ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Είσαι σίγουρος?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 00:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους.
Μέσα στην καλοκαιρινή "κάψα" και με το φεγγάρι ακόμα να γεμίζει,αναρωτιέμαι:
Αν ολοι μας πριν μιλήσουμε για οτιδήποτε, κάναμε την εξής ερώτηση στον εαυτό μας:"Είσαι σίγουρος?"Αν μιλούσαμε μόνο αν είμασταν πραγματικά σίγουροι για αυτό που θα πούμε,πως θα ήταν η ανθρώπινη επικοινωνία?

Θα ήθελα την αποψή σας.

Καλό καλοκαίρι

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."

actr
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 01:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο τη μια πλευρά πολύ σωστότερη και πιο εξυπηρετική... αλλά σκέψου όμως οτι θα εξέλλειπε η παρορμητικότητα και ο αυθορμητισμός που οσο νάναι προσδίδουν και λίγη ομορφιά στην καθημερινότητά μας δε νομίζεις...?

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 02:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω....
Στην επιστήμη πρώτα είναι η παρατήρηση, μετά η θεωρία, το πείραμα
και τέλος η απόρριψη ή ένας νέος νόμος......
Αν είμασταν σίγουροι για ότι λέγαμε πως θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για φιλοσοφικά θέματα, για τον Θεό, για την ζωή, για τον εαυτό μας...
Αλλά πάλι όλα σχετικά......
Υπάρχουν και φορές που πρέπει να είμαστε σίγουροι....
αλλά αυτές εντοπίζονται περισσότερο στην καθημερινότητά μας...
Αν μέναμε μόνο σε όσα είμασταν σίγουροι δεν νομίζετε πως θα μέναμε στάσιμοι????Η αβεβαιότητα είναι αναγκαία.....
Εξ άλλου δεν είμαστε αλάθητοι......
Και στο κάτω κάτω δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα σημαντικό...Επαναλαμβάνω πως όλα είναι σχετικά.....Όλα...


Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 09:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν λες <<σιγουροι>> τι ακριβως εννοεις?
Σιγουρια ως προς τι? Στο αν αυτο που λεμε αρμοζει στη σκεψη μας?
Στο αν συναδει με το συναισθημα μας?
Στο αν ειναι επιστημονικως αποδεδειγμενο?
Στο αν ειναι παραδεκτο απο το συνολο?
Στο αν αντεχει να το ακουσει ο συνομιλητης μας?
Στο αν θα μεταδωσει στον αλλον αυτο που πιστευουμε?
κλπ
Ειναι πολλα πρεπει να τα παρουμε ενα ενα .
Νομιζω πως οταν μιλαμε εκφραζομαστε απλως.Ειναι ουτοπια να πιστευουμε οτι εννοουμε ολοι τα ιδια.
Εκφραζουμε μεσω του λογου μια αποψη μας σε καποια συγκεκριμμενη στιγμη.Δεν κατασκευαζουμε δογματα.Αργοτερα μπορει αυτο που ειπαμε να ανατραπει¨?Το ιδιο ισχυει και με αυτα που ακουμε.
Τα λογια πετουν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 11:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Laryp:
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω....

Σε τι διαφωνεις φιλε/φιλη μου?Δεν πηρα θεση,ενα ερωτημα εθεσα.

nst:
Οταν λες <<σιγουροι>> τι ακριβως εννοεις?

Εχεις δικιο.Η ξεκαθαρη απαντηση προυποθετει τηνξεκαθαρη ερωτηση.Διευκρινιζω λοιπον.
Να εισαι σιγουρος οτι αυτο λεει η καρδια σου.ΣΙΓΟΥΡΟΣ ομως!Οσο χρονο σου παρει.Μονο τοτε να μιλας.

quotes:
-αλλά σκέψου όμως οτι θα εξέλλειπε η παρορμητικότητα και ο αυθορμητισμός που οσο νάναι προσδίδουν και λίγη ομορφιά στην καθημερινότητά μας δε νομίζεις...?
-Αν είμασταν σίγουροι για ότι λέγαμε πως θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για φιλοσοφικά θέματα, για τον Θεό, για την ζωή, για τον εαυτό μας...

Νομιζω οτι με την παραπανω διευκρινηση μου,απαντησα.
Σας περιμενω φιλοι μου....

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 13:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dreamseeker ΟΙ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ΦΙΛΟΙ ΕΘΕΣΑΝ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ???

Η ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ Laryp ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ κλπ...

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ actr ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

quote:
Απο τη μια πλευρά πολύ σωστότερη και πιο εξυπηρετική... αλλά σκέψου όμως οτι θα εξέλλειπε η παρορμητικότητα και ο αυθορμητισμός που οσο νάναι προσδίδουν και λίγη ομορφιά στην καθημερινότητά μας δε νομίζεις...?

ΠΟΣΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΤΟΝ ΕΝΑ Η ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΤΙΓΜΗΣ
ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ.....

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 15:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dreamseeker εάν μιλούσαμε μόνο στην περίπτωση που είμαστε πραγματικά σίγουροι για κάτι τότε θα τη βγάζαμε στην απόλυτη μουγκαμάρα!!

Συμφωνώ και εγώ ότι δεν πρέπει να απορρίψουμε έναν από τους δύο τρόπους σκέψης και επικοινωνίας.

Υπάρχουν φορές που η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό-έστω κι αν είναι μία απλή εντύπωση-είναι και η σωστή!!Στην ουσία αυτό είναι η περίφημη "Ενόραση"(ή τουλάχιστον ένα μέρος της).Μερικοί άνθρωποι αυτή την πρώτη σκέψη την εξωτερικεύουν αμέσως!
Αυτός ο αυθορμητισμός όμως είναι και ο λόγος που ουκ ολίγες φορές τρώμε τα μούτρα μας!!Always think twice που λέει και το τραγούδι!

Θεωρώ πάντως πως όταν πρέπει να κάνουμε μία σοβαρή και τεκμηριωμενη εκτίμηση οφείλουμε να το κάνουμε με αργά και προσεκτικά βήματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 18:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρετώ όλους.
Μέσα στην καλοκαιρινή "κάψα" και με το φεγγάρι ακόμα να γεμίζει,αναρωτιέμαι:
Αν ολοι μας πριν μιλήσουμε για οτιδήποτε, κάναμε την εξής ερώτηση στον εαυτό μας:"Είσαι σίγουρος?"Αν μιλούσαμε μόνο αν είμασταν πραγματικά σίγουροι για αυτό που θα πούμε,πως θα ήταν η ανθρώπινη επικοινωνία?

Θα ήθελα την αποψή σας.

Καλό καλοκαίρι

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."


Αν το εφαρμόζαμε όλοι,θα ζωντάνευε και πάλι το πνεύμα της :


ΑΡΧΑΙΑΣ ΣΠΑΡΤΗΣ


με άλλα λόγια :

Θα μιλούσαμε & θα γράφαμε κάτι, όταν θα είχαμε :


Να προτείνουμε κάτι ουσιαστικό.

Τι είναι ουσιαστικό σήμερα ;


Να περνάμε καλά.

Όλοι περνάμε καλά όταν έχουμε μπακίρι.

Όταν δεν έχουμε τι κάνουμε ;

Αναζητούμε την αληθινή μας ταυτότητα ,η βαριώμαστε που ζούμε ;


Όποιος την βρήκε εξιλεώθηκε, γιατί ζει ουσιαστικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 19:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΣΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...

Φίλε AVATARGR
Φαντάσου πόσο πιο ωραία πράγματα θα γινόντουσαν αν όλοι αφουγραζόμασταν την καρδιά μας.Ένας άνθρωπος που λειτουργεί με αυτό τον τρόπο δεν μπορεί να είναι αυθόρμητος?Είσαι σίγουρος?

quote:
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ...

Σε καμία περίπτωση φίλε.Ο καθένας λειτουργεί όπως νομίζει

quote:
Dreamseeker εάν μιλούσαμε μόνο στην περίπτωση που είμαστε πραγματικά σίγουροι για κάτι τότε θα τη βγάζαμε στην απόλυτη μουγκαμάρα!!

Και καλά θα κάναμε φίλε μου.Μήπως είναι καλύτερα να φλυαρούμε και να μιλάμε αντανακλαστικά?Μήπως για αυτό δεν ξέρουμε τι μας γίνεται?Αναρωτιέμαι..

quote:
Υπάρχουν φορές που η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό-έστω κι αν είναι μία απλή εντύπωση-είναι και η σωστή!!Στην ουσία αυτό είναι η περίφημη "Ενόραση"(ή τουλάχιστον ένα μέρος της).Μερικοί άνθρωποι αυτή την πρώτη σκέψη την εξωτερικεύουν αμέσως!
Αυτός ο αυθορμητισμός όμως είναι και ο λόγος που ουκ ολίγες φορές τρώμε τα μούτρα μας!!Always think twice που λέει και το τραγούδι!

Τι είναι σωστό?Τι πάει να πεί "τρώμε τα μούτρα μας"?Νομίζεις ότι αν μπορέσουμε να "συνδεθούμε" με την καρδιά μας,θα έχουν κάποιο νόημα όλα αυτά?Μήπως τελικά θα αποκτήσουν άλλο νόημα?

quote:
Όλοι περνάμε καλά όταν έχουμε μπακίρι.

Όταν δεν έχουμε τι κάνουμε ;

Αναζητούμε την αληθινή μας ταυτότητα ,η βαριώμαστε που ζούμε ;


Όποιος την βρήκε εξιλεώθηκε, γιατί ζει ουσιαστικά.


"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 12:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ειμαστε σιγουροι οτι αυτο λεει η καρδια μας λοιπον.
Νομιζω οτι γινεται .Εκφραζουμε κατι μια δεδομενη στιγμη που ειμαστε ''σιγουροι'', οτι το νιωθουμε .Αλλα δεν μπορουμε να ξερουμε αν καποια αλλη στιγμη θα νιωθουμε το ιδιο.Αρα το ''σιγουρο ''δεν ειναι και μονιμο.Οι συνθηκες και οι ιδεες αλλαζουν και πρασαρμοζονται η μπορει να μεινουν και οι ιδιες . Κατω απο αυτο το πρισμα υπαρχει καποια ''σιγουρια''.Αν ομως πρεπει να μιλαμε με αξιωματα που δεν αλλαζουν και στην καθημερινοτητα μας ,μαλλον δεν θα λεμε τιποτα.
Δεν θα ειναι η ζωη μας ανοστη?
φιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2005, 21:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές είμαστε σίγουροι. ΄Οχι πάντα.
Ο χρόνος μας διδάσκει που ή μας κάνει σοφούς, ή μας προσπερνάει αδιάφορος γιά γνώμες γνώσεις γεύσεις ζωής.
Μακάρι να είμαστε σίγουροι και γιά τα πικρά λόγια που ενίοτε σκορπάμε πληγές κακού στην ουσία άνευ λόγου και συγκεκριμένης αιτίας τελικά. Η ζωή θα ήταν καλύτερη αν την απλουστεύαμε και δεν την παιδεύαμε.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 00:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...την καλησπέρα μου σε όλους

`Ολα πιστεύω ειναι θέμα εμπειριών πρώτα
και έπειτα ψυχολογικής κατάστασης την ώρα που καλείσαι να αποφασίσεις.

Για το ίδιο ερώτημα άλλη απόφαση παίρνει κάποιος 18 ετών άλλη 28,και άλλη 48.Αυτό βέβαια είναι κάτι το απολύτως φυσιολογικό, άλλωστε δεν μπορεί να πει κανείς ότι η εμπειρία σε οδηγεί επι του ασφαλούς ή ότι ο αφθορμητισμος του νεου τον οδηγεί στο λάθος.Μάλλον η εμπειρία σε οδηγεί στο μη λάθος, μόνο που τότε ίσως χάσεις κάποιες ευκαιρίες στην ζωή.
Όπως βέβαια σοβαρός παράγοντας είναι η ψυχική σου διάθεση την ώρα που πρέπει να αποφασίσεις, υπό συνθηκών πίεσης συνήθως κάνουμε λάθος συλλογισμούς που μας οδηγούν σε λάθος αποφάσεις.
Αρα είναι και θέμα timing...


ΦΙΛΙΚΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 14:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου.

quote:
Να ειμαστε σιγουροι οτι αυτο λεει η καρδια μας λοιπον.
Νομιζω οτι γινεται .Εκφραζουμε κατι μια δεδομενη στιγμη που ειμαστε ''σιγουροι'', οτι το νιωθουμε .Αλλα δεν μπορουμε να ξερουμε αν καποια αλλη στιγμη θα νιωθουμε το ιδιο.Αρα το ''σιγουρο ''δεν ειναι και μονιμο.Οι συνθηκες και οι ιδεες αλλαζουν και πρασαρμοζονται η μπορει να μεινουν και οι ιδιες . Κατω απο αυτο το πρισμα υπαρχει καποια ''σιγουρια''.Αν ομως πρεπει να μιλαμε με αξιωματα που δεν αλλαζουν και στην καθημερινοτητα μας ,μαλλον δεν θα λεμε τιποτα.
Δεν θα ειναι η ζωη μας ανοστη?

Φίλε nst,
το μόνο σίγουρο είναι ο θάνατος.Υπο αυτό το πρίσμα λοιπόν, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε,κατά την άποψή μου,ειναι να είμαστε συντονισμένοι με την αληθινη μας φύση και να λέμε και να πράτουμε αυτό που μας υποδεικνύει.Πιστύω ότι τότε μόνο έρχεται η γαλήνη στην ψυχή μας.Δεν είναι εύκολο.Για αυτο και νομίζω ότι ένας τρόπος για να επιτευχθεί είναι να εκφραζόμαστε στην καθημερινοτητά μας μόνο οταν είμαστε σίγουροι ότι αυτο λέει η καρδία μας.Με τον καιρό η "σύνδεση" αυτή θα έρχεται αβίαστα και τίποτα δεν θα είναι άνοστο.

quote:
Μακάρι να είμαστε σίγουροι και γιά τα πικρά λόγια που ενίοτε σκορπάμε πληγές κακού στην ουσία άνευ λόγου και συγκεκριμένης αιτίας τελικά. Η ζωή θα ήταν καλύτερη αν την απλουστεύαμε και δεν την παιδεύαμε.

Ακόμα και τα πικρά λόγια που σκορπάμε Αφροδίτη μου έχουν κάποιο νόημα.Αρκεί να είμαστε όσο συνειδητοποιημένοι γίνεται για να το βρούμε.

quote:
Όπως βέβαια σοβαρός παράγοντας είναι η ψυχική σου διάθεση την ώρα που πρέπει να αποφασίσεις, υπό συνθηκών πίεσης συνήθως κάνουμε λάθος συλλογισμούς που μας οδηγούν σε λάθος αποφάσεις.
Αρα είναι και θέμα timing...

Φίλε xeiram,
Όταν κάποιος παίρνει μια απόφαση που στηρίζεται στην καρδιά του πρέπει να είναι έτοιμος να υποστεί τις όποιες συνέπειες αυτης.Αν γίνει αυτο τότε δεν έχει τιποτα άλλο να σκεφτεί.Για τις αποφάσεις που πρέπει να παρθούν άμεσα αναλαμβάνουν τα ένστικτα, οπότε πάλι δεν υπάρχει τίποτα αλλό να τον απασχολεί.

Με σεβασμό

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 22:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε xeiram,
Όταν κάποιος παίρνει μια απόφαση που στηρίζεται στην καρδιά του πρέπει να είναι έτοιμος να υποστεί τις όποιες συνέπειες αυτης.Αν γίνει αυτο τότε δεν έχει τιποτα άλλο να σκεφτεί.Για τις αποφάσεις που πρέπει να παρθούν άμεσα αναλαμβάνουν τα ένστικτα, οπότε πάλι δεν υπάρχει τίποτα αλλό να τον απασχολεί.

Αγαπητέ μου φίλε εμείς παίρνουμε τις αποφάσεις εμείς αναλαμβάνουμε και
τις ευθήνες φυσικά.
Ο αυθορμητισμός και η ζωντάνια των νιάτων δεν διαρκεί για πάντα,
έρχεται κάποτε ο καιρός που ζυγίζεις το κάθε πράγμα πολλές φορές πριν
πάρεις μια απόφαση.
ίσως τότε να μην έχεις ούτε ενστικτα ,ούτε συναισθήματα, ούτε καν καρδιά!
ο χρόνος τα αλλοιώνει όλα δυστυχώς...
και ο χρόνος είναι πάντα ο μοναδικός κριτής του σωστού και του λάθους.


ΦΙΛΙΚΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 10:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε nst,
το μόνο σίγουρο είναι ο θάνατος
.....................................................................

Συμφωνω απολυτως Dreamseeker,ολα τα αλλα μπορουν να αλλαξουν η δεν ειχαν ποτε μεγαλη σημασια.
Τα ιδια λεμε.<<Γινεται>> γραφω να σκεφτεις με την καρδια ,απλως εχω μια μικρη ενσταση για την διαρκεια της <<σιγουριας>>.Οταν λεω κατι ΤΩΡΑ το λεω γιατι ετσι αισθανομαι και ειμαι σιγουρη για το συναισθημα μου αλλα δεν μπορω να ξερω αν αυτο θα μεταβληθει με την παροδο του χρονου οποτε μεταβαλλεται και η σκεψη της καρδιας.
Εχοντας φυγει προ καιρου απο την εφηβεια δεν μπορω να μην δεχθω τις σκεψεις του Xeiram .Μεγαλωνοντας αναπροσαρμοζεται καπως ο αυθορμητισμος και μετρας περισσοτερο τις πραξεις σου.
.....................................................................
και ο χρόνος είναι πάντα ο μοναδικός κριτής του σωστού και του λάθους.
.....................................................................
Αν και για το παραπανω δεν ειμαι σιγουρη.Ειχα ανοιξει καποτε και ενα τοπικ με θεμα ''κρινουμε εκ του αποτελεσματος η απο την διαδρομη''
και εννουσα ακριβως αυτο.
Ειναι παντα το αποτελεσμα κριτης ?
ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 11:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ο χρόνος είναι πάντα ο μοναδικός κριτής του σωστού και του λάθους.
.....................................................................
Αν και για το παραπανω δεν ειμαι σιγουρη.Ειχα ανοιξει καποτε και ενα τοπικ με θεμα ''κρινουμε εκ του αποτελεσματος η απο την διαδρομη''
και εννουσα ακριβως αυτο.
Ειναι παντα το αποτελεσμα κριτης ?

Αγαπητή nst καθ` ότι νέος στο esoterica δεν είχα την τύχη να παρακολουθήσω το παραπάνω τόπικ όταν το άνοιξες.

Αν δεχθούμε ότι όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος, μια άκρως δυτικοατλαντική άποψη ,τότε έχει νόημα η άποψη ότι ο χρόνος είναι
ο μοναδικός κριτής περί σωστού και λάθους.όσο αφορά πάντα τον πρωταρχικό μας στόχο.

Φυσικά η εμπειρία ,και τα γενικότερα ωφέλη κατά την διάρκεια της διαδρομής πολλές φορές μπορεί να είναι κατά πολύ σημαντικότερα, ακόμα
και αν είχαμε πάρει την λάθος απόφαση κάποτε.
υπό αυτήν την έννοια σαφώς και το αποτέλεσμα δεν είναι κριτής αφού η διαδρομή μας ωφέλησε πολύ περισσότερο σε κάποια πιο σημαντικά πράγματα
σε σχέση με τον πρωταρχικό στόχο.

όμως` μήπως είναι 2 διαφορετικά θέματα ;
θέλω να πω ότι άλλο είναι: το κρίνω εκ του αποτελέσματος
και άλλο το :ο χρόνος τα κρίνει όλα,
διότι ο χρόνος και πάλι θα μας αποδίξει πως, αν και αποτύχαμε στον πρωταρχικό μας στόχο βγήκαμε ωφελημένοι απο την διαδρομή.

ΦΙΛΙΚΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 13:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω πως ο άνθρωπος δε μπορεί να είναι ποτέ σίγουρος ποτέ του για ότι ερωτήματα έχει. Άλλωστε, για αυτό το λόγο παραμένουν ερωτήματα.
Οπότε αν μιλούσαμε μόνο αν ήμασταν πραγματικά σίγουροι για κάτι, ναί μεν η επικοινωνία μας θα ήταν στηριγμένη σε πολύ καλές βάσεις μιάς και θα ακούγονταν πιό σωστές απόψεις αλλά από την άλλη θα μας έλειπε ο αυθορμητισμός μας. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 17:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xeiram μου φαινεται το ιδιο.Το αποτελεσμα εμφανιζεται στο βαθος του χρονου,αρα ειναι αληλλενδετα.Νομιζω οτι το ''μηδενα προ του τελους
μακαριζε'' εχει αμεση σχεση εδω.
ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xeiram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 19:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeiram  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Xeiram μου φαινεται το ιδιο.Το αποτελεσμα εμφανιζεται στο βαθος του χρονου,αρα ειναι αληλλενδετα.Νομιζω οτι το ''μηδενα προ του τελους
μακαριζε'' εχει αμεση σχεση εδω.
Φιλικα

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ
ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΡ`ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ...

ΦΙΛΙΚΑ...

Edited by - xeiram on 24/07/2005 19:30:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2005, 22:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου λόγω του περιορισμένου χρόνου μου αυτή την εποχή,σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω να απαντήσω άμεσα με την δέουσα προσοχή που απαιτείται.Θα επανέλθω.Μέχρι τότε παραθέτω κάτι που διάβασα:

"Πάρε τον λόγο μόνο σε δύο περιπτώσεις: 1)όταν πρόκειται για πράγματα που ξέρεις πολύ καλά, ή 2)όταν το απαιτεί η ανάγκη . Μόνο σε αυτές τις δύο περιπτώσεις ο λόγος είναι προτιμότερος από την σιωπή. Σε όλες τις άλλες αξίζει περισσότερο να σιωπάς, παρά να μιλάς."

Iσοκράτης

Με καλύπτει πλήρως ο "θείος" Ισοκράτης!!

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lilith N.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
100 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 01:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lilith N.  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Lilith N.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.
ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΟΥ.
ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΠΟΤΥΧΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ 'ΜΕΛΑΓΧΟΛΗΣΩ' ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΝΑ ΠΩ: Α, ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΖΩΗΣ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 08:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε και να μας διδάσκουν, φίλη μου!
Μέσα από αυτά μαθαίνουμε (ασχέτως αν πολλές φορές πληγωνόμαστε από αυτά) και να παραδειγματιζόμαστε για το μέλλον.
Εξάλλου, οι λάθος κι οι σωστές επιλογές μας διαμορφώνουν το ποιοί είμαστε.
Από την άλλη, αν δεν είχαμε κάνει αυτά τα λάθη και δεν είχαμε πραγματοποιήσει τις αποφάσεις που μας οδήγησαν στα λάθη αυτά, δεν θα αναρωτιόμασταν πάντα τι θα συνέβαινε αν τις είχαμε πραγματοποιήσει?

In the shadows I shall be lost again...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 17:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μιλούσαμε μόνο αν είμασταν πραγματικά σίγουροι για αυτό που θα πούμε,πως θα ήταν η ανθρώπινη επικοινωνία?

Πόσο σίγουρος ήσουν εσύ φίλε, όταν έκανες αυτήν την ερώτηση ? Πόσο σίγουρος ήσουν πως θα απαντηθεί κιόλας ? Όσο σίγουρος ήσουν εσύ, άλλο τόσο σίγουροι είναι και αυτοί που θα σου απαντήσουν.

Ψάξε να βρεις την απάντηση μέσα σου φίλε. Κανείς εδώ, δεν μπορεί να σου την δώσει.

Από την άλλη, ποιος σου είπε πως οι άνθρωποι επικοινωνούν ? Επειδή μιλούν δηλ. αυτό σημαίνει πως επικοινωνούν κιόλας ? Κανένας δεν καταλαβαίνει κανέναν φίλε μου...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 28/07/2005 17:26:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 17:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το μόνο σίγουρο είναι ο θάνατος

Σοβαρά ? Μωρέ τι μας λες ? Εγώ λέω πως το μόνο σίγουρο είναι η ζωή.

Αλλά αν θες να διαβάσεις κάτι σίγουρο, διάβασε τούτο : Να μην είσαι ποτέ σίγουρος, για τίποτε και για κανέναν. Ούτε για την ζωή, ούτε για τον θάνατο. Ούτε γι' αυτά που λες, ούτε γι' αυτά π' ακούς, ούτε γι' αυτά που διαβάζεις...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 28/07/2005 17:39:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 17:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο καθένας λειτουργεί όπως νομίζει

Ναι, μα άλλο τι νομίζουμε, κι άλλο τι συμβαίνει πραγματικά.

Αλλά επειδή ακριβώς αυτό που λες, συμβαίνει πραγματικά, γι' αυτό κι εγώ νομίζω πως :

Τίποτε, τίποτε, πια δεν μας σώνει /
τίποτε, ούτε κι οι Μασώνοι...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 19:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο καθένας λειτουργεί όπως νομίζει

Ναι, μα άλλο τι νομίζουμε, κι άλλο τι συμβαίνει πραγματικά.

Αλλά επειδή ακριβώς αυτό που λες, συμβαίνει πραγματικά, γι' αυτό κι εγώ νομίζω πως :

Τίποτε, τίποτε, πια δεν μας σώνει /
τίποτε, ούτε κι οι Μασώνοι...

Έγινε, τα λέμε...



Ο σώζον εαυτόν σωθείτο.


Απο τι όμως Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamseeker
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 10:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamseeker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσο σίγουρος ήσουν εσύ φίλε, όταν έκανες αυτήν την ερώτηση ? Πόσο σίγουρος ήσουν πως θα απαντηθεί κιόλας ? Όσο σίγουρος ήσουν εσύ, άλλο τόσο σίγουροι είναι και αυτοί που θα σου απαντήσουν.

Ψάξε να βρεις την απάντηση μέσα σου φίλε. Κανείς εδώ, δεν μπορεί να σου την δώσει.


Εσύ Deva_Parinito πόσο σίγουρος ήσουν ότι έχεις διαβάσει τα προηγούμενα post μου?Για διάβασε λοιπόν:

quote:
Εχεις δικιο.Η ξεκαθαρη απαντηση προυποθετει τηνξεκαθαρη ερωτηση.Διευκρινιζω λοιπον.
Να εισαι σιγουρος οτι αυτο λεει η καρδια σου.ΣΙΓΟΥΡΟΣ ομως!Οσο χρονο σου παρει.Μονο τοτε να μιλας.

Το ξαναδιευκρινίζω λοιπόν.Δεν μίλησα για σιγουριά ως προς το σωστό των πράξεών μας.Άλλωστε όπως επίσης τόνισα:

quote:
Τι είναι σωστό?Τι πάει να πεί "τρώμε τα μούτρα μας"?Νομίζεις ότι αν μπορέσουμε να "συνδεθούμε" με την καρδιά μας,θα έχουν κάποιο νόημα όλα αυτά?Μήπως τελικά θα αποκτήσουν άλλο νόημα?

quote:
Σοβαρά ? Μωρέ τι μας λες ?

Τώρα που το διάβασες λοιπόν μήπως να απαντάς πιο προσεκτικά και με λιγότερη έπαρση και οπωσδήποτε λιγότερη ειρωνία:

quote:
Εγώ λέω πως το μόνο σίγουρο είναι η ζωή.

Σωστό και αυτό.

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dragon eye
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 13:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dragon eye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρετώ όλους.
Μέσα στην καλοκαιρινή "κάψα" και με το φεγγάρι ακόμα να γεμίζει,αναρωτιέμαι:
Αν ολοι μας πριν μιλήσουμε για οτιδήποτε, κάναμε την εξής ερώτηση στον εαυτό μας:"Είσαι σίγουρος?"Αν μιλούσαμε μόνο αν είμασταν πραγματικά σίγουροι για αυτό που θα πούμε,πως θα ήταν η ανθρώπινη επικοινωνία?

Θα ήθελα την αποψή σας.

Καλό καλοκαίρι

"Στα ίδια ποτάμια και μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε,και είμαστε και δεν είμαστε."


Mporei na mhn ipirxe kan h koinonia, giati oi sxeseis ton anthropon tha ginontan mountes xoris lathh, pareksigiseis k.t.l.p. h etsi nomizw telos panton...

Death is my lifeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GHOST_in_the_SHELL
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 19:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GHOST_in_the_SHELL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.netlab.gr/Personal/Gr/Keimena/by_Marquez.html
η ζωη κατα marquezΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GHOST_in_the_SHELL
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 19:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GHOST_in_the_SHELL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.netlab.gr/Personal/Gr/Keimena/by_Marquez.html
η ζωη κατα marquezΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GHOST_in_the_SHELL
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2005, 19:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GHOST_in_the_SHELL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.netlab.gr/Personal/Gr/Keimena/by_Marquez.htm
sorry...corect linkΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy