ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Καρμική Αστρολογία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 17:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλες και φίλοι γειά σας ! Είμαι η karma. Περιμένω τις αναμνήσεις σας και τα όνειρά σας από τις προηγούμενες ζωές σας. Μήπως θυμάστε ;...
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 00:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη,

Πες μας κατ' αρχήν, τι είναι η Καρμική Αστρολογία. Δώσε μας τον ορισμό του κάρμα και τον ορισμό της Αστρολογίας. Στο λέω επειδή εγώ δεν γνωρίζω γκρι δηλ. από αυτά, αλλά μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που να μην γνωρίζουν κι αυτοί. Εγώ αστροπερπατώ βέβαια, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, που λέμε...

Φιλικά,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 21/06/2005 00:23:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 03:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι και Deva Parinito

Βρίσκομαι σε ένα φιλικό μου σπίτι, σε μία συγκέντρωση. Η κουβέντα πάει σιγά - σιγά στην Αστρολογία, στη μεταφυσική, στα ανεξήγητα φαινόμενα... στις προηγούμενες ζωές... Ένας φίλος από την παρέα, που από την πρώτη στιγμή «ένιωσα» ότι μου ήταν «γνωστός», ανοίγει τη συζήτηση για τις δικές του εμπειρίες. «Δεν ξέρετε τι μου συνέβη», λέει. «Είχα δει στον ύπνο μου και μετά σε μία αναδρομή ζωής ότι ήμουν στην Αμερική, βαθμοφόρος του ιππικού και σε μία μάχη με σκότωσε ένας ινδιάνος ! Και ποιο είναι το πιο φοβερό ! Ο Ινδιάνος αυτός είναι ένας από τους πελάτες μου !»... Τον ακούω και έχω μείνει άφωνη ! «Δεν μπορεί» σκέφτομαι από μέσα μου... «Μα το ίδιο όνειρο έχω δει και εγώ» φωνάζω. «Ναι, θυμάμαι και έναν σύντροφό που πολεμούσαμε μαζί, σου μοιάζει, μάλιστα αρκετά» μου απαντά χαμογελώντας. Στη συζήτηση μετά ένας - ένας από την παρέα διηγήθηκε τις δικές του εμπειρίες, τα δικά του όνειρα, τις δικές του αναδρομές...

Αυτό συνεχίστηκε για πολύ καιρό. Στην ίδια παρέα, με άλλους φίλους, φίλες και γνωστούς. Πολλοί ανακάλυπταν ότι έχουν ζήσει στην ίδια εποχή και ακόμα ότι μπορεί να γνωρίζονταν μεταξύ τους τότε...

Μελετώντας για πολλά χρόνια την Αστρολογία και την μεταφυσική, από το σχολείο ακόμα, προσπάθησα να βρω μέσα από την προσωπική μου εμπειρία, των φίλων μου κ.λ.π. κάτι «το διαφορετικό». Κάτι που έχει να μας μάθει κάτι, να μας φέρει κάτι. Επίσης, αν οι σημαντικές σχέσεις της ζωής μας είναι «γραμμένες», πως μπορούμε να εξελιχτούμε μέσα από αυτές και τι «μαθήματα» θα πρέπει να πάρουμε σε αυτή τη ζωή.

Η ΚΑΡΜΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ εκφράζει τις πιο "εσωτερικές", μεταφυσικές πτυχές της αστρολογίας. Βασίζεται στη θεωρία της μετεμψύχωσης. Η θεωρία αυτή υποστηρίζει ότι η τωρινή μας ενσάρκωση δεν είναι η μοναδική. Έχουμε ήδη ζήσει στο παρελθόν, στα σώματα άλλων ανθρώπων και θα ενσαρκωθούμε και πάλι στο μέλλον. Ο σκοπός αυτών των μετενσαρκώσεων μας είναι η εξέλιξη της ψυχής μας. Χρειάζεται να αποβάλλουμε κάθε πάθος και αδυναμία μας και να εξελιχτούμε σε ανώτερες οντότητες. Κάθε σφάλμα που έχουμε διαπράξει σε προηγούμενες μετενσαρκώσεις μας θα πρέπει να το αναπληρώσουμε στην τωρινή μας ζωή. Μέσα από την καρμική ανάλυση του γενέθλιου ωροσκοπίου μας μπορούμε να προσδιορίσουμε τον τωρινό βαθμό εξέλιξης μας στην μακριά αλυσίδα των μετεμψυχώσεων μας και επιπλέον να προσδιορίσουμε τα διάφορα "καρμικά χρέη" που έχουμε με τους ανθρώπους γύρω μας, τις καρμικές και μοιραίες σχέσεις μας κ.λ.π. Ας μπούμε, λοιπόν, τώρα στον «μαγικό» κόσμο της Καρμικής Αστρολογίας !

Φιλικά,


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 19:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας μπούμε, λοιπόν, τώρα στον «μαγικό» κόσμο της Καρμικής Αστρολογίας !

Αγαπητή φίλη karma,

Προτού μπούμε στον "μαγικό" κόσμο της Καρμικής Αστρολογίας, όπως λες, αλλά και προτού μπούμε οπουδήποτε, πρέπει να γνωρίζουμε που θα μπούμε.

Διάβασα προσεχτικά το μήνυμά σου, μα δεν είδα πουθενά να δίνεις ούτε τον ορισμό του κάρμα, ούτε τον ορισμό της Αστρολογίας. Δεν θέλω φυσικά να σε φέρω σε δύσκολη θέση, μα νομίζω πως πρέπει πρώτα από όλα να ξεκαθαριστούν αυτές οι δύο έννοιες. Θα είναι καλό και για όσους επιθυμούν να μπουν σε τούτο τον κόσμο, και για σένα που ήδη βρίσκεσαι, απ' ότι υποθέτω, εκεί.

To esoterica είναι κι αυτό ένας κόσμος. Εσύ μπήκες σ' αυτόν και καλώς ήλθες κιόλας, επί της ευκαρίας. Ξέρεις όμως, γνωρίζεις σε ποιον κόσμο μπήκες ? 'Η μπήκες έτσι, στα τυφλά ? Αν δεν γνωρίζεις, πως περιμένεις τότε από εμάς, να μπούμε στον κόσμο της Καρμικής Αστρολογίας ? Εγώ δεν γνωρίζω τίποτε από αυτόν τον κόσμο που λες. Είμαι τυφλός. Κι εσύ, αν δεν γνωρίζεις ποιος είναι ο κόσμος του εσωτερισμού, κι εσύ σαν τυφλή θα μοιάζεις. Είναι λοιπόν σαν να λέει ο ένας τυφλός στον άλλον τυφλό, "Έλα στο σκοτάδι μου". Μα, ποιος να ακολουθήσει ποιον ? Αφού και οι δύο, σε σκοτάδι ζουν. Ο καθένας στο δικό του βέβαια, αλλά σκοτάδι το ένα, σκοτάδι το και άλλο. Μήπως θαρρείς πως το δικό σου, είναι καλύτερο από το δικό μου ? Και αν ναι, γιατί ?

Αν πάλι γνωρίζεις τον κόσμο του εσωτερισμού, θα ήθελα να μου πεις, γιατί βάσεις τα εισαγωγικά στην λέξη εσωτερισμός στην παρακάτω πρότασή σου :

quote:
Η ΚΑΡΜΙΚΗ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ εκφράζει τις πιο "εσωτερικές", μεταφυσικές πτυχές της αστρολογίας.

Όποιο όμως και από τα δύο να συμβαίνει σε σένα, οφείλεις να ορίσεις τις έννοιες κάρμα και Αστρολογία. Θες απο μόνη σου να το κάνεις ? Καλώς. Θες χρησιμοποιώντας κάποιες άλλες έγκυρες πηγές ? Πάλι καλώς.

Καλή μου φίλη, οι άνθρωποι συχνά λένε, "έλα μαζί μου, έλα στον κόσμο μου". Άλλοι τους ακολουθούν χωρίς να αναρρωτηθούν, άλλοι αναρωτιούνται. Βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ αναζητητών. Εδώ, όλοι αναρρωτιούνται για όλα.

Επειδή τονίζω παραπάνω την λέξη "ορισμός", πρέπει να γνωρίζεις πως όταν ορίζουμε μια έννοια, τις περισσότερες φορές την δογματίζουμε κιόλας, εκτός αν ο ορισμός μας, εμπεριέχει αλήθειες. Μια αλήθεια είναι από μόνη της "ορισμός" του εαυτού της. Στην Ελληνική γλώσσα, ορίζουμε έννοιες όταν θέλουμε αν αναπτύξουμε μια θεωρία, που αναγκαστικά πρέπει κάπου να βασίζεται, αλλιώς θα γκρεμιστεί σαν χάρτινος πύργος. Αν αγαπάς την Καρμική Αστρολογία, - που σημείωσε, ακόμη δεν έχω καταλάβει τι είναι - προσπάθησε να ορίσεις τις έννοιες κάρμα και Αστρολογία και δώσε μας τον ορισμό τους. Αυτό πρέπει να κάνεις. Αν δεν μπορείς, έλα να προσπαθήσουμε μαζί, αναζητώντας τις αλήθειες που κρύβουν οι έννοιες αυτές. Αν κρύβουν βέβαια, δεν το ξέρουμε, ούτε μας είπες τίποτε ως τώρα.

Μόλις το καταφέρουμε αυτό, πάμε όπου γουστάρεις, σε όποιον κόσμο γουστάρεις, και δίδαξέ μας και τον τρόπο να θυμόμαστε και τις προηγούμενες ζωές μας. Κάνε μας "ανώτερες οντότητες" όπως λες, κάνε μας "κατώτερες", κάνε μας ότι γουστάρεις. Χαλί θα γίνουμε να μας πατήσεις, που λέμε...

Τα σέβη μου,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 21/06/2005 19:13:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 19:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένας φίλος από την παρέα, που από την πρώτη στιγμή «ένιωσα» ότι μου ήταν «γνωστός»,


Γιατί νιώθεις... σε εισαγωγικά ?

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στις προηγούμενες ζωές;
χμμ.
Μπορεί να ήμουν άγγελος μπορεί δαίμονας δεν ξέρω.
Ακόμα το ψάχνω...
Πλάστηκα με σκοτεινό ωροσκόπο.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Deva Parinito,

Πρώτα - πρώτα χαίρομαι πολύ που έδειξες ενδιαφέρον για το θέμα και που ήσουν ο πρώτος που απάντησες. Σε ευχαριστώ για αυτό.

Γράφεις : Προτού μπούμε στον "μαγικό" κόσμο της Καρμικής Αστρολογίας, όπως λες, αλλά και προτού μπούμε οπουδήποτε, πρέπει να γνωρίζουμε που θα μπούμε.

Εάν γνωρίζαμε που θα μπούμε, τότε ο κόσμος αυτός δεν θα ήταν μαγικός ! Μαζί θα ήθελα να ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας και με τη βοήθεια της Αστρολογίας να εξηγήσουμε κάποια πράγματα (τον ορισμό της Αστρολογίας δεν θα τον παραθέσουμε εδώ, γιατί δεν κάνουμε μαθήματα, απλά με τις δικές μου γνώσεις και των άλλων φίλων από το φόρουμ μπορούμε να βγάλουμε μερικά συμπεράσματα).

To esoterica πιστεύω ότι είναι ένας κόσμος που αφορά όλους εμάς που έχουμε ανησυχίες, αναζητήσεις και φυσικά δεν μπήκα έτσι στα τυφλά. Δεν θαρρώ πως το δικό μου, είναι καλύτερο από το δικό σου. Πιστεύω ότι όλοι μαζί κάτι έχουμε να προσφέρουμε, ένας κάτι λιγότερο, ο άλλος κάτι περισσότερο.

Τα εισαγωγικά στη λέξη εσωτερισμός τα βάζω σε σχέση με την Αστρολογία και όχι με την έννοια εσωτερισμός.

Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για τις έννοιες κάρμα και Αστρολογία πολύ σύντομα θα ικανοποιήσω το αίτημά σου. Το ζητούμενο εδώ είναι να ανταλλάξουμε απόψεις για τις προηγούμενες ζωές μας, είτε από εμπειρίες, όνειρα κ.λ.π. και σιγά - σιγά να προχωρήσουμε σε ερμηνείες.

Γράφεις : Μόλις το καταφέρουμε αυτό, πάμε όπου γουστάρεις, σε όποιον κόσμο γουστάρεις, και δίδαξέ μας και τον τρόπο να θυμόμαστε και τις προηγούμενες ζωές μας. Κάνε μας "ανώτερες οντότητες" όπως λες, κάνε μας "κατώτερες", κάνε μας ότι γουστάρεις. Χαλί θα γίνουμε να μας πατήσεις, που λέμε...

Ας χαλαρώσουμε λίγο ! Σίγουρα δεν μπορώ να κάνω αυτό το που λες, μπορώ, όμως, να σου συστήσω κάποια βιβλία (π.χ. το «Πως να θυμηθείτε τις προηγούμενες ζωές σας» του Έντγκαρ Κέυση) ή να ρίξω μια ματιά στο ωροσκόπιό σου και να σου πω κάποια πράγματα (μπορείς να στείλεις την ημερομηνία και την ώρα γέννησής σου στο E-mail μου).

Και τέλος στο «Ένας φίλος από την παρέα, που από την πρώτη στιγμή «ένιωσα» ότι μου ήταν «γνωστός», το νιώθω σε εισαγωγικά σημαίνει ότι νιώθω ότι με τις αισθήσεις μου, αλλά με τη ψυχή μου


Φιλικά


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκιά Αφροδίτη

Αφού πετάς στα σύννεφα (κυριολεκτικά), νομίζω ότι είσαι ένας άγγελος !

Κανένας δεν πλάθεται με σκοτεινό ωροσκόπο. Ο Θεός «τα πάντα εν σοφία εποίησε»...

Συμφωνώ σε αυτά που λες.

Ευτυχία, επίσης, είναι να ζούμε την κάθε στιγμή. Μικρές χαρές και απολαύσεις μπορούν να μας κάνουν ευτυχισμένους !

Σ’ ευχαριστώ για την απάντησή σου

Φιλικά


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν γνωρίζαμε που θα μπούμε, τότε ο κόσμος αυτός δεν θα ήταν μαγικός !

Ναι, εντάξει, δεν λέω, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που ο κόσμος αυτός δεν είναι μαγικός ? Τι γίνεται αν ο κόσμος αυτός είναι σαν το πράσινο μουσάκι του Τσάκα ?

Φιλικά,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα εισαγωγικά στη λέξη εσωτερισμός τα βάζω σε σχέση με την Αστρολογία

Ποια είναι τα βαθύτερα "έσω" της Αστρολογίας ?

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 21:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα δεν μπορώ να κάνω αυτό το που λες,

Γιατί δεν μπορείς ? Εγώ θα χαιρόμουν αν μπορούσες...

Deva

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 21:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ότι νιώθω ότι(όχι μάλλον εννοείς) με τις αισθήσεις μου, αλλά με τη ψυχή μου

Πως γίνεται να νιώθει κανείς με την ψυχή του?

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 21:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για τις έννοιες κάρμα και Αστρολογία πολύ σύντομα θα ικανοποιήσω το αίτημά σου.

Μέχρι να το κάνεις αυτό, πολύ θα ήθελα να απαντήσεις στις παραπάνω απορίες μου.

Δεν θέλω βέβαια να σε κουράσω, αλλά νομίζω πως ο διάλογός μας, θα έχει ενδιαφέρον και για αρκετά μέλη τα οποία τον παρακολουθούν. Να θυμάσαι πάντως πως όποια και να είναι η κατάληξή του, - αν βέβαια επιθυμείς να κουβεντιάσεις μαζί μου, χωρίς υπεκφυγές, όπως θα μπορούσε να εννοηθεί η παραπάνω - όποια και να είναι η κατάληξή του λοιπόν, πολλά θα κερδιθούν και πολλά θα χαθούν και για τους δυο μας αλλά και για όσους τον βλέπουν...

Τα σέβη μου,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 21/06/2005 21:51:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 21:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]

Ναι, εντάξει, δεν λέω, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που ο κόσμος αυτός δεν είναι μαγικός ? Τι γίνεται αν ο κόσμος αυτός είναι σαν το πράσινο μουσάκι του Τσάκα ?

Το πράσινο είναι το χρώμα της ελπίδας !

Φιλικά,


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 21:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Ποια είναι τα βαθύτερα "έσω" της Αστρολογίας ?


Το να γνωρίσουμε καλύτερα τη ψυχή μας


Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 21:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας χαλαρώσουμε λίγο !

Πολύ χαλαρά μιλάω μαζί σου karma. Δεν καταλαβαίνω, γιατί το λες αυτό ?

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 21:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως γίνεται να νιώθει κανείς με την ψυχή του?

Αυτό το ερώτημα δεν μπορώ να το απαντήσω εγώ. Αν ψαχτείς λίγο παραπάνω μπορεί να το ανακαλύψεις μόνος σου !

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να γνωρίσουμε καλύτερα τη ψυχή μας

Το εαυτό μας δηλ ?

Deva

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το ερώτημα δεν μπορώ να το απαντήσω εγώ. Αν ψαχτείς λίγο παραπάνω μπορεί να το ανακαλύψεις μόνος σου !

Τότε, θα μπορούσα να ανακαλύψω και μόνος μου τι είναι η Καρμική Αστρολογία. Έτσι δεν είναι ?

Deva

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 21/06/2005 22:08:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένω όλες τις φίλες και τους φίλους να μας πουν τις απόψεις τους.

Και σαν επίλογος.

Πιστεύεις Deva Parinito στις προηγούμενες ζωές ;

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πράσινο είναι το χρώμα της ελπίδας !

Το πράσινο ίσως. Το μούσι όμως ?

Deva

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Το εαυτό μας δηλ ?


Κάπως έτσι. Και ο ευατός μας είναι μέρος της ψυχής μας

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύεις Deva Parinito στις προηγούμενες ζωές ;

Ξέρεις τι σημαίνει "πιστεύω" καλή μου ? Σημαίνει και πως απαντώ, όταν με ρωτούν οι άνθρωποι κάτι. Δεν λέω "κάπως έτσι", λέω, "Έτσι."...

Άρχισε λοιπόν την κουβέντα, με το "έτσι" κι όχι με το "κάπως έτσι", αν θέλεις να κάνεις τον άλλον να καταλάβει δηλ. τι λες.

Φιλικά,

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 21/06/2005 22:18:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote][b]Τότε, θα μπορούσα να ανακαλύψω και μόνος μου τι είναι η Καρμική Αστρολογία. Έτσι δεν είναι ?

Αν διαβάσεις Αστρολογία σιγά - σιγά θα φθάσεις και σε αυτό. Πρώτα, όμως, χρειάζεται μελέτη.

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]Ξέρεις τι σημαίνει πιστεύω καλή μου ?
[quote]

Πιστεύω σε έναν Θεό, Πατέρα, Παντοκράτορα

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω σε έναν Θεό, Πατέρα, Παντοκράτορα

Ναι, εντάξει, καλά κάνεις. Πιστεύεις όμως και στις προηγούμενες ζωές, έτσι δεν είναι ?

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]

Ναι, εντάξει, καλά κάνεις. Πιστεύεις όμως και στις προηγούμενες ζωές, έτσι δεν είναι ?

Η ζωή θέλει και λίγο αλατοπίπερο. Πες μας, όμως, έτσι απλά και τη δική σου άποψη. Μη κρίνεις μόνο τις δικές μας !

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Deva Parinito

Υ.Γ. Το υπερσμήνος της Παρθένου μήπως έχει να κάνει και με το ζώδιο της Παρθένου ; Απλά ερωτώ.

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
karma, εμένα μ' αρέσουν τα παζλ. Μου φαίνεται η κούβεντα ξέφυγε, αλλά θα προσπαθήσω να ανακεφαλαιώσω, τι γράφτηκε ως τώρα. Για να δούμε :

quote:
Deva Parinito
Ποια είναι τα βαθύτερα "έσω" της Αστρολογίας ?
karma
Το να γνωρίσουμε καλύτερα τη ψυχή μας
Deva Parinito
Το εαυτό μας δηλ ?
karma
Κάπως έτσι. Και ο ευατός μας είναι μέρος της ψυχής μας
[...]
νιώθω ότι(όχι) με τις αισθήσεις μου, αλλά με τη ψυχή μου
Deva Parinito
Πως γίνεται να νιώθει κανείς με την ψυχή του?
karma
Αν ψαχτείς λίγο παραπάνω μπορεί να το ανακαλύψεις μόνος σου !
Deva Parinito
Τότε, θα μπορούσα να ανακαλύψω και μόνος μου τι είναι η Καρμική Αστρολογία. Έτσι δεν είναι ?
karma
Αν διαβάσεις Αστρολογία σιγά - σιγά θα φθάσεις και σε αυτό



Σε ποιο απο τα τρία θα φτάσω ? Στην Αστρολογία, στην Καρμική Αστρολογία, ή στον εαυτό μου που είναι μέρος της ψυχής μου ? Ή μήπως και στα τρία ?

Τα σέβη μου,

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 21/06/2005 23:45:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη κρίνεις μόνο τις δικές μας !

Μα, karma, που είδες να κρίνω ? Εγώ, μέχρι τώρα, ρωτάω. Και ρωτάω, γιατί δεν σε καταλαβαίνω. Αν θέλεις βέβαια μου εξηγείς, αν όχι, δεν πειράζει...

Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 21/06/2005 23:52:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 23:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Deva Parinito
Πιστεύεις όμως και στις προηγούμενες ζωές, έτσι δεν είναι ?
karma
Η ζωή θέλει και λίγο αλατοπίπερο.

Νομίζεις πως οι προηγούμενες ζωές είναι απλά... αλατοπίπερο ? Τότε, αλατοπίπερο μάλλον θα είναι και η Καρμική Αστρολογία που πραγματεύεται τις προηγούμενες ζωές. Και το αλατοπίπερο, καλό είναι, δεν λέω, νοστιμεύει το φαγήτο. Αρκεί το φαγητό να μπορεί να τρώγεται βέβαια. Διαφορετικά, άστα να πάνε karma μου, άστα να πάνε...

Σε χαιρετώ,
Deva Parinito

Υ.Γ

quote:
Deva
Ή μήπως και στα τρία ?

Τρία πουλάκια κάθονταν...

Ναι, είμαι μουσαφίρης της Γης, από μήνα Σεπτέμβρη. Αλλά μουσαφίρης είμαι και στο θέμα σου. Φεύγω τώρα...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 21/06/2005 23:42:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1240234
Maintained by Digital Alchemy