ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η αχαλίνωτη φαντασία, το ανεξήγητο και το παράξενο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 12:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Ρίξετ μια ματιά στο παρακάτω topic του esoterica http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1747&whichpage=6&ARCHIVE=

Νομίζω ότι αξίζει και σχετίζεται ΑΜΕΣΑ με το τι "παράξενο" περιμένουμε να βρούμε και τι τελικά βρίσκουμε...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 16:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω ότι αξίζει και σχετίζεται ΑΜΕΣΑ με το τι "παράξενο" περιμένουμε να βρούμε και τι τελικά βρίσκουμε...

Εντάξει, μια άποψη είναι, αλλά "παραμυθάδες" όσοι πιστεύουν οτι με τη Σπηλαιολογία φτάνουν στα όριά τους ?
Λίγο απόλυτο δεν είναι αυτό ?

Αυτοί που ασχολούνται με τη Σπηλαιολογία ασχολούνται με τα σπήλαια. Σε όσους αρέσει, υπάρχει και το Μπάντζι-Τζάμπινγκ ...

Πάντως, εγώ θα ονόμαζα "παραμυθάδες" κάποιους, που βλέπουν π.χ. σε ένα παράθυρο πρός τα έξω μια στοά που κατοικούν παράξενα πλάσματα.
Αυτό είναι παραμύθι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAX - X5
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 16:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX - X5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι παθαινεις βρε παιδι μου αν νιωθεις 5 πραγματα παραπανω απο τον μεσο ορο....ουφφφφφ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 17:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακέ μου Vril,

H κοπέλα λογοτεχνική αδεία το έγραψε το "παραμυθάδες"!!! Από την απο δώ πλευρά είναι!!! Γράφει και Λογοτεχνικά κείμενα για πιαδιά... Το "παραμυθάδες" μαλλον είναι "αυτοί που διηγούνται", όχι οι ψεύτες αναγκαστικά... Άσε που έχει σαπίσει σε σπήλαια, καθότι παλαιό μέλος του ΣΠΕΛΕΟ. Θα την γνωρίσεις σίγουρα στην επόμενη σπηλαιολογική συνάντηση... Πληροφοριακά το "σχόλιο" είναι από το forum της ΣΟΕ, στο topic "σπηλαιολογία" ( http://www.fhs.gr/gr/forum/viewtopic.php?t=52&start=0 ).

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

ΥΓ. Η αποστολή πώς πήγε; Δροσιστήκατε; δροσιστήκατε; Έμαθα πως χτυπήσατε μάλιστα και υπερωρίες στην "έσω γη"... Αντε, με το καλό, σύντομα και bivouac...

Edited by - dim.kar on 06/06/2005 17:21:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAX - X5
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 17:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX - X5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αλλαζουμε το θεμα? Να το κανουμε "οι σπηλαιολογοι και οι υπαρξιακες τους ανησυχιες"? Ελεος τι ψαχνετε επιτελους εκει κατω?
Εδω στο ειμαστε στο forum του παραξενου...οχι στο national geographic!!!! Λοιπον με το φερμουαρ τι εγινε διαολε? Ηταν σημαδι τελικα ναι η οχι???
(Βαρατε αλυπητα ειμαι επιστημονας και εγω!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 18:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

με το φερμουαρ τι εγινε διαολε? Ηταν σημαδι τελικα ναι η οχι???

Υπενθυμίζω, οτι το "παράδειγμα" του φερμουάρ ήταν υποθετικό.

Υπενθυμίζω επίσεις, οτι είμαι τεχνοκράτης, επιστήμονας ή όποιον άλλο "χλευαστικό" όρο θέλετε, αλλά δεν πιστεύω στα παραφυσικά.

Υπενθυμίζω επίσεις, οτι δέχομαι ΑΛΛΟΙ να έχουν άλλες απόψεις, αλλά δεν δέχομαι ΕΓΩ να "βλέπω" σε τέτοιου είδους "συμβάντα" μηνύματα ή αμφιμονοσήμαντη επικοινωνία από "οντόντητες".

Επισημαίνω οτι οι θέσεις μου δεν είναι πάντα πάγιες, άρα και δεν θεωρώ τον εαυτό μου απόλυτο, ούτε τύπο "ιεροεξεταστή" (στην πυρά οι αιρετικοί).

Προχθές μου δόθηκε η ευκαιρία, ίσως για πρώτη φορά να νοιώσω την εμπειρία του απόλυτου σκοταδιού κάπου εκατό μέτρα κάτω από τη Γή. Σβήνοντας το φακό σε τέτοιο βάθος, πέρα από το "πλίκ" που κάνει η σταγόνα του σταλακτήτη, δεν αντιλαμβανόμουν ΤΙΠΟΤΕ άλλο. Είτε είχα τα μάτια ανοιχτά ή κλειστά, το ίδιο ήταν.
Δεν φοβήθηκα, δεν πανικοβλήθηκα, δεν ένοιωσα άβολα. Ήταν μια τρομερά δυνατή εμπειρεία, βλέπω πόσο μικρός είναι ο άνθρωπος απέναντι στη Φύση, αλλά θεοποίηση της Φύσης μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ. Η Φύση έιναι το σύνολο και εμείς οι όρθοι πρώην πίθηκοι είμαστε μέρος της ολότητας.

Μπορεί το σπήλαιο να μην μας χρειάστηκε ΕΜΑΣ για να δημιουργηθεί, η επίσκεψή ΜΑΣ όμως του δίνει άλλες διαστάσεις. (Και όχι μόνο στο χαρτί)

Δεν νομίζω οτι κάναμε και το τόπικ National Geographic. Δεν είναι μια απλή ... διήγηση και ταξειδιωτική εμπειρεία αυτό που καταγράφουμε εδώ. Εδώ είναι το ... λαγκάδι, στρίψαμε στο δέντρο και είδαμε τον αίλουρο, να ορίστε και η φωτογραφία που δείχνει την ουρά του που χάνεται στο δάσος.

Στο επάγγελμα είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Έμαθα να ψάχνω και να ερμηνεύω ένα τμήμα της Φύσης που ασχολείται με την κίνηση των ηλεκτρικών φορτίων και την τεχνολογική αξιοποίηση αυτού του φαινομένου.
Στην Σπηλαιολογία έμαθα να ασχολούμαι με την κίνηση του νερού, τα αποτελέσματα της κίνησης αυτής και τεχνικούς τρόπους προσέγγισης αυτού του αποτελέσματος, κοινώς "τεχνική μονού σχοινιού" και κατάβαση στο Σπήλαιο.

Το κοινό πάντως και στα δύο είναι η διάθεση ... εξερεύνησης και αποτύπωσης των αποτελεσμάτων.

Ο συσχετισμός με το "ανεξήγητο" είναι, οτι όσο μαθαίνει κάποιος και επεκτείνει τις ικανότητες, γνώσεις και δυνατότητές του, τόσο ΛΙΓΟΤΕΡΑ του φαίνονται ... ανεξήγητα.

Ο Γκρρρ-Γκρρρρ που είχε μπεί πρίν 40.000 χρόνια στο ίδια σπήλαιο, έτσι και με αντίκρυζε, ελλείψη άλλου τρόπου ερμηνείας και αποδοχής του φαινομένου, ότι στέκεται μπροστά του ... ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣ με τη φωτιά πάνω στο κεφάλι και την μπλέ προβιά, θα το ερμήνευε σαν ΠΑΡΑΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ και ΘΕΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ.

Εμείς σήμερα, με τις γνώσεις που έχουμε, ξέρουμε οτι η θεϊκή οντότητα είναι ο κακός Βρίλ ντυμένος Σπηλαιολόγος.
(δηλ. παραμένει η ιδιότητα "θεϊκή οντότητα" ώς έχει )

Επειδή ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ο Γκρρρ-Γκρρρ και ούτε σκέφτομαι σαν αυτόν, αντιλαμβάνομαι και ερμηνεύω όπως είπα πιο πάνω.

Φοβάμαι οτι φτάσαμε και στον πάτο των πραγμάτων, γιατί δεν αναλύθηκε η απομυθοποίηση των "παράξενων και ανεξήγητων εμπειρειών" όπως θα ήθελε ο δημιουργός του τόπικ.

Καλές οι παράξενες και ανεξήγητες εμπειρείες του καθενός, σίγουρα οι περισσότερες είναι δημιούργημα και παραμυθοπλαστικής προδιάθεσης, αλλά και οι άλες, αυτές που προέρχονται από ανθρώπους, που καλοπροαίρετα αφηγούνται την εμπειρία τους, ελλείψει κάθε αντικειμενικής απόδειξης του πραγματικού του συμβάντος, εγώ θα δεχτώ την μαρτυρία, αλλά θα το κατατάξω στις "προσωπικές και υποκειμενικές αντιλήψεις" και θα το αφήσω εκεί.

Σας ευχαριστώ για το ήθος και το περιεχόμενο της συζήτησης.

Βρίλ - όβερ και άουτ.

Χσσσσσσσσσσσσσ
(Λευκός θόρυβος, τυχαία και ποσοτικά ισοκατανομημένη ενέργεια στο συνολικό εύρος των συχνοτήτων της, που υπάρχει στη Φύση, συνεπώς και στα λεγόμενα Ερτζιανά κύμματα και ουδεμία σχέση έχουν με πύλες σε παράλληλους κόσμους και άλλα τέτοια, που με κάνει να αμφιβάλλω ότι πέρασ η Εποχή των Γκρρρ-Γκρρρρ)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε Vril, θα σε στείλω μια βόλτα προς Πεντέλη-Κηφισιά να δεις την Αννούλα με τα γυάλινα μάτια να πειστείς!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 22:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασε που μπορεί να πάρεις τον ηλεκτρικό για Αττική και να δείς βρυκόλακα (χιουμορ κάνω για να μην παρεξηγούμε).

Ωστόσο αγαπητέ μου Βριλ θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Αν σε κάποια από τις περιηγήσεις σου όντας μόνος σε κάποιο βουνό, λίμνη, χαράδρα ή ότιδήποτε δεις ξαφνικά μπροστά σου ένα ον, ας πούμε για να είμαστε και μέσα σαν τον Πάνα ολοζώντανο να σε κοιτάει στα 3 μέτρα τί θα πιστέψεις?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 22:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

κακος βριλ:

Χσσσσσσσσσσσσσ
(Λευκός θόρυβος, τυχαία και ποσοτικά ισοκατανομημένη ενέργεια στο συνολικό εύρος των συχνοτήτων της, που υπάρχει στη Φύση, συνεπώς και στα λεγόμενα Ερτζιανά κύμματα και ουδεμία σχέση έχουν με πύλες σε παράλληλους κόσμους και άλλα τέτοια, που με κάνει να αμφιβάλλω ότι πέρασ η Εποχή των Γκρρρ-Γκρρρρ)


τι τον ηθελες τον λευκο θορυβο ορε λησταρχε?


για να τσιμπησω παλι?

εχεις ακουστα για τα πειραματα του πανεπιστημιου του Πρινσετον που καταγραφουν τις εξαρσεις της ψυχικης ενεργειας της ανθρωποτητας μεσω του λευκου θορυβου?

για ψαξτο...

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 17:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
JBG

quote:

εχεις ακουστα για τα πειραματα του πανεπιστημιου του Πρινσετον που καταγραφουν τις εξαρσεις της ψυχικης ενεργειας της ανθρωποτητας μεσω του λευκου θορυβου?

για ψαξτο...


θυμάσαι που το ξανακουβεντιάσαμε ? θυμάσαι που σου είχα πεί οτι τα αποτελέσματά τους είναι στην καλύτερη περίπτωση συζητίσιμα και σίγουρα
οχι πειστικά.

Μεταφέρω εδώ το σχετικό μου post.

Διάβασα για το Global Conciusness Project (GCP). Απο ότι κατάλαβα
το "σήμα" που μετράνε είναι μια μεταβολή (fluctuation) μέσα στο θόρυβο τών τυχαίων αριθμών που παράγουν κάποιες ηλεκτρονικές συσκευές. Μια έντονη μεταβολή μερικές φορές συμπίπτει με κάποιο μεγάλο παγκόσμιο γεγονός που τραβάει την προσοχή πολλών ανθρώπων. Το συμπέρασμα είναι οτι η συγχρονισμένη προσοχή πολλών ανθρώπων σε ένα συγκεκριμένο θέμα επηρρεάζει με κάποιο τρόπο τα μηχανάκια που παράγουν τυχαίους αριθμούς. (Βεβαια θα μπορούσε να είναι και το ανάποδο. Οτι τα μηχανάκια ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ τα παγκόσμια γεγονότα αλλα αυτό ακουγεται τρελό)


Ο σκεπτικιστής μέσα μου μουρμουρίζει "Οι μάγκες βλέπουν τη μεταβολή , ψάχνουν τις ειδήσεις, και συσχετίζουν τη μεταβολή με την είδηση. Αν δεν δουν είδηση, περιμένουν μέχρι να δούν είδηση και το λένε πρόβλεψη". Ας τον αφήσουμε για λίγο να μουρμουρίζει και ας υιοθετήσουμε μια πιο "ανοιχτόμυαλη" προσέγγιση.

Ο ερευνητής μέσα μου θέλει να το πιστέψει αλλά δεν είναι ικανοποιημένος. Οι παγίδες που έχει το είδος της έρευνας που κάνουν είναι οι εξής. (Και ΠΑΝΤΑ ο ερευνητής πρέπει να είναι επιφυλακτικός, αλλιώς δεν είναι ερευνητής αλλα "Κατερίνα με σκισμένο μπλουζάκι" σωστά ?)

1) Πολλά, ΠΑΡΑ πολλά δεδομένα. Οταν έχεις πάρα πολλά δεδομένα,
μπορείς να τα ανακατεύεις οσο θέλεις μέχρι να βγάλεις αυτό που θέλεις. (Κλασσικό κόλπο, γίνεται και στη mainstream science).

2) Αδυναμία επανάληψης του φαινομένου. ΔΕΝ μπορείς να ΞΑΝΑρίξεις αεροπλάνα στο WΤC για να δείς αν θα ξαναφανεί η ίδια μεταβολή. Οσο για να ξαναπάρει η Ελλάδα το ευρωπαικό... ασε καλύτερα. (Το ίδιο ισχεί και για το Big Bang και γι'αυτό στα συνέδρια κοσμολογίας υπάρχουν 800 διαφορετικες απόψεις για επιμέρους ζητήματα της θεωρίας)

3) Αυτό που μετριέται είναι ένα μικρό σήμα μέσα στο θόρυβο. Αν δεν ενισχυθεί αυτό το σήμα ωστέ να είναι πολύ μεγαλύτερο απο το θόρυβο πάντα υπάρχει η υποψία οτι μπορεί και να μήν είναι σήμα.

4) ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥΣ. Αυτό νομίζω οτι είναι και η μεγαλύτερη αδυναμία. Υπάρχουν παγκοσμια ή έστω συλλογικά γεγονότα που συμβαίνουν κάθε μέρα βδομάδα, κάθε μήνα, κάθε χρόνο, καθε 4 χρόνια. π.χ,
Κάθε παρασκευή απόγευμα ολοι οι εργαζόμενοι είναι χαρούμενοι που έρχεται σαββατοκύριακο.
Κάθε δευτέρα πρωί όλοι οι εργαζόμενοι έχουν μούτρα μέχρι το πάτωμα.
Κάθε κυριακή προσεύχονται στην εκκλησία, ή πάνε στο γήπεδο.
Κάθε χρόνο γιορτάζουν την πρωτοχρονιά, το πάσχα, και τα χριστούγεννα.
Καθε 14 Φεβρουαρίου συμπεριφέρονται σαν χαζοχαρούμενοι

Ολες αυτές οι περιοδικές ανθρώπινες δραστηριότητες, που προσελκύουν την προσοχή πολλών ανθρώπων θα έπρεπε να καταγραφούν σαν περιοδικές "εξάρσεις" στο σήμα που μετράει το GCP. Δυστυχώς ΚΑΜΙΑ περιοδικότητα δεν έχει αναφερθεί στο σήμα τους, αν και τα περιοδικά σήματα είναι και τα πιο ευκολα να ανιχνευτούν μέσα στο θόρυβο.

Οι ερευνητές του GCP δεν είναι χαζοί. Ολες αυτές τις αδυναμίες (και πολλές ακόμα που δεν σκέφτηκα) τις γνωρίζουν.
Στο επισημο site του GCP που μου παρέθεσες οι ίδιοι οι ερευνητές φαίνονται αισιόδοξοι αλλά μετράνε τα λόγια τους, και καλά κάνουν (και για την αισιοδοξία και για την μετριοπάθεια).

Ε, σε άλλα site που είναι λιγότερο επιστημονικά προσανατολισμένα, παίρνουν την τρίχα και την κάνουν τριχιά. Το φαινόμενο είναι γνωστό και ώς "Φαινόμενο Davelis-Cave" και το γνωρίζεις καλύτερα απο εμένα


Θα παρακολοθθώ με ενδιαφέρον το GCP αλλα οι ελπίδες μου είναι μικρές Jonnie.


Angelos.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 00:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Angelos:

JBG

θυμάσαι που το ξανακουβεντιάσαμε ? θυμάσαι που σου είχα πεί οτι τα αποτελέσματά τους είναι στην καλύτερη περίπτωση συζητίσιμα και σίγουρα οχι πειστικά.



φιλε μου Αγγελε, φυσικα και θυμαμαι.

βρηκες το λινκ οπου παρακολουθεις αμεσα τις ενδειξεις απο τα μηχανηματα?


εφαγα ωρες παρακολουθωντας.

συμφωνω οτι η μεγαλυτερη δυσκολια ειναι η συγκριση με τα τοπικα αλλα και τα παγκοσμια γεγονοτα.


αλλα την ερευνα δεν την κανω εγω, την κανουν επιστημονες για λογαριασμο του πανεπιστημιου.

δεν πιστευω οτι εχουν την παραμικρη προθεση να παραπλανησουν γιατι ηδη διακυβευεται η αξιοπιστια τους απεναντι στο επιστημονικο κατεστημενο και μονο που ασχολουνται με αυτο το θεμα.


οι δηλωσεις τους δειχνουν και την συστολη τους...


απο την αλλη, ποιος υποθετεις φιλτατε οτι θα μπορουσε στο μελλον να χρησιμοποιησει καπως το φαινομενο προς οφελος του, ωστε να χρηματοδοτει την τωρινη ερευνα?

σιγουρα οχι ο ιδιωτικος τομεας...

νασαι καλα!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 09:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
JBG

Ειμαι και εγώ επιστημονας και ξέρω οτι ούτε αλάθητοι είμαστε, ουτε
ανοσία στην αυτοπαραπλάνηση έχουμε. Θυμάσαι τι σου είχα πει οτι
είχε πει μια ψυχή για τα διδακτορικά

quote:

απο την αλλη, ποιος υποθετεις φιλτατε οτι θα μπορουσε στο μελλον να χρησιμοποιησει καπως το φαινομενο προς οφελος του, ωστε να χρηματοδοτει την τωρινη ερευνα? σιγουρα οχι ο ιδιωτικος τομεας...

Ασχτο με το θέμα, αλλα στην ιστορία ανέκαθεν ετσι ήταν. Δεν περιμένω στο μελλον να αλλάξει αυτό ειτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο,


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 09:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως διατηρώ επιφυλλάξεις σχετικά με τη σοβαρότητα της μεθόδου.

Όσον αφορά τώρα την τοποθέτηση, οτι είναι επιστήμονες και κάνουν έρευνα για λογαριασμό του τάδε φορέα, σας λέω μόνο το εξής.
Είναι επιστημονικά αποδεκτό να γίνονται πειράματα, όσο "τραβηγμένα" και να ακούγονται, αρκεί το αποτέλεσμά τους να είναι διατυπωμένο με επιστημονικά αποδεκτή γλώσσα.
Ας πουμε λοιπόν, οτι το τάδε πανεπιστήμιο κάνει το εξής πείραμα.

"Στοχαστική μελέτη για την επιτυχία διαστημικών αποστολών και προσεδάφισής τους στον πλανήτη Άρη με ερμηνεία των σχημάτων του κατακαθιού του καφέ στο φλυτζάνι."

Το "λογικά" αναμενόμενο αποτέλεσμα αυτής της "μελέτης" θα ήταν, οτι μετά από μακροχρόνια απασχόληση υψηλόμισθου ερευνητικού προσωπικού, θα βγεί το "αποτέλεσμα", οτι σε 49,99% των περιπτώσεων βρέθηκε συσχετισμός μεταξύ του σχήματος του φλυτζανιού και της επιτυχημένης απόπειρας προσεδάφισης στον Άρη.

Πρίν βροντοφωνάξετε οι καφετζούδες "Εύρηκα" και πριν βγείτε χοροπηδώντας στο δρόμο, θα σας απογοητεύσω -τι να κάνω, κακός είμαι- αλλά το ανακοινωθέν αποτέλεσμα των 49,99% δεν λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Όσοι ξέρετε από στατιστικη, ξέρετε και το γιατί...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 10:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να επιστρέψουμε στην αχαλίνωτη φαντασία, να μιλήσουμε και για ανα άλλο ... πόνημα, οπου ο χρονικογράφος περιγράφει μια γεμάτη ανεξήγητα ανάβαση από το αρχαίο μονοπάτι στη Σπηλιά του Νταβέλη, όπου ο δαιμόνιος ληστής κερνάει ποτά και ανοίγει και το κουτί της Πανδώρας.

Το αρχαίο μονοπάτι είναι αυτό με την μεγάλη ανηφόρα, κάποια σύμβολα στους βράχους, και καταλήγει στη σπηλιά σχεδόν απέναντι στην είσοδο της, στο πλάτωμα του σημερινού δρόμου που περνά μπροστά της.
Στο τέλος του αρχαίου δρόμου κατάβασης μαρμάρων, εξού και η μεγάλη κλίση και σχεδόν ευθύγραμη πορεία που ακολουθούσε στην αρχαιότητα μέχρι την βόρεια πλευρά της Ακρόπολης, φαίνεται και το υπόλοιπο από ένα λιθόστρωτο, που ανάλογος ερυνητής και χρονικογράφος του συγκεκριμένου, το αναφέρει σαν "ο δρόμος που ανακάλυψαν οι Αθηναίοι" (το ανακάλυψαν επειδή σκόνταψαν επάνω του ή το μήπως το έκαναν κάτι άλλο ?, σ.τ.μ.).


Ανεβαίνοντας λοιπόν το αρχαίο μονοπάτι, εν μέσω κτισμάτων, τσιμεντένιων ή από τσιμεντότουβλα, ζαλίστηκε και η Κατερινούλα που αρμόζει σε αυτό το πόνημα. Ζαλίστηκε και οι άλλοι νόμισαν οτι τους έκανε πλάκα. Αντί λοιπόν να ξεραθούν όλοι στο γέλιο από την πλάκα, ο μικρός Ιντιάνα Τζόουνς απλά την άφησε ... πίσω και συνέχισε. Πολύ σοβαρή αντιμετώπιση από ομάδα ... εξερευνητών.
Σοβαρή- ξεσοβαρή, είναι πάντως η ΑΠΟΔΕΙΞΗ οτι στη σπηλιά γίνονται ΠΑΡΑΞΕΝΑ και ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ πράγματα...

Αναρωτιέμαι μόνο, τα τσιμεντένια κτίσματα και τις στάνες, που τις είδαν στο αρχαίο μονοπάτι.

Αλλά ερευνητές είναι αυτοί, εμείς οι άσχετοι καλύτερα να παραμείνουμε στα σπίτια μας.

Και καλά θα κάνουμε να διαβάζουμε τα άρθρα τους, μπάς και ξεστραβωθούμε και λίγο και να μην μιλάμε, όταν δεν βλέπουμε κάτι που μας λένε οι ... ειδικοί.

Μά-ιστα.
Γιές Σέρ !



Edited by - Vril on 08/06/2005 10:52:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 21:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Angelos

Ειμαι και εγώ επιστημονας και ξέρω οτι ούτε αλάθητοι είμαστε, ουτε
ανοσία στην αυτοπαραπλάνηση έχουμε. Θυμάσαι τι σου είχα πει οτι
είχε πει μια ψυχή για τα διδακτορικά



φιλε μου, το βρηκα το λινκ χαρη στον τυχερουλη.

http://noosphere.princeton.edu/access_bottom.html

http://noosphere.princeton.edu/bsktobsrv/ni****h/basketobserver.html#what


http://noosphere.princeton.edu/bsktobsrv/ni****h/basketobserver.html

αποψε παιζει η εθνικη αλλα δεν γνωριζω τα "αυγα" δυστυχως για να το παρακολουθησω ζωντανα και να κρινω μονος...

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 08:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oι σταθμοί 2027 και ο 2052 είναι οι ελληνικοί Johnnie.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 13:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

τυχερουλης:

oι σταθμοί 2027 και ο 2052 είναι οι ελληνικοί Johnnie.



τον 2027 τον ανακαλυψα οτι βρισκεται στην Αθηνα, αλλα στην μεταδοση αμεσου χρονου δεν υπαρχουν οι ενδειξεις του.


το 2052 δεν τον ειχα παρει χαμπαρι.

δειχνει τα στοιχεια του?

ΥΓ. ο ηχος δεν εχει καποιο ενδιαφερον?

τον ακουγα γυρω στην μια ωρα σερι χτες και παρατηρησα οτι δεν με κουρασε.

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 14:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες βράδυ είχε σήμα.
Έγραφε κάτι 270αρια.
Σαν άρρυθμη καρδιά ακούγεται.
Εγώ πάντως θα το παρακολουθήσω για λίγο καιρό από περιέργεια…


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAX - X5
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 16:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX - X5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύντροφε..... vril καλησπέρα (Χαιρεταω εσενα επειδη εισαι οικοδεσποτης...),
Μια που στο γραφειο δεν εχει και πολυ δουλεια καθομαι και χαζευω τα διαφορα θεματα μηπως και ανακαλυψω τιποτα "εξωγηινους" κρυμμενους...
Για ολη αυτη την ιστορια με τις "αστρικες προβολες" και τα "παραγωγα" της τι εχετε να πειτε?? θελω να πω εαν τελικα αυτοσυγκεντρωθω πολυ θα καταφερω επιτελους να βγω απο το σωμα μου, να πεταξω και να βρεθω στο διαμερισμα της απο κατω που ειναι και θεα??!!!
Περιμενω με ενδιαφερον τις αποψεις σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 17:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εαν τελικα αυτοσυγκεντρωθω πολυ θα καταφερω επιτελους να βγω απο το σωμα μου, να πεταξω και να βρεθω στο διαμερισμα της απο κατω που ειναι και θεα??!!!

Κοίταξε, και εγώ μια φορά έστειλα την αστρική προβολή μου να πάει στην Εφορία μια δήλωση...

Μούρθαν οι μαλάκες και μου λέγαν κάτι για "εκπρόθεσμη δήλωση" και "πρόστιμο" και κάτι τέτοιες μαλακίες. Ενώ όλοι ξέρουν οτι η αστρική προβολή μου τα κατάφερε μια χαρά !

Και μετά σου λένε οτι δεν παίρνουν στο δημόσιο ότι ψώνιο βρούν ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAX - X5
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 17:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX - X5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν κατα την διαρκεια της "πτησης" μπει κανενας κακος δαιμονας μεσα μου τι θα κανω???!!! Σε εναν αλλο ετυχε το διαβαζα πριν....Εδω δεν ανεχομαι τον εαυτο μου πολλες φορες, θα καταληξω με παρεα. Α οχι οχι νομιζω οτι ειναι προτιμοτερο αντι για αστρικη προβολη να της την πεσω με πιο παραδοσιακες μεθοδους..
Αυτα και κατω τα χερια απο της δημοσιους υπαλληλους αποτελουν ενα σπουδαιο αλλοθι για ολους εμας που δουλευουμε..(λεμε τωρα..)
Αν παω στην πεντελη, φοραω μαυρα, κανω μια τελετη, θα δω επιτελους ενα φαντασμα εναν εξωγηινο, θα χαλασει το cd στο αυτοκινητο, θα γινω βρυκολακας, θα δω οραματα, κατι επιτελους διαολε!!!!!!??????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 09:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χιουμορ βλέπω, αλλα to the point.

Αμα θελεις να δεις κάτι θα το δείς.


Αυτο διαχωρίζει τον ερευνητή απο τον αλαφροίσκιωτο.
Ο ερευνητής παντα μα ΠΑΝΤΑ ειναι οσο πιο δυσπιστος μπορεί.
(αλλιως δεν είναι ερευνητής αλλα αλαφροισκιωτος, φαντασιοπληκτος,
κ.τ.λ.)

Γιατι "Οταν περιμένεις με ανυπομονησία το φίλο σου χρειάζεται προσοχή για να μην μπερδεύεις τους χτύπους της καρδιάς σου με τον καλπαζμό του αλόγου του".


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 01:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ για τη διαφορά ερευνητή-αλαφροϊσκιωτου.
Επίμένω, όμως, πως κάπου χάνουμε την οπτική που θα μας επιτρέψει να δούμε το θέμα στην πληρότητά του.
Συχνά η αμιγώς σκεπτικιστική λογική αντιμετωπίζει τα φαινόμενα ως πειράματα. Καλό και αποδεκτό, αλλά δεν αγγίζει κατ'ανάγκη την φύση των παράξενων φαινομένων. Αναζητούμε προβλεψιμότητα και επαναληψιμότητα. Θεμιτό. Δεν είναι, όμως, οι μόνες παράμετροι που καθορίζουν ένα φαινόμενο. Βασίζονται στην σχέση αιτίου -αιτιατού (η οποία μπορεί να γίνει απατηλή).
Ψάχνω για παραδείγματα και δεν βρίσκω αυτά που θέλω. Ας είναι. Θα πω αυτά που σκέφτομαι. Μπορείς να αποδείξεις επιστημονικά πως νιώθεις βαθιά φιλία για έναν άνθρωπο; Μπορείς να αποδείξεις πως μόλις ένιωσες ερωτευμένος; Μπορείς να το επαναλάβεις για χάρη πειράματος; Ότι δεν είναι αποδείξιμο ή είναι βαθιά υποκειμενικό δεν υφίσταται;
Από ποιό σημείο και μετά μια απλή σειρά συμπτώσεων γίνεται μια καταιγίδα συγχρονικότητας και πώς μεταφέρεται αυτό σε έναν τρίτο;
Γιατί είναι απαραίτητο να μεταφερθεί; Τι τρανταχτό και ανέκλητο θα αποδειχθεί και θα κατανοηθεί;
Θέλω να καταλήξω πως δεν είναι όλα μετρήσιμα, τουλάχιστον με τα μέτρα που έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε. Μήπως αξίζει να επανεξετάσουμε τα εργαλεία μας; Μήπως οι παραδοσιακά επιστημονικές προσεγγίσεις είναι ανήμπορες να μας λύσουν τα ερωτήματα; (Δεχόμενοι πως είναι καλές για να εντοπίσουν ή να αποκλείσουν πιο... καθημερινές και λογικές εξηγήσεις).

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 04:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψάχνω για παραδείγματα και δεν βρίσκω αυτά που θέλω.

Να ενα απλο παραδειγμα: ο πονος

Δεν μπορει να επιβεβαιωθει αντικειμενικα, δεν υπαρχει πονομετρο!

Αυτο το τοσο συνηθισμενο συμπτωμα παραμενει υποκειμενικο και ενας καχυποπτος γιατρος που δεν μπορει να ανιχνευσει καποια εμμεσα επιβεβαιωτικα σημεια θα λεει ο,τι και ο Βριλ: κυριε ειστε φαντασιοπληκτος, τιποτα δεν επιβεβαιωνει επιστημονικα τον πονοδοντο σας

Edited by - wolfowitz on 12/06/2005 04:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 15:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Δεν μπορει να επιβεβαιωθει αντικειμενικα, δεν υπαρχει πονομετρο!

wolfowitz



σωστος ο ποιητης!

φιλτατε με εξεπληξες ευχαριστα!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 17:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να ενα απλο παραδειγμα: ο πονος

Δεν μπορει να επιβεβαιωθει αντικειμενικα, δεν υπαρχει πονομετρο!



ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 17:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψάχνω για παραδείγματα και δεν βρίσκω αυτά που θέλω.

Να ενα απλο παραδειγμα: ο πονος

Δεν μπορει να επιβεβαιωθει αντικειμενικα, δεν υπαρχει πονομετρο!

Αυτο το τοσο συνηθισμενο συμπτωμα παραμενει υποκειμενικο και ενας καχυποπτος γιατρος που δεν μπορει να ανιχνευσει καποια εμμεσα επιβεβαιωτικα σημεια θα λεει ο,τι και ο Βριλ: κυριε ειστε φαντασιοπληκτος, τιποτα δεν επιβεβαιωνει επιστημονικα τον πονοδοντο σας

Edited by - wolfowitz on 12/06/2005 04:21:30


Και όμως κάνεις λάθος.

Ο πόνος είναι ένα σήμα του οργανισμού πρός τον εγκέφαλο, για να αντιδράσει. Σημαίνει κάποια βλάβη ή ζημιά στον οργανισμό.

Πονόμετρο ?
Και όμως ο πόνος μπορεί να μετρηθεί, και χωρίς ειδικό όργανο. Ο ίδιος ο οργανισμός αντιδρά στον πόνο, με συσπάσεις, με φωνή, ακόμα και με σπασμούς. Ο πόνος είναι ανυπόφορος, ακριβώς επειδή από μόνος του δεν μπορεί να τον καταστλάξεις. Πρέπει να χορηγήσεις αναλγητικό, ναρκωτικό ή κάτι τέτοιο.

Παρόλα αυτά, ο πόνος μπορεί να "μετρηθεί" και με τεχνικά μέσα, μετρώντας π.χ. τις δραστηριώτητες του εγκεφάλου. Τα σήματα του εγκεφάλου είναι ηλεκτρικά, οπότε με κατάλληλα όργανα (όχι όμως "πονόμετρα") φαίνονται οι δραστηριώτητες και τα σήματα του εγκεφάλου.

Τώρα, ο πονόδοντος ξέρουμε πολύ καλά οτι γίνεται αντιληπτός από τον πόνο που δημιουργεί η ίδια η βλάβη στο δόντι. Ο έμπειρος οδοντίατρος μπορεί να δεί την αιτία του πονόδοντου (τρύπα, σάπισμα, απόστημα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο) και να αποφανθεί για το μέγεθος της ζημιάς και τον πόνο που προκαλεί.

Αυτό με το "φαντασιόπληκτος" δεν το κατάλαβα και πιθανών να μην το καταλαβατε και εσείς που σπεύσατε να συμφωνήσετε, παρορμόμενοι από το "πονόμετρο" και χωρίς να δείτε σφαιρικά το πράγμα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 19:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Επιτρέψτε μου να συμφωνήσω με τον Vril. Και να αναφέρω ένα παράδειγμα: πώς γίνονται οι διαγνώσεις σε νεογέννητα παιδιά; Έχω προσωπικη εμπειρία.Λόγω του ότι και τα δύο μου παιδιά πέρασαν από θερμοκοιτίδα, είχα την ευκαιρία να ακούσω τους νεογνολόγους για τον τρόπο που εκτιμούσαν το εάν πονούσε ένα νεογνό ή όχι (δυσφορία, συριγμούς, κλάμα κλπ κλπ). Κάπως έπρεπε να ξέρουν εάν ένα νεογνό είναι άρρωστο ή όχι και αν πονάει ή όχι. Φυσικά ένας παιδίατρος ή νοεγνολόγος θα μας εξηγούσε καλύτερα... Και χωρίς ανάγκη εγκεφαλογράφου φίλε Vril!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 20:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τους νεογνολόγους για τον τρόπο που εκτιμούσαν το εάν πονούσε ένα νεογνό ή όχι (δυσφορία, συριγμούς, κλάμα κλπ κλπ).

Εκτιμούν αγαπητε μου δεν αποδεικνυουν.

Δεν υπαρχει τροπος να μετρησεις αντικειμενικα την υπαρξη του πονου, την ενταση του, την εντοπιση του, κλπ οπως ας πουμε μετρας τον πυρετο η την πιεση

το κλαμα του μωρου συνοδευει τον πονο, δεν δειχνει πονο, πχ μπορει να ζεσταινεται η να κρυωνει!

(ανεφερα πρωτος: εμμεσα επιβεβαιωτικα σημεια)

Edited by - wolfowitz on 13/06/2005 20:56:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 21:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο έμπειρος οδοντίατρος μπορεί να δεί την αιτία του πονόδοντου (τρύπα, σάπισμα, απόστημα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο) και να αποφανθεί για το μέγεθος της ζημιάς και τον πόνο που προκαλεί.

Βριλ, ο οδοντογιατρος βλεπει την πιθανη αιτια του πονου και αποφαινεται... Τον πονο δεν τον βλεπει.

Αν εγω ισχυριζομαι πως εχω φοβερο πονοδοντο και δεν βρισκει κανενα χαλασμενο δοντι, δε μπορει να αποδειξει πως ποναω η πως υποκρινομαι η το οτιδηποτε.

Λογικα συμπερασματα μπορουν να βγουν οχι ομως αποδειξεις.

Και αυτο σημαινει πως την "μαρτυρια" δεν μπορεις να την ζυγισεις οπως προσπαθεις.

Αν γινοταν αυτο η δουλεια των δικαστων θα γινοταν εξαιρετικα ευκολη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy