ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Σαμοθράκη..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 16:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Στην άπειρη ησυχία του νησιού αυτού, σα να ακούγεται τώρα η αιωνιότητα να περνά".
Ίωνας Δραγούμης

***παραθέστε την δική σας Σαμοθράκη, των νερών και των παραμυθιών,
των ανέμων και των θεών. ότι γνωρίζετε και ότι ζήσατε στο μαγευτικό
θαλάσσιο βουνό της Νίκης, του Φεγγαριού, του φυσικού και του
φανταστικού.. των ονειρικών εμπειριών της πολύχρωμης άνοιξης, του χρυσού καλοκαιριού
του κίτρινου φθινοπόρου και του λευκού χειμώνα. πόσο μέσα στην τσίτα..?
ευχαριστώ..

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2005, 19:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ομορφες νύχτες μοναχικές,ή μη, μέρες λαμπερές με φως αρμονία εξαίσια ηλιακή επιρροή. Δειλινά που στάζανε μαγεία από παντού. Ευτυχία,χρώματα, σώματα, βολταρίσματα κι ανασασμοί καιρών που μύριζαν παράξενες απόκοσμες ευωδιές.Κι η σκέψη μου κράταγε μιά διαυγή διάκριση μιά καθαρότητα κρίσης κι έκφρασης γεμάτη ενέργεια ειρήνευση αρμονία. Αυτό το νησί της ζωής βυθίζει στο αίναι μου εμπιστοσύνη βάζει φωτιά στο πεπρωμένο.
Τα έναστρα βραδάκια, ένα συνονθύλευμα ενθουσιασμού αγαλλίασης και πνευματικότητας,γέρνανε στο προσκεφάλι μυριάδες όνειρα προφητικά όνειρα, προαισθήσεις απρόσμενες και θαυματουργές θεραπείες ψυχής.Ψυχών.
΄Ομορφες νύχτες...
Ενεργός σεληνιακή επιρροή.
Κάθαρση.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
[Πιες με,με τα μάτια σου και θα σου κάνω πρόποση με τα δικά μου, ή άφησε ένα φιλί στο ποτήρι μου, και δεν θα ψάξω γιά κρασί...]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 15:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ποικιλία ονομάτων την αποκαλούν οι αρχαίοι συγγραφείς.
Σάμος Θρηϊκίη, Σαόνησος, Λευκανία και Δαρδανία ενώ
ο Όμηρος τοποθετεί στο ψηλότερο βουνό της, με τ' όνομα Σάος,
τον Ποσειδώνα να παρακολουθεί τη μάχη της Τροίας. Οι σχετικοί
στίχοι είναι:

"Το νόησεν ο Ποσειδών, πoυ εκάθονταν κι' εθώρα
την μάχην απ' την κορυφήν της δασωμένης Σάμου
της Θράκης, όθεν φαίνονταν τ' όρος της Ίδης όλο
και τ' άρμενα των Αχαιών και η πόλις του Πριάμου...".

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 15:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η Νίκη που κάποιος... την είχε στήσει στην ψηλή ακροθαλασσιά,
σ' ένα βράχο στη Σαμοθράκη, κατάντικρα στη Θράκη και στη Μακεδονία,
ανέβηκε και στάθηκε στην πλώρη ενός καραβιού και πήρε τις θάλασσες.
Άφησε το νησί της και πάει αλλού μα φεύγοντας έκρυψε το κεφάλι της να
μην την αναγνωρίσουν οι άνθρωποι· γιατί το πρόσωπο της ήταν παράξενα
λυπημένο που άφηνε το νησί της... Ξέχασε όμως να κρύψει και τα φτερά
της, λησμόνησε πως τα φορούσε φεύγοντας... Και από τα φτερά της την
εγνώρισαν...".
Ίων Δραγούμης

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 15:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το διάσημο τούτο άγαλμα δεν έχει μάτια και βλέπει.
Δεν έχει στόμα και ρίχνει την υπέρτατη κραυγή.
Δεν έχει χέρια και κάνει τη λύρα να δονεί.
Κι' αγκαλιάζουν το άπειρο τα μαρμάρινα φτερά του".
Ρουμπέν Νταριό

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 15:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όποιος κολύμπησε στα γαλανά νερά της Σαμοθράκης, απόλαψε με μάσκα
τον καταπληκτικό βυθό, γεύτηκε τη νοστιμιά από το ψάρι ή το κατσίκι
του νησιού, το μυρωδάτο μέλι και τη μοναδική σε γεύση μυζύθρα, όποιος
άκουσε τη συναυλία των κουδουνιών, τα κελαηδήματα των αηδονιών, το
φλοίσβο της ακρογιαλιάς κάτω από την πανσέληνο κάποιας νύχτας στον
Ιερό χώρο των Μεγάλων Θεών, σίγουρα θα καταλάβει τι τράβηξε τους
αρχαίους προγόνους μας εκεί και η Σαμοθράκη θα του αφήσει κάτι το
ιδιαίτερο μέσα στην ψυχή...".
****απόσπασμα από το βιβλίο "Η Ακριτική Σαμοθράκη" που το έγραψαν οι
δάσκαλοι Δημήτρης Αγγελώνιας, Αντώνης Ατζανός, Γιάννης Πετρούδας και
Δημήτρης Στέργιου

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 15:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εκεί στεκόμουν, που είχε σταθεί ο θεός θυμωμένος και χολόσκανε με
τον Δία. Κάθε πέτρα ελληνική τι ευγενική που είναι. Κάθε μια πατημένη
και από κάποιο θεό. Στάθηκα και κύτταξα. Τόσο ήταν πυκνά φορτωμένος
από τους καλοκαιριάτικους αχνούς ο αέρας που μόλις φαινόταν η Ίμπρο,
η Λήμνο, η Μυτιλήνη, το Άγιον Όρος, η Θάσο, η Ρούμελη. Από κάτω μου
απλωνόταν ολάκερο το νησί με τα γραμμένα σύνορα του. Η ανατολική
μεριά όλη ξερή φαλακρά καύκαλα βουνών και μύτες καψάλα... Το βορινό
το πλάγι ολοσκέπαστο από φυτά και ρεματιές. Στο νότιο πλάγι είναι
αμμουδιές και ελαιώνες...".
****Ίων Δραγούμης

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 20:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι νησί!!!
Περπατώ και ατενίζω κάθε γωνιά της,
με τα μάτια του νου το αίμα της καρδιάς
ένα χαμόγελο ξεκούρασης,
φωνή ψυχή της όρασης,
Σεργιανώ σ΄όσα αγγίζω η ευωδιά της,
με τη φλόγα πνοής μες τη γλύκα βραδιάς.

Αγαπάω κάθε άγιο σου κομμάτι
μες τα μήκη και τα πλάτη
των στιγμών σου,
Λαχταράω μυροβόλες οπτασίες
της σελήνης αδιάφθορες μαγείες
είμαι εντός σου.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
[Πιες με,με τα μάτια σου και θα σου κάνω πρόποση με τα δικά μου, ή άφησε ένα φιλί στο ποτήρι μου, και δεν θα ψάξω γιά κρασί...]
H αγάπη που αναζητάς είναι καλή.Αλλά η απρόσμενη καλύτερη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2005, 23:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samothrax καλως ηλθες εσω!

υπεροχη η ιδεα σου ..εν οψι των εκδηλωσεων--ως συγχρονων *καβειριων*-- στο Ιερο Νησι...(...το αυτο λατρεμενο νησι)
---αν θες κανε και Αναζητηση ...στο θεμα καβειρια μυστηρια(υπαρχουν δυο τοπικς) ειχαμε αφησει πολλα σχετικα με τα της ψυχης βιωματα στο ορος Φεγγαρι...---

Satyat nasti pari dharmah



cprtght@tm@2005
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 00:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κατά τη γνώμη μου το κορυφαίο ελληνικό νησί!

Το έχω επισκεφτεί 2 φορές για πολυήμερες διακοπές και το μόνο που μπορώ να δηλώσω είναι ότι είμαι μαγεμένος...

Οποιος περπατήσει στις γριές βάθρες και στη ρεματιά του Φονιά, μέσα από τη σκια των πλατάνων και περάσει τους καταράκτες παίρνει μια γέυση επίγειου Παραδείσου!

Σάος
θα επιστρέψω!

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 08:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την έλαβα αλλά την έχασα γρήγορα την άφθαρτη γεύση της μαγείας και του [λαμπερότατου παραδείσου]. ΄Εχει εκπληκτική ενέργεια το νησί, κι ένα μυστήριο που σε καλεί να το αδράξεις να το αποκαλύψεις να μεθύσεις και να ταχθείς μαζί του.
Θα πάω ξανά.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
[Πιες με,με τα μάτια σου και θα σου κάνω πρόποση με τα δικά μου, ή άφησε ένα φιλί στο ποτήρι μου, και δεν θα ψάξω γιά κρασί...]
H αγάπη που αναζητάς είναι καλή.Αλλά η απρόσμενη καλύτερη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 10:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

samothrax καλως ηλθες εσω!

υπεροχη η ιδεα σου ..εν οψι των εκδηλωσεων--ως συγχρονων *καβειριων*-- στο Ιερο Νησι...(...το αυτο λατρεμενο νησι)
---αν θες κανε και Αναζητηση ...στο θεμα καβειρια μυστηρια(υπαρχουν δυο τοπικς) ειχαμε αφησει πολλα σχετικα με τα της ψυχης βιωματα στο ορος Φεγγαρι...---

Satyat nasti pari dharmah



cprtght@tm@2005


Καλώς σας βρήσκω ΑΤΜΑ. Όλους.

για τα σύγχρονα Καβείρια:
www.samothrakifestival.com
www.samothrakigathering.com

για των Μεγάλων Θεών τα Καβείρια..
εκεί.. κάτω από τις αναστηλώσεις
με κρασί.. και τη μυρωδιά του χώματος
να σηκώνει στο μυαλό μνήμες απ'τα
χρόνια που λίγα μας άφησαν να
γνωρίζουμε. Μυρωδιά και Αρχέγονη Μνήμη.

"Αμύητον μη εισιέναι".
Χαρά μου να τα πούμε στο Φεγγάρι
Ευχαριστώ

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2005, 11:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

samothrax καλως ηλθες εσω!

υπεροχη η ιδεα σου ..εν οψι των εκδηλωσεων--ως συγχρονων *καβειριων*-- στο Ιερο Νησι...(...το αυτο λατρεμενο νησι)
---αν θες κανε και Αναζητηση ...στο θεμα καβειρια μυστηρια(υπαρχουν δυο τοπικς) ειχαμε αφησει πολλα σχετικα με τα της ψυχης βιωματα στο ορος Φεγγαρι...---

Satyat nasti pari dharmah



cprtght@tm@2005


Καλώς σας βρήσκω ΑΤΜΑ. Όλους.

για τα σύγχρονα Καβείρια:
www.samothrakifestival.com
www.samothrakigathering.com

για των Μεγάλων Θεών τα Καβείρια..
εκεί.. κάτω από τις αναστηλώσεις
με κρασί.. και τη μυρωδιά του χώματος
να σηκώνει στο μυαλό μνήμες απ'τα
χρόνια που λίγα μας άφησαν να
γνωρίζουμε. Μυρωδιά και Αρχέγονη Μνήμη.

"Αμύητον μη εισιέναι".
Χαρά μου να τα πούμε στο Φεγγάρι
Ευχαριστώ

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 11:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,
Υπάρχει κάποιος που θα παρεβρεθεί φέτος τον Αύγουστο στο Νησί?
Είτε για διακοπές είτε για δουλειά?
είτε για συλλογή εικόνων και εμπειριών?
Εγώ θα είμαι εκεί πάντως να γευτώ ακόμη μία φορά
το Σάος ασημένιο από το φως της Σελήνης..

καλή αντάμωση ...σε όσους πιστούς...

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 11:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
19 Augoustou einai h Pancelinos.
To SAOS tha einai fwtino na goiteusei opoion exei to tharros na to
koitaksei sta matia..
osoi pistoi..

euxaristw
esas kai ta feggaria..

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 15:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19 Augoustou einai h Pancelinos.
To SAOS tha einai fwtino na goiteusei opoion exei to tharros na to
koitaksei sta matia..
osoi pistoi..

euxaristw
esas kai ta feggaria..


19 Αυγούστου, θα είμαι εκεί... Στη Χώρα, κάτω απ' τον Πλάτανο, με την ωραιότερη θέα του κόσμου...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arithanis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Haiti
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 19:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arithanis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κουίζ : Τι σχέση έχει το Σάος με το Ζάος.

Επι του θέματος : Έχω σπίτι και καταγωγή εκεί αλλά... δεν είναι για όλο το χρόνο. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΕΙ και δε μιλώ για τη αφιλοξενία τους. Ειδικά αν είσαι από αυτούς που έχουν φύγει βλέπεις μέσα στα μάτια τους ότι θέλουν να σε σφάξουν... Χο, χο ... τι λέω, τα παραλέω ε?

Αλήθεια έκανε κανείς σας χειμώνα στα Θερμά? (λίγο έξω από το χωριό στο ύψος των βαθρών υπάρχουν μερικά απομονωμένα σπίτια και πολλά τσακάλια τρώνε τις κότες και τα ζωντανά μπρρρρρρρρρρρ.(Εκεί είναι το σπίτι...) Αυτά γαβγίζουν τα σκυλιά ή υπάρχουν και τίποτε Λυκάνθρωποι, Λάμιες, Απέθαντοι? Γιατί τα σκυλιά εκεί τρελαινόνται και γαβγίζουν τον αέρα (ή με τον αέρα χο,χο) ?

Α, θυμήθηκα και κάτι αστείο : Ο μπακάλης του χωριού είχε στρέμματα τα χόρτα χε,χε ...-> να έχουν να καπνίζουν μωρέ τα παιδιά στο φεστιβάλ. (Αν και τώρα τελευταία η αστυνομία κάτι κάνει.)

Χαιρετώ. τους φιλοσαμοθρακίτες. Μπορεί αλήθεια κάποιος να μας πει την ιστορία για το Μ.Αλέξανδρο και τη Ολυμπιάδα?

τα πάντα ρειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2005, 22:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν ντόπια ναι το ομολογώ πως όντως κάτι έχουμε...
κάτι πλάναται στον αέρα,κάτι παρασύρει τις σκέψεις σε απόκρυμνους γκρεμούς,και τότε οι σκύλοι φοβερίζουν τα αόρατα...όχι τον αέρα.Δύσκολη η διαμονή τον χειμώνα,πολύ δύσκολη μα ωστόσο μοναδική θα έλεγα.Δεν είναι τυχαίο εξάλλου ότι "όσοι το χώμα τούτο πατούν επιστρέφουν ξανά και ξάνα για να γευτούν την ίδια αίσθηση..."
Ο Διας την ερωτεύτηκε και μάλλον της είναι ακόμη πιστός

http://eol.jsc.nasa.gov/sseop/images/ESC/small/ISS006/ISS006-E-24248.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 11:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. Από την εμπειρία ενός συνεχόμενου έτους διαμονής στο νησί και τις τέσσερις εποχές οι εικόνες που έχω αποκομίσει είναι κάτι παραπάνω από μαγευτικές. Είναι μοναχικές με πολύ κόσμο, λευκές από τα χιόνια, φοβισμένες από τους βόρειους ανέμους, καυτές από τις πήγες, εσωστροφικές απο τα φαράγγια των ποταμών, μαγεμένες από το χρώμα του χειμωνιάτικου συννεφιασμένου ουρανού, με ανοικτό το στόμα από το χρώμα της θάλασσας και του βουνού να φωσφορίζει λευκό σε κάποια πανσέλινο του χειμώνα και και και μέρες ατελείωτης γραφής γι'αυτόν τον τόπο..

..όπου και να βρίσκεσαι πάνω στο νησί νιώθεις στην άκρη του ματιού σου να σε παρακολουθεί αυτό το υπέροχο βουνό. όπου κι αν κρυφτείς αυτό θα σε βλέπει και θα σε κάνει να το ακολουθείς...

..όσο για την φιλοξενία των ανθρώπων εγώ την έζησα και μου την πρόσφεραν απλόχερα παντού στο νησί..

..ο χειμώνας στα Θερμά μονο να σε χαζέψει μπορεί, χιονισμενο τοπίο με τα ζεστά νερά να σπάνε το κρύο κρασένοντας τα γυμνά κορμιά μας εκεί στο δωματιακι με την τσιμεντενια μπανιέρα.. ή το φθινόπορο με όλα μέρη στρωμένα από φύλλα να σε κανει να αγαπάς και να φροντίζεις τούτο τον τόπο..

..τα σκυλιά, οι λυκάνθρωποι,οι λάμιες και απέθαντοι μόνο αφιλόξενα μπορουν να νιώσουν.. παραμυθια

απλοί ανθρωποι είναι σε εκείνα τα σπίτια ..απλά την άκουσαν περίεργα..

..όσο για τα παιδιά του φεστιβαλ μόνο χόρτο ντόπιο δε πιναν..
ξέρεις είναι τόσο καλό που δε δίνουν ψίλο, άσε που υπαρχει και το πρόβλημα με τα κατσίκια...

..η Ολυμπιάδα γνωρίστηκε με το Φίλλιπο στο ιερό των Μεγάλων θεών στην Παλαιάπολη..

..μοναδικό μέρος η Σαμοθράκη, το Σάος σαν Φεγγάρι γιατί σου χτυπάει εκεί που δεν είχες καταλάβει ότι μπορεί να νιώθεις έτσι.. ετσι ακριβώς όπως νιώθεις όταν είσαι εκεί..

..παρεξηγημένη η Σαμοθράκη για τα φεστιβαλ για τα τέρατα και τα ξωτικά

..τόπος φτωχός,και δύσκολος οντως πολυ το χειμώνα μα τόσο όμορφος και τόσο πλούσιος συνάμα.

..εμπειρίες εικόνες όλα γεματα.

..ευχαριστω όλους τους ανθρώπους που γνώρισα και με γνώρισαν

..επιστρέφω να τους φιλήσω.

..απο εκεί που ξεκινησα.

..ας όψετε το ΣΘ 30 Δ στα Αλώνια πάνω απ΄τη Χώρα..

..ναι έτσι ειναι:"όσοι το χώμα τούτο πατούν επιστρέφουν ξανά και ξάνα για να γευτούν την ίδια αίσθηση..."

καλη αντάμωση
σε λίγες μέρες
με εκτίμηση..

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 15:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σκοπεύω και εγώ να πάω σε λίγες ημέρες.
Θα είναι η πρώτη φορά.

Μπορείτε να μου πείτε ποιά είναι τα ωραιότερα μέρη του νησιού για να επισκεφτώ?Οι ωραιότερες παραλίες?

Είχα διαβάσει ότι υπάρχουν τουλάχιστον 300 αρχαίοι και σύγχρονοι ναοί στη Σαμοθράκη.Αληθεύει?
Η κορυφή του βουνού Σάος πόσες ώρες θέλει για να φτάσεις?

Τα φεστιβάλ ξέρετε πότε ξεκινάνε?
Ελπίζω να μην έχει πολύ κόσμο όταν πάω!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφ
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 16:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσβαση:http://www.samothraki.com/fahrplaene/fahrplaene_g.htm

Συγκέντρωση:http://www.samothrakigathering.com/gr_main.htm

Διαμονή : http://www.samothraki.com/htm/indexf_g.htm

Σάος : http://www.niki-samothraki.gr/welcgreek.htm

Αξιοθέατα:http://www.samothraki.com/htm/naturliebhaber_g.htm

Μην ακούς λόγια άλλων ανακάλυψε μόνος σου όσα ίσως θελήσουν να σου αποκαλυφθούν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 23:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:Μαγικο μερος,μαγικο και το ταξιδι εως εκει:και λιγα λογια για τους Καβειριους η Καβειρους,γιοι και υπηρετες της Μεγαλης Μητερας,της φυσης.
Πυγμαιοι,δηλαδη νανοι.
Ταυτιζονται με τους Ιδαιους Δακτυλους,τους Κορυβαντες και τους Τελχινες.
Οντα αρχεγονα.
Μεγαλοι τεχνιτες αρχισιδηρουργοι.
Παρα πολλοι ειναι οι μυθοι και με διαφορες παραλλαγες,η αδερφοκτονια και μετα το εγκλημα η καθαρση...η απαρχη των μυστηριων.Αξιοκερσα,Αξιοκερσος και Κασμιλος,ονοματα δυσερμητευτα,αινιγματικα,που ταυτιζονται αντιστοιχως με την Δημητρα,την Περσεφονη,τον Αδη και τον Ερμη.
Με αυτους τους Θεους να πτωταγωνιστουν στο αεναο δραμα της ζωης και του θανατου και της απαναγεννησης της Φυσης.

Αυτο το δραμα αναπαριστουσαν τα περιφημα Καβειρια Μυστηρια της Σαμοθρακης οπου μυηθηκαν ο Καδμος,ο Ηρακλης, ο Ορφεας με τους Αργοναυτες,ο Οδυσσεας και ο Αγαμεμνονας,ο Φιίππος με την Ολυμπιαδα αλλα και ο Μαρκος Αυρηλιος.

Αλλες πληροφοριες για τα Καβειρια Μυστηρια μπορειτε να δειτε στο αρθρο του μελους Πλωτινου,εδω:http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/kaviria/kaviria.htm


ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ

Απο μια αποψη η Σαμοθρακη δεν ειναι νησι,αλλα βουνο καταμεσης στην θαλασσα.Η ψηλοτερη κορυφη της,το Φεγγαρι,ειναι δυσαναλογα μεγαλη με το μεγεθος του μαγευτικου αυτου νησιου του Βορειου Αιγαιου.

Η Σαμοθρακη,με τα πυκνα δαση,τα αφθονα νερα και την ιδιαιτερη ατμοσφαιρα της ειναι ολοκληρη σχεδον ενας τοπος δυναμης που συγκεντρωνει την προσοχη και τις δραστηριοτητες των ανθρωπων εδω και χιλιαδες χρονια.

Κατοικηθηκε απο πολυ νωρις,ισως απο την 6η χιλιετια π.Χ.
Οι αρχεγονες χθονιες λατρειες κληροδοτηθηκαν στους μετεπειτα Ελληνες με αποτελεσμα την μεταμορφωση της Σαμοθρακης σε ενα απο τα σημαντικοτερα λατρευτικα κεντρα,με επικεντρο το περιφημο ιερο των Μεγαλων Θεων και τα Καβειρια Μυστηρια.

Η λατρεια διατηρηθηκε και στην Ρωμαικη εποχη αλλα παρηκμασε αργοτερα με την ελευση του Χριστιανισμου.

Σημερα με την Νεοπαγανιστικη αναβιωση,η Σαμοθρακη αποτελει σημειο οπου συρρεουν ενδιαφερομενοι πιστοι και αναζητητες.

Το νησι ειναι γεματο μεγαλιθικα μνημεια που θυμηζουν ντολμεν οροσημα επιμερους παραξενων τοπων με θεραπευτικες ιδιοτητες.

Απο την αποψη της Ιερης Γεωγραφιας,η Σαμοθρακη θεωρειτο ενεργειακος τοπος ισοδυναναμος με τους Δελφους,τη Δωδωνη η την Δηλο.

Υπαρχουν επισης θειουχες,ιαματικες πηγες ακομη μια παραμετρος γεωμορφολογικης ιδιομορφιας και μια εξωτερικευση του χθονιου στοιχειου.


http://www.geocities.com/littleprinceblue/the_little_prince.gif" border=0>

Έρχεται η νύχτα ατελείωτα, στα σύμπαντα οι κόσμοι
κυλούν δεμένοι, γύρω μου τα λουλούδια μαδούν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 16:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 17:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)












"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 16:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Namaskar!
Aλλη μια επιστροφη χωρις επιστροφη...
Καθε φορα που παταω στα λευκα μαρμαρα του Ιερου νοιωθω πως πρεπει να βρω τροπο να κρατησω αιωνια τη στιγμη αλλη μια..και αλλη μια ...
ομως ο χρονος τρεχει κι εγω παλι στης πολης τα χρωματα να αναπολω τα τοπια ενος νησιου μαγικου ωσαν τα παραμυθια του τοπου που με μεγαλωσε..

Σαμοθρακη ..αλλη μια φορα...αξεπεραστες εικονες...που σε λιγο θα μετρουν αναμνηστικα αιωνιες..

--Φιλε μου, samothrax,ησουν στο gathering;..πως σου φανηκε;//..εμενα μαλλον ως μετριο απο ποιοτητα προσελευσης...αριστο ομως απο ποιοτητα ηχου.).."καθε περυσι και καλυτερα" ισως ισχυει να πω//--
--οι εικονες που μας παρεθεσες δεν ειναι ορατες/αποτι καταλαβα εχουν λαθος διαδρομη*c:Documents and SettingsPanos83samothraki 028.jpg*// για να μπορουμε να τις δουμε κι εμεις χρειαζεται να τις ανεβασεις απο διαδυκτιακο τοπο της επιλογης σου και οχι απο το σκληρο σου.)//αν θες περισσοτερες πληροφοριες πηγαινε στα τεχνικα θεματα η στειλε μου μειλ:)//---

Α.Undomiel


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tzinadel
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 10:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzinadel  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος tzinadel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου
Χωρις να γνωρίζω την ύπαρξη αυτου του τοπικ ανοιξα ενα αλλο με θεμα τη Σαμοθράκη φυσικό και επόμενο να κλειδωθεί.Ηθελα να κανω την εξης ερώτηση έχω ακούσει πως καθε χρονο γινεται παγκοσμια συναντηση σατανιστων και δυστυχως αυτο το ακουω χρόνια.Αν οντως συμβαίνει αυτο ποιοι είναι οι λόγοι?????????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 11:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΤΑΜΑΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα κι απο μενα.
Το ιδιο εχω ακουσει κι εγω.
Πολυ θα ηθελα να μαθω την απαντηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 00:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νamaste!Σταμάτη και tzinadel:)
quote:
Ηθελα να κανω την εξης ερώτηση έχω ακούσει πως καθε χρονο γινεται παγκοσμια συναντηση σατανιστων και δυστυχως αυτο το ακουω χρόνια.Αν οντως συμβαίνει αυτο ποιοι είναι οι λόγοι?????????


Tο γνωρίζω αυτό που ρωτάτε και θαρρώ πως ούτε και κάτοικος του νησιού θα σας απαντούσε ευθέως.)
σαφώς τέτοια ισχυρή γιν ενέργεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως //εξάλλου το φεγγάρι το χρησιμοποιούν τόσο οι λευκοί όσο και οι μαύροι για να λάβουν ενέργεια σωστά;
ποιό είναι το παράξενο λοιπόν σε αυτό που έχετε ακούσει;
προσωπικά δεν έχω δει παράξενες κινήσεις στο νησί σχετικά με αυτό που αναφέρεστε,αν και θα έλεγα οτι είχα μια περίεργη εμπειρία σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του νησιού που απεδείκνυε πως όντως πέρασαν κάποιοι από εκεί πριν από μας..
.. πάραυτα ακόμη και αν ήξερα κάτι συγκεκριμένο για ομάδες ατόμων,και μάλιστα τόσο "ιδιαίτερων", δεν νομίζω πως θα το χρησιμοποιούσα δημόσια για να "χρωματίσω" το ιερό τούτο νησί/πρώτον γιατί δεν θα μιλούσα την αλήθεια και δεύτερον θα βοηθούσα όσους θέλουν να υποσκάψουν αυτη/και τετοιοι υπαρχουν ουκ ολιγοι!
Η ενέργεια του Σάος, όπως είπα είναι κατά βάση γιν(έχει συγκεκριμένο σημείο γιάνγκ)/σε αντίθεση με τη διπλανή θάσο που είναι κατά βάση γιανγκ(εχει συγκεκριμενο σημειο που ειναι γιν)---με τον τροπο που αντιλαμβάνομαι τις μετασχηματιζόμενες μέσω εμού ενέργειες ,ως λεπτεπίλεπτη γαρ σε σχέση με όσα η φύση μου ψιθυρίζει.. θα έλεγα πως μπορεί ο καθείς να φορτίσει τις μπαταρίες του,να καθαριστεί ενεργειακά ή να καταφέρει να αφουγκραστεί την πραγματική ιδιοσυγκρασία της φύσης του όταν πλησιάζει στην φύση//η σαμοθράκη διακατέχεται από μια αιωνιότητα άχρονη μονάχα γιατί υπάρχουν τόσα μα τόσα αιωνόβια ριζωμένα δέντρα που φέρουν τις μνήμες απο όλους τους αέριδες και όλους τους καιρούς που πέρασαν από εκεί...

θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε επισκεφτεί το ιερό αυτό νησί,αν έχετε πάει σε κάποιο άλλο καβείριο νησί,η αν έχετε επισκεφτεί οποιοδήποτε μέρος έχουν ανασυγκροτήσει οι Γκατιλούζοι...

καλή συνέχεια στο εσωτέρικα:)


(θαρρώ καθυστέρησα πολύ φίλε samothrax να πραγματοποιήσω αυτό που σου υποσχέθηκα,ο χρόνος λίγος αλλά δεν ξεχνώ.)--στα προσεχώς όμως θα προσθέσω όλα plus και δικη μου πινελια.)



Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 28/11/2005 00:54:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 19:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*εικόνα 1

*εικόνα 2

*εικόνα 3

*εικόνα 4


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samothrax
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 16:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samothrax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ατμα σε ευχαριστώ που δεν ξέχασες, έδωσες μυρωδιές που έλειπαν..

οι μνήμες είναι εδώ και το νησί μας συγκλονίζει, ας ειναί μακρυά..

πανέμορφα θα είναι τώρα..

γεμίστε το εικόνες..

ευχαριστώ και πάλι..

"Είναι τα βλέφαρά μου
διάφανες αυλαίες.
Όταν τα ανοίγω βλέπω
μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω
μπρος μου ό,τι ποθώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

naama
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2005, 16:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους naama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά.. Για της ομορφιές της Σαμοθράκης νομίζω πως δεν χρειάζεται να πώ και πολλά μιάς και είναι πολλοί οι θαυμαστές της,μέσα σε αυτούς και εγώ. Θα'θελα όμως να ακούσω και γνώμες απο όσους έχουν αισθανθεί έντονη αρνητική ενέργεια σε συγκεκριμένα μέρη ή τουλάχιστον έντονη ανησυχία. Υπάρχει μήπως και κανείς που μένει σαμοθράκη μόνιμα? αν ξέρει κάποιος εισόδους για το δίκτυο σπηλαίων που άκουσα πως υπάρχει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy