ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Φαντάσματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
silence2000
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 00:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silence2000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν δύο χρονια εχασα την μικρή μου αδελφή σε αυτοκινητιστικό δυστήχημα.Τοτε ηταν 7 χρονων.Ταράχτηκα παρα πολύ με αυτό το γεγονός που ειχα να κοιμηθω καλα παρα πολυ καιρο.Εδω και λιγες μερες μου συνεβει κατι πολυ περιεργο βλέπω την μικρη μου αδελφή να τρέχει και να παίζει μεσα στο σπιτι ξεγνιαστη χωρις να εχει συμβει τιποτα ακόμα φοραει τα ρουχα που φορουσε την ημερα του ατυχηματος.Οταν της μιλησα αυτη αρχισε να τρεχει..Αυτο δεν γινεται παντα...Πιστευω μερικεσ φορες οτι ειναι της φαντασιας μου.Λετε να ειναι η οχι τελικα...
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 02:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΟΥ.
ΤΟ ΠΟΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ "ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ" ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 20:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα

δεν ξερω πραγματικα να ειναι της φαντασιας σου η οχι,προσπαθησε να ελεγξεις τις ωρες που ερχεται αν αυτες ειναι συγκεκριμενες.
επισης προσπαθησε να βγαλεις φωτογραφια η να της μιλησεις,
ποτε δεν ξερεις.
αν και τις περισσοτερες φορες ειναι το φαινομενο της οφθαλμαπατης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 21:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπαμαι για την απωλεια που εχεις ζηση.Αυτο που σου συμβαινει ειναι λιγο περιεργο 'καπως ανησυχητικο.Δοκιμασε να παρεις καποιο ελαφρυ ηρεμιστικο για να δουμε αν θα συνεχισεις να εχεις αυτη την παραισθηση και βλεπουμε.[Επειδη δεν ξερω την ηλικια σου και αλλο πραγμα ανταποκρινεται σε καποιον μεγαλο και αλλο σε καποιον εφηβο αν ισχυει το δευτερο θεωρω οτι πρεπει να μιλησεις με καποιο μεγαλυτερο].
ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 21:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΘΛΙΒΕΡΟ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΥΤΟ.
ΔΕΝ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΟΥΛΑΣ ΣΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΧΩΡΙΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 23:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχω ΄΄χάσει΄΄ την μητέρα μου και ξέρω τι περνάς. Το πιθανότερο είναι ότι δεν είναι της φαντασίας σου. Είναι καλό να διαβάσεις βιβλία σχετικά με επιθανάτιες εμπειρίες και αστρικές προβολές (όταν κάποιος αποχωρίζεται το υλικό του σώμα χωρίς να έχει πεθάνει). Υπάρχει και σχετικό θέμα περί αστρικής προβολής στο εσοτέρικα. Επειδή έχω ζήσει κάμποσες αστρικές προβολές, μπορώ να σου πω ότι όταν πεθαίνει κάποιος απλά βγαίνει από το σώμα του (το υλικό) οριστικά. Αισθάνονται τόσο ζωντανοί όσο και όταν ήταν μέσα στο υλικό. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αισθάνονται και καλύτερα χωρίς αυτό. Έτσι πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι εχουν πεθάνει και συνήθως είναι και αναστατωμένοι που δεν ανταποκρίνεται κανένας στον λόγο τους. Για αυτό το λόγο παλιά όταν πέθαινε κάποιος έκρυβαν τους καθρέφτες του σπιτιού με σεντόνια για να μην διαπιστώσει ο ''νεκρός'', αλλά στην πραγματικότητα ζωντανός χωρίς υλικό σώμ,α ότι δεν βλέπει το είδωλό του στον καθρέφτη και αναστατωθεί. ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ. Για κάποιο λόγο η εξωαισθητήρια αντίληψή σου είναι πιο αναπτυγμένη από τον μέσο άνθρωπο. Έτσι είδες πραγματικά την αδελφή σου. Μην φρικάρεις με αυτό. Την μητέρα μου την είδα σε αστρική μου προβολή να είναι στην κουζίνα όπως ήταν και παλιά. Το καλό είναι να προσευχηθείς και να της ζητήσεις νοητικά να πάει στο λευκό φως και να ζητήσει βοήθεια από ανώτερους πνευματικούς οδηγούς γιατί παραμένοντας στο υλικό πεδίο είναι κατά κάποιο τρόπο εγκλωβισμένη εκεί και δεν συνεχίζει η εξέλιξή της.
νασαι καλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silence2000
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 12:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silence2000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη μου nst την πρωτη φορα που την ειδα νομιζα οτι τρελαθηκα απο την στεναχωρια μου και απευθηνθηκα σε ενα ψυχολογο.Αυτος μου ειπε οτι ειναι της φαντασιας μου και μου εδωσε ηρεμιστικα.Το σηζητησα και με τους γονεις μου και μου ειπαν και αυτοι το ιδιο.Ισχηρηστικαν οτι αν ερχοταν η αδελφη μου θα την βλεπαμε ολοι γιατι την αγαπουσαμε το ιδιο.Την παρασκευη αναστατωθηκα πολυ με αυτο που εγινε..Ξαναειδα την μικρη μου αδελφη να τρεχει παλι ανεμελα και να παιζει στην αυλη.Την φωναξα δυνατα και πηγα κοντα της αλλα μεχρι να φτασω ειχε εξαφανιστει...Την ωρα εκεινη ηταν και ο αδελφος μου ο οποιος ειναι μολις 2 χρονων και μου ειπε οτι επεζε με την Σ.... και αρχισε να κλαει κιολας γιατι στεναχωρηθηκε που εφυγε και δεν επεξε κι αλλο μαζι του.Τωρα τι να προτοπιστεψω..Δεν θελω να το πω στους γονεις μου γιατι στο τελος θα με παρουν για τρελη.Ειμαι 17 χρονων!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 14:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΑΣ 2ΧΡΟΝΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ.ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΟΙ "ΚΑΘΑΡΕΣ" ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 15:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι εγώ πιστεύω οτι η ψυχή της εξακολουθεί και ίσως εξακολουθεί καιρό ακόμα να βρίσκεται ανάμεσα σας. Και η υπερβολική στενοχώρια και το σόκ που έχετε υποστεί ασκεί μεγάλη ψυχολογική έλξη ανάμεσα στην δική της και την δική σας ψυχή, και γι'αυτό σας εμφανίζεται.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 10:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξαναειδα την μικρη μου αδελφη να τρεχει παλι ανεμελα και να παιζει στην αυλη.Την φωναξα δυνατα και πηγα κοντα της αλλα μεχρι να φτασω ειχε εξαφανιστει...

πρωτα να σου πω οτι λυπαμε πολυ για την απωλεια σου.ξεχασα να το στο πρωτο μυνημα.εγω δεν εχω χασει ποτε ως τωρα καποιο τοσο κοντινο προσωπο.

δεν διαφωνω οτι ισως να ερχετε να σε ξαναδει αλλα ειναι λιγο περιεργος ο τροπος που παρουσιαζεται.

γιατι δεν εμφανιζεται να σου μιλησει? αυτο αποτελει ενα μυστηριο.

οταν την βλεπεις ειναι με την κανονικη της μορφη? η φαινετε σαν φαντασμα?
παντως καλο θα ηταν να το ψαξεις περαιτερω δεν εχεις τιποτα να χασεις

Ismail vilehand:proud to be a council memberΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 11:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!
Deghar Adhark γράφεις:
quote:
δεν διαφωνω οτι ισως να ερχετε να σε ξαναδει αλλα ειναι λιγο περιεργος ο τροπος που παρουσιαζεται.

γιατι δεν εμφανιζεται να σου μιλησει? αυτο αποτελει ενα μυστηριο.


Δηλαδή το μυστήριο είναι που παρουσιάζεται έτσι ή ότι απλά παρουσιάζεται; Γιατί κάπου έχουμε χάσει το μέτρο... Είναι δηλαδή δεδομένο ότι παρουσιάζεται και μυστήριο το πως παρουσιάζεται.

Πάντως, και παρεπιπτόντως ειλικρινή συλληπητήρια αγαπητέ/ή silence2000, γίνε λίγο πιο πρακτικός/ή. Είναι φυσιολογκό μετά από ενα τραυματικό γεγονός να έχεις τέτοιες ψευδαισθήσεις. Αν επιμείνουν το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να επισκεφθείς ένα γιατρό ή ένα ψυχολόγο. Αυτοί σίγουρα μπορεί να σε βοηθήσουν...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silence2000
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 12:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silence2000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε/η dim.kar εχω απευθηνθει σε ψυχολογο αλλα αυτος μου συστησε ηρεμιστικα που και αυτα κανουν κατι για λιγο χρονικο διαστημα.Οταν την βλεπω ειναι οπως παλια ακομα φοραει τα ρουχα που φορουσε την ημερα του δυστηχηματος.Πολλες φορες εχω παει κοντα της να της μιλισω αλλα το μονο που γινεται ειναι να εξαφανιζεται αποτομα..και μετα με πιανει μια ξαφνικη ζαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2005, 16:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την μητέρα μου την είδα σε αστρική μου προβολή να είναι στην κουζίνα όπως ήταν και παλιά.

Φίλη μου ειλικρινή και θερμά συλλυπητήρια.

Φίλε μου πόσο σε νιώθω, έχω και ‘γω τον ίδιο πόνο.

Θα γράψω την γνώμη μου για το θέμα, αλλά ήθελα μια διευκρίνηση. Τι εννοείς φίλε μου, ότι ενώ ήσουν σε κατάσταση ΑΠ είδες τη μητέρα σου?


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 18:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς συλλυπητήρια. Πρόσφατα έχασα συγγενικό ηλικιωμένο άτομο -που το περιμέναμε- και ο πόνος ήταν μεγάλος. Πόσο μάλλον ένα μικρό κοριτσάκι 7 ετών, να φύγει εντελώς απρόσμενα...

Σχετικά με την απάντηση που δόθηκε -ότι είναι το αστρικό της σώμα- θα ήθελα να εκθέσω μια απορία... Παίζει η περίπτωση να είναι ένα είδος σκεπτομορφής;

-------------
ΤΟΛΜΗΣΤΕ!! ΣΕ ΟΛΑ!!

-Αν χάσετε θα έχετε πάρει ένα ωραίο μάθημα.
-Αν νικήσετε θα έχετε την χαρά την νίκης (ίσως της πρωτοπορίας). Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 18:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι δηλαδή δεδομένο ότι παρουσιάζεται και μυστήριο το πως παρουσιάζεται.

γεια σου dim.kar

αυτο το πηρα ως δεδομενο γιατι ισως αν ξεκαθαρισουμε τις περιπτωσεις οπου εμφανιζεται ισως να οδηγηθουμε σε πιθανη λυση να ειναι ψευδαισθηση.
οστοσο δεν θα μπορουσα να το καταδικασω με την μια οτι δεν ισχυει.
αν το ψαξουμε λιγο παραπανω ισως να βγαλουμε ακρη

quote:
Πολλες φορες εχω παει κοντα της να της μιλισω αλλα το μονο που γινεται ειναι να εξαφανιζεται αποτομα..και μετα με πιανει μια ξαφνικη ζαλη

[i]θα ηταν καλο να προσπαθησεις να το παρεις σε βιντεο,ισωςαν μπορεσεις να ελεγξεις τις ωρες που ερχεται και να εχεις πει σε αλλο ατομο να εχει την καμερα.

οταν ερχεται τι φοραει?

Ismail vilehand:proud to be a council memberΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silence2000
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 18:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silence2000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν ερχεται οπως ειπα και παραπανω φοραει τα ρουχα που φορουσε την ημερα του δυστηχιματος.Νομιζω οτι πια δεν ειναι της φαντασιας μου την βλεπω και αρχισε να μου μιλαει κιολας.Εχθες συγκεκριμενα περπατουσα και την ειδα να ερχεται ακριβως διπλα μου και μου ειπε <<γεια σου Γ..>>αλλα δεν χαθηκε,συνεχισε να περπαταει.Αλλα αυτο γινεται μονο μεσα στο σπιτι σαν να το εχει στειχιωσει...Δεν ξερω τι αλλο να πω.Αλλα αυτο με χαροποιει τοσο πολυ γιατι μπορω να βλεπω την αδελφη μου με καποιον τροπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 22:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σου μιλησε?
αυτο ειναι μια σχετικη προοδος.δοκιμασες να της μιλησεις και εσυ?

αν θες κανε το αλλο

υπαρχουν καποια μικρα μηχανηματακια που ειναι σαν κινητο φαντασου αλλα πιο μικρα ακομα.αυτα λειτουργουν ως μαγνητοφωνα.εχει ειδικο κουμπομα για να μπαινει στην ζωνη.αυτα λειτουργουν για αρκετες ωρες και γραφουν τα παντα σχετικα καθαρα οση και να ειναι η αποσταση.

δοκιμασε να την μαγνητοφωνησεις η να την τραβηξεις φωτογραφια την ωρα που προχωραει μαζι σου.

Ismail vilehand
Toorc icefist
Geleb Flamefinger
Bremm Sparkfist
Wyand Voidbringer
Maffer Dragonhand
"the high council of zakarumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΛΓΑ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 13:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΛΓΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά τι της λέτε της κοπέλας;Βασικά το μνημόσυνο δεν είναι που κάνουν κόλυβα για το καλό της ψυχής του νεκρού;Καλά θα κάνεις να απευθυνθείς στους γονείς σου και αυτοί σε παπά να έρθει να διαβάσει και το σπίτι για την ψυχή της.Μην τρελαινόμαστε τελείως τώραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MAX - X5
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 14:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX - X5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπαμαι για την απωλεια που εχεις ζηση.Αυτο που σου συμβαινει ειναι λιγο περιεργο 'καπως ανησυχητικο.Δοκιμασε να παρεις καποιο ελαφρυ ηρεμιστικο για να δουμε αν θα συνεχισεις να εχεις αυτη την παραισθηση και βλεπουμε

Ελεος βρε παιδια δινονται και συνταγες φαρμακων εδω μεσα ας παρεμβει καποιος admin ειναι εξωφρενικο!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XNAMED
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 14:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XNAMED  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα θεσμα μου συλληπητηρια

Συνηθως οταν καποιος "πεθανει" η ψυχη του περιπλανιεται στην γη εως οτου κριθει και μετεσαρκωνθει και ακολουθησει μια αλλη πορεια της μετεπειτα "ζωης του".Φαντασματα υπαρχουν και θα υπαρχουν.Η μικρουλα εκμεταλευεται το χρονικο περιθωριο που της εχει δοθει και επικοινωνει μαζι σου.Ψυχοφαρμακα θελουν οι ιδιοι οι ψυχιατροι που δεν μπορουν να σε καταλαβουνε.Δυστηχως εχω χασει αρκετους δικους μου ανθρωπους και πολλυς τους εχω δει και στον ξυπνιο μου οπως και ο πατερας μου.Μιλαω για τον παππου μου που πεθανε πριν ενα χρονο.Παντα οι ανθρωποι που χανουμε εμφανιζονται στο σπιτι τους και σε οποιον θελουν οι ιδιοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

voulaki
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 16:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους voulaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα! Silence πραγματικά λυπάμαι για τον χαμό της αδελφούλας σου. Εύχομαι η ψυχή της να βρει ηρεμία.
Δεν είμαι ειδική στα θέματα αυτά και οι γνώσεις μου είναι αρκετά περιορισμένες, αλλα πιστεύω στα φαντάσματα και την επαφή ενός ανθρώπου με αυτά. Πιστεύω ότι η ψυχή της αδελφής σου είναι δεμένη με την δική σου, και ο λόγος που το πιστεύω είναι ότι εμφανίζεται από ότι είπες σε σένα. Καταλαβαίνω την λύπη και την λαχτάρα σου να την ξαναδείς και να της μιλήσεις (πριν κάποια χρόνια κι εγώ έχασα ένα συγγενικό μου πρόσωπο με το οποίο ήμουν πολύ δεμένη και για κάποιο διάστημα άκουγα τα βήματα του και έβλεπα πολύ ζωντανά όνειρα με αυτό πράγμα που δε πιστεύω ότι ήταν μόνο της φαντασίας μου). Καταλαβαίνω επίσης την ταραχή που μπορεί να περνάς την στιγμή που εμφανίζεται μπροστά σου.
Όμως δεν είδα εάν έχεις κάνει καμια απόπειρα καταγραφής του. Το έχεις προσπαθήσει; Εάν ναι, υπήρξε κάποιο αποτέλεσμα;

Πάντα φιλικά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 16:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με την απάντηση που δόθηκε -ότι είναι το αστρικό της σώμα- θα ήθελα να εκθέσω μια απορία... Παίζει η περίπτωση να είναι ένα είδος σκεπτομορφής;

Φίλε μου,

Ασχολούμαι με την αστρική προβολή αρκετά χρόνια. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι το αστρικό της σώμα.

Φιλικά


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 16:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ασχολούμαι με την αστρική προβολή αρκετά χρόνια.

Ε, είπα και εγώ....

Τώρα εξηγούνται κάποια πράγματα !

Είδατε τελικά, οτι ΟΛΑ εξηγούνται ???



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 16:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως και έτσι φυσικά εξηγείται και η ανεξήγητη (για μερικούς) επιθετική-εμμονή σου μαζί μου.

Ξεκίνησε μετά την απόρριψη που δέχτηκες στα προσωπικά email που μου έστειλες.

Αχ... κουράστηκα... η τελευταία φορά που κάνω τον οποιαδήποτε «διάλογο» μαζί σου.


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 16:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως και έτσι φυσικά εξηγείται και η ανεξήγητη (για μερικούς) επιθετική-εμμονή σου μαζί μου.

Ξεκίνησε μετά την απόρριψη που δέχτηκες στα προσωπικά email που μου έστειλες.

Αχ... κουράστηκα... η τελευταία φορά που κάνω τον οποιαδήποτε «διάλογο» μαζί σου.


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~


Μα, δεν έκανες και ποτέ διάλογο ... !

Μια ζωή τα δικά σου έλεγες !

Ε, και δεν είναι και τίποτα άξια λόγου εδώ που τα λέμε.

Και το βασικό, μπορεί να τα διαβάσει (και να το διαπιστώσει) και ο καθένας ...


Υ.Γ. Δε νομίζω οτι αποδίδεται στα λεγόμενα "προσωπικά" eMail, γιατί το φόρουμ βρίθει από διάφορες κοτσανίτσες που έχεις πεί πάνω σε δικές μου τοποθετήσεις. Αλλά προφανώς, ούτε και έτσι το είδες ποτέ το θέμα....
Είπαμε, ο καθένας φτάνει μέχρι εκεί που μπορεί να πάει.
΄Η να .... φάει!
((Κάτι μου θυμίζουν τα σουβλάκια, που και πάλι δεν είχες καταλάβει (τι άλλο !) τότε με τον αήμνηστο Junk.))


Edited by - Vril on 17/06/2005 16:51:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 13:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

bladerunner:

Σχετικά με την απάντηση που δόθηκε -ότι είναι το αστρικό της σώμα- θα ήθελα να εκθέσω μια απορία... Παίζει η περίπτωση να είναι ένα είδος σκεπτομορφής;


επεσες διανα φιλε μου!


η γλωσσα μας αποδιδει την σκεπτομορφη, λαϊκα μεν αλλα κυριολεκτικα: φαντασματα - εκ της φαντασιας.

η σκεπτομορφη αποκτα υποσταση εξαιτιας της συγκεντρωσης μας πανω της - αν την σκεπτεσαι-διαλογιζεσαι με ενταση, συγκεντρωση και επιθυμια.

οι Θιβετανοι μοναχοι το εκαναν για ασκηση συγκεντρωσης, σε καποιο σταδιο της εξελιξης τους και δημιουργουσαν μια "τουλπα".


αν ο διαλογιζομενος την τουλπα, την φορτιζει με αρκετη ενεργεια και για αρκετο διαστημα, τοτε αρχιζουν να την βλεπουν και αλλοι.

φυσικα η/ο φιλη/ος silence2000, δεν ειναι Θιβετανος μοναχος, αλλα προφανως εκανε κατι παρομοιο: η αγαπη, ο πονος, και ισως και καποιες αδικαιολογητες ενοχες επι 2 χρονια φορτισαν αρκετα την σκεπτομορφη ωστε να αποκτησει υποσταση.

το γεγονος οτι μετα την δημοσιοποιηση στο τοπικ η σκεπτομορφη μιλησε, δειχνει συνεχιζομενη φορτιση απο μερους της/του silence2000.

.


φιλε/η silence2000, τα λογια ειναι περιττα σε περιπτωσεις χαμου ανθρωπων που αγαπαμε...

οσον αφορα το "φαντασμα" της αδελφουλας σου, αν συνεχισεις να το φορτιζεις θα πρεπει να συνηθισεις στην υπαρξη του.

αν δεν ησουν μονο 17 χρονων θα σου προτεινα να αλλαξεις σπιτι για να αλλαξεις παραστασεις και να παψει η συγκεντρωση σου στην αδελφη σου, αποφορτιζοντας την τουλπα.

μπορεις ωστοσο να επικεντρωθεις σε κατι αλλο ωστε η ενεργεια της σκεψης σου να αλλαξει "καναλι".

.


αν βαθια μεσα σου νιωθεις ενοχες που εκεινη εφυγε και εσυ εμεινες, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!


αν ισχυουν οι ενοχες, ειμαι σιγουρος οτι αν συνεχιστει η λεκτικη "επικοινωνια" σου με την σκεπτομορφη, θα καταληξει στην δική σου ψυχικη καθαρση και στην συναισθηματικη αποφορτιση τους.

και μην ξεχνας, ολοι θα φυγουμε καποια στιγμη.


νασαι καλα!

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 13:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα θεσμα μου συλληπητηρια

Συνηθως οταν καποιος "πεθανει" η ψυχη του περιπλανιεται στην γη εως οτου κριθει και μετεσαρκωνθει και ακολουθησει μια αλλη πορεια της μετεπειτα "ζωης του".Φαντασματα υπαρχουν και θα υπαρχουν.Η μικρουλα εκμεταλευεται το χρονικο περιθωριο που της εχει δοθει και επικοινωνει μαζι σου.Ψυχοφαρμακα θελουν οι ιδιοι οι ψυχιατροι που δεν μπορουν να σε καταλαβουνε.Δυστηχως εχω χασει αρκετους δικους μου ανθρωπους και πολλυς τους εχω δει και στον ξυπνιο μου οπως και ο πατερας μου.Μιλαω για τον παππου μου που πεθανε πριν ενα χρονο.Παντα οι ανθρωποι που χανουμε εμφανιζονται στο σπιτι τους και σε οποιον θελουν οι ιδιοι.



Όταν όμως δεν πεθάνει κάποιος φυσιολογικά αλλά από δυστύχημα, η ψυχή του “εγκλωβίζεται” για περισσότερο διάστημα στη γη...
Φίλη μου "silence2000" έχω χάσει κι εγώ απο δυστύχημα πολύ καλή μου φίλη και είχα ψάχτεί αρκαιτά γύρο από το θέμα...
Αν σ’ ενοχλεί η “παρουσία” της αδερφούλας σου, είμαι σίγουρη πως αν της ζητήσεις να μην εμφανιστεί ξανά, θα το σεβαστεί και θα σταματήσει να σ'επισκέπτεται... επικοινόνισε μαζί της τη στιγμή που ανάβεις ένα κερί στην εκκλησιά!
Εγώ προσωπικά θεωρώ δώρο πάντως την επίσκεψή της...
Όσον αφορά τα χάπια... ΠΕΤΑ ΤΑ!!!!


Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 14:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.


δεν θελω να στενοχωρησω κανεναν, αλλα η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι η ψυχη δεν εχει γνωση του τι ηταν πριν τον θανατο.


και η ιδια ειναι αμορφη και καθαρα ενεργειακη.


δεν εχει αδενες για να εχει συναισθηματα.

οι μονες πριπτωσεις που η ψυχη θυμαται ολες τις προηγουμενες ενσαρκωσεις ειναι οταν "φωτισθει" και ειναι ετοιμη να εγκαταλειψει τον κυκλο των αναγγενησεων.


τοτε μπορει και να αποφασισει να μην ενωθει με το Θειον, αλλα να επιστρεψει ενσαρκωνομενη κατα βουλησιν για να διδαξει ή να βοηθησει.


αλλα να περιφερεται ως φαντασμα δεν γινεται.

αρα οι αιτιες των θεασεων φαντασματων πρεπει να αναζητηθουν στον θεατη που τις δημιουργει.


το οτι η λεξη φαντασμα προερχεται απο την φαντασια δεν υποβιβαζει το φαινομενο ουτε την εμπειρια, αλλα το τοποθετει σωστα ως προς τον δημιουργο του.


η φαντασια εχει προσβαση σε υποσυνειδητο, ασυνειδητο και μαζικο ασυνειδητο.


και η δυναμη του Νου ειναι μεγαλη και ανεξερευνητη...

ναστε καλα!


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 14:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά έτσι είναι όπως τα λέει ο jbg.
Τα πνεύματα έτσι όπως τα σκέφτεστε για κάποιους ευτυχώς και γιά κάποιους άλλους δυστυχώς δεν μπορείτε να τα δείτε.

Σε ένα πράγμα μόνο Jonnie δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο εάν σταματήσει να την φορτίζει θα εξαφανιστεί. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα νομίζω ότι αυτές οι σκεπτομορφές παίρνουν κάτι σαν δική τους υπόσταση.
Από εκεί προέρχονται και τα στοιχειώματα όπως ακούμε πολλές φορές να λέγετε για διάφορους χώρους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 17:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Σε ένα πράγμα μόνο Jonnie δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο εάν σταματήσει να την φορτίζει θα εξαφανιστεί. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα νομίζω ότι αυτές οι σκεπτομορφές παίρνουν κάτι σαν δική τους υπόσταση.
Από εκεί προέρχονται και τα στοιχειώματα όπως ακούμε πολλές φορές να λέγετε για διάφορους χώρους.



ο Lyall Watson αναφερει την περιπτωση ενος Γερμανου που πηγε σε μοναστηρι στο Θιβετ για να διδαχθει.


στην εκει παραμονη του, εμαθε πριν την ωρα του (αυτο το κατανοουν οσοι εχουν υπαρξει μελη πολεμικης ή οποιασδηποτε αλλης τεχνης - το πως κλεβεις απο τους προχωρημενους) να φτιαχνει τουλπα.


το καταχαρηκε που το κατορθωσε, αλλα οταν αποφασησε να επιστρεψει στην Γερμανια, η τουλπα τον ακολουθησε (φυσικα) και ηταν μαλιστα ορατη και απο αλλους.


αναγκαστηκε να ξαναπαει στο μοναστηρι για να μαθει πως την διαλυουν!

.

οσον αφορα τα φαινομενα στοιχειωματος που επαναλαμβανονται, εχε λιγη υπομονη - γραφω ενα κειμενο για τον μηχανισμο τους.

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 19:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok θα περιμένω το κείμενο, καλά θα ήταν νομίζω να ανοίξεις καινούργιο θέμα. Ο κακομοίρης ο Γερμανός θα έχασε τα αυγά και τα πασχάλια, φαντάζομαι ότι θα δυσκολεύτηκε να μάθει πως να την "διώξει" κρίνοντας από τον τρόπο που έμαθε να την φτιάχνει.

Όσον αφορά για την silence2000 είναι λίγο δύσκολο να κάνει την σκεπτομορφή να υπάρχει, πλέον δεν είναι απλή σκεπτομορφή.

Δεν ξέρω βέβαια και αν θέλει να κάνει να μην υπάρχει, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ έναν ευκολο τρόπο.

Ευτυχώς δεν έχει φορτιστεί με άσχημα συναισθήματα ίσως εάν δεν την σκέφτεται τόσο πολύ να μην κάνει συχνές εμφανίσεις.

Πάντως καλή silence2000 μην φοβάσαι ούτε τρελή είσαι ούτε κάτι θέλει να σου πει ούτε βέβαια θα κάνει κακό σε κανέναν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy