ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Πόσο πιστεύουμε στα όνειρα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nightingail
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 12:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nightingail

θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σας για το πόσο πιστεύετε στα όνειρα και πόσο αυτά θα μπορούσαν να επιρρεάσουν την καθημερινότητα.
Εχω σαφώς επιρρεαστεί από τους γονείς μου, οι οποίοι θυμάμαι να λένε κάποιες φορές το πρωϊ, "είδα άσχημο όνειρο πρόσεξε σήμερα μη βγει αληθινό". Ετσι λοιπόν και εγώ έχω κληρονομίσει τη συνήθεια να προσπαθώ να θυμηθώ τα όνειρα μου, τα χρώματα, τα πρόσωπα, τις κινήσεις, τα πράγματα και να προσπαθώ να εξηγήσω τα συμβάντα της ημέρας βάσει αυτών των δεδομένων. Μερικές φορές΄, ίσως αρκετές, τα όνειρα μου βγαίνουν, παρόλο που η λογική μου μου υπαγορεύει να μην τα πέρνω και πολύ στα σοβαρά.
morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 20:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus
Προσωπικά τα όνειρά μου με αντιπροσόπευαν κατα πολυ σε όλη την δίάρκεια της ζωής μου ή τουλάχιστον μέχρι την ηλικία των 15 μου χρόνων. Δεν έβλεπά και ούτε βλέπω συχνά όνειρα όταν ομως αυτό συνέβενε έβλεπα αυτο που θα σύνέβαινε σε λιγότερο απο 2 εβδομάδες και το θεμα είναι πως όταν συνέβαινε το θυμόμουν οχι όταν γινότανε το γεγονός να λέω κάπου το έχω ξαναδεί, ηξερα οτι θα συμβεί και το χειρότερο δεν μπορούσα να κάνω κάτι για να το αλλάξω,
Αυτή την στιγμή δεν μου συμβαίνει αλλα βλέπω συμβολικά όνειρα,
Το πόσο κανείς πιστεύει στα όνειρα ειναι ανάλογα με τις εμπειρίες του με το αμεσα κοντινό του περιβάλλον και με το τι και που πιστευει,

Εχω ακούσει αρκετές θεωρίες μια απο αυτή είναι το οτι το υποσηνείδητο κατα την στιγμή χαλάρωσεις δηλαδή του ύπνου εχει την ιδίότητα να τρέχει στο μέλλον και να σου μεταφερει πληροφορίες για το τι θα συμβεί, συνήθως γίνεται οταν το άτομο είναι επηρεασμένο απο κ΄΄αποια γεγονότα και απο κάποιες καταστάσεις που τον κάνουν να αγχώνεται και του δημιουργούν κάποια υποσηνείδητα ερωτιματικά σε σχέση με το πρόβλήμα ή οτιδήποτε είναι αυτο που τον απασχολή.
Δεν ξέρω κατα πόσο στέκει η θεωρία αλλα εχω διαβάσει και άλλες πολλες και δεν ξέρω κατα πόσο ισχύουν,
άλλωστε απο όσον ξέρω ακόμα και οι επηστήμονες δεν έχουν ανακαλύψει σε ποιο μέρος του εγκεφάλου δημιουργούνται τα όνειρα.

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντοσ και οδηγός του μέλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 21:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Επιτρέψτε μου να σας προτείνω να ανατρέξετε στην "Αναζήτηση" και να δείτε αν υπάρχουν παρόμοια θέματα που να αναφέρονται σε όνειρα.
Νομίζω πως υπάρχουν αρκετά θέματα με όνειρα και καλό θα ήταν να μην ανοίγουν παρόμοια θέματα.
Φιλικά!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy