ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Αλχημεία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Raven
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2002, 17:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Raven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Μ' αυτό το θέμα λέω να κάνω κι εγώ την είσοδό μου στο forum αυτό.
Κάτι διάβασα σε ένα reply για αλχημιστές και ΕΣΣΔ και μου κινήθηκε η περιέργεια μιας και είμαι fun της Αλχημείας.

Δεν ξέρω αν η πρώην ΕΣΣΔ είχε προσπαθήσει να έλξει σύγχρονους αλχημιστές, αλλά οι αλχημιστές του Μεσίαωνα είχαν φάει άγριο κυνηγητό. Εκκλησία, Ιερά Εξέταση, "επιστήμονες" της εποχής, πανεπιστημιακοί κύκλοι και ιατρικοί κύκλοι τους είχαν ... στο βασικό μενού τους. Δε λέω .. κάποιοι βέβαια τους είχαν σε ιδιαίτερη υπόληψη και τους έψαχναν απεγνωσμένα (καληώρα σήμερα η ΕΣΣΔ) για να μαθητεύσουν κοντά τους, μιας αυτοί ήταν οι κάτοχοι υψηλών μυητικών γνώσεων που αφορούσαν τους απόκρυφους Νόμους της Φύσης, της ανθρώπινης Ψυχής και της Ύλης.

Η Φιλοσοφική Λίθος, το Ελιξήριο της μακροζωίας και η μετατροπή των "αγενών" μετάλλων σε χρυσό ήταν ο στόχος τους. Πέρα από οποιαδήποτε πρακτική εφαρμογή στο υλικό επίπεδο, οι στόχοι αυτοί κρύβουν ένα βαθύτατατο νόημα που έχει να κάνει με το Εξελικτικό Σχέδιο της Φύσης και τη Θεότητα.

Γι' αυτό οι αληθινοί Αλχημιστές του Μεσαίωνα και των αρχών της Αναγέννησης διάλεγαν αυτοί τους μαθητές τους ... για να αποφύγουν αγύρτες που έψαχναν τον εύκολο πλουτισμό, υποψήφιους χρυσοθήρες ή ματαιόδοξους που ήθελαν να διατηρήσουν αιώνια τη νεότητα του σώματός τους.

Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω σε δύο μεγάλους αλχημιστές: τον Παράκελσο και τον Τζορντάνο Μπρούνο. Τους θεωρώ - απ' την έρευνα που έχω κάνει - σαν κορυφαίους στο είδος τους και πραγματισκούς αλχημιστές.

Ο Παράκελσος ασχολήθηκε πολύ με την εφαρμογή αλχημικών μεθόδων στην θεραπευτική, εισάγοντας "νέα" ήθη στην Ιατρική και κάνοντας τους ιατρικούς συλλόγους της εποχής να πέσουν πάνω μετά μανίας. Ίσως μάλιστα ο θάνατός του σε σχετικά μικρή ηλικία (50 ετών) να μην και τόσο "φυσιολογικός". Η Μπλαβάτσκυ στη "Μυστική Δοξασία" αφήνει υπονοούμενα για ... δολοφονία.

Για τον Μπρούνο ό,τι και να πω θα είναι λίγο. Απ' ό, τι έχω διαβάσει μεγάλος αλχημιστής, μάγος, επιστήμονας και ερμητιστής του 16ου αιώνα. Μ' άλλα λόγια ΣΟΦΟΣ. Κάτι ήξερε η Ιερά Εξέταση που τον έκαψε (αφού δεν μπόρεσε να τον κάνει να αποκηρίξει τις θέσεις του μετά από 8 χρόνια φυλακή και βασανιστήρια) την εποχή που το σκέφτονταν να σταματήσει τα "ψησίματα". Αλλά αυτού δεν του την χάρισε.

Τέλος πάντων θα επανέλθω για τους αλχημιστές.
Απλά περιμένω και ανταπόκριση μιας και τα μέλη του forum φαίνονται εκ πρώτης όψεως ψαγμένα.

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2002, 00:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλός ήρθες στη παρέα μας φίλε Raven και χαίρομαι ιδιαίτερα με το άρθρο που ξεκινάς.
Η Αλχημεία ή αλλιώς Αλ - Χυμία, (εκ του: "Αλ", Θεού στα Αραβικά και Χυμία απο το Ελληνικό "Χυμό") είχε ως σκοπό αυτο ακριβώς να βρεί τον Χυμό του Θεού μέσα στην ΥΛΗ, την Ουσία του και μέσο αυτής να "ταυτιστεί" ο Άνθρωπός με τον "Δημιουργό του". Να η ευγενή τέχνη της μεταστοιχείωσης όπως πολύ σωστά μας είπες, και την θεωρώ αυτη σαν κύριο έργο των Αλχημιστών, και όχι αυτό που επικράτησε σε ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΡΦΗ, δηλ την ΜΕΤΑΣΤΟΙΧΕΙΩΣΗ των αγενών μετάλλων σε ευγενή, ήτοις την παραγωγή ΧΡΥΣΟΥ απο αγενή μέταλλα όπως ο μόλυβδος π.χ. Φυσικό είναι πάντως ο ΜΥΣΤΗΣ εκείνος που έβρισκε την Ουσία του Θεού μέσα στην Υλη, θα μπορούσε να φτιάξει ΚΑΙ χρυσό.
Σίγουρα ένας τέτοιου μεγέθους μύστης ήταν ΚΑΙ ο Τζορντάνο Μπρούνο ΚΑΙ ο Παράκελσος.
Θα μου επιτρέψετε φαντάζομαι να πώ ότι ο Παρά-ΚΕΛΣΟΣ που το πλήρες όνομά του ήταν Φίλιππος Αουρέουλους Μπόμπαστ φόν Χόχενχαϊμ έμελε να μείνει αιωνίος γνωστός με το "ψευδόνυμο" ΘΕΟΦΡΑΣΤΟΣ ΠΑΡΑΚΕΛΣΟΣ, λόγο της πίστης που είχε ότι ο Κέλσος, ο γνωστός Έλληνας Απολογητής του Αρχαίου κόσμου, είχε δίκιο στις θέσεις του και πώς η πολεμική του Ωριγένη ήταν άδικη με το σύγγραμά του "Κατά Κέλσο".
Εξού και το ΠΑΡΑ που σημένει τίθομαι δίπλα τίνα, υποστίρίζω τίνα, κινούμαι παράλληλα. Το ΘΕΟΦΡΑΣΤΟΣ το έλαβε με την πίστη ότι το έργο του ΕΞΕΦΡΑΖΕ τον ΘΕΟ.
'Οσο για τον μέγα Τζορτάνο Μπρόυνο... πραγματικά ότι και να πούμε , είναι μηδαμηνό σε σχέση με αυτόν.
Ετοιμάζω ειδικό άρθρο για τον Φιλόσοφο απο τη Νόλα της Ιταλίας που στις 18 Φεβρουαρίου έχουμε την επέτειο απο την "παραδειγματική του τιμωρία" επιδή τόλμησε να πέι ότι οι κόσμοι είναι άπειροι και μέσα σε αυτή την απειροσύνη κατοικεί ο ΕΝΑΣ και ΜΟΝΟΣ ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

Θα κλεισω με ένα απόσπασμα απο τον λόγο που έβγαλε ο Παράκελσος στο πανεπιστήμιο της Βασίλειας κάνοντας γνωστό στους "συναδέλφους του" το ποιός είναι.
"...Είμαι ο Θεόφραστος, ο μεγαλύτερος απο εκείνους που με παρομοιάζεται... ...είμαι ο μονάρχης των ιατρών. Μπορώ να αποδείξω αυτά που εσείς ΑΔΥΝΑΤΗΤΑΙ.... ... Ιατρός έγινα ΟΧΙ επιδή το ήθελαν τα άστρα!!! αλλά επειδή το ήθελε ο ΘΕΟΣ... ...Δε θα υπερασπιστώ τις θέσεις μου με άδειες κουβέντες, αλλά με ΜΥΣΤΙΚΑ... ...Επιτρέψτε μου να σας πώ ότι ΚΑΘΕ ΜΙΚΡΗ ΤΡΙΧΑ απο το σβέρκο μου, γνωρίζει ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ απο εσάς και απο όλες τις γραφές σας... ...Οι αγκράφες απο τα παπούτσια μου είναι πιό μορφωμένες απο το ΓΑΛΗΝΟ και τον ΑΒΙΚΕΝΑ σας και πως το γένι μου διαθέτη μεγαλύτερη εμπειρία απο τα υψηλά σας κολέγια... ...Η μοίρα του επιστήμονα είναι τέτοια ώστε όσο μεγαλύτερες είναι οι υπηρεσίες που προσφέρει, τόσο μεγαλύτερη η ΑΧΑΡΗΣΤΙΑ... ...'Οσο περισσότερο διδάσκει, τόσο περισσότερο θα τον βρίζουν οι σπουδαστές του κάποια μέρα... ...Επιθυμώ να γράψω ΣΑΝ Χριστιανός και έτσι παραλέιπω τα 4 entia, δηλαδή τις 4 ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ, αυτή των 'Αστρων, των Δηλητηρίων, της Φύσης και τέλος αυτού του ίδιου του Πνεύματος, ωστόσο η τελευταία αρχή είναι Χριστιανική και με αυτή θα τελειώσω. Η ειδωλολατρική ιδέα που περιέχεται στα 4 entia, δε θα πρέπει να βλάπτει τη πίστη μας αλλά μονάχα να οξύνει το νού μας..."
Το τέλος του δε θα μπορούσε να ήταν άλλο, απο αυτό το τέλος που είχαν ΟΛΟΙ όσοι προσπάθησαν να ανοίξουν τα "μάτια" του κόσμου και να τα γεμίσουν απο το Ανέσπερο Φώς του Εσωτερισμού, τον δολοφώνησαν σε ηλικία 48 ετών. Λέγετε ότι κουβαλούσε ΠΑΝΤΑ μαζί του το σπαθί του, του οποίου η λαβή είχε χαραγμένα τα γράμματα "ΑΖΩΘ" και μέσα σε αυτήν έκρυβε τη ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΤΟΥ ΛΙΘΟ (LAPIS PHILOSOPHORUM). Εικάζετε ότι αυτός ήταν πιθανά ο λόγος που τον σκότωσαν, η απόκτηση της ΛΙΘΟΥ.

Με ανοικτή καρδιά και σκέψη, ας μελετήσουμε το έργο του

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2002, 11:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στις περιγραφές των αλχημιστών του μεσαίωνα φαίνεται πως ενώ ξεκινούν να μιλούν για το έργο και τις έρευνές τους ξεκάθαρα και με πολλές λεπτομέρειες, όσο προχωρούν, το ύφος τους σκοτεινιάζει. Οι αλληγορίες γίνονται όλο και περισσότερες, η ορολογία μπερδεύεται και στο τέλος πιστεύει κανείς πως έχει να κάνει με κάποιον ψυχοπαθή που δεν ξέρει πια τι κάνει και τι λέει.

Σε μια δικτυακή πηγή που δεν θυμάμαι πια, βρήκα ένα μικρό βιβλίο για την αλχημία, το αγγλικό κείμενο του οποίου μπορείτε να το βρείτε στη διεύθυνση http://www.angelfire.com/mn3/theopage/index.html. Εκεί μέσα κάπου υπάρχει η άποψη πως όσο ο αλχημιστής πλησίαζε στην ολοκλήρωση του έργου του, ταυτόχρονα συνέβαινε και μέσα του μια αλλαγή. Όταν τελικά ολοκλήρωνε το Μεγάλο Έργο, γινόταν κάτι πολύ ανώτερο από έναν πάμπλουτο ή από έναν αθάνατο και γι' αυτό δεν τον ενδιέφερε καθόλου να φτιάξει χρυσό ή να παρατείνει τη φυσική του ζωή.


theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stathis
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2002, 22:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stathis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις του θέματος θα ήθελα να καταθέσω και εγώ τη γνώμη μου με τη μορφή της διευκρίνησης.
Παλαιότερα αλλά και σήμερα πίστευαν ‘οι πολλοί’ ότι Αλχημιστής είναι ο τσαρλατάνος που επιζητά να μετατρέψει ένα φτηνό μέταλλο (μόλυβδο) σε κάτι ακριβό (χρυσό).
Από τη μία ο λαίμαργος και ακόρεστος για το εύκολο χρήμα όχλος, από την άλλη η απόδοση της γνώσεως με ‘παραβολές’ από τους Εσωτεριστές της εποχής, συνέβαλαν να δημιουργηθεί αυτή η παρεξήγηση.
Προσωπική μου τοποθέτηση είναι ότι ο μόλυβδος είναι ο άνθρωπος με το ακαλλιέργητο πνεύμα, ενώ χρυσός είναι ο εξευγενισμένος μέσα από τις μεταλλάξεις των ζωικών στοιχείων του σε Ανθρώπινα.
Πολύ πιθανό αφού κατάφερναν να μεταλλάξουν ανθρώπους να κατάφερναν περισσότερο εύκολα να κάνουν το ίδιο με τα μέταλλα, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτή ήταν η αρχική επιδίωξη.
Στάθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2002, 00:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον έτσι είναι φίλε Στάθη και καλώς όρισες στη παρέα μας ενεργά.
Πολλοί ανα τους αιώνες είναι που έχουν κατηγορηθεί ώς "τσαρλατάνοι" ακόμα και σήμερα γίνεται αυτό.
Μια τέτοια άδικη κατηγορία βάρυνε και τον Μέγα Δάσκαλο του Εσωτερισμού,
Αλέξανδρο Καλλιόστρο
Περιληπτικά θα αναφέρω ότι η δίκη του απο την Ιερά Εξέταση άρχισε στις 27 Δεκεμβρίου 1789 και κράτησε 27 ολόκληρους μήνες!!!
Κύριο κατηγορητίριο ήταν ότι " ...υπέπεσε στα αδικήματα τα κολαζόμενα προκειμένου περί αιρετικών, δογματιζόντων αιρεσιαρχών, και εξασκούντων τη δεισιδαίμονα μαγεία (αλχημία)..."
Θελήσανε να τον ανακατέψουν στη κλοπή του περιδεραίου της βασιλήσσης, ποιόν, αυτόν που έφτιαχνε ο ΙΔΙΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ μέσω της ΑΛΧΗΜΙΑΣ!!! Υπερασπιστής του στη δίκη ήταν ο τραπεζίτης της γαλλίας ο οποίος δήλωσε ότι:
"... παρευρέθηκα μαζί με τον κόμη Καλλιόστρο στο υπόγειο θυσαυροφυλάκιό του στον πύργο του. Εκεί μου έδειξε ένα τεράστιο διαμάντι που θα το αγόραζα έναντι αστρονομικού ποσόυ. Την ώρα που το θαύμαζα, με ένα σφυρί το έκανε κομμάτια λέγοντας πως διέκρινε ψεγάδια. Θα σας φτιάξω άλλο!!!"

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy