερικά κατοστάρικα>> ,μου είπε. <<-Τι εννοείς ; Ποιο είναι το νόμισμα της χώρας σου, περιέγραψε το μου λίγο>>. Δεν μου είπε τι νόμισμα χρησιμοποιούσαν αλλά μου είπε ότι η χρονολογία ήταν 1800 μ.Χ και ότι το νόμισμα ήταν πέτρινο με επικάλυψη χαλκού, περισσότερες λεπτομέρειες δεν μπόρεσε να μου δώσει. Τον γύρισα μπροστά ένα χρόνο. Τώρα ήταν παντρεμένος , έμενε σε μια άλλη τοποθεσία και είχε στάβλους με γελάδια και ταύρους και άλογα περιφραγμένα σε μεγάλο πάρκο . Είχε και ένα φροντιστή ζωών. Μετά από λίγο καιρό έκαναν ένα κοριτσάκι που το ονόμασαν Μάρα . Στη συνέχεια τον πήγα κι άλλο μπροστά την ημέρα του θανάτου του. Ήταν γύρω στα 90 βαριά άρρωστος. Δίπλα στο κρεβάτι είναι η Μάρα ,μεγάλη τώρα και παντρεμένη με τον Josef και έχουν ένα παιδάκι τον Ιωάννη
Στη κηδεία του όλοι είχαν πάει και αυτός ήταν σε μια μεριά και παρακολουθούσε όλη την τελετή. Όταν τον ξύπνησα μου έγινε μια παράξενη αποκάλυψη……Ότι τον έλεγαν Βασίλη το ήξερα, αυτό που δεν ήξερα ήταν ,όπως μου είπε , ότι την κοπέλα του την έλεγαν Ιωάννα και την μητέρα της Μάρα και τον αδελφό της Γιάννη!!!

δ) Ασία μεταφορά δέματος με άλογο
Με το άτομο αυτό είχαμε κάνει πολλές συζητήσεις γύρω από θέματα παραψυχολογίας και είχε ασχοληθεί με πολεμικές τέχνες και ήξερε και είχε δει τρόπους χρησιμοποίησης διάφορων ενεργειών ,όπως για παράδειγμα για το ενεργειακό πεδίο γύρω από τα έμβια και άψυχα αντικείμενα , την αύρα ,όπως λέγεται κοινώς. Στο παρελθόν έβλεπε για αρκετό καιρό όνειρα του τύπου ότι ήταν και καλά σε κάποιες μάχες . Έβλεπε συνέχεια εφιάλτες ότι πολέμαγε και έτσι αποφάσισε να πάει να κάνει αναδρομή σε μια κύρια που δεν μου αποκάλυψε το όνομα της ούτε το τι
είχε δει τελικά κατά την ανάδρομη του .Το μόνο που μου είπε ήταν ότι εκείνη του αποκάλυψε κάτι συγκλονιστικό για την τωρινή του ζωή που αποκλείεται να το ήξερε εκείνη από πριν , και βγήκε στην επιφάνεια αυτό μέσω της ανάδρομης που του έκανε. Το καλό για αυτόν ήταν ότι δεν επανήλθαν από τότε οι εφιάλτες. Αυτή η κύρια χρησιμοποίησε ένα κρύσταλλο σε εκκρεμές ο οποίος ταλαντευόταν σε ένα μικρό ύψος πάνω από το επίπεδο των ματιών , ενώ παράλληλα του είχε δώσει την οδηγία να φαντάζεται ότι μια ακτίνα λευκού Φωτός εισέρχεται από την κορυφή του κεφαλιού . Σε λίγες στιγμές τα μάτια του έπαψαν να παρακολουθούν το κρύσταλλο και έμειναν ανοιχτά και ασάλευτα όπως μου είπε , και μετά τον καθοδήγησε για την ανάδρομη. Με είχε παρακολουθήσει πολλές φορές το πώς διεξάγω την ύπνωση και πως καθοδηγώ το άτομο και μου είχε μεγάλη εμπιστοσύνη στο άτομο μου όπως και όλα τα υποκείμενα μου όλο αυτό το καιρό. Έτσι αποφάσισε να του κάνω μια αναδρομή για να δει αυτή τη φορά που θα μεταφέρονταν. Αν ένα άτομο έχει υπνωτιστεί ξανά και στο παρελθόν ,αυτό σημαίνει ότι είναι δεκτικό και έτσι το έργο μου θα ήταν πιο εύκολο. Έτσι και έγινε. Ξεκίνησα με το γνωστό μασάζ στους κροτάφους ενώ μιλούσα και στο τέλος αφού έβγαλα τα δάκτυλα από το κεφάλι του , χάθηκε σε βαθιά χαλάρωση και με την τεχνική της αναδρομής που αναφέρω στην αρχή τον έστειλα σε μια εμπειρία προηγούμενης ζωής. <<-Που βρίσκεσαι τι βλέπεις γύρω σου;>> .<<-Είμαι σε ένα βουνό πάνω σε ένα άλογο>>. <<-Ποιο είναι το όνομα σου;>> <<-ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!>>, είπε με έντονη και νευριασμένη φωνή σαν να ενοχλήθηκε που τον ρώτησα. Ήταν μια εντελώς διαφορετική προσωπικότητα εκείνη την ώρα . Εγώ επανέλαβα την ερώτηση και εκείνος συνέχιζε να μου απαντά στο ίδιο ύφος.<<-Που πας με το άλογο;>>. <<-Έχω κατεύθυνση προς την ανατολή>>. <<-Ποιος είναι ο προορισμός σου;>>. <<-ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ>>.Εκείνη την ώρα νόμιζα προς στιγμή ότι με κορόιδευε και ότι δεν είχε υπνωτιστεί και έκανε πλάκα μαζί μου, αλλά

είχα κάνει λάθος. Για να το εξακριβώσω ακολούθησα την παρακάτω τεχνική που την χρησιμοποιώ πολύ συχνά . <<Θα μετρήσω μέχρι το 3 και θα ανοίξεις τα βλέφαρα των ματιών. Δε θα ξυπνήσεις όμως, το άνοιγμα των ματιών δεν θα ενοχλήσει καθόλου
τον ύπνο σου, αντίθετα θα σε χαλαρώσει ακόμη βαθύτερα. Και μετά μέτρησα μέχρι το 3 <<-Άνοιξε τα μάτια σου τώρα χωρίς να ξυπνήσεις καθόλου>>. Και εκείνος τα άνοιξε έχοντας ένα κενό βλέμμα ,σαν και αυτό που έχουν και οι τυφλοί.<<-Με το δάχτυλο μου θα σε ακουμπήσω στο άσπρο του ματιού και θα κάνω κυκλικές κινήσεις μέσα στο μάτι σου και αυτό δε θα ενοχλήσει το ύπνο σου>>. Αν ένα άτομο δεν έχει κοιμηθεί , μόνο και μόνο στην ιδέα ότι θα του βάλεις τα βρώμικα δάχτυλα σου στο μάτι του, θα ενοχληθεί και θα ανασκουμπωθεί βγαίνοντας από την υποτιθέμενη ύπνωση. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε παρόμοιες τεχνικές όπως να τον υποβάλετε στο ότι θα έχει αντοχή σε τσιμπήματα και καψίματα στο δέρμα και μετά να τον βάλετε να πει ένα γνωστό τραγουδάκι (πχ το κουνελάκι) και σε χρόνο ανύποπτο με μια καρφίτσα να τον τσιμπήσετε στα μισά μιας λέξης. Εκείνος θα πρέπει αν είναι υπνωτισμένος , να μην σταματήσει ούτε να πεταχτεί από τον πόνο και να συνεχίσει να τραγουδά λες και δεν συνέβηκε τίποτα. Στο θέμα μας τώρα. Και ενώ πλησίαζα το δάχτυλο μου, προσποιούμενος ότι θα το βάλω πραγματικά στο μάτι του , εκείνος έμεινε ασάλευτος όπως και πριν και έτσι πείσθηκα . <<Θα μετρήσω μέχρι το 3 και θα βρεθείς στον προορισμό σου. 1..2..3 . Τι κάνεις τώρα;>>. <<-Σταμάτησα και αφήνω το Δέμα κάτω>>. Μετέφερε ένα δέμα πακεταρισμένο με δέρμα. Όταν το άφησε τον ρώτησα ποιο ήταν το περιεχόμενο του πακέτου, αλλά δεν ήξερε . Ούτε ποιος θα το παραλάμβανε. Απλά το άφηνε και έφευγε αμέσως μετά. Για να πάει ήθελε 2 μέρες με το άλογο αλλά για να γυρίσει πίσω έκανε 3, γιατί πήγαινε από άλλο δρόμο και ήθελε να ήταν σίγουρος ότι δεν θα τον ακολουθούσε κανείς. <<Σε ποια χώρα βρίσκεσαι; >>. <<-Δεν μπορώ να σου πω>>. << -Γιατί;>>. << -Έτσι απλά δεν μπορώ>>. <<-Αμερική;>> -Oχι . <<Αφρική;>> -Όχι. << Ευρώπη;>> -Όχι. <<Βρίσκεσαι στην Ασία;>> ,έμεινε για λίγα δευτερόλεπτα σκεφτικός και ύστερα απάντησε <<-ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ>>. Ήταν προφανές ότι ήταν σε μια αποστολή και επικρατούσε μεγάλη μυστικότητα. Στη συνέχεια και αφού άφησε το δέμα, στο γυρισμό σταμάτησε σε ένα δάσος . Εκεί τον περίμενε ένας φίλος του και άρχισε να γελάει δυνατά . Είχε χαρεί που τον είδε αλλά και πάλι δεν μου είπε το όνομα του . Δεν είχαν ονόματα .Δεν αναφέρονταν ποτέ ο ένας στον άλλο με τα ονόματα τους. Εκεί αντάλλαξαν το κουρασμένο άλογο του με ένα ξεκούραστο. Τότε σκέφτηκα να
τον γυρίσω πιο νωρίς σε μια νεαρή ηλικία ,μήπως και μου δώσει περισσότερες περιγραφές. Τον γύρισα 15 χρόνια πίσω . Βρέθηκε σε ένα χωριό μαζί με άλλα παιδιά .
Ήταν περίπου 16-17 χρόνων αλλά και πάλι υπήρχε το ίδιο σκηνικό όσο αφορά την μυστικότητα που επικρατούσε . Δεν ήθελα να τον ταλαιπωρήσω ή να νιώσει κουρασμένος από την ανάδρομη και έτσι σε λίγες στιγμές τον ξύπνησα και του έδωσα την υποβολή ότι θα θυμάται τα πάντα από αυτά που βίωσε κάτω από τη ύπνωση με κάθε λεπτομέρεια , θα θυμάται περισσότερα από πριν. Όταν ξύπνησε μου έδωσε κάποια επιπλέον κομμάτια σε αυτό το παζλ. Η χρονολογία ήταν γύρω στο 1395 μ.Χ. και στη διαδρομή του κρατούσε 2 δόρατα ένα μικρό και ένα πολύ πιο μεγάλο ,ενώ τα ρούχα του ήταν λευκά. Ήταν σαν μια κρατική υπηρεσία κουριερ ,όπως θα λέγαμε σήμερα. Εκείνο που του άρεσε ήταν ότι πάντα είχαν τα καλύτερα και δυνατότερα άλογα και το συγκεκριμένο ήταν κάτασπρο. Ήταν πράγματι στην Ασία και είχε την εντύπωση ότι η διαδρομή κυμαίνονταν στην Ινδία ή Μογγολία. Στο χωριό όταν βρέθηκε υπήρχαν και άλλα παιδιά που ήταν υπό την επίβλεψη 2 αντρών. Αυτοί κανόνιζαν και τις αποστολές τους με απόλυτη ασφάλεια και μυστικότητα .Δούλευε από μικρός σε αυτή την υπηρεσία. Την περίοδο που του έκανα την αναδρομή, που να έχει άμεση και σημαντική σχέση με την τωρινή του ζωή, το άτομο αυτό ήταν φαντάρος. Ήταν στο σώμα των ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΩΝ!


3. Ενόραση –Διόραση
Έχω διαβάσει πολλά γύρω από το θέμα και παρακάτω θα αναφέρω πληροφορίες που μπορείτε και σεις να τις αντλήσετε από το βιβλίο <<Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΔΙΟΡΑΣΗΣ>>


εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ του C.W. LEADBEATER. Πολύ απλά θα σας πω ότι διόραση είναι η δύναμη να δει κάποιος αυτό που είναι κρυμμένο από τη φυσική όραση. Αυτό πετυχαίνεται με το να καταλάβουμε ότι τα πάντα είναι θέμα δονήσεων και τόσο στον ήχο όσο και στο φως ,υπάρχουν υψηλότερες και χαμηλότερες συχνότητες και από κει πηγάζουν και οι όροι υπέρηχοι, υπόηχοι, υπέρυθρο
ηλεκτρομαγνητικό φάσμα και πολλά άλλα που τα ανθρώπινα όργανα μάτι και αυτί δεν μπορούν να συλλάβουν . Φανταστείτε το πλήθος των συχνοτήτων που είναι αόρατα σε μας , ή ακόμα σε πόσες άλλες είμαστε κουφοί. Ένα παράδειγμα είναι το να μπορείς να βλέπεις το πεδίο της αύρας. Μάλιστα σε μερικά άτομα τα αισθητήρια όργανα ανταποκρίνονται καλύτερα και περισσότερο, από κάποια άλλα. Επειδή διαφέρει αυτή ικανότητα από περίπτωση σε περίπτωση, είναι πιθανόν ο άνθρωπος να αναπτύξει αυτή τη δύναμη και σιγά σιγά να μάθει να βλέπει αόρατα πράγματα για τους γύρω του και να ακούει άλλα που δεν μπορούν να ακούσουν οι άλλοι. Ξέροντας τώρα για τα επιμέρους σώματα που έχει ο άνθρωπος (αιθερικό, αστρικό και νοητικό σώμα) ,όταν η συνείδηση τα χρησιμοποιεί σαν φορείς της, οι αντίστοιχες αισθήσεις, λόγω του ότι ενεργούμε μέσα από υψηλότερες δονήσεις ,είναι και εντελώς διαφορετικές αντίστοιχα. Φανταστείτε ένα άτομο με έντονο πρόβλημα μυωπίας ή βαρηκοΐας κατά την εξόρμηση του σε μια εξωσωματική εμπειρία ή αλλιώς σε μια ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ. Αυτά τα προβλήματα εξαφανίζονται εντελώς σε μια τέτοια κατάσταση. Η όραση είναι πεντακάθαρη και κρυστάλλινη, καλύτερη από τη φυσική ,το ίδιο και η ακοή. Λέγοντας αστρική όραση και αστρική ακοή εννοούμε την ικανότητα ανταπόκρισης σε δονήσεις που να μεταβιβάζονται στην ανθρώπινη συνείδηση , όταν λειτουργεί με το φυσικό του σώμα. Στο αστρικό σώμα όμως υπάρχει ύλη σε κάθε τμήμα του που έχει την ικανότητα τέτοιας ανταπόκρισης και έτσι ο άνθρωπος που λειτουργεί σε αυτό το φορέα βλέπει το ίδιο καλά αντικείμενα σε όλες τις κατευθύνσεις ταυτόχρονα χωρίς να κουνήσει καθόλου το κεφάλι. Η όραση στο νοητικό πεδίο διαφέρει πλήρως. Εκεί δεν μπορούμε να μιλήσουμε για ξεχωριστές αισθήσεις όπως την όραση και την ακοή, αλλά σαν μια γενική αίσθηση που αντιστοιχεί πλήρως στις δονήσεις που φτάνουν ως αυτήν όταν κάποιο αντικείμενο βρεθεί στο πεδίο της γνωστικής λειτουργίας. Μονομιάς αποκτά πλήρη αντίληψη του αντικειμένου ,σαν να το έβλεπε ,να το άκουγε, και να το αισθανόταν ,και μαθαίνει ότι υπάρχει για να μάθει γύρω από αυτό με μια στιγμιαία λειτουργία Στο νοητικό πεδίο όπως και στο φυσικό ,οι εντυπώσεις μεταφέρονται με τη βοήθεια δονήσεων που ταξιδεύουν από το υπό παρατήρηση αντικείμενο προς τον παρατηρητή. Στο βουδικό πεδίο ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται οποιοδήποτε αντικείμενο με μια εντελώς διαφορετική μέθοδο κατά την οποία οι εξωτερικές δονήσεις δεν παίζουν κανένα ρόλο .Το αντικείμενο γίνεται τμήμα του παρατηρητή και αυτός μελετά εκ των έσω και όχι εκ των έξω. Η διόραση δεν έχει καμία σχέση με αυτή τη δύναμη. . Η πλήρης ή μερική ανάπτυξη κάποιας από τις παραπάνω ικανότητες θα ταίριαζε με τον ορισμό που δώσαμε στην αρχή για τη διόραση, και αυτές οι ικανότητες μπορούν να αναπτυχθούν με διάφορους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι και ο υπνωτισμός , αυτοϋπνωση ή διαλογισμός.
Στο περιοδικό <<Τηλέραμα στο ένθετο τεύχος Νο1 του Ιανουαρίου <<ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ οι κρυμμένες δυνάμεις του ανθρώπου – Μαντεία & μέντιουμ>> αναφέρεται το ενδιαφέρον των μυστικών υπηρεσιών . Η χρησιμοποίηση των παραψυχικών ικανοτήτων ορισμένων προικισμένων και εκπαιδευμένων ατόμων για τους σκοπούς μιας μυστικής υπηρεσίας έχει ως σκοπό να λύσει βασικά προβλήματα που κάθε τέτοια υπηρεσία αντιμετωπίζει. Τέτοια προβλήματα είναι η παρατήρηση εγκαταστάσεων ή ανθρώπων που βρίσκονται πολύ μακριά από εκείνον που τα παρακολουθεί, ο επηρεασμός αντικειμένων σε μάκρυνες αποστάσεις και η επικοινωνία ανάμεσα σε άτομα που βρίσκονται πολύ μακριά το ένα από το άλλο χωρίς τη βοήθεια κάποιου υλικού μέσου. Ενδιαφέρονται για άτομα που διαθέτουν ικανότητες ψυχοκινητικές ,τηλεπαθητικές και εξ αποστάσεως όραση. Γι αυτό το σκοπό έχουν διεξαχθεί πειράματα εξωαισθητικής αντίληψης (ESP) και παραφυσικών φαινομένων από όλο το φάσμα του παραφυσικού χώρου όπως, τον υπνωτισμό, την ψυχοκίνηση, τη τηλεπάθεια και κάθε άλλη μορφή <<ψυχικής>> παρακολούθησης.


Και τέλος για να κλείσω και αυτό το κεφάλαιο στο βιβλίο <<Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ>> του Γεράσιμου Καλογεράκη εκδόσεις ΔΙΟΝ στο κεφάλαιο ΨΥΧΟΤΡΟΝΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ αναφέρονται διάφορες εφαρμογές χρησιμοποιώντας μεταξύ άλλων και τις ανθρώπινες ψυχικές <<μηχανές>>
- Υπερκεραυνούς που λειτουργούν με τα νοητικά πεδία και παράγουν ενέργεια 2.000 τόνων ΤΝΤ.
- Μετακίνηση αντικειμένων με ψυχικά μέσα ή μεταφορά ενέργειας από έναν οργανισμό σε άλλο, θεραπείες ή πρόκληση ασθενειών ή και θάνατο.
- Αιώρηση ανθρώπων με ψυχικά μέσα, έλεγχος ουδετέρας υπόφυσης εγκεφάλου όπως οι λάμα του Θιβέτ.
- Τηλεθέαση και δυνατότητα συλλογής πληροφοριών από μακριά.
- Τηλεπαθητική κατασκοπεία και νοητικές μηχανές.
- Συστήματα μετεωρολογικού ελέγχου και ψυχοτρονικές μηχανές που αλλάζουν τον καιρό.
- Ψυχικές δυνάμεις που διαπερνούν τις περισσότερες μορφές μόνωσης, επηρεάζουν τα εγκεφαλικά κύματα, διαταράσσουν την ισορροπία τους και προκαλούν ζάλη.
- Δεν ανιχνεύεται η εκπεμπόμενη ψυχική ενέργεια.
- Πηγή ενέργειας στην ψυχοτρονική μηχανή είναι ο άνθρωπος.
- Η ψυχική ενέργεια δεν συλλαμβάνεται από τις 5 αισθήσεις γι αυτό και οι ψυχοτρονικες μέθοδοι είναι αποτελεσματικές στο να κυβερνάται εύκολα η γη από γήινους είτε από εξωγήινους.
- Διαμορφωτές φωτονιακού φραγμού που προκαλούν αρρώστιες και θάνατο από μεγάλη απόσταση επιθυμητών ή μη καταστάσεων.
- Διερευνητές εγκέφαλου. Εκμετάλλευση ακτινοβολιών που εκπέμπονται από το σώμα.
- Ακτίνες θανάτου και εμφτευτές ακτίνων ασθενείας.
- Γεννήτριες σεισμών.
- Νοητική αλλοίωση του αντίπαλου, ψυχολογικά μέσα επηρεασμού όρασης ,ακοής ,όσφρησης ,και θερμοκρασίας ή να τοποθετηθεί ο στόχος σε αισθητήρια απομόνωση.
- Τηλεπαθητική τροποποίηση συμπεριφοράς. Πρόκληση υπνωτικών καταστάσεων ακόμη και σε απόσταση 1000 χιλιόμετρων.
- Εμφύτευση σκέψεων.
- Ακτινοβολίες πολύ χαμηλής συχνότητας που μπορούν να προκαλέσουν κατάθλιψη ή εκνευρισμό σε πληθυσμιακό στόχο.
- Η μηχανή Πιορέ στη Γαλλία θεραπεύει με ψυχικά μέσα αθεράπευτες μορφές καρκίνου.
- Ιερωνυμικές μηχανές. Χρησιμοποιούν το αρνητικό της φωτογραφίας για τη σύλληψη του αντικειμένου της φωτογραφίας όπου αόρατες δυνάμεις κωδικοποιούν το μήκος κύματος του αντικειμένου ή οργανισμού, μια σχέση που ισχύει συνεχώς μεταξύ τους, και παύει όταν ένα από τα δυο καταστραφεί.
- Την αόρατη καταπάτηση της προσωπικότητας.
- Προσβολή των νευρικών ιστών από απόσταση.
- Καταστροφή , μόλυνση και διαταραχή του ψυχοοικοσυστήματος.
Όλα τα παραπάνω με τα κατάλληλα υπνωτικά υποκείμενα και την κατάλληλη καθοδήγηση μπορούν να επιτευχθούν .Σας έχω δώσει μια τεχνική που επιτυγχάνεται ο υπνωτισμός . Σας έχω δώσει επίσης τους τρόπους καθοδήγησης για την επίτευξη της αναδρομής σε προηγούμενη ,τωρινή(παρελθόν και μέλλον) και επόμενη ζωή. Σας έχω δώσει την τεχνική για φαινόμενα πέραν της ύπνωσης όπως Αστρική Προβολή , Ενόραση – Διόραση σε απομακρυσμένο χώρο και χρόνο , Τηλεπάθειας και Τηλεκινησης . Όλα αυτά τα έχω χρησιμοποιήσει και εφαρμόσει καλοπροαίρετα και με έντονο το συναίσθημα του αλτρουισμού και αγάπης για τον συνάνθρωπο. Και πάντα χρησιμοποιούσα τον Υπνωτισμό για να βοηθήσω, αν μπορούσα όλους τους συνάνθρωπους μου. Όπως βλέπετε ο υπνωτισμός είναι ένα εργαλείο που μπορεί να

χρησιμοποιηθεί τόσο για καλό όσο και για κακό. Αλλά ας μην πούμε τίποτα άλλο γιατί <<ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΙΑ!!!>>


4. Αναπάντητα ερωτήματα
α) Τρόπος μεταφοράς τη διάνοιας –ψυχής πάνω στη τροχιά του χρόνου παρελθόν-μέλλον στη τωρινή ζωή (αναδρομή σε τωρινή ζωή)
β) Τρόπος μεταφοράς του μυαλού –συνείδησης σε απομακρυσμένο (χωρίς να ξέρει που πρέπει να πάει) χώρο χρόνο (διόραση ; τυχερά παιχνίδια ;)
γ) Ανάκτηση μνήμης προηγούμενης ζωής χωρίς να υπάρχουν από πριν μνήμες στον εγκέφαλο ,μήπως διόραση ?
δ) Γιατί λειτουργεί ο υπνωτισμός και ποια είναι η φύση του υπνωτισμού?
ε) Πως επιταχύνεται η θεραπεία μέσω υπνωτισμού?
ζ) Η διόραση όπως και η τηλεπάθεια είναι ικανότητες του ανθρώπου που υπάρχουν σαν δυνατότητες σε λανθάνουσα κατάσταση και μέσω υπνωτισμού καθίστανται σε εφαρμογή και σε έλεγχο ,πράγμα που δεν γίνεται , στον μέσο άνθρωπο, σε εγρήγορση. Αν υποθέσουμε ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το 14 % του εγκέφαλου του ,τι άλλο μένει να ανακαλύψουμε? Το άλλο 86 % τι κρύβει? Τι θα συμβεί αν χρησιμοποιηθεί το 100 %?

Εάν βρίσκετε ενδιαφέρον αυτό το email επικοινωνήστε μαζί μου και ευελπιστώ να δημοσιευτούν κάποια άρθρα με μερικά από τα κείμενα μου. Προσεχώς θα σας στείλω περιστατικά διόρασης και διάβασμα σκέψεως , και αν σας ενδιαφέρει, όποιες άλλες εμπειρίες αποκτώ όλο αυτό καιρό με την ύπνωση.

απαντηση στον aries0: Το να κανεις υπνωση ειναι μεν ευκολο !!!! αλλα
προυποθετει εμπειρια ...οχι την μεθοδο αλλα για
προβληματα που μπορουν να προκυψουν...ειτε υγειας
...ειτε ψυχολογικα...ειτε...αλλου .ειδους.!!!!!

Πολυ σωστα ολα αυτα που λες αλλα εχω υπνωτισει εκατονταδες φορες μου εχω αντιμετωπισει πολλες καταστασεις και γιαυτο παραθετω διαφορες εμπειριες για να τις σχολιασουμε . Με τη καθοδηγηση μου τα ατομα ουδεποτε απεκτησαν τα προβληματα που αναφερεις και αυτο ηρθε μονο του απο την εμπειρια και την πολυ πρακτικη εξασκηση. Ο υπνωτισμος δεν ειναι βεβαια Ιατρικη και δεν μαθαινεται μονο απο βιβλια , αλλα οι απαιτησεις ειναι πολυ λιγοτερες απο το να μαθαινεις Ιατρικη. Απο καπου πρεπει να ξεκινησεις. Οπως και στην Ιατρικη ετσι και στον υπνωτισμο πρωτα θα πρεπει να ξεκινησεις απο τη Θεωρια και να την κατεχεις καλα και υστερα να παρακολουθησεις και να μαθεις απο αλλους , και μετα η πολυ εξασκηση και πρακτικη θα σου δωσει την εμπειρια . Οπως ειδατε οι τεχνικες που χρησημοποιω πατουν στα σιγουρα και με ασφαλεια και με μεγαλη σοβαροτητα απεναντι στα υποκειμενα μου. Εισαι διπλωματουχος παραψυχολογος. Αληθεια διπλωματα
Υπνωτιστη δινονται;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 14:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

-_____________________________________________________________________
. Οπως ειδατε οι τεχνικες που χρησημοποιω πατουν στα σιγουρα και με ασφαλεια και με μεγαλη σοβαροτητα απεναντι στα υποκειμενα μου. Εισαι διπλωματουχος παραψυχολογος. Αληθεια διπλωματα
Υπνωτιστη δινονται;
----------------------------------------------------------------------


Για τον klopea !!!!!

Ετσι και αλλοιως κανεις οτι θελεις...!!!!!!

Αν τωρα δινουν διπλωματα...ναι τα δικα μου ειναι για <MEDIUM>
Μεσα λοιπον απο την διατριβη μου ....το πρωτο που μαθαινεις...ειναι η υπνωση....

Μετα παλι μεσα απο επιλεγμενες ομαδες...κανεις τα πειραματα σου...εχοντας παντα εναν δασκαλο ...που "προσεχει" ...

Αν σε καλυψα...!!!!!!!

Sunrise Zero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.4492188
Maintained by Digital Alchemy