ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 εμπειρειες υπνωτισμου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KLoPeas
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 01:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KLoPeas
Updated 20/07/05

Ασχολούμαι με τον υπνωτισμό εδώ και ενάμισι χρόνο και έχω πολλούς εθελοντές που την βρίσκουν μια ευχάριστη και χαλαρωτική κατάσταση αφού όταν ξυπνούσαν είχαν την αίσθηση ότι ξύπνησαν μετά από έναν σύντομο και βαθύ ύπνο χωρίς να έχουν την αίσθηση του χρόνου, δηλαδή δεν ήξεραν πόση περίπου ώρα πέρασε από την ώρα που ξεκίναγε η διαδικασία μέχρι την ώρα που τους ξύπναγα. Ως επί το πλείστον έχω ασχοληθεί με υποκείμενα αρσενικού φύλλου ,όχι πως έχω τίποτα με το άλλο φύλλο, αυτό της γυναίκας ,απλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αν και το θέλω πολύ. Όταν ξεκίνησα χρησιμοποίησα την τεχνική προφορικών εντολών από ένα βιβλίο που αγόρασα με τίτλο ¨¨ ΥΠΝΩΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ¨¨ του William w. Hewitt. Φυσικά αφού δεν είχα καμία σχέση με το αντικείμενο του υπνωτισμού , δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να υπνωτίσω τόσο εύκολα άλλα άτομα και δεν πίστευα στην αρχή στην ιδέα πως ένα άτομο μπορεί να υπνωτίζεται. Διάβαζα για τον υπνωτισμό πως πετυχαίνεται και τι μπορεί να κάνει, αλλά δεν πίστευα ότι το όλο πράγμα λειτουργεί .
Μέχρι που μια μέρα με ένα έτσι αστείο τρόπο που μιλούσα με ένα γνωστό μου, εκεί που αστειευόμασταν του πέταξα την ιδέα να τον υπνωτίσω .Του εξήγησα όλα αυτά που ήξερα θεωρητικά γύρω από τον υπνωτισμό και ότι δεν το είχα κάνει ποτέ ξανά πριν. Παρόλα αυτά με εμπιστεύτηκε αφού ακόμα και αν δεν πετύχαινε ,αυτό που θα κέρδιζε θα ήταν μια σχετική χαλάρωση και μια αντιστρές κατάσταση για περίπου 45 λεπτά.. Έτσι έβγαλα το εν λόγω βιβλίο από την τσάντα μου και άρχισα να διαβάζω το κείμενο της συνεδρίας Νο1 με τον ανάλογο τόνο και χρώμα φωνής. Δηλαδή άρχισα να κάνω πράξη αυτά που μόνο στη θεωρία ήξερα .
Η διαδικασία σε γενικές γραμμές έχει ως εξής: δίνω στο άτομο την οδηγία ότι κάποια στιγμή θα του ζητήσω να ανοίξει τα μάτια , αλλά όταν θα το ζητήσω αυτό δεν θέλω να τα ανοίξει πραγματικά ,απλά να προσποιηθεί ότι δεν μπορεί να τα ανοίξει τεντώνοντας τα βλέφαρα . αυτό φυσικά ενεργοποιεί την κατάσταση άλφα .Όταν ξεκινάω λοιπόν κάνω μια σειρά από χαλαρώσεις σε ολόκληρο το σώμα ξεκινώντας από τα πόδια και καταλήγοντας στο πρόσωπο και στα βλέφαρα των ματιών λέγοντας να χαλαρώσει όλους τους μικρούς μυς γύρω από τα βλέφαρα και μετά να προσπαθήσει να ανοίξει τα μάτια του.
Αυτό γίνεται τρεις φορές με κάποιες παραλλαγές στην φρασεολογία στην κάθε μια φορά από αυτές. Δηλαδή την πρώτη φορά να χαλαρώσει το κάθε μέλος και να νιώσει τα βλέφαρα του βαριά και μαλακά, την δεύτερη φορά να νιώσει την χαλάρωση και ότι τα βλέφαρα γίνονται βαριά και μαλακά ενώ την τρίτη φορά ότι είναι απόλυτα χαλαρωμένος και ότι τα βλέφαρα είναι βαριά και μαλακά και ύστερα τον βάζω να φανταστεί ότι τα βλέφαρα του είναι κολλημένα μεταξύ τους και ότι είναι σαν ένα κομμάτι δέρμα. Στο τέλος σε κάθε μια φορά από αυτές τις χαλαρώσεις ζητάω να προσπαθήσει ν ανοίξει τα βλέφαρα και μετά να τα κλείσει και να νιώσει την χαλάρωση παντού. Αν η όλη κατάσταση έχει επιφέρει κάποια σχετική ύπνωση θα πρέπει στο τέλος να μην πεταρίσουν τα βλέφαρα.
Στη συνέχεια χρησιμοποιώ μια σειρά από οραματισμούς που βαθαίνουν την κατάσταση χαλάρωσης, όπως το να φανταστεί ένα πίνακα με ένα κύκλο στη μέση και μέσα στον κύκλο υπάρχει το γράμμα Χ , ύστερα να σβήσει το γράμμα μετά τον κύκλο και να ξεχάσει τον πίνακα καθώς χαλαρώνει όλο και πιο πολύ .Ύστερα τον περνάω από βαθύτερα στάδια χαλάρωσης με τον ίδιο τρόπο λέγοντας ότι τα χέρια είναι βαριά σαν ατσάλι και ότι κυλάει αυτό το αίσθημα μέχρι την κορυφή του κεφαλιού. Στην συνέχεια ότι το μυαλό του είναι ακίνητο και γαληνεμένο και αυτή η βαριά χαλάρωση κατεβαίνει μέχρι τα δάχτυλα των ποδιών. Μετά ότι τα χέρια και τα ποδιά τα νιώθει σαν κούτσουρα ,αλύγιστα και βαριά σαν σανίδες και στο τέλος μετράω αντίστροφα από το 15 και μόλις φτάνω στο 1 ότι θα είναι πολύ βαθιά χαλαρωμένος και ότι θα συνεχίζει έτσι βαθύτερα με την κάθε αναπνοή και εκπνοή. Στο τέλος του λέω ότι την επόμενη φορά θα χαλαρώσει 10 φορές πιο γρήγορα και πιο βαθιά..


Και τώρα είναι η στιγμή που δίνω τις όποιες υποβολές ανάλογα με την περίσταση. Αυτό τον καιρό ασχολούμαι με δυο αντικείμενα του υπνωτισμού α)αναδρομή σε τωρινή και προηγούμενη ζωή, ανάκτηση μνήμης καταστάσεων κλπ β) ενόραση διόραση σε πραγματικό χρόνο σε γνωστά και οικεία πρόσωπα και διάβασμα της σκέψης αυτών των προσώπων χρησιμοποιώντας τα ίδια τα υπνωτικά υποκείμενα.
Στην επίτευξη του πρώτου σκοπού χρησιμοποιείται ένας οραματισμός όπως η παραλία με τον ωκεανό της ζωής και την αμμουδιά του χρόνου ( δεν είναι ο μοναδικός οραματισμός), όπου δεξιά είναι το παρελθόν και αριστερά το μέλλον
,στρέφω το άτομο στην κατάλληλη κατεύθυνση και αναλόγως λέω π.χ θα μετρήσω από το 10 ως το 1 και θα βρεθείς π.χ 10 χρόνια πισω.10…9..κλπ ,που βρίσκεσαι τι βλέπεις, και ανάλογα με τα λόγια του παίρνω τις πληροφορίες που χρειάζονται χωρίς να βάλω λόγια στο στόμα του και ότι θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και ότι θα μπορεί να μου απαντά δυνατά και προφορικά και περιμένω μια καταφατική απάντηση στο αν με καταλαβαίνει. Για αναδρομή σε προηγούμενη ζωή λέω ότι θα πάει σε μια τέτοια ζωή ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ και ακολουθεί η τυπική διαδικασία που προ ανέφερα. Αν δεν θέλω όμως να βιώσει τίποτα σωματικά (που είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση), του λέω ότι την εμπειρία του θα την εκλάβει σαν μια κινηματογραφική ταινία ,θα αντιλαμβάνεται όλα τα συναισθήματα θα ξέρει ποιος είναι τι κάνει που βρίσκεται αλλά δε θα βιώνει τίποτα σωματικά,
θα μπορεί να περιγράφει τις όποιες καταστάσεις και θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και την όποια στιγμή του πω τη λέξη ΧΑΛΑΡΩΣΕ θα παίρνει μια βαθιά ανάσα και όποια εμπειρία θα έχει εκείνη τη στιγμή θα εξαφανίζεται και μετά λέω θα μετρήσω από το 1 ως το 3 και αυτή τη φορά θα βρεθείς….(ανάλογα με την περίσταση) π.χ 1 μέρα μετά ή πριν. Και φυσικά με τη όποια περιγραφή απαιτείται πάντα να ξέρω πότε θα αυτοσχεδιάσω ανάλογα με την ροή που θα πάρουν τα πράγματα.
Για την επίτευξη του δεύτερου σκοπού μου ,της διόρασης ,τη κατάλληλη στιγμή όπως και πριν λέω ότι θα είναι πάντα σε θέση να ακολουθεί τις οδηγίες μου και ότι θα μπορεί να μου απαντά δυνατά και προφορικά και περιμένω μια καταφατική απάντηση στο αν με καταλαβαίνει. Μόλις απαντήσει του λέω το εξής: από αυτή τη στιγμή το μυαλό σου θα έχει την ιδιότητα να ταξιδεύει να βλέπει πράγματα και καταστάσεις. Θα μετρήσω από το 1 ως το 5 και στο 5 θα έχεις βρεθεί στο χώρο όπου βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο-η (αγαπημένο πρόσωπο).Στον όποιο χώρο βρεθείς θα έχεις τέλεια όραση και τέλεια ακοή ,θα μπορείς να παρατηρείς τα πάντα , τι λέει με ποιους είναι τι φοράει το πώς είναι ο γύρω χώρος και θα είναι μια πολύ ευχάριστη κατάσταση γιατί εσύ θα μπορείς να τον-την βλέπεις ενώ εσύ για αυτούς θα είσαι αόρατος. Αρχίζω να μετράω 1…2….3 μόλις φτάσω στο 5 θα βρεθείς στο χώρο όπου βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο-η( αγαπημένο πρόσωπο) 4…..5.που βρίσκεσαι; Τον- την βλέπεις; π.χ -ναι. Τι κάνει ,τι λέει ,τι φοράει, που βρίσκεται, αν υπάρχουν κι άλλοι κλπ. Και προσπαθώ να πάρω όσες οπτικές και ακουστικές πληροφορίες μπορώ, βάζοντας το άτομο να περιεργαστεί για λίγο το χώρο και να δίνει αυτοστιγμεί τις όποιες περιγραφές με κάθε λεπτομέρεια.
Και τώρα η ώρα της τηλεπάθειας. Όταν καταλάβω ότι έχει δει και ακούσει αρκετά στη συνέχεια βάζω το άτομο να φανταστεί ότι όταν μετρήσω από το 1 ως το 5 ότι θα μπει μέσα στο κεφάλι του αγαπημένου προσώπου ,μέσα στο μυαλό του στη περιοχή εκείνη όπου γίνονται οι διεργασίες των σκέψεων και ότι θα μπορεί να ακούει-διαβάζει τις σκέψεις του. Του εξηγώ ότι οι σκέψεις θα περνούν γρήγορα από το μυαλό αλλά εκείνος θα έχει την ικανότητα να συγκρατεί να ακούει και να διαβάζει οποιαδήποτε σκέψη γίνεται εκείνη τη στιγμή. Μπορώ επίσης να του πω ότι όλες οι σκέψεις και οι εμπειρίες ,συνειδητές και ασυνείδητες πάντα αποθηκεύονται κάπου στο μυαλό και ύστερα του ζητάω να <<σκανάρει>> το μυαλό για σκέψεις και εμπειρίες που έχουν γίνει προηγούμενα π.χ ψάξε για σκέψεις που έχει κάνει για σένα ,τις ακούς; τι γνώμη έχει για σένα; Ψάξε στις σκέψεις και βρες που βρισκόταν τέτοια ώρα χτες κλπ. Αν είμαι και τυχερός με το άτομο που υπνωτίζω και πετύχουν όλα τα παραπάνω τότε δοκιμάζω και το εξής : << -Τι θα ήθελες να του-της πεις αν ήταν τώρα αυτή τη στιγμή δίπλα σου ;>> π.χ << -Ότι μου λείπει πολύ !>>, <<-Οκ αυτή τη


φορά θέλω να επαναλάβεις τη φράση δυνατά και προφορικά ενώ ταυτόχρονα θα στείλεις τη δήλωση αυτή κατευθείαν ΙΣΙΑ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΑ στο ακουστικό
κέντρο του εγκέφαλου , όταν θα σου πω, ώστε να γίνει ΑΙΣΘΗΜΑ ΑΚΟΗΣ . Στην ουσία θα στείλουμε ένα τηλεπαθητικό μήνυμα. Αν καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις πες ναι. >> , <<-Ναι>>, <<Ωραία ,στείλε τώρα το μήνυμα και κάνε ότι σου είπα, στείλε το στο ακουστικό κέντρο του εγκεφάλου και όταν το κάνεις πες ναι το έστειλα…..>> ,<< -Ναι το έστειλα>> , <<Πως το ξέρεις, είσαι σίγουρος-η ; Διάβασε τις σκέψεις του και πες μου τις αντιδράσεις του ατόμου>> και ανάλογα τώρα προσπαθώ να καταλάβω αν έχει πετύχει όλο αυτό συνεχίζοντας να στέλνουμε το όποιο μήνυμα και να διαβάζουμε στις σκέψεις αν έφερε κάποιο αποτέλεσμα η όλη διεργασία , π.χ <<-Το άκουσε και νιώθει περίεργα δεν καταλαβαίνει από πού έρχονται οι φωνές στο μυαλό του…..>> και αφού μας ακούει και έχουμε ανοίξει δίαυλο επικοινωνίας καθησυχάζω το απομακρυσμένο άτομο και το παροτρύνω να συνεχίζει να επικοινωνεί και αυτό μαζί μας τηλεπαθητικά και μετά αφήνω τα δυο άτομα να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΠΑΘΗΤΙΚΑ!!! Αν πετύχει όλο αυτό ,είναι μια συγκινητική στιγμή για μένα όταν το καταφέρνω αυτό.
Έχω και περιστατικά τηλεκίνησης με το να τους πω όταν βρεθούν στον απομακρυσμένο χώρο να κουνήσουν ένα αντικείμενο και από τις περιγραφές τους καταλαβαίνω ότι αυτό έχει πετύχει αλλά όταν τους ζητάω να κουνήσουν ένα αντικείμενο που είναι στο χώρο μας αδυνατούν ή χάνονται. Όσο πιο μακριά τους στέλνω τόσο πιο εύκολα κάνουν τηλεκίνηση! Όλα τα παραπάνω τα έχω καταφέρει με τεράστια επιτυχία και έχουν επαληθευτεί με ένα απλό τηλεφώνημα στα αγαπημένα πρόσωπα για ταυτοποίηση των περιγράφων!
Παρακάτω θα αναφέρω μερικές από τις εμπειρίες μου με άτομα που υπνώτισα εγώ ο ίδιος χρησιμοποιώντας όλες τις παραπάνω εφαρμογές.

1.Αναδρομες σε τωρινή ζωή
Το να κάνεις αναδρομή σε τωρινή ζωή δεν έχει και τόσο ενδιαφέρον εκτός αν θέλουμε να παίξουμε εκείνη την ώρα τον ρόλο του εξομολογητή ή εκείνου του ψυχαναλυτή, δηλαδή να κάνουμε το άτομο να αναλάβει την υποχρέωση να αντιληφθεί τα λάθη του παρελθόντος ,να καταλάβει την φύση των όποιων προβλημάτων και να βοηθήσουμε στο να τα ξεπεράσει ανεβάζοντας τον στη κλίμακα του συναισθηματικού τόνου. Από την άλλη, κάποια άτομα για δικούς τους προσωπικούς λόγους θέλουν να ξαναζήσουν και να ξαναθυμηθούν σημαντικά γεγονότα της ζωής τους. Στην πρώτη περίπτωση γίνεται για θεραπευτικούς σκοπούς (είστε γιατροί; αν όχι μην ασχοληθείτε χωρίς να ξέρετε τι πρέπει να κάνετε. Η κακή χρήση και αντιμετώπισης του όποιου ατόμου μπορεί να αποβεί μοιραία παίζοντας με το μυαλό του.) ενώ στη δεύτερη περίπτωση απλά βοηθάμε το άτομο να μας περιγράφει τις όποιες καταστάσεις !

α) Η 5η μερη
Εδώ το άτομο ήθελε να ξαναζήσει κάτι πολύ ευχάριστο και σημαντικό γεγονός. Τι πιο ωραία και ευχάριστη ανάμνηση από εκείνης της 5η μερης εκδρομής με το σχολείο ε; Η πρώτη σκηνή διαδραματίζεται μέσα στο σχολείο όπου πουλούσαν μπλουζάκια με μια στάμπα ενός χταποδιού που κρατούσε σε κάθε πλοκάμι μπύρες ποτά και τέτοια….Μετά μπήκανε στο λεωφορείο και φτάσανε στο Πειραιά. Όταν τελείωσε η διαδρομή και είχανε φτάσει στον προορισμό τους έβαλα το άτομο να μου περιγράψει με εξονυχιστικές λεπτομέρειες και περιγραφές το τι συνέβαινε όλες αυτές τις ημέρες, από το πρωί μέχρι το βράδυ! Όταν μπήκανε στη ρεσεψιόν τον ρώτησα τι κλειδί δωματίου του δώσανε και θυμήθηκε τον αριθμό , ήταν το 206! Μου περιέγραψε με μεγάλη ακρίβεια τι πρωινό έτρωγε ,τους αρχαιολογικούς χώρους όπου γίνονταν οι ξεναγήσεις τα πρωινά ,και τα βράδια στα όποια club βγαίνανε για διασκέδαση και παράλληλα τις όποιες μικρές αστείες ή δυσάρεστες καταστάσεις έγιναν όλες αυτές τις ημέρες. Όταν ξύπνησε είχε ένα πλατύ μεγάλο χαμόγελο που δεν έλεγε να φύγει με τίποτα! Ήταν πραγματικά μια υπέροχη εμπειρία……


β) Θάνατος πατέρα χρήστης ναρκωτικών ουσιών
Αυτή τη φορά μου ζητήθηκε να κάνω αναδρομή σε τωρινή ζωή σε ένα άτομο ,που όπως μου είχε εξηγήσει είχε πεθάνει ο πατέρας του από χρήση ναρκωτικών ουσιών. Είχε μπλέξει με κακές παρέες και με τον αδύνατο χαρακτήρα που είχε δεν μπορούσε να ξεκόψει .Το μοιραίο δεν άργησε να έρθει και το ΄97 ειδοποιήθηκε η οικογένεια
για το θάνατο του. Ο πατέρας με τη μάνα ήταν σε διάσταση εκείνο το καιρό και ο γιος τους πήγαινε στον πατέρα του κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα.. Τα χρόνια
έχουν περάσει όμως , 8 χρόνια από το θάνατο του και σιγά σιγά η μορφή του πατέρα χανόταν από το μυαλό του γιου .Αυτό που μου ζήτησε ήταν απόλυτα λογικό, μου ζήτησε να ζήσει ξανά μια εμπειρία όπου ήταν μαζί με τον πατέρα του έτσι ώστε να τον ξαναδεί! Οι μοναδικές στιγμές που ήταν μαζί ήταν όταν τον έπαιρνε ο πατέρας του Χριστούγεννα και Πάσχα. Έτσι επιχείρησα να τον γυρίσω στην πιο κοντινή στιγμή . Βρέθηκε το ΄95 κάποιο Σάββατο του Μαΐου . Είχε έρθει ο πατέρας του να τον πάρει κατά 12:00 το πρωί. Μέσα στο σπίτι ήταν η μητέρα του και η γιαγιά του και εκείνη την ώρα έβγαινε ο θειος του βρέθηκαν μαζί στην πόρτα όπου ανταλλάξανε έντονες ματιές….Ποτέ δεν τα πήγαιναν καλά . Μετά μπήκαν σε ένα ταξί με το γιο του. Ο πατέρας είχε πολύ την αίσθηση του χιούμορ και πείραζαν το ταξιτζή χωρίς να του λένε το προορισμό παρά μόνο «όλο ευθεία !» μετά κατέβηκαν στον ηλεκτρικό και είδαν μια ξένη με ένα μικρό σκυλάκι και ο πατέρας του την πείραξε λέγοντας «είναι κουρδιστό αυτό; » Στην συνέχεια κάνανε πλάκα μεταξύ τους ότι και καλά χάθηκαν και η Νικολούλη κάνει εκπομπή για να τους βρούνε κοροϊδεύοντας την . Έπινε χυμό αυτός και ο πατέρας του μια μπύρα. Την ίδια ημέρα είχαν πάει και στον «Ναό» όπως αποκαλούσε το γήπεδο του Ολυμπιακού ! Αργότερα κατέβηκαν στον Άλιμο όπου κάθισαν στην παραλία πίνοντας μπύρες ,μάλιστα ο πατέρας πέταξε και μια στη θάλασσα γιατί τρύπησε το κουτάκι. Ψαρωτικά γυρνάει
στο γιο του και του προσφέρει τσιγάρο «-μπα δεν καπνίζω» είπε ενώ μέσα του το παιδί ήξερε την αλήθεια …Μετά παίζανε με μια μπάλα του βόλεϊ και αργότερα μέχρι αργά το βράδυ καθόντουσαν με τις καρέκλες μέσα στη θάλασσα συζητώντας διάφορα. Η μέρα είχε τελειώσει, και ήταν ήδη ώρα να τον ξυπνήσω γιατί τόσο εγώ όσο και εκείνος είχαμε κουραστεί πνευματικά. Όταν ξύπνησε αφού του είχα δώσει την υποβολή ότι θα θυμάται τα πάντα και ότι θα νιώθει υπέροχα , αντί γιαυτό έδειχνε κάπως….. Τον ρώτησα « Τι έχεις ;» -«Είμαι στεναχωρημένος…» .-«Γιατί;» . Και η απάντηση του ήταν « Γιατί ξύπνησα…….»

γ) Πρώτη φορά χρήσης όπλου
<<-Ώστε πας για κυνήγι ε;>> ,είπα στο φίλο μου μετά από μια ιστορία που διηγούνταν για κυνήγι αγριογούρουνου με τον πατέρα του, <<Ενδιαφέρον, και από πότε κυνηγάς; Εννοώ πότε έπιασες για πρώτη φορά ζωή σου όπλο; >> , <<-Δεν θυμάμαι πότε….αλλά πήγαινα στο δημοτικό >> , <<-Αν βρεθούμε ξανά θα σου κάνω αναδρομή να θυμηθείς πότε έγινε αυτό, θέλεις; >> , <<-Ναι αμέ>>. Έτσι και έγινε. Την επόμενη φορά που βρεθήκαμε τον έβαλα σε μια αναπαυτική πολυθρόνα και άρχισα να του κάνω μασάζ στους κροτάφους ,ενώ ταυτόχρονα άρχισα την διαδικασία της ύπνωσης. Μέσα σε λίγη ώρα είχε φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο χαλάρωσης για τον σκοπό μου. <<-Θα μετρήσω από το 10 ως το 1 αντίστροφα και ενώ θα χαλαρώνεις όλο και πιο πολύ με τον κάθε αριθμό που θα λέω, εσύ θα γυρίζεις όλο και πιο πολύ πίσω στο χρόνο και όταν θα έχω φτάσει στο 1 , θα ανακαλύψεις τον εαυτό σου σε μια εμπειρία της τωρινής σου ζωής όπου και είχες κάνει για πρώτη φορά χρήση όπλου. 10…9… 6…γυρίζουμε όλο και πιο πίσω στο χρόνο, 5…..3….2…1. Τώρα βρίσκεσαι τη στιγμή όπου χρησιμοποίησες για πρώτη φορά όπλο. Που βρίσκεσαι ; >> και μου περιέγραψε το εξής, ότι ήταν σε ένα βουνό με τον πατέρα του ,ήταν σε ηλικία 12 χρονών στο Δελβινακοπούλο Ιωαννίνων ,κάποιο Σάββατο του Οκτωβρίου νωρίς το πρωί . Δεν κυνηγούσαν εκείνη τη στιγμή αλλά μου είπε ότι εκείνος ζήτησε το δίκαννο από τον πατέρα του και εκείνος τον άφησε να οπλίσει και να πυροδοτήσει μια φορά στον αέρα…… Όταν ξύπνησε θυμόταν τα πάντα και το σίγουρο είναι ότι τώρα δεν θα το ξεχάσει ποτέ…….


2. Αναδρομή σε προηγούμενη ζωή
H αναδρομή σε προηγούμενη ζωή έχει τεράστιο ενδιαφέρον και ακόμα ερευνάται επιστημονικά για το πώς κάποια άτομα μπορούν και έχουν μνήμες από κάποια άλλη ζωή .Ο ι μνήμες γεννιούνται στον εγκέφαλο με την ανάπτυξη του ανθρώπου και καταστρέφονται αμέσως μετά το θάνατο. Αν βάλουμε ένα άτομο να κοιτάξει ένα μήλο για παράδειγμα, ενώ του κάνουμε αξονική τομογραφία , θα πάρουμε μια εικόνα του εγκέφαλου με χρωματισμένες περιοχές που σηματοδοτούν ποιες χρησιμοποιούνται εκείνη τη στιγμή του οπτικού ερεθίσματος .Στη συνέχεια ζητάμε από το άτομο να κλείσει τα κλείσει τα μάτια του και να φανταστεί πάλι το μήλο ,ακριβώς όπως ήταν όταν είχε τα μάτια του ανοιχτά. . Μπορείτε να φανταστείτε τώρα τι συνέβηκε; Λοιπόν καλά το καταλάβατε η δεύτερη εικόνα του εγκεφάλου είναι πανομοιότυπη με την πρώτη , αν όχι ,με πολύ ελάχιστες διαφορές! Το συμπέρασμα από αυτό το πείραμα είναι ότι, για να ανακληθεί μια μνήμη οποιουδήποτε είδους, θα πρέπει πρώτα να έχει γίνει προηγουμένως και καταγραφή της. Αν δεν υπάρχει καταγραφή, το άτομο δεν μπορεί να ανακαλέσει ,όπως στις περιπτώσεις μόνιμης αμνησίας ,όπου οι τράπεζες μνήμης έχουν καταστραφεί. Στα άτομα τώρα που ισχυρίζονται ότι έχουν μνήμες από κάποια άλλη ζωή , αυτές οι μνήμες από πού προέρχονται; ΜΥΣΤΗΡΙΟ…… Είναι δυνατό να είναι φανταστικές; Μερικές φορές ναι, είναι δυνατό να είναι απολύτως δημιουργήματα της φαντασίας τους , άλλες φορές όμως οι ιστορίες που αφηγούνται για την προηγούμενη ζωή τους έχουν τόσο πραγματικά ιστορικά στοιχεία , που αναρωτιέσαι « Πράγματι έζησε σαν άντρας ή γυναίκα εκείνη την εποχή;>> .Εμείς εξετάζουμε τις πιο αξιοσημείωτες περιγραφές όπου αυτές οι περιγραφές που δίνει δεν έχουν καμία σχέση υποσυνείδητα με πληροφορίες που θα μπορούσε ενδεχομένως να τις αντλήσει από τη τωρινή του ζωή.
Αν υπνωτίσουμε και κάνουμε ανάδρομη σε προηγούμενη ζωή 100 γυναίκες που στο επάγγελμα είναι φωτομοντέλα ,τουλάχιστον οι δέκα θα μας πούνε ότι σε εκείνη τη ζωή ζούσαν ως Κλεοπάτρα. Ερώτηση ……Πόσες Κλεοπάτρες υπήρχαν; !
Οι αναδρομές σε προηγούμενη ζωή χωρίζονται χοντρικά στις παρακάτω κατηγορίες
i) Οι περιγραφές να αναφέρουν κάποιο τραυματισμό σε κάποιο σημείο του σώματος που είχε ένα παρόμοιο τραυματισμό ή ψυχολογικό πόνο και στην τωρινή ζωή ή πρόβλημα υγείας στο ίδιο σημείο
ii) Πρόσωπα που αναφέρει να υπάρχουν και στην τωρινή ζωή με τα ίδια ονόματα και συγγενικές σχέσεις, χωρίς να είναι απαραίτητο να συμβαίνει αυτό, απλά παίρνει μια βαθύτερη γνώση ότι το άτομο το οποίο είδε στην προηγούμενη, στην τωρινή είναι το τάδε άτομο , ή οι συγγενικές σχέσεις είναι ελαφρώς αλλαγμένες στην τωρινή κλπ , ή ακόμα ότι το ίδιο το άτομο είναι μετενσάρκωση κάποιου προγόνου του.
iii) Στοιχεία που περιγράφουν να έχουν αντληθεί από την τωρινή ζωή και κάτω από τη κατάσταση της ύπνωσης να καθιστούνται τα γεγονότα ως πραγματικά βιώματα του ατόμου .Αυτού του είδους τις περιγραφές πρέπει να τις ανακαλύψουμε και να κινηθούμε προσεχτικά γιατί η αναδρομή του ατόμου κινδυνεύει να μην έχει καμία άξια .
iv)Οι αναφορές να είναι τόσο λεπτομερείς και να δίνει ιστορικά στοιχεία όπως τη χρονολογία ,τη χώρα , το όνομα του ή και ακόμα να μιλάει μια γλώσσα απταίστως που κανονικά τη γνωρίζει πολύ λίγο ή και καθόλου και να αποδειχθεί μετά από ερευνά ότι όλα όσα είπε έχουν γίνει πράγματι κοιτώντας τα ιστορικά μας αρχεία. Η αναδρομή μας θα έχει τότε κάποια άξια αν αποδειχθούν οι περιγραφές αληθινές, αλλά πρέπει να το ψάξουμε αλλιώς την περιγραφή θα πρέπει να την εκλάβουμε σαν μια όμορφη φανταστική ιστοριούλα με μεγάλο ενδιαφέρον ως προς το περιεχόμενο της.


α) Jonathan roll
Δεν είχα εξοικειωθεί με την ανάδρομη σε προηγούμενη ζωή αν και ήξερα πώς να κινηθώ με το όποιο άτομο αρκεί να τον χειριζόμουν όπως αν έκανα ανάδρομη στο
παρελθόν σε τωρινή ζωή σε ένα τελείως άγνωστο πρόσωπο. Έτσι λοιπόν ένα άτομο με ρώτησε αφού ασχολούμαι με τον υπνωτισμό αν θα μπορούσα να τον γυρίσω σε μια προηγούμενη ζωή ,και αυτό για μένα ήταν μεγάλη πρόκληση και δέχτηκα να το δοκιμάσω. Η πρώτη σκηνή ήταν ότι βρισκόταν σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ή κάποιο χώρο σκοτεινό , δεν μπορούσε να καταλάβει που βρισκόταν ούτε και ήξερε τι έκανε εκεί…. Απλά ήταν ξαπλωμένος κάτω και είχε υγρασία γύρω γύρω και είχε τα μάτια του κλειστά με ένα μαντήλι το οποίο του μύριζε μούχλα (υπήρχε η περίπτωση να ήταν ανθρακωρύχος αλλά τίποτε δεν ήταν σίγουρο). Στη συνέχεια το γυρίζω πίσω ένα χρόνο νωρίτερα . Αυτή τη φορά ανακαλύπτει τον εαυτό του σε ένα ανοιχτό χώρο . Ήταν στην αυλή ενός σπιτιού και άπλωνε ένα πράσινο τραπεζομάντιλο και είχε το πρόσωπο του στραμμένο προς τον ήλιο και το φως έπεφτε στα μάτια του. Τον ρώτησα ποιο είναι το όνομα του και εκείνος απάντησε ..’’Jonathan Roll’’ . Εκεί γύρω έπαιζαν και δυο ξανθά αγοράκια και κάτι καρό πουκάμισα . Αυτό που έκανε εντύπωση ήταν ότι είδε ένα κόκκινο ακορντεόν διακοσμημένο με κάτι ζωγραφιστά τριαντάφυλλα , το οποίο έπαιζε ένας ηλικιωμένος άντρας που έμοιαζε σαν βίγκινγκ και είχε ένα μεγάλο μουστάκι ,και έπαιζε ένα σκοπό που θύμιζε σαν κέλτικο ή ιρλανδέζικο χορευτικό τραγούδι. Γύρω γύρω υπήρχαν περιφραγμένα άλογα και εκείνη τη στιγμή τον ρώτησα τι φοράει .Φορούσε μια καφέ ποδιά με αίματα πάνω του (πρέπει να ήταν από κάποιο ζώο που έσφαξε νωρίτερα) ,άσπρο πουκάμισο και καπέλο, ήταν 35 χρονών. Υπήρχε και κάποια νεαρή κοπέλα που αδυνατούσε να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με αυτήν . Είχε όμως την εντύπωση ότι κάτι κακό συνέβαινε, σαν να υπήρχε κάποια εμπόλεμη κατάσταση ,υπήρχε φόβος για κάτι…. Και είχε την εντύπωση ότι κάτι συνέβαινε που είχε σχέση σχετικά με love story.
Όταν ξύπνησε είχαμε και οι δυο, περισσότερες απορίες από πριν , σχετικά και με την περιγραφή , και για την ιδέα της μετενσάρκωσης…….

β) Ο sir jerrick
Όταν είχα εξοικειωθεί με την τεχνική της αναδρομής σε προηγούμενη ζωή γνώρισα ένα άτομο στο οποίο του είχα κάνει διόραση και μου ζήτησε να δοκιμάσει και κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά .Τον ρώτησα αν ήθελε να κάνει αναδρομή, να δούμε από περιέργεια τι περιγραφές θα μας δώσει . Όλα πήγαν μια χαρά και η ιστορία που περιέγραψε είχε τεράστιο ενδιαφέρον για μένα ενώ αυτός έμεινε έκπληκτος με αυτά που βίωσε! Η περιγραφή του ξεκίνησε ως εξής. Φόραγε πανοπλία , ήταν 65 χρόνων . Βρισκόταν κάπου στη σκοτία. Αμέσως σκέφτηκα να δοκιμάσω κάτι . Τον ρώτησα <<what’s your name?>>,και μου απάντησε ,<<-my name is sir jerrick>> .Από όσο γνώριζα ήξερε ελάχιστα αγγλικά, ακριβώς όπως τα μαθαίνει να τα μιλά ένας έλληνας που δεν έχει πάει ποτέ σε φροντιστήριο αγγλικών. Το αξιοπερίεργο ήταν ότι από δω και πέρα μιλούσε συνέχεια αγγλικά ,είτε εγώ του μιλούσα και εγώ το ίδιο στα αγγλικά , είτε του μιλούσα ελληνικά. Και συνεχίζω…..Υπήρχε πόλεμος μεταξύ σκοτίας και Αγγλίας ,οι εχθροί είχαν κόκκινο λάβαρο με ένα λιοντάρι στο εσωτερικό του και εκείνη τη στιγμή μόλις τον είχε πληγώσει ανάμεσα στο στήθος και τον αριστερό ωμό από την μπροστινή πλευρά κάτι που όπως μου το περιέγραψε <<κάτι σαν καυτή σφαίρα>> , από έναν νέγρο πολεμιστή που ήταν πάνω σε άλογο .Ήταν παντρεμένος με την πριγκίπισσα Βικτόρια και είχε 2 κόρες, την Άννα και την ελίζαμπεθ. Τον γύρισα ένα χρόνο πίσω και βρέθηκε σε ένα συμπόσιο στο κάστρο και μου περιέγραψε ότι υπήρχε πολύ κέφι ,φαγητό και κρασί ,όλοι ντυμένοι με καλά και χλιδάτα ρούχα εποχής και περιμένανε κάποιον σερ να έρθει για τη μια του κόρη αλλά δεν εμφανίστηκε ποτέ. Τότε σκέφτηκα να τον πάω στις 2 σημαντικότερες στιγμές τις ζωής του. Έτσι τον γύρισα στην ημέρα του γάμου του. Ήταν περίπου 32 -33 χρόνων αλλά είχε συμβεί κάτι φοβερό .Βάρβαροι είχαν λεηλατήσει χωριά και τους είχαν σκοτώσει όλους . O Jerrick και η Victoria εκείνη την ώρα ήταν κοντά σε ένα ποτάμι ,οι στρατιώτες πέρασαν από μπροστά τους αλλά τους αγνόησαν και γλίτωσαν . Είχαν σωθεί και πήγαν πίσω στο κάστρο όπου είδαν ότι ο Σύμβουλος τους ήταν ο μοναδικός επιζών και γυναικόπαιδα κατέφθαναν για να σωθούν στο εσωτερικό του

κάστρου. Στη συνέχεια και οι τρεις τους παροτρύνανε τα γυναικόπαιδα να ησυχάσουν. Μετά τον γύρισα την ημέρα του θανάτου του. Γύρω στα 87 σε μια εκκλησία άρρωστος βαριά από φυσικά γηρατειά ,στο προσκεφάλι του οι 2 κόρες του . Τρία άλλα άτομα ήταν κοντά του όπου στο ένα αναγνώρισε το πρόσωπο του, <<father Luscious>> είπε με έντονη αγγλοσαξονική προφορά. Ύστερα από λίγες στιγμές και αφού έλεγε στις κόρες του να μην ανησυχούν και κάνοντας κάποια αστεία, ξεψύχησε . Η γυναίκα του είχε πεθάνει και αυτή πριν από χρόνια. Όταν τον ξύπνησα και αφού του είχα πει ότι θα θυμάται τα πάντα ,έτσι και έγινε .Τα θυμόταν όλα με περισσότερες λεπτομέρειες. Θυμόταν ότι μιλούσε αγγλικά και του φάνηκε παρά πολύ μα παρά πολύ παράξενο αυτό! Μετά πετάχτηκε πιάνοντας τον αριστερό του ώμο λέγοντας <<Έχω χτυπήσει πουθενά;>> . –Όχι, του είπα . Και μετά μου είπε το κορυφαίο , <<-Έχω ένα σημάδι ανάμεσα στον αριστερό ώμο και το στήθος από τρύπημα από τόρνο ,τότε που δούλευα σε ένα μηχανουργείο και έβγαλε την μπλούζα και μου έδειξε το σημάδι. Έμεινα άναυδος…..

γ) Βασίλης και Ιωάννα
Ο Βασίλης ο φίλος μου είχε και αυτός την περιέργεια να δει τι θα μπορούσε να ήταν στην προηγούμενη ζωή του. Του εξήγησα τι συμβαίνει με αυτή τη κατάσταση και ότι αυτά που θα περιέγραφε δεν θα ήταν σίγουρα και πραγματικά γεγονότα , αλλά θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον οι περιγραφές του. Αφού τον υπνώτισα στο επιθυμητό επίπεδο τον γύρισα σε μια προηγούμενη ζωή, που να είχε άμεση και σημαντική σχέση με την τωρινή του ζωή. Τότε βρέθηκε σε ένα βουνό. Έτρεχε για να ξεφύγει. Τον ρώτησα που βρισκόταν και μου είπε ότι ήταν κάπου στην Ταϊλάνδη. Είχε κλέψει κάποιο είδος φρούτου που το έτρωγαν μαζί με ρύζι. Κατευθυνόταν προς το σπίτι όπου και τον περιμένανε τρεις άντρες .Το όνομα του ήταν Βασίλης και είχε μια αρραβωνιαστικιά που την έλεγαν Ιωάννα. Αυτοί οι άντρες δεν είχαν έρθει για καλό. Η Ιωάννα είχε κρυφτεί μέσα στο πηγάδι που υπήρχε εκεί κοντά και περίμενε μέχρι να φύγουν. Όταν έφτασε ο Βασίλης οι άντρες ήταν ήδη μέσα στο σπίτι και του ζητούσαν χρήματα .Εκείνος άρπαξε ένα σπαθί που υπήρχε στον τοίχο και το έβαλε στον λαιμό του άντρα που τον απειλούσε . Αντάλλαξαν βαριά λόγια και κατάφερε να τους διώξει μετά από λίγο .Εκείνοι του είπαν ότι θα ξαναέρθουν άλλη μέρα και καλύτερα να έχει και τα λεφτά που ζητούσαν Τον ρώτησα πόσα λεφτά χρωστούσε και μου είπε ότι δεν χρωστούσε τίποτα κανονικά ,απλά αυτοί οι άντρες έκαναν τους νταήδες και έπαιρναν χρηματικά ποσά με το έτσι θέλω. <<Μερικά κατοστάρικα>> ,μου είπε. <<-Τι εννοείς ; Ποιο είναι το νόμισμα της χώρας σου, περιέγραψε το μου λίγο>>. Δεν μου είπε τι νόμισμα χρησιμοποιούσαν αλλά μου είπε ότι η χρονολογία ήταν 1800 μ.Χ και ότι το νόμισμα ήταν πέτρινο με επικάλυψη χαλκού, περισσότερες λεπτομέρειες δεν μπόρεσε να μου δώσει. Τον γύρισα μπροστά ένα χρόνο. Τώρα ήταν παντρεμένος , έμενε σε μια άλλη τοποθεσία και είχε στάβλους με γελάδια και ταύρους και άλογα περιφραγμένα σε μεγάλο πάρκο . Είχε και ένα φροντιστή ζωών. Μετά από λίγο καιρό έκαναν ένα κοριτσάκι που το ονόμασαν Μάρα . Στη συνέχεια τον πήγα κι άλλο μπροστά την ημέρα του θανάτου του. Ήταν γύρω στα 90 βαριά άρρωστος. Δίπλα στο κρεβάτι είναι η Μάρα ,μεγάλη τώρα και παντρεμένη με τον Josef και έχουν ένα παιδάκι τον Ιωάννη
Στη κηδεία του όλοι είχαν πάει και αυτός ήταν σε μια μεριά και παρακολουθούσε όλη την τελετή. Όταν τον ξύπνησα μου έγινε μια παράξενη αποκάλυψη……Ότι τον έλεγαν Βασίλη το ήξερα, αυτό που δεν ήξερα ήταν ,όπως μου είπε , ότι την κοπέλα του την έλεγαν Ιωάννα και την μητέρα της Μάρα και τον αδελφό της Γιάννη!!!

4. Αναπάντητα ερωτήματα
α) Τρόπος μεταφοράς τη διάνοιας –ψυχής πάνω στη τροχιά του χρόνου παρελθόν-μέλλον στη τωρινή ζωή (αναδρομή σε τωρινή ζωή)
β) Τρόπος μεταφοράς του μυαλού –συνείδησης σε απομακρυσμένο (χωρίς να ξέρει που πρέπει να πάει) χώρο χρόνο (διόραση ; τυχερά παιχνίδια ;)
γ) Ανάκτηση μνήμης προηγούμενης ζωής χωρίς να υπάρχουν από πριν μνήμες στον εγκέφαλο ,μήπως διόραση ?
δ) Γιατί λειτουργεί ο υπνωτισμός και ποια είναι η φύση του υπνωτισμού?
ε) Πως επιταχύνεται η θεραπεία μέσω υπνωτισμού?
ζ) Η διόραση όπως και η τηλεπάθεια είναι ικανότητες του ανθρώπου που υπάρχουν σαν δυνατότητες σε λανθάνουσα κατάσταση και μέσω υπνωτισμού καθίστανται σε εφαρμογή και σε έλεγχο ,πράγμα που δεν γίνεται , στον μέσο άνθρωπο, σε εγρήγορση. Αν υποθέσουμε ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το 14 % του εγκέφαλου του ,τι άλλο μένει να ανακαλύψουμε? Το άλλο 86 % τι κρύβει? Τι θα συμβεί αν χρησιμοποιηθεί το 100 %?

Εάν βρίσκετε ενδιαφέρον αυτό το email επικοινωνήστε μαζί μου και ευελπιστώ να δημοσιευτούν κάποια άρθρα με μερικά από τα κείμενα μου. Προσεχώς θα σας στείλω περιστατικά διόρασης και διάβασμα σκέψεως , και αν σας ενδιαφέρει, όποιες άλλες εμπειρίες αποκτώ όλο αυτό καιρό με την ύπνωση.


aries0
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
290 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 09:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aries0

Ειδα οτι αυτα που μου εστειλες σto e mail μου...να τα βαζεις σε δημοσιευση...

Εννοιωσα την αναγκη ....να βαλω και εγω...την δικη μου απαντηση..που σου εστειλα...

<<<<<< ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ...ΣΤΟΝ KLoPeα.. >>>>>>


Αγαπητε..

Διαβασα τα γραφομενα σου...

Το να κανεις υπνωση ειναι μεν ευκολο !!!! αλλα
προυποθετει εμπειρια ...οχι την μεθοδο αλλα για
προβληματα που μπορουν να προκυψουν...ειτε υγειας
...ειτε ψυχολογικα...ειτε...αλλου .ειδους.!!!!!

Η προυποθεση ειναι να μαθεις να αντιμετωπιζεις
...καποιες κατστασεις... αν συμβουν...γιατι δεν
μπορεις και δεν εχεις το δικαιωμα να κανεις κακο σε
κανεναν ανθρωπο...

Ειναι σαν δινεις φαρμακα σε καποιον ενω δεν εισαι
Γιατρος.....!!!

Εγω ειμαι διπλωματουχος παραψυχολογος και παντα εχω
την ανησυχια ......γιατι ειμαι !! και αισθανομαι
υπευθυνος σε οτι κανω.....

Δεν θελω να σε τρομαξω ....αλλα να σου ειπα απλα
καποια πραμματα που πιθανον να μην τα εχεις
σκεφτει..!!!.

Το να παρεις καποιο βιβλιο και να το κανεις
πραξη...καλα... αλλα παρε ετσι ενα βιβλιο Ιατρικης και
γινε Γιατρος....!!!!!

Τωρα το πως λειτουργει η υπνωση.... !!!!! και ποια
ειναι η φυση του.... !!! και ολα τα ερωτηματα που
βαζεις....ειναι κατι που δεν ξερει κανεις...με ποιο
τροπο λειτουργουν ...απλα συμβαινει ετσι < προς το
παρον αυτη ειναι η κατασταση...>

Σαν να ρωτας τι ειναι ο Θεος...απο που ηρθε...πως
εγινε...που θα παει.....!!!!!! απλα Τον
δεχομαστε...!!!!!

Για το θεμα δημοσιευσης καποιων αρθρων... δεν ειμαι
αρμοδιος ουτε γνωριζω κατι σχετικο...αν και υπαρχουν
αρκετα αλλα αξιολογα στον χωρο.

Αυτα ειχα να σου πω....ειναι παρα πολλα που θα πρεπει
να μαθεις....πριν κανεις κατι....

Για να πας σε εναν πολεμο...δεν αρκει να κρατας ενα
οπλο ...πρεπει να ξερεις να το χειριζεσαι...αλλοιως
εισαι χαμενος...και καλα να παρεις το ρισκο μονος σου
...οι αλλοι...??????


Sunrise zero

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 13:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Συμφωνώ με τον aries θέλει μεγάλη προσοχή και βέβαια να πω ότι εδώ δεν είναι μέρος κατάλληλο να καταγράψεις σε τόσα σημεία τις εμπειρίες σου, δεν πρόκειται κανένας να σε προβάλει στο ευρύ κοινό.

Είναι λανθασμένος ο τρόπος που χρησιμοποιείς κατά την γνώμη μου.

Μου έκανε επίσης μεγάλη εντύπωση αυτό που αναφέρεις στο να μπεις στο μυαλό του άλλου, όχι του υποκειμένου, για να δεις τι σκέφτεται, κάτι τέτοιο απαγορεύεται από το νόμο και είναι και αντιδεοντολογικό.

Θα σου πω και κάτι άλλο που ίσως δεν το έχεις σκεφτεί, εάν το άτομο που θες να μπεις στο μυαλό του το εκλάβει ως επίθεση την στιγμή που πας να εισχωρήσεις θα έχει το άτομο που είναι σε ύπνωση άσχημα ξεμπερδέματα. Ξέρεις όλοι οι άνθρωποι δεν είναι μόνο αυτό που βλέπει κάποιος εξωτερικά.

Και βέβαια δεν θέλω ούτε καν να σκεφτώ τις περιπτώσεις που καταλαβαίνω ότι εννοεί ο aries.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 15:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
KLoPeas
εφόσον το εισαγωγικό μήνυμά σου, έχει τοποθετηθεί από εσένα και στο παρόμοιο θέμα

Αναδρομή

δεν υπάρχει λόγος να παραμένει και η παρούσα συζήτηση ενεργή.
Καλή συνέχεια στις συζητήσεις μας και...
προσοχή με τους πειραματισμούς!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy