ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΨΥΧΕΣ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 19:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποτελεί για εμένα ένα δύσκολο ερώτημα.
Να με σώσει η πίστη μου από τι ;;;


Θα έλεγα ότι , η πίστη με αξία , είναι αυτή που ,θα μπορούσε να με σώσει από την ματαιότητα.
Εννοώ τον βιολογικό θάνατο .

Είμαστε τόσο ευαίσθητοι ,ως ανθρώπινα πλάσματα ,που ο θάνατος μπορεί να μας βρει ανά πάσα στιγμή.

Τον θάνατο τον φοβάμαι για δύο λόγους.

Ο ένας είναι ,να έχω υπάρξει ,δίχως να έχω ολοκληρώσει τον σκοπό της δημιουργίας μου και ο δεύτερος,
ο τρόπος που θα με βρει.

Βλέπω ακόμη τον πατέρα μου που τον ταλαιπωρεί η αρρώστια του διαβήτη και με τρομάζει η σκέψη και μόνο ,
ότι μπορεί κάποτε να βρεθώ και εγώ στην θέση του.

Λογικά εκτιμώ ,ότι ο θάνατος για μια ψυχή ,που δεν περιέχει αφοσίωση και επιδίωξη του σκοπού της δημιουργίας της, είναι ποιο λυπηρός.

Αυτό το εκτιμώ έτσι , επειδή πιστεύω ,ότι υπάρχει δημιουργός.

Φαντάζεστε να μας βλέπει ,να φεύγουμε από την ζωή με μια ψυχή γεμάτη υλικά αγαθά και πάθη.

Αλλά από την άλλη, είμαστε περίπου 6-6,5 δισεκατομμύρια ψυχές ,που αν χαθούνε μερικές ,σε αυτήν την ματαιότητα ,δεν χάθηκε και ο κόσμος.

Φαντάζεστε τον δημιουργό ,να έχει ξεμείνει από ανθρώπινη πίστη , προς αυτόν.
Ίσως οι μύθοι του Δευκαλίωνα και του Νώε να είναι αληθινοί.

Θ τελειώσω τον μονόλογό μου ,με μια ακόμη σκέψη.
Δίνω πολλά ,πάρα πολλά για μια ήσυχη συνείδηση.
Για μια τιμιότητα μέχρι βλακείας.
Για μια ζωή , μετά τον θάνατο.

Αν είναι αρκετά , το γνωρίζει μονάχα ο δημιουργός .

Εσείς τι λέτε .
Σώζει η πίστη ;;;

Εύχομαι να γίνει ,ένας εποικοδομητικός διάλογος ,για τον καθένα μας.


ΚΥΒΕΛΗ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 23:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΥΒΕΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά για μένα, η πίστη προς το θεό σημαίνει περισσότερο την πίστη στον ανώτερο και αγνότερο εαυτό μου (χωρίς να εννοώ ότι θεωρώ ως θεό μου τον ίδιο μου τον εαυτό). Όσο περισσότερο πιστεύω, τόσο περισσότερο επιδιώκω να με πιστέψει εξίσου και ο θεός, επιστρέφοντάς μου αυτή την πίστη με τη μορφή της ψυχικής δύναμης ώστε να μπορώ να αντιμετωπίζω τις απαιτήσεις της καθημερινής ζωής.
Αν περιμένω ότι θα σώσει την ψυχή μου η πίστη στο θεό;
Όχι, το πολύ-πολύ να με βοηθήσει να ξεπεράσω με λιγότερες "απώλειες" κάποιες δύσκολες στιγμές της υπόλοιπης ζωής μου. Θα μου αρκούσε ακόμα και μια διακριτική παρηγοριά από αυτόν το θεό, άσχετα αν πάντα θα ελπίζω σε μια υπέρβαση των νόμων της πραγματικότητας, σε ένα θαύμα δηλαδή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 00:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα ήθελα να μιλήσω με δικά μου λόγια σχετικά με το θέμα που έθεσες.
Θα σου παραθέσω εδώ ένα απόσπασμα από το λόγο του Αγ. Σεραφείμ του Σάρωφ, πιστεύοντας πως αυτό θα σε βοηθήσει περισσότερο.

"Η αναστάσιμη προοπτική της ζωής μας ελευθερώνει απ' τους προσδιορισμούς της εγκοσμιότητας. Η πυρηνική δομή της ζωής, ο αναστημένος Ιησούς μας ζωοποιεί. Η αγάπη του Θεού βιάζει τη σωτηρία της οικουμένης. Η Χάρη του κτίζει μέσα μας την βεβαιότητα ότι ο Θεός είναι παρών παντού και πάντοτε ακόμα και όταν δεν Τον αισθανόμαστε. Η Χάρις Του ξεχειλίζει τα πάντα είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι.

Η Αλήθεια του μυστηρίου της Αναστάσεως είναι απρόσιτη στις δυνατότητες της νόησης. Δεν μπορεί να ερμηνευθεί, να επεξηγηθεί, να αναλυθεί και να γίνει κατανοητή από την ανθρώπινη σκέψη. Ο νους παραλύει, καθηλώνεται, σταυρώνεται μπροστά στο μέγεθος του γεγονότος. Η σκέψη εσταυρωμένη πάνω στον χαροποιό σταυρό της πίστεως, φωτίζεται, ανακαινίζεται, αναμορφώνεται. Η γνώση παραδίδεται στην αλήθεια της αποκάλυψης και μεταρσιώνεται σε πίστη. Η άνευ όρων αποδοχή της έσχατης Αλήθειας, γεννά τη σοφία.

Πιστεύω σημαίνει παραδίδω τα πάντα στην αγάπη του Θεού. Εμπιστεύομαι τη ζωή μου και τη ζωή του κόσμου στην αγάπη Του. Ζω για το Θεό. Αυτός είναι η ζωή μου. Αυτός με ζει και με ανασταίνει. Τα διανοητικά μηχανεύματα μπαίνουν στο περιθώριο. Οι επιθυμίες, οι κλίσεις, οι γνώσεις και οι ανάγκες χριστοποιούνται. Όλα και όλοι, τώρα και πάντοτε παραδίδονται στην αγάπη Του. Όταν πιστεύω δεν αποδέχομαι τις αμφιβολίες μου, δεν συγκαταβαίνω στην αναισθησία μου, στην θλίψη μου, στις ανάγκες και τις ορέξεις μου. Ο Κύριος γίνεται ο προσανατολισμός μου, η πορεία μου, η μέριμνά μου, η ανάγκη μου, η χαρά, το νόημα, η ελπίδα, η βεβαιότητα, η παρηγοριά, η γνώση, το θεμέλιο, ο στόχος, ο πόνος, η αγάπη μου. "

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 12/05/2005 00:31:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 17:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν υπήρχανε τα όνειρα , καμιά ψυχή δεν θα μπορούσε να αποδράσει από την καθημερινότητα.
Στα όνειρά μας , βλέπουμε αρκετά θαύματα.
Μα ακόμη και η σκέψη άυλη ,δίχως υλοποίηση του περιεχομένου της, είναι ένα μισό θαύμα.
Απλά εκτιμώ ,ότι μόνο λίγοι πίστεψαν αληθινά και έκαναν το όνειρο πραγματικότητα.

Αυτό το επίτευγμα των συνανθρώπων μας , είναι η λογική απόδειξη :

ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΟΝΕΙΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Θα με ενδιέφερε να μάθω , αν αυτοί που το πέτυχαν είχανε περισσότερο πίστη στον θεό ,η στον εαυτό τους.


Φίλε Ψηλός γράφεις : Όταν πιστεύω δεν αποδέχομαι τις αμφιβολίες μου …..

Αυτήν την πίστη προσπαθώ να υλοποιήσω στην καθημερινότητα.
Να μπορέσω κάποτε να ξεπεράσω , τις αμφιβολίες του μυαλού.
Να μην λέω και εγώ , όταν πιστεύω ,αλλά μονάχα να πιστεύω.

Φίλε μου , όταν το πέτυχα στο παρελθόν , ένιωσα και αισθάνθηκα την θεία πρόνοια του δημιουργού.
Αυτή υπάρχει .
Δύσκολος ο δρόμος της πίστης.


Να σας ευχαριστήσω ΚΥΒΕΛΗ & Ψηλός ,για τις χρήσιμες απαντήσεις σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2005, 23:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....
Χαίρομαι αν οι λόγοι του μεγάλου αυτού του Πατέρα της Εκκλησίας μας (και όχι δικοί μου) σου έδωσαν κάτι θετικό.

Μην αφήσεις κανέναν να σου κλέψει την πίστη σου.

Να είσαι πάντα καλά.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΑΒΡΥΣ
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 09:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΑΒΡΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πίστη είναι μία ασθένεια, που φάρμακό της είναι η ΓΝΩΣΙΣ.

"Το όνειρό μου είναι νά κάνω ολική αφαίρεση εγκεφάλου"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 12:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πίστη είναι μια γνώση , που επαληθεύεται , η απορρίπτεται από την μελλοντική πράξη.

Όση γνώση και αν έχει ο άνθρωπος , δεν μπορεί να θεραπεύσει την πίστη.
Εκτός βέβαια και αν είναι κάποιος ανάμεσά μας παντογνώστης.

Πόση γνώση χρειαζόμαστε ακόμη για να εμπεδώσουμε , ότι η γέννηση (ειδικά ) ενός
ανθρώπου, αποτελεί ένα ανεξήγητο φαινόμενο, ένα θαύμα καθημερινό ;;;


Δεν ξέρω ,αν αντιπαρατίθεμαι με αυτά που γράφω , με την σκέψη σου φίλε ,η φίλη
ΛΑΒΡΥΣ , η αν συμφωνούμε .
Ο καθένας έχει τον δικό του πνευματικό ορίζοντα.
Την δική του οπτική γωνία , από όπου παρατηρεί τα γεγονότα και τις εξελίξεις.
Τα δικά του προσωπικά βιώματα , που στην πορεία γίνονται εμπειρία ζωής.

Καλοπροαίρετα και με ευχή γόνιμου διαλόγου, ο αδαής :

Alfa-omega.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 18:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ.
Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΨΥΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ.
ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΝΟΥΝ ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΑΠΟΡΟΥΝ.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, Η ΓΝΩΣΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΝΑ ΕΛΑΤΤΩΘΕΙ. ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 21:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε snoopy σέβομαι την άποψη σου.

Την σέβομαι πάνω από όλα , επειδή και εγώ κάποτε πίστευα , ότι η πραγματικότητα πρέπει να αντιμετωπίζεται με πραγματιστική , η αν θέλεις ορθολογιστική σκέψη.

Εγώ απογοητεύθηκα από αυτόν τον τρόπο ζωής , που ακολούθησα για ένα φεγγάρι.

Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη.

Θα ήθελα όμως να περιγράψω τον καινούργιο τρόπο ζωής ,που προσπαθώ να βάλω στα σκαριά μου με ολίγο αιθέριο άνεμο.

Αθάνατη ζωή και ξερό ψωμί , παξιμάδι και ακόμη ποιο σκληρό.

Αυτά που μοχθώ καθημερινά να δώσω στον κόσμο γύρω μου είναι.
Τιμιότητα μέχρι βλακείας.
Αγαθοσύνη μέχρι παρεξήγησης.
Αυτοθυσία για θέματα κοινού καλού.

Με ποιο λίγα λόγια.
Κόντρα στο ρημάδι το κατεστημένο ,που μας έχει μπει στις φλέβες και κοντεύει να μας αφανίσει.
Όχι από αντίδραση , αλλά από πεποίθηση .

Με ακόμη ποιο λίγα λόγια.
Για εμένα υπάρχει θεός και ζει και αναπνέει , μέσα από την ψυχή μου.

Γεύθηκα φίλε μου την ουσία του την αγάπη ,σε μεγάλο βαθμό και είμαι έτοιμος να
την διαφημίζω και να την δοξάζω , για μια ζωή , η αν χρειαστεί και δυο και τρεις.
Όχι πες μου υπάρχει ποιο δυνατό γιατρευτικό , από την αγάπη ;;;

Υπάρχει ποιο τέλειο πράγμα ,από το να κλαις σαν μικρό παιδί , όταν βλέπεις γύρω σου τον κόσμο να υποφέρει και να λες :

Ο πόνος του κόσμου και δικός μου πόνος.

Υπάρχει ποιο μεγάλη ανθρώπινη ηθική αξίωση , από αυτήν όπου :
Ο άνθρωπος που βοήθησες , σε ευχαρίστησε και έκλαψε, γιατί συγκινήθηκε.

Αν δεν σου έχει συμβεί ,στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Σου εύχομαι καλό βράδυ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 21:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε snoopy σέβομαι την άποψη σου.

Την σέβομαι πάνω από όλα , επειδή και εγώ κάποτε πίστευα , ότι η πραγματικότητα πρέπει να αντιμετωπίζεται με πραγματιστική , η αν θέλεις ορθολογιστική σκέψη.

Εγώ απογοητεύθηκα από αυτόν τον τρόπο ζωής , που ακολούθησα για ένα φεγγάρι.

Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη.

Θα ήθελα όμως να περιγράψω τον καινούργιο τρόπο ζωής ,που προσπαθώ να βάλω στα σκαριά μου με ολίγο αιθέριο άνεμο.

Αθάνατη ζωή και ξερό ψωμί , παξιμάδι και ακόμη ποιο σκληρό.

Αυτά που μοχθώ καθημερινά να δώσω στον κόσμο γύρω μου είναι.
Τιμιότητα μέχρι βλακείας.
Αγαθοσύνη μέχρι παρεξήγησης.
Αυτοθυσία για θέματα κοινού καλού.

Με ποιο λίγα λόγια.
Κόντρα στο ρημάδι το κατεστημένο ,που μας έχει μπει στις φλέβες και κοντεύει να μας αφανίσει.
Όχι από αντίδραση , αλλά από πεποίθηση .

Με ακόμη ποιο λίγα λόγια.
Για εμένα υπάρχει θεός και ζει και αναπνέει , μέσα από την ψυχή μου.

Γεύθηκα φίλε μου την ουσία του την αγάπη ,σε μεγάλο βαθμό και είμαι έτοιμος να
την διαφημίζω και να την δοξάζω , για μια ζωή , η αν χρειαστεί και δυο και τρεις.
Όχι πες μου υπάρχει ποιο δυνατό γιατρευτικό , από την αγάπη ;;;

Υπάρχει ποιο τέλειο πράγμα ,από το να κλαις σαν μικρό παιδί , όταν βλέπεις γύρω σου τον κόσμο να υποφέρει και να λες :

Ο πόνος του κόσμου και δικός μου πόνος.

Υπάρχει ποιο μεγάλη ανθρώπινη ηθική αξίωση , από αυτήν όπου :
Ο άνθρωπος που βοήθησες , σε ευχαρίστησε και έκλαψε, γιατί συγκινήθηκε.

Αν δεν σου έχει συμβεί ,στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Σου εύχομαι καλό βράδυ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 17:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα.λοιπον στο θεμα.η πιστη σωζει ζωες αλλα εξαρταται απο το πως την "χρησιμοποιεις"πανω απο ολα ειναι η πιστη στον εαυτο μας.αν δεν υπαρχει αυτη δεν υπαρχει τιποτα.μετα μπορεις να πιστευεις και στον θεο για παραδειχμα.αλλα ειναι λαθος να πιστευει καποιος οτι ενα θαυμα η αν σωθηκε απο καποια ασθενεια ειναι επειδη ο θεος τον βοηθησε.στην ουσια βοηθησε ο ιδιος τον εαυτο του.ο θεος απλως ειναι ενα κινητρο για να χρησιμοποιησουμε τις απειρες αγνωστες δυναμεις που εχουμε.η ασχημη πιστη ειναι οταν καποιος εθελοτυφλει και υποτασεται πληρως στον θεο{οποιοσδηποτε και αν ειναι}.

dark banishingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 18:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ζητάς να σωθείς, έστω και μέσω της πίστης, σημαίνει ότι είσαι ένοχος για κάτι ή είσαι ασθενής. Από που και πως λοιπόν ξεκίνησε η ενοχική διαδικασία ή η ασθένεια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 19:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα του "προπατορικού αμαρτήματος" ξεκίνησε από το πρόβλημα ότι ο Αδάμ και η Εύα δεν ήταν Κινέζοι. Γιατί αν ήταν, θα τρώγανε το φίδι κι όχι το μήλο, οπότε όλοι θα ήμασταν μια χαρά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 20:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ψυχή έχει αμέτρητες πνευματικές πόρτες.

Όσες περισσότερες ανοίγεις τόσο ποιο πολύ στοτείζεσαι

Μερικές μάλιστα , αν έπρεπε να μείνουνε κλειστές , το αντιλαμβανόμαστε αργότερα ,από τα αποτελέσματα που έχουνε στην ύπαρξή μας.

Προσωπικά έχω τόση μεγάλη περιέργεια που τις ανοίγω όλες.

Ξέρετε γιατί :

Ελπίζω ότι πίσω από κάποια , θα βρω το αίτιο που την δημιούργησε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 21:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι εννοεος απο που ξεκινησε το προβλημα?

dark banishingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 12:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλησπερα.λοιπον στο θεμα.η πιστη σωζει ζωες αλλα εξαρταται απο το πως την "χρησιμοποιεις"πανω απο ολα ειναι η πιστη στον εαυτο μας.αν δεν υπαρχει αυτη δεν υπαρχει τιποτα.μετα μπορεις να πιστευεις και στον θεο για παραδειχμα.αλλα ειναι λαθος να πιστευει καποιος οτι ενα θαυμα η αν σωθηκε απο καποια ασθενεια ειναι επειδη ο θεος τον βοηθησε.στην ουσια βοηθησε ο ιδιος τον εαυτο του.ο θεος απλως ειναι ενα κινητρο για να χρησιμοποιησουμε τις απειρες αγνωστες δυναμεις που εχουμε.η ασχημη πιστη ειναι οταν καποιος εθελοτυφλει και υποτασεται πληρως στον θεο{οποιοσδηποτε και αν ειναι}.

dark banishing



Σίγουρα φίλε undeafeted , εννοείς τα άτομα που έχουνε φανατισμό με το δόγμα της πίστεώς τους ,όποιο και αν είναι αυτό.

Αν είναι έτσι , σωστά σκέφτεσαι και γράφεις για την δική μου αντίληψη.

Αν δεν είναι έτσι , θα πρέπει να διευκρινήσεις , τι σημαίνει για εσένα προσωπικά :

Θεός.

Όχι για εμένα προσωπικά , αλλά για να έχουμε ουσιαστικό διάλογο.

Και κάτι ακόμη.
Ο εαυτός ο δικός μου , είναι τόσο μεγάλος , που μέσα του κολυμπάνε , θεός συνάνθρωποι, φύση και μύρια άλλα πράγματα , που περιμένουνε από το εγώ μου ,
να τα βάλει όλα σε μια σωστή σκέψη και σειρά.

Εσύ έχεις βρει τον εαυτό σου ;;;

Το ρωτάω αυτό , γιατί εγώ είμαι ακόμη στην εσωρική του αναζήτηση .

Καλοπροαίρετα , alfa-omega.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 15:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ να είμαι ανοιχτός σε όλα.
Στο θέμα της πίστης είμαι ιδιαίτερα εαυαισθητοποιημένος,
για έναν και μοναδικό λόγω.

Τον περιγράφω κάτωθι ,γιατί δεν μπορώ ακόμη να τον διατυπώσω με ολίγα λόγια.

Όταν ήμουν παιδί,μέχρι την εφηβική ηλικία ,είχα πρότυπα τους ηθοποιούς και τους τραγουδιστές.
Όταν ωρίμασα , ολίγον ,άλλαξα τα πρότυπα αυτά ,με φιλοσόφους και
πράσινα άλογα.( όπου πράσινα άλογα , άνθρωποι σοφοί).

Τώρα με την εσωτερική αναζήτηση ,αρχίζω να αντιλαμβάνομαι,ότι το μέγιστο πρότυπο ( αρχέτυτυπο ), δεν είναι άνθρωπος αλλά κάτι άλλο.

Αρχίζω να ανιχνεύω το θείο μέσα μου ,( στην ψυχή).

Για εμένα ένας γεμάτος εαυτός ,είναι αυτός που μέσα του επικρατεί η
ΑΓΑΠΗ.

Αγάπη για το εγώ του, τον συνάνθρωπο ,το κοινό καλό και δεν συμαζεύεται.( που να προτοδώσεις την αγάπη σου , όταν σε φαγουρίζει πνευματικά ;;; )

Ναι πιστεύω ότι ,με την πίστη μπορεί να σωθεί οποιοςδήποτε άνθρωπος,
ακόμη και ο ποιο στραβός,ανάποδος και ιδιότροπος.

Απο τι όμως ;;;

Απο τον πνευματικό θάνατο.

Αυτός που φεύγει απο την ζωή δίχως αγάπη .
Ενοώ δίχως έργα αγάπης και όχι μπαρούφες, αυτός πεθαίνει πνευματικά και οριστικά.

Εκείνος δε ( ας πάρουμε παράδειγμα εμένα ) ,που φεύγει εν αγάπη,
πιστεύω ότι θα πάω σε έναν κόσμο καλύτερο , απο αυτόν που βιώνουμε
όλοι μας καθημερινά.Όχι όλοι βέβαια, ας πούμε η πλειοψηφία.
Στηρίζω την πίστη μου αυτή ,μακριά απο την γνώση συνειδητά.

Την στηρίζω στο ένστικτο ,τις αισθήσεις και το υποσεινήδητο.

Αυτά όλα μου ψυθιρίζουνε καθημερινά ( σχετικό ):

ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑς ,ΑΛΛΑ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, ΜΕ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΕς.


Αυτή είναι χρήσιμη ( όπου κουβέντα ,διάλογος).

Η σχέση η δική μου ,με το θείο( ΑΥΣΤΗΡΆ ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ),
είναι προς το παρών τουλάχιστον o.k.

Δεν μπορώ να περιγράψω τον θεό καλύτερα.

Όταν έρχεται και καταλαμβάνει ολάκερη την ύπαρξή μου,
οι αισθήσεις μου παραλύουν και το μυαλό κάνει διάλειμα.

Τι μένει μετά απο αυτήν την επαφή ;;;

Η πράξη στην καθημερινότητά μου.

Κάθε ημέρα τα πάω και ακόμη καλύτερα.


Να είστε όλοι γιομάτοι ,με έργα αγάπης , έργα ουσίας.
Γιομάτοι με αληθινό θεό.

Αυτό το νοείτε και το εμπεδώνεται, όταν μια προσωπική σας πράξη
αγάπης ,σας πάει σεργιάνει στο άπειρο σύμπαν.

Εμένα μου συνέβει και η λογική μου το καταγράφει , ως ένα αληθινό γεγονός εσείς ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 22:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσπαθώ να είμαι ανοιχτός σε όλα.
Στο θέμα της πίστης είμαι ιδιαίτερα εαυαισθητοποιημένος,
για έναν και μοναδικό λόγω.

Τον περιγράφω κάτωθι ,γιατί δεν μπορώ ακόμη να τον διατυπώσω με ολίγα λόγια.

Όταν ήμουν παιδί,μέχρι την εφηβική ηλικία ,είχα πρότυπα τους ηθοποιούς και τους τραγουδιστές.
Όταν ωρίμασα , ολίγον ,άλλαξα τα πρότυπα αυτά ,με φιλοσόφους και
πράσινα άλογα.( όπου πράσινα άλογα , άνθρωποι σοφοί).

Τώρα με την εσωτερική αναζήτηση ,αρχίζω να αντιλαμβάνομαι,ότι το μέγιστο πρότυπο ( αρχέτυτυπο ), δεν είναι άνθρωπος αλλά κάτι άλλο.

Αρχίζω να ανιχνεύω το θείο μέσα μου ,( στην ψυχή).

Για εμένα ένας γεμάτος εαυτός ,είναι αυτός που μέσα του επικρατεί η
ΑΓΑΠΗ.

η αγαπη ειναι κατι λιγο σχετικο,εγω προσωπικα νομιζω οτι ξερω τον ευατο μου κατα το 10100 του.αν με ηξερα ολοκληρωτικα τοτε δεν θα ημουν ακομη ανθρωπος.

Αγάπη για το εγώ του, τον συνάνθρωπο ,το κοινό καλό και δεν συμαζεύεται.( που να προτοδώσεις την αγάπη σου , όταν σε φαγουρίζει πνευματικά ;;; )

Ναι πιστεύω ότι ,με την πίστη μπορεί να σωθεί οποιοςδήποτε άνθρωπος,
ακόμη και ο ποιο στραβός,ανάποδος και ιδιότροπος.

Απο τι όμως ;;;

Απο τον πνευματικό θάνατο.

Αυτός που φεύγει απο την ζωή δίχως αγάπη .
Ενοώ δίχως έργα αγάπης και όχι μπαρούφες, αυτός πεθαίνει πνευματικά και οριστικά.

Εκείνος δε ( ας πάρουμε παράδειγμα εμένα ) ,που φεύγει εν αγάπη,
πιστεύω ότι θα πάω σε έναν κόσμο καλύτερο , απο αυτόν που βιώνουμε
όλοι μας καθημερινά.Όχι όλοι βέβαια, ας πούμε η πλειοψηφία.
Στηρίζω την πίστη μου αυτή ,μακριά απο την γνώση συνειδητά.

μμμ εγω δεν ζω με την ελπιδα οτι αφου πεθανω θα παω σε εναν καλυτερο κοσμο.θα παω εκει που ειναι αν παω.οπως τα εφερε η τυχη να ερθω εδω ετσι μετα θα παω και καπου αλλου.τωρα οπως και αν ειναι θα πρωσπαθησω να επιβιωσω.μακαρι να ειναι καλυτεροςμ αλλα και αν δεν ειναι δεν θα κανω πισω.

Την στηρίζω στο ένστικτο ,τις αισθήσεις και το υποσεινήδητο.

Αυτά όλα μου ψυθιρίζουνε καθημερινά ( σχετικό ):

ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑς ,ΑΛΛΑ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, ΜΕ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΕς.


Αυτή είναι χρήσιμη ( όπου κουβέντα ,διάλογος).

Η σχέση η δική μου ,με το θείο( ΑΥΣΤΗΡΆ ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ),
είναι προς το παρών τουλάχιστον o.k.

Δεν μπορώ να περιγράψω τον θεό καλύτερα.

Όταν έρχεται και καταλαμβάνει ολάκερη την ύπαρξή μου,
οι αισθήσεις μου παραλύουν και το μυαλό κάνει διάλειμα.

Τι μένει μετά απο αυτήν την επαφή ;;;

Η πράξη στην καθημερινότητά μου.

Κάθε ημέρα τα πάω και ακόμη καλύτερα.


Να είστε όλοι γιομάτοι ,με έργα αγάπης , έργα ουσίας.
Γιομάτοι με αληθινό θεό.

Αυτό το νοείτε και το εμπεδώνεται, όταν μια προσωπική σας πράξη
αγάπης ,σας πάει σεργιάνει στο άπειρο σύμπαν.

Εμένα μου συνέβει και η λογική μου το καταγράφει , ως ένα αληθινό γεγονός εσείς ;;;

αληθινοι νομιζω οτι ειναι πολλοι θεοι.ο ον οπως ειχε αυτοχαρακτηριστει ο θεος ειναι νομιζω κατι διαφορετικο.με τον θεο καλα τα παω αλλα ακομα και αν τα χαλασουμε καποια στιγμη δεν θα χαλασει και ο κοσμος.


dark banishingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 23:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωχ πρεπει να μαθω να χρησιμοποιοω το quote κατσε θα στα πω ετσι.νομιζω οτι ξερω λιγο τον εαυτο μου αν τον ηξερα εντελως σε ολο του το βαθος,τοτε σιγουρα δεν θα εμενα να χαραμιζομαι σε αυτον εδω τον τοπο.ειπες οτι οταν καποιος πεθαινει ελπιζει να παει καπου καλυτερα.λοιπον σιγουρα θα ηθελα να παω σε ενα μερος που να μου ταιριαζει και να ειναι καλυτερο απο αυτην τη γη αλλα ποτε δεν ξερεις.δεν σκαω ομως ακομα και να παω στο χειροτερο θα καταφερω να επιβιωσω.και μετα θα ερθει ενα καλο και μετα παλι κακο.ετσι παει η ζωη.

dark banishingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
iuhkhhhhhh

**** off

Edited by - antixristos on 21/05/2005 02:57:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 03:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΟΚΙΜΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΞΙΩΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΞΙΩΝ – ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ (εκδοσεις δαμιανος)

ΦΡΙΝΤΡΙΧ ΝΙΤΣΕ
ΡΩΤΑΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ; ΜΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΥΨΩΝΕΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ, Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΗ.

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ; ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΙΖΩΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ. ΡΩΤΑΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ; Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΩΣ Η ΔΥΝΑΜΗ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ, ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΜΑ Η ΔΥΝΑΜΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΡΗΝΗ, ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΕΤΗ ΜΑ Η ΑΞΙΑ. ΑΝ ΑΓΑΠΟΥΣΑΜΕ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑΜΕ

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ! (ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΙΚΟΝΙΖΟΜΕΝΟΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ;) Ο ΓΚΥΖΙΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ! Οι Χριστιανοί "Αντίχριστοι" κάπως έτσι είναι κατά τον ΝΙΤΣΕ!

ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΑΝΙΣΧΥΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟΙ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΒΛΑΒΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΙΚΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΔΥΝΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟΥΣ, ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ, ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.

ΔΕΝ ΡΩΤΩ ΠΟΙΟ ΟΝ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ, ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΥΧΑΙΑ, ΣΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ, ΚΙ ΟΧΙ ΕΚΟΥΣΙΑ. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΠΙΦΟΒΟ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Ο ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ, ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ΦΤΑΣΜΕΝΟΣ ΚΙ ΑΝΥΨΩΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΗΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΠΟΙΜΝΙΟΥ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ.

ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΦΑΛΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΙΔΑΝΙΚΕΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΑΝΕΛΕΗΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΤΥΠΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΞΑΛΛΟΥ, ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΔΙΥΛΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΚΟ ΚΙ ΕΧΘΡΙΚΟ. ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ.

ΚΑΤΟΠΙΝ, ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΟΥΣ, ΤΑΠΕΙΝΟΥΣ, ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟΥΣ, ΚΙ ΕΚΑΝΕ ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΩΝ ΖΩΙΚΩΝ ΕΝΣΤΙΚΤΩΝ, ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΩΝ ΙΣΧΥΡΩΝ, ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΔΙΑΚΗΡΥΞΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΑ, ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΛΙΒΕΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΑΝΩ Σ’ ΑΥΤΟ, ΤΗ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΚΑΛ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ ΟΤΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΘΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ, ΕΝΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ, ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΝΤΑ, ΜΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ, ΟΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ, Η ΨΥΧΗ, ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΝΟΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΕΣ, ΜΕ ΑΟΡΙΣΤΕΣ ΗΘΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ, ΟΠΩΣ Η ΜΕΤΑΝΟΙΑ, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ, Ο ΘΕΟΣ, Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ, Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ, Η ΑΛΛΗ ΖΩΗ. ΚΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΘΡΕΦΤΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΜΥΘΟΙ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΕΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ.

ΟΤΑΝ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΑΝΤΙΤΑΧΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΕΓΙΝΕ ΑΞΙΟΠΕΡΙΦΡΟΝΗΤΗ, ΗΡΘΕ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΜΙΣΕΙ ΚΑΘΕΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ. ΑΛΛΑ, ΑΝ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙ ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΖΗΜΙΩΝΕΤΑΙ ΑΠ’ ΑΥΤΗΝ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ. ΑΥΤΗ Η ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΗΘΙΚΗ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΜΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΧΑΡΑ…

ΜΙΑ ΚΑΙ, ΟΤΑΝ ΕΛΑΤΤΩΝΕΤΑΙ Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΜΗ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΩΝ ΚΙ ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ. ΒΕΒΑΙΑ, ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ «ΚΑΛΟ» ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ Η ΙΔΕΑ ΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ ΚΙ ΕΝΟΣ ΚΑΚΟΥ ΘΕΟΥ. ΜΕ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΠΟΔΟΥΛΩΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΟ ΘΕΟ ΠΡΟΣ ΤΟ «ΚΑΛΟ», ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΩΝ ΙΣΧΥΡΩΝ, ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥΣ, ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΤΟΥΣ. ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΚΑΛΟΣΥΝΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΠΛΟΪΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΩΣ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ, ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΡΟΟΔΟ, ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ!

ΩΣΤΟΣΟ, Ο ΡΕΝΑΝ ΚΑΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ. ΜΑ, ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΟΥ ΕΞΑΛΕΙΦΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΣΑΝΙΔΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ; ΜΠΟΡΕΙ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ, ΚΙ ΑΠΟ ΘΕΟΣ ΤΟΥ «ΕΚΛΕΚΤΟΥ ΛΑΟΥ» ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΜΙΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΣΤΕΝΟΣΟΚΑΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΚΟΤΕΙΝΩΝ, ΥΠΟΠΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ, ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ Σ’ ΕΝΑ ΚΑΤΑΧΘΟΝΙΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΣΘΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟΣ. ΚΑΙ, ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, ΟΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ, ΟΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟΙ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΑΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΧΛΩΜΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΙΔΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟ, ΑΠΟΛΥΤΟ, ΑΥΘΥΠΑΡΚΤΟ ΠΝΕΥΜΑ. ΝΑ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΘΥΠΑΡΞΙΑ!…

ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ, ΤΗΝ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ: ΕΝΑ ΘΕΟ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΕΝΑ ΘΕΟ ΑΡΑΧΝΙΑΣΜΕΝΟ ΚΙ ΑΣΘΕΝΙΚΟ.

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΘΕΟ, ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ. ΝΑ ΕΞΟΝΤΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΘΕΟ ΤΗΣ ΚΑΚΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΕΥΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥ!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ Ν’ ΑΣΠΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΘΕΟ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗΣ, ΓΙΑΤΙ ΟΦΕΙΛΑΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΙΜΙΚΟ ΚΙ ΕΞΑΣΘΕΝΗΜΕΝΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ. ΜΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΝ, ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙ, ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥΣ ΕΝΣΤΙΚΤΟ, ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ, ΤΑ ΓΗΡΑΤΕΙΑ, ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ. ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ, ΟΤΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ, ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΛΛΟ ΘΕΟ, ΑΠ’ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΞΙΟΛΥΠΗΤΟ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΟΝΟΘΕΙΚΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΕΡΕΙΠΙΑ ΚΑΙ ΑΝΗΜΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ!

…ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ; ΟΤΙ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΗΣ ΥΠΟΤΑΓΗΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΓΥΡΕΥΟΥΝ ΤΟ ΛΥΤΡΩΜΟ ΤΟΥΣ ΑΠ’ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ, ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΜΑΡΤΙΩΝ, ΤΗΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗΣ, ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ Ν’ ΑΠΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΘΕΟ. Ο ΘΕΟΣ, ΕΔΩ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΟ, ΕΝΑ ΑΠΡΟΣΙΤΟ ΔΩΡΟ. Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ. ΑΚΟΜΑ ΚΙ Η ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ Είναι ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ – ΑΣ ΜΗ ΛΗΣΜΟΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΛΟΥΤΡΩΝ!

ΕΞΑΛΛΟΥ, ΟΙ ΤΑΣΕΙΣ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑΣ, ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΜΑΣ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΑΠΙΣΤΩΝ Η ΟΙ ΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗΣ. ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ, ΕΝΩ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΘΗΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑΔΙΩΚΟΝΤΑΙ. ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΙΑ ΝΗΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΗΡΗ ΚΙ ΕΡΕΘΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΥΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΛΥΣΣΑ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΥΓΕΝΩΝ ΚΑΙ ΓΑΙΟΚΤΗΜΟΝΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΡΥΦΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ. ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ, ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ, ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ, ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΛΑΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ ΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΕ ΛΑΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΗΝΩΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΑΛΛΗΛΟΣΠΑΡΑΖΟΝΤΑΝ. ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, Η ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ, ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΒΟΥΔΙΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ. ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΥΡΙΕΥΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ, Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ, ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΑΓΡΙΕΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ, ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΘΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΧΥΣΙΜΟ ΑΙΜΑΤΟΣ, ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΗ ΚΑΘΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ, ΕΘΕΣΕ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΜΑΡΤΥΡΙΑ, ΕΙΤΕ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΕΙΤΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ.

…ΩΣΤΟΣΟ, ΑΝ Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΔΥΣΠΙΣΤΙΑ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΙ ΕΤΣΙ, Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ. ΤΟ ΠΙΟ ΤΟΝΩΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ. Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΘΕΩΡΕΙΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΩΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΕΙΝΟ, ΠΟΥ ΕΜΕΝΕ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ.

ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ, Ο ΘΕΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ. Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΗΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙ, ΕΤΣΙ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΩΡΑΙΟΣ ΑΓΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΟΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ. ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΗΜΙΤΙΣΜΟΥ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ. ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ «ΣΩΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ» ΚΑΙ ΕΔΩ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΓΑΛΙΛΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΟΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΑΡΑΚΜΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΑ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΩΣ ΤΟΝ ΠΙΟ «ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ» ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ «ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΝΑ ΜΗ ΖΕΙ», ΑΥΤΟΙ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΠΟΛΥ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟ. ΕΤΣΙ, ΠΛΑΣΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΗ ΦΥΣΗ, ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΜΠΟΔΙΣΑΝ ΚΑΘΕ ΣΥΝΘΗΚΗ ΠΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΖΕΙ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ, ΑΝΕΠΤΥΞΑΝ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΣΤΗ ΦΥΣΗ, ΚΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΗ ΒΛΑΒΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. ΕΤΣΙ, ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ, ΜΕΓΕΝΘΥΜΕΝΟ, ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ «ΕΚΛΕΚΤΟΥ ΛΑΟΥ», ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ. ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙ-ΕΒΡΑΪΚΑ.

ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ «ΗΘΙΚΗ» ΝΑ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΩΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ, ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ Η ΑΞΙΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΤΑΓΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ Η ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ, ΟΤΙ ΤΙΜΩΡΕΙ Η ΑΝΤΑΜΕΙΒΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗΣ ΥΠΟΤΑΓΗΣ. ΟΜΩΣ, ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΘΛΙΒΕΡΗ ΑΠΑΤΗ, Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΣΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΩΝ ΑΤΟΜΩΝ, ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΙ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΥΓΙΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ, ΤΗΝ ΚΑΣΤΑ ΤΩΝ ΙΕΡΕΩΝ, ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΞΙΕΣ. ΑΥΤΗ Η ΚΑΣΤΑ ΤΩΝ ΙΕΡΕΩΝ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ Η ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΑΥΤΗ ΜΕΤΡΑ, ΜΕ ΑΦΑΝΤΑΣΤΗ ΚΥΝΙΚΟΤΗΤΑ, ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΚΟΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ.

…ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑ ΠΕΡΑ: ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΣΟΥΝ ΤΗ ΘΕΪΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ, ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ, ΤΗΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ, ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΜΙΑ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ». ΕΤΣΙ, ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑΝ ΜΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΤΗ ΚΙ ΕΠΙΝΟΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΜΕΤΑΝΟΙΕΣ, ΜΕ ΝΗΣΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΔΥΡΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ. ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΙΕΡΩΣΕΙ, ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ, ΤΗ ΘΕΪΚΗ ΘΕΛΗΣΗ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ ΟΤΙ Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ. ΝΑΙ, Η ΘΕΪΚΗ ΘΕΛΗΣΗ ΕΙΧΕ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΣΤΗΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΙΕΡΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ. ΚΑΤΟΠΙΝ, ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΥΣΙΚΟ ΣΥΜΒΑΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ, ΤΟ ΓΑΜΟ, ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ, ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ. ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ, ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΣΙΤΩΝ, ΤΩΝ ΚΛΗΡΙΚΩΝ.

ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ, ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥΣ, ΜΟΛΥΝΟΥΝ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΕΥΛΟΓΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ. ΚΑΘΩΣ Η ΑΝΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΣΥΝΙΣΤΑ ΑΜΑΡΤΙΑ, Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ, ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ, ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ «ΕΞΑΓΟΡΑΣΟΥΝ» ΤΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ, Η ΑΜΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ: Η ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Σ’ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΝΟΟΥΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ Σ’ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΚΟΥΟΥΝ ΣΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ.

…Ο ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΝΟΣΗΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΑΝ ΡΩΣΙΚΟ ΕΙΔΥΛΛΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΑΝΤΗΘΕΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΚΟΥΤΑΜΑΡΕΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ.

ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟ ΕΚΦΡΑΣΑΝΕ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ, ΣΑΝ ΝΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ, ΓΕΜΑΤΟ ΑΠΟ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ, ΠΛΑΣΜΑ. ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΠΑΡΑΝΟΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΡΙΤΗ, ΤΟΝ ΜΕΣΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΝ ΒΑΠΤΙΣΤΗ. ΚΑΘΕ ΜΕΓΑΛΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΛΑΤΡΕΥΕΙ, ΤΑ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΕΣ, ΓΙ’ Αυτό, ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΕΣ ΑΞΙΕΣ Σ’ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΑΤΡΕΙΕΣ.

ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΟ ΠΩΣ Η ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΦΗΜΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ, ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΟΗΤΟ ΜΥΘΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΑ ΠΟΥ ΚΗΡΥΤΤΕΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠ’ ΑΥΤΟΝ. ΜΑ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ, ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΒΑΘΜΙΑΙΑΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΟΛΟΕΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΨΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟΚΟΜΜΕΝΗ, ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΦΕΛΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ. ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΕΡΔΙΖΕ ΤΙΣ ΠΥΚΝΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΒΑΡΒΑΡΕΣ ΜΑΖΕΣ, ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΝ, ΟΛΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ, ΗΤΑΝ ΟΛΟΕΝΑ ΠΙΟ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΕΚΛΑΪΚΕΥΜΕΝΟΣ, ΠΙΟ ΑΞΕΣΤΟΣ. ΕΤΣΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ, ΥΙΟΘΕΤΗΣΕ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΥΠΟΥΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΧΘΟΝΙΑ ΠΙΣΤΗ ΤΗΣ ΡΩΜΑΪΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, ΜΙΑ ΑΝΟΗΤΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΡΡΩΣΤΙΑ.

ΝΑ, ΛΟΙΠΟΝ, ΠΟΥ Η ΙΔΙΑ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΑΣΘΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΤΑΠΗ ΣΑΝ ΤΙΣ ΝΟΣΗΡΕΣ ΤΗΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΙΣΤΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ. ΤΟΥΤΗ Η ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΘΡΕΥΕΤΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΥΨΩΣΗ, ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΑΞΙΕΣ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ, ΠΡΩΤΟΙ, ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΑΜΕ ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΥΤΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.

…ΓΙΑΤΙ, ΧΩΡΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΞΙΩΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΙΣΟΤΗΤΑΣ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ, ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ, ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΠΡΑΤΤΟΥΝ ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΟ ΣΦΑΛΜΑ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥΣ ΛΕΞΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ, ΠΙΑ, ΝΑ ΨΕΥΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ, ΤΑΧΑ, ΤΗΣ ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ Η ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ. ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ, ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΠΙΑ, «ΑΜΑΡΤΙΕΣ» ΚΑΙ «ΛΥΤΡΩΣΗ», ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΣΟ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΗΘΙΚΗ ΤΑΞΗ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΨΕΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΤΗΣΑΜΕ, ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ, ΠΛΕΟΝ, ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ.

ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΠΙΑ, ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΜΕ ΤΟ ΚΙΒΔΗΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ. ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΑΝ ΣΑΝ ΤΑ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ, ΣΑΝ ΟΙ ΠΙΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΕΙΣ ΑΡΑΧΝΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ. ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΩΝ ΕΠΙΝΟΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΚΛΗΡΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΟΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΥΡΙΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ Ν’ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΝ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΚΥΡΙΕΥΑΝ, ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΔΕ ΔΙΣΤΑΣΑΝ ΝΑ ΕΠΙΝΟΗΣΟΥΝ ΟΡΓΑΝΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΩΝ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ…

ΣΙΓΟΥΡΑ, ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΨΕΥΤΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΝΙΩΘΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΝΤΡΟΠΗΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΤΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ, ΑΚΟΜΑ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.

…ΣΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ, ΔΕ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΗΘΙΝΟ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ, ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΧΘΡΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΟΝΗ ΠΑΡΟΡΜΗΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Σ’ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΡΙΖΕΣ. ΣΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ, ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΘΕ ΟΝ. ΑΝ ΠΑΡΑΛΕΙΨΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΤΕΙ. ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ, ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΙΝΟΥΝ ΛΑΘΗ ΑΛΛΑ ΕΠΙΝΟΗΣΕΙΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΕΙΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ΟΜΩΣ, ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ: ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ, ΤΟΥΣ ΠΙΘΗΚΟΥΣ, ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΧΡΙ ΑΦΕΛΕΙΑΣ ΠΛΑΝΗ ΤΟΥΣ.

…ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΖΩΗ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΖΗΣΕΙΣ, ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ, ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ, ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΛΟ, Η ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΚΑΙ Η ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ, ΚΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ. ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΗ ΚΟΛΑΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕ ΚΑΘΕ ΤΑΠΕΙΝΟ ΚΙ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΟ, ΚΑΘΕ ΑΠΟΒΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟ.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΒΛΑΒΕΡΗ ΘΕΩΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΙΣΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗ «ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ». ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΤΟ ΣΚΟΡΠΙΣΕ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΠΙΓΕΙΑΣ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑΣ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ Η ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ «ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ» ΣΤΟΝ ΠΕΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ, ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ.

ΤΟΥΤΗ Η ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΠΕΠΡΩΜΕΝΩΝ ΜΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ, ΠΙΑ, ΚΑΝΕΙΣ Ν’ ΑΣΚΕΙ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ, ΤΑ ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΑ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΤΟΝ ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΒΙΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ! ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΙΠΕΙ Η ΤΟΛΜΗ! ΟΙ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ, ΠΟΛΕΜΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΨΕΜΑ ΤΗΣ ΙΣΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ. ΟΙ ΕΞΕΓΕΡΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΞΕΝΗΘΟΥΝ ΑΠ’ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΑΠ’ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΓΕΡΣΕΙΣ, ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΥΠΟΝΟΜΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ, ΘΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΠΕΙΝΟ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΠΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ!…

ΝΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝ ΓΑΝΤΙΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ… ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Η ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν’ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ, ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΩΝΙΑΣ, ΚΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΝΙΩΘΟΥΝ ΑΣΧΗΜΑ. ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΤΑΙΟ ΝΑ ΨΑΞΩ ΣΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΝΑ ΙΧΝΟΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Σ’ ΑΥΤΟ, ΤΙΠΟΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ, ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑΣ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΚΑΚΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΗΣ.

…ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ. ΘΑ ΕΛΕΓΑ, ΑΚΟΜΑ, ΠΩΣ ΜΕΣΑ Σ’ ΟΛΗ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ, ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ, ΚΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ Ο ΡΩΜΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΠΙΛΑΤΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ, ΣΥΛΛΟΓΙΖΕΤΑΙ «ΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ Η ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ». ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΑΡΚΑΣΜΟ ΤΟΥ ΡΩΜΑΙΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΗ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ «ΑΛΗΘΕΙΑ», ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ «ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ».

ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΟ, ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΦΥΣΗ, ΔΕ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ Ν’ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠ’ ΑΥΤΟΝ, ΑΛΛΑ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ, ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΪΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΔΥΝΗΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΣΑΝ ΘΕΟ. ΚΙ ΑΝ, ΑΚΟΜΑ, ΜΑΣ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ, ΚΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Ο ΠΑΥΛΟΣ, ΠΑΛΙ, ΔΕ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ, ΑΥΤΗ ΛΙΠΟΨΥΧΑ, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΕΧΘΡΟ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ, ΔΕ ΘΑ ΔΙΣΤΑΣΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΕΙ, ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ, ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ Η ΑΥΣΤΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΗ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ. ΤΟΥΤΗ Η ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤ’ ΕΝΤΟΛΗ, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΒΕΤΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΨΕΜΑ. Ο «ΑΓΙΟΣ» ΠΑΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ, ΤΟ ΨΕΥΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ, ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ.

Ο ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΝΟΗΣΕ Ο ΠΑΥΛΟΣ, ΠΟΥ ΕΚΜΗΔΕΝΙΖΕΙ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ, ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ. ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΗΣ ΣΧΟΛΗΣ. ΓΙΑΤΙ, ΒΕΒΑΙΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ – Η ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΕΧΘΡΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑΣ. ΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟ. ΚΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ «ΑΝΙΑΤΟ ΚΑΚΟ» ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΟΛΟΓΟ «ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟ».

Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΚΛΗΡΙΚΟΥ, ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ, ΚΙ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ, ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΝΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΕ ΣΕ ΑΝΤΙΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΠΡΟΣ ΤΗ ΛΥΤΡΩΣΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ… ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΝΕΣΗ. ΕΤΣΙ, ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΙΕΡΕΑ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!

ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΣΩΤΗΡΑΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ, ΠΕΡΙ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΗΣ, ΠΕΡΙ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΚΑΙ ΛΥΤΡΩΣΗΣ, ΔΕΝ ΕΦΕΥΡΕΘΗΚΑΝ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΟΝΤΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΑΙΤΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Σ’ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΑΤΗΛΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΨΕΜΑΤΑ. Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΩΝ ΚΛΗΡΙΚΩΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΣΙΤΩΝ. ΚΑΘΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Ο ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟΣ ΟΡΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, ΑΠΟΤΕΛΩΝΤΑΣ, ΕΤΣΙ, ΤΟ ΠΙΟ ΦΟΒΕΡΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ, ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΦΥΣΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΙΑΣ ΠΡΑΞΗΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΩΝ, ΑΠΟ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΨΥΧΕΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ, ΠΟΥ ΜΟΛΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, ΕΦΕΥΡΕΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΞΥΨΩΝΕΙ ΚΙ ΕΞΕΥΜΕΝΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΕΞΑΛΛΟΥ, Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΚΛΗΡΙΚΩΝ ΣΤΕΡΙΩΝΕΙ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ.

ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΝΟΗΣΕΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΚΡΙΤΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ Ν’ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ «ΑΛΗΘΕΙΑ», ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Η «ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ. ΜΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ;;;

Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΛΥΤΡΩΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ, ΑΛΛΑ ΥΨΩΝΕΙ ΒΟΥΝΑ, ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Σ’ ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ. ΩΣΤΟΣΟ, ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΑ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΕΝΑ ΞΕΧΕΙΛΙΣΜΑ ΥΓΕΙΑΣ, Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΞΕΧΕΙΛΙΣΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ. ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΚΡΥΒΕΤΑΙ Η ΣΚΕΨΗ Ν’ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Η ΙΔΙΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΙΔΕΩΔΕΣ ΠΑΡΑΦΡΟΣΥΝΗΣ, ΚΙ ΑΥΤΗ Η ΙΔΙΑ, Η ΓΗ . ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΥΠΟΙ, ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΚΡΙΣΕΩΝ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΔΗΜΙΕΣ ΨΥΧΙΚΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΛΗΨΙΑ. ΟΙ ΚΑΤΑΛΟΓΟΙ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ, ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ Η ΤΡΕΛΟΥΣ, ΣΤΗΝ ΥΨΙΣΤΗ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗΣ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ Η ΠΙΣΤΗ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΤΗΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ. ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΙ ΜΑΖΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΩΝ ΚΙ ΑΣΘΕΝΙΚΩΝ, ΕΓΙΝΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΩΡΑΙΟ ΤΥΠΟ, ΠΟΥ ΗΤΑΝ, ΒΕΒΑΙΑ ΠΙΟ ΟΛΙΓΑΡΙΘΜΟΣ… ΕΞΑΛΛΟΥ, Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΜΙΑΣ ΦΥΛΗΣ ΑΛΛΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ Σ’ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΛΗΡΟΥΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΡΩΣΤΟΙ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑΝ ΑΠΕΧΘΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΥΓΙΩΝ, ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ, Η ΙΔΙΑ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ Τα’ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ. Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΠΕΛΕΞΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΜΕΝΟ.

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΥΣΤΕΡΟΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ: ΕΙΝΑΙ ΘΕΪΚΟ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΙΟΥ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΝΟΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ.

ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΝΟΗΤΟ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΥΠΗΡΞΕ Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΚΑΘΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ, ΑΦΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΘΕΤΙ ΝΟΣΗΡΟ ΚΑΙ ΑΝΟΗΤΟ. ΝΑ ΓΙΑΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΟΣΗΡΟ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ. ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ ΣΕ ΚΑΘΕΤΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΡΑΧΙΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΣΤΕΡΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΕΣ


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 05:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έλεγα μη γράφεις τόσο μικρά μηνύματα. Σαν τηλεγραφήματα είναι..

Ανάπτυξε λίγο τις ιδέες σου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 13:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Antixristos.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΠΑΚΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΤΙ "Για τα πάντα φταίει ο Χριστιανισμός" ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΞΕΦΤΙΣΕΙ.
ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ, ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΔΙΔΑΞΑΝ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 14:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy:
«Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΟΝ ΔΙΔΑΞΑΝ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.»

Ποια είναι αγαπητέ η σωστή εφαρμογή-ανάγνωση του χριστιανισμού τελικά? Από πού προκύπτει η φερεγγυότητα της πρέπουσας μορφής?

Τι δίδαξαν τελικά? Σχολαστικισμό ή Γνωστική Αλήθεια?

Θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί ως προς τον τρόπο που «πρέπει να εφαρμόζεται», καθώς ακόμα ούτε καν η Ναζαρέτ της διήγησης δεν έχει βρεθεί αρχαιολογικά.

Με εκτίμηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 17:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί ως προς τον τρόπο που «πρέπει να εφαρμόζεται»,

ΜΕ ΑΓΑΠΗ, ΕΙΡΗΝΗ, ΙΣΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ, ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ!!
ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 17:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πίστη , δεν απευθύνεται μόνον στην θρησκεία.

Είναι μια γενική έννοια.

Η εκμετάλλευση που αναφέρεις antixristos ,οφείλεται στην ανέχεια της πλειοψηφίας.

Αυτή η ανέχεια είναι υπαρκτή , επειδή ο περισσότερος κόσμος δεν γνωρίζει την ιστορία των προγόνων του.

Για να γίνει αυτή γνωστή, θα πρέπει να διδάσκεται , από την πρώτη δημοτικού .

Η παιδεία είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη στην χώρα μας.

Τα προβλήματα που αναφέρεις κατά την δική μου αντίληψη , είναι πολιτικού και όχι θρησκευτικού περιεχομένου.
Είναι λογικό και αναγκαίο ,να λυθεί πρώτα το πολιτικό θέμα της χώρας μας .

Αν γίνει αυτό, μπορούνε να μπούνε τα πλαίσια , για την διαμόρφωση μιας καινούργιας θρησκείας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 17:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τρόπος με τον οποίο πρέπει να εφαρμόζεται;

πάρε τις εντολές και προτροπές του Χριστού, και θα δεις πώς πρέπει να εφαρμόζεται.

Απλά τα πράγματα, ε;

Και τι θα μας προσφέρει παραπάνω, στην εφαρμογή του Χριστιανισμού, το γεγονός αν ανακαλύψουμε κάποτε ή όχι αρχαιλογικά τη Ναζαρέτ;; (δεν ξέρω καν, ανακαλύφτηκε ή όχι;)

Γιατί; μήπως ανακαλύψαμε έως τώρα τον τάφο του Μεγάλου Αλεξάνδρου; Αμφιβάλει κανείς για το ότι υπήρξε ο Μ.Α.;;
Υπάρχουν "αρχαιολογικά" στοιχεία που να μαρτυρούν την ύπαρξη όλων των σοφών αρχαίων μας;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 18:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιός μπορεί να ισχυρισθεί σήμερα, ότι γνωρίζει τί είπε ο χριστός τότε???

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 18:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Και τι θα μας προσφέρει παραπάνω, στην εφαρμογή του Χριστιανισμού, το γεγονός αν ανακαλύψουμε κάποτε ή όχι αρχαιλογικά τη Ναζαρέτ;; (δεν ξέρω καν, ανακαλύφτηκε ή όχι;)

Δεν υπήρχε τέτοια πόλη, άρα μην περιμένεις να ανακαλυφτούν πράγματα που δεν υπάρχουν.

quote:
Ψηλός
Υπάρχουν "αρχαιολογικά" στοιχεία που να μαρτυρούν την ύπαρξη όλων των σοφών αρχαίων μας;;

ΧΙΛΙΑΔΕΣ!

quote:
alfa-omega
Η παιδεία είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη στην χώρα μας.

Η αλήθεια είναι πως στο δημοτικό σχολείο διδάσκεται κατά κόρον η Εβραϊκή μυθολογία αλλά καθόλου σχεδόν η ελληνική.

Θα έλεγα ότι η "ελληνική παιδεία" είναι ανύπαρκτη και όχι η παιδεία γενικά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 19:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μακεδόνας
Η αλήθεια είναι πως στο δημοτικό σχολείο διδάσκεται κατά κόρον η Εβραϊκή μυθολογία αλλά καθόλου σχεδόν η ελληνική.

Κοίτα να δεις όμως το παράλογο στην όλη ιστορία.
Μια εβραϊκή μυθολογία που γράφτηκε, καθώς και τα μεταγενέστερα πατερικά κείμενα, χρησιμοποιώντας την ωραιοτάτη μας αρχαία ελληνική γλώσσα!!

Δεν είναι να αναρωτιέται κανείς;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 19:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι να αναρωτιέται κανείς, γιατί στα μαθήματα
αρχαίων ελληνικών στο γυμνάσιο χρησιμοποιούν πλέον και αποσπάσματα
θεολογικών κειμένων, δύσβατα για τους μαθητές της ηλικίας αυτής, αντί πχ του όρκου των νέων στην αρχαία Αθήνα, που είναι πιο βατό?

Τι δουλειά έχουν τέτοια κείμενα στο μάθημα αρχαίων ελληνικών?
Έχουμε μήπως έλλειψη αρχαίοελληνικών κειμένων?

Ή μήπως βρήκαν κι εδώ χώρο κάποιοι να κάνουν τη δουλειά τους, αφού το μάθημα θρησκευτικών δεν είναι αρκετό?

Ή μήπως δεν γίνετε αντιληπτό ένα είδος απέχθειας προς στην αρχαία ελληνική μυθολογία που προβάλλουν έμεσα, με τη χρήση έργων σύγχρονων
ζωγράφων για την εικονογράφιση διδακτικών βιβλίων?
(βλέπε έργο ισπανού ζωγράφου που παριστάνει τον Κρόνο να τρώει τα παιδιά του)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy