ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΗΠΑ -ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ 45 ΕΚΑΤ. ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 22:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ.

ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΣΘΕΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΑ ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑ...
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΕΓΧΡΩΜΑ ΟΥΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...
(ΔΕΝ ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΕΓΧΡΩΜΑ ΑΤΟΜΑ ΥΨΗΛΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ)

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ Ο Π.Ο.Υ. (ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΥΓΕΙΑΣ)ΜΕΤΑΞΥ 191 ΧΩΡΩΝ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΙ ΤΙΣ ΗΠΑ ΣΤΗΝ 37 ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΑΕΠ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....

(ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ)....

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΟ ΟΥΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΙΓΜΟΡΙΤΙΔΑ)...
(ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 13 ΙΟΥΝΙΟΥ 2005)

ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ...
(ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΕΡΔΟΣ)

ΜΕΤΑΞΥ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡ-ΚΕΡΔΟΥΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ??????

ΤΟ ΥΠΕΡ-ΚΕΡΔΟΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2005, 23:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ / ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ...

ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ....

ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ/ΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ.....

ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ....
ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ...

ΧΩΡΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΒΕΒΑΙΑ....
ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ....

ΠΟΙΟ ΠΑΛΙΑ ΕΒΛΕΠΑ ΕΡΓΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Η' Η ΑΡΧΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 07:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με ξαφνιάζει, αγαπητέ.

Νομίζω οτι είναι δικό μας το λάθος να περιμένουμε κάποια ηθική συμπεριφορά απο τέτοιες εταιρίες, ή να ευελπιστούμε οτι κάπου, ΚΑΠΩΣ, θα φερθούν σωστά. (Το παλιό το παραμυθι περι αξιοπρεπών εταιριών, κλπ)

Από που κι ως πού; Εδώ οι ίδιες οι εταιρίες μας το φωνάζουν (δεν μπορείς καν να πεις οτι κρύβονται) "κύριοι, κίνητρό μας είναι το κέρδος! Γιατί να σε ασφαλήσουμε αν υπάρχει περίπτωση να χάσουμε λεφτα; Βρείτε κανα άλλο κορόιδο"

Όσο οι ίδιοι οι άνθρωποι περιμένουν να δούν προκοπή με τέτοιες προϋποθέσεις, το κακό θα συνεχίζεται.

Τί θα γίνει εν τέλει; Ποιος ξέρει; Ίσως να ξυπνήσουν και να αρχίσουν να κάνουν κάποιους ασφαλιστικούς συνεταιρισμούς. Ίσως. Πάντως νομίζω οτι είναι καλύτερα η αυτάρκεια και στο έλεος του θεού, παρα να βασίζεσαι σε κάποια ασφαλιστική που νομίζεις οτι είναι υπαρκτή, μέχρι να γίνει καμμια κομπίνα, και να εξαφανιστούν όλα τα στελέχη της, μαζί με τα λεφτά σου...

k
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 11:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Κερδοσκοπικές Εταιρείες είναι κερδοσκοπικές και οι Ιδιωτικές Ασφαλιστικές εταιρείες αυτό κάνουν αποζητούν το κέρδος. Δεν χρειάζεται να πάμε και Αμερική για να το δούμε η Ελλάδα μας δεν πάει πίσω.

Σε τρακάρουν πληρώνεις το ωραίο σου τιμολόγιο (των 3000 ευρώ) για να φτιάξεις το αμαξάκι σου και ύστερα πας να αποζημιωθείς και έρχεται η ασφαλιστική (μετά από κανένα εξάμηνο) και σου λεει αααα λόγω παλαιότητας θα σου κόψω από το τιμολόγιο 5%, 10%, 15% (είναι παράνομο βεβαίως βεβαίως αλλά...). Για να μην πω για τις νοσηλευτικές ή τα συνταξιοδοτικά προγράμματα που προσφέρουν.

Το πραγματικό πρόβλημα όμως είναι η Δημόσια Ασφάλιση κάθε μήνα μας κρατάνε ένα μεγάλο ποσοστό του μισθού μας για την Δημόσια Ασφάλιση Υγείας και τέτοια δεν έχουμε. Αν χρειαστεί να νοσηλευτής πρέπει να δώσεις φακελάκι για να σε καταχωρήσουν σε ένα ωραίο ντιβάνι στον διάδρομο και για να σε κοιτάξει και κανένας ειδικευόμενος για να μην σε φαει η Μαρμάγκα.

Πάμε μια βόλτα από τις Σκανδιναβικές χώρες να δούμε τι πάει να πει Δημόσια Υγεία;;;
______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 11:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην πας μακριά φίλε μου avatar.

Η «εταιρείες-κράτος» υπάρχουν και «βασιλεύουν» και στην χώρα μας. Και εννοείται ότι έχουν επιβάλει αυτό που θέλουν για το κέρδος τους και μόνο!

Φαντάσου ότι η ιδιωτική ασφάλεια που έχω δεν δέχεται (γιατί έτσι της «αρέσει» φυσικά!) να μου καλύψει όχι καν τα έξοδα τοκετού, αλλά ούτε καν τα έξοδα για τις απαραίτητες εξετάσεις κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης!

Όσο για το ΊΚΑ.... ας πάρουμε το εξής παράδειγμα:

Μια φίλη, έγκυος, έκανε τον προγεννητικό έλεγχο (εξετάσεις αίματος για διάφορες ασθένειες) στον ενάμιση μήνα εγκυμοσύνης της με το ΙΚΑ όπου και είναι ασφαλισμένη, καθώς το κόστος είναι σημαντικό (περί τα 300 ευρώ). Οι εξετάσεις βγήκαν μετά από δύο μήνες (!!!) και έδειξαν «θετικό δείγμα» σε ερυθρά (κάτι που μπορεί να έχει προκαλέσει μεγάλο πρόβλημα στο μωρό . Η κοπέλα ήταν ήδη τρεισήμισι μηνών.... και φυσικά εδώ έρχεται και το ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ του τι κάνεις και πως βρίσκεις «άκρη»????

................


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 15:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΩΝ....
ΑΛΛΑ ΘΕ ΕΠΕΚΤΑΘΩ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΕΓΟΜΕΝΟΥΣ ΝΕΟ-ΠΤΩΧΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ....

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ oneiric1 ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ....

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΠΛΗΡΗ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ) ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ DNA.
Ο ΛΟΓΟΣ ????
ΑΠΛΟΣ...

ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΔEΙΞΟΥΝ ΤO ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΘΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ....

EYXARIΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 15:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Avatar,

Να σου πω (επειδή το σκέφτηκα, μετά το γεγονός που αναφέρω), ότι καλύτερα θα ήταν να μην είχε τη δυνατότητα να τις κάνει στο ΙΚΑ. Ας ήξερε δηλαδή εξαρχής, ότι θα πρέπει να καταβάλει αυτά τα χρήματα για να κάνει τον προγεννητικό έλεγχο του παιδιού της. Γιατί μιλάμε για τραγική αδιαφορία / καθυστέρηση των υπαλλήλων του ΙΚΑ. Σε αναγκάζουν δηλαδή να πληρώσεις για να τις κάνεις γιατί αλλιώς παίζεις ρουλέτα με την υγεία του μωρού αφού νωρίτερα από τον ένα μήνα κυήσεως δεν θα κάνεις τον έλεγχο και περισσότερο από 3 μήνες είσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη σε περίπτωση που θα πρέπει να γίνει άμβλωση, εξαιτίας κάπου προβλήματος. Απαράδεκτα πράγματα δηλαδή.

Όσο για τους ελέγχους DNA που αναφέρεις, απλά τρομακτικό!

Μήπως είναι ο καιρός να ξεσηκωθούμε?


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 15:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εδώ είναι Greece, αν κάνουν κανένα τέτοιο κόλπο οι ιδιωτικές Ασφαλιστικές την κάτσανε την Βάρκα.

Με το Δημόσιο τι γίνεται....είναι πολλά τα λεφτά που μας καβατζάρουν κάθε μήνα.....

______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 16:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ oneiric1 ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ DNA.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ....

ΑΥΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΑΥΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ....(ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ DNA)

ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΚΑΙΑΔΑΣ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ GDS1 ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΑΝ ΔΗΛΩΣΗΣ Η ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ "ΙΓΜΟΡΙΤΙΔΑ" Η' ΑΛΕΡΓΙΑ Η' ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΙΟ ΚΑΤ'ΑΥΤΟΥΣ ΝΟΣΗΜΑ/ΠΡΟΒΛΗΜΑ πχ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΡΕΥΝΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 17:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή Avatargr,

Όταν εργαζόμουνα σε μια ασφαλιστική εταιρεία τέτοιοι αποκλεισμοί δεν υπήρχαν. Τώρα αν μέσα σε 4 χρόνια άλλαξε το καθεστώς δεν το ξέρω το σίγουρο είναι ότι αν συμβαίνει, αυτές οι εταιρείες σύντομα θα το κλείσουν το μαγαζί.
______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 19:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ.


H ιμπεριαλιστική ιδεολογία σε ολη της το μεγαλείο.

Εδώ φυσικά στην Ελλάδα ολοι οι αλλοδαποί χαίρουν ιατρικής περίθαλψης ακόμα και χωρίς να είναι ασφαλισμένοι κάπου.
Αυτό ομως σε συνδυασμό με την ανισότητα των ασφαλιστικών ταμείων καθώς και με την ανικανότητα της ``νομενκλατούρας`` που ευθύνεται για τη ρεμούλα των δημοσίων υπαλλήλων καθώς και για τις αρπαχτές των ταμείων.. μπορεί φίλε avatar να οδηγήσει και την Ελλάδα σε ``εταιρίες -κράτη`` και αυτό με την συγκατάθεση του νεοέλληνα φορολογούμενου ο οποίος πληρώνει και δεν απολαμβάνει ιατρική περίθαλψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 21:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ allzzaro ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.....

quote:
Εδώ φυσικά στην Ελλάδα ολοι οι αλλοδαποί χαίρουν ιατρικής περίθαλψης ακόμα και χωρίς να είναι ασφαλισμένοι κάπου.
Αυτό ομως σε συνδυασμό με την ανισότητα των ασφαλιστικών ταμείων καθώς και με την ανικανότητα της ``νομενκλατούρας`` που ευθύνεται για τη ρεμούλα των δημοσίων υπαλλήλων καθώς και για τις αρπαχτές των ταμείων.. μπορεί φίλε avatar να οδηγήσει και την Ελλάδα σε ``εταιρίες -κράτη`` και αυτό με την συγκατάθεση του νεοέλληνα φορολογούμενου ο οποίος πληρώνει και δεν απολαμβάνει ιατρική περίθαλψη.

ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ.....

ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ...

ΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΑΜΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΛΑ....
ΑΝΤΙ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΘΟΥΜΕ ΟΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΑΜΕΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΚΡΑΤΗ-ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ !!!!!!!!!!!

ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ....

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ΤΟΥ ΑΦΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΑΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 22:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ GDS1....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ GDS1 ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ 2 ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ (ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΜΟΥ) ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ.....

ΑΠΕΚΛΕΙΑΝ ΒΑΣΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ... (ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ..
ΠΕΡΙ "ΝΕΟΠΤΩΧΩΝ" Ο ΛΟΓΟΣ..

ΜΙΑ ΝΕΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΤΑΞΗ ΑΥΤΗ ΤΩΝ ΝΕΟΠΤΩΧΩΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΑ

-ΑΓΓΛΙΑ- Η ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΟΡΓΟΤΕΡΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ 12,4 ΕΚΑΤ. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ.
ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΠΤΩΧΟΥΣ ΤΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ "ΓΚΑΡΤΙΑΝ"
ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΖΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΜΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ 19ου ΑΙΩΝΑ.

-ΓΕΡΜΑΝΙΑ- ΠΕΡΙΠΟΥ 11 ΕΚΑΤ. ΗΤΟΙ ΤΟ 11,5% ΖΟΥΝ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΦΤΩΧΙΑΣ
ΚΑΙ 5 ΕΚΑΤ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΝΩ 3 ΕΚΑΤ. ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΠΟ
ΤΟ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ.
(ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ -ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ- 13-6-2005)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΑΙΝΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ.
ΟΠΟΥ ΜΕ ΣΕ ΠΥΡΓΟΥΣ-ΠΟΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΥΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΝ ΟΙ ΠΑΡΙΕΣ...

ΝΕΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 09:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Avatar δεν αμφιβάλλω για αυτά που λες απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο. Από ότι ξέρω ο ιδιωτικός ασφαλιστικός τομέας αναπτύχθηκε στα τέλη της δεκαετίας του 70 και ιδιαίτερα μέσα στην Δεκαετία του 80.

Όταν δούλευα στην Ασφαλιστική εταιρεία (Τρίτος μεγαλύτερος ασφαλιστικός οργανισμός στην Ελλάδα) ήδη ξεκίναγαν τα πρώτα σήματα τις κρίσης του τομέα.

Ο λόγος τα συνταξιοδοτικά προγράμματα είχαν μεταφερθεί από τα παραδοσιακά (απόδοση ομολόγου) σε unit link (απόδοση βάση κάποιου αμοιβαίου κεφαλαίου). Αυτή η αλλαγή συνδυασμένη με την έντονη καθοδική πορεία του χρηματιστηρίου οδήγησε πολλούς ασφαλισμένους να διακόψουν τα συμβόλαια τους.

Το μεγάλο χτύπημα ήταν ότι υπήρχε στην ασφαλιστική εταιρεία που εργαζόμουνα ένα γηρασμένο χαρτοφυλάκιο πελατών (ασφαλισμένοι του 80) που άρχισαν πλέον να έχουν κάποια προβλήματα υγείας. Παράλληλα οι νέοι πελάτες δεν αυξανόντουσαν με τον ρυθμό που αυξανόντουσαν οι αποζημιώσεις.

Εκείνη την εποχή λοιπόν οι ασφαλιστικές εταιρείες άρχισαν συγχωνεύσεις (Interamerican με την Euriko) και συνεργασίες (ΝΝ με την Τράπεζα Πειραιώς). Οι λόγοι να πέσουν λεφτά από έναν μεγαλύτερο κολοσσό ή να αναπτύξουν τα σημεία πώλησης μέσω Bankassurance.

Δεν πετύχανε όμως ιδιαίτερα πλεονεκτήματα και άρχισαν να αυξάνουν τα ασφάλιστρα και ιδιαίτερα της Οδικής Ασφάλισης μια και είναι ο ζημιογονότερος κλάδος για μια ασφαλιστική εταιρεία. Ύστερα άρχισαν να περικόπτουν (παράνομα) ποσοστά επιδομάτων από ασφαλισμένους, πχ κάποιο ποσοστό του κόστους νοσηλείας, που έπρεπε να αποδώσουν.

Συνεπώς, οι εταιρείες αυτές είχαν και έχουν σοβαρό πρόβλημα ρευστότητας (πληρώνουν περισσότερα από ότι δίνουν). Το να κόψουν νέους πελάτες (εισροή χρημάτων) επειδή είχανε χρόνιο συνάχι το βλέπω τραβηγμένο. Πιο λογικό νομίζω θα ήταν να αυξήσουν τα ασφάλιστρα λόγω υψηλότερου ρίσκου. Τουλάχιστον αυτό έκανε η ασφαλιστική που εργαζόμουνα.

Είμαι σίγουρος πάντως ότι τότε δεν ασφαλίζονταν:

1) Κατά κλοπής και πυρός τα εξοχικά
2) Συνταξιοδοτικά Προγράμματα πάνω από κάποια ηλικία
3) Νοσηλείας πάνω από κάποια ηλικία.
4) Άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας (καρκινοπαθείς, AIDS, καρδιοπαθείς κτλ)

Γενικότερα, όμως θέλω να επισημάνω ότι ένα μεγάλο μέρος του μισθού μας πάει στα Ασφαλιστικά μας Ταμεία και πραγματική νοσηλεία (και σύνταξη) δεν έχουμε. Η κοινωνική ασφάλιση είναι της πλάκας στην Ελλάδα αυτό νομίζω ότι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα και όχι οι ιδιωτικές ασφαλιστικές.

Κλείνοντας θέλω να αναφερθώ για τους νεόπτωχους

Avatar
"ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΤΑΙΝΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ. ΟΠΟΥ ΜΕ ΣΕ ΠΥΡΓΟΥΣ-ΠΟΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΥΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΝ ΟΙ ΠΑΡΙΕΣ..."

Δυστυχώς δεν είναι επιστημονική Φαντασία ας δούμε το πρότυπο της Λατινικής Αμερικής. Αυτά ήδη γίνονται και μάλλον δεν είναι πολλοί μακριά.
______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 11:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ GDS1 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ..

ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...
Η ΙΓΜΟΡΙΤΙΔΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΧΙ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΕΡΓΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΗΣ (Interamerican με την Euriko) ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ....

ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΙΔΕΑ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ "ΕΤΑΙΡΙΕΣ".

ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ "ΝΕΟΠΤΩΧΟΙ" ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 13:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR δεν αμφισβητώ τα δυο παραδείγματα που έθεσες απλά απορώ...νομίζω ότι είναι προσωπική απορία...

Είμαι λίγο ευαίσθητος στο θέμα της Υγείας. Δηλαδή θέλω να είμαι κάπως προσεκτικός ιδιαίτερα στο θέμα του Αλλεργικού Σοκ. Έχω αναφέρει σε άλλο θέμα ότι στο φαρμακείο μου στο σπίτι διαθέτω ενέσεις κορτιζόνης και αδρεναλίνης που μπορούν να δώσουν κάποιο επιπλέον χρονικό περιθώριο μέχρι να πας τον ασθενή που έχει το Αλλεργικό Σοκ στο νοσοκομείο. Το θέμα της Αλλεργίας παρουσιάζει το εξής ένα άτομο που δεν παρουσιάζει αλλεργία σε κάποιο συστατικό μπορεί να παρουσιάσει απροδοποίητα (πχ σκόνη, γάλα, ζάχαρη γενικά στα πάντα). Δηλαδή, μπορεί τώρα να φαω ένα κομμάτι ψωμί και να μην πάθω τίποτα και σε 1 ώρα από τώρα αν φαω ψωμί να πάθω αλλεργικό σοκ. Επιπλέον αν είμαι αλλεργικός στο αλεύρι δεν πάει να πει ότι θα είμαι και πάντα. Συνεπώς δεν είναι κάτι σταθερό μεταβάλλεται. Επιπλέον, ο άνθρωπος που γνωρίζει ότι είναι αλλεργικός σε κάποιο συστατικό δεν το χρησιμοποιεί. Αν το χρησιμοποιήσει είναι αυτοκτονία. Δεν καταλαβαίνω με τίποτα το σκεπτικό της Ασφαλιστικής.

Όσο για την ιγμορίτιδα είναι μια μόλυνση των διαφόρων κοιλοτήτων που υπάρχουν στα οστά του προσώπου, οι οποίες επικοινωνούν με το αναπνευστικό σύστημα. Για την αντιμετώπιση της ιγμορίτιδας χρειάζονται αποσυμφοριτικά σε περίπτωση που δεν προσεχθεί μπορεί να οδηγήσει σε αναπνευστικά προβλήματα όπως άσθμα. Γενικότερα όμως δεν θεωρείται ότι ο άνθρωπος θα χρειαστεί χρόνια νοσηλεία και συνεπώς η ασφαλιστική να αποζημίωση τον πελάτη.

Εμμένω όμως ότι η ιδιωτική ασφάλιση δεν είναι τόσο εκτεταμένη όπως στην Αμερική. Φυσικά οι Πολιτικοί προσπαθούν να προωθήσουν την Μικτή ασφάλιση στην Χώρα μας. Δηλαδή ο ασφαλιζόμενος να καλύπτεται από Ιδιωτική Ασφάλιση (του ίδιου ή μέσω της ομαδικής ασφάλισης της εταιρείας που εργάζεται) σαν δευτερεύουσα και του Δημοσίου (να συνεχίσουν να τα τσεπώνουν) σαν πρωταρχική. Όμως πραγματική Υγειονομική Περίθαλψη (ή και σύνταξη) δεν έχουμε.

Το πρόβλημα δεν ξεκινάει από τις Ιδιωτικές εταιρείες αλλά από τους αγαπημένους μας Πολιτικούς που ψηφίζουμε. Επειδή όμως εμείς τους ψηφίζουμε το πραγματικό πρόβλημα είμαστε εμείς οι ψηφοφόροι.

Θα ήταν ωραίο στις επικείμενες Δημοτικές εκλογές να ρίξουμε όλοι λευκό. Σαν υπενθύμιση στους Βουλευτές ότι είμαστε εδώ.

______________________________________________________________________


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 16:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ GDS1 ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ...

ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΝΑΙ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΟΥΝΑΝΕ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 16:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι εταιρίες υπάρχουν για να βγάζουν κέρδος δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Όμως οι Πολιτικοί εργάζονται για να διασφαλίζουν την ευημερία της χώρας δηλαδή των πολιτών. Δεν κάνουν και πολλοί καλά την δουλειά τους.

Απλά είμαι αρνητικός στην άποψη ότι σε όλα φταίνε οι επιχειρήσεις. Οι επιχειρήσεις δεν θα κούναγαν τις επιταγές αν δεν υπήρχαν αυτοί που πολλοί ευχαρίστως θα τα πέρνανε. Με άλλα λόγια οι επιχειρήσεις ενδιαφέρονται για την ευημερία των μετόχων τους οι Πολιτικοί ενδιαφέρονται για την ευημερία των εαυτών τους.
______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 23:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά...
quote:
H ιμπεριαλιστική ιδεολογία σε ολη της το μεγαλείο.



Φίλε allzaro, τι σχέση έχει ο ιμπεριαλισμός με την συγκεκριμένη πολιτική που ακολουθεί η κυβέρνηση των ΗΠΑ στο εσωτερικό της χώρας?

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 16/06/2005 23:24:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 17:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Invader ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ Ο ΟΡΟΣ "ιμπεριαλιστική ιδεολογία" ????

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΤΥΠΟ ΠΩΣ Η ΑΛΛΑΓΗ ΕΝΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΥ-ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΕΝΤΣ ΑΝΑ ΜΕΤΟΧΗ) ΝΑ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ 30,000 ΑΤΟΜΑ ?????
(ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΣ ΤΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΞΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΝ ΠΥΓΜΗ ΤΟΥ)

ΣΕ ΜΙΑ ΕΥ-ΝΟΜΟΥΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ/ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΕΓΩ....

ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΡΔΗ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ....

ΑΛΛΑ ΥΠΕΡ-ΚΕΡΔΟΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΠΟΛΙΤΩΝ ΟΧΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 21:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR
"ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΤΥΠΟ ΠΩΣ Η ΑΛΛΑΓΗ ΕΝΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΥ-ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΕΝΤΣ ΑΝΑ ΜΕΤΟΧΗ) ΝΑ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ 30,000 ΑΤΟΜΑ ?????"

Συγνώμη αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...κανένας δεν θέλει να δέιξει πυγμή ή για ένα σεντ να αφήσει 30000 οικογένειες άνεργες.

Μην γίνει παρανόηση δεν λέω ότι είναι αγγελούδια αλλά τέτοιες αποφάσεις δεν παίρνονται έτσι απλά.

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 17:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ GDS1 ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ...

ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΙΒΜ ,ΗΡ, ΝΙΣΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΡΟΕΔΡΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΣ ΑΥΤΟ.

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΕΝΤΣ ΚΕΡΔΟΣ ΑΝΑ ΜΕΤΟΧΗ....

Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 18:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αλλαγές των Διευθύνων Συμβούλων και των προέδρων γίνονται είτε από

1) Εικονική Συνταξιοδότηση(Ουσιαστικά Απόλυση)
2) Εικονική Παραίτηση (Ουσιαστικά Απόλυση)

Ουσιαστικά τα παλικάρια δεν αποδίδουν, πχ δες την Κόκα κόλα, την Καρφούρ που πρόσφατα σουτάραν ευγενικά τους προέδρους τους για τους απλούς λόγους :

1) Έσοδα από Πωλήσεις Πτωτικά
2) Κόστος Αυξανόμενο
3) Κέρδος Πτωτικά

Χμμμμμ, σημαντικά στοιχεία για τους Μετόχους που έχουν ρίξει λεφτά μέσα στην εταιρεία αλλά και για τους εργαζόμενους που ξαφνικά η εταιρεία που εργάζονται δεν τα πάει τόσο καλά.

Συνεπώς μια τέτοια κατάσταση δεν μπορεί να αφεθεί στην τύχη (πχ έλα μώρε και τι έγινε) διότι αν συμβεί κάτι τέτοιο η εταιρεία γιοκ. Αποκλείεται;;;;

Δεν νομίζω, πρόσφατο παράδειγμα η Φαρμακευτική Bayer

Αν κλείσει η εταιρεία όλοι χάνουν

1) Μέτοχοι (πάει το επενδυμένο κεφάλαιο τους)
2) Υπάλληλοι (στον δρόμο όλοι και αν περισσέψει και τίποτα από την εκποίηση τότε ίσων να πάρετε κανένα ευρώ για τον καφέ)

Για να μην γίνει αυτό, αλλάζετε ο Πρόεδρος (διότι ο προηγούμενος πάει να φαλιρίσει την εταιρεία) και μπαίνει ο καινούριος με σαφή καθήκοντα (πχ σώσε την εταιρεία).

Για να μην χάσουν λοιπόν τα λεφτά τους οι μέτοχοι και για να μην βρεθούν όλοι οι υπάλληλοι στο δρόμο και άφραγκοι αρχίζει από τα εύκολα αλλά επίπονα δηλαδή ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ.

Πιο αναλυτικά η αναδιάρθρωση είναι ο έλεγχος του πως εργάζεται η εταιρεία σήμερα και αν μπορεί να εφαρμοστεί μια διαφορετική μέθοδος εργασίας που θα προσφέρει την ίδια παραγωγικότητα (ίσως και καλύτερη) αλλά με σαφώς λιγότερο κόστος.

Μόλις βρεθεί αυτό το μοντέλο αρχίζεί η αναδιάρθρωση και η περικοπή των θέσεων εργασίας (απολύσεις):

1) Τα άτομα που μπορούν να συνταξιοδοτηθούν αλλά δεν το πράττουν. Με αυτόν τον τρόπο η εταιρεία δεν οδηγεί τον απολυμένο στην αυτοκτονία γιατί θα λάβει σύνταξη
2)Τα νεαρά άτομα διότι αυτοί θα λάβουν μικρότερη αποζημίωση αλλά ποιο εύκολα βρίσκει εργασία ο 25 ετών από αυτών 45 ετών.

Σε ένα Πολυεθνικό όμιλο αυτές οι δυο ομάδες είναι ένα μεγάλο ποσοστό του εργατικού δυναμικού. Απολύουν λοιπόν με πλήρη αποζημίωση αυτούς τους υπαλλήλους. Αφού πραγματοποιηθούν οι απολύσεις αρχίζει η διαδικασία εξεύρεσης αύξησης των πωλήσεων (νέα προϊόντα, χαμηλότερες τιμές κτλ κτλ).

Ναι χάσανε 45.000 την δουλειά τους αλλά την κρατήσανε άλλοι 100.000

Αν δεν απολύανε κανένα η εταιρεία θα κήρυττε πτώχευση και ύστερα θα ήταν 145.000 άνεργοι και δυστυχώς με πενιχρή αποζημίωση.

Συνεπώς επιλέγεις α) 45000 και αποζημιωμένοι και μερικώς εξασφαλισμένοι ή β) 145000 και καλή τύχη μάγκες.

Επιλέγω (α) ίσως και όλοι μας αν φυσικά βρισκόμασταν στην Θέση του Νέου Προέδρου.

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 14:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ GDS1 ΧΑΙΡOΜΑΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΔΙΑΛΟΓΟ...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ (ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ) ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 1 ΣΕΝΤΣ....

ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΟΙ ΜΕΤΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ 70 , 80 ,100 ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100..
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΣΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ...

ΟΙ ΜΕΤΟΧΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ....

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ (ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ) ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΕΞΑΓΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΟΥΣ.....
Ο ΣΚΟΠΟΣ ????
ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΓΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΕΡΔΟΥΣ....
(ΟΙ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ???? ΧΙΛΙΑΔΕΣ)

ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΗΧΗΣΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ Ο ΟΜΙΛΟΣ (VW) ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΠΟΛΥΣΗ 25,000 ΕΡΓΑΤΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ ΣΕ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΑΝ ΤΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ....

ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ....
ΜΟΝΟ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερυθρός Αστέρας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Fed Rep Yugoslavia
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2005, 19:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερυθρός Αστέρας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια ακόμη φορά οι κυβερνήσεις λειτουργούν σαν παράρτημα των οικονομικών συμφερόντων και οι συνδικαλιστικές ηγεσίες δεν θέλουν να δουν την φάκα πίσω από το τυρί…

Μετά λοιπόν από την τελευταία ασφαλιστική μεταρρύθμιση από την κυβέρνηση Σημίτη (με την πλήρη συμφωνία της τότε κυβερνητικής ηγεσίας της ΓΣΕΕ), που στην ουσία συμπλήρωσε την ασφαλιστική μεταρρύθμιση της αλήστου μνήμης κυβέρνησης Μητσοτάκη, το έγκλημα σε βάρος των ασφαλιστικών δικαιωμάτων των εργαζομένων συνεχίζεται.

Γιατί φυσικά δεν θα σταματήσουν στους τραπεζοϋπάλληλους…

Και όμως τα ερωτήματα παραμένουν και εξακολουθούν να παραμένουν αναπάντητα.

Ερώτημα 1ο. Γιατί ενώ οι θέσεις εργασίας στις Τράπεζες και στην Οικονομία γενικά μειώνονται και η παραγωγικότητα (άρα και τα κέρδη των επιχειρήσεων) αυξάνεται, λόγω της τεχνολογίας και της ορθολογικοποίησης στην οργάνωση της εργασίας, δεν δημιουργείται από τις κυβερνήσεις ένας μηχανισμός διανομής του οφέλους (μείωση ορίων ηλικίας, αύξηση συντάξεων, αύξηση κοινωνικών παροχών) έτσι ώστε να ωφεληθούν και οι εργαζόμενοι;

Ερώτημα 2ο . Λαμβάνεται υπόψη από τις κυβερνήσεις και από τις επιχειρήσεις ότι η συνολική μείωση των θέσεων εργασίας σε συνδυασμό με την αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης δημιουργεί στρατιές ανέργων στις μικρές ηλικίες; Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την καθυστέρηση στην είσοδο των νέων ανθρώπων στην παραγωγική διαδικασία. Ή μήπως αυτό επιδιώκουν με στόχο την συνεχή συρρίκνωση της αξίας της ανθρώπινης εργασίας;

Ερώτημα 3ο Γιατί το Κράτος αρνείται να διαχειριστεί την κοινωνική ασφάλιση και προσπαθεί να παραχωρήσει μεγάλο μέρος της διαχείρισης στην λεγόμενη ιδιωτική πρωτοβουλία; Μήπως ο στόχος είναι η συσσώρευση κερδών από την τεράστια πηγή κεφαλαίων που αποταμιεύουν οι εργαζόμενοι για την κοινωνική τους ασφάλιση; Με πρώτο βήμα τον λεγόμενο Τρίτο Πυλώνα Ασφάλισης που διαχειρίζονται αποκλειστικά ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες και στην συνέχεια με την ένταξη της επικουρικής και της κύριας ασφάλισης.

Ερώτημα 4ο Γιατί το Κράτος μεταφέρει σταδιακά την ευθύνη της Ασφάλισης Ασθενείας σε ιδιωτικούς ασφαλιστικούς οργανισμούς και δεν ενισχύει τα ταμεία ασθενείας με την αναπροσαρμογή των τιμολογίων που στο κάτω κάτω θα ενισχύσουν τα κρατικά νοσοκομεία; Γιατί καθημερινά αποδυναμώνει αυτά τα ταμεία παρακινώντας τους ασφαλισμένους να ασφαλίζονται στις ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες που στην ουσία διαχειρίζονται τις μεγάλες ιδιωτικές μονάδες υγείας;

Πιστεύω ότι οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα είναι μάλλον αυτονόητες. Έτσι τους βολεύει έτσι κάνουν. Αλλά όμως το επόμενο ερώτημα που ακολουθεί αποτελεί και τον επίλογο.

Γιατί δεν αντιδρούν σε αυτές τις λογικές οι συνδικαλιστικές ηγεσίες;;;


ΥΓ.. Γιατί αυτό το θέμα ταιριάζει με τη θεματολογία του φόρουμ ενώ το δικό μου περί χρηματοδότησης της εκκλησίας από το Υπ(ν)ουργείο Εξωτερικών κλειδώθηκε. Αν θέλετε μου απαντάτε..


HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 11:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Φίλε AVATARGR, πραγματικά ο διάλογος που έχει ξεκινήσει εδώ τον θεωρώ πολύ ωραίο.

Η μετοχή της κάθε επιχειρήσεις αντικατοπτρίζει την οικονομική της απόδοση όπως ακριβώς ο δείκτης ενός χρηματιστηρίου (σωστά διοικούμενου) παρουσιάζει την οικονομία μιας χώρας. Η συνεχιζόμενη ιστορική μείωση της αξίας των μετοχών (και όχι μια φορά και ενός σεντσ) δείχνει ότι οι μέτοχοι προσπαθούν να πωλήσουν την μετοχή της εταιρείας σε χαμηλότερα επίπεδα. Γιατί όμως ο επενδυτής να θέλει να πουλήσει την μετοχή σε χαμηλότερη τιμή; Η αλήθεια είναι για πολούς λόγους:

1) Χρειάζεται τα λεφτά
2) Έβγαλε το κέρδος που επιθυμούσε και θέλει να ρευστοποιήσει για να επενδύσει αλλού
3) Η εταιρεία δεν αποδίδει

Όπως καταλαβαίνουμε οι δύο πρώτοι λόγοι δεν μπορούν να έχουν έντονοι επίδραση στην μετοχή μια και ασκείται μεμονωμένα από τον κάθε ένα και ποτέ συγχρονισμένα. Συγχρονισμένη πώληση μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο όταν μια αρκετά μεγάλη ομάδα επενδυτών ρευστοποιεί σε χαμηλότερη τιμή. Ποίος ο λόγος μα φυσικά η εταιρεία πάει από το κακό στο χειρότερο και ο επενδυτής δεν βλέπει να βγάζει το επιθυμητό κέρδος (συνήθως μεγαλύτερο από το κέρδος ενός ομολόγου για τους απλούς επενδυτές).

Φυσικά υπάρχει η περίπτωση αν η οικονομία της χώρας είναι χάλια και όλοι οι επενδυτές ρευστοποιούν γιατί χρειάζονται τα λεφτά (λόγος 1). Σε αυτήν την περίπτωση δεν θα πέσει η τιμή μιας μόνο μετοχής αλλά σχεδόν όλες με αποτέλεσμα να πέσει και ο γενικός χρηματιστηριακός δείκτης (απεικόνιση της οικονομίας της χώρας).

Από τα παραπάνω θέλω να παρουσιάσω ότι η πτώση της μετοχικής αξίας είναι σημαντική για τα Ανώτατα Στελέχη μιας επιχείρησης. 'Όμως, μια ξαφνική βραχυχρόνια πτώση μπορεί να επισημάνει κάποιο πρόβλημα στην γενική οικονομία (πχ αύξηση τιμών πετρελαίου και συνεπώς κόστους παραγωγής) αλλά και κάποιο πρόβλημα στην επιχείρηση. Αυτό όμως που ενδιαφέρει δεν είναι η βραχυχρόνια πτώση της τιμής αλλά η συνεχιζόμενη ιστορική μείωση (συνήθως από ένα έως και δύο χρόνια).

Άρα αν για ένα δύο χρόνια η εταιρεία πάει από το κακό στο χειρότερο τότε η επιχείρηση είναι αναγκασμένη να κάνει κάτι γιατί πολύ απλά αν δεν κάνει σύντομα θα κλείσει ή θα εξαγοραστεί.

Τώρα ως προς το θέμα των εξαγορών πάλι δεν είναι απλή η διαδικασία. Οι εξαγορές και οι συγχωνεύσεις θεωρούνται άκρως επικίνδυνες και μπορεί να οδηγήσουν στην διάλυση για αυτό και αποφεύγονται από τις επιχειρήσεις τις Ευρώπης. Οι εξαγορές γίνονται για αρκετούς λόγους:

1) Άμεση Επένδυση σε μια ξένη χώρα για επέκταση της εταιρείας στο εξωτερικό (πχ Carrefour εξαγόρασε την Chris Cash and Carry στην Κύπρο)
2) Για απόκτηση ενός ή μιας ομάδας προϊόντων από την άλλη εταιρεία (πχ η PepsiCo που αγόρασε την Quaker για το χυμό Tropicana που διαθέτη)
3) Για την εξοικονόμηση κόστους και αύξηση των πωλήσεων λόγο των Οικονομιών της Κλίμακας.

Από όλα τα παραπάνω μόνο ο τρίτος λόγος είναι αυτός που οδηγεί σε απολύσεις. Για παράδειγμα η εταιρεία Carrefour εξαγόρασε την Ξυνός. Απόκτησε με αυτόν τον τρόπο νέα σημεία πώλησης και συνεπώς μεγαλύτερες πωλήσεις. Παράλληλα μια και οι επιχειρήσεις είναι το ίδιο δεν χρειάζονται όλοι οι υπάλληλοι στα Κεντρικά Γραφεία (στην Διοίκηση) δηλαδή δεν χρειάζεται το λογιστήριο του Ξυνού μια και η Carrefour διαθέτει ένα λογιστήριο όπου μπορεί να βγάλει το επιπλέον φόρτο εργασίας.

Ας μην ξεχνάμε και την Επιτροπή του Ανταγωνισμού που δεν επιτρέπει εξαγορές που θα οδηγήσουν σε μονοπωλιακό καθεστώς (άνω του 35% του μεριδίου αγοράς) ή ακόμα και εταιρείες που έχουν μονοπωλιακή δύναμη (πχ Microsoft και Coca Cola που τους επιβλήθηκαν spin off).


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 12:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ GDS1 ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΡΑΦΕΙΣ....

ΚΑΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ...

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ...
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΙΝΑΜΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΣΤ (ΑΤΥΠΟ) ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ....

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ????

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΟΥΝ ΠΟΤΕ) ΑΛΛΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΦYΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΑ..

ΑΚΟΜΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ...
ΒΕΒΑΙΑ Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΛΩΝ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...

ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΟΦΗ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥΣ...
ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ...
ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΡΑΧΟΚΟΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ...

ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΔΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ....

ΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΛΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΤΗΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ?????
ΤΗΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΣΟΦΤΕΞ ΤΗΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ????

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΙΚΟ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΑΞΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ....

ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ....

ΑΛΛΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΤΩΧΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΑΛΛΑ Η ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΩΣ ΤΩΝ
ANEY ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΣ (ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ-ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟΣΧΗΜΟΝΕΣ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΧΟΜΟΣ ΕΝΟΣ ΝΕΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 13:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR από τον ΣΕΣΜΕ ήδη έχουν αποχωρήσει η μεγαλύτερες εταιρείες λιανεμπορίου στην Ελλάδα, Carrefour και ΑΒ Βασιλόπουλος είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα ακολουθήσουν και άλλοι. Τώρα ως προς τα πρόστιμα η Carrefour σίγουρα θα πληρώσει. Πως το ξέρω; Εργάζομαι στην συγκεκριμένη εταιρεία. Οπότε δεν νομίζω να μην πληρώσουν και οι άλλες.

Όσο για την αλλαγή του ωραρίου είναι καθαρά θέμα Κράτους αν και δεν έχω διαβάσει τον νόμο άκουσα το Σάββατο την συνέντευξη του Υφυπουργού Ανάπτυξης και είπε μερικά πράγματα που με βρίσκουν συμφωνώ.

1) Ο νόμος αναγκάζει τα μεγάλα καταστήματα να ανοίγουν 20 χλμ εκτός της πόλης δηλαδή θέλει να ανοίξει ο Μαρινόπουλος ένα υπερκατάστημα στο Ξυλόκαστρο; Τότε θα το φτιάξει εκτός πόλης. Με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζει έως ένα σημείο την βιωσιμότητα των μικρομεσαίων σε αυτές τις πόλεις όπου και η ανεργία είναι σημαντική
2) Όσο για την αύξηση του ωραρίου στις Μεγαλοαστικές πόλεις (Αθήνα και Θεσσαλονίκη) από ότι ανέφερε είναι ελαστικό και όχι αναγκαστικό. Δηλαδή όσοι καταστηματάρχες θέλουν αντί να ανοίγουν 9.00 το πρωί που δεν πάει κανένας ή το μεσημέρι όπου δεν πάει και κανένας καταναλωτής να ψωνίσει θα ανοίγουν αργότερα και θα κλείνουν αργότερα όπου και ο κόσμος πάει να ψωνίσει.

Αν είναι πραγματικότητα τα παραπάνω τότε δεν θεωρώ ότι είναι και πρόβλημα. Αλλά αν θέλουμε να μιλήσουμε για καταστροφή ας μιλήσουμε για:

1) Φόρους
2) Κρατήσεις
3) Αποτυχία στην εκμετάλλευση των πόρων από τα ΚΠΣ
4) Απομάκρυνση Ξένων και Εντόπιων Επενδύσεων
5) Μέτρα καταπολέμησης Ανεργίας
6) Συντάξεις

και φυσικά το θέμα που ανέφερες

7) ΑΣΦΑΛΙΣΗ

Όλα τα παραπάνω δυστυχώς είναι στην κυριότητα του κράτους και των εκάστοτε κυβερνήσεων.

Τέλος φυσικά και συμφωνώ μαζί σου ότι ο νέος Μεσαίωνας έχει έρθει και απλά εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να Κοιτάμε πως οι "Βασιλικές Οικογένειες του Τόπου" (πχ Καραμανλή και Παπανδρέου) επιταχύνουν την διαδικασία.


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 17:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ GDS1 ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΕΣΜΕ ΕΙΠΕ (ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΙΡΕ ΠΙΣΩ) ΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΣΤΗΜΟ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΝ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΧ ΣΤΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ Ε ΕΚΕΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΛΗΡΩΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ...

ΚΟΡΙΝΘΟ,ΚΕΡΚΥΡΑ,ΠΑΤΡΑ,ΧΑΛΚΙΔΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ.

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...
ΤΩΡΑ (ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΗΛΘΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΥΠΕΡ-ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ)
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΥΤΟ ??????????

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΑ ΥΠΕΡ-ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΑΠΟ 9 ΠΜ. ΜΕΧΡΙ 9 ΜΜ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ???????

ΠΟΙΟΣ (ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΙΟΙ) ΕΦΕΡΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ?????

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΑΡΧΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ (ΝΟΜΟΥ) ????

ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ????

ΑΠΟ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 8 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 9,30 ΠΜ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 5 ΜΕ 7.30 ΜΜ.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ...

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ...
ΜΙΣΘΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ.....

ΟΛΑ ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...

ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ Η ΥΓΕΙΑ....

ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΕ ΙΔΙΩΤΕΣ....
ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΑΠΙΖΟΥΝ ΣΕ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΠΙΖΟΥΝ.....
ΓΙΑΤΙ ???
ΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ....

ΠΑΙΔΕΙΑ ????
ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΤΕ ΚΟΣΜΕ.....

ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΗ...

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΗΝ ΑΔΥΜΑΜΙΑ ΤΩΝ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (ΑΓΓΛΙΑ) ΤΡΑΙΝΩΝ-ΥΔΡΕΥΣΗΣ-ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΑΤΣΕΡ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΟΥΝ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ...

ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΑΛΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΗ....

ΘΑ ΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 18:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι εν μέρει διαφωνώ αν πράγματι είναι όπως τα είπε ο υφυπουργός δηλαδή να χτίζονται τα νέα υπερκαταστήματα 20 χλμ εκτός της πόλης η μικρομεσαίοι προστατεύονται.

Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούμε να είμαστε παλαιολιθικοί δηλαδή να επιθυμούμε την απαγόρευση ανέγερσης νέων καταστημάτων επειδή είναι καλύτερα από τα παλαιότερα. Τουλάχιστον ΟΧΙ εμείς οι καταναλωτές. Το εμπόριο είναι ΣΚΛΗΡΟ και ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ το γνωρίζει από την αρχή που πήρε την απόφαση να ασχοληθεί με αυτό. Ο υγιής ανταγωνισμός είναι πάντα θεμιτός και πάντα υπερ του καταναλωτή.

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω το ΠΡΟΒΛΗΜΑ με το ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ. Δηλαδή, είναι πρόβλημα ο επιχειρηματίας να συντονίζει το ωραριό του σύμφωνα με τις ώρες που έχει ζήτηση η επιχείρηση του; Δεν νομίζω άρα γιατί οι φωνές και το κακό;

Όσο για το άλλο του ΣΕΣΜΕ από που δηλαδή θα έβγαινε το πρόστιμο;;; Δηλαδή, το ΦΠΑ από 18% στα 19% ποιος το πληρώνει; Το ΦΠΑ στα ακίνητα ποιος θα τα πληρώσει; Όταν αυξάνεται ο πληθωρισμός ποιος τα πληρώνει;

Τα υπερμάρκετ πειράζουν δηλαδή; ο αγρότης που πουλάει την ντομάτα στον έμπορα 1 σεντσ και ο έμπορος στον καταναλωτή στην λαϊκή 2 ευρώ αυτό τι είναι; Δεν είναι αισχροκέρδεια; Να αρχίσω να κλαιω και για αυτούς τις Λαϊκής επειδή τους πιέζουν τα Υπερμάρκετ. Όχι φίλε με τίποτα. Η να κλαιω για τις Ξενοδοχειακές επιχειρήσεις όπου το κόστος διαμονής στην Ιθάκη είναι 130 ευρώ και στο Ακαπούλκο 140 ευρώ. Άσε για τις υπηρεσίες στην Ιθάκη θα σου πούνε και κανένα μπινελίκι στο Ακαπούλκο όμως....;;;;

Η αιτιολογία τόσα χρόνια έτσι ήτανε γιατί να αλλάξουνε δεν το καταλαβαίνω; Η απάντηση είναι απλή:

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ

Η κοινωνία δεν μένει η ίδια αλλάζει. Όταν τα ζευγάρια δουλεύουν και οι δυο μέχρι αργά, θα πάνε και να ψωνίσουν για τις ανάγκες του σπιτιού τους αργά. Αν θέλει ο επιχειρηματίας να ζήσει θα είναι ανοικτός αν όχι ας το κλείσει, ο καταναλωτής θα βρει αλλού να πάει. Η δύναμη είναι στον καταναλωτή αν δεν προσφέρει ο επιχειρηματίας υπηρεσίες προς τον καταναλωτή τότε θα κλείσει.

Δυστυχώς για αυτόν έτσι είναι. Επιτέλους το νομοσχέδιο δεν αναφέρεται σε ένα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ωράριο αλλά σε ένα ΕΛΑΣΤΙΚΟ. Επιπλέον ο Νομάρχης έχει την δυνατότητα επέκτασης του στις τουριστικές περιοχές. Ούτως η άλλος την επέκταση θα ζήταγε.

Όσο για τις ιδιωτικοποιήσεις δεν ξέρω ποιος έχει ζήσει στην Αγγλία αλλά:

1)Οι Τράπεζες
2)Τα Ταχυδρομεία
3)Οι Επικοινωνίες
4)Η Ενέργεια
5)Τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς (Λεωφορεία, Τρόλεϊ, Μετρό, Τραίνα, κτλ)
6)κτλ

ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ. Αλλά φυσικά οι υπάλληλοι εκεί δουλεύουν δεν ξύνονται. Οι μαγκίτσες των δημοσίων υπαλλήλων (πχ ΟΑ, ΟΣΕ, ΕΛΤΑ κτλ) τελειώσανε.

______________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 23:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ GDS1 ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΙΚΗ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΙΚΡΑ....

ΑΥΤΟΙ ΤΗΑ ΠΑΘΟΥΝ ΖΗΜΙΑ.....

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ??????
ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΖΑΝ ΟΙ ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....

ΤΟ "ΠΡΕΠΕΙ" ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...

ΕΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ.....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ...

ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΠΟΛΛΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy