ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 π
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2002, 21:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας προτείνω να νοικιάσετε από το videoclub και να δείτε την ταινία
<<π>>

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2002, 23:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.... ΕΝΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΒΡΕΙΣ.....
ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 18:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δει το <<π>>? Σου άρεσε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 20:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ!
ΝΑΙ ΤΟ'ΔΑ ΠΕΡΥΣΙ,ΗΤΑΝ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ.
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2002, 22:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας είναι εύκολο να μας βάλετε κι εμάς στο... κλίμα;
Μην τρέχουμε τσάμπα στα videoclub!

(Μια μικρή περιληψούλα εννοώ...)

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2002, 13:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπόθεση π :
Ένας ιδιοφυής μαθηματικός αναζητά τον πολυψήφιο αριθμό που ξεκλειδώνει τα μυστικά του σύμπαντος. Τη δουλειά του προσπαθούν να οικειοποιηθούν μια πολυεθνική εταιρεία που έχει βλέψεις στο χρηματιστήριο και μια εβραϊκή θρησκευτική οργάνωση που πιστεύει ότι ο αριθμός αυτός οδηγεί στο Θεό.

http://www.pithemovie.com

Edited by - Wolffaced on 19/12/2002 13:55:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 03:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas!

kata thn gnwmh mou,to "p" htan ena eksairetiko ergo(an kai se kanena po ta atoma pou to eida mazi,den tou arese)

Pisteyw oti htan poly idiofyes kai prototypo san senario.
Ektos apo ayto,pisteyw oti o prwtagwniths pistepse poly se ayto pou epsaxne na vrei,kai edwse olo ton eayto tou,gi ayto kai sto telos "trelathike" kata kapoio tropo.

Perimenw kai thn dikh sas gnwmh

filia

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 13:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ !
ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΤΟ Π...
+ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΚΕΙ....
ΘΑ’ΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ .
ΕΧΑΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΕΤΣΙ,ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΧΑΘΩ+ΕΓΩ....
Η ΤΡΕΛΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΓΕΦΥΡΑΚΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟΙ ΣΕ ΓΝΩΡΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ,ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ ΤΟΥΣ ΦΕΡΕΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ,ΕΙΤΕ ΜΕ ΦΟΒΟ ΠΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ...
Ο ΤΡΕΛΟΣ ΣΑΝ ΑΡΧΕΤΥΠΟ ΣΤΑ ΤΑΡΩ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΣΑΚΙ ΤΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙ,ΚΑΘΩΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΡΕΙ ....ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ...
ΑΥΤΟ ΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ...
ΑΣ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙ’ΑΥΤΟ!
ΕΥΧΕΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 16:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΕΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΡΓΟ Π.

ΑΣ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΩΣ ΓΡΑΜΜΑ *** Π ***

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΛΘΕ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΤΑΝ Η ΛΕΞΕΙ **ΠΥΛΗ**

ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ Η ΛΕΞΕΙ *** ΠΕΝΤΕΛΗ ***

ΠΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΜΠΑΛΑΝΟΥ
ΣΥΜΑΙΝΕΙ *** ΠΥΛΗ ΕΝ ΤΕΛΟΣ ***

ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 06:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΛΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ 3,14

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 13:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ’ΡΘΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΟΥ....Τ’ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΩΤΟ ΓΡΑΜΜΑ Π.
ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ’ΡΘΕ ΤΟΣΟ ΤΥΧΑΙΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΑΤΜΑ
ΥΓ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ’ΑΛΛΑΞΕ’ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΔΩ......ΕΛΕΥΣΙΣ.......

Edited by - ΑΤΜΑ on 30/12/2002 13:26:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 03:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR και notis_29, μου φαίνετε ότι λέτε το ίδιο πράγμα μ' άλλα λόγια... Γιατί δηλαδή το 3,14... συμβολίζεται με το "π", ε;;;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 06:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ!!! Αριθμο - (σοφία-λογία) και Ετυμολογία... πολύ ενδιαφέροντα... αν και δεν είμαι ειδική...
Φίλε Zadok η όποιος γνωρίζει ας μας πει κάτι γι αυτά και την σχέση τους με το Π. = περιφέρεια κύκλου = 3,14 , (Πύλη) - (Πεντέλη) λέτε να υπάρχει κάποια πιθανή σχέση? (ίσως βέβαια να ξεγελιέμαι, θα δείξει...)
Περιμένω με αγωνία...

Ευχαριστώ

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 19:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα μόνο θα πω για το "π":
ΦΕΥΓΑΤΟ!!!!!!!!!!!!!

ΠΡΙΝ ΑΠ' ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΗΣΟΥΝ ΦΩΣ,
ΠΡΙΝ ΑΠ' ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ, ΕΡΩΤΑΣ.
ΚΙ ΟΤΑΝ ΣΕ ΠΗΡΕ ΤΟ ΦΙΛΙ,
ΓΥΝΑΙΚΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 21:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ, ορθά ομίλησες και θα πρόσθετα: ...εξ ου και ατέρμονον!

simori, όλα εδώ μέσα είναι και σιγά-σιγά φανερώνονται...


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rivaldinho
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 00:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rivaldinho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(ΜΗΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΥ) / ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ =
(40+8+20+70+200 + 80+5+100+10+500+5+100+5+10+1+200 + 20+400+20+30+70+400) / 4+10+1+40+5+300+100+70+200 =
2294 / 730 = 3,142465753... =(περίπου)π

Καλό, ε;

®ivΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 02:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες, Rivaldinho! Όχι απλά "καλό", μια χαρά...!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rivaldinho
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 21:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rivaldinho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά, Zadok. Μη με βλέπεις έτσι, νέο μέλος, παρακολουθώ το esoterica πολύ καιρό, αλλά μιλάω λίγο. Κατά βάθος είμαι ένα παλιο-μέλος...
Anyway, το "π" είναι πραγματικά μια καλή ταινία. Αξίζει τον κόπο και τον χρόνο που θα διαθέσει κανείς για να την δει.
Το "π" κρύβει έτσι κι αλλιώς τόσα πολλά μυστήρια. Άνθρωποι αφιέρωσαν τη ζωή τους γι αυτό, έζησαν μόνο και μόνο για να το προσδιορίσουν με τη μέγιστη ακρίβεια. Ακόμη και σήμερα προσπαθούν να βρούν ακόμη περισσότερα δεκαδικά ψηφία.
Μια (ομολογουμένως θεότρελη) θεωρία υποστηρίζει ότι από ένα σημείο και μετά τα δεκαδικά ψηφία του π παρουσιάζουν μια εξαιρετική αρμονία (είναι μόνο το 0 και το 1)και αν αποκρυπτογραφούσαμε σωστά αυτό το μέρος θα βλέπαμε ότι αποτελεί ένα μήνυμα (απο τον Θεό ίσως?).

®ivΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 13:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και όλες...

Να ρωτήσω κάτι;; Είναι η ιδέα μου, ή υπάρχει και σε βιβλίο;; Αν ναι, ποιός ήταν ο συγγραφέας;;

-------------
ΤΟΛΜΗΣΤΕ!!!! ΣΕ ΟΛΑ!!!

-Αν χάσετε θα έχετε πάρει ένα ωραίο μάθημα.
-Αν νικήσετε θα έχετε την χαρά την νίκης (ίσως της πρωτοπορίας).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1132813
Maintained by Digital Alchemy