ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:59:40  Εμφάνιση Προφίλ
Μιλάμε για τον ίδιο που ισχυριζόταν ότι οι Εβραίοι σηκώνονταν το πρωί, φορούσαν το σεντόνι τους (και ίσως τη μαξιλαροθήκη τους) και πηγαίναν στη δουλειά;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
λαθος αγαπητε sesostris προσωπικα αμφισβητω καθε τι εχει γραφτει κ γενικοτερα εχει υπωθει απο ανθρωπο..η δικη μου βιβλιογραφια εχει την βιβλο αλλα εχει κ το κορανι κ οχι μονο..το προβλημα μου ειναι η αμφισβητηση της πιστης καθαυτης κ ο διασυρμος του ονοματος του Κυριου που αμ τι αλλο θυσιαστηκε για μενα που πιστευω αλλα κ για σενα..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 12:35:52  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
.η δικη μου βιβλιογραφια εχει την βιβλο αλλα εχει κ το κορανι

Βάλε και τον Τζακ με τη φασολιά στη βιβλιογραφία σου. Πολύ ανώτερο από τα δύο που αναφέρεις και επώνυμου συγγραφέα, όχι ανώνυμων...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 12:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητή hunter1

quote:
προσωπικα αμφισβητω καθε τι εχει γραφτει κ γενικοτερα εχει υπωθει απο ανθρωπο

Αμφισβητείς κάθε τι που έχει γραφτεί και ειπωθεί από άνθρωπο; μάλιστα, πάμε παρακάτω...

quote:
η δικη μου βιβλιογραφια εχει την βιβλο αλλα εχει κ το κορανι

Αυτά τα κείμενα από τι έχουν γραφτεί, αγαπητή φίλη; οι ευαγγελιστές, άνθρωποι δεν ήταν; ο συγγραφέας ή οι συγγραφείς του Κορανίου άνθρωπος/οι δεν ήταν;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 12:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητή hunter1

quote:
προσωπικα αμφισβητω καθε τι εχει γραφτει κ γενικοτερα εχει υπωθει απο ανθρωπο

Αμφισβητείς κάθε τι που έχει γραφτεί και ειπωθεί από άνθρωπο; μάλιστα, πάμε παρακάτω...

quote:
η δικη μου βιβλιογραφια εχει την βιβλο αλλα εχει κ το κορανι

Αυτά τα κείμενα από τι έχουν γραφτεί, αγαπητή φίλη; οι ευαγγελιστές, άνθρωποι δεν ήταν; ο συγγραφέας ή οι συγγραφείς του Κορανίου άνθρωπος/οι δεν ήταν;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Ήταν χιονάνθρωποι

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ενω απο την άλλη, έχουμε τους....σεξωγήινους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:58:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
... προσωπικα αμφισβητω καθε τι εχει γραφτει κ γενικοτερα εχει υπωθει απο ανθρωπο..

ΜΗΠΩΣ εννοεις κατι αλλο αγαπητη hunter1 ?

τι δεχεσαι δηλαδη ? αρα και οτι γραφουμε εδω μεσα τα αμφισβητεις και εγω με την σειρα μου τα οσα γραφεις εσυ καθως δεν μου εχεις δωσει καποια πιστοποιητικο οτι δεν εισαι ανθρωπος , αρα ισως αμφισβητης και την υπαρξη σου , την ταυτοτητα σου , τα χαρτια που λενε οτι εχεις ενα σπιτι ή εναν λογαργιασμο στη τραπεζα ή ενα αυτοκινητο ή και εγω δεν ξερω τι ...

γιατι οτιδηποτε γνωριζουμε για αυτο το κοσμο ειναι ΓΡΑΜΕΝΟ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ και για την ακριβεια οχι γραμμενο ΑΛΛΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ !!!!!!! και εαν πρεπει να τα αποριψουμε τοτε θα πρεπει να αρχισουμε να τρωμε και παλι βελανιδια !!!

εκτος εαν προτεινεις μια κοινωνια που απο το πρωι μεχρι το βραδυ θα ειμαστε μεσα σε μια εκκλησια ολοι με ρασα και θα μυργολογαμε την μοιρα μας και τον θεο ?

συγχωρα με αλλα δεν καταλαβα τον συλογισμο σου

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:11:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητή hunter1

quote:
προσωπικα αμφισβητω καθε τι εχει γραφτει κ γενικοτερα εχει υπωθει απο ανθρωπο

Αμφισβητείς κάθε τι που έχει γραφτεί και ειπωθεί από άνθρωπο; μάλιστα, πάμε παρακάτω...

quote:
η δικη μου βιβλιογραφια εχει την βιβλο αλλα εχει κ το κορανι

Αυτά τα κείμενα από τι έχουν γραφτεί, αγαπητή φίλη; οι ευαγγελιστές, άνθρωποι δεν ήταν; ο συγγραφέας ή οι συγγραφείς του Κορανίου άνθρωπος/οι δεν ήταν;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Ήταν χιονάνθρωποι

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



http://www.youtube.com/watch?v=GFnbnwDW5NY

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:19:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητή hunter1

quote:
προσωπικα αμφισβητω καθε τι εχει γραφτει κ γενικοτερα εχει υπωθει απο ανθρωπο

Αμφισβητείς κάθε τι που έχει γραφτεί και ειπωθεί από άνθρωπο; μάλιστα, πάμε παρακάτω...

quote:
η δικη μου βιβλιογραφια εχει την βιβλο αλλα εχει κ το κορανι

Αυτά τα κείμενα από τι έχουν γραφτεί, αγαπητή φίλη; οι ευαγγελιστές, άνθρωποι δεν ήταν; ο συγγραφέας ή οι συγγραφείς του Κορανίου άνθρωπος/οι δεν ήταν;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Ήταν χιονάνθρωποι

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



http://www.youtube.com/watch?v=GFnbnwDW5NYhttp://www.youtube.com/watch?v=GFnbnwDW5NY

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 17:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

Τότε ποιός λόγος ανάγκασε τον Τερτυλιανό να γράψη αυτήν την αστεία δικαιολογία ; Όσο για το μεταγενέστερη , αυτή είναι η δική σου άποψη .
*

Καταρχην παραθεστε ΟΠΩΣ το γραφει ο Τερτυλιανος και θα ηθελα και την πηγη (εργο - κεφαλαιο). Υποψη οτι περιμενω και τις αλλες παραπομπες απο τους πατερες. Ξερετε εσεις. Αν δεν θυμαστε, θα σας δωσω και λινκ.
Οσον αφορα περι ''αποψεων'' μου, καλα θα κανετε να δειτε τις πηγες που εφερα.
Λοιπον περιμενω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 17:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

λαθος αγαπητε sesostris προσωπικα αμφισβητω καθε τι εχει γραφτει κ γενικοτερα εχει υπωθει απο ανθρωπο..η δικη μου βιβλιογραφια εχει την βιβλο αλλα εχει κ το κορανι κ οχι μονο..το προβλημα μου ειναι η αμφισβητηση της πιστης καθαυτης κ ο διασυρμος του ονοματος του Κυριου που αμ τι αλλο θυσιαστηκε για μενα που πιστευω αλλα κ για σενα..

d.k


Και που να δειτε σε λιγο αυτα που θα δημοσιευσω.......εκπληξη!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 17:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Οσο για τον europaio, ενας ειναι.....αλλα τον βλεπετε διπλο και τριπλο απο τις ταπες που σας εχει μοιρασει....


Edited by - Robben on 11/12/2009 17:13:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 17:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειναι αλήθεια ότι δεν μπορεί να συνηθίσει ο άνθρωπος στην ιδέα ότι όλα γίνονται δίχως την δική μας πίεση...Πιστεύει ότι αυτό που κάνει
καθορίζει και καταλύει πράγματα,αλλά, αυτο το παραμύθι, πόσο να κρατήσει;
Ξέρουμε ότι στην εποχή μας, το άγχος σκοτώνει πολλούς ανθρώπους, αλλά, δεν κοιτάμε οτι το δημιουργούμε μόνοι μας....Ότι όσο πιο
πολύ πολιτισμό βάζουμε στη ζωή μας,τόσο χειρότερα είναι... Λίγη ηρεμία χρειάζεται, αλλά δεν το παραδεχόμαστε...
Όχι, δεν ειναι για να καθόμαστε, κάθε μέρα μοιρολογώντας στις εκκλησίες, αλλά κάθε μέρα δοξάζοντας τον Θεό στς εκκλησίες, για οτι μας δίνει και δεν παίρνουμε,οπως νομίζουμε....
Να καταλάβουμε ότι ο κόσμος μας φτάνει, αλλά η δική μας κυριαρχική τάση, δεν ικανοποιείται εύκολα... Και γι αυτό διαμαρτυρόμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 22:26:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ειναι αλήθεια ότι δεν μπορεί να συνηθίσει ο άνθρωπος στην ιδέα ότι όλα γίνονται δίχως την δική μας πίεση...Πιστεύει ότι αυτό που κάνει
καθορίζει και καταλύει πράγματα,αλλά, αυτο το παραμύθι, πόσο να κρατήσει;
Ξέρουμε ότι στην εποχή μας, το άγχος σκοτώνει πολλούς ανθρώπους, αλλά, δεν κοιτάμε οτι το δημιουργούμε μόνοι μας....Ότι όσο πιο
πολύ πολιτισμό βάζουμε στη ζωή μας,τόσο χειρότερα είναι... Λίγη ηρεμία χρειάζεται, αλλά δεν το παραδεχόμαστε...
Όχι, δεν ειναι για να καθόμαστε, κάθε μέρα μοιρολογώντας στις εκκλησίες, αλλά κάθε μέρα δοξάζοντας τον Θεό στς εκκλησίες, για οτι μας δίνει και δεν παίρνουμε,οπως νομίζουμε....
Να καταλάβουμε ότι ο κόσμος μας φτάνει, αλλά η δική μας κυριαρχική τάση, δεν ικανοποιείται εύκολα... Και γι αυτό διαμαρτυρόμαστε...

Φίλε μου , εξ 'οσων γνωρίζω και έχω διαβάσει -μπορεί να είναι λάθος αλλα ούτως ή άλλως ...οποιαδήποτε άλλη πηγή εκτός των ιερών βιβλίων , κρίνεται ως ύβρις απο τον χριστιανισμό ...τέλος πάντων- ο κανόνας λοιπόν της καινής διαθήκης εμφανίσθηκε στην γραπτή μορφή που τον ξέρουμε σήμερα , μέσα στα πλαίσια της προσπάθειας συνένωσης των αποκλινόντων κοινοτήτων που είχαν σχηματισθεί στους κόλπους της ευρύτερης χριστιανικής οικογένειας.

Παράλληλα με την εξέλιξη αυτή , αυξήθηκε η δύναμη και το γόητρο των επισκόπων , γεγονός που συνέβαλλε στη διαδικασία κατα την οποία ο χριστιανισμός απέκτησε πνευματική υποδομή .

Μέχρι τότε , είχε βασισθεί σε λαικές τελετουργίες , κοινές γιορτές , μια μεγάλη εκδήλωση αγάπης και μια αδιάσεστη πίστη , στην επικείμενη Δευτέρα Παρουσία.

Όσοι είχαν αρχίσει να ασχολούνται με αυτό , που σήμερα ονομάζουμε θεολογία , την διάνθισαν μ'ενα πλέγμα ιδεών.

Ο Ωριγένης , παρείχε τον πρώτο καθολικό ορισμό.
Εάν ο Παύλος προσέφερε στην πρώτη γενιά των χριστιανών τις χρήσιμες ικανότητες ενός πεπαιδευμένου θεολόγου...ο Ωριγένης ήταν ο πρώτος μεγάλος φιλόσοφος που ΞΑΝΑΣΧΕΔΙΑΣΕ την νέα θρησκεία ΕΚ ΘΕΜΕΛΙΩΝ.

Όπως το συνόψισε ο εχθρός του , αντιχριστιανός πορφύριος ...:"Εισήγαγε Ελληνικές ιδέες , σε αλλότριους μύθους"...με λίγα λόγια , ΠΡΟΣΕΔΩΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΡΒΑΡΘΚΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ , ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΛΗΨΗ ΜΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ..."

Ο Ωριγένης (185-254) γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια και την μορφωσή του -γνώριζε Ελληνικά και εβραικά και είχε μελετήσει τον Πλατωνισμό , το γνωστικισμό και το Χριστιανισμό με την καθοδήγηση του Κλημέντιου της Αλεξάνδρειας (150-210_- συνόδευε μια φανατική προδιάθεση.

Σήμερα τον θυμόμαστε περισσότερο ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΝΑΥΣΟ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟ ΤΟΥ..στην προσπάθειά του να ζήσει σύμφωνα με το εδάφιο στο κατα Ματθαίον ...όπου ο Χριστός προτρέπει τους οπαδούς του να είναι ευνούχοι για χάρη του βασιλείου του ουρανού.

Τι γνώμη , έχουμε σήμερα για όλα αυτά..αποτελούν -και αυτά- μυθεύματα???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 22:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Εαρινέ,ποτέ δεν θεωρήθηκε η γνώση ύβρις....Άλλο
η γνώση, άλλο οι μύθοι κι άλλο τα κατασκευάσματα, με ανομους σκοπούς...Όσον αφορά την εξουσία, που έμαθαν οι όποιοι επισκοποι,
ιερείς, ή εκκλησιαστικοί παράγοντες, αντανακλούν την εποχή μας, που είναι εξαγοραζόμενη....Γιατι ακόμη και στην θρησκεία, πολλοί άνθρωποι,οπως οπουδήποτε αλλού,οι οποιοι μπαινουν σε θέσεις, μόνο για προσωπικό όφελος,ή προσωπικές φιλοδοξίες, κόμπλεξ και μια σειρά άλλων λόγων, όπως η δύναμη που δίνει το χρήμα,η περηφάνια ...
Αυτό, τι σχέση έχει με τον χριστιανισμό τον ίδιο, μπορείς να μου εξηγήσεις;;
Όσον αφορά τις..αποκλίσεις που λές, να σου πω μόνο, ότι το να αντιληφθει και εννοήσει το θείο, ο άνθρωπος, δεν μπορεί να το πετύχει όλο και με τη μια...Συμπληρώνει και γεμίζει τα κενά, ενασχολούμενος με το αντκείμενο του, ώσπου να φθάσει να το κατέχει...Οι όποιες αλλαγές και συμπληρώσεις, αφορούν ένα ζών οργανισμό, όπως η εκκλησία,οπότε, με την εξέλιξη του, βελτιώθηκε....Αυτο, γιατι να είναι αρνητικό;
Οι άνθρωποι βελτιώνονται,γιατί είναι ατελείς...
Το ξέρεις αυτό, έτσι δεν είναι;Γιατί περιμένεις τελειότητα απο ανθρώπους;
Η αντίληψη, λοιπόν, του τι λέει ο Θεός, αποτελεί προσωπική υπόθεση του καθενός, αν και κρινόμεθα, απο τη στάση μας και ζούμε ανάλογα...Ο κάθε Ωριγένης, αποτελεί άνθρωπο, όχι θεό, οπότε, δύναται να ειναι και σωστός και λάθος...Γιατι απο αυτόν κρίνεις τον χριστιανισμό;
Ακόμη να καταλάβεις, ότι άλλο άνθρωπος, άλλο Θεός;Πάντα θα προσπαθούμε,να εννοήσουμε, ότι είναι μπερος στα μάτια μας...Αλλά,
επειδή θέλουμε να το προσδιορίσουμε, το διαστρέφουμε...
Μπορούμε να δούμε τι λέει, τι είναι, που πάει ο άνθρωπος, τι εξέλιξη θα ζήσει το είδος μας;
Εκεί είναι το νόημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 23:20:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητέ μου Εαρινέ,ποτέ δεν θεωρήθηκε η γνώση ύβρις....Άλλο
η γνώση, άλλο οι μύθοι κι άλλο τα κατασκευάσματα, με ανομους σκοπούς...Όσον αφορά την εξουσία, που έμαθαν οι όποιοι επισκοποι,
ιερείς, ή εκκλησιαστικοί παράγοντες, αντανακλούν την εποχή μας, που είναι εξαγοραζόμενη....Γιατι ακόμη και στην θρησκεία, πολλοί άνθρωποι,οπως οπουδήποτε αλλού,οι οποιοι μπαινουν σε θέσεις, μόνο για προσωπικό όφελος,ή προσωπικές φιλοδοξίες, κόμπλεξ και μια σειρά άλλων λόγων, όπως η δύναμη που δίνει το χρήμα,η περηφάνια ...
Αυτό, τι σχέση έχει με τον χριστιανισμό τον ίδιο, μπορείς να μου εξηγήσεις;;
Όσον αφορά τις..αποκλίσεις που λές, να σου πω μόνο, ότι το να αντιληφθει και εννοήσει το θείο, ο άνθρωπος, δεν μπορεί να το πετύχει όλο και με τη μια...Συμπληρώνει και γεμίζει τα κενά, ενασχολούμενος με το αντκείμενο του, ώσπου να φθάσει να το κατέχει...Οι όποιες αλλαγές και συμπληρώσεις, αφορούν ένα ζών οργανισμό, όπως η εκκλησία,οπότε, με την εξέλιξη του, βελτιώθηκε....Αυτο, γιατι να είναι αρνητικό;
Οι άνθρωποι βελτιώνονται,γιατί είναι ατελείς...
Το ξέρεις αυτό, έτσι δεν είναι;Γιατί περιμένεις τελειότητα απο ανθρώπους;
Η αντίληψη, λοιπόν, του τι λέει ο Θεός, αποτελεί προσωπική υπόθεση του καθενός, αν και κρινόμεθα, απο τη στάση μας και ζούμε ανάλογα...Ο κάθε Ωριγένης, αποτελεί άνθρωπο, όχι θεό, οπότε, δύναται να ειναι και σωστός και λάθος...Γιατι απο αυτόν κρίνεις τον χριστιανισμό;
Ακόμη να καταλάβεις, ότι άλλο άνθρωπος, άλλο Θεός;Πάντα θα προσπαθούμε,να εννοήσουμε, ότι είναι μπερος στα μάτια μας...Αλλά,
επειδή θέλουμε να το προσδιορίσουμε, το διαστρέφουμε...
Μπορούμε να δούμε τι λέει, τι είναι, που πάει ο άνθρωπος, τι εξέλιξη θα ζήσει το είδος μας;
Εκεί είναι το νόημα...

Κύρια επιδιώξή μου στην ζωή ήταν ο ορισμός ενός κοινού πλαισίου "συνεύρεσής μου" με τους ανθρώπους , ενός πλαισίου κοινά αποδεκτού...μακριά απο τις επιμέρους πεποιθήσεις του καθενός μας...

Θα ήθελα ειλικρινά , να διεξαχθεί ένας ελεύθερος διάλογος με σύγχρονες αντιλήψεις και χωρίς τις απαντήσεις που προέρχονται απο τα μεν ...ή...τα δε βιβλία...διότι αυτό απ'οσο βλέπεις και βλέπω δεν απέδωσε τα αναμενόμενα...αλλα παρ'ολ'αυτά εξακολουθεί να κυριαρχεί , παρότι δεν αποδίδει!

Προσωπικά είμαι απόλυτα σίγουρος , ότι η διαμάχη δεν θα σταματήσει και όλοι θα φροντίσουμε να περιφρουρήσουμε τις θέσεις μας ...απαξιώνοντας τον εαυτό μας και τα όσα υποτίθεται ότι υπερασπιζόμαστε ως ιδέες...

Το μόνο που δεν μας ενδιαφέρει , είναι η αλήθεια και ο άνθρωπος αλλα η προσωπική ικανοποίηση και ο εγωισμός αλλα ταυτόχρονα εμφανίζεται και η εγγενής εξάρτησή μας , απο τον ίδιο τον εαυτό μας...

Πρίν μιλήσουμε για όλους τους άλλους , ας κάνουμε την αυτοκριτική μας και ας ξεκινήσουμε εποικοδομητικό διάλογο με τον εαυτό μας ...για τον τρόπο που σκέπτεται ..αλλα και συμπεριφέρεται..!

Μιλάμε άνετα για παραμύθια των άλλων ...αλλα εμείς αλήθεια οι ίδιοι , μήπως είμαστε οι πλέον παραμυθιασμένοι..και ποτέ δεν προλάβαμε να το δούμε ...επειδή πάντα το βλέπαμε μόνο στους άλλους???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 00:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:


Φίλε μου , εξ 'οσων γνωρίζω και έχω διαβάσει -μπορεί να είναι λάθος αλλα ούτως ή άλλως ...οποιαδήποτε άλλη πηγή εκτός των ιερών βιβλίων , κρίνεται ως ύβρις απο τον χριστιανισμό ..



Θυμήσου Αιστάιν, Νεύτωνα, Γιουγκ κα που διάβαζαν και άλλα βιβλία αλλά ήσαν χριστιανοί.
quote:

Παράλληλα με την εξέλιξη αυτή , αυξήθηκε η δύναμη και το γόητρο των επισκόπων , γεγονός που συνέβαλλε στη διαδικασία κατα την οποία ο χριστιανισμός απέκτησε πνευματική υποδομή .


Δίκιο έχεις αλλά μην ξεχνάς και επισκόπους σαν τον Χρυσόστομο που πέθαναν στην εξορία. Επίσκοπος από επίσκοπο διαφέρει.
quote:


Όπως το συνόψισε ο εχθρός του , αντιχριστιανός πορφύριος ...:"Εισήγαγε Ελληνικές ιδέες , σε αλλότριους μύθους"...με λίγα λόγια , ΠΡΟΣΕΔΩΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΡΒΑΡΘΚΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ , ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΛΗΨΗ ΜΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ..."

Ο Ωριγένης (185-254) γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια και την μορφωσή του -γνώριζε Ελληνικά και εβραικά και είχε μελετήσει τον Πλατωνισμό , το γνωστικισμό και το Χριστιανισμό με την καθοδήγηση του Κλημέντιου της Αλεξάνδρειας (150-210_- συνόδευε μια φανατική προδιάθεση.

Σήμερα τον θυμόμαστε περισσότερο ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΝΑΥΣΟ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟ ΤΟΥ..στην προσπάθειά του να ζήσει σύμφωνα με το εδάφιο στο κατα Ματθαίον ...όπου ο Χριστός προτρέπει τους οπαδούς του να είναι ευνούχοι για χάρη του βασιλείου του ουρανού.


Τι γνώμη , έχουμε σήμερα για όλα αυτά..αποτελούν -και αυτά- μυθεύματα???



Να προσθέσω.
Κοιμόταν στο πάτωμα χωρίς στρώμα.
Νεαρός υπαγόρευε σε άπταιστο αρχαία ελληνική σε 10 ταυτόχρονα γραφείς, διαφορετικά για τον καθένα, δηλ το τεράστιο έργο του.
Δεν ήταν εχθρός του μόνο ο Πορφύριος αλλά και η εκκλησία.
Νομίζω αφορίστηκε.

Σημασία έχει ότι δεν έλεγε "Αχ καλέ ο χριστιανισμός" ή "αχ καλέ το Δωδεκάθεο" αλλά πάλεψε, ασκήτεψε και την έψαχνε πολύ ζόρικα και διαφορετικά.


Αν την ψάχνει κανείς στον Όλυμπο ή στα Ιεροσόλυμα και αλλαχού.
Αφιερώνω το παρακάτω.

Στίχοι, μουσική, εκτέλεση, Μαλάμου.

Φύσηξε μες στα στήθια μου
ένα ζεστό αεράκι
κι είπα να πάρω τα βουνά
μ' έπιασε το μεράκι.

Aνέβηκα στον Όλυμπο
και κοίταξα μακριά:
της Ήρας τα αρώματα,
του Δία τα καμώματα,
όλα στρωμένα στις κορυφές,
κρίνα, στολίδια κι ευωδιές.

Ψυχή ησυχία για να βρεις
πρέπει πολύ να παιδευτείς,
σαν να πληρώνεις τον καιρό,
με πόνο και με στεναγμό.

Xαμήλωσα τα μάτια μου,
με πήρε η κατηφόρα
μες στην Αθήνα βρέθηκα
και τη βουή βαρέθηκα,
αμάξια με τυλίξανε
και οι καπνοί με πνίξανε.

Mα εγώ θα 'ρθω και θα σε βρω
μες στο δικό σου κόσμο,
τα θαύματα που πίστεψα,
τα χρόνια που αχρήστεψα,
όλα θ' αλλάξουν ξαφνικά,
σαν έργο μες στο σινεμά.

http://www.youtube.com/watch?v=A4-8VAdPyfgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 00:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:

quote:


Φίλε μου , εξ 'οσων γνωρίζω και έχω διαβάσει -μπορεί να είναι λάθος αλλα ούτως ή άλλως ...οποιαδήποτε άλλη πηγή εκτός των ιερών βιβλίων , κρίνεται ως ύβρις απο τον χριστιανισμό ..



Θυμήσου Αιστάιν, Νεύτωνα, Γιουγκ κα που διάβαζαν και άλλα βιβλία αλλά ήσαν χριστιανοί.
quote:

Παράλληλα με την εξέλιξη αυτή , αυξήθηκε η δύναμη και το γόητρο των επισκόπων , γεγονός που συνέβαλλε στη διαδικασία κατα την οποία ο χριστιανισμός απέκτησε πνευματική υποδομή .


Δίκιο έχεις αλλά μην ξεχνάς και επισκόπους σαν τον Χρυσόστομο που πέθαναν στην εξορία. Επίσκοπος από επίσκοπο διαφέρει.
quote:


Όπως το συνόψισε ο εχθρός του , αντιχριστιανός πορφύριος ...:"Εισήγαγε Ελληνικές ιδέες , σε αλλότριους μύθους"...με λίγα λόγια , ΠΡΟΣΕΔΩΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΡΒΑΡΘΚΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ , ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΛΗΨΗ ΜΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ..."

Ο Ωριγένης (185-254) γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια και την μορφωσή του -γνώριζε Ελληνικά και εβραικά και είχε μελετήσει τον Πλατωνισμό , το γνωστικισμό και το Χριστιανισμό με την καθοδήγηση του Κλημέντιου της Αλεξάνδρειας (150-210_- συνόδευε μια φανατική προδιάθεση.

Σήμερα τον θυμόμαστε περισσότερο ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΝΑΥΣΟ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟ ΤΟΥ..στην προσπάθειά του να ζήσει σύμφωνα με το εδάφιο στο κατα Ματθαίον ...όπου ο Χριστός προτρέπει τους οπαδούς του να είναι ευνούχοι για χάρη του βασιλείου του ουρανού.


Τι γνώμη , έχουμε σήμερα για όλα αυτά..αποτελούν -και αυτά- μυθεύματα???



Να προσθέσω.
Κοιμόταν στο πάτωμα χωρίς στρώμα.
Νεαρός υπαγόρευε σε άπταιστο αρχαία ελληνική σε 10 ταυτόχρονα γραφείς, διαφορετικά για τον καθένα, δηλ το τεράστιο έργο του.
Δεν ήταν εχθρός του μόνο ο Πορφύριος αλλά και η εκκλησία.
Νομίζω αφορίστηκε.

Σημασία έχει ότι δεν έλεγε "Αχ καλέ ο χριστιανισμός" ή "αχ καλέ το Δωδεκάθεο" αλλά πάλεψε, ασκήτεψε και την έψαχνε πολύ ζόρικα και διαφορετικά.


Αν την ψάχνει κανείς στον Όλυμπο ή στα Ιεροσόλυμα και αλλαχού.
Αφιερώνω το παρακάτω.

Στίχοι, μουσική, εκτέλεση, Μαλάμου.

Φύσηξε μες στα στήθια μου
ένα ζεστό αεράκι
κι είπα να πάρω τα βουνά
μ' έπιασε το μεράκι.

Aνέβηκα στον Όλυμπο
και κοίταξα μακριά:
της Ήρας τα αρώματα,
του Δία τα καμώματα,
όλα στρωμένα στις κορυφές,
κρίνα, στολίδια κι ευωδιές.

Ψυχή ησυχία για να βρεις
πρέπει πολύ να παιδευτείς,
σαν να πληρώνεις τον καιρό,
με πόνο και με στεναγμό.

Xαμήλωσα τα μάτια μου,
με πήρε η κατηφόρα
μες στην Αθήνα βρέθηκα
και τη βουή βαρέθηκα,
αμάξια με τυλίξανε
και οι καπνοί με πνίξανε.

Mα εγώ θα 'ρθω και θα σε βρω
μες στο δικό σου κόσμο,
τα θαύματα που πίστεψα,
τα χρόνια που αχρήστεψα,
όλα θ' αλλάξουν ξαφνικά,
σαν έργο μες στο σινεμά.

http://www.youtube.com/watch?v=A4-8VAdPyfg


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 12:55:10  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα Δημήτρη , πολύ όμορφη η κατάθεσή σου ..

Θα ήθελα όμως συνεχίζοντας ...να πώ επιπλέον αυτό..

-Τα γραπτά του Ωριγένη -κυρίως οι πρώτες γραφές- άσκησαν τεράστια επιρροή , παρ'ολο που ο ίδιος αντιμετωπιζόταν με υποψία απο τους υποκλοίους χριστιανούς .

Ακολούθησε το παράδειγμα του Ειρηναίου και του Τερτυλλιανού και -σε αντίθεση με τους γνωστικούς- υποστήριξε , ότι ο κόσμος ήταν καλός .
Αλλα για να είναι κανείς πραγματικά καλός , πρέπει να έχει επιλογή και γι'αυτό ο θεός δημιούγησε και την ελευθερία , που εκτός των άλλων συμπεριλαμβάνει και την ελευθερία να πράττουμε το κακό.

Το κακό , λοιπόν αποτελεί μέρος της δημιουργίας..

Όταν δε , ο Ωριγένης ασχολήθηκε με το θέμα του κακού σ'αεναν κόσμο που δημιουργήθηκε σαν καλός , επινόησε μια θεωρία η οποία οφείλει πολλά στην Ελλάδα και στον Πλάτωνα.

Ο σκοπός του κόσμου , πρότεινε, ήταν να μάθουμε ν'αγαπούμε τον θεό.
Αν δεν γίνει αυτό , τότε δεν έχουμε σκοπό , μας λείπει η ύπαρξη.

"Όσοι έχουν παραιτηθεί απο την Ύπαρξη , στερώντας τους εαυτούς τους απ'αυτήν έχουν πάψει να είναι όντα".

Στο σκεπτικό αυτό , το κακό δεν υφίσταται , είναι ένα τίποτα , μια απουσία ή ένα κενό.

Αρχικά ο Διάβολος , ως αποθέωση του κακού , είναι αποθέωση της Ύπαρξης.

Κοντά στα άλλα , εισηγείται δε ..ότι οι άγγελοι επαναστάτησαν πρώτα και μετά ο θεός δημιούργησε τον Αδάμ και την Εύα , για να επανορθώσει μια τέτοια μεγάλη απογοήτευση.

Αλλα ο Αδάμ και η Εύα , έγιναν λεία των πεπτωκότων αγγέλων και ενώθηκαν με την επαναστατική τους δραστηριότητα..!

Δεν γνωρίζω αν είναι αλήθεια όλα αυτά , μα τα διάβασα και τα καταθέτω με επιφυλακτικότητα...μα αν είναι έτσι...σαφώς δείχνει ότι όλοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν μια θρησκεία και να της δώσουν μια όσο το δυνατόν αληθοφανή μορφή και έμπνευση...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 16:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:

Καλημέρα Δημήτρη , πολύ όμορφη η κατάθεσή σου ..


Χαίρε Εαρινέ, πολύ ωραία αυτά που έγραψες, τα απόλαυσα.
quote:

Θα ήθελα όμως συνεχίζοντας ...να πώ επιπλέον αυτό..

-Τα γραπτά του Ωριγένη -κυρίως οι πρώτες γραφές- άσκησαν τεράστια επιρροή , παρ'ολο που ο ίδιος αντιμετωπιζόταν με υποψία απο τους υποκλοίους χριστιανούς .

Ακολούθησε το παράδειγμα του Ειρηναίου και του Τερτυλλιανού και -σε αντίθεση με τους γνωστικούς- υποστήριξε , ότι ο κόσμος ήταν καλός .
Αλλα για να είναι κανείς πραγματικά καλός , πρέπει να έχει επιλογή και γι'αυτό ο θεός δημιούγησε και την ελευθερία , που εκτός των άλλων συμπεριλαμβάνει και την ελευθερία να πράττουμε το κακό.

Το κακό , λοιπόν αποτελεί μέρος της δημιουργίας..

Όταν δε , ο Ωριγένης ασχολήθηκε με το θέμα του κακού σ'αεναν κόσμο που δημιουργήθηκε σαν καλός , επινόησε μια θεωρία η οποία οφείλει πολλά στην Ελλάδα και στον Πλάτωνα.



Φυσικά και πήρε πολλά από την Ελλάδα και τον Πλάτωνα γιατί αν δεν υπήρχαν αυτοί θα προσκυνούσαμε ακόμη τα ξόανα.
Φυσικά και οι μεταγενέστεροι Πλούταρχος, Πορφύριος, Ιάμβλυχος κ.α. αν και αντιχριστιανοί έπαιξαν τεράστιο ρόλο στην στην κατανόηση του Θείου.

Φυσικά έχουμε και την ελευθερία να πράττουμε το κακό.
Όμως το κακό δεν είναι μετρήσιμο.
Το να βγω έξω γυμνός είναι φυσιολογικό γιατί έτσι πλάστηκα. Για την κοινωνία όμως είναι κακό.

Λέγοντας ο Ιωάννης ότι "εν αρχή ήν ο Λόγος" είπε κάτι που προείπαν όλοι οι Σοφοί του κόσμου χιλιάδες χρόνια π.Χ. επειδή ο Λόγος τους φώτησε ή αυτοί προσπάθησαν να αφουγκραστούν τον Λόγο.

Ο λόγος με την ελευθερία και το άκακο έχουν σχέση πιστεύω.

quote:

Ο σκοπός του κόσμου , πρότεινε, ήταν να μάθουμε ν'αγαπούμε τον θεό.
Αν δεν γίνει αυτό , τότε δεν έχουμε σκοπό , μας λείπει η ύπαρξη.

"Όσοι έχουν παραιτηθεί απο την Ύπαρξη , στερώντας τους εαυτούς τους απ'αυτήν έχουν πάψει να είναι όντα".



Η αγάπη στην ύπαρξη προυποθέτει αγάπη του εαυτού.
Ο Ωριγένης απέκοψε κάπως από την Υπαρξη και δεν ήταν τόσο το σωματικό όσο το λογικό η απόφαση δηλ. να ξεκόψει με ανορθόδοξο τρόπο από το κακό.

quote:

Στο σκεπτικό αυτό , το κακό δεν υφίσταται , είναι ένα τίποτα , μια απουσία ή ένα κενό.

Αρχικά ο Διάβολος , ως αποθέωση του κακού , είναι αποθέωση της Ύπαρξης.



Ωπως είπες, αφού το κακό δεν υφίσταται για τον άγιο άρα και αποθέωση της Υπαρξης στο νου διαβόλου είναι μια πλάνη.
quote:

Κοντά στα άλλα , εισηγείται δε ..ότι οι άγγελοι επαναστάτησαν πρώτα και μετά ο θεός δημιούργησε τον Αδάμ και την Εύα , για να επανορθώσει μια τέτοια μεγάλη απογοήτευση.


Γνώμη του όλοι ανθρώποι είμαστε και ουδείς άσφαλτος.
quote:

Αλλα ο Αδάμ και η Εύα , έγιναν λεία των πεπτωκότων αγγέλων και ενώθηκαν με την επαναστατική τους δραστηριότητα..!


Απλά νομίζω ότι έχασαν την επαφή τους με τον Λόγο και έπεσαν σε παραλογισμούς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 16:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Φιλε Εαρινε
quote:

Φίλε μου , εξ 'οσων γνωρίζω και έχω διαβάσει -μπορεί να είναι λάθος αλλα ούτως ή άλλως ...οποιαδήποτε άλλη πηγή εκτός των ιερών βιβλίων , κρίνεται ως ύβρις απο τον χριστιανισμό ...τέλος πάντων

Καθε αλλο. Διαβαζουμε και αλλα βιβλια εκτος της Βιβλου. Υβρις ειναι μονο οτι προσβαλει την χριστιανικη πιστη, οχι το καθε συγγραμμα. Ισα ισα. Σε αυτο ο φορουμ εχουν μπει πηγες απο χριστιανους που δεν προερχονται απο τα ιερα κειμενα.

quote:

- ο κανόνας λοιπόν της καινής διαθήκης εμφανίσθηκε στην γραπτή μορφή που τον ξέρουμε σήμερα , μέσα στα πλαίσια της προσπάθειας συνένωσης των αποκλινόντων κοινοτήτων που είχαν σχηματισθεί στους κόλπους της ευρύτερης χριστιανικής οικογένειας.

Κανεις λαθος φιλε μου. Ισα ισα που δημιουργηθηκε για τον αντιθετο λογο που λες. Ηδη η Καινη διαθηκη επισημαινει τον κινδυνο των αιρεσεων με πρωτη και καλυτερη αυτη των γνωστικων. Διαβασε την εκκλησιαστικη ιστορια σχετικα, μελετησε τους κανονες και τις συνθηκες κατω απο τις οποιες οριστικε ο κανονας.


quote:

Παράλληλα με την εξέλιξη αυτή , αυξήθηκε η δύναμη και το γόητρο των επισκόπων , γεγονός που συνέβαλλε στη διαδικασία κατα την οποία ο χριστιανισμός απέκτησε πνευματική υποδομή .

Το επισκοπικο αξιωμα ενισχυθηκε ακριβως λογο των αιρεσεων. Ομως αυτο δεν σημαινει αυθερεσια. Ειναι ενα σημειο που πρεπει να προσεξουμε. Περασαν επισκοποι πολλοι, μερικοι εκ των οποιων ειχαν διφορετικη αντιληψη για τον Χριστο. Πχ ο Αρειος ή ο πνευματομαχος Ευτυχιος. Ομως, παρολα αυτα οι διδαχες του καταδικαστηκαν απο τις συνοδους, που σημαινει οτι ως τοτε ηδη η εκκλησια ειχε ολοκληρωμενη αποψη επι των δογματικων, που βρισκονται ετσι και αλλιως στα αποστολικα γραπτα. Πνευματικη υποδομη ο χριστιανισμος ειχε απο την αρχη του . Πολυ πριν τις συνοδους ο χριστιανισμος ειχε διαδοθει σε παρα πολλα μερη, ειχαν δημιουργηθει και εκκλησιες.


quote:
Ο Ωριγένης , παρείχε τον πρώτο καθολικό ορισμό.
Εάν ο Παύλος προσέφερε στην πρώτη γενιά των χριστιανών τις χρήσιμες ικανότητες ενός πεπαιδευμένου θεολόγου...ο Ωριγένης ήταν ο πρώτος μεγάλος φιλόσοφος που ΞΑΝΑΣΧΕΔΙΑΣΕ την νέα θρησκεία ΕΚ ΘΕΜΕΛΙΩΝ.

Ο Ωριγενης ξεκινησε παρα πολυ καλα κατεληξε ομως σε αιρετικες διδασκαλιες οι οποιες και εχουν καταδικαστει απο συνοδους. Αυτο και μονο ειναι αποδειξη οτι κανενας οσο σοφος και αν ειναι, δεν μπορει να εισαγει στην εκκλησια αλλες διδαχς απο αυτες των αποστολων. Αν και κατεληξε σε αιρετικες διδασκαλιες, ωστοσο ουδεποτε εγιναν αποδεκτες, επομενως δεν σχεδιασε κατι.

quote:
Όπως το συνόψισε ο εχθρός του , αντιχριστιανός πορφύριος ...:"Εισήγαγε Ελληνικές ιδέες , σε αλλότριους μύθους"...με λίγα λόγια , ΠΡΟΣΕΔΩΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΡΒΑΡΘΚΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ , ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΛΗΨΗ ΜΙΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ...".

Οι διδασκαλιες του Ωριγενη που ειναι αιρετικες ειναι συγκεκριμενες και καταδικασμενες απο την εκκλησια. Επομενως το ''εισηγαγε'' ειναι τελειως λαθος. Βεβαια μην περιμενεις απο τον Πορφυριο να εξηγησει τα περι Ωριγενη.....

quote:
Σήμερα τον θυμόμαστε περισσότερο ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΝΑΥΣΟ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟ ΤΟΥ..στην προσπάθειά του να ζήσει σύμφωνα με το εδάφιο στο κατα Ματθαίον ...όπου ο Χριστός προτρέπει τους οπαδούς του να είναι ευνούχοι για χάρη του βασιλείου του ουρανού.
Τι γνώμη , έχουμε σήμερα για όλα αυτά..αποτελούν -και αυτά- μυθεύματα???
soul


Το οτι ''ευνουχιστηκε'' δειχνει την αιρεση που ειχε μεσα του. Δεν υπαρχει τετοια ''πρακτικη'' στην εκκλησια (αρχαια). Δεν κατανοουσε η εκκλησια το εδαφιο οπως ο Ωριγενης. Αλλωστε αν παραθεσεις το εδαφιο, θα διαπιστωσεις οτι δεν λεει κατι τετοιο ο Ιησους. Την παρανοηση του Ωριγενη δεν ακολουθησε η εκκλησια.

Αν θες, περισσοτερα το βραδι που θα εχω την ευκαιρια να ψαξω για πηγες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 17:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Sesostris, παραθεστε ΟΠΩΣ το γραφει ο Τερτυλιανος και θα ηθελα και την πηγη (εργο - κεφαλαιο). Υποψη οτι περιμενω και τις αλλες παραπομπες απο τους πατερες. Ξερετε εσεις. Αν δεν θυμαστε, θα σας δωσω και λινκ.
Οσον αφορα περι ''αποψεων'' μου, καλα θα κανετε να δειτε τις πηγες που εφερα.
Λοιπον περιμενω..........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 20:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Sesostris, παραθεστε ΟΠΩΣ το γραφει ο Τερτυλιανος και θα ηθελα και την πηγη (εργο - κεφαλαιο). Υποψη οτι περιμενω και τις αλλες παραπομπες απο τους πατερες. Ξερετε εσεις. Αν δεν θυμαστε, θα σας δωσω και λινκ.
Οσον αφορα περι ''αποψεων'' μου, καλα θα κανετε να δειτε τις πηγες που εφερα.
Λοιπον περιμενω..........

Δεν υπάρχουν "εσείς" και "μείς" εδώ μέσα αλλα και γενικότερα φίλε Ρομπέν...είμαστε συνδίκτυοι και ανταλλάσουμε απόψεις -ασχέτως αν συμφωνούμε ή όχι- και μαθαίνουμε και άλλες απόψεις...και θέσεις-ζωής!

Δηλαδή πιστεύεις ότι εσύ έχεις ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ...ενώ οι άλλοι , είναι άσχετοι οι ίδιοι και οι πηγές τους..???

Φαντάζομαι , ότι δεν τα πιστεύεις κάτι τέτοια...διότι αν με την παρουσία σου και τον λόγο σου δεσμεύεις την μόνη πραγματική αλήθεια και γνώση...τότε δεν χρειάζεσαι κανέναν στην ζωή σου...διότι -προφανώς- έχεις την μέγιστη αλήθεια στην κατοχή σου ...και αν είναι έτσι , μπράβο και ξανα-μπράβο σου...ειλικρινα σε ζηλεύω , διότι εγώ είμαι ακόμα στην αρχή της πορείας και μάλιστα πελαγοδρομώ..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 22:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν υπάρχουν εμείς κι εσείς, φίλε Εαρινέ, σωστά μιλάς, όλοι είμαστε συνδύκτιοι, συνέλληνες, συναναζητητές...Δεν είναι θέμα εγωισμού,
αλλά, πολλοί εδώ, λένε ότι αυτοί βλεπουν καλύτερα, ότι οι άλλοι
είναι χαζοί κι αυτοί, ξέρουν ότι δεν ξέρουμε...
Και μας τυφλώνουν όλους με τις γνώσεις των ύβρεων και των βαυκαλισμών τους........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 17:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

Δεν υπάρχουν "εσείς" και "μείς" εδώ μέσα αλλα και γενικότερα φίλε Ρομπέν...είμαστε συνδίκτυοι και ανταλλάσουμε απόψεις -ασχέτως αν συμφωνούμε ή όχι- και μαθαίνουμε και άλλες απόψεις...και θέσεις-ζωής!


Καλα θα ηταν αν ηταν ετσι τα πραγματα. Αυτο ειναι ομως πολυ ρομαντικο για να ειναι αληθεια. Δυστυχως εκ των πραγματων οπως διαπιστωνω το φορουμ ειναι χωρισμενο σε χριστιανους, μη χριστιανους, και σε χριστιανομαχους. Δυστυχως φιλε μου. Και καλα να λες την αποψη σου, ομως το να διαστρευλωνει καποιος το ''πιστευω'' του αλλου δεν ειναι τιμιο.


quote:
Δηλαδή πιστεύεις ότι εσύ έχεις ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ...ενώ οι άλλοι , είναι άσχετοι οι ίδιοι και οι πηγές τους..???!

Οχι, καθε αλλο. Για αυτο και ρωτω για πηγες, επειδη δεν ξερω και θελω να ψαξω να μαθω. Δεν ειναι οι αλλοι ασχετοι, αντιθετως . Δεν ειπα κατι τετοιο. Απλα θελω να δω ο ιδιος απο πηγες (και μαλιστα αρχαια στην συγκεκριμενη περιπτωση). Αλλωστε εχω καθε δικαιωμα να ζητω πηγες για αυτα που διαβαζω. Αλλωστε εχει αποδειχτει περιτρανα οτι καποιοι παρουσιαζουν αυθαιρετα καποια σημεια και αλλοιωνουν νοηματα. Για αυτο και ζηταω πηγες. Για να τις συγκρινω και να βγαλω μια ακρη και εγω.

quote:
Φαντάζομαι , ότι δεν τα πιστεύεις κάτι τέτοια...

Σαφως οχι.

quote:
διότι αν με την παρουσία σου και τον λόγο σου δεσμεύεις την μόνη πραγματική αλήθεια και γνώση...τότε δεν χρειάζεσαι κανέναν στην ζωή σου...διότι -προφανώς- έχεις την μέγιστη αλήθεια στην κατοχή σου ...και αν είναι έτσι , μπράβο και ξανα-μπράβο σου...ειλικρινα σε ζηλεύω , διότι εγώ είμαι ακόμα στην αρχή της πορείας και μάλιστα πελαγοδρομώ..

soul



Οχι οχι. Το να θες πηγες για να ερευνησεις και εσυ ο ΙΔΙΟΣ ειναι σημειο οτι ψαχνεις, και επομενως δεν εχεις ολη την αληθεια. Αλλα επειδη η ερευνα ειναι υγεια, για αυτο και ζητω πηγες για να αρχισω να ψαχνω.

Τωρα αν ενοχλω, δεν νομιζω οτι φταιω εγω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 21:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
αμφισβητω σημαινει για μενα ερευνω..οσον αφορα τα ευαγγελια κ τους ευαγγελιστες συμβαινει το ιδιο..μπορει να ακουστει καπως αλλα απο μικρη συχαινομαι τον τυφλοσουρτη..αυτο ομως τουλαχιστον για μενα δεν εχει καμια σχεση με την πιστη ..δεν παω εκκλησσια καθε Κυριακη..αν νιωσω οτι θελω να προσευχηθω για μενα ο Θεος ειναι παντου..η φιλοσοφια η ιδεα το συναισθημα της πιστης με κανει Χριστιανη..δεν ακολουθω τελετουργικα κ δεν πιστευω σε δογματα με την κλειστη εννοια του ορου..το να εισαι καλος χριστιανος σημαινει απλα να εισαι καλος ανθρωπος..εξαλλου γιαμενα η οθοδοξια ειναι πιστη ζωντανη που δεν μπορει να κλειστει μεσα σε κανενα βιβλιο ουτε το βαθυτερο νοημα της να αποτυπωθει με λεξεις..γιαυτο διαφωνω με πολλους απο σας οταν επιτιθεστε στον χριστιανισμο...επιτιθεστε μονο μεσα απο βιβλιογραφιες κ γενικοτερα με υλη..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 21:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:

αμφισβητω σημαινει για μενα ερευνω..οσον αφορα τα ευαγγελια κ τους ευαγγελιστες συμβαινει το ιδιο..μπορει να ακουστει καπως αλλα απο μικρη συχαινομαι τον τυφλοσουρτη..αυτο ομως τουλαχιστον για μενα δεν εχει καμια σχεση με την πιστη ..δεν παω εκκλησσια καθε Κυριακη..αν νιωσω οτι θελω να προσευχηθω για μενα ο Θεος ειναι παντου..η φιλοσοφια η ιδεα το συναισθημα της πιστης με κανει Χριστιανη..δεν ακολουθω τελετουργικα κ δεν πιστευω σε δογματα με την κλειστη εννοια του ορου..το να εισαι καλος χριστιανος σημαινει απλα να εισαι καλος ανθρωπος..εξαλλου γιαμενα η οθοδοξια ειναι πιστη ζωντανη που δεν μπορει να κλειστει μεσα σε κανενα βιβλιο ουτε το βαθυτερο νοημα της να αποτυπωθει με λεξεις..γιαυτο διαφωνω με πολλους απο σας οταν επιτιθεστε στον χριστιανισμο...επιτιθεστε μονο μεσα απο βιβλιογραφιες κ γενικοτερα με υλη..

d.k



Βιβλιογραφίες , ύλη ύλη.
Καλά τα λες.
Στην μοναξιά μπορούμε να δούμε διάφορα καλά.
Στην εκκλησία υπάρχει το τελετουργικό και το συλλογικό όπως σε όλες τις θρησκείες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 22:01:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

αμφισβητω σημαινει για μενα ερευνω..οσον αφορα τα ευαγγελια κ τους ευαγγελιστες συμβαινει το ιδιο..μπορει να ακουστει καπως αλλα απο μικρη συχαινομαι τον τυφλοσουρτη..αυτο ομως τουλαχιστον για μενα δεν εχει καμια σχεση με την πιστη ..δεν παω εκκλησσια καθε Κυριακη..αν νιωσω οτι θελω να προσευχηθω για μενα ο Θεος ειναι παντου..η φιλοσοφια η ιδεα το συναισθημα της πιστης με κανει Χριστιανη..δεν ακολουθω τελετουργικα κ δεν πιστευω σε δογματα με την κλειστη εννοια του ορου..το να εισαι καλος χριστιανος σημαινει απλα να εισαι καλος ανθρωπος..εξαλλου γιαμενα η οθοδοξια ειναι πιστη ζωντανη που δεν μπορει να κλειστει μεσα σε κανενα βιβλιο ουτε το βαθυτερο νοημα της να αποτυπωθει με λεξεις..γιαυτο διαφωνω με πολλους απο σας οταν επιτιθεστε στον χριστιανισμο...επιτιθεστε μονο μεσα απο βιβλιογραφιες κ γενικοτερα με υλη..

d.k


Το να είσαι καλός άνθρωπος σημαίνει ότι είσαι άνθρωπος με ισσοροπία και ψυχική υγεία φίλη μου ...άνθρωπος που επιδρά -πρωτίστως- επί του εατού του και κρατάει ο ίδιος το τιμόνι των όποιων επιλογών του και όχι ασυνείδητα μορφώματα που εγκαλούνται καθημερινά , προκειμένου να μας κατευθύνουν όπου εκείνα θέλουν.

Μην αποδίδεις την καλοσύνη σου και την διαύγεια του νού σου ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ...ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ...παρά μόνο στην δυναμική που αναπτύσσεις πετώντας απο πάνω σου θυματοποιητικά σύνδρομα ...ενός παρακμάζοντος κοινωνικοπολιτικοθρησκευτικού συστήματος!

Ο θεός είναι μέσα σου φίλη μου και δεν χρειάζεσαι ..ούτε μένα ..ούτε κανέναν άλλο να σε καθοδηγήσει για να τον βρείς!

Βρίσκεται κάθε στιγμή , στο γλυκό κοίταγμα...στον όμορφο το λόγο και σε κάθε όμορφα διατυπωμένη έκφραση ζωής...και δεν χρειάζεσαι σε διαβεβαιώ κανέναν να σου υποδείξει να είσαι ο εαυτός σου και που θα είναι το ΜΟΝΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ..που θα σε κάνει ευτυχισμένη και ευτυχισμένους τους γύρω σου...

Αν είσαι έτσι .. θα ήταν αλαζόνας και πολύ ελάχιστος ο [ραγματικός θεός ...αν δεν έρθει κοντά σου ..

Πιστεύω ότι θα έρθει όμως και θα το νοιώσεις την ίδια στιγμή ..με τον ερχομό όμορφων συναισθηματων και όμορφης αίσθησης του εαυτού σου..

Αν υπάρχει θεός ...εκείνος θα πρέπει να λατρεύει , τους υπέροχους ανθρώπους..ας γίνουμε υπέροχοι άνθρωποι κάνοντας το αυτονόητο...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 00:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
hunter1
λαθος αγαπητε sesostris προσωπικα αμφισβητω καθε τι εχει γραφτει κ γενικοτερα εχει υπωθει απο ανθρωπο..

Γιατί , τα θρησκευτικά βιβλία δεν τα έγραψαν άνθρωποι φίλη hunter1 , τα χερουβείμ τα έγραψαν ;
quote:
hunter1
η δικη μου βιβλιογραφια εχει την βιβλο αλλα εχει κ το κορανι κ οχι μονο..

Η Βίβλος δεν είναι ιστορικό βιβλίο , το δε Κοράνι περιέχει μεν ορισμένα ιστορικά στοιχεία όσο αφορά τον Μωάμεθ ο οποίος υπήρξε ιστορικό πρόσωπο , αλλά και πολύ παραμύθι και φαντασία .
quote:
hunter1
το προβλημα μου ειναι η αμφισβητηση της πιστης καθαυτης κ ο διασυρμος του ονοματος του Κυριου που αμ τι αλλο θυσιαστηκε για μενα που πιστευω αλλα κ για σενα..

Δηλαδή αν εσύ αμφισβητούσες την πίστη μου στον Spiderman θα έπρεπε να παρεξηγηθώ , ή να σου φέρω τα όποια ιστορικά (όχι θρησκευτικά) στοιχεία για να σε πείσω . Όσο για την θυσία που αναφέρεις , για μένα αγαπητή μου οι μόνοι που θυσιάστηκαν ήταν οι γονείς μου για να σπουδάσω , όσο για αυτόν που νομίζεις ότι θυσιάστηκε για σένα , όχι μόνο δεν τον αναφέρει πουθενά η ιστορία , αλλά τον έχουν γράψει στα παλιότερα των υποδημάτων τους και αυτοί οι ίδιοι οι ιερείς του που τους φιλάς το χέρι και υπερασπίζεσαι (όχι μόνο εσύ) τα αίσχη τους .

Αν εσύ και οι ομόδοξοί σου αγαπητή μου , αφήνεστε να σας παραμυθιάζουν με κάτι τέτοια , δεν είμαστε υποχρεωμένοι εμείς οι υπόλοιποι να τα δεχτούμε σαν ιστορικές αλήθειες για να μη θιγή η πίστη σας .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 01:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Sesostris δεν μου απαντησες ακομα....μηπως δεν υπαρχουν αυτα που μου ειχες πει.....

Θελεις να σου ποσταρω ανακαλυψεις που επιβεβαιωνουν την βιβλο και επιστημονικες αποψεις?
Αλλα απαντησε πρωτα σε αυτο που σε ρωταω τοσο καιρο,και θα προχωρησουμε και στα περι βιβλου.


Edited by - Robben on 14/12/2009 01:59:04

Edited by - Robben on 14/12/2009 01:59:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy