ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περί αιμομιξίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 14:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αφορμή για αυτό το θέμα μου την έδωσε το μυθιστόρημα της Ιρέν Φράιν Κλεοπάτρα.Είναι γνωστό πως ο οίκος των Πτολεμαίων για να διατηρήσει το μύθο των Φαραώ διάλεξε την αιμομειξία.Θα ήθελα να ρωτήσω ποια προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει η αιμομειξία αν δημιουργεί δηλαδή;;;;

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. Κατσιγιάννης

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 21:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αιμομειξια προκαλει κατα πρωτον ηθικο προβλημα με τα κοινωνικα δεδομενα της εποχης μας στη χωρα μας ,και 2ον ιατρικο .Ευνοει την μεταδοση νοσων ωφειλομενων στα χρωματωσωματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2005, 21:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κοιτα.το προβλημα ειναι ουσιαστικα ιατρικο.ο καθε ανθρωπος εχει 2 γονιδια,1 απο καθε γονιο.το προβλημα ειναι οτι δεν πρεπει αυτα τα 2 γονιδια να ειναι απολυτως ομοια χημικα.θα σου φερω ενα παραδειγμα.ενας αντρας εχει γονιδια αβ και η γυναικα του γδ-δεν εχουμε αιμομιξεια μεταξυ τους.τα παιδια τους θα εχουν εναν απο τους εξης συνδυασμους αγ,αδ,βγ,βδ.ας πουμε οτι ο γιος με την κορη τους κανουν σχεση και αποκτουν παιδι.το παιδι θα εχει 1 γονιδιο απο τον πατερα του και ενα απο την μανα(τα αδερφια.τα γονιδια του παιδιου της αιμομιξειας θα εχει σαν γονιδια εναν απο τους συνδυασμους αα,αβ,αγ,αδ,ββ,βγ,βδ,γγ,γδ,δδ.οι συνδυασμοι αα,ββ,γγ,δδ ειναι απαραδεκτοι γιατι προκαλουν ασθενειες.ο ανθρωπος εχει πανω απο 100 περιπτωσεις ζευγων γονιδιων-οχι χρωμοσωματων που ειναι 23.το ξερω γιατι καποτε μια ξαδερφη μου ηταν ερωτευμενη μαζι μου και φροντισα να μαθω.οσο για το ηθικο θεμα,αυτο ειναι ερωτημα κρισεως.νιωθεις τον-την συγγενη σου ετσι?πχ η ξαδερφη μου μενει στις ΗΠΑ,με αποτελεσμα να θεωρουμε ο ενας τον αλλο ως φιλοι που βρισκονται καθε χρονο στην κατασκηνωση παρα για ξαδερφια.ακομα εχουμε σχεση αλλα δεν προκειται να κανουμε παιδια-προσεχουμε.ελπιζω να ημουν σαφης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 02:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπαρχει κανεις να προσθεσει κατι η οχι?μια βδομαδα περασε.μαλλον σας επεισα............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lady Croft
Μέλος 1ης Βαθμίδας


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 13:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady Croft  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω δεν γνωριζω επιστημονικα το θεμα αλλα εχω διαβασει πως δημιουργουνται διαφορες ανωμαλιες στο σωμα και τον εγκεφαλο σε παιδια που εχουν ερθει στη ζωη απο αιμομειξια.επισης παρουσιαζουν παραφυσικες δυναμεις οπως οταν εχουν εντονα συναισθηματα σπανε τζαμια,κουνιουνται επιπλα κλπ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 02:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντως μην δοκιμασεις την αιμομιξεια για πλακα παρα μονο αν σε εχει χτυπησει η καβλα στο κεφαλι.δεν προκειται να δεις παλι τον συγγενη σου οπως πριν και αν το μαθουν οι υπολοιποι θα σε απομονωσουν. καλυτερα να τους πεις οτι εισαι λεσβια παρα οτι εκανες αιμομικτικο ερωτα εστω για μια φορα.εγω με την ελενη κρυβομαστε τρομερα και κρατιομαστε με μεγαλη δυσκολια γιατι οποτε την βλεπω θελω να την γαμ... ισως για αυτο να εχουμε σχεση 11 χρονια-απο παιδια.ασε το αλλο οτι θα πρεπει να σκεφτεσαι τι θα πεις και τι θα κανεις 350 φορες πριν μιλησεις η κινηθεις.λεξεις οπως μωρο μου,αγαπη μου και πραξεις οπως φιλια-στο στομα η συχνα,εναγκαλισμοι και χουφτωματα ιδιαιτερα στα επιμαχα σημεια-απαγορευονται δια ροπαλου δημοσιως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κολίμπρι
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 23:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κολίμπρι  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε νίντζα αν εσύ περνας καλά με την φάση αυτή, εγω είμαι μαζί σου. Αλλα αν κάποια στιγμη τι θα κάνεις αν θελήσεις να έρθει ο πελαργός?
ισως μια νέα αρχή στη ζωή σου θα ήταν καλή για σένα αλλά και για αυτή, όσο οδυνηρό κι αν είναι στην αρχή.
Ιt's up to you!

Εγω τι να κάνω που έχω ερωτευτεί την... http://www.guildguitars.com/gear/gear.php?node_id=2249

...μπορείτε να μου πείτε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 01:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία όσα λέτε.......
αλλά μήπως γνωρίζετε κάποιο μέρος του κόσμου όπου η αιμομειξία συνεχίζει??????

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 20:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε καλιμπρι 2 πραγματα.1ον-η ελενη ειναι μονο για το καλοκαιρι και μονο στα κρυφα-επισημα υπαρχει αλλη.το αντιστοιχο ισχυει και για εκεινη γιατι ουτε αυτη μπορει να εγκατασταθει εδω ουτε εγω στις ΗΠΑ.2ον-το εχω συζητησει φιλολογικα μαζι της και εχουμε καταληξει στις εξης δυο-α η υιοθεσια και β να κανω εγω παιδι με αλλη η εκεινη με αλλο.καθενα εχει προφανη μειονεκτηματα.η υιοθεσια με το οτι δεν θα εχουμε τεκνοποιησει οι ιδιοι και δεν ξερω αν σου δινουν παιδι για υιοθεσια αν φεν δουν τον ετερο γονεα.τωρα με το τριτο και το τεταρτο προσωπο-τον πατερα του παιδιου της και την μητερα του παιδιου μου- πως καθαριζεις να μην εχουν σχεσεις με τα παιδια τους.ειπαμε αυτα ειναι φιλολογικες σκεψεις.φιλε λαρυπ η αιμομιξεια επιτρεπεται μονο σε μερικα νησια της ωκεανιας-ο αιμομικτικος γαμος δηλαδη-και στην ολλανδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 21:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωστοσο στην ολλανδια δεν εχει γινει ακομα αιμομικτικος γαμος-προφανως ουτε οι προοδευτικοι ολλανδοι δεν εχουν φτασει μεχρι εκει η απλως δεν ετυχε να εχουμε αιμομικτικο γαμο.στην ωκεανια τι να πουμε.......οταν εχεις σαν-ας πουμε-κρατος 4-5000 κατοικων και δεν προσελκυεις ξενους να κατοικεισουν στο μερος σου λογω ανυπαρκτου πολιτισμου-το ρευμα θεωρειται πολυτελεια και για ηυ φαντασια και δη προχωρημενη η αιμομιξεια θεωρειται επιτακτικη αναγκη επιβιωσης.φαντασου ενα ελληνικο νησι εκτος απο τα 7 πρωτα σε εκταση και πληθυσμο χαμενο στον ωκεανο σε αποσταση 5ωρου αεροπορικου ταξιδιου απο την κοντινοτερη στερια.φιλε μου ακολουθεις το παραδειγμα μου?μεγα λαθος και μην παρασυρεσαι απο μενα.κοιτα προηγουμενα μηνυματα μου για το γιατι.επισης εγω ημουν τυχερος γιατι η ελενη μενει στις ΗΠΑ και εχει εδω ελευθερο χωρο στην ελλαδα.αν περιμενεις να φυγουν οι γονεις σας απο το ενα η το αλλο σπιτι......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 00:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαθηκατε.ελπιζω να μην πηγατε ολοι ολλανδια για να παντρευτειτε αδερφες,ξαδερφες,ανηψιες η αντιστοιχα αντρες συγγενεις........πλακα κανω εδω δεν εχω παει ακομη ουτε εγωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 19:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ που νόμιζα που πήγες να πεις κανά καφεδάκι....και συ είσαι ακόμη εδώ...

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ludicrous
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 19:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ludicrous  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπαροχυν πολλα μερη του κοσμου οπου η αιμομιξια ακομα συνεχιζεται. Στη Ιαπωνια επαφες μητερας γιου αντιμετοπιζονται σχεδον ως φυσιολογικες. Στην Ινδια ειναι ιδιαιτερα διαδεδομενη κυριως αναμεσα στους αντρες και τα μικρα κοριτσια της οικογενειας. Επισης στους Αβοριγενης της Αυστραλιας διαφορες αιμομικτικες σχεσεις αποτελεουν τον κανονα.

http://greek-taboo.pblogs.gr/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2009, 02:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_1_28/02/2007_217552

Αδέλφια-ζευγάρι μάχονται τον νόμο περί αιμομιξίας

Τον νόμο που απαγορεύει την αιμομιξία θα προσβάλουν δύο αδέλφια από τη Γερμανία που ευελπιστούν ότι έτσι θα μπορέσουν να εξακολουθήσουν ελεύθερα τη σχέση τους.

Ο Πάτρικ Στούμπινγκ, άνεργος κλειδαράς, και η αδελφή του Σούζαν άρχισαν να έχουν ερωτικές σχέσεις το 2000 και απέκτησαν τέσσερα παιδιά. Τα τρία έχουν ήδη τοποθετηθεί σε ανάδοχες οικογένειες, ενώ δύο είναι ανάπηρα.

Τα δύο αδέλφια μεγάλωσαν απομακρυσμένα το ένα από το άλλο και γνωρίστηκαν όταν είχαν ενηλικιωθεί. Οπως αναφέρουν οι οπαδοί τους, και οι δύο είναι αποφασισμένοι να κάνουν ό, τι γίνεται ώστε η αιμομιξία να πάψει να θεωρείται κακούργημα. Μάλιστα, επισημαίνουν ότι αυτή η αντιμετώπιση πηγάζει από το Τρίτο Ράιχ και τους νόμους περί φυλετικής υγείας.

Ο κ. Στούμπινγκ, 30 ετών, έχει ήδη εκτίσει ποινή δύο ετών για τη σεξουαλική επαφή με την αδελφή του και θα παραμείνει πολλά χρόνια πίσω από τα σίδερα αν δεν μεταβληθεί το σχετικό άρθρο του ποινικού κώδικα. Ο νεαρός ζούσε μακριά από την οικογένειά του όταν γεννηθηκε η αδελφή του, την οποία συνάντησε για πρώτη φορά στη Λειψία το 2000 όταν επανασυνδέθηκε με τη μητέρα του, η οποία πέθανε λίγο αργότερα.

Τα αδέλφια απέκτησαν τέσσερα παιδιά, το μεγαλύτερο πέντε χρόνων και το μικρότερο ενός. Δύο εμφανίζουν αναπηρίες, αλλά δεν είναι γνωστό αν αυτό συνέβη επειδή γεννήθηκαν πρόωρα ή λόγω της αιμομιξίας.

Σύμφωνα με τον δικηγόρο του ζευγαριού, τα αδέλφια δεν ενοχλούν κανένα και πρέπει να τους αφήσουν να κάνουν ό, τι θέλουν με τη ζωή τους. Η αιμομιξία δεν θεωρείται αδίκημα σε Γαλλία, Ολλανδία, Λουξεμβούργο Βέλγιο, Πορτογαλία, Τουρκία, Ιαπωνία, Αργεντινή και Βραζιλία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 09:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ σε τέτοια θέματα δέν στέκομαι τόσο στο ηθικό μέρος της υπόθεσης, το εξετάζω απο την ιατρική του πλευρά ώστε να επιβεβαιωθεί άν η ηθική του πλευρά βασίζεται σε γερές βάσεις ή πρέπει να την αγνοήσουμε.
Η αιμομιξία δημιουργεί πραγματικά προβλήματα ιδιαίτερα ψυχολογικά στα παιδιά που θα γεννηθούν, πολλά ζώα που διασταυρώνονται με αιμομιξία δημιουργούν άλλα που εύκολα προσβάλλονται απο πολλές αρρώστιες όπως λύσσα. Παλιές βασιλικές οικογένειες που τα μέλη τους παντρεύονταν τις αδελφές τους για να διατηρήσουν το γαλαζοαίματο είχαν στις τάξεις τους πολλά ανισσόροπα άτομα, που σε πολλές περιπτώσεις δέν μπορούσαν κάν να ασκήσουν εξουσία αναγκαζόμενοι να παραιτηθούν για χάρη κάποιου γιού ή αδελφού. Απο τον βαθμό της τρίτης συγγένειας και μετά δηλαδή δεύτερα ξαδέλφια το πρόβλημα αρχίζει να εκμηδενίζεται.

Αναλυτικά γράφει ο Γιώργος Ι. Ρόζος κτηνίατρος

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1687

Η περίπτωση της αιμομιξίας
Με τον όρο αιμομιξία εννοούμε την στενή συγγενική αναπαραγωγή, όταν δηλαδή οι δύο γονείς είναι μεταξύ τους εξ’ αίματος συγγενείς, π.χ. αδέλφια, μάνα με γιο, κόρη με πατέρα, κ.λ.π. Για την ακρίβεια, υπάρχει σε κάθε διασταύρωση μεταξύ δύο ζώων ένας συντελεστής, ο οποίος ονομάζεται συντελεστής αιμομιξίας, κυμαίνεται από 0% μέχρι 100% και η γνώση του μας πληροφορεί, για το πόσο στενοί συγγενείς είναι τα ζώα αυτά. Έτσι αν οι δύο γονείς είναι αδέλφια, κόρη και πατέρας ή μητέρα και γιος, τότε ο συντελεστής αιμομιξίας είναι 100%, αν είναι π.χ. ετεροθαλή αδέλφια, 90%, κ.ό.κ.
Το πρόβλημα στις αιμομικτικές διασταυρώσεις είναι ότι τα σφάλματα του γενετικού υλικού, βρίσκονται σε ομοζύγωτη κατάσταση και συνεπώς είναι γι αυτά μία χρυσή ευκαιρία να εκδηλωθούν. Πραγματικά, τα αιμομικτικά ζώα είναι σχεδόν πάντα προβληματικά. Επιληψίες, καρδιοπάθειες, δερματολογικά προβλήματα, δυσπλασίες οστών, αρθρώσεων και οργάνων, στειρότητα, ευπάθεια σε λοιμώξεις, είναι μερικά από τα πλέον συνηθισμένα προβλήματα των απογόνων από στενή συγγενική αναπαραγωγή.
Ιστορικά η αιμομιξία χρησιμοποιήθηκε για να σταθεροποιηθούν οι φυλές ή ακόμα για να ενισχυθούν κάποιες γραμμές αίματος. Τις εποχές εκείνες η γενετική είτε ήταν ανύπαρκτη σαν επιστημονικός κλάδος, είτε ήταν σε εμβρυϊκό στάδιο. Η αθέλητη άγνοια λοιπόν οδήγησε τους πρώτους εκτροφείς σε πολλές αιμομιξίες, μέχρι η φυλή να αποκτήσει τα μορφολογικά και εργασιακά χαρακτηριστικά που εκείνοι επιθυμούσαν. Το αποτέλεσμα είναι ότι πολλές φυλές έχουν χαρακτηριστικές παθήσεις, αντίκτυπο εκείνων των πρώτων αιμομιξιών. Για παράδειγμα η δυσπλασία του ισχίου στα σέττερ, στα λαμπραντόρ, στα ροτβάιλερ και στα γερμανικά ποιμενικά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η περιβόητη … «τρέλα» των ντόμπερμαν. Κάποτε οι επιληπτικές κρίσεις και οι διαταραχές της συμπεριφοράς ήταν πολύ συχνές στη φυλή αυτή. Οι εκτροφείς και οι ιδιοκτήτες πίστευαν ότι γενικά όλα τα ντόμπερμαν … «τρελαίνονται». Η επιστημονική έρευνα έδειξε ότι τα προβλήματα αυτά οφείλονταν σε συστηματικές αιμομικτικές διασταυρώσεις. Αφού εντοπίστηκε το πρόβλημα, οι εκτροφείς άλλαξαν τους γεννήτορες και από τότε τα ντόμπερμαν είναι φυσιολογικά ή έστω έχουν την ίδια συχνότητα επιληψίας με τις άλλες φυλές. Ο μύθος όμως της … «τρέλας» εξακολουθεί να τα στιγματίζει στη συνείδηση πολλών.
Συμπερασματικά, η αιμομιξία πολλαπλασιάζει προβλήματα και πρέπει συστηματικά να αποφεύγεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy