ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Εμφανίσεις των δικών μας Νεκρών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 15:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν,πρέπει να πω πως παρακολουθώ καιρό τώρα τις συζητήσεις στο φόρουμ και πως το θέμα που με (ψυχ)ανάγκασε να μπώ,να γίνω τελικά και εγώ μέλος,ήταν αυτό με τα αιχμηρά χρήσιμα αντικείμενα. Ένιωσα πως, αφού άνθρωποι με τόσο σοβαρά προβλήματα δημοσίευαν γεγονότα απο τη ζωή τους, τότε μπορώ και εγώ να δημοσιεύσω τα (σαφώς μικρότερης ισχύος ή επικινδυνότητας!) γεγονότα της δικής μου ζωής και κυρίως του κομματιού της ζωής μου που άπτεται του Υπερφυσικού και "φλερτάρει" (επιτυχώς;) με την παράνοια...

Βλέπετε, η γιαγιά μου πέθανε πρόσφατα.Ο θάνατος της με τσάκισε.Για 2-3 μέρες μετά το θάνατό της δεν άντεχα στην ιδέα οτι το σώμα της σαπίζει κάτω απο το χώμα και οτι η ψυχή της δικάζεται.Άγγιξα την παράνοια,είμαι σίγουρος.Επειδή είχα αρχίσει να ασχολούμε με το lucid dreaming μια βδομάδα πριν το θάνατό της,αφότου πέθανε,πρόσταζα τον εαυτό μου κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ να εμφανιστεί στον ύπνο μου για να ηρεμήσω (και φυσικά επαφιόμουν στην ικανότητα ανάκλησης ονείρων,που είχα έμφυτη και καλλιεργούσα)! Μονάχα την τέταρτη μέρα εμφανίστηκε η γιαγιά και δεν είμαι καν σίγουρος αν ήταν όνειρο αυτό που βίωνα!

(Μεταφράζω το κείμενο μου απο το φόρουμ του site "dreamviews", όπου το είχα δημοσιεύσει έτσι ώστε τα παιδιά του φόρουμ να μου πουν αν ήταν όνειρο συνειδητό ή απλά-κάπως-πραγματικό)

Ξύπνησα γύρω στα χαράματα για να πιώ λίγο νερό και μετά ξανάπεσα στο κρεββάτι.Οι βαριές κουρτίνες εμπόδιζαν το όποιο φως να μπει στο δωμάτιο.Ένιωθα πολυ κουρασμένος και γι'αυτό αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο HILD (μέθοδος για να προκαλέσεις Lucid Dreams).Έκλεισα τα μάτια και άρχισα να κρατάω ρυθμό με τα δάχτυλά μου κουνώντας τα ελάχιστα,όταν ξαφνικά άκουσα τη φωνή της γιαγιάς μου
"Σσσς!Μην κάνεις θόρυβο". Καθόταν στα πόδια του κρεββατιού και με χάιδευε όπως οι μανάδες χαιδεύουν τα μωρά.Προσπάθησα να της μιλήσω αλλά μου είπε πως αν μιλήσω το όνειρο θα χανόταν.Κοίταξα γύρω και είδα πως οι κουρτίνες ήταν παράλληλες στο ταβάνι.Ύστερα όλα μαύρισαν.

Το πρόβλημα είναι πως αργότερα συνέβησαν και άλλα που έχουν σχέση με τη γιαγιά και δεν είναι τόσο εφησυχαστικά.Έχω τρομάξει άσχημα και δεν έχω τολμήσει να πω σε κανέναν τίποτα πέρα απο το προαναφερθέν όνειρο.Θα επανέλθω με τη συνέχεια των γεγονότων όταν βρω χρόνο (ελπίζω σήμερα το βράδυ)
Μέχρι τότε δικός σας
Librarian

servatis a periculis,servatis a maleficum...
Denn die Todten reiten schell!

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 18:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διάβασμα τέλειωσε νωρίτερα απ'ότι νόμιζα και έτσι έχω χρόνο να συνεχίσω...

Λοιπόν...
τα (ανατριχιαστικά) παράξενα άρχισαν αφού είδα το όνειρο, που σας είπα.Άρχισα να νιώθω περίεργα όταν ήμουν μόνος στο δωμάτιό μου , στο οποίο,σημειωτέον, κοιμόταν η γιαγιά μου για περίπου 1 χρόνο πριν πεθάνει και όταν τη νύχτα έμενα ξύπνιος (ως αποτέλεσμα ταραχής και ενός ούτως-ή-άλλως αργού ωραρίου ύπνου) φύσαγε πάρα πολύ δυνατά (και πού το παράξενο;) και άκουγα θορύβους λές και ότι υπάρχει στο μπαλκόνι μας,έπεφτε πάνω στη μπαλκονόπορτά μου (εδώ είναι το παράξενο!). Ακόμα πιο παράξενο είναι το γεγονός οτι το πρωί που ξύπναγα (αν κοιμόμουν και καθόλου...) πράγματι έβρισκα απλώστρες,λεκάνες,σκαμπό σωριασμένα έξω απ'την μπαλκονόπορτά μου.

Μετά απο κανα-δυο τέτοια βράδια με έπιασε μανία με τα κεριά! Ήξερα πως αν είχα αναμμένο ένα κερί,ούτε που θα φύσαγε...Τώρα,απο πού το ήξερα δεν ξέρω,ίσως διαισθητικά.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ-είμαι αρκετά ορθολογιστής,αλλά μιλάω για μανία,πανικό να ανάψω κερί. Και όχι κερί της εκκλησίας αλλα οποιοδήποτε κερί (συγκεκριμένα ένα μωβ κύλινδρο).

Έχω και άλλα να πω, αλλά περιμένω πρώτα απαντήσεις για όσα έχω ήδη πει.
Προσμένοντας,
Librarian

servatis a periculis,servatis a maleficum...
Denn die Todten reiten schell!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 22:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό σου βράδυ Librarian,

χαίρομαι που ένα θέμα όπως τα "Χρήσιμα Αιχμηρά Αντικείμενα" σου έδωσε την ώθηση που χρειαζόσουν... πραγματικά κατανοώ πόσο δύσκολο είναι να μοιράζεσαι τέτοιου είδους εμπειρίες -ακόμη κι αν σε καλύπτει η ανωνυμία του διαδυκτίου...

Θα πρέπει να με συγχωρέσεις γιατί είμαι πολύ κουρασμένη, από ευχάριστα οικογενειακά γεγονότα που λαμβάνουν χώρα τις τελευταίες ημέρες, για να εξετάσω σε βάθος την εμπειρία σου... μόνο μια μικρή, αλλά σημαντική συμβουλή έχω να σου δώσω...

Η απόφαση σου να συνοδεύεις τον ύπνο σου με ένα κερί είναι πιο σωστή απ' ότι νομίζεις, αλλά άλλαξε το χρώμα του κεριού σε λευκό και πριν κοιμηθείς να τρώς καλά και να κάνεις σκέψεις που θα σε κρατούν στη γη...

.
.
.
The She Mantis... extended and bright...


Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 23:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα φίλη μου Mantis.

Και πράγματι σε θεωρώ φίλη μου αφότου διάβασα το ποστ με τα αιχμηρά αντικείμενα.Δεν ξέρω γιατί αλλά μου ενέπνευσες συμπάθεια αμέσως! Σίγουρα το έχεις νιώσει και εσύ για κάποια άτομα...
Τελοσπαντων,ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας.

Πραγματικά ένα κερί είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να με κάνει να νιώσω ήσυχος και να καταφέρω να κοιμηθώ...κάπως.

Αλλά εσύ γιατί λες οτι είναι πολύ σωστή επιλογή;

Και το χρώμα;Γιατί να αλλάξει;

Όταν αγόρασα το κερί, το αγόρασα ειδικά για να το κάψω για προστασία Χ Ω Ρ Ι Σ να ξέρω γιατι επέλεξα αυτό το χρώμα ή το σχήμα. Αυτό είναι άλλο ένα παράδοξο!

Κάπου αναφέρεις να κάνω σκέψεις που θα με κρατούν στη Γη.Τι ακριβώς εννοείς; Καθημερινά και απλά πράγματα ή οτιδήποτε πέραν του Υπερφυσικού;Έχω απορίες και μπορεί να κουράζω αλλά...περνάω δύσκολη φάση...Συγγνώμη.

Καληνύχτα.
Librarian

Υ.Γ Ότι και αν συμβαίνει στη ζωή σου και είναι ευχάριστο, τις ευχές μου.


servatis a periculis,servatis a maleficum...
Denn die Todten reiten schell!

Edited by - Librarian on 16/05/2005 23:48:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 06:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file librarian, prepei na pw oti psiloanatrixiasa...

basika, diabasa mono to minima sou, den eida kai polla apo auta pou sou egrapse h Mantis (an kanw la8os gia to onoma, sorry) kai eipes kati pou ki egw exw biwsei peripou..

3eka8arizw to e3hs mono: milas gia kapoies me8odous lucid dreaming kai anaklhsh oneirwn.. egw den exw idea apo auta, den 3erw kan ti einai. 8a proxwrhsw apla sto na para8esw ti mou sunebh prin arketa xronia, kati pou mou 8umises esu.

se perilhpsh (oso mporw): koimomoun sto idio dwmatio me th progiagia mou th nuxta pou pe8ane - blepontas sto oneiro mou oti hr8e me skepase, me filhse kai me apoxairethse - kai to prwi pou 3upnhsa shkw8whka nomizontas oti akoma koimotan. meta apo ligo diapistw8hke o 8anatos ths. to anatrixiastiko den einai edw.

emfanizotan sunexws mprosta mou. xwris kan na th skeftw, xwris kan na thn kalesw estw kai me th skepsh mou, akoma kai thn hmera. thn eblepa na ka8etai apenanti mou na kanei o,ti ekane oso zouse, dld na plekei, na kamarwnei ta diseggona ths, na xamogelaei, akoma kai na ka8arizei fasolia! (na shmeiw8ei oti proketai gia th giagia ths mhteras mou, h opoia katagetai apo ena xwrio e3w apo th 8essalonikh, egw gennh8hka k megalwsa a8hna)

pote omws den htan gia mena kati to euxaristo, mia kai h3era oti htan nekrh kai de mporousa na e3hghsw giati thn eblepa olozwntanh mprosta mou!

mou dhmiourgh8hke ki emena h anagkh na anabw keria otan koimomoun giati logw autou, epasxa apo aupnies. diale3a ki egw ena mwb keri, epeidh mou arese to xrwma!

to kako omws htan oti oi "episkepseis" sunexisthkan. me th diafora oti to pneuma emfanizotan "ekneurismeno" legontas mou na to afhsw sthn hsuxia tou!

brhka to 8arros, kai milhsa se mia geitonissa h opoia me h3ere apo tote pou gennh8hka. auto pou mou eipe htan oti to mwb keri xrhsimopoihtai otan 8eleis na kaleseis ena anhsuxo pneuma. kai gia auton ton logo, alla kai gia ena allo logo, me sumboulepse na anabw leuko keri, wste me auton ton tropo na thn apoxairethsw "filika kai eirhnika"

o allos logos einai oti (de 3erw an einai alh8eia, h an metraei ontws auto) oloi sto sugekrimeno xwrio 3eroun ta gene8lia mou.. den einai toso h hmeromhnia, alla to gegonos oti gennh8hka Sabbato me panselhno.

h gunaika loipon auth, mou eipe pws a8ela mou mporei na prokalesw sumbanta san auto. mou e3omologh8hke pws h progiagia mou me latreue alla kai me fobotan.

mou milhse gia pragmata pou eixa kanei otan hmoun pio mikrh kai pragmatika ntrepomai na milhsw gia auta. mou eipe oti otan h progiagia mou ema8e gia th gennhsh mou kai eidika gia to pote htan, taraxthke...

eilikrina de 3erw ti na pistepsw. h alh8eia einai oti mou exoun sumbei diafora perierga sth zwh mou kai de 3erw pws na ta e3hghsw kai to xeirotero einai oti prokeitai gia pragmata pou exw prokalesei egw apo o,ti fainetai... ntrepomai na mpw se leptomereies, giati an mexri twra me auta pou grafw 8ewreis oti "xanw" , sigoura, an sou ta pw 8a exeis th xeiroterh entupwsh gia mena..

apla an 3ereis, e3hghse mou... ti shmainei na genniesai Sabbato kai me panselhno???

(exw upopsh mou gia tous Sabbatogennhmenous, alla to 8ewrw deisidaimonia)

filia polla, iisius

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 08:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή iisius,
χαίρομα πάρα πολύ που η δική μου ιστορία έδωσε,με τη σειρά της και αυτή, αφορμή σε σένα να γράψεις την ιστορία σου .Και ειλικρινά δεν ξέρω πως θα μπορούσε κάποιος να νομίσει οτι εσύ ή ο καθένας Ε Δ Ω μέσα "χάνει"!Εννοώ...για το Θεό! Είμαστε σε ένα φόρουμ για το Υπερφυσικό και αν εδώ δεν μπορούμε να λέμε αυτά που επώνυμα δεν μπορούμε να πόύμε,πού μπορούμε;

Πάντως καταλαβαίνω πως νιώθεις... Και εγώ,που τώρα κάνω τον νταή,έχω διστάσει να γράψω μέχρι τώρα τη συνέχεια της ιστορίας απο φόβο οτι θα ακούσω το γνωστό "Μήπως τελικά ρε φίλε την άγγιξες για τα καλά την παράνοια;;;"

Αυτά πρέπει να ξεπεραστούν! Και όλοι μαζί πρέπει να ενεργήσουμε προς αυτήν την κατεύθυνση.

Τώρα επί του θέματος...

Το τι είναι Lucid Dreaming (καθώς και τεχνικές για να το επιτύχεις) μπορείς να το μάθεις αναλυτικά στο www.dreamviews.com .Είναι ένα καλοοργανωμένο site με πολύ ευχάριστο περιβάλλον.

Όσον αφορά στους Σαβατογγενημένους,δεν ξέρω πολλά εκτός απο την ανατριχιαστική πληροφορία οτι ο πατέρας μου έχει γεννηθεί ξημερώματα Μεγάλου Σαββάτου,ερχόταν ανάποδα και τη γιαγιά μου οι πόνοι την έπιασαν Μεγάλη Παρασκευή!

Θα επανέλθω.
Librarian

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 16:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
iisius
σε παρακαλώ να χρησιμοποιήσεις για τη συμμετοχή σου στις συζητήσεις του ESOTERICA, ελληνική γραμματοσειρά κι όχι greeklish

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 16:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sorry Αμαλια !

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 16:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα βαλω τα δυνατα μου να συνεχισω στα ελλήνικος, μια και ολη μου τη ζωη γραφω στα greeklish :) ακομα δε μπηκα, και μου την ειπε η Αμαλια

anyway, λοιπον, Librarian, που μπορω να μαθω για τους Σαββατογεννημενους? ρωταω γιατι φαινεται πως στο χωριο της μητερας μου εχουν μια συγκεκριμενη προσεγγιση οσον αφορα ανθρωπους που εχουν γεννηθει, οχι μονο Σαββατο αλλα και με πανσεληνο. το 2ο ειναι που "κανει τη διαφορα".

λενε οτι αυτοι οι ανθρωποι εχουν την "ιδιοτητα" να ευχονται κατι (απο απλο εως και συνθετο) και να πραγματοποιηται. να σου πω την αληθεια, ποτε δεν ειχα δωσει βαση στο οτι γεννηθηκα με πανσεληνο. απο οταν θυμαμαι ομως τον εαυτο μου, οταν ηθελα να ευχηθω κατι που πραγματικα το ηθελα (και δε μιλαω για πεζα πραγματα οπως γκομενους και ερωτες) περιμενα να "γεμισει" το φεγγαρι και σε αυτο να κανω "την προσευχη μου".

οταν εγινε αυτο το γεγονος με την προγιαγια, και μου εξηγησε κι αλλα πραγματα η "γειτονισσα" αρχισα να να παρατηρω τα πραγματα με πιο προσεκτικο ματι.

εχω ευχηθει κακο σε 2 συγκεκριμενα ατομα. ντρεπομαι που το λεω αλλα το εκανα. ΑΚΡΙΒΩΣ την ωρα που το ευχομουν (να σημειωθει οτι εκεινη την ωρα, δεν εκανα "προσευχη" αλλα ετυχε να εχει πανσεληνο και να εννοω με ολη μου τη δυναμη αυτα που ευχομουν) ενα ροτβαιλερ δαγκωσε το ενα ατομο και μεταφερθηκε στον ευαγγελισμο, και το αλλο ατομο πηρε τον κολλητο μου - που βρισκοταν μαζι μου εκεινη την ωρα και ειναι συγκατοικος του - και του ειπε οτι καηκε η ασφαλεια στο ρευμα του σπιτιου τους.

βεβαια, γεγονος ειναι οτι εγω δεν εχω βγει αλωβητη απο περιπτωσεις σαν κι αυτη, γιατι αυτα τα πραγματα μου "γυρισαν". βιωσα 2 τεραστιες αποτυχιες στον επαγγελματικο και στον αισθηματικο τομεα αντιστοιχα (που για μενα ειναι οι πιο σημαντικοι)...

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 18:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
iisius,
χρειάστηκε η εσωτερική (υπερφυσική;) σου δύναμη για να προκαλέσεις το κακό, αλλά χρειάστηκε ,πιστεύω, φοβερή ταπείνωση και ρίξιμο του εγωισμού για να το παραδεχτείς και να πεις οτι ήταν δικό σου το
λάθος, αντί να το ρίξεις...στον Ερμή που ήταν ανάδρομος,
παραδείγματος χάριν!(αλήθεια,αυτόν τον ανάδρομο ερμή όλο τον λέω χωρίς να ξέρω τί είναι )Λίτσα Πατέρα!Βοήθεια!Πέρα απο την πλάκα τώρα,χρειάζεται χ α ρ α κ τ ή ρ α ς για να το κάνεις αυτό.Υπάρχουν άνθρωποι, που ζουν όλη τους τη ζωή χωρίς να αναγνωρίσουν τα λάθη τους ούτε μια φορά-ούτε καν στον εαυτό τους.
Τεσπά...
Για τους φεγγαρογεννημένους (ωραιος όρος αν και αδόκιμος,ε; Σε παρακαλεί σχεδόν να τον υιοθετήσεις!) όπως εσύ,δεν ξέρω κάτι.Ίσως άλλα μέλη του φόρουμ να μπορέσουν να βοηθήσουν;Όσον αφορά στην βιβλιογραφία...δεν έχω ούτε εδώ κάτι συγκεκριμένο να προτείνω..ίσως στις παραδόσεις του Ν. Πολίτη;Θα ψάξω το σαββατοκύριακο και θα σου πω.

Τώρα...πίσω στη δική μου γιαγιά...
Καταλαβαίνω πως οι αισθήσεις μου έχουν αλλάξει. Χτες το απόγευμα βγήκα έξω και άρχισα να παραπονιέμαι για την έλλειψη ουρανού.Όταν με ρώτησαν να τους πω πως το αντιλαμβανόμουν, δεν μπορούσα να το εξηγήσω!Απλά με έπνιγε αυτή η αίσθηση.Δεν ήξερα ούτε ο ίδιος τότε τι μπορούσε να σημαίνει, αλλά ,αν κρίνω από τα γεγονότα της νύχτας που ακολούθησε, πρέπει να "το'χω για κακό". Βλέπετε, εχθές πάλι δεν μπορούσα να κοιμηθώ.Έτσι χάζευα στον Η/Υ,άκουγα μουσική,διάβαζα λίγο Μπουχάριν κ.λπ-όλα αυτά μόνος ΜΟΥ,στο δωμάτιό ΜΟΥ,με την πόρτα ΚΛΕΙΣΤΗ.Το τονίζω.Κάτά τις 2:30-3:00, εκεί που άκουγα μουσική στο Discman μου
(Πανούση,πιο συγκεκριμένα,το Live "με λένε πόπη Ι")ένιωσα να με κοιτάνε.Γύρισα λοιπόν προς την πόρτα να δώ πόιός ήταν,βγάζοντας τα ακουστικά απο τα αυτιά μου.Δεν ήταν κανένας.Ξαναβάζω τα ακουστικά στα αυτιά μου και αυτά με ξεκούφαναν!Χαμηλώνω την ένταση συνειδητοποιώντας ταυτόχρονα οτι πριν γυρίσω προς την πόρτα άκουγα το σιντί πολύ σιγά.
Φρικάρω.
Μαζεύω το κουράγιο μου και πάω προς το γραφείο μου για να ανάψω το κερί.Η πλάκα είναι πως κανένας απο τους 3 μου αναπτήρες δεν άναβε ενώ όλοι τους είχαν αέριο. Με τα πολλά,ανάβω το κερί-κάθιδρος εν τω μεταξει,κάθομαι στο κρεββάτι και προσπαθώ να ηρεμήσω όταν ακούω ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ χτυπήματα στην πόρτα μου.Και ήταν τόσο δυνατά που απόρησα πως δεν ξύπνησαν οι γονείς μου! Δεν απάντούσα (προφανώς επηρεασμένος απο τις ελληνικές παραδόσεις για καταχανάδες!...)και έτσι μετά απο λίγο άκουσα σουρτά βήματα στο διάδρομο έξω από το δωμάτιό μου να κατευθύνονται στην εξώπορτα του σπιτιού. Λίγο πριν τα βήματα σβήσουν εντελώς,άκουσα τον πατέρα μου να λέει "Μαμά,εσύ είσαι; Δεν κοιμάσαι τέτοια ώρα;"
Δεν κοιμήθηκα καθόπου χτες.
Το πρωί ρώτησα τον πατέρα μου πως κοιμήθηκε και μου είπε οτι είδε τη γιαγιά στον ύπνο του να χτυπάει την πόρτα μου για να μου πεί καληνύχτα και να προσπαθεί να μπει αλλά να την βρίσκει κλειδωμένη.Θυμάται ακόμα οτι τη ρώτησε γιατί δεν κοιμάται τέτοια ώρα αλλά αυτή δεν απάντησε και έφυγε.

Librarian


servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 19:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανατριχιασα, περιττο να σου πω...

γιατι ομως η ψυχουλα της να παραμενει στη γη? μηπως κατι την βασανιζει? μηπως να ψαχτεις να δεις τι μπορει να θελει?
πως και δεν εχει προχωρησει?

(αμαν βρε Αμαλια με τα ελληνικα.. κανω μιση ωρα να γραψω ενα μηνυμα! αιτηση αδειας να ξαναρχισω να χρησιμοποιω greeklish!)

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 22:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα το βράδυ θα την καλέσω.Όχι επικλήσεις και μ@λ@κίες,θα παρακαλέσω να εμφανιστεί στα όνειρά μου και να μου πεί τί θέλει! Δεν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά για να με φρικάρει!Δεν μπορεί να τα κάνει όλα αυτά για εκδίκηση!Απ'όλα της τα εγγόνια εμένα αγαπούσε περισσότερο!Δεν αντέχω άλλο!Ας μου πει πια τί θέλει!
Μ'αγαπούσε...
Πρέπει να με αγαπά ακόμα, λογικά...
Και εγώ την αγαπούσα...
Το'χω πεί ήδη,ο θανατός της με τσάκισε...
Πρέπει να με αγαπά ακόμα...
Librarian

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.

Edited by - Librarian on 17/05/2005 22:23:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 22:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ
ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ Η ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ WINDOWS MESSENGER ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ (MULDER1989@IN.GR).ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΩΣ ΤΗ ΜΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ (ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΠΕΣΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
LIBRARIAN

ps συγγνωμη για τις επεξεργασίες μηνύματος αλλά ο κώδικς φόρουμ με μπέρδεψε λίγο(!)

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.

Edited by - Librarian on 17/05/2005 22:52:58

Edited by - Librarian on 17/05/2005 22:53:22

Edited by - Librarian on 17/05/2005 23:30:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

b0ukitsa
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 01:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b0ukitsa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ/ή iisius δυστυχώς οι δεισιδαιμονίες των χωριών είναι κάτι που το κάνουν σοβαρό στις εκάστοτε μικρές κλειστές κοινωνίες των χωριών, σου λέω ότι δεν έχεις να φοβάσαι πάνω από όλα, η γιαγιά σου, σου έδειξε ποτέ ότι σε τρέμει όπως σου είπε η καλή γειτόνισσα, χωρίς να την ξέρω την γυναίκα θα σου πω να μην ανυσηχείς για αυτό το θέμα, ο καθένας έχει απίστευτη καλοσύνη και το ίδιο μέγεθος κακίας είναι στο δικό μας χέρι τι θα διαλέξουμε από τα δύο, προς και τους δυο σας (και τον συμφορουμίτη Librarian) εννοώ) θέλω να πω πως η φίλη Μάντης έχει πολύ δίκιο με το κερί και καλό θα ήταν να την ακούσετε και οι δύο. Εμένα γενικώς τα κεριά μου προκαλούν αρνητικά συναισθήματα.
Όσον αφορά για τους Σαββατο γεννημένους λένε στο χωριό μου πως οι κατάρες τους πιάνουν, πως είναι γρουσούζιδες και πολλά άλλα, και όσον αφορά εμφάνιση νεκρών αυτό συμβαίνει συνήθως όταν ο δεσμός που έχετε είναι μεγάλος (γιαγιά προς εγγόνι ειδικά είναι πολύ μεγάλη).
Αλλά σου εγγυόμαι για το θέμα γεννησεώς σου δεν πρέπει να τρομοκρατείς τον εαυτό σου με ιστορίες που λένε οι παλιοί, το ξέρω γιατί ζω στο ίδιο σπίτι με ένα τέτοιο άτομο, τον πατέρα μου, ο συνονόματος του παππούς (προπαππούς δικός μου) πέθανε πριν κάτι χρόνια (νομίζω 6-7) αγαπούσε πολύ ο ένας τον άλλον, και τον έβλεπε συνέχεια μετά τον θάνατό του στον ύπνο του, δεν εξηγήσω όμως το γιατί και το τι ήθελε ο προπαππούς μου γιατί είναι προσωπικό (όποιος θέλει μπορώ πολύ ευχαρίστως να το κάνω με μαιλ). Επίσης η αγάπη του πατέρα μου για το χωριό του είναι πολύ μεγάλη όπως και για το συγγενικό περιβάλλον πρώτου βαθμού (τους παππούδες, την οικογενειά του και τα πεθερικά του) σε σημείο που βλέπει όνειρα που προμηνύνουν κακά μαντάτα και πολλές φορές με έχει κάνει να φοβάμαι.
Αυτά.
ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 05:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
b0ukitsa, σα να εχεις δικιο.. και γενικα αυτο πιστευω. απλα δινω ενα περιθωριο λαθους λογω των γεγονοτων που συνεβησαν (αν διαβασες σχετικα με τις "προσευχες") και λεω ΜΗΗΗΗΠΩΣ κατι τρεχει με τη φαση της πανσεληνου σε συνδυασμο με τους Σαββατογεννημενους..

με βολευει δλδ, να μην ευθυνομαι εγω για την "κακοτυχια" των ανθρωπων που τροπο τινα "καταραστηκα"!

many kisses

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 05:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
librarian, μαλλον δε σε εχω προλαβει ξυπνιο..

νομιζω οτι ναι, καλα θα κανεις να κανεις μια προσπαθεια να την προσεγγισεις τη γιαγια μπας και καταλαβεις τελικα τι θελει..

δε μπορει! δε θα πρεπε να βρισκεται ακομα εδω! εχει δρομο να κανει !

και ο Αγιος Πετρος δε γουσταρει τα στησιματα..

αλλα ναι, πλακα πλακα, πιστευω οτι αν και οταν ερθει η ωρα θα καταλαβεις τι παιζει. θα σου ελεγα οτι μπορει το οτι την βλεπεις συνεχως μπορει να σχετιζεται με το οτι σου λειπει και ο θανατος της ειναι ακομα "νωπος".. αλλα αν δε κανω λαθος ο πατερας σου, σου ειπε για το ονειρο του το οποιο ηταν η δικη σου παραλληλη εμπειρια! οποτε, κατι τρεχει... δεν ειναι τυχαιο...προσωπικα εχω ελαχιστες αμφιβολιες να ειναι τυχαιο

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 07:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά δεν τα καταφέραμε να μιλήσουμε χτες.Δεν πειράζει!Την άλλη φορά θα βάλω ανακοίνωση πιο νωρίς!
Νιώθω πτώμα και σιγά μην καταφέρω να διαβάσω αρχαία (παιδιά,μην το πείτε αυτό στη μάνα μου!θα με καρυδώσει!...), αλλά το πρόβλημα νομίζω οτι το έλυσα.
Την κάλεσα και ήρθε...και ήταν το πρόσωπό της "γεμάτο" και τα μάγουλα της τσίτα και δροσάτα,όπως είχα χρόνια πριν το θανατό της να τη δω.Καμιά σχέση με το "ρουφηγμένο" πτώμα στην κάσα (για να πω την ωμή αλήθεια, ποτέ μου δεν κατάφερα να συσχετίσω πλήρως το πτώμα με την γιαγιά μου).Είμασταν στη βεράντα του σπιτιού,ήταν απόγευμα και πάλι μου γεννήθηκε η αίσθηση οτι δεν "είχα" ουρανό!...

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 07:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Φοβήθηκα γιατί κατάλαβα οτι ήμουν στο όνειρό μου με τη νεκρή και "δεν μου'φτανε ο ουρανός".Θυμήθηκα τι έγινε την τελευταία φορά που ένιωσα έτσι και ανατρίχιασα.Και ήταν τότε που ο ουρανός καθάρισε και μου φάνηκε σαν να δρόσισε (είχε ξημερώσει;).Γύρισε προς το μέρος μου, ήπιε μια γουλιά από έναν ρημαγμένο καφέ , που δεν ξέρω που είχε βρει, και μου είπε (η στιχομυθία που παραθέτω είναι η πλησιέστερη στην ονειρική πραγματικότητα εκδοχή που θυμάμαι)
-Πάντως εγώ "Καληνύχτα" ήθελα να πω εκείνη τη μέρα. Γιατί δεν άνοιγες;
-Φοβήθηκα τους Καταχανάδες.
-Μα εγώ δεν είμαι Καταχανάς!
-Ποιός έριχνε τα αντικείμενα στην πόρτα μου;
-Σταμάτα να διαβάζεις βλάκείες με δράκουλες γιατί ξανοίγεσαι επικίνδυνα
(Σημείωση:Στα αναγνώσματα περι Υπερφυσικού η αντίδραση ΟΛΩΝ μου των συγγενών είναι απο ένα σηκωμένο φρύδι έως το ολ-τάιμ-κλάσσικ "Χρρρρισττέ μου!Τι αηδίες διαβάζεις!!!" Πάντως παρόμοια αντίδραση με αυτή που πήρα τώρα δεν είχα πάρει ποτέ.Ξανοίγομαι σε ποιόν και γιατί και πώς;)
-έλα βρε γιαγιά...
-άκου που σου λέω! δεν μπορώ να μείνω εδώ να σε φυλάω! δεν μ'αφήνουν να μείνω εδώ να σε φυλάω!άκου...

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 07:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...τον σταυρό μου τον χρυσό τον πήρες απο το σπίτι μου, έτσι δεν είναι;ωραιά...αυτό ήθελα και εγώ.Να τον φοράς λοιπόν μέρα νύχτα και να κοιμάσαι τα βραδυα με ανοιχτό παράθυρο και αναμμένο κερί.Και στη γωνιά της πόρτας σου να ρίξεις αλάτι!λίγο!να μην φαίνεται,αλλά εσύ να το ξέρεις οτι είναι εκεί.Και άμα μια φορά το ρίξεις,μετά σκούπα δεν θα το πιάνει.Και σταμάτα να διαβάζεις αηδίες!να με σκέφτεσαι...εγώ θα σε σκέφτομαι...

Έφυγε.Πήρε τον καφέ της και την τσάντα της και έφυγε.Και έμεινα μόνος.
Δεν ξέρω αν αυτό αφορά στην ιστορία αλλά πάντα είχα την υποψία οτι η γιαγιά μου είχε ιδιαίτερη σχέση με το Υπερφυσικο...

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 08:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ήξερε να διαβάζει τα κόκαλα της πλάτης του σουβλιστού αρνιού (και μου είχε πει οτι θα μου μάθει,αλλά ας όψεται ο Μιχαήλ(!)),πίστευε στα δεισιδαιμονικά,όχι με την εμπάθεια της κάθε κυράτσας που έτσι είχε μάθει από τη μάνα της,έτσι και έκανε, αλλά με ΣΕΒΑΣΜΟ. Πίστευε στα μάγια (και το'χε παραδεχτεί μόνο σε μένα πως αυτός ήταν ο λόγος που δεν έδινε προζύμι,κλινοσκεπάσματα ή βολβούς απο κρίνα). Πάνω στο ψυγείο της είχε πύλινο βάζο , που όταν είμασταν παιδιά μας έλεγε να μην ακουμπάμε καθόλου και που μετά τον θανατό της πέρασε σε μένα (κατόπιν παράκλησης της ίδιας όσο ήταν εν ζωη) κ.α.

τα τελευταία χρόνια,βέβαια, όπου η αρρώστια της την είχε καταπονήσει σημαντικά, αρνιόταν να διαβάσει σημάδια στο αρνί και μόλις της φέρναμε την πλάτη την έσπαγε και έλεγε "θα μάθω στο Δημητράκη να σας τα πεί του χρόνου,εγώ δε λέω πια και μη με πρήζετε και πολύ-πολύ γιατί δεν κάνει!"

Τελος παντων...τα σχόλιά σας, φίλοι μου...

Librarian

servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 17:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Librarian,

Ευχαριστώ για τις ευχές σου... αν δεν είναι ο γάμος του αδελφού σου ευχάριστο γεγονός, τότε τι είναι?

Πίσω στο θέμα μας...

Σχετικά με το κερί... το λευκό χρώμα αντιπροσωπεύει όχι μονάχα την ψυχή μα και γενικότερα το Θείο... είναι το Φώς μέσα μας...

Αν βέβαια το μώβ κερί σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, μπορείς να παραμείνεις σε αυτή την επιλογή...

Καλό είναι να ακολουθήσεις τις συμβουλές της γιαγίας σου ειδικά αυτή για το αλάτι, αλλά ρίξε σε όλα τα σημεία που μπορούν να θεωρηθούν "πόρτες" και μετά το σκούπισμα να βάζεις καινούριο...

Οι παραδόσεις λένε ότι για να μπορέσει να μπει σε ένα σπίτι ένας βρυκόλακας πρέπει να τον έχεις προσκαλέσει, το να ανοίξεις την πόρτα δεν είναι πρόσκληση, το "Πέρασε μέσα" είναι... όμως, άπαξ και μπει κινείται ελέυθερα σε όλους τους χώρους του σπιτιού...

Κάνε σκέψεις που αφορούν την καθημερινότητα σου, πεζές, γήινες και απλές, προσπάθησε πριν κοιμηθείς να οραματιστεις μια διάφανη φούσκα και βάλε τον εαυτό σου μέσα...

Μην προσπαθείς να κρατάς τον εαυτό σου αύπνο, με αυτόν τον τρόπο τα μόνα αποτελέσματα που θα έχεις είναι να εξασθενήσεις πνεύμα και σώμα...

Δεν σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι σταμάτησε να διαβάζει την σπάλα του αρνιού για να μην προβλέψει τον θάνατο της...

...τελικά με όλα αυτά που διάβασα συμπεραίνω ότι έχεις έναν ισχυρό φύλακα, όμως θα πρέπει να "σταθείς στα πόδια σου"...

.
.
.
The She Mantis... extended and bright... as ever...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Librarian
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 18:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Librarian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου Mantis,
εννοείται πως θα ακολουθήσω τις συμβουλές της γιαγιάς μου.
Όσον αφόρά στο αλάτι...τί εννοείται σε ένα δωμάτιο "πόρτα"; τα παράθυρα και μπαλκονόπορτες σίγουρα...ο καθρέπτης της ντουλάπας; τί άλλο; δεν ξέρω γι'αυτό παρακαλώ βοήθησε!
Ήμουν σίγουρος πως αυτός ήταν ο λόγος που δεν διάβαζε τα οστά...απλά με κατέθλιβε πολύ να το σκέπτομαι και το απέφευγα...
Δικός σου
Librarian


servatis a periculis,servatis a maleficum...denn die Todten reiten schell.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

b0ukitsa
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 21:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b0ukitsa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Librarian με όλο το σεβασμό γιατί από την γραφή σου δείχνεις ότι είσαι άνθρωπος απλός (γραφή χωρίς μυνήματα ανάμεσα στις γραμμές) θα ήθελα να σου πω εκτός από αυτά τα "όνειρα" που βιώνεις (και το βάζω σε εισαγωγικά όχι ειρωνίας αλλά γιατί ουσιαστικά δεν έχει διευκρινιστεί εάν είναι όνειρο ακριβώς από σένα τον ίδιο για αυτό μην το πάρεις σαν ειρωνικό) μην πλανιέται το μυαλό σου πολύ στο μεταφυσικό, ωμοπλάτες διαβάζει και η δικιά μου γιαγιά και τα πράγματα που έχω ακούσει από το στόμα της είναι άπειρα, δεν είναι καλό να διαβάζεις ωμοπλάτη ξέρω, η ίδια αρνήθηκε να μου μάθει αυτό και πολλά γιατί λέει δείχνει τα δυσάρεστα μελούμενα όπως μου είπε η ίδια, η γιαγιά μου ήξερα πότε θα αρρωστήσω εγώ ή η αδερφούλα μου ή οι γονείς μου, δεν είναι όμως τίποτα το ιδιαίτερο απλά είμαστε τα μοναδικά της εγγόνια.
Βάλε τα πράγματα σε μία σειρά, γίνονται παράξενα πράγματα όπως το θέμα με τα αιχμηρά αντικείμενα που έχεις διαβάσει, αλλά προς το παρόν κοίτα αυτό που συνέβει τώρα, άσε το τι έκανε η γιαγιά σου παλιότερα θα το κοιτάξεις αυτό άλλη στιγμή και πολύ ευχαρίστως να ανοίξουμε κάποια κουβέντα μαζί κάποια στιγμή.
Αλλά κοίτα να κάνεις αυτά που σου λέει η γιαγιά σου προς το παρόν να δεις εάν μπορείς να κοιμάσαι ήρεμος, εάν την ξαναδείς ή επιδιώξεις να την δεις προσπάθησε να μάθεις τι συμβαίνει, άλλωστε η γιαγιά σου δεν είναι η απειλή στην προκείμενη περίπτωση να σε προστατέψει θέλει.
να'σαι καλά πάντως και προσέχεις πάντα τα νώτα σου(όπως λέει η γιαγιά μου)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 23:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Librarian,

quote:

εννοείται πως θα ακολουθήσω τις συμβουλές της γιαγιάς μου.

Δεν πρέπει πάντα να ακολουθούμε τις συμβουλές που λαμβάνουμε με αυτόν τρόπο... δεν μπορούμε ξέρουμε αν το άτομο που μας τις δίνει είναι πραγματικά το άτομο που γνωρίζαμε... μπορεί να είναι κάποιος άλλος που προσπαθεί να μας κατευθύνει και εκμεταλλεύεται την εικόνα του ανθρώπου που έχουμε στο μυαλό μας...

Αυτό το λέω γιατί μου έκανε εντύπωση το ανοιχτό παράθυρο που σου είπε να έχεις... ρίχνεις αλάτι στην πόρτα για να κλείσεις έξω κακοποιές δυνάμεις, αλλά τις αφήνεις να μπαίνουν από το ανοιχτό παράθυρο...

quote:

Όσον αφόρά στο αλάτι...τί εννοείται σε ένα δωμάτιο "πόρτα"; τα παράθυρα και μπαλκονόπορτες σίγουρα...ο καθρέπτης της ντουλάπας; τί άλλο; δεν ξέρω γι'αυτό παρακαλώ βοήθησε!

Για τις πόρτες και τα παράθυρα μιλούσα, γενικά για όλα τα σημεία είσόδου και εξόδου...

.
.
.
The She Mantis... extended and bright...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
b0ukitsa
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 01:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b0ukitsa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο βρε Μάντης εγώ δεν το σκέφτηκα έτσι, θεώρησα ότι πόρτα εννοούσε και την μπαλκονόπορτα... αλλά δεν ξέρω συνήθως αυτά που έχω ακούσει από συγγενικά μου πρόσωπα είναι ότι οι νεκροί δεν εμφανίζονται συνέχεια, μήπως η πρακτική που εξασκεί ο φίλος μας είναι επικίνδυνη? Ξέρεις εσύ τίποτα να με διαφωτίσεις με αυτό ή κάποιος άλλος γιατί δεν το έχω μελετήσει το θέμα.
ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
b0ukitsa
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 01:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους b0ukitsa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και τώρα που το πρόσεξα ωραίο το τετράστιχο και με νόημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 07:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
b0ukitsa, εγω δεν ειμαι ειδημων επι του θεματος και θα σου πω ο,τι εχω διαβασει απο δω κι απο 'κει..

τα πνευματα οταν τα καλεις ερχονται. τελεια και παυλα.. βεβαια δε γινεται στη φαση οτι "ε, μια και με καλεσε ας παω" αλλα οταν καλεις ενα πνευμα ή μια δυναμη ειναι σα να τα φερνεις στην ουσια κοντα σου.. δε παιζει δηλαδη 100% συγκαταθεση απο μερους του πνευματος ή της δυναμης να ερθει οταν τα καλεις.. ειναι περισσοτερο σα να τα τραβας προς το μερος σου..

εαν δε, το πνευμα εχει αλυτες υποθεσεις απο τοτε που ειχε σαρκα και οστα, ειναι πολυ πιο ευκολο να το "τραβηξεις" γιατι οι αντιστασεις του ειναι περιορισμενες και δεν εχει αν θες τη δυναμη να κρατηθει εκει που ανηκει, οποτε, ερχεται..

οσον αφορα αυτο που λεει η Mantis ειναι παααρα μα παρα πολυ πιθανο..

θελω να πω, οντως μπορει να συμβει πολυ ανετα κατι τετοιο.

σκεφτομαι ομως, τι ειναι αυτο που θελει να κανει κακο στον librarian και τι προηγουμενα μπορει να εχει μαζι του?? λογικα, δε θα πρεπει να εχει καποιο λογο να του εμφανιζεται με τη μορφη της αγαπημενης γιαγιας του και να του δινει επιτηδες λαθος οδηγιες?

δε ξερω.. Mantis, τι πιστευεις?

υ.γ. b0ukitsa, δε ξερω αν σε διαφωτισα προσπαθησα παντως ειμαι σιγουρη οτι θα υπαρχει καποιος να μας απαντησει πιο υπευθυνα απο μενα που εχω καποιες σκορπιες γνωσεις..

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 12:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Librarian όταν βάζεις το αλάτι δεν κάνεις και μιά προσευχή, καλό θα κάνει. Το αλάτι από μόνο του δεν είναι κάτι που αποτρέπει ανεπιθύμητες επισκέψεις.
Η διαφανής φούσκα ή η φωτεινή φούσκα όπως θέλεις εσύ φαντάσου την, θα σε προστατεύσει, αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς κάθε μέρα να κάνεις το ίδιο. Μήπως ο χώρος θέλει για αρχή έναν καθαρισμό?
Συμφωνώ με την Mantis απόλυτα στον να μην εξασθενείς τον εαυτό σου, αποδυναμώνεται η αύρα σου και δεν προστατεύεσαι.

Επίσης μην διαβάζεις πράγματα που σου προκαλούν άσχημες σκέψεις.

Δεν ξέρω πως θα σου φανεί αυτό που θα πω, ζήτα βοήθεια θα ακουστείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 17:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,

Η τεχνική που χρησιμοποιεί ο Libarian είναι έλεγχος ονείρων και όχι επίκληση πνευμάτων...

Το να καλέσεις ένα πνεύμα δεν είναι πολύ δύσκολο... το να το στείλεις πίσω όμως, είναι μια διαφορετική ιστορία... μην το προσπαθήσετε, αλλά αν για κάποιο λόγο το θεωρείτε ως την μόνη λύση, τότε η επίκληση πρέπει να γίνει από κάποιον που όχι απλά ξέρει, αλλά έχει μεγάλη εμπειρία σε αυτά τα θέματα...

...δεν θα δώσω οδηγίες για το πως γίνεται, δεν είναι συνταγή μαγειρικής... και μην ξεχνάμε ότι μας διαβάζουν και νεαρότερα άτομα που ίσως το εκλάβουν ως παιχνίδι... δεν είναι παιχνίδι, είναι σοβαρό και επικίνδυνο και πρέπει να αντιμετωπίζουμε τέτοια θέματα με υπευθυνότητα...

Καλή μου bOukitsa ούτε στιγμή μην θεωρήσεις ότι σε μαλώνω με τα παραπάνω... το ύφος μου είναι αυστήρο γιατί θέλω να υπογραμμίσω την σοβαρότητα του θέματος...

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

quote:
σκεφτομαι ομως, τι ειναι αυτο που θελει να κανει κακο στον librarian και τι προηγουμενα μπορει να εχει μαζι του?? λογικα, δε θα πρεπει να εχει καποιο λογο να του εμφανιζεται με τη μορφη της αγαπημενης γιαγιας του και να του δινει επιτηδες λαθος οδηγιες

Δεν έχω πρόθεση να κινδυνολογήσω, όμως η αντίφαση που υπέδειξα στην προηγούμενη δημοσίευση μου με έβαλε σε σκέψεις...

Γιατί πρέπει να έχει προηγούμενα μαζί του?

Μπορεί να έχει με την γιαγιά του... ή να είναι "προλυπτικά μέτρα"... ποιός μπορεί με σιγουριά να γνωρίζει τι δύναμη θα εκπορευτεί μέσα από τον φίλτατο Librarian στα χρόνια που θα έρθουν?

...και να μην ξεχνάμε ότι πιο εύκολα εμπιστευόμαστε ένα άτομο που αγαπάμε, από ένα που δεν ξέρουμε...

Αν λάβουμε την πρώτη "επαφή" -αυτή με τα αντικείμενα στο μπαλκόνι- ως απόπειρα εκφοβισμού που από την πορεία της συζήτησης φαίνεται ότι απέτυχε... τότε η επόμενη "κίνηση" είναι να προσπαθήσει να κατευθύνει τον Librarian μέσο ενός προσώπου που σίγουρα θα άκουγε...

Λογικό είναι, να αναρωτηθούν όλοι, τι είναι αυτό που κάνει τόσο σημαντικό τον Librarian?

Μπορεί τίποτα, μπορεί όλα... ο σκοπός του, ίσως, είναι να αντιταχτεί σε κάποιον συγκεκριμένο, αυτό τον κάνει σημαντικό μόνο για τον αντίπαλο του και τους συμμάχους του, όχι για όλους τους υπόλοιπους... όμως, όλα αυτά ανοίκουν στο μέλλον και όχι στο παρόν και πρέπει να εξερευνηθούν στην ώρα τους...

.
.
.
The She Mantis... extended and bright as the sun...

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 22:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantis, εχεις απολυτο δικιο για την επικληση, δεν ειναι καθολου παιχνιδι.

σε πειραζει να κανω ενα copy paste στα λεγομενα σου σχετικα με αυτο?

ενας user (δε θα πω ονομα, μην τον/την εκθεσω) εχει τη φαεινη ιδεα να κανει επικληση και ειναι προφανεστατο οτι χωρις να ξερει περι τινος προκειται, το εχει ηδη αποφασισει, και θελω να τον/την αποτρεψω. θα περιμενω την αδεια σου και μετα θα το στειλω, οκ?

οσον αφορα τα υπολοιπα, καταλαβα τωρα τι εννοεις.. απλα να συμπληρωσω κατι.. ο Librarian μπορει ακριβως επειδη εχει το ανοικτο μυαλο και τη διαθεση να ερθει σε επαφη με μια αλλη διασταση (κατι που πολλοι το τρεμουν) για αυτο το λογο να εχει επιλεχθει απο το πνευμα/επισκεπτη κι ερχεται σε επαφη μαζι του..

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 23:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aσφαλώς και μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτολεξή τη δημοσιεύση μου iisius, εκτός από την ψηφιακή μου υπογραφή...

quote:

οσον αφορα τα υπολοιπα, καταλαβα τωρα τι εννοεις.. απλα να συμπληρωσω κατι.. ο Librarian μπορει ακριβως επειδη εχει το ανοικτο μυαλο και τη διαθεση να ερθει σε επαφη με μια αλλη διασταση (κατι που πολλοι το τρεμουν) για αυτο το λογο να εχει επιλεχθει απο το πνευμα/επισκεπτη κι ερχεται σε επαφη μαζι του..

Δηλαδή, πιστεύεις ότι οι προθέσεις του πνεύματος είναι φιλικά προσκείμενες στον Librarian?

...επέτρεψε μου να διατηρώ τις αμφιβολίες μου...

.
.
.
The She Mantis... extended and bright...as the sun

Είμαι ο Λόγος και το Πυρ
Είμαι ζενίθ, είμαι ναδίρ

Ανάβω γίνομαι πυρσός
Πνίγω το ψέμα μες στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy