ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 DESTE ΚΑΙ ΤΑΡΩ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex1939
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 23:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex1939  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ την αγόρασα απο βιβλιοπωλείο. Μπορεις να την αγοράσεις από το site της Μάρας Μεϊμαρίδη www.marameimaridi.gr... Και καλή τύχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 09:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο προπροηγούμενε.

Την ίδια απορία είχα και εγώ. Πουθενά στο νετ αναφορά για την παγκοσμίου φήμης τράπουλα.

Και από προβλέψεις??? Μούφα. Βγάζει μόνο τους φόβους μας και όχι το μέλλον.

Ασε που διαπίστωσα ότι έχει ένα σωρό κοινά χαρτιά με την Λε Νορμάν....


ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

null_n_void
Μέλος 2ης Βαθμίδας


158 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 09:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους null_n_void  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα την βρεις στο www.papasotiriou.gr, www.books.gr και θα στην στείλουν...

Κρατήσου όμως μέχρι να ρθεις Ελλάδα. Δεν χάνεις και πολλά....

ορεξη να χετε να διαγραφετε :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

siba2001
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 17:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελοσπαντων..εγω την παρήγγειλα απο την παρασκευή
Αν και έχω μεγάλες αμφιβολίες διότι άν δείτε στη σελίδα της μάρας μειμαρίδη πουλιέτε η τράπουλα, μαγικά φίλτρα, σκόνες και βλακείες...
Βασικά την πήρα περισσότερο απο περιέργια, και να περνάει η ώρα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jojoleros
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 11:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jojoleros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ
ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΗΔΑ ΓΕΝΗΜΕΝΗ ΕΞΩ ,ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΩΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ(ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ FORUM)
ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ
ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΕΙ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΑΠΛΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!
ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ DESDE ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ,ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕ ΑΜΕΣΩΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΩΡΙΕΣ !
ΤΑ ΡΙΧΝΩ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΜΠΕΡΔΕΥΩΜΑΙ ΜΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ!ΓΙΑΤΙ?
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΝΥΧΤΑ?
ΠΩΣ ΤΗΝ ΦΟΡΤΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΡΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ?
ΜΠΩΡΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?
ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΟΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ!
ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΙ?ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΙΚΟ ΤΟ ΦΙΛΟ?
ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΧΟΥΝΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ!
ΠΧ ΚΗΠΟΊ¨΄ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΓΙΟΡΤΗ?
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΗΣ ΑΠΟΡΙΕΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΦΙΛΙΑ
ΥΣ ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΟ Κ ΕΓΩ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ ΜΕΤΑ! ΚΑΙ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

siba2001
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 14:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jojoleros kalosilthes sto forum

Sto vivlio pou erxete me tin trapoula leei oti oi magises tis smyrnis ta erixnan paraskevi, alla den leei tipota gia fortisi kai apofortisi...
Ta alla pou rwtas me exoun berdepsei kai emena alla apo tote pou tin pira den asxolithika ksana kai den mporw na sou dwsw parapanw pliroforiesΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

klarabel
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 23:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους klarabel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΕς ΤΙς ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ,ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕς,ΜΕ ΜΑΓΕΥΕΙ Ο ΧΩΡΟς ΤΗς ΜΑΝΤΕΙΑς ΠΟΛΥ,ΜΕ ΤΗΝ DESTE ΘΑ ΣΑς ΠΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ,ΕΠΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΡΙΧΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕς ΜΕΡΕς ΜΑΛΛΩΝΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ,ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΧΩΡΙΣΑΜΕ ΞΕΡΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΕς ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙς ΚΡΕΜΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΤΗΝ ΕΡΙΧΝΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΟΛΑ,ΑΥΤΟς ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΧΝΩ,ΓΥΡΙΣΕ ΜΕΤΑΝΙΩΜΕΝΟς ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ,ΞΑΝΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΧΝΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΛΙς ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΡΙΧΝΩ ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΠΩς ΤΟ ΕΞΗΓΗΤΕ?ΕΠΙΣΗς ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ Η ΠΡΩΗΝ ΣΥΖΗΓΟς ΤΗΝ ΕΡΙΧΝΕ ΚΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΡΩΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΜΑΪΣΣΕς ΚΙ ΟΤΙ Ο ΤΥΠΟς ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΑΪΣΣΩΝ!!
ΤΕΛΟς ΤΗ ΡΙΧΝΩ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 00:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή klarabel να σε καλωσορίσω στο Εσωτέρικα και να σου ευχηθώ καλούς και δημιουρικούς διαλόγους.

Αν διάβασες το θέμα θα είδες πόσο σημαντικός είναι ο ενεργιακός καθαρισμός της τράπουλας.

Επίσης είναι γεγονός ότι δεν πρέπει να τις ρίχνουμε συνέχεια γιατί έτσι κι αλλιώς καλύπτουν ένα χρονικό διάστημα κάποιων μηνών.

Ετσι όταν βλέπουμε κάτι αρνητικό και συνεχίζουμε να ρίχνουμε 5 φορές τη μέρα μήπως και δε ξαναβγει αυτό που στην ουσία κάνουμε είναι να το "τραβάμε".

Θέλει προσοχή και σύνεση. Καλή φόρτιση και αποφόρτιση συχνά. Επίσης να φυλάγεται με μια πέτρα χαλαζία που απορροφά την ενέργεια, αλλά θέλει κι αυτός καθάρισμα σε τακτά χρονικά διαστήματα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros_NC
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2006, 03:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros_NC  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Prin mia Evdomada pira kai ego tin Deste, tin dokimasa me mia fili mou kai diavasa polles alithies gia to parelthon mou, gia tous fovous mou alla kai gia ta gegonota .

Tha ithela na ksero.. Gia na tin xrisimopoio kanonika ..

1) Prepei me kapoio tropo na tin "Diavaso"
2) Prepei na tin profylaso kapos sygekrimena?
3) Pos prepei na tin "fortizo" kai na tin "apofortizo" ?

An exete kamia alli odhgia na mou dosete euxaristos...

p.s.
Paizei rolo to oti apo polu mikros eixa panta profitika oneira gia to ameso mellon, poly aneptigmeni diasthisi gia to ti tha ginei sta epomena lepta ktl. ?

Euxaristo poly gia to xrono sas,

AlexandrosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2006, 11:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Alexandros_NC, για την deste δε γνωρίζω να σου πώ κάτι.
Αυτό όμως που μπορώ να σου πώ είναι οτι πρέπει να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες τα μηνύματα σου κι όχι με λατινικούς.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ydroxooina
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2006, 16:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ydroxooina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω μια απορια σχετικα με την τραπουλα deste η οποια δεν με ενθουσιαζει και ιδιαιτερα.Εσεις οταν την ριχνετε βαζετε συγκεκριμενες φιγουρες να αντιστοιχουν σε συγκεκριμενα προσωπα της προσωπικης ζωης σας η anyway αυτου που τα ριχνετε;Ειναι ευκολο μετα για εσας να ξεδιαλυνετε την κατασταση αφου τα ριξετε;Γιατι εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου αυτη η τραπουλα ειναι πολυ γενικη ..Ισως βεβαια εγω να μη τα ριχνω καλα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 17:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Χωρίς επικριτική διάθεση αλλά περισσότερο με απορία... ας μου επιτρέψουν οι παλιότεροι, αλλά περισσότερο οι νεότεροι - μια και κυρίως σ’ αυτούς αναφέρεται το σχόλιό μου - φίλοι της συζήτησης μια μικρή παρατήρηση...
Πέραν του εγκάρδιου καλωσορίσματος - για το οποίο μάλλον πιο αρμόδια είναι τα παλιότερα μέλη - αναρωτιέμαι...
Είναι πολύ δύσκολο τη στιγμή που οποιοσδήποτε βρει ένα θέμα ενδιαφέρον να διαβάσει τις τοποθετήσεις που έχουν γίνει πάνω στην συζήτηση πριν διατυπώσει μια οποιαδήποτε ερώτηση;
Επαναλαμβάνω η διάθεσή μου δεν είναι καθόλου επικριτική, αλλά ειδικά τον τελευταίο καιρό βλέπω να διατυπώνονται οι ίδιες ερωτήσεις - με διαφορετικό τρόπο - από κάθε καινούργιο μέλος του Esoterica ή της συζήτησης...
Ειδικότερα για την Deste που υπάρχει κι άλλο θέμα που είναι λίγο πιο προσδιορισμένο σε κάποια σημεία υπάρχουν θεωρώ απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτήματα που τίθενται και το μόνο που αρκεί να κάνει κανείς είναι να τις διαβάσει...

Πάντα φιλικά
Lady in BlackΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ydroxooina
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 19:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ydroxooina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσυ μπορει να σαι γνωστης του θεματος αλλα μην στερεις το δικαιωμα στους αλλους να μαθουν.Εγω σ αυτο που ρωτησα δε βρηκα απαντηση κ θελω να μαθω κ ισως να θελω συγκεκριμενη απαντηση.Κ ερχεσαι εσυ με το δηθεν φιλικο υφος σου να μας επικρινεις για το αν καναμε αναζητηση η οχι,κ καλα να το πει καποιος παλιος οκ πασο αλλα εσυ καινουριο μελος εισαι τοσο πολυ ενοχληθηκες ωστε να γραφεις ολοκληρο κατεβατο..;Αντι να γραφεις ολοκληρο κατεβατο γιατι δεν απαντας σε καποιον που χρειαζεται βοηθεια ή να παραθεσεις καποια urls..Αλλα βεβαια οι ανθρωποι προτιμουν να κρινουν-νιωθουν ανωτεροι μ αυτο το τροπο-παρα να βοηθουν..Ειλικρινα αν κατι μου τι σπαει σ αυτη τη κοινοτητα κ κατ επεκταση στα forums ειναι αυτο το πραγμα

http://C:DocumentsandSettingssissakiΤαέγγραφάμουΟιεικόνεςμουΟιεικόνεςμουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady in Black
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 20:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady in Black  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου ydroxooina, επειδή μάλλον το πήρες πολύ προσωπικά το θέμα να σου απαντήσω κι εγώ προσωπικά ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΑ!
Το παλιός και νέος μου είναι ειλικρινά ΑΔΙΑΦΟΡΟ, αλλά ακόμη κι αν θες να το δεις από αυτή την άποψη, η παλαιότητα ή μη κάποιου δεν προσδιορίζεται από τον αριθμό των μηνυμάτων του. Υπάρχουν μέλη μέσα στο εσωτέρικα που έχουν περισσότερα μηνύματα (κατά χιλιάδες!!!) από τον admin ή την amalia... Τι σημαίνει αυτό? Μήπως και ότι είναι παλιότεροι από τους δημιουργούς του Forum???
Και επίσης επειδή εσύ έχεις 1-2-3-5 μηνύματα ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ? Τι εννοείς λοιπόν «πάσο» αν πει μια άποψη ένας «παλιός»? Ότι αυτός ξέρει εμείς όχι?

Από ’κει και πέρα κάποια πράγματα δεν μπορεί να σου τα απαντήσει -κατ’ ουσίαν - κανείς... βρίσκεις εσύ την φόρμουλα (ας μου επιτραπεί ο όρος) που ταιριάζει σε σένα...
Μπορείς για το άτομο που τα ρίχνεις (είτε είσαι εσύ, είτε κάποιος άλλος) να χρησιμοποιείς είτε το πρόσωπο που για σένα ταιριάζει στο άτομο αυτό είτε μια φωτογραφία... εγώ χρησιμοποιώ μόνο τις φιγούρες της deste...
Έχω πει κι άλλες φορές ότι πολύ βασικό ρόλο παίζει η διαίσθησή μας... για να μπορέσουμε ειδικά με τα πρόσωπα να ξεχωρίσουμε αν αναφέρονται όντως σε άτομα ή σε καταστάσεις... μπορεί να σου πέσει κάποιο πρόσωπο που να μην «ερμηνεύεται» ως άτομο, αλλά ως στοιχείο του χαρακτήρα... π.χ. ο munzur για μένα όταν τα ρίχνω για κάποιο συγκεκριμένο άτομο προσδιορίζει την ανεξάρτητη φύση του και όχι τον γενικότερο χαρακτήρα... Ξέρω όμως ότι είναι αυτό το συγκεκριμένο άτομο...
Κάποιες φορές τα πρόσωπα μπορούν να αναφέρονται και σε μας τους ίδιους... π.χ. η dastar να σου λέει ότι θα κινηθείς με ψυχραιμία και να μην αφορά ΚΑΝΕΝΑ άλλο άτομο, ή κατάσταση πέρα από σένα...
Γι’ αυτό και σου είπα στην αρχή, αν δεν σε οδηγήσει η διαίσθησή σου δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει ουσιαστικά...
Επίσης για το πως ξεδιαλύνονται... εμένα με βοήθησε το παρελθόν... αυτό μελέτησα (και το εννοώ το μελέτησα)! Πρώτα έδωσα βάση σε αυτό, για να δω πως ερμηνεύονται τα φύλλα σε σχέση με αυτά που όντως έχουν συμβεί στο παρελθόν και μετά άρχισα να ερμηνεύω τα φύλλα σε σχέση με το μέλλον... Αυτός όμως είναι ένας μόνο τρόπος...
Και λυπάμαι πάρα πολύ που το πήρες τόσο προσωπικά αλλά αν διαβάσεις τα μηνύματά μου θα δεις ότι εγώ τουλάχιστον αυτά τα έχω ξαναγράψει και δεν «στερώ από κανέναν το δικαίωμα να τα μάθει»...!

Επίσης μπορείς να δεις και το: http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6946

Πάντα φιλικά (ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΗΘΕΝ!)
Lady in Black
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2006, 20:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρώτα έδωσα βάση σε αυτό, για να δω πως ερμηνεύονται τα φύλλα σε σχέση με αυτά που όντως έχουν συμβεί στο παρελθόν και μετά άρχισα να ερμηνεύω τα φύλλα σε σχέση με το μέλλον... Αυτός όμως είναι ένας μόνο τρόπος...

Ακριβώς αυτό έκανα κι εγώ. Θα συνιστούσα πάντως όλους όσους τους ενδιαφέρει το θέμα της Ντέστε και γενικά της χαρτομαντείας να διαβάσουν ολόκληρα τα δύο θέματα που υπάρχουν στο Εσωτέρικα καθώς περιέχουν χρήσιμες πληροφορίες τόσο για την φόρτιση όσο και για την ερμηνεία.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Icelady
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 12:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Icelady  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. Είμαι και εγώ φαν της χαρτομαντείας και ρίχνω την κλασσική τράπουλα πάνω από δέκα χρόνια με εξαιρετική επιτυχία μπορώ να πω. Ότι θα πω, θα βγει.
Πριν λίγο καιρό αγόρασα την deste η οποία σαν τράπουλα μπορώ να πω πως μου «πάει». Αρχικά ξεκίνησα με τον Αυτοκρατορικό σταυρό, κυρίως για να μάθω την ερμηνεία του κάθε χαρτιού και στη συνέχεια προχώρησα στην Tanridna. Μπορώ να πω πως με κατέπληξε, όταν είδα το παρελθόν μου να απλώνετε μπροστά στα μάτια μου. Για το μέλλον που μου έδειξε δεν ξέρω. Δεν έχει γίνει κάτι ακόμα, αλλά λίγο με νοιάζει.
Πιστεύω πως το μέλλον μας κρύβεται κάπου πίσω στο παρελθόν μας. Έτσι διαβάζω εγώ την Deste αλλά και την κλασσική τράπουλα. Κοιτώ το παρελθόν, βλέπω καταστάσεις που έγιναν σκέφτομαι πως είχα αντιδράσει τότε και ποια ήταν η τελική έκβαση, και συμβουλευόμενη το χαρτί του μέλλοντος ξέρω πώς να αντιδράσω όταν θα έχω το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον.
Πιστεύω πως η τράπουλα μπορεί να σε συμβουλέψει, όχι να σου δείξει το μέλλον σου.
Προς Θεού, δεν θέλω να το παίξω ούτε ειδική ούτε αυθεντία. Αν μιλούσαμε για την κλασσική τράπουλα θα μπορούσα να πω πολλά, αλλά για την Deste συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
Απλά πιστεύω πως στην χαρτομαντεία δεν υπάρχουν «στεγανά».

Πιστεύω και εγώ πως πρέπει να εμπιστεύεσαι την τράπουλα που έχεις στα χέρια σου. Εγώ αρχικά ήμουν εξαιρετικά δύσπιστη με την Deste, τώρα όμως όχι.

Θα ήθελα να ασχοληθώ και με την Ταρώ αλλά για να πω την αλήθεια την φοβάμαι. Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα και μια γνωστή μου που την είχε, έβλεπε διάφορα χωρίς να την ρίχνει, και τρομοκρατήθηκε τόσο που θέλησε να την ξεφορτωθεί. Αποφάσισε λοιπόν να την κάψει(έτσι της είχαν πει πως πρέπει να γίνει) και η τράπουλα...δεν καιγόταν.
Πάντως θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με την Ταρώ, κυρίως για να έχω μια σφαιρική άποψη γύρω από τη χαρτομαντεία.
Αν τελικά ενδώσω, με ποια θα με συμβουλεύατε να αρχίσω;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 03:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ Icelady ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ esoterica!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΤΑΡΩ (ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ...) ΟΜΩΣ ΠΑΕΙ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ(ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ, ΖΑΛΑΔΕΣ) ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΞΕΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΡΙΞΙΜΑΤΑ.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΤΑΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ DESTE ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ... Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ... ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΠΙΟ "ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ" ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ... ΕΣΥ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΝ ΣΟΥ "ΠΑΕΙ" Η' ΟΧΙ... ΣΟΥ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ( ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ).

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΟΥΛΕΣ ΤΗΣ Η' ΠΟΙΟΣ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ Η' ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕ...

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΑΡΩ... ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΑ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ.
ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ... ΛΟΙΠΟΝ, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΒΟΥΤΙ Η' ΝΑ ΠΑΣ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΒΟΥΤΙΑ.....

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ...

ΑΛΗΘΕΙΑ, Η ΓΝΩΣΤΗ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΤΗΣ?

ΦΙΛΙΚΑ...

Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Icelady
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 16:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Icelady  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κρυσταλλένια αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω που μου απάντησες.
Ενδιαφέρομαι πραγματικά να μάθω για την Ταρώ και όσα μου είπες με κατατόπισαν αρκετά.
Όταν λες πως είχες ζαλάδες και πονοκεφάλους ενοείς στην αρχή που προσπαθούσες να μάθεις τα χαρτιά έτσι;
Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο εκτός από μια φορά που είπα τα χαρτιά σε μια φίλη-με την κλασσική τράπουλα πάντα- και όταν τελείωσα ήμουν εξαντλημένη. Δεν ζαλιζόμουν ούτε πονοκέφαλο είχα, απλά ήμουν κομμάτια και δεν μπορούσα ούτε από την καρέκλα να σηκωθώ.

Την Deste την έχεις; Αν ναι, από γκαντεμιά πως πας; Διάβασα ένα post ενός άλλου μέλους που λέει πως αυτή η τράπουλα είναι πολύ γρουσούζικη, και νομίζω πως δεν έχει άδικο. Από την μέρα που την πήρα όλο στραβά μου τυχαίνουν. Έχω πληρώσει μέχρι τώρα 1150€ (ποσό που μου ήρθε ουρανοκατέβατο) συν ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας μέσα στο σπίτι μου.
Έτσι σκέφτομαι να την ξεφωρτωθώ και να την αντικαταστήσω με Ταρώ. Θα λυπηθώ βέβαια γιατί η μου άρεσε πολύ σαν τράπουλα αλλά τόση γκαντεμιά δεν την αντέχω. Ελπίζω τουλάχιστόν η Ταρώ να μην είναι γκαντέμικη.

Για την γνωστή μου που ρωτάς, τελικά με χίλια ζόρια την έκαψε την τράπουλα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 05:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Icelady ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΡΟ, ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΗ "ΣΟΦΙΑ".
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΑ ΛΙΝΚ, ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΑ ΨΑΞΕΙΣ ΕΣΥ. ΘΑ ΑΝΤΑΜΟΙΦΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΟΥ, ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Icelady
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 10:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Icelady  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Icelady ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΡΟ, ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΗ "ΣΟΦΙΑ".
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΑ ΛΙΝΚ, ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΑ ΨΑΞΕΙΣ ΕΣΥ. ΘΑ ΑΝΤΑΜΟΙΦΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΟΥ, ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!

Έχω διαβάσει όλα τα θέματα που αναφέρονται στην χαρτομαντεία πριν ξεκινήσω να στείλω το πρώτο μου μήνυμα κυρίως για να μη κάνω ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί και μπορώ να πω, πως έμαθα αρκετά πράγματα.

Για το ερώτημα που έθεσα (αν η Ταρώ είναι γκαντέμικη)δεν βρήκα απάντηση σε άλλο θέμα(εκτός αν δεν το πρόσεξα), και γι'αυτό αποφάσισα να ρωτήσω εδώ, και αν κάποιος ξέρει ας μου αναντήσει.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 10:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Icelady καλως όρισες και από μένα

Αν και δεν είμαι ίδιαίτερα καλός γνώστης του αντικειμένου, προσωπικά πιστεύω ότι ένα απλό χαρτί δεν μπορεί να είναι γκαντέμικο, εκτός αν δώθηκε από χέρι, ίσως να διαβάστηκε ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Μικρή περίπτωση βέβαια να τύχει κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Μία τράπουλα από τη στιγμή που τη παίρνεις στο κουτί της, τη φορτίζεις και της ξεφορτίζεις εσύ ανάλογα.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να τη ξεφορτίσεις, να δεις πως θα είναι?

απλά μη μπερδεύεις ότι κάποιες συμπτώσεις μπορεί να είναι από αυτό το αντικείμενο. Πρώτα να προσπαθείς να τα εξηγείς σύμφωνα με τη λογική και όταν τελειώνει η λογική, μετά δές το και από την άλλη μεριά.

Ελπίζω να μπορέσει να σε βοηθήσει καλύτερα και κάποιος άλλος ο οποίος είναι γνώστης του αντικειμένου.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 12:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα των Ταρώ θα μπορούσαμε να πούμε 2-3 πράγματα που πιθανον να μην είναι ευρέως γνωστά αλλά ουσιαστικά ανήκουν στην γνώση των ταγμάτων που εργάζονταν με τα Ταρώ πολύ σοβαρότερα απο τη μέση χαρτομάντισσα που δείχνει η τηλεόραση.

Επειδή τα decks (τύποι καρτών) είναι πολλά, δεν σημαίνει ότι είναι και όλα τα decks καλά. Μέσα στα τάγματα Δυτικού τύπου η κλασσική τράπουλα Ταρώ των Raider-Waite δουλευόταν αρκετά καθώς ο συμβολισμός της ήταν κατάλληλος για την εργασία που επιτελούνταν εκεί μέσα.

Ενα deck για να είναι χρήσιμο για τους εκεί μυημένους έπρεπε να συμβολίζει κοσμικές δυνάμεις για να χτιστούν οι αντίστοιχες πύλες, το παραπάνω deck, το deck του Crowley (Thoth), το Golden Dawn Magical tarot, Το ΒΟΤΑ Τarot και κάποια άλλα είναι ενώ π.χ η Deste δεν είναι τέτοιο σύστημα.

Η κακοτυχία (γκαντεμιά) που αναφέρεται απο πολλούς στο θέμα των παραπάνω decks αληθεύει και είναι γνωστή απο πολύ παλιά εντός των ταγματων (βλέπε και τις αναφορές της Dion Fortune) καθώς η αντιμετώπιση αυτών των καρτών οι οποίες είναι "ζωντανές" δεν είναι η πρέπουσα (έλα μανα μου να σου πώ άν θα κάτσει ο γκόμενος για αυτό και χαρτιά όπως η Deste μπορεί να είναι ιδανικά για να δείς τι θα γίνει με το γκόμενο αλλά πολύ φορτωμένα στο συλλογικό τους ασυνείδητο με μαγγανικές μεθόδους που επακολούθησαν για να δεθεί ο γκόμενος, άρα οι ενέργειες τους μακροκοσμικά δεν είναι "καθαρές" με την τεχνική έννοια του όρου, κι όποιος έχει δουλέψει με διάφορα decks θα το καταλάβει άμεσα).

Η γκαντεμιά προέρχεται απο τις ανισσόροπες δυνάμεις που ρέουν ανεμπόδιστα απο τις ίδιες τις κοσμικές δυνάμεις οι οποίες μαγνητισμένες απο το χέρι του χρήστη των καρτών δεν έχουν που να ρεύσουν καθώς είναι πολύ μεγάλες για να μανιπιουλαριστούν επιτυχώς και ξεσπούν τυχαία απο εδώ και απο εκεί χωρίς αποτελέσματα εντός της ψυχής και του υποσυνείδητου του χρήστη προκαλώντας απτά φαινόμενα γκαντεμιάς στο υλικό περιβάλλον.

Εντός των ταγμάτων τα χαρτιά αυτά αντιμετωπίζονταν με μέγιστο σεβασμό και ήταν εργαλεία δουλειάς των μυημένων. Πάντοτε μα πάντοτε γινόταν μία επίκληση στην διάνοια που προίστατο της εργασίας όπως π.χ στον Αιγυπτιακό άγγελο Χρού και στην σοφία του έτσι ώστε οι κάρτες να δείξουν αυτο που πρέπει, ακόμα και άν χρησιμοποιηθούν για μαντεία. Οι κάρτες εντός των ταγμάτων αλλά και οι χρήστες τους έπρεπε να τηρούν μερικά χαρακτηριστικά όπως.

1)Να ήταν καθαγιασμένες με κατάλληλο τυπικό και να φυλάσσονταν σε κάποιο μονωτή ψυχικών δυνάμεων (π.χ μεταξωτό σακουλάκι).

2)Ο ενασχολούμενος μαζί τους να είχε σφραγίσει το χωρο κατάλληλα και να τον έχει καθαρίσει απο ψυχικές επιρροές με κάποιο κατάλληλο τυπικό (όπως π.χ το LBRP)και στη συνέχεια να επικαλεστεί την ενέργεια που προίσταται επ αυτών αφού έχει συσσωρεύσει ενέργεια με καποια άλλη μέθοδο για να αντιμετωπίσει την πρώτη ροή κατά την επαφή με την λίμνη-ενέργεια με την οποία συνδέεται η κάρτα.

3)Οι κάρτες να χρησιμοποιούνται με σύνεση και σπάνια, να αναγνωρίζεται ο κοσμικός, αστρολογικός η αλλος συμβολισμός τους πλήρως και ο μυημενος να έχει δουλέψει αστρικά-διαλογιστικά με αυτές και να έχει ήδη κάνει κτήμα του το περιεχόμενο της κάρτας εντός της ψυχής του πρίν αντιμετωπίσει στην πραγματικότητα αυτές τις δυνάμεις στο υλικό πεδίο.

4)επειδή οι κάρτες ανοίγουν πύλες εντός μας υπάρχει τυχαία αποφόρτιση ενέργειας που αδυνατίζει τον χρήστη τους (κλασσικό χαρακτηριστικό που απαντάται σε όσους τα ρίχνουν χύμα και χωρίς σύστημα και όταν λέω σύστημα δεν εννοώ το πώς ρίχνονται π.χ κέλτικος σταυρός κτλ.)

5) Η συμβατότητα με το κοσμικό σύστημα και την ιδεολογία που το συνοδεύει πρέπει να γίνει κτήμα του χρήστη καθώς εάν π.χ στην κάρτα του Κόσμου ο χρήστης δεν γνωρίζει ότι τα 4 όντα (άνθρωπος,αετός,ταύρος και λιοντάρι)ανήκουν στο όραμα του Ιεζεκιήλ στην παλαιά Διαθήκη και ότι αντιπροσωπεύουν τις Χ έννοιες τότε δεν μπορεί κάποιος να κάνει τις κάρτες πλήρως εκμεταλλεύσιμες.

Χρήση των Ταρώ μέσα στα τάγματα.

Τα Ταρω εντός των ταγμάτων χρησιμοποιούνταν συνήθως ως πύλες μέσα πο διαλογιστικές τεχνικές. Μία απο αυτές ήταν η εκτενής παρατήρηση της κάρτας έτσι ώστε να γίνει κτήμα του χρήστη και να μπορεί να την δεί άνετα με φούλ λεπτομέρεια εντός του εσωτερικού του ματιού. στη συνέχεια αφού η κάρτα μπορούσε να ειδωθεί εσωτερικά μέσω της φαντασίας , ο μυημένος την ακουμπούσε στο μέτωπο του και εισερχόταν εντός της κάρτας σα να έβλεπε ένα τρισδιάστατο περιβάλλον και ανίχνευε -συνομιλούσε -εξέταζε τις κοσμικές ενέργειες που αντιπροσώπευε η κάρτα μακροκοσμικά αλλά και μικροκοσμικά όσον αφορούσε το υλικό του δικού του υποσυνείδητου. Συχνά οι δάσκαλοι εξέταζαν τους μαθητές εντός των ταγμάτων με αυτή τη μέθοδο και ο μαθητής θα έπρεπε να δεί με ποιές κοσμικές ενέργειες έχει συνδεθεί η κάρτα στην συλλογική ψυχή του κόσμου.

Μία άλλη συνήθη πρακτική ήταν η χρηση των καρτών για να πάρει ένας μυημένος το ΟΚ για το άν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει μαγεία για μία δεδομένη κατάσταση π.χ για τη θεραπεία κάποιου ανθρώπου ο οποίος ζήτησε βοήθεια καθώς ο τελευταίος θα μπορούσε να βίωνε δύσκολες καταστάσεις καρμικού τύπου ως μαθήματα, κάτι που θα απαγόρευε στο μυημένο να υπεισέρθει στο κάρμα του παραπάνω.

και τέλος αρκετά σπανιότερα θα χρησιμοποιούνταν οι κάρτες για μαντεία σε υλικά προβλήματα αλλά ακόμα και τότε το πρόβλημα θα έπρεπε να είναι πολύπλοκο, να έχει εξαντληθεί η λογική του ανάλυση και όλες οι δυνατές υλικές κινήσεις και ύστερα να κοιτάξει κανείς για συμβουλή απο πάνω, κάτι το οποίο ο Δυτικός τύπου μυημένος το φύλαγε ως κόρη οφθαλμού δηλαδή το να μην χρησιμοποιήσει μαγικό μέσο εάν έχει εξαντλήσει όλες τις άλλες πιθανότητες.

Επίσης οι κάρτες μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν στο βωμό ως συμπλήρωμα σε τελετουργικές επικλήσεις των κοσμικών δυνάμεων τις οποίες συμβόλιζε η κάρτα ή πολύ σπανιότερα να απλώνονταν κατάλληλα σε τραπέζι για να μανιπιουλάρουν καταστάσεις (όπως έκαναν οι μάγισσες της Μασσαλίας περίπου οι οποίες έριχναν τα χαρτιά μία φορά ανα 3 εβδομάδες).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Icelady
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 09:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Icelady  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yngwie, διάβασα πολύ προσεκτικά το μήνυμα σου, και κατάλαβα πως παω να μπλέξω με κάτι που δεν ξέρω τίποτα για αυτό, μα ούτε και τι επιπτώσεις θα έχει επάνω μου. Αυτή η τράπουλα χρήζει ιδιαίτερης προσοχής και αποφάσισα πριν ξεκινήσω να ασχοληθώ μαζί της, να έχω μάθει όσα περισσότερα μπορώ για αυτή.
Αν γνωρίζεις μπορείς να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο που να αναφέρει την ιστορία της και την μετέπειτα πορεία της έτσι ώστε να ξεκινήσω να ασχολούμαι διεξοδικά με το θέμα; Μόνο που το βιβλίο να μην έχει και την τράπουλα μαζί γιατί δεν θα αντέξω και θα την ρίξω.

Another Star, όταν λές να την καθαρίσω, τι εννοεί; Να την αποφορτίσω χρησιμοποιώντας αλάτι ή λιβάνι όπως διάβασα σε ένα άλλο topic;
Κσι τι είδους προσευχή λες για να την καθαρίσεις;

ICELADYΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 13:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
icelady όπως σου είπα ήδη δεν είμαι και καλή γνώστρια του αντικειμένου
όσο για τον καθαρισμό μου έχουν πει ότι την βγάζουν στη γέμιση του φεγγαριού και μετά την έχουν φυλαγμένη σε ένα μεταξωτό σακούλι ή απλά πανί μεταξωτό. Για πόσο όμως και τι μπορεί να λένε δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Λιβάνι σίγουρα είναι καλό να καις έτσι και αλλιώς οπότε πιστεύω γιατί όχι.
Δεν θα ήθελα όμως να σε μπερδεψω.
Νομίζω οτι ο Yngwie μπορεί να σε βοηθήσει στο συγκεκριμένο. Ίσως αν συμμετείχε και η gretel θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KRYSTALLENIA
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 23:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KRYSTALLENIA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ Icelady ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ:


quote:
Όταν λες πως είχες ζαλάδες και πονοκεφάλους ενοείς στην αρχή που προσπαθούσες να μάθεις τα χαρτιά έτσι;


ΟΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΡΙΞΙΜΟ... ΤΩΡΑ ΤΗ ΣΥΝΗΘΙΣΑ... ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ DESTE... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΩ ΑΥΤΟ ΚΑΙΡΟ, ΣΕ ΡΙΞΙΜΟ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΝΑΙ/ΟΧΙ (ΚΕΛΤΙΚΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ) ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΡΙΝ ΓΥΡΙΣΩ ΤΟ 10ο ΦΥΛΛΟ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΓΥΡΙΖΩ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΕΡΝΑΕΙ...

quote:
Την Deste την έχεις; Αν ναι, από γκαντεμιά πως πας; Διάβασα ένα post ενός άλλου μέλους που λέει πως αυτή η τράπουλα είναι πολύ γρουσούζικη, και νομίζω πως δεν έχει άδικο. Από την μέρα που την πήρα όλο στραβά μου τυχαίνουν. Έχω πληρώσει μέχρι τώρα 1150€ (ποσό που μου ήρθε ουρανοκατέβατο) συν ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας μέσα στο σπίτι μου.
Έτσι σκέφτομαι να την ξεφωρτωθώ και να την αντικαταστήσω με Ταρώ. Θα λυπηθώ βέβαια γιατί η μου άρεσε πολύ σαν τράπουλα αλλά τόση γκαντεμιά δεν την αντέχω. Ελπίζω τουλάχιστόν η Ταρώ να μην είναι γκαντέμικη.

ΤΗΝ DESTE ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ... ΓΚΑΝΤΕΜΙΚΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΡΑΠΟΥΛΕΣ ΜΟΥ... ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΤΙΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ... ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ DESTE ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΜΕΝΗ(ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΤΡΑΠΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΓΚΑΝΤΕΜΙΚΕΣ. ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...

ΦΙΛΙΚΑ....

Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ (Κλεόβουλος)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 03:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν γνωρίζεις μπορείς να μου προτείνεις κάποιο βιβλίο που να αναφέρει την ιστορία της και την μετέπειτα πορεία της έτσι ώστε να ξεκινήσω να ασχολούμαι διεξοδικά με το θέμα; Μόνο που το βιβλίο να μην έχει και την τράπουλα μαζί γιατί δεν θα αντέξω και θα την ρίξω.

Το κλασσικό βιβλίο του Γουέιτ για αρχή, υπάρχει και στα Ελληνικά

http://www.sacred-texts.com/tarot/pkt/index.htm

Υπάρχουν και άλλα όπως το Ταρώ του Paul Foster Case, το Βιβλίο του Θώθ του Κρόουλι (βαρύ άστο για αργότερα),κτλ αλλά χρειάζονται για να γίνουν απόλυτα κατανοητά και ένα μικρό κάματο στη φιλοσοφία του Κλασσικού δυτικού Ερμητισμού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRA LE NUVOLE
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 15:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRA LE NUVOLE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σας,
διάβασα αυτά που αναφέρετε σχετικά με τις τράπουλες και συγκεκριμένα για την Deste και τα Ταρώ.
Με την δεύτερη δεν έχω ασχοληθεί, γιατί πιστεύω πως είναι δύσκολη και θέλει πολύ χρόνο και υπομονή. Με την Deste, όμως ασχολούμε περίπου 1,5 χρόνο. Δεν μπορώ να πω πως η τράπουλα μου έχει φέρει γρουσουζιά ή τουλάχιστον δεν έχω συνδέσει εγώ κάτι κακό με αυτή. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι μία έντονη υπνηλία αφού την ρίχνω (μόνο Παρασκευή) και τίποτα περισσότερο. Έχω πολλές απορίες, αλλά θα ήθελα να διαβάσω και το άλλο θέμα που αναφέρετε στα χαρτιά και μετά να τις διατυπώσω.
Πάντως εδώ και μερικούς μήνες ασχολούμε με τη γιόγκα και με τον διαλογισμό. Τις τελευταίες φορές που έριξα την Deste, τα χαρτιά ήταν για 'μένα πιό ξεκάθαρα και η αίσθηση ήταν διαφορετική. Πιστεύετε πως έχει σχέση αυτό με την ενασχόλησή μου με τον διαλογισμό;
Έχει κάποιος άποψη για την τράπουλα του Ντα Βίντσι που κυκλοφόρησε πρόσφατα; Την έχει πάρει η μητέρα μου και όταν δοκίμασα να τη ρίξω απελπίστικα από τις ερμηνείες!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελίνα 16
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 16:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελίνα 16  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να μάθω από που θα μπορούσα να προμηθευτώ Τράπουλες και βιβλία Χαρτομαντείας!Επίσης,πρόσφατα μπήκα στην ιστοσελίδα της κ.Μεϊμαρίδη και έριξα την .Και την ώρα που την έριχνα,αλλά και όταν διάβαζα οδηγίες για το πώς να την ρίχνω ένιωθα σαν να μου απορροφάει ενέργεια και άρχισα να αισθάνομαι εξάντληση.Γενικά η συγκεκιμένη τράπουλα έχει κάτι που με "τραβάει".Ίσως αυτό να έχει να κάνει με την καταγωγή μου(Η συνωνόματη μου γιαγιά ήταν Σμυρνιά!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
arieta
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2008, 13:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arieta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia kalimera eimai kainoyrgia sto forum kai asxoloymai kai go me thn deste.thn exv para poli kairo alla akomi den katafere na tin mauv kala.mipos mporei kapoios na mou eksigisei ti ginete me ta prosopa kai ta aloga?me mperdevoun para poli kai den vgazo akri.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2008, 11:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή arieta, καλώς όρισες στα Forums του Esoterica.

Αν μας έγραφες και με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish), θα μας διευκόλυνες αρκετά με την ανάγνωση των μηνυμάτων σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy