ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Πάρε να μη λιμπιστείς..."
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2002, 12:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λιμπίζομαι (ξ.λ.) = επιθυμώ κάτι πολύ, λαχταρώ | μεταφ. ποθώ ερωτικά.

Το λέμε συχνά όταν πρόκειται για φαγητό "Πάρε να μην λιμπιστείς"... λες και κάτι, κάποια δύναμη (εσωτερική?) θα μας προκαλέσει κάτι απρόσμενο αν δεν πάρουμε.
Έχει την έννοια του ότι κάτι κακό θα πάθεις, αν δεις κάτι, το "λιμπιστείς" και δεν το έχεις...

Ως γεγονός να αναφέρω ότι σε ηλικία περίπου 10 ετών, (το θυμάμαι σαν πολύ πρόσφατο ακόμα), είχα γεμίσει κάτι περίεργες μεγάλες κοκκινίλες στα πόδια μου, που πονούσαν πολύ και δεν μπορούσα να περπατήσω.
Η μητέρα μου με πήγε σε μια γριούλα στο χωριό η οποία "γίτευε" (με είχε "γιτέψει" πολλές φορές από "μάτι"), και μετά από κάποια "τελετουργικά" (χρησιμοποίησε απ' ό,τι θυμάμαι ένα κουτάλι και λίγο αλεύρι με νερό), έφυγα από το σπίτι σχεδόν τρέχοντας και χοροπηδόντας από χαρά που οι κακές κοκκινίλες είχαν φύγει και δεν πονούσα!
Μου είχαν πει τότε ότι "λιμπίστικα" κάτι, και σ' αυτό οφείλονταν οι κοκκινίλες...

Για μένα ακόμα αυτό αποτελέι κάτι ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ και το καταθέτω προς συζήτηση...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2002, 00:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ, ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,
ΖΟΥΜΕΡΕ ΦΙΛΕ ΑΝΑΝΑ,ΩΡΑΙΟ ΦΛΑΣ- ΑΥΤΗ Η ΦΡΑΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΣ+ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ,ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ....
ΕΙΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ,ΕΙΤΕ ....(ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΔΙ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΑ!ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΡΙΞΩ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ!)
- ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ ,ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ -.ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝ Η ΕΓΚΥΟΣ ΛΙΜΠΙΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΡΥΦΑ ,ΑΥΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ-ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΕΙΣ 'BIRTH MARK' ....
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2002, 10:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια ΑΤΜΑ
Κατά έναν περίεργο τρόπο, όταν άνοιγα το θέμα ήμουν σίγουρος ότι η πρώτη που θα απαντούσε θα ήσουν εσύ!... Δεν ξέρω γιατί, αλλά εσένα είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα...

Μπορείς να μου πεις τι είναι το BIRTH MARK σε παρακαλώ...
Γιατί τις κασέτες της Λίνκουαφόν ακόμα τις έχω πακεταρισμένες στο ράφι...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Edited by - ananasss on 16/12/2002 20:57:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 01:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ,
!(ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ Ο ΑΝΑΝΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΡΟΥΤΑ...)
BIRTH MARK,EINAI H ETIKETA ME TΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ-ΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΗΤΗΛΟ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΚΑΙ ΧΑΝΕΤΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΛΘΕΙ Σ'ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΟΞΥΓΟΝΟ...(ΠΩΣ ΜΟΥ'ΡΘΕ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ!ΑΠΟΨΕ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΜΙΑ ΥΠΟΨΙΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟΥ..)
ΧΜ!ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΡΟΔΟΝ...Η ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΜΙΑΣ ΠΡΑΞΗΣ...Η ΜΙΑ ΕΛΙΑ...
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ!
ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 13:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια...
(Ωχ! το... "παρεπιπτόντως κλπ" σαν απειλή μου φάνηκε...)

Τι νομίζεις πως κάνει αυτά τα σημάδια να είναι χαρακτηριστικά;
δηλαδή τι χαρακτηρίζουν;
και γιατί είναι περίεργα κι όχι απλές δερματολογικές μικροανωμαλίες;
Παίζει ρόλο που κατά την εγκυμοσύνη η μητέρα του μωρού κάτι... λιμπίστικε;

Τι στο καλό μου συνέβει εμένα στα 10 μου και με κάποιες "ευχές" εξαφανίστηκαν και οι κοκκινίλες και ο πόνος;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 15:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ!
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ,ΑΓΑΠΗΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ +ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ!....
...ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΚΡΥΦΟΜΙΛΑΓΑΝΕ Η ΜΑΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΜΕ ΤΡΑΒΟΛΟΓΟΥΣΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝΕ+ΝΑ ΜΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ....ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΣ!ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ!
ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΤΟΙ0 ΣΗΜΑΔΙ?ΕΧΩ.......
ΑΝ ΕΧΕΙ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΙ ΑΛΛΑ-ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΤΩΡΑ !
...........ΙΣΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΙΣ!(ΕΔΩ ΕΠΑΡΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ!)
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ
Υ.Γ.μη μου πεις ομως ψεμα,ειναι σημαντικο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 19:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ό,τι σημάδια είχα φίλη ΑΤΜΑ φύγανε εκείνη την εποχή μαζί με το αλεύρι και το νερό που μ' έβαλε και ήπια η καλή γριούλα που με... "γίτεψε"!
Το μόνο που έχω τώρα είναι μια περίεργη σπάνια ...ασθένεια (!) με ξενικό όνομα που μου είπε ο δερματολόγος και δεν συγκράτησα ποτέ, η οποία κάνει τις ελιές του σώματός μου να εξαφανίζονται και στη θέση τους μένει μόνο ένα λευκο/ροζ σημαδάκι!
Πάντως μ'ενδιαφέρει το θέμα, μιας καί τη μικρή ελιά που έχω στο δεξί μου χέρι την έχει και η αδερφή μου και ο γιος της στο ίδιο σημείο...
Το χαρακτηρίσαμε ως απλή γονιδιακή κληρονομικότητα...
Επίσης, από κείνα τα σημάδια που λένε πως προήλθαν από κάτι που λιμπίστικε η έγκυος, έχει το κοριτσάκι του καλύτερού κου φίλου στο μπουτάκι του, κάτι σαν μικρό αχλάδι...
Είμαι όλος περιέργεια!!!

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 22:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα!!!
Λοιπόν εγώ έχω ένα σημάδι στην εξωτερική πλευρά του δεξιού μηρού...σιγά σιγά όμως σαν να σβήνει με το πέρασμα του χρόνου.
(η ...ετικέτα ξεθώριασε ΑΤΜΑ!!)
Η μητέρα μου δε θυμάται καλά αλλά έχει την υποψία ότι κάτι ήθελε να τσιμπήσει (που δεν είχε εκείνη την ώρα) και άφησε το χέρι της να πέσει στο πόδι της,στο ίδιο σημείο που έχω κι εγώ το σημάδι.
Επίσης λέγεται ότι την ημέρα του Αγ.Συμεών (δε ξέρω ημερομηνία )αν οι έγκυες δουν ασπρόρουχα απλωμένα και αγγίξουν ένα σημείο του σώματός τους πάλι μένει σημάδι.
Αυτά!!!!! Σας χαιρετώ,ο Σκοτεινός Άγγελος!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 18:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ,ΑΡΓΗΣΑ ΑΛΛΑ ΝΑ'ΜΑΙ!
ΕΧΩ +ΕΓΩ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΜΑΜΑ!ΑΝ +ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΘΥΜΑΤΑΙ!
ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΠΟΝ ...ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΑΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΑΤΟΥΣΕΣ ΑΠΟ ΓΑΤΑ-Η-ΣΑΝ ΔΑΓΚΩΜΑΤΙΕΣ -Η-ΣΑΝ 'ΓΡΑΠΩΜΑ'....ΣΑΝ ΝΑ ΑΡΠΑΧΤΗΚΕ ΕΝΑ ΣΩΜΑ +ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΠΟ ΤΟ Ν ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΗΡΟ+ΤΟΝ ΔΕΞΙ ΓΛΟΥΤΟ...
ΟΙ ΑΔΕΡΦΕΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ,ΑΛΛΑ ΙΔΙΟ,ΕΝΑ ΡΟΔΟ,ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ...
ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΘΑ'ΛΕΓΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ...ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΣΕ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ...
ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΝΣΑΡΚΩΝΕΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΚΠΟΡΕΥΤΗΚΕ....
ΕΠΙΣΗΣ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ-ΔΗΛ.ΣΕ ΥΛΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ...ΙΣΩΣ Η ΨΥΧΗ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ...ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΥΘΟ...
ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ !ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΣΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΡΜΩΝ ΣΑΣ...4NOW...
!!!!!!ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!!!!!!ΦΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ,ΑΤΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy