ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Η Βασίλισσα των Καταραμένων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Lestat
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2002, 01:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lestat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά είναι ένα απο τα βαμπιρίστικα θρίλερ που δεν με άφησε ανεπηρέαστο...πιστεύω οτι λίγο πολύ όλοι το έχουμε δει...όσοι fan της ταινίας...προσέλθετε! Και για όσους θέλουν μια περίληψη ας διαβάσουν παρακάτω...: Βασικά η ταινία βασίζεται στα 3 βιβλία, best-seller, της Anne Rice με τίτλο "The Vampire's Chronicles"...το πρώτο που είδαμε να μεταφέρεται στον κινηματογράφο ήταν το "Συνέντευξη με έναν βρυκόλακα" το επόμενο είναι η "Βασίλισσα των Καταραμένων". Το κύριο θέμα της ταινίας είναι το ξύπνημα της αρχαίας βασίλισσας όλων των βρυκολάκων - καταραμένων του πλανήτη με το ονομα Akasha (Aaliyah), λόγω του οτι αισθάνθηκε την μουσική επιρροή που ασκούσε ο βρυκόλακας Lestat De Lioncourt (Stuart Townsent), ο οποίος έπαιζε και στο προηγούμενο μέρος. Τώρα ο Lestat έχει ξυπνήσει μετά απο 200 χρόνια και θέλει να κερδίσει τον κόσμο μέσα απο τον χώρο της μουσικής αλλά και να του αποκαλύψει την μυστική του ταυτότητα, ως βαμπίρ δηλαδή. Αυτό δεν εκλαμβάνεται καλά απο ορισμένα βαμπίρ και έτσι θέλουν να τον βγάλουν απο τη μέση. Αλλά δεν έχει την ίδια γνώμη και η Βασίλισσα Akasha που ξυπνάει μετά απο πολλούς αιώνες. Και έτσι με αφορμή αυτό η Βασίλισσα ξυπνά, πηγαίνει με το μέρος του Lestat και ζητάει μόνο ένα πράγμα...να φέρει την απόλυτη κόλαση στη Γη.
Μετά χαράς θα δεχτώ τα e-mail σας ή τις απαντήσεις ας για να μάθω τα σχόλια σας ή αν έχετε να προσθέσετε εσείς κάτι παραπάνω πάνω στην ταινία αυτή.


Isaakidis Nicolas

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2002, 00:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,
ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ.
ΑΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ?ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΤΑ ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΜΟΥ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΣΑΝ ΑΠΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΜΟΔΑΣ ΜΕ ΤΗ ΓΟΤΘΙΚΗ ΣΚΗΝΗ Σ'ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ,ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΩΣΗ ΤΗΣ.ΟΜΩΣ...
ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΝΟΙΩΣΑ ΠΩΣ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ-ΕΙΧΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΙ+ΜΕ ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΣΕ ΑΚΟΜΑ +ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΑ ΔΩΜΑΤΙΟ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΑΠ'ΑΥΤΟ!
ΣΑΝ ΣΤΟΡΙ ,ΚΑΠΩΣ ΠΑΙΔΑΡΙΩΔΕΣ-Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΗΤΑΝ ΚΟΥΚΛΟΣ ,ΑΛΛΑ ΘΥΜΙΖΕ
"ΚΟΡΑΚΙ" .
ΑΥΤΑ!
ΕΥΧΕΣ ,ΑΤΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 03:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ayth thn tainia,thn eida 6 fores sto cinema!!
Katarxhn eixe poly wraio mousiko fonto (exw kai to soundtrack),pou tairiaze apolyta me to yfos tou ergou,alla kai me to pws kapoios mporei poly eykola na eisxwrhsei mesa sthn zwh mas,mesw tou xwrou tou theamatos kai ths mousikhs (etsi opws exoun ginei simera ta pragmata..)
Gi ayto kai i katallhlh mousikh gia to ergo ayto,htan h "metal",afou mesw ths mousikhs ayths,mporeis na metafereis opoiodipote minima sou,kserontas to mono ligoi-fan ths mousikhs ayths.
Kata ta alla,htan mia arketa kalh tainia,pou den exei omws tpt simantiko na dwsei


Filia

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 03:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
auti i tainia pisteuo oti pernouse to minima pou pernaei oloi oi megaloi tis istorias kanei oti goustareis kai opos to goustareis spase to dedomena proxora se kainourgia pragmata kai min fobitheis gia tipota........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 15:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 14:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας .

Αυτη η ταινια εχει βγει με αυτο τον τιτλο στα βιντεοκλαμπς?
Εχει βγει σε βιντεο η σε DVD?

Καλη εβδομαδα σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 15:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια αγαπητό μου ξωτικούλι έχει κυκλοφορήσει τουλάχιστον σε DVD

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 15:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω βασικα για βιντεο ενδιαφερομαι,αλλα υποθετω για να εχει βγει σε DVD θα εχει βγει και σε βιντεο ε?.
Με τον ιδιο τιτλο ομως?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 20:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντάζομαι πως ότι κυκλοφορεί σε DVD βγαίνει και σε Βιντεοκασσέτα.
Η ταινία στα Ελληνικά λέγεται Η Βασίλισσα των Καταραμένων.
Ελπίζω να την βρείς σε Βίντεο καθώς τελευταία παρατηρείται το φαινόμενο μικρά βίντεοκλαμπ να μην αγοράζουν κασσέτες παρα μόνο DVD.
Πιστεύω όμως σε ένα μεγάλο ή αλυσίδα βιντεοκλάμπ να βρείς αυτό που ζητάς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 21:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 10:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμπαθητική ταινία με πάρα πολύ ωραία κουστούμια και κάποια καλά σκηνικά, και με πολύ ωραίες παρουσίες! Με ενόχλησε όμως η προσπάθεια να φανεί το γοτθικό στοιχείο μέσα στην σύγχρονη εποχή, δεν μου φάνηκε επιτυχημένο! Και η υπόθεση δεν είχε κάτι το πρωτότυπο και ήταν καπως παιδική!Κάμία σχέση με το "Συνέντευξη με έναν βρικόλακα" το οποίο ήταν κλάσεις ανώτερο από όλες τις απόψεις!!!

Και μία πληροφορία σχετικά με την ηθοποιό που υποδύεται την βασιλισσα των καταραμένων: Όνομα δεν θυμάμε, πρώην μοντέλο, μόλις 18-20 ετών, και ήταν η τελευταία ταινια που γύρισε, αν όχι και η πρώτη, γιατί πέθανε λίγο μετά!

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 12:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AALIYAH (Αλάια) λεγόταν η ηθοποιός (το γράφει και η αφίσα) η οποία ήταν τραγουδίστρια αν θυμάμαι καλά και σκοτώθηκε σε αεροπορικό δυστύχημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 23:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ειδα και γω φιλοι μου και εχω να πω οτι σε καμια περιπτωση το εργο δεν πλησιαζει το "Συνέντευξη με έναν βρυκόλακα" παντως τα κουστουμια ηταν αρκετα καλα.

dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2003, 07:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Omega σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση... ( Το εννοώ!!! )
Όχι πως χάθηκε ο κόσμος αλλά απλά γιατί δεν μου αρέσει η παραπληροφόρηση!!!!

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 10:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι fan της Anne Rice και έχω διαβάσει τα περισσότερα βιβλία της. Τα Vampire Chronicles τα έχω διαβάσει όλα. Η ταινία η Βασίλισσα των Καταραμένων με απογοήτευσε πολύ. Δεν έχει καμία σχέση με το πνεύμα των βιβλίων και γενικώς είναι ένας αχταρμάς από το 2ο και 3ο βιβλίο (The Vampire Lestat, The Queen of the Damned) με άπειρες ανακρίβειες όπου τελικά αλλοιώνουν και την ιστορία και το νόημα. Επίσης το παραέκανε με το splatter. Αντιθέτως το Interview with a Vampire είναι συνεπέστατο ως προς το ύφος και το νόημα του βιβλίου. Επίσης η διανομή των ρόλων είναι καταπληκτική (με μία μικρή ένσταση ως προς τον Antonio Banderas ως Armand). Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο Lestat από τον Tom Cruise. Απέδωσε τέλεια την ιδέα της συγγραφέως για τον ήρωα.
Βέβαια αν δεις το Queen of the Damned χωρίς να έχεις ιδέα για τα βιβλία και την εξετάσεις μεμονωμένα ως ταινία βαμπίρ χωρίς τον προυπάρχοντα μύθο είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Απλά δεν ικανοποιεί τους fan των βιβλίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 01:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω παντως προτιμησα 1000 φορες την μεγαλοπρεπη και μυστηριωδη ατμοσφαιρα του Συνεντευξη με ενα Βρυκολακα που σου θυμιζε καθαρα ιστοριες με Βρυκολακες, παρα το Βασιλισσα των Καταραμενων που μου φανηκε πολυ ψευτικο. Παντως σαν σεναριο το δευτερο ηταν αρκετα καλο. Αλήθεια προκειται να βγει και συνεχεια στον κινηματογραφο για τι αν καταλαβα καλα οι ταινιες βασιστηκαν σε 3 βιβλια και μεχρι τωρα εχουν βγει 2 ταινιες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 21:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dr. Doom,

Δεν νομίζω να βγει κι άλλη συνέχεια στον κινηματογράφο γιατί τα βιβλία είναι πάρα πολλά. Επίσης απορώ πως βγήκε το Queen of the Damned γιατί η Anne Rice για το Interview with a Vampire έκανε 20 χρόνια να δώσει το τελικό ΟΚ.

Τα βιβλία των Vampire Chronicles είναι τα εξής :
Interview with a Vampire
The Vampire Lestat
The Queen of the Damned
The tale of the body thief
Memnoch the Devil
Pandora
The Vampire Armand
Merrick
Blood and Gold (or the story of Marius)

Ωραία θα ήταν να γινόταν κάποια μίνι σειρά ώστε να περιέχει πολλές λεπτομέρειες από τα βιβλία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 22:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είδα ξανά μετά από πολλά χρόνια. Θυμάμαι ότι όταν το παρακολούθησα πρώτη φορά στον κινηματογράφο δεν με είχε εντυπωσιάσει αλλά τουλάχιστον το βρήκα διασκεδαστικό και ψιλοευχάριστο σαν φιλμ.

Είχα την απορία λοιπόν να δω αν θα ξανάνιωθα το ίδιο feeling, δηλαδή μιας απλά συμπαθητικής μουσικής ταινίας vampire/gothic/horror θεματολογίας που βλέπεται ευχάριστα. Δυστυχώς στο μεγαλύτερο μέρος της έπιασα τον εαυτό μου να βαριέται και γενικότερα απογοητεύτικα από το όλο θέαμα. Πολύ μέτριες και οι ερμηνείες.

Δυστυχώς ο χρόνος άφησε τα σημάδια πάνω του...

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 17/12/2011 22:04:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy