ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Ο ΧΡΗΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 23:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΕΙΡΑ ΑΠΟ V. CLUB ΕΝΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΡΓΟ
... Ο ΧΡΗΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ....


ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ Η ΦΙΛΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΥΤΟ.

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ....

ΑΝΑΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2002, 23:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ... ΜΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΣΕ ΣΩΣΤΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ESOTERICA.gr

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 00:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΟΣ ΤΙΤΛΟΣ!ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ;
......DEJAVU.......
ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΜΟΥ .....ΩΣ ΤΟΤΕ ...
ΦΩΣ,ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 00:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR το έχω δει το έργο και μου άρεσε πολύ.
Τα μηνύματα που παίρνουμε από αυτό είναι πολλά, αλλά το σημαντικότερο κατά τη δική μου γνώμη είναι ότι η δυσπιστία της σημερινής εποχής είναι στο αποκορύφωμα της.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2002, 17:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΝΟΤΙ_29 ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΚΑΤΙ .....
ΠΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ.. ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΑΤ ΠΟΥ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΕΙ ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ .....

ΛΕΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ????


ΤΙ ΛΕΣ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 02:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
na 'mai kei egw!!

Etyxe kai egw prin arketo kairo na exw dei ayto to ergo.
To thewrw ena POLY kalo parafysiko ergo.
kai ayto,giati eixe kapoies skhnes mesa pou me provlimatisan arketa,perissotero toulaxiston apo oti perimena.

To mono sigouro einai oti sthn zwh mas yparxoun shmadia pou na mas ypodeiknyoun kati-oti kai an einai ayto.To thema einai omws kata poso exoume thn dynamh na ta vlepoume ayta ta shmadia kai poly perissotero na ta aksiologoume?!

Telos pantwn,h skhnh pou me provlhmatise perissotero,htan h apanthsh ths "petaloudas" :"ston kathena emfanizomai diaforetika"

Filia

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2002, 04:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου η κεντρική ιδέα (άποψη μου) είναι η δυσπιστία.
Τίποτε δεν είναι τόσο τρομακτικό, όσο το να προσπαθείς να πείσεις σε κάποιους, κάποια ανεξήγητα φαινόμενα που σου συμβαίνουν, να μη σε πιστεύει κανείς, στο τέλος να σε βγάζουν και άρρωστο, λέγοντας πως έχεις ψυχολογικό πρόβλημα.

Αν δεν υπήρχε η δυσπιστία από τους άλλους, ίσος να μην υπήρχε λόγος να αντιμετωπίζαμε με τρόμο, τέτοιου είδους φαινόμενα.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2002, 17:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΦΟΒΟΣ - ΤΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ....

ΦΙΛΕ ΝΟΤΗ_29

quote:
Τίποτε δεν είναι τόσο τρομακτικό, όσο το να προσπαθείς να πείσεις σε κάποιους, κάποια ανεξήγητα φαινόμενα που σου συμβαίνουν, να μη σε πιστεύει κανείς, στο τέλος να σε βγάζουν και άρρωστο, λέγοντας πως έχεις ψυχολογικό πρόβλημα.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ MIA FORA ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΟΝΟ
ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ AKOMA ΑΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ....
ΣΙΩΠΗ ΑΥΤΗ Η ΣΙΩΠΗ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΕΧΕΙ ΔΙΔΑΞΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2003, 22:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό κι εγώ AVATARGR.

Ενδιαφέρον έργο. Εμένα μου άρεσε πιο πολύ η αναφορά σχετικά με το πως είναι δυνατόν κάποια οντότητα να τα ξέρει "όλα". Είναι θεός; Οχι, σύμφωνα πάλι με το έργο, απλά, στέκεται σε κάποιο διαφορετικό σημείο, ψηλότερο ίσως με πιο πλεονεκτική "οπτική γωνία".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 23:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους. Είδα το χρησμό της πεταλούδας. Μου αρέσει που μπαίνει απότομα στην υπόθεση, κατευθείαν στο ζουμί και με το δυνατό & γρήγορο μοντάζ σε καθηλώνει. Παίζει με τους φόβους σου, αναιρεί ότι πας να προβλέψεις για τη συνέχεια της υπόθεσης και σχετίζεται άμεσα με τα προφητικά όνειρα (για τα άτομα που είχαν ανοίξει το θέμα με τα προφητικά όνειρα αυτή η ταινία είναι ότι πρέπει...)

Χαρακτηριστική ατάκα που μου έμεινε είναι αυτή:

- Γιατί αυτός που μας στέλνει τα προφητικά όνειρα, δεν μας εξηγεί πως να τα χρησιμοποιούμε;
- Ό,τι και αν είναι αυτό που μας στέλνει τα όνειρα,είναι ανώτερης ευφυϊας. Πώς να μας τα εξηγησει; Είναι σαν να θες να εξηγησεις εσύ που είσαι άνθρωπος, κατι σε μια κατσαρίδα......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 20:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλη την παρέα . Μετά από μεγάλο διάστημα απουσίας, ο Αχέροντας είναι και πάλι εδώ.

Φίλε AVATARGR, την έχω δει την ταινία και μπορώ να πω ότι με τράβηξε από την αρχή. Ο φόβος για το άγνωστο, για πράγματα που συμβαίνουν και φαίνονται παράλογα (σύμφωνα με τα βιώματα και τον τρόπο σκέψης που έχουμε), ο φόβος να δεχθούμε σαν αληθινό κάτι που δείχνει αφύσικο και έρχεται σε αντίθεση με τα πιστεύω μας, αυτός ο φόβος είναι κάτι εντονότατο και μπορεί να μας δημιουργήσει πάμπολες ανησυχίες.


HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2003, 11:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ.
ΡΩΤΑΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ...
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ.
ΑΛΛΑ "ΚΑΠΟΙΟΣ " ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ...
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ... "ΙΣΩΣ"

ΦΙΛΕ ΑΧΕΡΟΝΤΑ ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.
ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ...

ΙΣΩΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 02:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ 'ΤΑΙΝΙΑ' ΗΤΑΝ 'ΕΜΠΕΙΡΙΑ'....ΑΒΑΤΑΡ.
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ..ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΟ......
ΑΤΜΑ....ΨΥΧΗ...ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ...=Χ.....

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 17:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλή ταινία. Πραγματικά αξίζει να η δει κάποιος και να αναλογιστεί κάποια πράγματα...
Όμως για όσους τη δουν να ξερουν τα εξής: μπορεί να δηλώνετε ότι βασίζεται σε αληθινή ισοτρία αλλά πολλά πράγματα έχουν προστεθεί από τη φαντασία του σεναριογράφου. Αυτόν είναι σίγουρο....
Εξάλλου η αλήθεια σπάνια έχει κινηματογραφικό ενδιαφέρον.
Θα συμφωνήσω όσο δε γίνετε με τη φίλη μας την amalia. Το μεγαλύτερο μάθημα της ταινίας είναι ότι όποιος δείχνει να τα ξέρει όλα δεν είναι και θεός. Απλά βρίσκεται σε πιο πλεονεκτική θέση από εμάς. Αυτό πρέπει, ειδικά στις μέρες μας, να γίνει απόλυτα κατανοητό.
Φίλοι μου σας προτείνω ανεπιφύλακτα την ταινία: "Μήνυμα σιωπής". Είναι μια ταινία που θα σας βάλει σε πολλές σκέψεις.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."

Edited by - Secondborn on 29/09/2003 03:07:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 23:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω αν το πάρω να το δω γρηγορα... Δύο είναι αυτα που θέλω να δω..
'Ο χρησμός της πεταλούδας' και το 'Das experiment'.. θα σας πα μετά .

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 11:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας τα γράψω λίγο ανάποδα. Δεν έχω δει την ταινία, έχω διαβάσει όμως το βιβλίο στο οποίο υποτίθεται ότι έχει βασιστεί το σενάριο.
Δεν πρόκειται για επιστημονική φαντασία. Συγγραφέας του είναι ένας εξειδικευμένος στην αναζήτηση εξωγήινων παρουσιών. Σύμφωνα λοιπόν με τα γραφόμενά του, σε μια μικρή πόλη των ΗΠΑ άρχισαν κάποιες περίεργες εμφανίσεις, τόσο "men in black" όσο και ενός πιο συγκεκριμένου μυστηριώδους μεγαλόσωμου όντος, που κατέληξε να γίνει... τουριστικό αξιοθέατο. Όταν οι άνθρωποι βεβαιώθηκαν ότι η παρουσία του δεν ήταν δολοφονική, έψαχναν να το εντοπίσουν στα σημεία όπου σύχναζε. Δεν τα πολυκατάφεραν. Κανείς από όσους είχαν "στενές επαφές" δεν έπαθε κάτι πολύ κακό, εκτός από την... παρενόχληση. Ο ίδιος ο συγγραφέας-ερευνητής δεν κατάφερε τελικά να... διαλευκάνει τους men in black, παρά το ότι βρέθηκε κοντά τους (ή εκείνοι κοντά του). :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 11:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα την ταινία, χθες βράδυ, στο Mega.

Πολύ δυνατή ταινία, με προεκτάσεις που όλους μας αγγίζουν.

Ερ. από την ταινία: "Γιατί αυτά τα πνεύματα (ψυχάνθρωποι) δεν ενδιαφέρονται-ενημερώνουν κι εμάς γι' αυτά που γνωρίζουν (αφού στέκονται πιο ψηλά);"

Απ: "Γιατί εμείς δεν ενδιαφερόμαστε για την τύχη των κατσαρίδων και δεν ασχολούμαστε μ' αυτές;"

Ενοχλητική, αλλά συνάμα ενδιαφέρουσα παρατήρηση.
Βεβαίως και για κάποιους μπορεί να φαινόμαστε, όπως εμείς βλέπουμε τις κατσαρίδες.

Δυσάρεστο μεν, ικανό δε να μας αφυπνίσει, δίδοντάς μας την ώθηση για αναζήτηση.

Υ.Γ. Ευχαριστώ την ΑΤΜΑ που παρέθεσε το θέμα στο topic ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΝ T.V. και βέβαια τον AVATARGR, που από καιρό είχε ανοίξει το θέμα.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2004, 18:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2004, 05:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το περιοδικό "CINEMA" ή κάποιο αντίστοιχο δίνει την ταινία αυτή δώρο.

Προλάβετε...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 16:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέποντας για τρίτη φορά το φιλμ (και έχοντας διαβάσει το συναρπαστικό "Mothman Prophecies" του John Keel) σκέφτηκα τα εξής:

1. Το "παράδοξο" ή "παραφυσικό" -ή όποια άλλη ταμπέλα προτιμάμε- εκδηλώνεται χαοτικά, σουρεαλιστικά. Αν το διέπουν κανόνες, δεν είναι αυτοί που νομίζουμε ή θα περιμέναμε. Η τάξη του υπερβαίνει την δική μας αίσθηση τάξης. Η αταξία του ξεπερνά τις απλοποιήσεις μας.

2. Η κατηγοριοποίηση των παράδοξων φαινομένων είναι ένα κουσούρι που δεν μας φέρνει κοντύτερα στην αλήθεια. Το να εξετάζονται χωριστά τα UFO, η κρυπτοζωολογία, οι άγγελοι, οι δαίμονες, τα στοιχειακά, τα θαύματα, οι νεράϊδες κλπ σαν αυτόνομα φαινόμενα/φήμες με ξεχωριστή εξήγηση δεν συνάδει με την συσσωρευμένη ανθρώπινη εμπειρία. Μάλλον πρέπει να βλέπουμε ένα πλέγμα φαινομένων που έχουν κάποια κρυφή κοινή συνιστώσα.

3. Η αυτόματη τάση μας να βλέπουμε το "κακό" ή το "καλό" στα πράγματα και να τους επιβάλλουμε έναν περίεργο ανθρωπομορφισμό δεν μας πάει μακριά. Δεν είναι καλός ή κακός ο άγνωστος "Ίντριντ Κολντ" στην ταινία. Δεν ξέρουμε τι είναι, ποιά τα κίνητρά του, σε ποιό βαθμό μετέχει της δικής μας πραγματικότητας, δεν ξέρουμε καν αν προστατεύει, βλάπτει, προειδοποιεί ή απλά παίζει. Είναι ενδεικτικός ο τίτλος άλλου γνωστού βιβλίου του συγγραφέα, "Disneyland of the Gods".

4. Οι προσωπικές εμπειρίες δύσκολα μπορούν να μεταφερθούν ή να κριθούν. Ο ίδιος ο όρος "αντικειμενικότητα" δεν δύναται να έχει εφαρμογή σε τέτοια φαινόμενα, χωρίς αυτό να τα σταματά. Και για τους λίγους που κάποια πολύ έντονα φαινόμενα λειτούργησαν ως προσωπική επιφοίτηση: συνήθως είχαν κακό τέλος. Η ταμπέλα κάτω από την οποία τα δέχτηκαν και τα ερμήνευσαν ήταν δικό τους κατασκεύασμα ακι τελικά εθίστικαν σ'αυτήν και στο χαοτικό παράγοντα των εμπειριών. Άλλοι ίδρυσαν θρησκείες. Άλλοι αυτοκτόνησαν.

5. Μοιάζει να είναι στην ίδια τη φύση αυτού του χώρου μελέτης το εξής παράδοξο: όσο πιο πολύ τον μελετάς και μορφώνεις μια θεωρία τόσο περισσότερο τα στοιχεία που παρουσιάζονται μπροστά σου ενισχύουν την -όποια- θεωρία σου. Αυτό δίνει την ψευδαίσθηση της απόδειξης. Ποτέ δεν υπάρχει "απόδειξη". Μόνο άπειρες και αλληλοσυγκρουόμενες ενδείξεις.
Ο παρατηρητής διαμορφώνει το φαινόμενο. Κι αν αυτό για κάποιους είναι απόδειξη της μη ύπαρξης του "παράδοξου", ας το σκεφτούν ξανά. Σε τέτοια θεώρηση του κόσμου μας οδηγούν και κάμποσα ρεύματα της σύγχρονης φυσικής.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy