ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ; (Περιστατικό υπνοβασίας)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nikol26
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 13:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikol26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα ανακάλυψα το συγκεκριμένο forum και είμαι πολύ ενθουσιασμένη. Διαβάζω πολλά και διάφορα κάθε ημέρα και πραγματικά χαίρομαι για την απίστευτη συνεχής ροή γνώσεων και απόψεων που βρίσκονται αναμεμειγμένες εδώ μέσα. Σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να ενημερώσω πως δεν είμαι ούτε ΦΥΣΙΚΟΣ, ούτε ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ, ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ, ΘΕΟΛΟΓΟΣ ή εν κατακλείδι δεν έχω γνώσεις επιστημονικές στους προαναφερθέντες και λοιπούς σχετικούς τομείς, ούτως ώστε να βοηθηθώ από μόνη μου. Ταπεινά λοιπόν επιζητώ την βοήθεια σας...ή έστω την άποψη σας στο ακόλουθο θέμα που με απασχολεί :
Ήμουν περίπου 8 χρόνων όταν τα πρώτα συμπτώματα άρχισαν να βγαίνουν στην επιφάνεια. Καλοκαίρι λοιπόν, στο εξοχικό μας. Τότε ήταν που ξεκίνησε η περιπέτεια μου, έχοντας ως αρχικό της στάδιο αυτό της υπνοβασίας.
Όλη η οικογένεια κοιμόμασταν πλην της μητέρας μου η οποία είχε βυθιστεί στις σελίδες κάποιου βιβλίου, από ό,τι αργότερα μου είπε. Ξαφνικά, ακούει θόρυβο από βήματα στο σαλόνι και σηκώνεται δισταχτικά, πιο πολύ για να αφουγκραστεί καλύτερα και όχι για να πάει να ελέγξει. Πάγωσε, όταν καθώς προσπαθούσε να ακούσει για να σιγουρέψει τις υποψίες της για τυχόν εισβολέα, ώστε να ξυπνήσει τον πατέρα μου, ακούει μια γυναικεία φωνή να έρχεται από μέσα, σε μια γλώσσα γνωστή ηχητικά αλλά όχι κατανοητή. Επρόκειτο από ό,τι συμπεράναμε αργότερα για Αρχαία Ελληνικά. Τέλος πάντων, για να μην μακρηγορώ, στο σαλόνι ήμουν εγώ. Υπνοβατούσα και μίλαγα σε μια γλώσσα που ένα παιδάκι 8 ετών αποκλείεται να γνωρίζει, ή τουλάχιστον εγώ σίγουρα δεν γνώριζα (καλά καλά τώρα δεν την γνωρίζω…), και με μία χροιά της φωνής μου που έμοιαζε με ώριμης γυναίκας.
Ακολούθησαν και άλλα τέτοια περιστατικά υπνοβασίας, όχι καθημερινά, με μια συχνότητα θα έλεγα κατά μέσο όρο 1 ανά δίμηνο, κάτι που είχε κάνει τους δικούς μου να μην κοιμούνται τα βράδια, θέλοντας να παραφυλάξουν ή καλύτερα να με φυλάξουν. Έτσι πέρασαν περίπου 3 χρόνια με αυτή την κατάσταση να συνεχίζεται, με περιστατικά παρόμοια μεταξύ τους, διάρκειας περίπου 5-6 λεπτών έκαστο.
Μην αναρωτηθείτε αν με πήγαν σε ειδικούς… Εννοείται.. Ψυχολόγους, νευρολόγους, παθολόγους..Μόνο σε ιερέα δεν με πήγαν διότι άποψη των γονιών μου είναι πως εκεί θα γινόμουν χειρότερα, με όλους αυτούς τους βιασμούς των ψυχών που διαπράττουν διαμέσου των ‘δήθεν’ ξορκισμών.
Και ξαφνικά όλα σταμάτησαν… Από τα 11 περίπου χρόνια μου και μέχρι πριν λίγους μήνες, ήμουν ελεύθερη, κοιμόμουν σαν πουλάκι. Και έμελλε πάλι εκεί που ξεκίνησε ο τότε Γολγοθάς της παιδικής μου ηλικίας, στο εξοχικό μας, να αναζωπυρωθεί… Βρισκόμουν εκεί με το ανυποψίαστο αγόρι μου, ο οποίος δεν γνώριζε και τα προαναφερθέντα γεγονότα, όταν ξαφνικά το βράδυ, ΞΥΠΝΙΑ…δηλαδή κανονικά όρθια, δεν είχα πέσει να κοιμηθώ, άρχισα να περιφέρομαι μέσα στα δωμάτια και να μιλάω Αρχαία Ελληνικά με τη φωνή άλλης γυναίκας. Σας πληροφορώ πως δεν θυμάμαι τίποτα εξ αυτών που εκ των υστέρων μου περιγράφονται….ούτε και τώρα που ο εφιάλτης μου έχει άλλη μορφή, που δηλαδή δεν υπνοβατώ αλλά είμαι ξύπνια όταν μου συμβαίνει αυτό το …παραλήρημα.
Όποιος γνωρίζει ή φαντάζεται κάποια αιτιολογία ή έχει ακούσει κάτι παρόμοιο, σας παρακαλώ ας με ενημερώσει…
Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 14:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Welcome nikol26,

Πολυ ενδιαφερον το Θεμα σου, αλλα θα ηθελα να μαθω αν μηπως γνωριζεις τι λες οταν μιλας τα αρχαια. Δηλαδι αν το εχει καταγραψει καπιος; Πιστευω θα σε βοιθουσε παρα πολυ αυτο διοτι καπιο νοιμα θα εχει και το κανεις η μαλλον το οτι σου τιχενει αυτο.


..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 14:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Νικόλ, ενδιαφέρουσα η ιστορία σου.
Παρόλο που υπάρχουν αναφορές για παρόμοιες ιστορίες, θα έλεγα να επικεντρωθούμε στην δική σου.
Η υπνοβασία, γινόταν κατά την διάρκεια που κοιμόσουν και έβλεπες κάποιο όνειρο. Στο όνειρο σου προφανώς μιλούσες με κάποιον σε αυτή την άγνωστη γλώσσα. (απλά εσύ μιλούσες δυνατά, πράγμα συνηθισμένο)
Δεν θυμόσουν καθόλου το όνειρο μετά που ξυπνούσες;

Ερωτήσεις για τα παλιότερα επεισόδια
Αυτά συνέβαιναν όταν ήσουν συνήθως στο εξοχικό ή και αλλού;
Πού είναι το εξοχικό και μήπως η περιοχή έχει κάποια γνωστή ιστορία (αρχαίο ναό, οικισμό κλπ)
Οι δικοί σου διάβαζαν βιβλία σχετικά με την αρχαία Ελλάδα;
Οι γιατροί τι εξήγηση έδωσαν τότε;


Για το σημερινό επεισόδιο
Πιθανότατα το εξοχικό (το περιβάλλον του) ήταν η αφορμή που ξύπνησε τις παλιές μνήμες και υπήρξε επανάληψη του φαινομένου (έστω και διαφοροποιημένο).
Αλλες φορές που πήγαινες στο εξοχικό (και δεν γινόταν τίποτα), σκεφτόσουν καθόλου εκείνα τα γεγονότα;

Εφ όσον λες ότι το φαινόμενο συνεχίζεται -και μάλιστα όταν είσαι ξύπνια (αλήθεια σε τι κατάσταση είσαι πριν εκδηλωθεί το φαινόμενο;)-
θα ήταν καλό, όπως λέει και ο Conqueror, να καταγράψει κάποιος την σκηνή, τουλάχιστον να ξεκαθαρίσετε αν βγάζουν νόημα αυτά που λες ή όχι. (πχ αν είναι μέρη ενός διαλόγου ή μονολόγου ή αν δεν σημαίνουν τίποτα και απλά μοιάζουν με αρχαία Ελληνικά)



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikol26
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 14:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikol26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ’ ό, τι μου έχουν πει, μιλάω σαν να κάνω διάλογο με κάποιον ή κάποιους. Κοιτάω γύρω μου, δίνοντας την εντύπωση πως έχω διάφορους συνομιλητές. Δυστυχώς, ονόματα αυτών δεν έχω αναφέρει, τουλάχιστον τις συγκεκριμένες φορές που ήταν παρών και ο γνώστης της Αρχαιοελληνικής, πλην μιας φοράς, που η μητέρα μου με άκουσε να προσφωνώ κάποιον με το όνομα Ορέστη Πέρα από αυτό, τίποτα. Και πάλι δεν ήταν σίγουρη. Μπορεί να έλεγα και καμία φράση με το «έστι»…
Ο ειδικός μου είπε, συμπερασματικά από τις 2-3 φορές που υπήρξε μάρτυρας, πως συνήθως χρησιμοποιώ εκφράσεις και λόγο τέτοιον που τον κάνουν να πιστεύει πως μιλάω σε ευρύ κοινό, κάτι σαν Εκκλησία του Δήμου…ή κάτι τέτοιο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 14:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλυς και όλες...

Ύστερα από ΠΟΟΟΟλυ καιρό που έχω να μπω στο esoterica, μπήκα (με χαρά είδα ότι κάποια θέματα σταμάτησαννα ανακυκλώνονται) και το συγκεκριμένο το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον.

Σχετικά με το θέμα: 2 μπορεί να συμβαίνουν:

1.Κατάληψη από οντότητα, οπότε θα πρέπει κάποιος να καταγράψει όσα λες μπας και βγει κάποιο νόημα.

2.Προσωπικά δεν πιστεύω στην θεωρία της προηγούμενης ζωής, αλλά εκείνης της γονιδιακής μνήνης. Μήπως ισχύει κάτι τέτοιο;;;

-------------
ΤΟΛΜΗΣΤΕ!! ΣΕ ΟΛΑ!!

-Αν χάσετε θα έχετε πάρει ένα ωραίο μάθημα.
-Αν νικήσετε θα έχετε την χαρά την νίκης (ίσως της πρωτοπορίας). Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 16:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ακούσει για περιστατικά όπου άτομα μιλάνε σε άγνωστη για αυτούς γλώσσα - μετά απο κάποιο χτύπημα στο κεφάλι συνήθως- και το ερμηνεύουν ως φαινόμενο deja-vu ....
Η δική σου ιστορία μου φαίνεται ότι έχει σχέση με το εξοχικό σου..
και το ότι αλλάζει η φωνή σου... μου κάνει κάτι σχετικό με πνεύμα..
Δώσε μας κάποια στοιχεία για το εξοχικό σου.. ανήκε σε άλλους πριν το πάρετε εσεις?΄σε ποια περιοχή είναι?έχετε άλλα περίεργα του στυλ poltergeist?MONO εκεί συμβαίνει?
Κάνε αυτό που λένε οι υπόλοιποι και ηχογράφησε τα λόγια σου...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Twilightfairy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 17:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Twilightfairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά αποκλείεται να μίλαγες στην Εκκλησία του Δημου και να ήσουν γυναίκα...

Θα έλεγα ότι είναι μνήμες απο προηγούμενη ζωή που εως ένα βαθμό εξηγούν και το γεγονος οτι στα 11 σταμάτησες να υπνοβατείς και να μιλάς αρχαία ελληνικά ...αλλα αν ήταν όντως αυτό δε θα έπρεπε να σου ξανασυνέβαινε παρα μόνο αν σε υπνότιζε κάποιος ή σου έκανε αναδρομή ...Τώρα , πιστεύω πως είναι καλό να μας πεις που βρίσκεται το εξοχικό σου και να μας πεις τουλάχιστον το νοημα των όσων έλεγες για να καταλάβουμε την περίοδο ...Αν δεν σε έχουν υπνωτίσει και δεν σου έχουν κάνει αναδρομή τότε μάλλον πρόκειται για πνευματάκι...Αλλα σε παρακαλώ πεσ μας την περιοχή ...Ακόμα και αν δεν ξέρεις αν υπήρχε εκεί κάποια πόλη η καποιος ναος στην αρχαιοτητα , δεν εχει σημασια.Πιστευω πως εγω τουλαχιστον θα ,πορεσω να βρω αν υπηρχε κατι


Κατι αλλο σημαντικο...Το εξοχικο μηπως ηταν παλια σπιτι παππου κτλ η απλα το αγοράσατε ?

Ad astra per AsperaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 18:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου nikol και καλως ηρθες στο esoterica

το περιστατικο αυτο σημαινει οτι μπορεις να μιλας αρχαια Ελληνικα.ειναι πιο πολυ σαν χαρισμα παρα καταρα,ετσι δεν εχεις λογο να ανυσηχεις.η πιο λογικη απαντηση ειναι οτι σου εχει μεινει καταλοιπο απο προηγουμενη ζωη.τετοια περιστατικα συμβαινουν συνεχως στον κοσμο.ενας αλλος τον πιασανε να μιλαει την γλωσαα των Μαγιας{δεν ξερω ποια ειναι}.μιλαμε για γλωσσα που εχει εξαφανιστει εδω και αιωνες.το καλυτερο θα ηταν να το ψαξεις οσο πιο πολυ μπορεις ωστε να μαθεις να το ελεγχεις.πρεπει αν μας πεις πρωτα απο ολα ολες τις λεπτομερεις που θα μπορουσαν να οδηγησουν την λυση.
1 την ψυχολογικη σου κατασταση την ημερα που παθαινεις την εκσταση
2 αυτο το παθαινεις μονο σε συγκεκριμενα σπιτια?
3 το παθαινεις να κοιμασε και το μεσσημερι
4 την ωρα της υπνοβασιας κανεις το ιδιο πραγμα καθε φορα{εννοω αν λες τα ιδια και κανεις τις ιδιες κινησεις}
5 και καλο θα ηταν να σε παρουν σε κασετα την ωρα της εκστασης.

σορυ αν σε κουρασα


[img]http://www.wfu.edu/~matthetl/sunrise/angels/Mihaly.Zichy.lucifer.jpg[img]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iisius
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 23:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iisius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nikol, εχεις κι απο μενα τη καλησπερα μου και καλωσηρθες (αν και ειμαι κι εγω μια απο τους "καινουριους")

θα συμφωνησω με αρκετα απο τα μελη που σου εστειλαν τις απαντησεις-υποθεσεις τους και ιδιαιτερα με τον/την bladerunner οσον αφορα τη γονιδιακη μνημη (οσον αφορα τη καταληψη απο οντοτητα, το θεωρω λιγο απιθανο-το οτι αλλαζει η φωνη σου, εχει να κανει με τις απειρες δυνατοτητες που εχουν η φωνητικες μας χορδες σε συνδυασμο με τον ψυχισμο της στιγμης)

θα συμφωνησω και με τους υπολοιπους που επισημαινουν τη τοποθεσια του εξοχικου σου αλλα και τη σημασια που εχει στην εμφανιση αυτου του φαινομενου..

τελος θα ηθελα να απαντησω σε αυτο που λεει η Twilightfairy, οσον αφορα, το οτι αποκλειεται να ησουν γυναικα και να μιλαγες στην Εκκλησια του Δημου.. οντως, δεν επιτρεποταν στις γυναικες να βγαζουν λογο στην Εκκλησια του Δημου, ΠΛΗΝ ΜΙΑΣ. ονομαζοταν Οδεττη, και ηταν αυτο που λεμε σημερα "ιεροδουλος". ενω οι υπολοιπες γυναικες ηταν εκει απλα για να "υπηρετουν", εκεινη ηταν η μοναδικη που μπορουσε οχι μονο να λαβει μερος στης συζητησεις, αλλα και να εχει το ρολο του "εισηγητη" σε αυτες..

δε ξερω αν εχει σχεση αυτο, για ψαξτο κι αυτο, μαζι με τα αλλα που σε συμβουλευουν οι σεβαστοι συμφορουμιτες!

tomorrow is not what it used to beΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikol26
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikol26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας. Παρακάτω θα προσπαθήσω συνοπτικά να απαντήσω στα ερωτήματα σας:

Κατ’ αρχήν, περιστατικά υπνοβασίας σημειώθηκαν και στο σπίτι μας στην Αθήνα. Απλά στο εξοχικό μας διαδραματίστηκε το πρώτο περιστατικό. Η καταγωγή της μητέρας μου είναι από την Τρίπολη. Το πατρικό της ήταν ερείπιο και έτσι, νομίζω όταν ήμουν 3-4 ετών αγοράσαμε ένα σπίτι κοντά στην Τρίπολη, στην Μεγαλόπολη, μιας και άρεσε και στον πατέρα μου η περιοχή. Τώρα από πού το αγοράσαμε, δεν ξέρω. Η μητέρα μου λέει πως είχε μεσολαβήσει ο παππούς μου, όντας γνωστός του ο προηγούμενος ιδιοκτήτης…λεπτομέρειες όμως περαιτέρω δεν γνωρίζουμε και δύσκολο να βρούμε καθώς ο παππούς και η γιαγιά μου δεν ζουν πια. Κάποιες ερωτήσεις που είχα κάνει στην γειτονιά δεν έριξαν φως στην υπόθεση, καθώς οι περισσότεροι είναι άνθρωποι στην ηλικία των γονιών μου που και αυτοί έχουν απλά τα εξοχικά τους εκεί…Εν τω μεταξύ εγώ, φοβούμενη μην παραξενευτούν με την επιμονή μου επί του θέματος, και για να μην αρχίζουν αυτοί να κάνουν ερωτήσεις σε εμένα, διέκοψα την «έρευνα», η οποία ούτως ή άλλως ήταν άκαρπη.

Οι γονείς μου, ιδιαίτερα η μητέρα μου, αρέσκεται στο να διαβάζει έργα Αρχαίων Ελλήνων Συγγραφέων, από λογοτεχνικό ενδιαφέρον κυρίως.
Τα γεγονότα που συμβαίνουν τώρα και ενώ είμαι ξύπνια, δεν μπορώ να πω ότι με βρίσκουν σε κάποια συγκεκριμένη ψυχολογική κατάσταση…Όλα βαίνουν κανονικά μέχρι που άξαφνα σηκώνομαι (πάντα πρέπει να σηκωθώ) και αρχίζω να μιλάω. Δεν υπνοβατώ πλέον διότι όταν σημειώνεται το γεγονός δεν κοιμάμαι, απλά μπορεί να κάθομαι ή να κάνω κάτι…οτιδήποτε. Σε ότι αφορά την Εκκλησία του Δήμου, ο ειδικός είχε και αυτός αποκλείσει την συγκεκριμένη εκδοχή, είπε κάτι σαν Εκκλησία του Δήμου, θέλοντας να μας τονίσει το γεγονός πως πρέπει να είχα ακροατήριο και αρκετούς συνομιλητές. Ίσως να επρόκειτο για κάποια δίκη.. τι να πω..

Τις υπνοβασίες της παιδικής μου ηλικίας δεν τις κατέγραψαν σε βίντεο, λόγω έλλειψης βιντεοκάμερας. Ο πατέρας μου όμως είχε ηχογραφήσει κάποιες ‘ρητορεύσεις’ μου…Τώρα πλέον που έχουμε κάμερα, περιμένουμε την ευκαιρία για καταγραφή των γεγονότων…μέχρι στιγμής δεν μας έχει δοθεί, είτε γιατί δεν την είχαμε μαζί, είτε γιατί ήμουν μόνο με τη μητέρα μου στο σπίτι, η οποία δεν τα πάει καλά με τα διάφορα…’’μηχανήματα’’…αν και έχει καταβάλει φιλότιμες προσπάθειες εκμάθησης…Σε υπνωτιστή δεν έχω απευθυνθεί ούτε και έχω σκοπό διότι θεωρώ πως εν Ελλάδι τουλάχιστον, δεν υφίσταται κάποιος άξιος εμπιστοσύνης. Με όλα αυτά που κατά καιρούς ακούω έχω δυσπιστήσει κιόλας…

Αυτά…νομίζω πως κάλυψα τις μέχρι στιγμής απορίες σας. Αν άφησα κάποια αναπάντητη ή αν έχετε συμπληρωματικές, ενημερώστε με…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikol26
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikol26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Στο σημείο που αναφέρω ότι η μητέρα μου διαβάζει έργα Αρχαίων συγγραφέων, αναφέρομαι παντα σε ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

1.
"Ο αρχαιολογικός χώρος της αρχαίας Μεγάλης Πόλης βρίσκεται 3χιλ. έξω από την σημερινή πόλη της Μεγαλόπολης, κοντά στο δρόμο Μεγαλόπολης-Καρύταινας, και 35 χλμ. από την Τρίπολη. Κοντά κοιλά ο ποταμός Ελισσών που εκβάλει στον Αλφειό.

Ο αρχαιολογικός χώρος περιλαμβάνει το μεγαλύτερο αρχαίο ελληνικό θέατρο, το Θερσίλειο Βουλευτήριο και λείψανα της αρχαίας Αγοράς στην οποία περιέχονται τα Ιερό του Διός και του Σωτήρος, η Φιλίππειος Στοά και η Στοά Μυρόπολις.

Κεντρικό μνημείο είναι το Αρχαίο Θέατρο, το οποίο αποτελεί μεγάλη μαρτυρία της κραταιάς Αρκαδικής Ομοσπονδίας και της πανίσχυρης Μεγάλης Πόλεως, της νεώτερης πόλης της αρχαίας Αρκαδίας, που γνώρισε αίγλη και μεγαλείο, αλλά χάθηκε μέσα σε δύο αιώνες. Όπως μας πληροφορεί ο Παυσανίας, “Η δε επέκεινα του ποταμού μοίρα η κατά μεσηβρίαν παρείχετο ες μνήμην θέατρον μέγιστον των εν τη Ελλάδι” (Παυσ. VIII 32.1), το θέατρο ήταν το μεγαλύτερο και αρχαιότερο θέατρο της αρχαίας Ελλάδας. Κατασκευάστηκε από τον Αργείτη Πολύκλειτο λίγο μετά το 370 π.χ. Το κοίλο είχε διάμετρο 145 μ., ενώ η ορχήστρα του 30 μ. περίπου. Θεωρείται ότι το κοίλο περιελάμβανε δύο διαζώματα, με 20 σειρές εδωλίων στα δύο κατώτερα μέρη του και 17 στο ανώτερο μέρος. Κατόπιν τούτου υπολογίζεται πως η χωρητικοτητά του ήταν 18.200 θεατές περίπου.

To θέατρο είχε σχεδιαστεί τόσο μεγάλο για να εξυπηρετεί τις συγκεντρώσεις των αντιπροσώπων των συνοικισμένων στην Μεγαλόπολη 40 αρκαδικών πόλεων καθώς και όλων των Αρκάδων που ήθελαν να παρευρεθούν σ’ αυτές. Για τις θεατρικές παραστάσεις είχε κατασκευασθεί κινητή ξύλινη σκηνή πάνω σε τροχούς, η οποία συρόταν στη σκηνοθήκη, όπου και φυλασσόταν. Αργότερα έγινε το προσκήνιο με διαστάσεις 31x 7 μ. Την περίοδο της ακμής της Μεγάλης Πόλεως, όταν δηλαδή αυτή αποτέλεσε τον “ομφαλόν των Αρκάδων”, το θέατρο έφθασε στην πλήρη ανάπτυξή του. Ο Παυσανίας βεβαιώνει μάλιστα, ότι στο θέατρο και “αένα ός έστιν ύδατος πηγή”. Τότε κατασκευάστηκε και η λίθινη προεδρία.

Το 1890 αποκαλύφθηκαν από τις ανασκαφές του Βρετανικού Ινστιτούτου (1890 – 1891), η ορχήστρα, το προσκήνιο, μέρος της προεδρίας, οι χαμηλότερες λίθινες κερκίδες, τα επιβλητικά αναλήμματα των παρόδων και τα θεμέλια της σκηνοθήκης. Σήμερα στο χώρο του Θερσυλίου νεώτερες ανασκαφές είναι σε εξέλιξη.

Συνέχεια του θεάτρου, στη βόρεια πλευρά είναι το Θερσίλειο Βουλευτήριο της Αρκαδικής Ομοσπονδίας (Κοινού των Αρκάδων) και η Αρχαία Αγορά. Οι ανασκαφές έχουν αποκαλύψει υπολείμματά τους. Το Θερσίλιο στηριζόταν σε μαρμάρινους στύλους και χωρούσε 6000 άτομα καθιστά και 10000 όρθια. Υπολογίζεται επίσης ότι το το τείχος της αρχαίας πόλης είχε μήκος 8850 μέτρα.

Μετά από πολλά χρόνια αδράνειας της πολιτείας για την υποστήλωση και συντήρηση του θεάτρου - μάλιστα μέρος του κοίλου του υπέστη κατολοίσθηση πριν από μερικά χρόνια - είναι ήδη σε εξέλιξη αναστηλωτικές εργασίες στον χώρο της εισόδου του. Αν και το έργο έχει από πολύ καιρό υπαχθεί σε χρηματοδοτούμενο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα (Unesco), οι εργασίες για τη στερέωση των αναλημμάτων έχουν καθυστερήσει."

2.
"Περιγραφή της αρχαίας πόλης

Η Μεγάλη Πόλις είχε γρήγορη ανάπτυξη και γνώρισε ιδιαίτερη ακμή. Συνδεόταν με πολλούς δρόμους με την υπόλοιπη Αρκαδία, όπως και με την Αργολίδα, Μεσσηνία, Ηλεία και Λακωνία.

Την αρχαία πόλη κοσμούσαν πολλά αξιόλογα δημόσια κτίρια, ιερά και έργα τέχνης της εποχής. Στη βόρεια πλευρά του Ελισσώνα υπήρχε η Αρχαία Αγορά, που περιελάμβανε ιερό του Λύκαιου Δία χωρίς είσοδο, με βωμούς του Δία και άγαλμα του θεού Πάνα, που λατρευόταν στην περιοχή. Μπροστά από το ναό υπήρχε χάλκινο άγαλμα του Απόλλωνα ύψους 4 μ. που είχε μεταφερθεί από το Ναό του Επικούρειου Απόλλωνος. Υπήρχε επίσης άγαλμα της Ήρας και κοντά του ανδριάντες επιφανών ανδρών της πόλης.

Άλλα αξιόλογα μνημεία ήταν ήταν η Φιλίππειος Στοά και γύρω της το Βουλευτήριο, ο ναός του Ακακήσιου Ερμή, το ιερό του Σωτήρα Δία, η Αριστάνδειος Στοά, τα αγάλματα του Πάνα και της Εφεσίας Άρτεμης, ο ιερός περίβολος της Δήμητρας και της Περσεφόνης κ.ά.

Σε απόσταση 1500 μ. από την αρχαία πόλη στην τοποθεσία που ονομαζόταν Μανίες υπήρχε ομώνυμο ιερό. Η ονομασία οφείλεται κατά την παράδοση ότι, εκεί ο Ορέστης καταλήφθηκε από μανία μετά το φόνο της Κλυταιμνήστρας και του εραστή της Αιγίσθου. Κοντά υπήρχε η τοποθεσία Άκη (άκη=θεραπεία), όπου ο ίδιος θεραπεύτηκε από τη μανία. Στη Μεγάλη πόλη υπήρχε επίσης και το ιερό των Ευμενίδων θεών, οι οποίες προκάλεσαν την τρέλλα του Ορέστη, αλλα και που στη συνέχεια τον θεράπευσαν από αυτήν (ας σημειωθεί ότι ο Ορέστης υπό την επίδραση της μανίας του, έκοψε με τα δόντια το ένα του δάκτυλο)."

Πηγή: http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/archsites/xwroi/thmeg.htm
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/arcadia-hist/topics/megalipolis.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιδιαίτερα ενδιαφέρον έχει η αναφορά για το Θερσίλειο Βουλευτήριο

"Το Θερσίλειο πήρε το όνομά του απ' τον Ορχομένιο Θερσίλα, ο οποίος κατέβαλε τη δαπάνη της ανέγερσής του. Βρισκόταν στην πρόσοψη του θεάτρου και είχε μήκος 66,45 και πλάτος 52,43 μ. Εσωτερικά, έφερε ξύλινα εδώλια, που στηρίζονταν σε κίονες ακτινωτής διάταξης και χωρούσε περίπου 6.000 άτομα."

Πηγή: http://www.tripolis.gr/History/Ancient_Arcadia/ancient9.htm

Αντιπαραβολή με αυτά που είπε η NIKOL26

NIKOL26
"ειδικός είχε και αυτός αποκλείσει την συγκεκριμένη εκδοχή, είπε κάτι σαν Εκκλησία του Δήμου, θέλοντας να μας τονίσει το γεγονός πως πρέπει να είχα ακροατήριο και αρκετούς συνομιλητές."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!

ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕ.
ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΣΣΕΤΑ ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ ΤΙΠΟΤΑ? ΤΗΝ ΔΩΣΑΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ (ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΙΔΙΚΟ) ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ? ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΦΙΛΛΟΛΟΓΟ ΙΣΩΣ, ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Νικόλ,

Ελπίζω τα παραπάνω κείμενα να βοηθήσουν κάπως στην όλη έρευνα του θέματος.

Μια ερώτηση Νικόλ αν γίνετε στις ηχογραφημένες κασσέτες τι έλεγες;

Δηλαδή αφού τα ηχογραφήσατε τα πήγατε σε κάποιον που γνωρίζει από αρχαία να σας πεί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikol26
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikol26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε/η GDS1,
Όντως πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας αναφέρεις τα οποία και γνώριζα αλλά μόνο ως αξιοθέατα. Δυστυχώς, δεν μου είχε περάσει απο το μυαλό να ψάξω περαιτέρω, καθώς δεν είχα παραλληλήσει τα βιώματα μου με την συγκεκριμένη τοποθεσία...ανόητο από μέρους μου...
Στο θέμα μας τώρα..Στο Βουλευτήριο που αναφέρεις, δεχόντουσαν γυναίκες; Διότι εγώ εκφωνώ λόγους με γυναικεία φωνή..όχι τη δική μου..πιο βραχνή αλλά παράλληλα και βροντερή..
Δεν ξέρω...έχω μπερδευτεί με το τι να αποκλείσω και τι να κρατήσω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 09:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA πιάσε κόκκινοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikol26
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 10:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikol26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις ηχογραφήσεις τις άκουσε και προσπάθησε να τις ερμηνεύσει ένας οικογενειακός φίλος, φιλόλογος, ο οποίος και δίδασκε αρχαία ελληνικά σε σχολείο. Από ότι μπορούσε να συμπεράνει, καθώς η ηχογράφηση δεν ήταν και τέλεια, μιας και ο πατέρας μου, φοβούμενος μην με ξυπνήσει, δεν ερχόταν πολύ κοντά μου την ώρα που έγραφε, μας είπε πως διαμαρτυρόμουν για μία άδικη καταδίκη που είχαν κάνει θεοί και άνθρωποι σε ένα αγαπημένο μου πρόσωπο και μάλιστα, σε μια εκ των ηχογραφήσεων, έκανα επίκληση- προσευχή στους θεούς, για λύτρωση του καταδικασμένου. Ονόματα όμως δεν ανέφερα, πλην του Δια (μάλλον).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 10:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σας προλαβαίνω....

Νικόλ δεν έχει άδικο στην αρχή η σκέψη μου πήγε στην Λακωνία όπου υπήρχε πλήρη ισότητα για να μην πω μητριαρχία μια και οι άντρες ήταν μόνο πολεμιστές. Η υπόθεση μου δεν έπιασε γιατί στην μάχη των Λεύκτρων το 371 π.Χ. ο σπαρτιατικός στρατός ηττήθηκε κατά κράτος από τους Θηβαίους Επαμεινώνδα και Πελοπίδα. Άρα η πόλη χτίστηκε από Βοιωτούς και μάλλον με τα εθιμά τους.

Ύστερα έκανα μια δεύτερη υπόθεση ότι η γυναίκα όσο και να βαρύνει την φωνή της οι φωνητικές χορδές της ίσως να μην μπορούν να ομοιάσουν την φωνή ενός άντρα. Άρα το βαρύτερο που σου βγαίνει είναι αυτό μιας ώριμης γυναίκας. Δεν μπορώ να δώσω όμως σίγουρη απάντηση μια και δεν γνωρίζω.

Μετά είδα την τελευταία σου απάντηση:

NIKOL26
"διαμαρτυρόμουν για μία άδικη καταδίκη που είχαν κάνει θεοί και άνθρωποι σε ένα αγαπημένο μου πρόσωπο και μάλιστα, σε μια εκ των ηχογραφήσεων, έκανα επίκληση- προσευχή στους θεούς, για λύτρωση του καταδικασμένου. Ονόματα όμως δεν ανέφερα, πλην του Δια "

ίσως αυτό να βοηθήσει

"Όλοι οι γενεαλογικοί και πολλοί θρησκευτικοί μύθοι και λατρευτικά έθιμα των αρχαίων Αρκάδων έχουν την προέλευσή τους στο όρος Λύκαιο που δεσπόζει στα δυτικά της πεδιάδας της Μεγαλόπολης. Από αυτό κατάγονται και όλοι οι ιδρυτές των αρκαδικών πόλεων με πρώτο τον βασιλιά Λυκάονα ο οποίος ίδρυσε την κοντινή Λυκόσουρα. Σύμφωνα με την μυθολογία, στο όρος Λύκαιο η Ρέα γέννησε το Δία στη θέση "Κρητέα" του βουνού, κοντά στο μετέπειτα άλσος του Παρρασίου ή Πυθίου Απόλλωνα, και εμπιστεύτηκε την ανατροφή του στις νύμφες Νέδα, Θεισόα και Αγνώ (μερικοί μύθοι αναφέρουν και τη νύμφη Ιθώμη). Οι νύμφες κράτησαν και ανέθρεψαν το θεϊκό βρέφος και το γλύτωσαν από τα δόντια του πατέρα του Κρόνου. Κατόπιν το βρέφος το πήραν οι Κούρητες για να το διασώσουν από τις ορέξεις του Κρόνου.

Στην αρχαιότητα το όρος Λύκαιο υπήρξε μεγάλο θρησκευτικό και αθλητικό κέντρο και συγκέντρωνε όλα τα Αρκαδικά φύλα, αλλά και κατοίκους από όλη την Πελοπόννησο. Στην κορυφή του, την "ιερή κορυφή των Αρκάδων" που λούζεται από εκτυφλωτικό φώς, λατρευόταν ο Λύκαιος Δίας. Κέντρο λατρείας ήταν το υπαίθριο Ιερό του, κοντά στην κορυφή του βουνού, με το περίφημο βωμό των θυσιών, το τέμενος και τις εγκαταστάσεις του. Εκεί γίνονταν όλες οι θρησκευτικές τελετές αλλά και αθλητικοί αγώνες, τα αρχαία Λύκαια, προς τιμήν του Λυκαίου Διός, πασίγνωστoι κατά την αρχαιότητα, ειδικά στην Πελοπόννησο. Το Iερό του Λυκαίου Διός ήταν το σπουδαιότερο και σεβαστότερο σε όλη την Αρκαδία. Συγχρόνως στο ίδο όρος λατρευόταν και ο θεός Πάν, ο κατ' εξοχή αρκαδικός θεός, ο οποίος σύμφωνα με τους αρχαίους μύθους ερωτοτροπούσε με την Σελήνη σ΄ενα σπήλαιο του βουνού.


Ο αρχαιολογικός χώρος του Λυκαίου Διός βρίσκεται κοντά στο χωριό Άνω Καρυές, 30 χιλ. από τη Μεγαλόπολη. Τα σημαντικότερα μνημεία του είναι το τέμενος του Λυκαίου Διός με το Βωμό και τον περίβολό του, κοντά στην κορυφή του Λυκαίου, και το Στάδιο, ο Ιππόδρομος, οι Δεξαμενές, οι Κρήνες και οι Ξενώνες που βρίσκονται σε ένα μικρό και γαλήνιο οροπέδιο ("Κάτω Κάμπος" ή "Ελληνικό") 3 χιλ. χαμηλότερα. Οι ανασκαφές στο χώρο του Λυκαίου έγιναν το 1903 από την Αρχαιολογική Εταιρεία, με υπεύθυνο τον αρχαιολόγο Κ. Κουρουνιώτη.

Το Ιερό του Διός, στην κορυφή "Προφήτης Ηλίας" του Λυκαίου, ήταν απέριττο και λιτό. Σώζονται αναλημματικοί τοίχoι και βωμός-τύμβος από χώμα, το "χώμα γής του Παυσανία", όπου γινόντουσαν θυσίες στο Δία, με σχήμα στρογγυλού αλωνιού και διαμέτρου 30 μ. και ύψους 1.5 μ. Κάτω από το βωμό υπάρχουν δύο βάσεις κιόνων οι οποίες στήριζαν κατά την παράδοση δύο χρυσούς αετούς που κοιτούσαν συμβολικά ο ένας προς την ανατολή και ο άλλος προς την δύση. Το τέμενος ήταν άβατο - μόνον ο ιερέας είχε δικαίωμα να εισχωρήσει - αφού η λατρεία και οι μυσταγωγίες εδώ ήταν απόκρυφες.

Στο οροπέδιο υπήρχε μικρός ναός αφιερωμένος στον Πάνα και άλσος δένδρων. Δίπλα, στο Στάδιο και στον Ιππόδρομο γίνονταν τα αρχαία Λύκαια, που περιελάμβαναν αθλητικούς και ιπποδρομιακούς αγώνες. Σήμερα σώζονται διάσπαρτα μερικά λίθινα εδώλια και βάσεις ανδριάντων.

Η οδική πρόσβαση στον αρχαιολογικό χώρο γίνεται από ομαλό επαρχιακό δρόμο που περνάει από τα χωριά Λυκόσουρα, Λύκαιο και Άνω Καρυές. Στο στάδιο οδηγεί χωματόδρομος από τις Άνω Καρυές (3 χιλ.), ενώ προς το ιερό υπάρχει διασταύρωση λίγο πρίν από αυτό."

Πηγή:http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/archsites/xwroi/lykdias.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikol26
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 08:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikol26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους…
Βάση αυτών που μου αναφέρεις GDS1, θα πρέπει να σκεφτώ το ενδεχόμενο πως μπορεί να είχα κάποια σχέση με το Θερσίλειο; Και αν ναι, τότε τι είδους σχέση; Απ’ ό, τι γνωρίζω, οι γυναίκες δεν ελάμβαναν μέρος στις θεατρικές παραστάσεις, παρά μόνον ως θεατές…δεν είμαι σίγουρη βέβαια…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 10:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΛΥΣΗ Η΄ ΕΣΤΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΚΟΜΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΙΓΜΕΝΟ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΠΝΟΒΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΙΛΗΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ.
ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ, ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ!!!

ΟΠΟΤΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝΟ, ΕΣΤΩ ΣΤΑ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΠΙΑΣΕΙ ΕΠΙΑΣΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΠΛΕΟΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΩΡΩΝ ΥΠΝΟΥ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΠΝΩΣΗΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 10:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOL26
"Καλημέρα σε όλους…
Βάση αυτών που μου αναφέρεις GDS1, θα πρέπει να σκεφτώ το ενδεχόμενο πως μπορεί να είχα κάποια σχέση με το Θερσίλειο; Και αν ναι, τότε τι είδους σχέση; Απ’ ό, τι γνωρίζω, οι γυναίκες δεν ελάμβαναν μέρος στις θεατρικές παραστάσεις, παρά μόνον ως θεατές…δεν είμαι σίγουρη βέβαια…"

Καλημέρα Νικόλ και σε όλους,

Βασικά παρουσιάζω κάποια πιθανά ενδεχόμενα ή σενάρια που μπορούν να βοηθήσουν ή να αποκλειστούν.

GDS1
"Νικόλ δεν έχει άδικο στην αρχή η σκέψη μου πήγε στην Λακωνία όπου υπήρχε πλήρη ισότητα για να μην πω μητριαρχία μια και οι άντρες ήταν μόνο πολεμιστές. Η υπόθεση μου δεν έπιασε γιατί στην μάχη των Λεύκτρων το 371 π.Χ. ο σπαρτιατικός στρατός ηττήθηκε κατά κράτος από τους Θηβαίους Επαμεινώνδα και Πελοπίδα. Άρα η πόλη χτίστηκε από Βοιωτούς και μάλλον με τα εθιμά τους.

Ύστερα έκανα μια δεύτερη υπόθεση ότι η γυναίκα όσο και να βαρύνει την φωνή της οι φωνητικές χορδές της ίσως να μην μπορούν να ομοιάσουν την φωνή ενός άντρα. Άρα το βαρύτερο που σου βγαίνει είναι αυτό μιας ώριμης γυναίκας. Δεν μπορώ να δώσω όμως σίγουρη απάντηση μια και δεν γνωρίζω."

Επειδή ύστερα αναφέρεσαι στον Δία υπάρχει στην Μεγαλόπολη ο Ναός του Λυκαίου Δία και ανάφερα κάποια ιστορικά για αυτό.

Όμως στην αρχαία αγορά της Μεγαλόπολης υπάρχει και το Ιερό του Δια του Σωτήρος. Αυτό είναι το τελευταίο που βρήκα για έναν Ναό του Δία Σωτήρος στην Μεσσηνία (δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος ναός μια και η Μεσσήνια είναι η περιοχή της Καλαμάτας - σχετικά κοντά στην Μεγαλόπολη):

"Μέχρι τη Σμύρνη φαίνεται πως έφτανε η καλή φήμη των Μεσσήνιων δικαστών. Τούτο τουλάχιστον αποδεικνύει η μία από τις δύο άψογα διατηρημένες ενεπίγραφες στήλες, που αποκαλύφθηκαν με τις βάσεις τους στη βόρεια πλευρά του ναού του Διός Σωτήρος (συνολικά ήρθαν στο φως πέντε βάσεις, αλλά μόνον δύο έσωζαν τις στήλες τους). Στους 60 στίχους της πρώτης λίθινης στήλης, που βρέθηκε ακέραια (το ύψος της είναι σχεδόν 2 μ.), τιμώνται οι δικαστές του «κινούμενου δικαστηρίου» της Μεσσήνης (σώμα που αποτελείτο από δυο-τρεις δικαστές και έναν γραμματέα) για τη μεσολάβησή τους στην εκδίκαση σοβαρής υπόθεσης διακρατικού χαρακτήρα από την πόλη της Σμύρνης. Και στη δεύτερη στήλη, σε 90 στίχους, αναγράφεται τιμητικό ψήφισμα για τους δικαστές από τη Δημητριάδα και το κοινό των Μαγνήτων.

«Βρεθήκαμε προ εκπλήξεως, διότι πρώτη φορά έχουμε μαρτυρία πόλη της Μικράς Ασίας να τιμά Μεσσήνιους δικαστές», λέει ο κ. Θέμελης για τα ευρήματα που χρονολογούνται τον 2ο αιώνα π.X. «Τέτοιου είδους ψηφίσματα αναγράφονταν σε πάπυρο με την εντολή να μεταγραφούν σε στήλες και τοποθετούνταν σε επιφανή τοπογραφικά και πολιτικά σημεία της πόλεως». "

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=17736&m=P24&aa=1

"Κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τι έκρυβε το οβάλ πηγάδι στην καρδιά της Αγοράς της Αρχαίας Μεσσήνης, λίγα μέτρα πιο δίπλα από τον ναό του Διός Σωτήρος, στη βορειοδυτική γωνία της Αρχαίας Αγοράς. Τα πρώτα σπασμένα κομμάτια από μεγάλα πήλινα αγγεία δεν προμήνυαν τι θα ακολουθούσε: οστά από εκατοντάδες νεογέννητα παιδιά, ανακατεμένα με οστά σκύλων, σε βάθος που έφθανε και τα 4 μ. Εύρημα που αποτέλεσε μία από τις μεγάλες εκπλήξεις της φετινής ανασκαφικής περιόδου στην πόλη την οποία ίδρυσε ο Επαμεινώνδας το 369 π.X. και ανασκάπτει από το 1987 ο καθηγητής Αρχαιολογίας Πέτρος Θέμελης. "

http://www.disabled.gr/portal/modules.php?name=News&file=print&sid=2513

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profitia
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 11:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profitia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετω την ωραια σας ομαδα και κυριως την εισηγητρια αυτης της πολυ ενδιαφερουσας συζητησης!
Οντως αυτα που σου εχουν πει τα παιδια ειναι πολυ σωστα. Και γω απο τη μερια μου δεν πιστευω οτι εχει να κανει με πνευμα αλλα με γνωσεις μιας προηγουμενης ζωης και σιγουρα πρεπει να μελετησεις περισσοτερο αυτα που λες κατα την κατασταση της υπνωσης...
Αλλα γιατι κοιτας μονο το ενδεχομενο να εισουν γυναικα? Επειδη εισαι τωρα?
Το οτι μιλας με πιο βαρια και ωριμη φωνη δεν σημαινει απαραιτητα οτι εισουν γυναικα, αλλα ισως ειναι μια ασυνειδιτη προσπαθια να παρομοιασεις μια αντρικη φωνη, κατι που οι υπαρχουσες φωνητικες σου φωνες δεν το επιτρεπουν! Οποτε μην ψαχνεις μονο τα μερη και τις περιπτωσεις που θα μπορουσες να παρεμβεις σαν γυναικειο στοιχειο.
Επισης πες στους δικου σου να σε ρωτησουν εκεινη την ωρα ποια/ ποιος εισαι και ποιον υποστηριζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 14:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ.

ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ ΤΟΤΕ. Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ profitia ΣΤΕΚΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikol26
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 15:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikol26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, θα πρέπει να εξετάσουμε το ενδεχόμενο να ήμουν άνδρας;
Σε ό,τι αφορά ερωτήσεις κατά την διάρκεια που "είμαι αλλού",
ο πατέρας μου, όταν ήμουν μικρή, παροτρεινόμενος από κάποιον, με ρώτησε
πώς με λένε, να του πω ποια είμαι, ώστε να μάθουμε τι συμβαίνει..
Δυστυχώς όμως, εγώ μόλις άκουσα την φωνή του, λυποθύμισα και τρόμαξαν να με συνεφέρουν. Έκτοτε, δεν διανοούνται να με ρωτήσουν οτιδήποτε, φοβούμενοι μην μου συμβεί κάτι κακό. Δεν ξέρω...Σκέφτομαι να το συζητήσω με το αγόρι μου και να του πω, αν τύχη και συμβεί πάλι, εν όσο είμαστε μαζί, να με ρωτήσει κάτι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 15:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΛ26
"Σκέφτομαι να το συζητήσω με το αγόρι μου και να του πω, αν τύχη και συμβεί πάλι, εν όσο είμαστε μαζί, να με ρωτήσει κάτι..."

Θα σε συμβούλευα να μην το προτείνεις αυτό στο αγόρι σου γιατί αν σου συμβεί κάτι ίσως να πανικοβληθεί περισσότερο και να συμβούν χειρότερα.

Θα συνιστούσα καλύτερα υπνοτιστή νομίζω ότι ο Μπαλάνος είναι αρκετά έμπειρος για να σε βοηθήση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 16:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ
ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΟΠΩΣ ΦΟΝΟΣ ΜΑΧΗ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ Η ΕΝΤΟΝΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΟΤΕ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΑΛΕΙ
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ Η ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΔΥΣΦΟΡΙΑ,ΦΟΒΟ,ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΣΟ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ<<ΔΟΥΝ>> ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ
ΙΣΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΟΧΗ Η ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΘΕΣΗ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikol26
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 08:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikol26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα…
Απαντώντας στην ερώτηση του gigeni, θα ήθελα να επισημάνω πως το γεγονός δεν συμβαίνει μόνο όταν είμαι στο εξοχικό, αλλά και εδώ στην Αθήνα. Όπως και παραπάνω έχω αναφέρει, δεν είμαι σε κάποια συγκεκριμένη ψυχολογική κατάσταση πριν σημειωθεί, πλην του ότι, λίγο πριν συμβεί, νιώθω σαν να μου πέφτει η πίεση, αισθάνομαι πολύ αδύναμη…κάτι που κρατάει και λίγο αφού τελειώσει…το παραλήρημα. Τώρα, στην ερώτηση που αφορά την εποχή, δεν έχει συγκεκριμένη οριοθέτηση, καθώς όταν ήμουν μικρή υπνοβατούσα περίπου μια φορά ανά δίμηνο. Στην παρούσα φάση, με αυτά που έχουν αρχίσει να μου παρουσιάζονται τους τελευταίους μήνες, δεν μπορώ να ξέρω ακόμη, καθ’ ότι μικρό το χρονικό διάστημα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αιλουροειδές
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 22:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αιλουροειδές  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Νικόλ, έχει διαπιστωθεί πως τα παιδιά των οποίων οι γονείς ή οι παππούδες ασχολήθηκαν με μαγεία, αποκρυφισμό κλπ. έχουν διάφορες ανεξήγητες "ευαισθησίες" ή παρουσιάζουν ανεξήγητες συμπεριφορές.
Ίσως κάποια άλλη οντότητα (πνεύμα) σε καταλαμβάνει και μιλάει μέσα από σένα, με σκοπό να αναστατώνει εσένα και τους δικούς σου. Τέτοια πνεύματα είναι δαίμονες, οι οποίοι ποτέ δεν ξεκαθαρίζουν την παρουσία τους και τις προθέσεις τους, αλλά θέλουν πάντα να μπερδεύουν και να εξαπατούν, οδηγώντας σε σε διάφορα (αναπόδεικτα πάντα) συμπεράσματα. Σκέφτηκες ποτέ την προσφυγή στην Εκκλησία και τον εξορκισμό;

Ήρα ΜητροπούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maggie1981
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 12:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maggie1981  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Νικόλ γειά σου. Με λένε Μαργαρίτα και είμαι από ΄΄ενα μικρό χωριό της κορινθίας.Από τα 10 μου χρόνια εώς τα 16 μου σηκωνόμουν υπνοβάτης σε πιό ήπια κατάσταση από εσένα δηλαδή δεν μιλούσα αρ΄χαία ελληνικά.Θυμάμαι όμως πως όταν σηκωνόμουν υπνοβάτης ένιωθα περίεργα συναισθήματα όπως θυμός,φόβος,εκδικητικότητα κ.τ.λ. Αυτό που κυριολεκτικά με έσωσε από αυτό το πράγμα ήταν αυτό που οι γονείς σου δεν δέχονται.Να σε διαβάσει κάποιος ιερωμένος.Δεν το λέω ειρωνικά ούτε αυτό το διάβασμα έχει κάποια σχέση με εξορκισμούς.Είναι μια απλή ευχούλα κάτι σαν φυλαχτό ενάντια σε αυτό που σου συμβαίνει.Αν θέλεις να μιλήσεις με τον παπούλη του χωριού μου επικοινώνησε μαζί μου.φιλικά maggie.. Το e-mail μου : margaret12a@in.gr

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΛΑΔΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

niklet
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2005, 19:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους niklet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξερω πως τον υπνοβατη δεν πρεπει να τον ρωτας πωσ τον λενε και ιδιαιτερα να του αναφερεις το ονομα του...
π.χ εσενα λογικα σε λενε νικολεττα,αυτο το ονομα δεν θα πρεπει να αναφερθει οσο θα εισαι σε αυτη την κατασταση,ασ προσπαθησουν να σε ρωτησουν καποια πραγματαχωρις την αναφορα του ονοματος σου.
το οτι λυποθημησες μπορει να οφειλοταν και στο οτι ξαφνιαστηκες απο τη νεα ελληνικη.θα συμφωνησω με τη maggie,ισως θα σου κανει καλο δεν εχεις να χασεις κατι.

φιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy