ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσοι παρόμοιοι προφήτες υπάρχουν?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 20:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο «η Προφήτισσα», της Barbara wood, το οποίο αναφέρει και ο φίλος Avallon, στο φόρουμ των βιβλίων. Σε αυτό το σημείο θέλω να προειδοποιήσω τον αγαπητό φίλο, να μην διαβάσει το topic αυτό αν δεν θέλει να μάθει κάποια σημεία της συνέχειας της ιστορίας!

Το βιβλίο υποτίθεται ότι αναφέρεται σε μία επιστολή του δεύτερου-τρίτου αιώνα μ.Χ. Δεν θα αναλύσω την υπόθεση, ούτε θα επεκταθώ, απλά παραθέτω όλα τα αποσπάσματα που αναφέρονται σε προφήτες – μεσσίες.

Εφόσον, όλα προέρχονται από λογοτεχνικό βιβλίο, σαφώς και μπορεί κάποια να είναι τελείως ψεύτικα και κάποια αλλοιωμένα. Ωστόσο, μου έκανε εντύπωση το πλήθος των προφητών και η παρόμοια ιστορία τους, και σκέφτηκα να τα παραθέσω μήπως και ξεκινήσουμε μία έρευνα για το πόσο στέκουν κάποια από αυτά. Και, κυρίως, γιατί αναφέρονται γνωστά ονόματα όπως Βούσας, Κομφούκιος, Άρης, Δίας, Ηρακλής, Ερμής.

Η κοπέλα αυτή ψάχνει να βρει τον Δίκαιο (τον δικό μας Χριστό, δηλαδή, που τον είχε συναντήσει μια φορά στα 10 της χρόνια.

Περιμένω τα σχόλιά σας...

Γεννήθηκα στην Αντιόχεια της Συρίας.

Ήταν αβέβαιοι καιροί, μια εποχή πνευματικής ανησυχίας, και οι άνθρωποι αναζητούσαν απαντήσεις. Η πόλη ήταν ένα καζάνι γεμάτο διαφορετικές δοξασίες, η κάθε γειτονιά είχε δικούς της ναούς, η κάθε γωνιά κι άλλο βωμό, το κάθε σταυροδρόμι το δικό του άγαλμα που απεικόνιζε κάποιον Θεό. Μας είχαν πει ότι ακόμη και τον αυτοκράτορα έπρεπε να τον λατρεύουμε σαν Θεό.

Μα το σπουδαιότερο μήνυμα του Δικαίου ήταν το εξής: είχε νικήσει τον Θάνατο.

... Κι έπειτα άκουσα φήμες ότι ο Δίκαιος κήρυττε σε μια μακρινή χώρα. Είχα ακούσει πολλές φορές την ιστορία της θανάτωσης του, πώς είχε πεθάνει κι έπειτα είχε ξαναγυρίσει στη ζωή...
Βρισκόταν στην Ανατολή, μου είπαν. Κι αποφάσισα να πάω στην Ανατολή.

Ήταν γνωστός με πολλά ονόματα: Θεραπευτής, Σωτήρας, Ουράνιος Ποιμένας, Μονογενής Υιός. Και όταν τον σκότωσαν τον αποκάλεσαν Αμνό της Θυσίας. Όταν ρώτησα τους οπαδούς του και μου είπαν πως τον είχε γεννήσει μια παρθένος και ήταν από την Ιερουσαλήμ, πως σταυρώθηκε, θάφτηκε και μετά αναστήθηκε, κατάλαβα πως είχα βρει τον δίκαιο.
Το καραβάνι είχε φτάσει στις όχθες του ποταμού Αφράτη, στις πλαγιές που κύκλωναν την αρχαία πόλη Ουρ Μάγκνα... Εκείνη τη μέρα ανακάλυψα ότι ο σωτήρας που εγώ αναζητούσα – ο Δίκαιος – δεν ήταν αυτός που κατοικούσε σε τούτο το ναό. Γιατί αυτός ο «μεσσίας», όπως τον αποκαλούσαν, ήταν ο Ταμούζ, ένας πανάρχαιος σωτήρας, που ζούσε πριν από πολλά χρόνια στο Ναό της Ιερουσαλήμ και που και εκείνος είχε θανατωθεί και κατόπιν αναστηθεί.
Μου είπαν πως στο ναό αναζητούσα λάθος Θεό. Λάτρευαν όμως κι έναν άλλο σωτήρα στην Ουρ Μάγκα, που και εκείνος είχε γεννηθεί από μητέρα παρθένο. Κι όταν ένα αστέρι πρόβαλε στα ουράνια για να αναγγείλει τη γέννησή του, μια αντιπροσωπία από μάγους και αστρονόμους πήγαν να προσκυνήσουν το νεογέννητο. Ήταν ο Λυτρωτής και έζησε πριν από δύο χιλιάδες χρόνια. Όταν όμως μίλησα με τους οπαδούς του, έμαθα πως το όνομά αυτού του Σωτήρα ήταν Ιωσά. Δεν ήταν ο Δίκαιος.

Οι οπαδοί του βαφτίζονταν, η μητέρα του ήταν παρθένα και όσο ζούσε έκανε θαύματα: Θεράπευε τους ασθενείς, έκανε τους χωλούς να περπατούν κι έδιωχνε τα δαιμόνια. Την νύχτα πριν το θάνατό του κάλεσε σε ένα τελευταίο δείπνο τους δώδεκα μαθητές του. Σε ανάμνηση αυτής της νύχτας, οι πιστοί του τον αποκαλούν Υιό του Ανθρώπου και Μεσσία συμμετέχουν σε μία τελετή κατά την οποία τρώνε ψωμί που έχει πάνω του χαραγμένο ένα σταυρό. Και όταν άκουσα ότι ο θρίαμβός του επί του θανάτου και η ανάληψή του στους ουρανούς γιορτάζονται κατά την εαρινή ισημερία, κατάλαβα πως επιτέλους είχα βρει τον Δίκαιο.
Είχαμε έρθει στην Περσία... εγώ πήγα στο ναό του Σωτήρα όπου πίστευα ότι βρισκόταν ο Δίκαιος....Ο Σωτήρας που λάτρευαν οι Πέρσες ήταν τελικά ο Μίθρας, ο οποίος λατρεύεται επίσης στην Αντιόχεια και στη Ρώμη. Κάθε χρόνο στις 25 Δεκεμβρίου, οι πιστοί γιορτάζουν τη γέννησή του.
Στη Περσία συνάντησα επίσης οπαδούς του Ζαρατούστρα, ενός προφήτη που είχε γεννηθεί από παρθένα μάνα και που έζησε πριν 100 χρόνια. Η ζωή και τα έργα του έμοιαζαν τόσο με του Δικαίου, ώστε αναρωτήθηκα αν ο Ζαρατούστρα είχε μετενσαρκωθεί στην Ιουδαία.
Σύμφωνα με τους οπαδούς του, η γέννηση του προφήτη Ζαρατούστρα, σηματοδότησε την έναρξη των τελευταίων τριών χιλιάδων χρόνων ύπαρξης του κόσμου. Λένε πώς θα τον ακολουθήσουν 3 σωτήρες, που ο καθένας θα εμφανίζεται ανά 1000 χρόνια.
Αλλά αποδείχτηκε ότι ο Ζαρατούστρα δεν ήταν ο Δίκαιος.

Ταξίδεψα πάλι με το καραβάνι προς την κοιλάδα του Ινδού Ποταμού. Κι αυτό γιατί, άκουσα για έναν σωτήρα στην Ινδία που τον έλεγαν Λυτρωτή. Είχε γεννηθεί από μητέρα παρθένα, σταυρώθηκε και αναστήθηκε. Οι ιστορίες της γέννησής του μου ήταν γνωστές . Όταν γεννήθηκε, στις 25 Δεκεμβρίου, οι μάγοι του πρόσφεραν δώρα: χρυσό, σμύρνα και λιβάνι.
...Μα όταν μου είπαν ότι «Ήταν εδώ πριν από 1.200 χρόνια», ρώτησα το όνομά του και μου είπαν ότι τον έλεγαν Κρίσνα και η οπαδοί του ήταν πολλοί. Η γήινη μητέρα του ήταν μια Παρθένα που την είχε αφήσει έγκυο ένας Θεός και η γέννησή του αναγγέλθηκε από ένα αστέρι και την παρακολούθησαν μάγοι, άγγελοι και βοσκοί που πήγαν να τον τιμήσουν. Οι οπαδοί του Κρίσνα τραγουδούν έναν ύμνο στην μητέρα του: «Ευλογημένη εσύ ανάμεσα στις γυναίκες, όλα τα έθνη θα γιορτάσουν τον καρπό της κοιλιάς σου». Όταν ένας κακός βασιλιάς διέταξε να θανατωθούν όλα τα πρωτότοκα παιδιά, εκείνος γλίτωσε από τη σφαγή. Κι έπειτα ο Κρίσνα βαπτίστηκε στον ποταμό Γάγγη και άρχισε να θεραπεύει λεπρούς, να ανασταίνει νεκρούς και να διδάσκει ότι οι φτωχοί είναι οι εκλεχτοί του Θεού και η καλοσύνη λυτρώνει τον άνθρωπο από τις αμαρτίες.
Και πώς πέθανε? Ρώτησα.
Και μου απάντησαν ότι πέθανε νέος και ολομόναχος και το σώμα του ανέβηκε στους ουρανούς. Γεννήθηκε για να υποφέρει και να πεθάνει για τις αμαρτίες των ανθρώπων. Και στα αγάλματα που έχουν στους ναούς τον απεικονίζουν πάνω σε ένα σταυρό, με τα πόδια τρυπημένα από καρφιά.
Μη λυπάσαι, όμως, μου είπαν, γιατί ο Κύριος αναστήθηκε αφού πέρασε τρεις μέρες στη χώρα των νεκρών. Πέταξε το σάβανό του και περπάτησε πάλι ανάμεσα στους ζωντανούς.

Στην Περσία είχα μάθει επίσης ότι και ο Μίθρας αναστήθηκε αφού πέρασε τρεις μέρες στον Κάτω Κόσμο και επίσης οι θεοί Προμηθέας και Άρης, μετά το θάνατό τους, έμειναν τρεις μέρες μαζί με τους νεκρούς κι έπειτα αναστήθηκαν και βρέθηκαν ξανά μαζί με τους ζωντανούς. Το ίδιο συνέβη και με τον δικό μου Κύριο, τον Δίκαιο.
Και αναρωτήθηκα ποιος από όλους αυτούς τους Θεούς ήταν ο αληθινός.

Στην Κίνα... σε ένα σπίτι είδα ένα βωμό αφιερωμένο στο Θεό Γιου, ο οποίος γεννήθηκε πριν από πολλά χρόνια από μια παρθένα. Το όνομά της ήταν Σινγκ-Μον και έμεινε έγκυος από το Θεό που είναι γνωστός με το όνομα Πατέρας του Ελέους. Η γέννηση του Γιου, μου είπαν, αναγγέλθηκε από ένα αστέρι στον ουρανό.
Και κάποιοι άλλοι Κινέζοι έμποροι μας μίλησαν πρόθυμα για το Θεό που λάτρευαν εκείνοι. Μας διηγήθηκαν την ιστορία της ζωής του που, όπως και η ζωή του Ταμούζ, του Μίθρα, του Κρίσνα – και όπως έμαθα αργότερα, του Προμηθέα, του Δία και του Ηρακλή-, άρχισε μη την γέννησή του από μία παρθένα. Στη γέννησή του παραβρέθηκαν σοφοί άντρες και άγγελοι. Ταξίδεψε σε όλη τη χώρα με 12 μαθητές και δίδαξε πως πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους όπως θα θέλαμε να μας σέβονται και εκείνοι. Το όνομα αυτού του άγιου ανθρώπου ήταν Κομφούκιος και οι οπαδοί του στην κίνα είναι πολλοί.

Γνώρισα την Σατβίντερ στην αγορά μιας πόλης όπου οι αγελάδες κυκλοφορούσαν ανενόχλητες στους δρόμους γιατί θεωρούνταν ιερές.
Η Σαντβίντερ ήταν οπαδός ενός ανθρώπου που ήταν γιος του Κυρίου των Δυνάμεων και γεννημένος από μία παρθένα που την έλεγαν Μάγια. Αυτός κήρυττε εναντίον του πλούτου και υπέρ της αγνότητας, της καλοσύνης και της ταπεινότητας. Οι πιστοί του περιμένουν ότι θα επανέλθει τη γη και ότι η επιστροφή του θα σημάνει το Τέλος του Κόσμου. Θα κρίνει τους δίκαιους, θα τιμωρήσει τους κακούς και θα δημιουργήσει έναν καινούργιο κόσμο.
Λέγεται Βούδας και έζησε πριν από 500 χρόνια.

Άκουσα για έναν θεό, στην Αλεξάνδρεια, που ονομάζεται Λόγος – ο Ενσαρκωμένος Λόγος – και οι πιστοί του υποστηρίζουν πως με μία φράση του δημιουργήθηκε το σύμπαν.
Όμως η Αλεξάνδρεια είναι μια πόλη με πολλούς θεούς. Εδώ για παράδειγμα συνάντησα την ανθούσα λατρεία του Ηρακλή, αυτού που πραγματοποίησε τους 7 άθλους, ο οποίος γεννήθηκε από μία παρθένα, ήταν ο μονογενής υιός του πατέρα του και όταν πέθανε πήγε στον Κάτω Κόσμο κι έπειτα ανέβηκε στους ουρανούς. Όπως και τον Δίκαιο, οι πιστοί του τον αποκαλούσαν Σωτήρα, καλό Ποιμένα, Άρχοντα της Ειρήνης.
Ο Θεός Λόγος, ήταν ο ψεύτικος Θεός Ερμής. Οι ιερείς του μου είπαν πως ο Ερμής, ένας πανάρχαιος Θεός-σωτήρας, ήταν ο Ενσαρκωμένος Λόγος, ο Λυτρωτής μέσω του οποίου κερδίζουμε την αιώνια ζωή. Ο Ερμής είχε γεννηθεί από μία μητέρα που ήταν παρθένα και την έλεγαν Μαία, μέσα σε μια φάτνη, ενώ τρεις σοφοί βασιλιάδες πήγαν να τον προσκυνήσουν.
.... ο Οσίρις ονομάζεται αναστημένος. Έζησε πριν από χιλιάδες χρόνια, ένα αστέρι προφήτεψε τη γέννησή του, η μητέρα του ήταν παρθένα, μάγοι και βοσκοί πήγαν να προσκυνήσουν το λίκνο του. Όταν ήταν βρέφος, τον πήγαν σε μία μακρινή χώρα για να γλιτώσει τη σφαγή των αθώων που διέταξε ένας ζηλόφθονος βασιλιάς. Την ώρα του θανάτου του ο ήλιος έμεινε ακίνητος πάνω στον ουρανό και απόλυτο σκοτάδι κάλυψε την γη. Κι έπειτα το έδαφος σείστηκε. Ύστερα κατέβηκε στον Κάτω Κόσμο και αναστήθηκε μετά από 3 μέρες ξαναγεννημένος.

Βρετανία...Στο Τσιτσεστερ, άκουσα για ένα Θεό Δρυΐδη ονόματι Έσους, τον οποίο αποκαλούσαν Σωτήρα και Λυτρωτή. Ήταν ξυλουργός και είχε σύμβολό του το δέντρο. Σταυρώθηκε με ένα αρνί, σύμβολο αθωότητα, για να λυτρώσει τον κόσμο από τις αμαρτίες τους. Πέθανε, κατέβηκε στον Κάτω Κόσμο και αναστήθηκε. Οι πιστοί του μου είπαν ότι έζησε πριν από χιλιάδες χρόνια, όταν δημιουργήθηκε η γη.

Γερμανία... Μου μίλησαν για τον Οντίν, το Θεό Σωτήρα που θανατώθηκε πάνω σ’ ένα δέντρο, πεθαίνοντας από την πληγή που του άνοιξε μία λόγχη στα πλευρά. Κι έπειτα κατέβηκε στον Κάτω Κόσμο για 3 μέρες προτού αναστηθεί στους ουρανούς.
... Είχα δει τον Δίκαιο σε όλες του τις μορφές, σε πολλές χώρες. Αποδείξεις για την ύπαρξή του υπήρχαν σε ναούς σε όλο τον κόσμο και στις καρδιές των μυριάδων πιστών του.
Πρόκειται για έναν κύκλο που δεν διακόπτεται ποτέ. Ξεκινάει με τον δημιουργό και λήγει με τον αγγελιοφόρο.
... Εμφανίζεται στον καθένα μας με διαφορετικό τρόπο. Κάποιοι μπορεί να μην τον αναγνωρίσουν, γιατί δεν θα έχει υλική μορφή. Σε άλλους θα προβάλει σαν Σωτήρας ή σαν γνώριμος θεός. Και σε κάποιους άλλους θα γυρίσει σαν πρόγονος ή άγγελος ή σημάδι στον ουρανό...

Centarius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 16:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Centarius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σπουδαίο το κείμενο που παράθεσες και συνάμα αποκαλυπτικό με την έννοια ότι όλοι οι άνθρωποι στον κόσμο έχοντας την ανάγκη να πιστεύουν σε μια υπέρτατη δύναμη που θα τους προστατεύει και θα τους καθοδηγεί συνάμα δημιούργησαν τις θρησκείες.....όπως έχει αναφερθεί σε πολλά άλλα θέματα ότι όλες οι θρησκείες μοιάζουν μεταξύ τους και αυτό μόνο τυχαίο δεν μπορει να θεωρηθεί, αφού όλοι οι άνθρωποι λίγο πολύ έχουν τα ίδια πρότυπα για τους προστάτες και καθοδηγητές τους, προσάπτοντάς τους συγχρόνως και ανάλογα με την φιλοσοφία του κάθε λαού και απο διαφορετική ιδιότητα και χαρακτηριστικά....
Όσο για το ότι πρόκειται για λογοτεχνικό βιβλίο δεν σημαίνει ότι και τα στοιχεία πρέπει να είναι τελείως ψεύτικα απλά η συγγραφέας εκφράζει την πραγματικότητα με τον δικό της τρόπο....


ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΔΙΟΣ
ΙΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ
ΕΞ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑΣ ΚΙΝΗΣΑΣΕΣ
ΔΥΟ ΤΕ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΓΑΛΑΞΙΑΣ
ΑΠΟΙΚHΣΑΣΕΣ
ΖΗΝ ΔΙΑΔΩΣΑΣΕΣ
ΕΙΣ ΓΑΙΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΣΕΣ
ΔΙΑ ΤΑΞΕΩΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΝ
ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΘΑΡΣΙΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy