ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 dream control
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 20:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
Καλησπερα
Το πρώτο τόπικ που ανοίγω! Θα ήθελα να σας περιγράψω κάτι που μου συμβαίνει εδώ και χρόνια. Όποτε βλέπω όνειρο σχεδόν πάντα έχω πλήρη έλεγχο πάνω σε αυτό. Τι εννοώ: Πάντα μπορώ να χειριστώ τον εαυτό μου στο πολλές φορές τρελό (καταλαβαίνετε τι εννοώ)<σενάριο του ονείρου> είτε αυτό είναι εφιάλτης είτε ευχάριστω όνειρο. Δε με παρασέρνει το όνειρο αλλά εγώ συμμετέχω ενεργά σαν role playing game. Μάλιστα μπορώ να το διακόψω χωρίς να ξυπνήσω και να δω κάποιο άλλο. Αυτό συμβαίνει ιδιαίτερα στις διακοπές που είμαι ξεκούραστος. Δεν είναι κάτι τρελό ούτε λέω οτί έχω κάποια <δύναμη>. Αν έχει ασχοληθεί κανείς με τα όνειρα έχει ακούσει κάτι ανάλογο ή έχει ανάλογη εμπειρία?

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 22:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror
Πες μας το κολπο σου!! Και εγω θελω..

..Learn to listen and you will learn to learn...

Edited by - Conqueror on 17/06/2005 22:05:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 22:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
Απλά μου συμβαίνει...
Δεν το θεωρούσα σαν κάτι περίεργο μέχρι που άνοιξε μια συζήτηση σε μια παρέα και άκουσα άτομα να μιλάνε για εφιάλτες. Εγώ μπορώ σχεδόν να τους σταματήσω ή να το <κατευθύνω>

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 22:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror
Δηλαδη οταν ονειρευεσαι ξερεις οτι εισαι σε ονειρο ετσι;

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 23:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
Ναι βέβαια. Όταν ξυπνάω θυμάμαι και λεπτομέριες του χώρου με την παραμικρή λεπτομέρια. Να δώσω ένα παραδείγματα.

Ονειρεύομαι οτί είμαι σε ένα χώρο και περιβάλομαι από άτομα που θέλουν να μου κάνουν κακό. Φεύγω από το χώρο και αυτοί αρχίζουν να με κυνηγάνε. Αυτόματα σταματάω το όνειρο.
Να σημειώσω οτί δεν υπνοβατώ


Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)

Edited by - nomad on 17/06/2005 23:18:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 23:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror
Παλια γινοτανε και σε μενα.. αλλα μονο κανα 3 / 4 φορες. Και ειμουν και μικρος. Παντος καλη μαγκια!


..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 01:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Ονομάστηκε "συνειδητό ονείρεμα" ή "lucid dreaming".Αρκετά "βαρβάτο" θέμα θα έλεγα,αν και δεν το έχω ψάξει,πιστεύω πως θα υπάρχει κάπου στο φόρουμ κάποιο θέμα για να δια-βάσεις περισσότερα....
amalia...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

decadance2
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 02:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους decadance2
Kαι σε εμενα συμβαινει ακριβως το ιδιο στα περισσοτερα μου ονειρα.
Μαλιστα μεχρι πριν λιγα χρονια,νομιζα πως συμβαινει σε ολους..
Μεχρι που μια φιλη μου,μου εξηγησε εναν εφιαλτη που εβλεπε συνεχομενα για αρκετες βδομαδες.Καποιος την ακολουθουσε λεει και την κοιταζε χαμογελωντας ομως αυτο το ατομο την γεμιζε ανεξηγητα τρομο.Προσπαθουσε να τρεξει ομως σε αυτο το σημειο ο χρονος εξελισοταν υπερβολικα αργα γι αυτην ετσι ο αγνωστος την αγγιζε.Σ αυτο το σημειο ξυπνουσε παντα με τρομο..
Και φυσικα της ειπα:΄΄Γιατι δεν τον ρωτας τι θελει απο εσενα;΄΄
Περιτο να σας πω πως με κοιταξε σαν να ελεγα την μεγαλυτερη τρελλα.
΄΄Μα ειναι ονειρο..πως θα μπορουσα;΄΄
Εγω λοιπον πολλους εφιατες μου τους εχω μετατρεψει σε καταπληκτικες εμπειριες.Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο,ουτε το εχω ψαξει ποτε γιατι απλα μ αρεσει.
Μαλιστα εχει τυχει καποιες φορες,να βλεπω καποιο ονειρο και να μου πει καποιος ενω ονειρευομαι κατι καταπληκτικο σαν ιδεα η προταση,οποτε ξυπναω την σημειωνω σ ενα χαρτι που παντα εχω διπλα στο κρεβατι,ξανακοιμαμαι και σε δευτερολεπτα..συνεχιζω στο ιδιο ονειρο..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 02:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
nomad καλημέρα.
Διάβασα την εισαγωγή σου και χαμογέλασα,είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον και το κάνω κι εγω.Είχα ξεκινήσει παλιά όταν έβλεπα οτι πετούσα ή κολυμπούσα.Ειδικά στις πτήσεις ήταν πολύ όμορφα γιατί έφτιαχνα ωραία σκηνικά(εικόνες).Τώρα όποτε το κάνω επεμβαίνω εκτός απο το σενάριο και στα σκηνικά αλλά και στους διαλόγους που γίνονται.
Ετσι είχα σταματήσει τον μοναδικό εφιάλτη που έβλεπα μικρή(ναι μόνο έναν συγκεκριμένο έβλεπα).Είχα επέμβει και είχα αλλάξει την ροή του και μετά δεν τον ξαναείδα.
Βέβαια δεν γνωρίζω κατά πόσο(όσο κι αν νομίζουμε οτι κοιμόμαστε) όντως κοιμόμαστε όταν το κάνουμε αυτό.
Και δεν ξέρω πώς θα το έβλεπαν κάποιοι ψυχολόγοι

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 10:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic
Είναι όντως ένα πολύ σύνηθες φαινόμενο. Το μόνο που χρειάζεται για να το καταφέρεις είναι να είσαι ξεκούραστος και να κοιμηθείς με την σκέψη ότι μπορείς να το κάνεις.
Αυτό με την σκέψη είναι για τον πρώτο καιρό μέχρι να πάρεις experience μετά θα μπορείς να έχεις τον έλεγχο χωρίς να κάνεις προετομασία.
Αξίζει να ασχοληθείς είναι πολύ ενδιαφέρον.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 12:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!!!

Θείτσα μπορώ να τα ελέγχω, αλλά μέχρι τώρα μόνο τη πλοκή. Αυτό που περιγράφεις είναι ένα βήμα παραπέρα. Πιστεύω όμως οτί κοιμόμαστε κανονικά.
Mystic όντως είναι πρέπει να είναι ένα συνηθισμένο φαινόμενο, απλά κάποιοι δεν έχουν καταλάβει οτί μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Επίσης αυτό που λες οτί πρέπει να είσαι ξεκούραστος θα ήθελα να το επεκτήνω λίγο: Όταν λέμε ξεκούραστος πρέπει να ενοούμε περισσότερο ψυχολογικά. Εμένα συμβαίνει κυρίως στις διακοπές που είσαι γενικά χαλαρός και ήρεμος μακριά από το στρες.

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

obscured
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 12:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους obscured
εγώ πάλι παθαίνω το εξής παράξενο...
σχεδόν κάθε νύχτα βλέπω όνειρο ότι συνέβηκε τη συγκεκριμένη μέρα με λίγο "πιπεράκι"
και την επομένη ξυπνώ και αναρωτιέμαι αν έγινε στα αλήθεια...
nomad θα με μάθεις dream control?

Look mummy, there's an aeroplane up in the skyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 13:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
Aν το πιπεράκι είναι <<καλό>> τότε εσύ κάτι πρέπει να μας μάθεις... .
Σοβαρά τώρα δεν είναι ένα πράγμα με το οποίο κερδίζεις κάτι. Απλώς αν βλέπεις εφιάλτες δεεν σε παίρνει από κάτω + οτί μάλλον αντιμετοπίζεις τα όνειρα σαν το παράγωγο μιας ελεγχόμενης σωματικής λειτουργια και δεν παίρνουν οποιοδήποτε <<εξωτικό χρώμα>>.

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 15:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror
quote:
Ονομάστηκε "συνειδητό ονείρεμα" ή "lucid dreaming".Αρκετά "βαρβάτο" θέμα θα έλεγα,αν και δεν το έχω ψάξει,πιστεύω πως θα υπάρχει κάπου στο φόρουμ κάποιο θέμα για να δια-βάσεις περισσότερα....
amalia...

ΟΚ. Το Παιδι ειχε μια ερωτηση. Και καλα εκανες και του ειπες που, κατα γνωμη σου, μπορει να βρει κατι. Το "amalia" ομως ολιγον περιτο!

Τεσπα. Φιλε nomad αμα νομιζεις οτι εχεις καπια μεθοδο ειμαστε ολο αυτια!


..Learn to listen and you will learn to learn...

Edited by - Conqueror on 18/06/2005 15:11:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 15:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
Όχι φίλε μου δεν έχω κάποια μέθοδο. Ισχύει πιστεύω η προυπόθεση να είσαι ψυχολογικά ήρεμος.

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 19:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
nomad καλώς ήρθες στα forums.
Καλώς ήρθες και στον ονειρόκοσμο!

Παλιότερα, μου άρεσαν τόσο πολύ αυτά τα συνειδητά και ελεγχόμενα όνειρα (σαν τα RPG που γράφεις κι εσύ) ώστε συχνά επιδίωκα να πέσω για ύπνο, για να χαθώ στον κόσμο τους!

Δεν είναι περίεργο που ασκούν γενικότερα τα όνειρα, τόσο μεγάλη γοητεία επάνω μας. Άλλωστε, αποτελούν σχεδόν την υπόλοιπη μισή μας ζωή.

Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα, τις εμπειρίες σου να την συζητήσουμε στο θέμα το οποίο αναφέρεται εξ'ολοκλήρου στο συγκεκριμένο φαινόμενο του συνειδητού ονειρέματος. Ούτως ή άλλως, εκεί μπορείς να βρεις και πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν στην έρευνά σου.
Το θέμα αυτό είναι το παρακάτω:

Συνειδητό Ονείρεμα

Επίσης, μπορείς να διαβάσεις και τα σχετικότατα θέματα:

αστρική προβολή (μέρος πρώτο)
Αστρική προβολή (μέρος δεύτερο)
ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 3ο μέρος, επίσημη έκδοση
ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ
Dreamworld

Μέσα στα πλαίσια της διευκόληνσης στων συζητήσεων, είναι προτιμότερο να απενεργοποιηθεί το θέμα που ξεκίνησες και να συνεχιστεί η συζήτηση σε αυτό στο οποίο σε παρέπεμψα.
Όχι μόνο για τη δική σου έρευνα, αλλά και για όλους όσους θα έρθουν μετά από εσένα, προτάσσοντας παρόμοια ερωτήματα και προβληματισμούς.
Είναι πιο εύκολο να βρουν όλες τις απόψεις, τις πληροφορίες αλλά και τις εξιστορίσεις εμπειριών, μαζεμένες.

Τέλος, μία σημείωση στον Conqueror,
που έγραψε:

quote:
ΟΚ. Το Παιδι ειχε μια ερωτηση. Και καλα εκανες και του ειπες που, κατα γνωμη σου, μπορει να βρει κατι. Το "amalia" ομως ολιγον περιτο!

Δεν είναι καθόλου περριτό!
Απεναντίας.
Κάθε μέλος της συντονιστικής ομάδας, προσφέρει με χαρά τη βοήθειά του, τουλάχιστον στην πλοήγηση μέσα στα forums.
Επίσης, όσες φορές η βοήθεια αυτή προσφέρεται κι από κάποιο μέλος, π.χ. εάν κάνει κάποια αναζήτηση και βρει παρόμοια θέματα, η συμμετοχή αυτή είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη!

Θα ήθελα, να μη βλέπει κάποιος την απενεργοποίηση ενός θέματος με αρνητικό τρόπο.
Αντίθετα...
Βάλτε τον εαυτό σας στη θέση ενός νέου μέλους, που ψάχνει να βρει απαντήσεις και απόψεις, για κάτι που τον προβληματίζει.
Γιατί να πρέπει να βγάλει άκρη ανάμεσα σε 15 π.χ. παραπλήσια θέματα κι όχι σε ένα-δύο, που θα έχουν συγκεντρωμένες όλες τις πληροφορίες;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy