ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ενα παραξενο αντικειμενο στον ουρανο.....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
someone
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 02:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους someone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λιγες μερες πριν το πασχα ειμουν εξω στο μπαλκονι και τραβουσα φωτογραφιες το πανεμορφο φεγγαρι...εβγαλα περιπου 6 με την ψηφιακη μου καμερα. Οταν τις εμφανισα στο κομπιουτερ σε μια απο αυτες διπλα στο φεγγαρι εφανιστικε ενα παραξενο αντικειμενο/φως. Με γυμνο ματι δεν το ειχα προσεξει. Ασχολουμε αρκετο καιρο με ολο τον κοσμο του παραξενου αλλα ποτε μου δεν ειχα συναντισει κατι αντοιστιχο. Παρακαλω σχολιαστε την φωτογραφια γιατι εγω δεν μπορο να δωσω καποια εξηγηση. ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ.....ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ...ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Κ Α Τ Ι!
**η φωτογραφια τραβηχτικε με ψηφιακη καμερα 2 megapixel
***ελπιζω με το link να μπορειτε να δειτε την photo.Αν οχι παρακαλω πειτε μου να την ανεβασω αλλιως.Ευχαριστω.
http://s12.yousendit.com/d.aspx?id=24CF5H5INK4VQ0T7HNV0N794G5
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 03:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
someone γειά σου,
ε΄δα την φωτογραφία σου. Πραγματικά ενδιαφέρον. Μοιάζει σαν συσκευή-μηχάνημα περισσότερο θα έλεγα παρά με φως.
Χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρη για την ταυτότητα του αντικειμένου, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι κάτι που έιχα διαβάσει ψάχνοντας πληροφορίες για τις χημικές ουρές (chemtrails) και τους ψεκασμούς που γίνονται. Μιλούσαν για μικρές ομάδες από σφαίρες που παρατηρούνται μερικές φορές σε περιοχές που ψεκάζονται. Μιλούσαν για μικρά ρομπότ τα οποία στο φώς του ήλιο ιρίδιζαν σε μεταλλικά χρώματα.
Θα προσπαθίσω να βρώ όμως καλύτερα το κείμενο γιατί δεν θυμάμαι τη χρησιμότητα τους.
Μπορεί όμως να είναι και απλά λευκά μπαλόνια γεμισμένα με ήλιο που ξέφυγαν ομαδικά...
Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 09:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΝΙΦ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-529-
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 10:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -529-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ! ΕΙΠΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΡΑΒΗΞΕΣ 6 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ. ΟΙ ΑΛΛΕΣ 5 ΕΧΟΥΝ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ ΤΙ ΩΡΑ ΗΤΑΝ; ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ ΚΑΤΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ…

-ΕΧΩΜΙΑΑΠΟΨΗΓΙΑΤΟΝΚΟΣΜΟΠΟΥΘΑΑΛΛΑΞΕΙΑΜΕΣΩΣΜΟΛΙΣΜΑΘΩΤΗΝΑΛΗΘΕΙΑ-529-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 10:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφία! Το "αντικείμενο" μου θυμίζει κρατήρα ηφαιστείου Αν μπορείς πες μας πότε ακριβώς την τράβηξες. Μήπως είναι κάποιος αστεροειδής; (αλλά τόσο κοντά και τόσο καθαρός;)
Θα βάλω την φωτογραφία αν δεν σε πειράζει σε κάποια ξένα sites να ζητήσω βοήθεια.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 11/05/2005 10:31:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 11:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρουσα φωτογραφία, βέβαια είναι δύσκολο να συμπεράνουμε τι ακριβός απεικονίζεται διαγώνια δεξιά εν τω μέσο νέφους και σεληνόφωτος καθώς η εικόνα είναι φλουταρισμένη (κουνημένη με φορά «τζόγου» διαγώνια δεξιά – αριστερά οριζόντια, κάθετα) λόγο χαμηλού φωτισμού που οδηγεί σε μεγάλο χρόνο έκθεσης του CCD στο περιβάλλον. Υπό τις παρούσες λοιπόν συνθήκες λήψεως ακόμα και τα πιο απλά γεγονότα διαθλώνται σε ατμοσφαιρικές, δυσερμήνευτες φωτογραφίες..

Αυξάνοντας τον φωτισμό της εικόνας και παίζοντας με το invert, θεωρώ πως πρόκειται για αντανάκλαση του φωτός πάνω στο σύννεφο η οποία πολλαπλασιάζεται λόγο του φλουτ δημιουργώντας την εντύπωση πως πρόκειται για αντικείμενο…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 11:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν πήρα τα πρώτα σχόλια.
Κάποιος μιλάει για lens flare. (αντανάκλαση του φωτός στον φακό) κάτι που ανέφερε και ο XD.

Σας δίνω όλο το σχόλιο του για την φωτογράφιση του φεγγαριού

"Facing The Challenges

Its enduring beauty is reason enough to try, but the moon can be a challenging digital subject:

*Overexposure of the moon begets blooming, a fatal digital image flaw to be avoided at all costs. (CCDs overexpose much less gracefully than film does.)

*Auto-exposure will invariably overexpose a relatively small bright moon in a large dark sky, even with spot metering. (My spot meter cones down to ~3° at full zoom, but the full moon is only 0.5° across).

*Proper manual exposure varies widely with lunar phase and altitude, which in turn vary with time of year and even time of day. Exposure also varies with magnification.

*Its sharp limb and terminator and its detailed surface features demand maximum sharpness from any lens. They also demand an exacting focus, but auto-focus systems may fail with the moon.

*The moon´s small angular size begs for heavy magnification, but lens flare set up by the extra glass involved can stick out like a sore thumb against the dark surround, typically when the moon is not centered in the frame. As magnification increases, so must exposure.

*With exposures longer than 1/15 sec on a stationary camera, the moon´s stately glide across the sky (at ~15 arc seconds per second) will be plenty fast enough to smear its shape and blur its features. An arc second here on Earth is a mile on the moon.

*Seeing conditions vary from night to night and even on good nights, they change from second to second. Bracket for atmospheric stability by taking many exposures—one will often turn out to be clearer than the rest.

Blooming aside, film photographers grapple with much the same issues, but 35 mm film SLRs tend to be well-equipped for such challenges. Some digital cameras aren´t, but with the proper resources in hand, important digital advantages will accrue—including the ability to check your work at the scene and direct access to digital post-processing. Less obvious a benefit is the LCD´s overly bright image, which exaggerates lens flare and helps you center up the moon to eliminate it."

Σας δίνω και μία φωτογραφία που φαίνεται ένα lens flare και δίπλα ο Αρης (με το κόκκινο χρώμα)
http://community.webshots.com/photo/85721336/85721336fHNIkX

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 11/05/2005 11:46:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 12:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mhpws einai kosmosfaira pou leei o liakopoulos

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

someone
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 14:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους someone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω πρωτα για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας. Η φωτογραφια τραβηχτικε Σάββατο, 23 Απριλίου 2005, 11:27:34 μμ. Ολες οι υπολοιπες φωτο δεν δειχνουν κατι στο ιδιο σημειο. Βασικα τιποτα.. Και το περιεργο ειναι οτι τις τραβηξα σχεδον την μια μετα την αλλη!
Υπαρχει και ενα ενδιαφερον θεμα σε ενα περιοδικο (δεν γνωριζω αν πρεπει να αναφερθω σε ονομα ) αυτου του μηνα που λει για φωτηνες μπαλες που τις εχουν δει παντου. Στην αναφορα για αυτες πανω απο την ευρωπη εχουν μια φωτογραφια που μοιαζει αρκετα με αυτην που εχω στα χερια μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 15:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τυχαίνει να είμαι κι εγώ η ίδια φωτογράφος και πραγματικά δεν τη βλέπω κουνημένη. Αν συναίβενε κάτι τέτοιο τα εν λόγω αντικέιμενα δεν θα είχαν τόσο καθαρό περίγραμμα, αλλά θα υπήρχε θολό περίγραμμα που θα επαναλαμβανόταν γύρω απο την κάθε σφαίρα-μπάλα. Εγώ βλέπω καθαρά 7 πανομοιότυπες΄λευκές μπάλες και 3 τουλάχιστον ίδιες, οι οποίες λόγω της γωνίας λήψξς τους δεν διακρίνονται τόσο καθαρά.
Ούτε για lens flaire μου μοιάζει, γιατί αυτό συβαίνει κυρίως με το φως του ήλιου που πέφτει πάνω στο γυαλί του φακού της φωτογρ. μηχανής και διακρίνεται στις φωτογραφίας σαν επανάληψη φωτεινών κύκλων σε διαγώνια συνήθως διάταξη ή σε ομόκεντους κύκλους, που όμως πάντα διακρίνει κανείς πως πρόκειται για φως. Εδω αντίθετα μοιάζει να είναι κάτι υλικό.
Φιλικά τοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 16:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, αλλά η φωτογραφική μηχανή με 2 Mpixel δεν είναι δα και κανένα αξιόπιστο τεχνολογικό επίτευγμα ... !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 22:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν η φωτογραφία άρχισε να ενδιαφέρει τα παιδιά στο άλλο φόρουμ. Ενας αμερικάνος την επεξεργάστηκε λίγο και σας δίνω τα αποτελέσματα.

http://www.hobbymeteo.it/foto/luna.jpg
http://www.hobbymeteo.it/foto/luna1.jpg
http://www.hobbymeteo.it/foto/luna2.jpg
http://www.hobbymeteo.it/foto/luna3.jpg

Ακόμα μου έδωσαν ένα άλλο αμερικάνικο φόρουμ όπου προς το τέλος της σελίδας θα δείτε το μήνυμα του Κεντ, που έχει μία φωτό που δείχνει ένα παρόμοιο αντικείμενο. Αυτό λένε ότι το τράβηξε το Mauna Loa Observatory κοντά στον ήλιο (Ιούλιος 2003).

To αντικείμενο

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 22:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το link για το παραπάνω φόρουμ
http://www.fulldisklosure.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2807

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 00:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω τραβήξει και εγώ μία παρόμοια φωτογραφία με την παλια μου ψηφιακή των 2 ΜΡ σε μία εκδρομή στο όρος Παγγαίο. Είμαστε σε ένα τουριστικό περίπτερο που βρίσκεται στο δρόμο που οδηγεί στο χιονοδρομικό κέντρο μερικά χιλιομετρα πάνω από το χωριό Ακροβούνι. Η φωτογραφία τραβήχτηκε στις 18 - 19 Σεπτεμβρίου 2004 κοντα στις 12 το μεσημέρι. Δίστασα να αναφέρω το γεγονός μέχρι τώρα μην με πάρουν στο ψιλό τίποτα άτομα σαν το κακό μου φίλο βριλ!

Χαμηλά στην φωτογραφία φαίνεται ένα χωριο, είναι η Νικήσιανη αν δεν κάνω λάθος. Δεν γνωρίζω πολύ καλά εκείνη την πλευρά του βουνού. Το αντικείμενο δεν το είδα όταν έβγαλα την φωτογραφία. Το είδα όταν την πέρασα στον υπολογιστή. Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι καμένο πιξελ γιατί έβγαλα και άλλες φωτογραφίες και δεν φαίνεται τίποτα στις άλλες.

Με την ευκαιρία της απάντησης στο θέμα αυτό ανέβασα την φωτογραφία σε μία πειραματική σελίδα που έχω στο ιντερνετ. Δείτε την φωτογραφία σε αυτό το λινκ: http://northgreece.f2g.net/images/paggaio.1.JPG

Επειδή είναι μεγάλη και θα αργίσει να ανοίξει όσοι έχετε αργή σύνδεση μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ.

Φίλη Ostria μπορείς σε παρακαλώ να την στείλεις στο φόρουμ που ανέφερες πρίν να μας πουν την γνωμη τους; Ευχαριστώ.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 00:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να βάλω το λινκ για το κατέβασμα της φωτογραφίας πριν.

Ορίστε λοιπόν: http://s8.yousendit.com/d.aspx?id=3JJQO0VYND9ER3NFX68SC7HJTU

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 01:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά, αλλά η φωτογραφική μηχανή με 2 Mpixel δεν είναι δα και κανένα αξιόπιστο τεχνολογικό επίτευγμα ... !

Όχι βάβαια, αλλά η συγκεκριμένη φωτο δεν δείχνει να έχει πρόβλημα ανάλυσηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 01:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ orfea,
είδα τη φωτο σου. Βλέποντας τη αρχικά χωρίς ζουμ στο αντικείμενο θα έλεγα πως ίσως να είναι και σκουπιδάκι στο φακό της μηχανής σου. Με τη μεγέθυνση όμως φαίνεται σαν να υπάρχει πραγματικά στο συγκεκριμένο σημείο στον ουρανό κάτι-αν κρίνω από το χρώμα που έχει και το ίδιο το αντικείμενο λόγω της αντιλιάς.
Στο σχήμα μοιάζει στις "μπάλες" που υπάρχουν στη φωτο της someone, μόνο ίσως πιο μεγάλο και μόνο ένα.
Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
someone
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 02:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους someone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria οι φωτογραφιες που επεξεργαστικαν ειναι παρουσιαζουν αρκετα καλα αποτελεσματα.Ιδιως στην φωτο οπου τα χρωματα ειναι σε αντιθεση, διχνει οτι το αντικειμενο ειναι αυτοφωτο(ετσι μου φαινετε δηλαδη).
Αγαπητη toxotis ...ειμαι αρσενικο :)(Στο σχήμα μοιάζει στις "μπάλες" που υπάρχουν στη φωτο ""της"" someone, μόνο ίσως πιο μεγάλο και μόνο ένα. )
Αν δειτε προσεκτικα ολη η φωτο ειναι σχετικα θολη... εκτος απο το αντεικιμενο που αναφερομαστε. Ειναι σαν να ειναι ανεξαρτητο απο ολα γυρο του. Ισως ειναι ενα weather baloon ισως παλι κατι πιο ασημαντο...ισως κατι ΠΟΛΥ σημαντικο. Λενε πως φωτινες μπαλες εμφανιζονται πανω απο χωρες που προκειτε να εχουν σησμικη δραστιριοτητα στο αμεσο μελλον...η σε καποιες που ηδη ειχαν.
Μερικες διωρθοσεις αν και ασημαντες για μενα: Η καμερα τελικα ειναι 3,2ΜP εκανα λαθος διοτι δεν ειναι και δικη μου. Και προφανως ειναι με ζουμ τραβηγμενη. Oλα αυτα λιγο εχουν σημασια.
Αρχιζω και προβληματιζομαι αλλα ταυτοχρονα ψαχνω στο internet να βρω παρομοια γεγονοτα. Οτι πληροφοριες καλο ειναι να τις μοιραζομαστε...ευχαριστω και παλι και συγνωμη που σκοτωνω μερικες λεξεις ορθογραφικα...αμερικανικο σχολειο εβγαλα :(Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 02:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι πως με προβλημάτισε λίγο κι εμένα το έντονο κοντράστ που έχει το σχήμα γύρω του σε σχέση με το υπόλοιπο της φωτογραφίας-μιλαω για τη φωτο του Ορφέα. Την ξαναείδα μέσα απο το ΑCDsee, το οποίο επιτρέπει μεγεθύνσεις στην οθόνη μέχρι και7000%, δίχως ορατή αλλίωση στα pixel της εικόνας και είδα κάτι σαν αυτό:

απλοποιημένο σαν σκίτσο.

Θέλω επίσης να διορθώσω πως υπάρχει μια εμφανής διαφορά σε σχέση με τη φωτο του (διορθώνω :)) someone:
είναι μαύρο και όχι λευκό και μάλλον δέν έχουν σχέση.
Ίσως όπως λέει και ο someone να είναι weatherbaloon...
Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

someone
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 02:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους someone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστιχως δεν εμφανιζεται η φωτο σου toxotis και θα ηταν εδνιαφερον να την δουμε. Ισως να ειναι και δικο μου το θεμα και να μην μπορω να την δω...ας μας πουν και αλλοι. Οπως ειπα πριν το να ειναι weatherbaloon ειναι μια περιπτωση, αλλα πως γινετε να ειναι φωτεινο? Το φεγγαρι σιγουρα ειναι πιο μακρια και αμα περνει φως απο εκει πως γινετε εμεις να το βλεπουμε φωτεινο και απο μπροστα? Αν καποιος μου εβαζε εναν φακο στο κεφαλι δεν θα φωτιζε και το προσωπο μου.... Γενικος ειμαι λιγο ανω κατω στις σκεψεις μου. δεν μπορω να σταθω σε κατι συγκεκριμενο στο θεμα αυτο διοτι σηκωνει πολλα συμπερασματα.
***Παρακολουθοντας επισης ενα ντοκιμαντερ της NASA αναφερετε σε κατι φωτηνες μπαλες που φανηκαν στο Μεξικο και στην Σκοτια. Μοιαζουν αρκετα με αυτην που βλεπουμε εμεις εδω.. Στο βιντεο μιλαει ενας επιστημονας απο την Nasa και λει οτι ειναι ice crystals τα οποια ελευθερονονται απο διαστημοπλοια(δικα μας) .Ενας αλλος τον διαψευδει λεγοντας πως ειναι ελενχομενες ιπταμενες κατασκευες
η σχετικη φωτο που εβγαλα απο εκει http://s6.yousendit.com/d.aspx?id=07KATIQT6Q4HU2VYJ6OKJH4CDYΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 04:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ someone αναφερόμουν στη φωτο του orf;ea san weatherballon, οχι στη δική σου.
Έχεις δίκιο για το φως σχετικά με τη δική σου φφωτο. Γιάυτο λεω πως είναι άσπρο το χρώμα, δεν μοιάζει να είναι φωτεινό.
Η φωτο στην οποία παραπέμπεις είναι λιγότερο ευκρινής από τη δική σου και μοιάζει περισσότερο με σχηματισμό από σύννεφα.
Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 08:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλά, αλλά η φωτογραφική μηχανή με 2 Mpixel δεν είναι δα και κανένα αξιόπιστο τεχνολογικό επίτευγμα ... !

Όχι βάβαια, αλλά η συγκεκριμένη φωτο δεν δείχνει να έχει πρόβλημα ανάλυσης


Δεν είναι τόσο το θέμα της ανάλυσης, όσο της μηχανής !

Αυτές είναι τεχνολογικά ξεπερασμένες, έχουν ένα κάρο σοφτγουερικά λάθη και το βρίσκω αστείο να ασχολείται κόσμος με την "φωτογραφία" σου, που κατα 99,999% είναι σφάλμα μεταξύ αυτού που υπάρχει και αυτού που βλέπεις.

Πίστεψέ με, έχω 2 τηλεσκόπια και δε χάνω ευκαιρία να "ρίχνω" μια ματιά. Αυτό που "είδε" η φωτογραφική σου μηχανή των 2 Mpixel, άν υπήρχε, θα το είχαν δεί εκατοντάδες αστρονόμοι και σε ποόοοολύ μεγαλύτερη μεγένθυση (ή μήπως ισχυρίζεσαι οτι η φωτογραφική σου μηχανή των 2 Mpixel "βγάζει" καθαρά και τους κρατήρες της Σελήνης ? )

Βρίσκω ενδιαφέρουσα τα λαγόμενά σου, οτι ασχολείσαι με τη φωτογραφία και μιλάς για μηχανή των 2Mpixel. Σε λίγο θα μας φέρεις και καμιά φωτογραφία από κινητό, με εξωγήινους...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 10:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγα δευτερόλεπτα μετά έβγαλα ακόμη μία φωτογραφία με διαφορά μερικές μοίρες αριστερά γιατί προσπαθούσα να πιάσω ολοκληρη την πεδιάδα από κάτω.

Γιαυτό αποκλείω το γεγονός ότι μπορεί να είναι σκουπιδάκι στην μηχανή ή καμένο πίξελ. Πίσω από εκείνα τα βουνά που φαίνονται στην φωτογραφία βρίσκονται παραθεριστικά μέρη όπως η Περαμος και η Ηρακλείτσα Καβάλας. Δεν θυμάμαι να έχω δεί ποτέ κάποιο μετεωρολογικό σταθμό εκει.

Υπάρχει αεροδρόμιο σε απόσταση περίπου 60 - 70 χιλιομετρα σε ευθεία γραμμή. Αν υπωθέσω ότι υπήρχε κάποιο αντικέιμενο και η θέση του ήταν πάνω απο την κορυφογραμή τότε η απόσταση δεν ήταν πάνω από 6 - 7 χιλιόμετρα από την θέση μου.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 11:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά μετεωρολογικό μπαλόνι το βράδυ, μου φαίνεται μάλλον απίθανο. Πάντως, το επόμενο βράδυ, στις 24, είχαμε μιά βροχή μετεωριτών πάνω από την Νέα Αγγλία, στον Καναδά, που κατατρόμαξε τους κατοίκους και συζητήθηκε αρκετά στο internet.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 11:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ πως είναι κρίμα να μην υπάρχει η φωτογραφία αυτή άμεσα διαθέσιμη στο παρόν forum οπότε έκοψα το επίμαχο σημείο, σήκωσα λίγο τα mid-tones ώστε να φαίνεται πιο καθαρά ( ; ) δίχως να έχουμε over-exposure τα αντικείμενα και την ανέβασα στο web-site-archive μου ώστε να την κάνω derive κατευθείαν εδώ..

Υ.Γ.
Εάν φυσικά ο someone διαφωνεί μου το λέει και την κατεβάζω αμέσως..

Edited by - XD on 12/05/2005 11:51:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 11:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XD καλά έκανες. Δεν νομίζω ο someone να διαφωνεί. Εδώ εγώ το έβαλα σε αμερικάνικο φόρουμ...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 12:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Ostria θα ήθελα ένα σχόλιο για την δικιά μου φωτογραφία. Μήπως μπορείς να πάρεις καμία γνώμη από το αμερικάνικο φόρουμ που έλεγες πριν; Ευχαριστώ.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

someone
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 16:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους someone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XD εκανες πολυ καλα που την εβαλες την φωτογραφια ετσι.Ηθελα και εγω να το κανω αλλα δεν ηξερα πως... VRIL εχω πει πιο πανω οτι εκανα λαθος και η φωτογραφικη ειναι 3.2 αλλα για μενα δεν εχει σημασια. Δεν ειπα ποτε οτι ειναι καποιο σοβαρο εργαλειο το οποιο μπορει να μας δειξει πολλα πραματα..Ισως να εχεις και δικιο και να ειναι λαθος τις καμερας αλλα το βρικσω πολυ απιθανο.Αν παλι το θεωρεις αστειο μην ασχολισε καν. Για μενα και τους υπολοιπους πιστευω ειναι κατι που τουλαχιστον μας κινει την περιεργεια.
Εψαξα λιγακι παραπανω χτες το βραδυ παρακολουθοντας ενα ντοκιμαντερ σχετικο με φωτηνες μπαλες και αλλα αστρικα φαινομενα. Υπαρχει εντονη δραστιριοτητα τετοιων φαινομενων γενικα στον διαστημα και γυρο απο το φεγγαρι. Αλλοι το ερμηνευουν ως φυσικο φαινομενο που ειτε ειναι space debris(διαστιμικα αποβλητα)ειτε ice crystals οπως ειχα πει και πριν τα οποια ελευθερονονται απο τα διαστιμοπλοια και τους διαστημικους σταθμους, και οι ποιο τρελαμενοι υποστιριζουν οτι ειναι ιπταμενα αντικειμενα με νοημοσυνη..Ξερω...και σε μενα ακουγετε αρκετα τραβηγμενο απλα παραθετο οτι ακουσα. To ντοκιμαντερ λεγεται "Nasa secret transmisions the smoking gun" και εχει γινει λιγο φασαρια γυρο απο αυτο διοτι αποκαλυπτει αρκετα πραματα. Θα συνεχισω το ψαξιμο ... γιατι προσωπικα μου αρεσει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 18:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά μετεωρολογικό μπαλόνι το βράδυ, μου φαίνεται μάλλον απίθανο.

Φίλη Ostria, το σχόλιο για το μετεωρολογικό μπαλόνι ήταν για τη φωτο του Orf;ea που είναι μέρα τραβηγμένη.

Τώρα για τη φωτο του someone, δεν νομίζω να είναι μετεωρίτης, μιάς και η επιφάνεια του μοιάζει να είναι λεία, η περίπτωση να είναι διαστημικά απόβλητα-ice crystals μοιάζει ίσως πιο κοντά, αλλά ποιός ξέρει...
Ίσως ο καλός μας Βρίλ με το τηλεσκόπιο του...κρίμα που δεν το είδε να μας πεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 22:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
orfea μόλις έβαλα και την δική σου να δούμε τι θα πουν τα παιδιά.

Αγαπητή toxotis νόμιζα ότι το λέγατε για την φωτογραφία του someone. Συμφωνώ ότι θα ήταν περίεργο να είναι μετεωρίτης, απλώς το συνδύασα με τον χαμό που έγινε με τα fireballs την επόμενη μέρα.
Πάντως είναι περίεργη φωτογραφία. Νομίζω ότι κάτι παίζει (δεν νομίζω να είναι πρόβλημα της μηχανής ή του φακού που λέει ο Vril), αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τι ακριβώς.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 01:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


η πρωτη μου εντυπωση ειναι πως δεν φαινεται καποιο αντικειμενο, αλλα φως που περναει μεσα απο τα συννεφα.


επειδη η πυκνοτητα των νεφων δεν ειναι ομοιομορφα κατανεμημενη στην μαζα τους, ενα ισχυρο φως θα περνουσε απο τα όποια "ανοιγματα" κατ αυτον τον τροπο.


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy