ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ανατολικη ιατρικη με πεπλο φιλοσοφιας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 12:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα μια εντυπωσιακη εμπειρια απο ενα γνωστό που σπουδασε ιατρική στην Κίνα και αυτη ειναι μια αφορμη να ανοιξω αυτο το νεο θεμα...
Εδω και 1,5 χρόνο εχω τρομακτικους πονους στο στηθος και μουδιαζει το δεξι μου χερι, με αυτά τα συμπτωματα πηγα πανκοβλητος στο νοσοκομειο οπου μετα απο καρδιογραφημα, ακτινα και ενα τυπικο ελεγχο μου ειπαν τα κλασσικα "Δεν φαινετε τιποτα, παρε παυσιπονα και περιμενε"
Ο πόνος συνεχιζετε σε σημειο να δακριζω.
Πηγα σε καρδιολογο για να μου φυγει ο φοβος και ευτηχως δεν φανηκε κανενα προβλημα στην καρδια, πραγμα που με ανακουφισε, με χαλαρωσε και μειωσε τον πονο μου λογω της αγωνιας που ειχα.(ενα αλλο θεμα που σκεφτομαι να συζητησουμε καποια αλλη στιγμη)

Για να μην τα πολυλογω καποια μερα, μεσω της μητερας μου, βρεθηκα με αυτον τον γιατρό.Απο μια πρωτη ματιά που με ειδε αρχισε να μου μιλά για εμενα λες και με ηξερε χρονια! Υποψιν οτι ειναι υιος φιλης της μητερας μου και δεν υπηρχε περιπτωση να επωφεληθει οικονομικα απο εμενα ωστε να εχει κανει ερευνα για εμενα οπως επισης δεν ζει εδω αλλα στην κινα και απλα ηρθε για την στρατιωτικη θητεια του.

Αρχισε να με εξεταζει και παρατηρησε οτι το σωμα μου ειναι αρκετα κρυο, πραγμα που νιωθω εδω χρονια. ξεκινησε λοιπον μια φιλοσοφικη συζητηση για το πως βλεπουν οι κινεζοι το σωμα. περιληπτικα καπως ετσι:

Οπως η φυση εχει τα τεσσερα στοιχεια της οπου την κανουν να "λειτουργει" ετσι και το σωμα του ανθρωπου ως μελος της φυσης, "κρυβει" μεσα του αυτα τα 4 στοιχεια που κρατανε τον οργανισμο σε "λειτουργια", πρεπει ομως αυτα τα ειναι σε απολυτη ισοροπια ωστε να "λειτουργει" σωστα. στην δική μου περιπτωση η "Φωτιά" ηταν σε χαμηλα επιπεδα ωστε το σωμα ηταν κρυο λογω του αυξημενου "Αερα" που ειχα μεσα μου.Με την βοηθεια ενος ρολου βοτανων το αναψε σαν τσιγαρο και το τοποθετουσε κοντα στο στερνο στο στομαχι στα ποδια και στις πατουσες.Δυο φορες το εκανε αυτο και απο τοτε το σωμα ειναι ζεστο ειτε κανει ζεστη ειτε κρυο.

οσο αφορα το προβλημα με τον πονο,
ξεκινησε παλι λεγοντας μου πως ενα σπιτι για να στηριχθει χρειαζετε μια κολωνα ετσι και ο ανθρωπος εχει μια κολωνα απ'οπου η καθε κινηση που κανει περνα μεσω αυτης, εαν αυτη η κολωνα εχει καπου προβλημα τοτε παρουσιαζονται παντου παρενεργειες-πονοι.

Η κολωνα ειναι η σπονδυλικη στηλη...

Ετσι απλα και ομορφα, με τα χερια του παρατηρησε οτι ενας απο τους
σπονδυλους εχει βγει απο την θεση του. με διαφορες κινησεις που μου εκανε ενιωσα ενα δυνατο "κρακ" και ως εκ θαυματος ο πονος που με ταλαιπωρουσε για 1,5 χρονο εφυγε σε ενα δευτερολεπτο!

Τοση ταλαιπωρια τοσα χρημματα και η "δυτικη" ιατρικη δεν καταφερε οτι καταφερε η "ανατολικη" μεσα σε ΕΝΑ δευτερολεπτο.

Ακολουθησε μετα μια υπεροχη συζητηση για το συγκεκριμενο θεμα μιας και ο ανθρωπος πραγματικα ηταν σε αλλο "φιλοσοφικο" επιπεδο!
Αναλυσαμε για το πως η δυτικη ιατρικη επικεντρωνετε ωστε να εξαληψει τα συμπτωματα με χημικα παρα στο να πιασει την "ριζα" του νοσηματος.
Παραδεχθηκε ομως στον τομεα της χειρουργικης η δυτικη ιατρικη εχει κανει θαυματα.Μιλησαμε για το πως συμπεριφερετε η φυση αναλογα την εποχη και πως ομοια συμπεριφερετε και το σωμα.
Μιλησαμε για τα βοτανα οπου χρησιμοποιηθηκαν στα αρχαι χρονια και της ελλαδας αλλα και της κινας, και το πως μπορει η φυση να σε βοηθησει στα οποια προβληματα υγειας εχεις.
Γενικα παρατηρησα οτι η ανατολικη ιατρικη ειναι περισσοτερο φιλοσοφια παρα ιατρικη και αυτο με εκανε να νιωσω "διαφορετικα" *

* καταλαβενετε τι λεω... :)
υπηρχαν αλλα πολλα αλλα δεν θελω να μακρυγορω, εσεις ειχατε ποτε μια παρομοια εμπειρια?

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 12:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ενδιαφέροντα αυτά, φίλε Neos,

Δυστυχώς, με την χονδροειδή έννοια που έχουμε δώσει στον "ορθολογισμό" στην Δύση, συχνά καταλήγουμε να νομίζουμε οτι δεν μπορεί να συμβαδίζει με την φιλοσοφία.

Δική μας η απώλεια!

Προσωπικά νομίζω οτι ιδανικό θα ήταν ένα σύτημα που εμπεριείχε ΚΑΙ τα δύο στοιχεια. Εξ άλλου, ΜΟΝΟ στυγνός ορθολογισμός, ή ΜΟΝΟ φιλοσοφική προσσεγγιση στην ιατρική, επόμενο είναι να οδηγήσουν σε ανισορροπία.

Ρίξε και μια ματιά στην ενότητα «ΘΕΡΑΠΕΙΑ», εκεί συζητιούνται τετοια θέματα.

ΜΦΧ

kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 22:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Αγαπητέ Neos
Εαν είναι εύκολο γράψε είτε εδώ,είτε στο προσωπικό μου μαίιλ το όνομα και το τηλ. του γνωστού σου, μια και έχω πρόβλημα δισκοκήλης στη μέση.

Ευχαριστώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy