ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Θρησκεία, κατάλοιπα ή πραγματικότητα?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ophelia
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 01:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ophelia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ophelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εθνικοί.... πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει ή διαβάσει αυτό τον όρο...
Η ιστορία του μακρά...η αλήθεια του πιθανότατα κάπου κρυμμένη....
Τί σημαίνει για σας Εθνικός;;;
Ασκείται πλέον ως τελετουργικό;;;
Είναι όντως χαμένα τα μυστικά των μυστηριακών τελετών του αρχαίου κόσμου;;;;
Ποιά η θέση των ορφικών;;;Υπάρχουν ακόμη;;;;


Αυτά τα ερωτήματα για αρχή......


(ενημερώστε με εαν υπάρχει παρόμοιο θέμα, διότι η μηχανή αναζήτησης βρίσκεται σε στάση...)


Μη με πληγώνεις μάτια μου, γιατί οι ενοχές σου θα πονάνε πιο πολύ από τη θλίψη μου.....

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 02:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν οι εθνικοί ήταν μέλη μία θρησκείας πιστεύω ότι η θρησκέια τους έχει πεθάνει. Θα ήθελα όμως πολύ να μάθω για τα μυστήρια τους, τις τελετές τους. Αν κάποιο διατηρούν αυτή την θρησκεια νομίζω ότι δεν πρέπει να έχουν πολλά κοινά με το παρελθόν.

Πώς μπορούν να συνεχιστούν οι τελετές και τα μυστήρια μετά από τόσα χρόνια και μετά από τον εξαναγκασμό των περισσότερων ελλήνων να γίνουν χριστιανοί;

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ophelia
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 14:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ophelia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ophelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο ουσιαστικα ειναι και το δικο μου ερωτημα.....

υπαρχουν ανθρωποι που ισχυριζονται οτι μπορει αλλα και αναβιωνει ο ελληνισμος ως θρησκεια!!! (Υπατο Συμβουλιο Ελληνων Εθνικων)
Τωρα ποσο σοβαρες ειναι αυτες οι προσπαθειες αυτο ειναι μια αλλη ιστορια....

απο κει και περα οι αποριες μου ειναι πολλες....

προκειται για μια ενιαια θρησκεια;;
ή μηπως υπαρχουν και"υποδιαιρεσεις";;

δεν ξερω αν γινεται κατανοητος ο προβληματισμος μου....

σκοπος μου δεν ειναι να ανοιξω αλλη μια συζητηση-διαμαχη μεταξυ εθνικων και χριστιανων...αλλα να γινει μια γονιμη συζητηση πανω στο τι μπορει να προσφερει μια κινηση επιστροφης....αν και εφοσον αυτη ειναι εφικτη....

τι θελει να μας πει η αρχαια προσευχη που βρισκεται περιτεχνα καλυμμενη κατω απο το αθωο πεπλο του ελληνικου αλφαβητου στην πληρη του μορφη( 27 θεσεων και 28 γραμματων)

Αυτα για την ωρα....

Καλημερα!!


Μη με πληγωνεις ματια μου, γιατι οι ενοχες σου θα πονανε πιο πολυ απο τη θλιψη μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 15:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λέξη "έθνη" (εβρ. gogim, λατ. gentes και μεταγενέστερα pagani) όπως αναφέρεται στην ΠΔ, έχει θρησκευτική σημασία και σημαίνει όλους τους άλλους λαούς (που είναι αλλόθρησκοι) ως προς τον περιούσιο λαό, που είναι οι Εβραίοι. Την ίδια σημασία (θρησκευτική) έχει και στην ΚΔ
και αντιδιαστέλλεται προς τους Ισραηλίτες και προς τους υπόλοιπους λαούς που δεν είναι Χριστιανοί.
Η λέξη "εθνικοί" στον Χριστιανισμό ταυτίζεται με το "Ελληνες" επειδή αυτοί είναι οι κύριοι αντιπρόσωποι του εθνικού κόσμου.

Αλλά σε γενικές γραμμές συμπεριλαμβάνει όλους τους λαούς που πιστεύουν στους δικούς τους θεούς, είτε αυτοί ταυτίζονται με των αρχαίων Ελλήνων είτε όχι. Ο σύγχρονος όρος είναι "παγανισμός" και "παγανιστές".

Δεν μιλάμε για μία ενιαία θρησκεία (ούτε για υποδιαιρέσεις της) αλλά για ξεχωριστές θρησκείες και αρχαία cults, που υποτίθεται ότι αναβιώνουν σήμερα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 15:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
orfeas7

Αν οι εθνικοί ήταν μέλη μία θρησκείας πιστεύω ότι η θρησκέια τους έχει πεθάνει. Θα ήθελα όμως πολύ να μάθω για τα μυστήρια τους, τις τελετές τους. Αν κάποιο διατηρούν αυτή την θρησκεια νομίζω ότι δεν πρέπει να έχουν πολλά κοινά με το παρελθόν.

Πώς μπορούν να συνεχιστούν οι τελετές και τα μυστήρια μετά από τόσα χρόνια και μετά από τον εξαναγκασμό των περισσότερων ελλήνων να γίνουν χριστιανοί;

ΟΤΙ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΣΥΓΡΑΦΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΘΕΙ ΟΣΟΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΛΑ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΛΑΟ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΠΟΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ
ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΝΤΡΙ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ophelia
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 17:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ophelia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ophelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα ....

Δε θα διαφωνησω μαζι σου gigenis οτι η θρησκεια κατα κυριο λογο αποτελει το οπιο του λαου.....αλλωστε αυτη ακριβως η αντιληψη ξεχωριζε και τους μυημενους απο τους αδαεις ακομη και στον αρχαιο κοσμο.....
Ειναι γνωστο οτι απαγορευοταν η αποκαλυψη στο κοινο-λαο, των ιερων αποκρυφων μυστηριων, εξου και ο Πλατωνας μας προσφερει ολες τις πληροφοριες συγκεκαλυμμενες ....(π.χ. τους επτα κανονες αναγραμματισμου της ελληνικης γλωσσας )
Δε θελω να πιστευω οτι η επιστροφη, ειτε αυτο θελει να λεγεται αναβιωση, ειτε εις βαθος μελετη, σημαινει βαζω την ελληνικοτητα του καθενος σε ζυγαρια...αλλα οτι αποτελει μια εσωτερικη αναγκη να κατανοησω την λειτουργια-θεση της ψυχης....
Κατα ταπεινη αποψη, πιστευω οτι ο ορφισμος εχει τη δυνατοτητα να προσφερει στον συγχρονο ανθρωπο-προσεκτικο μελετητη διεξοδο....

Αναμενω την τοποθετηση σας......

Μη με πληγωνεις ματια μου, γιατι οι ενοχες σου θα πονανε πιο πολυ απο τη θλιψη μου......


ΥΓ. Ειναι πιθανο να εμαθε.....αυτο που σιγουρα κανεις δεν καταφερε ειναι να φερει σε πρακτικο επιπεδο ξανα αυτη τη γνωση..... (συγγνωμη για το σχολιο,αλλα μετα απο μια ιδαιτερα κουραστικη μερα το μοτο σου με εκανε να χαμογελασω....)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 19:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ophelia
ΥΓ. Ειναι πιθανο να εμαθε.....αυτο που σιγουρα κανεις δεν καταφερε ειναι να φερει σε πρακτικο επιπεδο ξανα αυτη τη γνωση..... (συγγνωμη για το σχολιο,αλλα μετα απο μια ιδαιτερα κουραστικη μερα το μοτο σου με εκανε να χαμογελασω....)

ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΑΝ ΕΜΑΘΕ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΠΥΡΟΒΟΛΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ

Δε θελω να πιστευω οτι η επιστροφη, ειτε αυτο θελει να λεγεται αναβιωση, ειτε εις βαθος μελετη, σημαινει βαζω την ελληνικοτητα του καθενος σε ζυγαρια...αλλα οτι αποτελει μια εσωτερικη αναγκη να κατανοησω την λειτουργια-θεση της ψυχης....
Κατα ταπεινη αποψη, πιστευω οτι ο ορφισμος εχει τη δυνατοτητα να προσφερει στον συγχρονο ανθρωπο-προσεκτικο μελετητη διεξοδο....


ΜΑΚΑΡΙ Η ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ-ΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ(ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΑΝ ΑΘΕΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΓΓΕΦΑΛΟΥ)
ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟ (ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΞΕΡΕΣΕΙΣ)ΣΚΟΠΟ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΔΙΑΒΗΩΣΗ ΤΟΥ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΚΡΥΨΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ
ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ Η ΨΥΧΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΖΩΗΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ (ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΡΕΣΕΙΣ)ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΦΥΣΗ
ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 23:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι θελει να μας πει η αρχαια προσευχη που βρισκεται περιτεχνα καλυμμενη κατω απο το αθωο πεπλο του ελληνικου αλφαβητου στην πληρη του μορφη( 27 θεσεων και 28 γραμματων)

Σε ποιά προσευχή αναφέρεσε? Έχει σχέση με τα ορφικά?

Δυστυχώς δεν έχω προχωρίσει ακόμη τόσο στα Ορφικά, όμως θεωρώ πως σίγουρα η διδικασία μύησης και τα στάδια της ήταν στους "εθνικούς", "παγανιστές" ή "γνωστικούς" -το όνομα που τους δίνουμε σήμερα, αρνητικά φορτισμένο πολλές φορές, δεν έχει τόση σημασία-
μια διαδικασία με σαφή στόχο την σταδιακή φώτιση και πνευματική ανάσταση του κάθε μυημένου.
Κι εγώ αναρωτήθηκα αν διατηρήται
κάπου & συνεχίζεται αυτή η "παράδοση". Σίγουρα θα είχε πιο γόνιμο αποτέλεσμα από την τυφλή πίστη.

Φιλικά ΤοξότηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ophelia
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 01:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ophelia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ophelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΦΑ-ΒΗΤΑ-ΓΑΜΑ-ΔΕΛΤΑ-ΕΨΙΛΟΝ-ΣΤΙΓΜΑ-ΖΗΤΑ-ΗΤΑ-ΘΗΤΑ-ΙΩΤΑ-ΚΑΠΠΑ-ΛΑΜΒΔΑ-ΜΙ-ΝΙ-ΞΙ-ΟΜΙΚΡΟΝ-ΠΙ-ΡΟ-ΣΙΓΜΑ-ΤΑΦ-ΥΨΙΛΟΝ-ΦΙ-ΧΙ-ΨΙ-ΩΜΕΓΑ


«ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ!
ΑΜΑ ΔΕ ΕΛ ΤΑ ΕΨ ΙΛΟΝ.
ΣΤΗ ΙΓΜΑ (ΙΝΑ) ΖΗ ΤΑ,
Η ΤΑ, ΘΗ ΤΑ ΙΩΤΑ
ΚΑΤΑ ΠΑΛΛΑΝ ΔΑ.
(ΙΝΑ) ΜΗ ΝΥΞ Η,
Ο ΜΙΚΡΟΝ (ΕΣΤΙ),
ΠΥΡΟΣ (ΔΕ) ΙΓΜΑ
ΤΑΦΗ ΕΨ ΙΛΩΝ,
ΦΥ(ΟΙ) ΨΥΧΗ,
Ω ΜΕΓΑ (ΕΣΤΙ).»


Αλ= ο νοητος ηλιος
Φα-ος= το φως
Βη=προστακτικη του ρηματος βαινω(=βαδιζω,ερχομαι)
Τα= δοτικη αρθρου δωρικου τυπου, τη, εις τη
Γα= Γη (δωρικος τυπος)
Αμα= (επιρρ.) συγχρονως
Ελ= ο ορατος Ηλιος, ο ερχομενος (εξου και ελευθερια=>αυτη που θα ελθει)
Εψ= ρημ. εψομαι, εψ-ημενος
Ιλων= ιλύς (ουσ.) = λασπη, πηλος
Στη= προστ. Ρημ. ιστημι
Ιγμα= κατασταλλαγμα, αποσταγμα
Ζη= προστ. ρημ. ζω
Η= προστ. ρημ. ειμι
Θη= προστ. ρημ. θετω
Ιωτα= τα ιωγα, τα εγω
Παλλαν= ρημ. παλλω (=δονουμαι,παλλομαι) επιθ. Παλλας = παλλουσα, περιστρεφομενη ( Παλλας Αθηνα, Απολλων-> Ο Παλλων)
Δα= αλλος τυπος της Γα,γης (Δα-ματερ, Δη-μητηρ, Δημητρα)
Νυξ= (ουσ.) νυχτα
Ο= (αναφ.) το οποιο, που
Φυ(οι)= ευκτικη ρημ. φυω (φυτρωνω, αναπτυσσομαι)

ΑΠΟΔΟΣΗ

Αλ, εσυ που εισαι το Φως, ελα στη Γη!
Κι εσυ Ελ ριξε τις ακτινες σου στην ιλύ που ψηνεται
(που βρισκεται σε κατασταση αναβρασμου).
Ας γινει ενα κατασταλαγμα (μια ξηρα)
για να μπορεσουν τα Εγω να ζησουν, να υπαρξουν
και να σταθουν πανω στην παλλομενη Γη.
Ας μην επικρατησει η νυχτα, που ειναι το μικρον,
και κινδυνεψει να ταφει (να σβησει, να χαθει)
το κατασταλαγμα του πυρος μεσα στην αναβραζουσα ιλύ,
και ας αναπτυχθει η Ψυχη, που ειναι το μεγιστο.

Η εκφωνηση της επικλησης αυτης στον αρχα΄ι ΄κό της τυπο, εχει μια ισχυρη δονητικη επιδραση στους αισθανομενους Ανθρωπους του Φωτος.....


Αναλυτικοτερες πληροφοριες στο http://www.heliodromion.gr/Hellenic-Alphabet.htm


Προσωπικα θεωρω οτι το αλφαβητο-προσευχη και η ορφικη διδασκαλια εχουν αμεση σχεση....αλλα αυτο φυσικα αποτελει δικη μου αποψη...


Η δομη του ελληνικου αλφαβητου των 28 γραμματων και 27 θεσεων παρουσιαζει αρκετα περιεργα......

Μπορω να δωσω πληροφοριες αν καποιος ενδιαφερεται......

ΥΓ. Ωραια η διορθωση gigenis.....lol lol

Μη με πληγωνεις ματια μου, γιατι οι ενοχες σου θα πονανε πιο πολυ απο τη θλιψη μου......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy