ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Ιησούς Χριστός ήταν υιός Θεού???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 02:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 18/03/2003 02:52:31

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 20:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τον φίλο Εχέμβροτο, τον οποίον και θα παρακαλούσα ειληκρινα, εάν θα μπορούσε να γράψει με του Ελληνικούς χαρακτήρες. Με διευκολίνει ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ φίλε μου και σε ευχαρηστώ.

Λοιπόν, για εμένα ο ΧΡΙΣΤΟΣ είναι ΕΝΑΣ απο τους Υιούς του Θεόυ.
Αυτός που σε πάρα πολλά κείμενα αναφέρεται και ώς ΛΟΓΟΣ.

Ο Ιησούς δε, ήταν ο Ανθρωπος που ΔΕΧΘΗΚΕ να παραχωρίσει το ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟ για να ΚΑΤΕΛΘΕΙ ο Λόγος σε Σάρκωση και να επιτελέσει ΞΑΝΑ, το έργο που ΑΛΛΟΙ Υιοί του Θεού είχαν έρθει στο παρελθόν να επιτελέσουν ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Βλέπεις φίλε μου ότι δίνω μια ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΙ διάσταση στον ΙΗΣΟΥ και στον ΧΡΙΣΤΟ και φυσικά άλλη στον ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ.
Κατε'εμέ (και όχι μόνο) η ΕΝΑΝΘΡΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ έγινε την ημέρα της βαπτίσεώς του στον Ιορδάνη ποταμό.

Τώρα επί της απορίας σου στα των περί πολέμων κλπ.
Θα ήταν καλύτερα λοιπόν να ΜΗΝ είχε έρθει σε ΕΝΑΝΘΡΩΠΙΣΗ ο ΛΟΓΟΣ επιδή κάποιοι θα έκαναν πολέμους στο όνομά του;;;
Τι πιστεύεις εσύ φίλε μου;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 23:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ!
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ 'ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ'.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΚΕΛΣΟ,ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΙΟΥΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΤΣΙ?
ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ,ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΔΗΛΑΔΗ ,Ο ΥΙΟΣ ΕΙΧΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ,ΣΑΝ ΑΦΕΤΗΡΙΑ,ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΜΩΣ ΣΤΟΝ ΜΕΛΛΟΝ...
Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΗΤΑΝ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ.ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ,ΚΑΤΑΚΤΟΥΣΕ...ΕΠΕΒΑΛΛΕ ΤΟ 'ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ'...
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΔΕΙΞΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ 'ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΣΥ...
ΑΝ ΤΑΥΤΙΣΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ,ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΑΡΑ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΕ ΥΛΗ...ΤΟ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΗ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΣΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ...ΟΜΩΣ...
ΤΟ ΘΛΙΒΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΗΔΗ ΠΩΣ ΤΟ ΕΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ...Η ΘΥΣΙΑ ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΕΚΕΙ...ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ..


ΝΑΙ ,ΗΤΑΝ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΥΙΟΣ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 23:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ +ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΝΗΜΟΝΕΥΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΟΣΑ (ΟΣΟΥΣ)ΕΡΘΟΥΝ......


*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 02:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΥΙΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΗ ΓΗ;ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uriel ο Εωσφόρος
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 02:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Uriel ο Εωσφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτον να πώ ότι είναι το πρώτο μου μήνυμα σ'αυτο το forum.

quote:
ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΕ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΥΙΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΗ ΓΗ;ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ;

Πολοί πιστεύουν (και συνδέουν) αρκετές ιστορικές προσωπικότητες με τον Ιησού. Κάποιοι μιλάνε για τον Σόλωνα, για τον Αλέξανδρο (συγνώμη αλλά κατ' εμέ ουδέποτε υπήρξε μέγας) και αρκετούς άλλους (που είμαι σίγουρος ότι θα μου κάνετε την χάρη να μου θυμίσετε).

quote:
AFOU O XRISTOS GNORIZE TO MELON(ONTAS IOS THEOU)TOTE GIATI HRTHE
STIN GH?????DEN IXERE APO PRIN OTI THA GINOUN OI MEGALITERES GENOKTONIES
STO ONOMA TOU??

Πρώτον, εννοείς τον "Θεό" και όχι τον Χριστό, καθώς αυτός είναι μόνο ο λόγος.

Πρίν από έναν χρόνο είχα διαβάσει το λογοτεχνικό βιβλίο "Μεμνοχ, Ο διάβολος" της Anne Rice (είναι η τελευταία συνέχεια της σειράς που βασήστικε η ταινία "Συνέντευξη με έναν βρυκόλακα"). Σ'αυτό το βιβλίο η Rice αναπτύσει μια θεωρία κατα την οποία η Δημιουργία είναι ένα πείραμα που κάνει αυτό το ανώτερο ων που ονομάζουμε θεό, για να δεί εαν μπορεί να δημιουργίσει τον εαυτό του (να τον κλονοποιήσει αμα θέλετε). Μην ξεχνάς ότι σύμφωνα με την Kabbalah ο δημιουργός αφαίρεσε την σφαίρα του νόμου για να δώσει στο δημιούργιμά του την ελεύθερη βούληση. Και για να έχουμε ελεύθερη βούληση πρέπει να δούμε όλες τις πλευρές. Μια φορά μας έδειξε τον δρόμο της αγάπης, άλλη φορά του μίσους, της δύναμης κοκ. Έτσι μας δίνει το δικαίωμα της επιλογής του δρόμου που θα ακολουθήσουμε. Πάντως, όποιον και να πάρουμε, ο τερμάτισμος θα είναι ο ίδιος.

Τάδε έφη ο ξενύχτης αγγέλος που προσπαθεί να σας φέρει το φώς, μπας και το βρεί και ο ίδιος.

Uriel, ο Εωσφόρος.
Ο φέρων το φώς και την φλόγαν.

*Γνώθεις σεαυτόν ήνα αγαπήσεις αλλήλους*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 02:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ EXEMBROTE ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ:ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΣΤΗ ΓΗ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑΡΑΓΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ,ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΛΑΟΙ.ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΘΕΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ.ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.ΑΠΛΑ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΕΙΡΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 20:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους τους καλούς φίλους και το καλοσώρισμα μου στο νέο μέλος μας, τον Uriel τον Εωσφόρο. καλή και γόνιμη παραμονή στην μεγαλύτερη Μεταφυσική διδυκτιακή παρέα της Ελλάδας φίλε μου...

Θα σου εξηγήσω φίλε Εχέμβροτε για ποιά επιτυχία μιλάω μέσω μιάς αληγορίας...

Φανταστήτε ότι έχουμε μπροστά μας μια θάλασσα. Στην άκρη της θάλασσα υπάρχει σαφέστατα η στεριά, το λιμάνι.
Για να φτάσεις όμως στο λιμάνι, θα πρέπει να οδηγήσεις το πλοίο σου ΑΝΑΜΕΣΑ απο σκόπελους και ύφαλους, πράγμα ΑΔΥΝΑΤΟ χωρίς τη βοήθεια ενός ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΟΥ ΧΑΡΤΗ που να αναγράφει την ακριβή τοποθεσία των υφάλων και των σκοπέλων.
Διαβάζοντας λοιπόν τον χάρτη, οδηγής με ΑΣΦΑΛΕΙΑ το πλοίο σου στο λιμάνι που έχεις βάλει στόχο, το ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΛΙΜΑΝΙ.

'Οταν όμως στην θάλασσα επικρατεί μια μανιασμένη θύελα, μια τρικυμία, που ο αεράς είναι τόσο μα τόσο δυνατός που το πλοιάριο σου γίνεται ένα απλό καρουδότσουφλο, τότε ο χάρτης μάλλον φαίνεται όχι και τόσο πολύ χρήσημος, γιατί κύμματα τα θεόρατα, η τρικυμία, πανεύκολα σε βγάζουν απο την ΟΡΘΗ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΣΟΥ.

Τότε είναι που χρειάζεται ο ΦΑΡΟΣ...
Ξέρετε, εκείνο το ψηλό μονοκόμματο κτίριο με μια τεράστια λάμπα στη κορυφή του, που σκοπό έχει να ΔΕΙΧΝΕΙ τον δρόμο πρός το λιμάνι με ασφάλεια όταν ξεσπά εκείνη η μανιασμένη θύλλα, η τρικυμία και να μας κάνει γνωστούς τους σκοπέλους και τους υφάλους ...

Πόσοι ΦΑΡΟΙ υπάρχουν ξέρετε;;;
Μάλλον όσα και τα ΛΙΜΑΝΙΑ είναι η σωστή απάντηση (τουλάχιστον)....

Ξέρετε ΟΛΑ τα ονόματά των ΦΑΡΩΝ;;;
Εγώ πάντως ΟΧΙ...

Αυτό σημαίνει ότι στη άγρια και θυελώδη Κίτρινα Θάλασσα π.χ, ΔΕΝ υπάρχουν ΦΑΡΟΙ ή ότι δεν θα ξαναυπάρξουν;;;
Μάλλον όχι...

Λοιπόν, ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ τώρα...

-Το πλοιάριο (μικρό ή μεγάλο) είμαστε ΕΜΕΙΣ οι άνθρωποι ή ακόμα καλύτερα η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.
-Το λιμάνι, το εκάστοτε λιμάνι, είναι ο στόχος της ΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΑΡΚΩΣΗΣ ΜΑΣ. Ποικήλη ανάλογα με τον σκοπό που έχουμε έρθει σε Σάρκωση.
-Η ήρεμη θάλασσα είναι η ΗΡΕΜΗ ΖΩΗ που ζόύμε όλοι μας κατά διαστήματα της παρούσης Σάρκωσής μας.
-Η θυελώδης θάλασσα με τα λυσσασμένα κύματα είναι και πάλι η ζωή μας όταν βρίσκεται σε κάποια δοκιμασία.
-Ο χάρτης είναι το εργαλείο εκείνο που έχουμε όλοι μας και που το χρησημοποιούμε στην ήρεμη ζωή μας ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ. Είναι ο Φυσικός Εγκέφαλος.
-Οι σκόπελοι και οι ύφαλοι είναι τα φυσικά εμόδια της ζωής που ζούμε και η ανάγκη για προσοχή στην προδιαγεγραμμένη πορεία μας.
-Ο φάρος τώρα, είναι για μένα ο ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, που οι λόγοι Του, οι πράξεις Του, τα έργα Του είναι εκείνα που μας βοηθούν όταν πνιγόμαστε στις θύελες της ζωής μας (τις οποίες ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ σε παρελθούσες σαρκώσεις τις έχουμε σπείρει και που στην ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΑΡΚΩΣΗ, ερχόμαστε να τις θερίσουμε).

Σύμφωνα με την μικρή ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ιστορία που μόλις περιέγραψα, σε κάμια λοιπόν περίπτωση φίλε μου Εχέμβροτε, δεν θα μπορούσα να πώ εγώ τουλάχιστον, ότι η δουλειά του ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΦΑΡΟΥ (εκάστοτε Υιού του Θεού) έχει ΑΠΟΤΥΧΕΙ επειδή έχουν γίνει τόσα μα τόσα πολλά ναυάγια...
Ο ΦΑΡΟΣ στέκει ΕΚΕΙ, ψηλός, λευκός, αχέρωχος ΠΑΝΤΑ να φωτίζει και να δείχνει τον ΔΡΟΜΟ.
Είναι στα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΜΑΣ πλαίσια το ΑΝ κατανοούμε την δουλεία Του και το έργο Του.

Την παραπάνω ΑΛΗΓΟΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΟΥΛΑ την οφείλω στο φίλο μου Πάνα, που διαβάζωντας την απάντησή του ΑΜΕΣΩΣ αυτή η είκόνα γεννήθηκε στη σκέψη μου.
Φίλε Πάνα, σε ευχαριστώ απο καρδίας...

Τώρα στα ΑΣΤΕΙΑ ερωτήματα του φίλου Υπερίωνα, εάν θέλει μπορώ να του δώσω ΛΙΣΤΕΣ απο ονόματα ΘΥΛΙΚΩΝ όντων που ΜΑΣ πρόσφεραν τον Σαρκωθέντα Λόγο, καθώς και ΛΙΣΤΕΣ με τους άλλους Υιούς του Θεού, αλλά νομίζω πώς δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 01:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά και καλώς μας όρισες Uriel "συνάδελφε" !
Λοιπόν παιδιά,επειδή ο τίτλος της ασχολούμενης με τα εσωτερικά μάλλον δε μου αξίζει,θα δώσω την υποκειμενική μου άποψη στο θέμα σύμφωνα με τα δικά μου πιστεύω...

Ο Ιησούς ήταν τόσο υιός του θεού όσο είμαστε όλοι υιοί (και κόρες).Η διαφορά είναι στο ότι εκείνος είχε γίνει "φάρος" ενώ εμείς (ή έγώ τουλάχιστον) είμαστε ακόμα πάνω στο "πλοίο"...
(Εξαίρετο φίλε Κέλσο το παράδειγμα και ΚΥΡΙΩΣ ο αποσυμβολισμός του!!!!Εύγε!)

Εδώ μπαίνει το δικό μου <<αλλά>>.
Ο καθένας ψάχνει το "λιμάνι" του αλλά σε κάθε "λιμάνι" υπάρχει διαφορετικός "φάρος".Τί γίνεται αν ο καθένας από μας ψάχνει τον δικό του "φάρο"¨και όχι Τον "ΦΑΡΟ"??
(Κέλσο ωραίο μεν το παράδειγμα αλλά τα'κανα μούσκεμα μου φαίνεται!!!Τί δεν κατάλαβα καλά???) Θα τα ξαναπούμε σύντομα!!
Καληνύχτα,ο Σκοτεινός Άγγελος!


"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2003, 18:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου στους φίλους...

Με χαροποιεί ιδιαίτερα φίλοι μου, που η μικρή ιστοριούλα μου έκανε τη δουλεία της.

Φίλε μου Εχέμβροντε, το θέμα δεν είναι να συμφωνούμε, αλλα απο την όποια διαφωνία να ξεπετάγωνται ιδέες ικανές προς ΣΚΕΨΗ, οι οποίες και ΒΕΒΑΙΑ φιλτράροντε...

Σκοτεινέ μου 'Αγγελε όχι, μούσκεμα δεν τα έκανες εσύ... Η τρικυμία φταίει...
Το "αλλά" σου δεν είναι μόνο δικό σου... Πολλοί το έχουν και όχι αδίκως θα έλεγα...
Ποιοί όμως είναι αυτοί που το έχουν;;;
Είναι εκείνοι που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ παίζουν μεταξύ "ενός" ή "άλλου" λιμανιού!!!
Κατακρίνουν λοιπόν το πλοίο που πάει στο "άλλο" λιμάνι νομίζωντας πως ΜΟΝΟ στο δικό τους λιμάνι είναι ο ΣΩΣΤΟΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ!!!

Βλέπεις κάτι λάθος στην εικόνα;;; Τιιι;;;;

Ο ΦΑΡΟΣ είναι ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ ο ΙΔΙΟΣ, τουλάχιστον ως προς τα βασικά του, αλλά και ανάλογος του τόπου που βρίσκεται.

Το "λάθος" στην σκέψη σου καλέ μου 'Αγγελε είναι ότι μιλάς για τον ΦΑΡΟ, ενώ εγώ μιλάω για το ΛΙΜΑΝΙ...
Ο ΦΑΡΟΣ είπαμε, δείχνει το ΛΙΜΑΝΙ...
Δε νομίζω ο ναυτικός πατέρας μου να θαλσσοπνιγότανε για να φτάσει τον ΦΑΡΟ!!!

Υπερίωνα φίλε μου, οι δύο μας τώρα...
Στο μικρό κείμενό σου είπες ΠΟΛΛΑ...

Καταρχάς έκανες ΚΑΙ εσύ το ΚΟΙΝΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ που κάνουν ΟΛΟΙ οι "φανατισμένοι" και μιλώ για τον ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ γενικά και όχι ειδικά.
Θεωρούν λοιπόν οι απανταχού της γής "ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΙ", ότι ΑΛΗΘΕΙΑ είναι κάτι που έχει ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ μόνο ΟΜΩΣ απο την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ του φανατικού. Αυτή είναι εκείνη που διαμορφώνεται απο τις πίστεις, πεποιθήσεις, δοξασίες, εμπειρίες και ΓΝΩΣΕΙΣ που έχει ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ.

Μάθε λοιπόν φίλτατε Υπερίωνα ότι η ΑΛΗΘΕΙΑ βρίσκεται ΠΑΝΤΟΥ, ακόμα και μέσα στο ΨΕΥΔΟΣ!!!
Ειναι μια ΚΑΘΑΡΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ που μάλλον απο την μονόφθαλμη, αλλά ΚΑΙ κοντόφθαλμη θεώρηση των πραγμάτων που έχεις, αδυνατης να το κατανοησεις.
Δε πειράζει... Γι'αυτό υπάρχει ο διαρκής κύκλος των ΕΠΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΩΝ...
Για να μαθαίνει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ότι η ΑΛΗΘΕΙΑ βρίσκεται ΠΑΝΤΟΥ...

Και επειδή θα βιαστής να υψώσης το λάβαρο του πολέμου εναντίον μου, σου λέω να κάνης μια ΑΠΛΗ, ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ αντικατάσταση στη λέξη ΑΛΗΘΕΙΑ με τη λέξη ΘΕΟΣ!!!

Μην αρχίσεις τώρα να λές ότι ο Θεός ΔΕΝ είναι 'Ενας (κατα τα εβραϊοχριστιανικομουσουλμανικα πρότυπα), ή ότι οι ΘΕΟΙ είναι πολλοί κλπ.
Στη λέξη ΘΕΟΣ βάλε ότι εσύ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεωρής ΘΕΟ και μετά εδώ είμαι για να τα ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ...
Θα σε παρακαλέσω όμως, την όποια φαεινή ιδέα κατεβάσει το μυαλουδάκι σου, να την ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΕΙΣ, για να ΜΗΝ γίνεις και εσύ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ (είσαι πολύ μακρυά ακόμα φίλε μου), που αραδιάζουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι...

Και για να μην λές ότι υπεκφεύγω τις λίστες, πάρε χαρτί, γράφε και ψάξε...
Ντεβάκι - Κρίσνα
Λητώ - Απόλλων
Μάγια - Σιντάρτα Γκοττάμα
Ισιδα - 'Ωρος
Μαρία - Ιησούς
Σίτα - Ράμα
Λάνγκσμι - Βίσνου
Ρέα - Δίας
Σεμέλη - Διόνυσος
Δανάη - Περσέας
Αλκμήνη - Ηρακλής
Καλλιόπη - Ορφέας

Επι προχείρω φίλτατε, αυτή είναι μια μικρή λίστα απο ονόματα που μου ήρθαν αυτή τη στιγμή στο νού μου.
Ελπίζω να κατάνοησες ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ στα περί ΦΑΡΩΝ και ΛΙΜΑΝΙΩΝ...
Για να δούμε, κατανόησες και τα υπόλοιπα, που τόσο ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ κατέβηκαν απο το κεφάλι μου;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 01:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΤΟΠΟΥΣ ΜΑΚΡΥΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ;ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΡΙΚΥΜΙΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ Ο ΧΑΡΤΗΣ;ΘΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΦΑΡΟΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΛΙΜΑΝΙ;OTAN ΤΕΛΙΚΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ,ΜΗΠΩΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΙΜΑΝΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ;H' ΜΗΠΩΣ ΟΧΙ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 01:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΚΑΤΙ ΣΕ ΟΔΥΣΣΕΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ...
ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟΙΚΟ ΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.....
..ΑΝ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ' ΚΑΤΙ' ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ...ΔΕΝ ΘΑ ΨΑΞΕΙΣ?ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ/ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ?...
ΜΟΛΙΣ ΜΑΘΕΙΣ ,ΕΙΤΕ ΘΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ/ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ,
ΕΙΤΕ ΘΑ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΤΟΥ...
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ...

ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΠΥΘΙΑ...
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ,(ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ)...ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 01:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΕΛΣΟ...ΞΕΧΑΣΕΣ Τ'ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ...

!!!!!!!

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 04:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου να μην ξεφεύγουμε. Το θέμα μας είναι το αν ο Χριστός (ή καλύτερα ο Ιησούς, μιας και Χριστός σημαίνει "κεχρισμένος") ήταν ο υιός του θεού.

Η δική μου άποψη δεν έχει να κάνει τόσο με τη μεταφυσική του θέματος, αλλά με την καθεαυτή έννοια αυτής της φράσης που περισσότερο αποτελεί χαρακτηρισμό-προσφώνηση παρά ιδιότητα. Λοιπόν:

Όλοι έχουμε συνηθίσει να αποκαλούμε τον Ιησού "υιό του θεού". Η συγκεκριμένη έκφραση προέρχεται από τη μετάφραση της αρχικής Αραμαϊκής-Σημιτικής "Bar dalaha", που σημαίνει"υιός θεού" ή "παιδί του θεού". Χρησιμοποιούνταν για να ονοματίσει κάποιο ορφανό, ή μακάριο μικρό παιδί, έναν ειρηνοποιό ή έναν καλό και αγαπητό άνθρωπο. Η λέξη "υιός" είχε να κάνει όχι με τη συγγένεια, αλλά με το "μοιάζω με κάποιον. Έτσι η ερμηνεία αυτού του χαρακτηρισμού διαφέρει ανάλογα με το κείμενο όπου εμπεριέχεται.

Οι λίγες φορές που ο Ιησούς απεκάλεσε τον εαυτό του υιό θεού ήταν στα πλαίσια της τότε θρησκευτικής έκφρασης. Αυτή η ειδική "πατρογονική" σχέση, στις εβραϊκές γραφές ποτέ δεν αναφέρονταν ως φυσική συγγένεια, αλλά ως πνευματική σχέση ανάμεσα στον Ιεχωβά και τον Ιησού. Μια τέτοια σχέση διέπεται από αγάπη, σεβασμό και συμμόρφωση στις βουλές του θεού. Τόσο στο παρελθόν, αλλά ακόμη και σήμερα πολλοί αναφέρονται σε κάποιο αγαπητό τους πρόσωπο ως "γιε μου" ή "κόρη μου" κλπ. Αυτό δεν έχει να κάνει με κάποια φυσική συγγένεια, αλλά με μια σχέση αγάπης και ιδιαίτερης συμπάθειας.

Παράλληλα με αυτή την ονομασία και σε σύνδεση χρησιμοποιήθηκε ο όρος "Μονογενής". Αυτόν τον χαρακτηρισμό ποτέ δεν τον εξέφρασε ο Ιησούς για τον εαυτό του, το έκαναν άλλοι με πρώτο τον Ιωάννη στο Ευαγγέλιό του. Ο όρος μονογενής, που στην τότε Αραμαϊκή λεγόταν "Ehedaya" είχε να κάνει με μια τιμητική ονομασία του Ιησού που σήμαινε Μοναδικός-Ξεχωριστός κι όχι ο μόνος που γεννήθηκε από τον θεό. Το μπέρδεμα προκάλεσε άθελά του ο Ιωάννης όταν απεκάλεσε έτσι τον Ιησού στο Ευαγγέλιό του όχι κυριολεκτικά, αλλά τιμητικά προς κάποιον που αγαπούσε πολύ. Έπειτα αυτή τη λέξη την χρησιμοποίησαν με "λάθος" κάποιοι μελετητές της Κ.Δ.

Edited by - Oculatis Abis on 07/01/2003 04:40:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 06:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

«Δεν ξέρετε ότι είστε ναός του Θεού και το πνέυμα του Θεού κατοικεί μέσα σας;»

Τι να σημαίνει αυτό??

quote:
AFOU O XRISTOS GNORIZE TO MELON(ONTAS IOS THEOU)TOTE GIATI HRTHE
STIN GH?????DEN IXERE APO PRIN OTI THA GINOUN OI MEGALITERES GENOKTONIES
STO ONOMA TOU??

Η ερώτηση που κάνεις φίλε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ δεν αρμόζει σε ανώτερο άνθρωπο πόσο μάλλον σε υιο Θεού... Δηλαδή ένας Λεωνίδας που θυσίασε τον ευατό του για την ελευθερία ήταν ανόητος ή η πράξη του ήταν ανώφελη? Και αυτός ήξερε το αποτέλεσμα της πράξης του..
Ο ανώτερος άνθρωπος είναι αυτός που μπορεί να προβαλει το ΕΜΕΙΣ πρίν απο το ΕΓΩ.... Το ξαναείπαμε ο Δάσκαλος μπορεί να δείχνει τον δρόμο και ο μαθητής να κοιτάει το δάχτυλο..
Εξάλου όλοι γνωρίζουν ότι οι λιγοι είναι πιό πολλοί απο τους πολλούς...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 09:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους φίλους...

Η τοποθέτηση του φίλου Oculatis Abis, με βρίσκει ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο. Αυτά ώς πρός την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ οπτική των κειμένων που ΚΑΙ αυτή χρησημότατη...

Και ο Πλωτίνος έχει δίκιο στη τοποθέτησή του...
Τι παραπάνω να πούμε, που να είναι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ;;;

Το ρωτάω, γιατί ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ απο ότι κατάλαβα δεν μπορούμε να συζητήσουμε, λόγο τις διαφορετικής οπτικής που θωρούμε τα πράγματα.

Πάντως, ο καλός μας ΑΝΘΡΩΠΟΣ που ανακάλυψε την διάσπαση του ατόμου, στο νού του είχε ΠΩΣ και με ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ θα εξοικονομούσε ενέργεια και πιθανά η ανακάλυψή του να είχε θεωρηθεί και"θεϊκή"!!!
Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ όμως προτίμησε να κάνει "μπομπίτσες" και να ΑΛΛΗΛΟΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ... Σωστά;;;

Ποιός φταίει λοιπόν;;;
Ο "καλός Θεούλης" που ΑΦΗΣΕ έναν απο την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ να ανακαλύψει την διάσπαση του ατόμου, ή η ΗΛΙΘΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ που προσπαθεί να βγάλει ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ;;;

Την ηλιθιότητα και τη βλακεία του κόσμου, ο Θεούλης με το συγγενολόϊ του τη φταίει;;; (για να χρησημοποιήσω ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΠΟΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ)...

Μη μπερδεύεις την ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ απόψεων φίλτατε Εχέμβροτε, με την προσπάθεια "κάποιου" να πείσει τον "άλλον"... εκτός και αν εσύ
μπαίνεις στα φόρουμς για αυτό τον σκοπό, πράγμα που ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 13:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εχέμβροτε, ίσως θα έπρεπε να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα. Δεν εννούσα ότι ότι εσυ δεν είσαι ενας ανώτερα πνευματικά άνθρωπος, εννοώ ότι για έναν ανώτερο άνθρωπο πόσο μάλλον για έναν που ονομάζουμε υιό Θεού δεν τίθεται το ερώτημα της θυσίας για το σύνολο, παρότι γνωρίζει
πως την θυσία του λίγοι θα καταλάβουν. Ο Σωκράτης γιατί προτίμησε να πεθάνει....

ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ
ΓΙΝΕ Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ.
ΔΕΙΧΝΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΜΥΔΡΑ
ΧΑΜΕΝΟΣ ΜΕΣ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ,
ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΑΣΤΡΟ
ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΡΕΥΟΝΤΙΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.

Υ.Γ Σας παρακαλώ ιδιαίτερα γραψτε Ελληνικά, πραγματικά κουράζωμαι και κάποιες φορές δεν διαβάζω τα μυνήματα που είναι σε greeklish. Προστατέψτε την γλώσσα μας!!!!Μην σας απασχολούν τα λάθη

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 07/01/2003 13:06:21

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 07/01/2003 13:07:55

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 07/01/2003 13:08:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 13:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα

αγαπητε Κελσο θα μου επιτρεπεις να διαφωνησω με το τελευταιο παραδειγμα σου γιατι εαν το παρω ως βαση θα πρεπει να θεωρησω οτι ο ΘΕΟΣ μας εχει δημιουργησει ΣΚΟΠΙΜΑ και εαν πιαστω απο αυτο τοτε μονο κακες και ασχημες σκεψεις κανω.

ΘΕΟΙ ειμαστε ολοι μας!!!
εαν αλλαξω τον θεο με την ΑΛΗΘΕΙΑ που το προτειμω τοτε αυτη ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ την ξερουμε ολοι μας , μας κυβερνα σε ολη μας τη ζωη και ειναι κτημα μας , καποιοι την βρισκουν ποιο ευκλα την νιωθουν ποιο εντονα καποιοι παλι οχι , καποιοι την αποδεχονται καποιοι την πολεμανε , καποιοι την εφραζουν και την μοιραζονται με αλλους καποιοι αλλοι οχι και καποιοι αλλοι θελουν να την επιβαλουν, καποιοι την δεχονται οπως ειναι και καποιοι θελουν να την αλλαξουν

δεν υπαρχει θεος αλλα ΑΛΗΘΕΙΑ
ναι ο χριστος ηταν ιος της ΑΛΗΘΕΙΑ (θεου) οπως ολοι μας
οχι δεν γνωριζε το μελλον οπως ολοι μας

ΚΙΤ κατ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2003, 15:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητή Κιτ Κάτ, ΣΦΕΣΤΑΤΑ και ΣΚΟΠΙΜΑ μας "έφτιαξε" η Θεότητα (όποια και να είναι)...
ΣΚΟΠΙΜΟΤΑΤΑ θα έλεγα!

Γι'αυτό το είπα φίλη μου, ότι ο Θεός είναι η Αλήθεια... για να γίνουν γόνημες σκέψεις...

Με βρίσκεις σύμφωνο με όσα λές...

Φίλε μου Πλωτίνε, και στο παρελθόν το έχουμε ΞΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ, αλλά μας έχουν γειωμένους φαίνεται... Κρίμα!!!

Και το παράδοξο φίλε μου είναι ότι εκείνοι που νομίζουν ότι είναι "περισότερο 'Ελληνες" απο κάποιους άλλους, καταστερεφουν την ιερή αυτή γλώσσα...
Και πάλι... ΚΡΙΜΑ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 09:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους φίλους...

Πραγματικά χείμαρος ο Υπερίων, Εχέμβροτε, αλλά ας αναλογηστήτε ΚΑΙ οι δύο σας τι είναι ο ΧΕΙΜΑΡΟΣ καθώς και τί ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ έχει ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΟ απο τον χείμαρο πράγματα...
Τον ΜΟΝΟΝ που δεν ενοχλεί, είναι ο ΙΔΙΟΣ, μιάς και ένας ΧΕΙΜΑΡΟΣ δεν γνωρίζει ΟΥΤΕ τον δρόμο, ούτε και τον λόγο που υπάρχει ο δρόμος, η ΡΟΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ...
Με τον όγκο του, τον ΑΤΣΑΛΟ όγκο του ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑΤΟΥ, ώς άλλος ΑΛΑΡΙΧΟΣ θα έλεγα... Γνωρίζεται τον Αλλάριχο, ε! μιά απο τα ίδια είναι το κείμενο του φίλου Υπερίωνα...
Τι ΙΔΙΟ αποτέλεσμα έχει...

Μια ΙΣΟΠΕΔΟΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ που λέει ενδόμυχα, "άν έχεις εσύ και δεν έχω εγώ, τότε ΚΑΝΕΝΑΣ μας δεν θα έχει"...

Φίλε Υπερίωνα, με τον τραχή και άκομψο λόγο σου το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι εγώ ΕΧΩ, ενώ εσύ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ...
Κλαψουρίζεις και μιλάς για μια Αρχαία Ελληνική Θεοαντίληψη, την οποία ΟΥΔΠΟΤΕ κατανόησες και φυσικά ΟΥΔΕΠΟΤΕ και θα κατανοήσεις, γιατί στον τραχή και χαμηλό φυσικοεγκέφαλο, τον γεμάτο σκουπίδια, η ΣΟΦΙΑ, η πάνοπλος κόρη της Δυιστηκής Αρχής, ΑΡΡΝΗΤΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ θα έλεγα να δεχθεί να κατοικήσει...
Για να δεχθεί η ΠΑΝΟΠΛΟΣ ΣΟΦΙΑ να κατοικήσει στον βρώμικο και γεμάτο απο σκουπίδια εγκέφαλό σου, θα πρέπει ώς άλλος Ηρακλής (Ημίθεο τον αποκαλέις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΜΙΘΕΟΣ) να καθαρίσεις τους περίφημους ΣΤΑΥΛΟΥΣ του Αυγεία...
Μην ελπίζεις φίλε μου όμως, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ και θα παραμείνης (ΔΥΣΤΥΧΟΣ) παρεούλα με το περιεχόμενο του εγκεφάλου σου ...

Κρίμα, γιατί θεωρείς (ευτυχός ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ) ότι με τον τρόπο αυτό της όποιας σκέψης σου, πως προασπίζεσαι τους προγόνους ΜΟΥ...
Είσαι ΜΑΚΡΑΝ...

Ευτυχός, τα κείμενα είναι σε κοινή θέα και μπορεί ο κάθε ένας να δεί και να διαπιστώσει το ΠΟΙΟΝ, δηλαδή την ΠΟΙΟΤΗΤΑ που έχει ο κάθε ένας ΜΑΣ...

Ευτυχός για σένα, είμαι ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ στο Εsoterica.gr και δεν ΕΠΙΤΕΡΕΠΩ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ να κατέβω κοντά σου και να σου δώσω τις ΑΝΟΛΟΓΕΣ απαντήσεις...
Μην αυταπατάσαι ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...

Ισως κάπου στο ΜΕΛΛΟΝ να τις συναντήσεις εμπρός σου, μόνο πρόσεξε να ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙΣ φίλε μου...

Την γλυκεία καλημέρα μου και πάλι σε όλους και ζητώ συγγνώμη απο τα υπόλοιπα μέλη των forums για το ατυχές αυτό συμβάν...
Θεωρήστε πώς ΔΕΝ έγινε ποτέ...

Κέλσος ο Φιαλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 13:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους και καλή και δημιουργική χρονιά!

Η ως τώρα συζήτηση μου θυμίζει το ανέκδοτο με τους τυφλούς και τον ελέφαντα.
Δεν θέλω να προσβάλω κανένα, αλλά μάλλον δίνουμε μια γραφική εικόνα της αυθεντίας μας σε ουδέτερους παρατηρητές.

Κατέχουμε μήπως την Αλήθεια;
Είμαστε (είτε μια Αλήθεια, είτε πολλές) απόλυτοι κάτοχοι αυτής της «Αλήθειας»;
Βρισκόμαστε πια σε αυτό το ύψιστο νοητικό ή πνευματικό στάδιο που δεν δεχόμαστε πια άλλη Μαθητεία;
Εδώ είναι το τέλος για το νου μας και συγχαρητήρια και μπράβο μας;

Αν ναι, αν αυτή είναι η θέση που έχουν κάποιοι για τον εαυτό τους, τους συγχαίρω για την τελειότητά τους, μα και τους συλλυπούμαι για την ατέλειά τους.

Προσωπικά (και συγνώμη για την κρίση) προτιμώ να παραμένω Μαθητής.
Ο υψηλότερος τίτλος που μπορώ να αποδεχτώ για τον εαυτό μου είναι αυτός του «Μαθητή της Αλήθειας»! Όλα τα άλλα είναι εξ-ουσίες που καταδεικνύονται και δεν χαρίζονται!

Στο θέμα μας τώρα.

Πιστεύω πως η θέση που εκφράζει ο καθένας μας, μπορεί να μοιάζει λογική για το στάδιο στο οποίο βρισκόμαστε, αλλά είναι και θα παραμένει θνητή και μερική.

Φίλε Υπρερίωνα ειρωνεύεσαι αυτό που και εσύ εκφράζεις!
Όπως πολύ σωστά ανάφερες, συχνά αναγνωρίζουμε και αντιδρούσε σε αυτό το κομμάτι του εαυτού μας (και που μας πονάει) το οποίο αναγνωρίζουμε να καθρεφτίζεται στον πλησίον μας.
Ειλικρινά πιστεύεις… πως δεν πιστεύεις;

Θέτεις μια διττή θέση για την Αλήθεια και τον Θεό.
Α. Θεός ΥΠΕΡ των Νόμων.
Β. Θεοί ΥΠΟ των Νόμων.
Παίρνεις θέση λες και αυτή είναι η Μόνη και Ολοκληρωμένη Αλήθεια.

Να παραθέσω μερικές άλλες, έτσι για την συζήτηση.
Γ. Θεός ΥΠΕΡ των Νόμων που θέτει και περιορίζει το Εαυτό Του κατά Βούληση ΥΠΟ των Νόμων.
Δ. Θεός ΥΠΕΡ των Νόμων που «κομματιάζει» το Εαυτό του σε Θεούς ΥΠΟ των Νόμων.
Ε. Θεοί ΥΠΟ των Νόμων που ανάγονται σε ΜΙΑ Αρχή και ΥΠΕΡ των Νόμων κλπ.
Εξάλλου αν οι Θεοί είναι ΥΠΟ των Νόμων, ποιος τότε έθεσε σε εφαρμογή αυτούς τους Νόμους;

Εδώ σε αυτό το ερώτημα, ανοίγει μια άλλη βεντάλια υποθέσεων και πάει λέγοντας!

Εξάλλου γιατί (συνεχίζοντας) πρέπει να υπάρχουν πολλές Αλήθειες αντί της Μίας Αλήθειας;
Γιατί να μην υπάρχουν πολλαπλές Αλήθειες στην θέση της κάθε αλήθειας, ή τέλος γιατί να μην υπάρχει Καμία Αλήθεια, στα Πάντα;
Τι είναι «Αλήθεια», αυτό που πιστεύουμε ή αυτό που Είναι;
Και τι είναι αυτό που Είναι;
Υπάρχει ή είναι Μυθοπλασία;

Ποιος είναι η Αλήθεια και πως αποδεικνύεται;
Ποιος γνωρίζει την Αλήθεια και από που αποδεικνύεται;
Τέλος και to γνωστό ερώτημα του Πιλάτου στο Χριστό «και τι είναι Αλήθεια;»
Είναι αναλλοίωτη ή μεταβαλλόμενη;
Μήπως, όπως λέει χιουμοριστικά και ο Ντάγκλας, όταν την μάθουμε θα καταστραφεί και η Δημιουργία καθώς θα εκπληρωθούν οι προϋποθέσεις της ύπαρξής της;

Κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, ...............
......................................................................

Είμαστε έτοιμοι λοιπόν όλοι εμείς οι «φωστήρες του πνεύματος» να δώσουμε τις σωστές και απόλυτες απαντήσεις;

Εξάλλου Υπερίων ο Κέλσος αναγνωρίζει την πίστη του εσύ γιατί την αρνείσαι;

Θες μαθηματική απόδειξη για τα πάντα;
Μα πιστεύεις σε ουτοπίες!

Τι είναι Τιμιότητα, Δικαιοσύνη, Ελευθερία, Ήθος, Γενναιότητα, Αυταπάρνηση στον κόσμο μας;
Μα γιατί πιστεύεις σε Αρετές που κάποια, λίγα «κορόιδα», στα χιλιάδες χρόνια που πέρασαν, προσπάθησαν να κάνουν πράξη;

Αφού η καθημερινότητα είναι γεμάτη από ανοησία, σκληρότητα, εγωισμό, ατιμία, δειλία, αδικία, και πλήθος περιορισμένων ελευθεριών, γιατί δεν αποδέχεσαι αυτή την απλή, αλλά συντριπτική «Αλήθεια» του κόσμου μας;
Δεν αρκούν οι αποδείξεις της καθημερινότητας μας για να συντονιστούμε με αυτούς «φυσικούς Νόμους» γύρω μας;
Μα Φίλε μου, ορίστε, αυτή είναι η «Αλήθεια/ες» του κόσμου μας, ακολούθησέ τες λοιπόν και μην διαμαρτύρεσαι!

Αλλιώς είσαι περισσότερο μεταφυσκός από τον Κέλσο και από μένα !!!!
Και αυτό γιατί έχεις και την ψευδαίσθηση πως είσαι «πραγματιστής».
Χαριτωμένο!

Εξάλλου εδώ δεν βρίσκεσαι στην Μαθηματική Εταιρεία, αλλά σε Χώρο Εσωτερισμού!
Είναι αυτονόητο ότι επικοινωνούμε μέσω μεταφυσικών εννοιών.

Ξέρεις δεν είμαστε δα και υποχρεωμένοι να σου απολογηθούμε και για αυτό!
Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει, αλλά σε αυτές τις θέσεις (ή και παρόμοιες) τόσους μήνες χαίρονται μόνο οι ομοϊδεάτες σου (και όχι όλοι)!
Δεν σε προβληματίζει καθόλου αυτό;
Τι να εννοούσε άραγε ο Κέλσος περί «φανατισμού»;

Φίλε δεν επιθυμώ να στραφούμε προσωπικά ο ένας ενάντια στον άλλον.
Αλλά να μεταφέρουμε την ως τώρα πείρα μας και να ωφεληθούμε από αυτή την επικοινωνία.

Τέλος θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους Φίλους Εθνικούς να μην ανοίγουν το ένα θέμα μετά το άλλο για τον Χριστό.
Δεν έχει νόημα η συνεχόμενη αντιπαράθεση απλά και μόνο για να υποτμηθεί Χριστιανισμός!

Αν κάποιος έχει κάτι όμορφο και δημιουργικό να παραθέσει μέσα από την πείρα του καλό θα είναι να το κάνει. Ίσως με αυτή την τοποθέτηση ο Χώρος αυτός να περισσότερος δημιουργικός και ωφέλιμος για όλους.

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λυκόφρων
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2003, 13:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λυκόφρων  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Λυκόφρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατέχουμε μήπως την Αλήθεια;
Είμαστε (είτε μια Αλήθεια, είτε πολλές) απόλυτοι κάτοχοι αυτής της «Αλήθειας»;
...
Εξάλλου γιατί (συνεχίζοντας) πρέπει να υπάρχουν πολλές Αλήθειες αντί της Μίας Αλήθειας;
Γιατί να μην υπάρχουν πολλαπλές Αλήθειες στην θέση της κάθε αλήθειας, ή τέλος γιατί να μην υπάρχει Καμία Αλήθεια, στα Πάντα;
Τι είναι «Αλήθεια», αυτό που πιστεύουμε ή αυτό που Είναι;
Και τι είναι αυτό που Είναι;
Υπάρχει ή είναι Μυθοπλασία;

Ποιος είναι η Αλήθεια και πως αποδεικνύεται;
Ποιος γνωρίζει την Αλήθεια και από που αποδεικνύεται;
Τέλος και to γνωστό ερώτημα του Πιλάτου στο Χριστό «και τι είναι Αλήθεια;»
Είναι αναλλοίωτη ή μεταβαλλόμενη;
Μήπως, όπως λέει χιουμοριστικά και ο Ντάγκλας, όταν την μάθουμε θα καταστραφεί και η Δημιουργία καθώς θα εκπληρωθούν οι προϋποθέσεις της ύπαρξής της;


Όταν λέω εγώ πως ο Σωκράτης έχει κάνει ζημιά...

Αντιφών ερωτηθείς τί εστι μαντική απεκρίθη: ανθρώπου φρονίμου εικασμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arzuna
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 04:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arzuna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
POLES FORES ANAROTITHIKA PIOS EINAI O ROLOS ENOS SYNTONISTH STO FORUM.
KAI DEN TO LEW IRONIKA,ALA OUTE YPONOW KAI TIPOTE ALO.
PARAKALW OPION SYNTONISTH THELEI NA MOU APANTISEI.

Κατά την γνώμη μου η πλέον κατατοπιστικότερη απάντηση(ίσως βέβαια υπάρχουν και άλλες) στο ερώτημά σου δόθηκε μόλις σήμερα από τον Admin:

ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΘΕΜΑΤΩΝ /ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ

"Η Θυσία της Γνώσης είναι πιο μεγάλη από κάθε υλική θυσία. Η Γνώση είναι αυτό που μέσα του, κάθε πράξη φτάνει στο ανώτατο σημείο της"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 16:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ομολογήσω ότι ο πειρασμός είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ που μου τοποθετής ΕΜΠΡΟΣ μου συνεχώς φίλε Υπερίωνα, αλλα τι να κάνω;;;;

Είναι η θέση μου ΞΑΝΑΛΕΩ τέτοια (έχω την ανάλογη εμπειρία με ένα άλλο εξέχον μέλος της παρέας μας που έτρεφε ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ που θεώρησα "λάθος" και απο κουβέντα σε κουβέντα, φτάσαμε σε ΑΔΙΕΞΟΔΟ, με παράπονα του φίλου για ΜΟΝΟΜΕΡΙΣΜΟ κλπ κλπ), που δεν μου επιτρέπει να παίξω μαζί σου το αγαπημένο σου παιχνίδι, τον σκύλο με τη γάτα...
Στους κύκλους που συχνάζεις και συναναστρέφεσαι, μπορεί να είναι η κλασική τεχνική στο να ΙΣΟΠΕΔΟΝΕΙ κάποιος μια ΣΟΒΑΡΗ κουβέντα με "επιχειρήματα" (οι θεοί να τα κάνουν τέτοια), αλλά ΕΥΤΥΧΟΣ για σένα δεν ανήκουμε στην ίδια σχολή...

Να είσαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι στο ΜΕΛΛΟΝ θα με βρείς και πάλι εμπρός σου και ίσως και σε πιό κοντινή απόσταση απο αυτή που τώρα έχουμε και σε βεβαιώνω φίλε μου, ότι δεν θα σου αφήσω ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ ερώτημα αναπάντητο. Του εναντίον... Θα σου δημιουργήσω νέα και ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ...

Θα σου πώ μόνο κάτι στα σχετικά περί ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ. 'Οχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί κάτι τέτοια μυνήματα διαβάζουν και οι υπόλοιποι καλοί φίλοι που γράφουν με λατινικούς χαρακτήρες και πράτουν το ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΕΣ, να κατακρεουργούν τη ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ...
Πόσο αλήθεια φιλόλογε σε ενοχλεί το ότι διαβάζεις με ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ και πόσο σε ενοχλεί να διαβάζεις με ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ;;;
Και μόνο αυτό που είπες, δείχνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την ποιότητά σου σε σχέση με ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, με εμάς δηλαδή...
Το ότι γράφει κάποιος με ορθογραφικά λάθη, σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν μειώνει την σοβαρότητα των λόγων του...
Απλά σου κρούω καμπανάκι... αν θές λάβε το υπόψιν σου, αν πάλι δε θές και πάλι δικαίωμά σου είναι...

Παρακαλώ όμως ΟΛΟΥΣ τους καλούς φίλους που γράφουν με ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ τα κείμενά τους, να ξεκινήσουν να τα γράφουν σε ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ...
Ας μην κάνουμε το χατήρι εκείνων που πολύ θα ήθελαν να χάσουμε το ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΜΑΣ!

Και πρός Θεού... τις σοβαροφανείς φαμφάρες μελών του Esoterica.gr όπως του Υπερίωνα μη τις λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν σας...
Ας αποδείξουμε στον ΟΡΘΟΓΡΑΦΟ Υπερίωνα ότι πραγματικά λίγο έχει σημασία η ορθογραφία, σε σχέση με τα ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΑΣ...

Και να θυμάσαι φίλε μου Υπερίωνα, ότι ΟΛΟΙ ΜΑΣ είμαστε σε κριτική ΟΛΩΝ...
Παρέθεσες με "επιχειρήματα" και με "τεκμηρίωση" την άποψή σου για μένα...
Υπάρχουν και άλλοι όμως φίλε μου, με διάφορη άποψη απο τη δική σου, τι να κάνουμε;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 18:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπλά, μπλά, μπλά, μπλά....

Για το θέμα έχεις κάτι να πείς ή μάταια βρίσκεσαι εδώ φίλε μου;;;


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2003, 18:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι η θέση μου ΞΑΝΑΛΕΩ τέτοια (έχω την ανάλογη εμπειρία με ένα άλλο εξέχον μέλος της παρέας μας που έτρεφε ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ που θεώρησα "λάθος" και απο κουβέντα σε κουβέντα, φτάσαμε σε ΑΔΙΕΞΟΔΟ, με παράπονα του φίλου για ΜΟΝΟΜΕΡΙΣΜΟ κλπ κλπ), που δεν μου επιτρέπει να παίξω μαζί σου το αγαπημένο σου παιχνίδι, τον σκύλο με τη γάτα...

Φίλε Κελσο,

Παρακαλώ ΥΜΑΣ, όπως μη αντιστρεφουσι τους ρόλους!

Αν πάλι δεν εννοείς το μέλος ΠΛΑΤΩΝΑΣ, ζητώ ταπεινά ΣΥΓΝΩΜΗ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2003, 17:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου Πλάτωνα.

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν αναφέρθηκα σε εσένα. ΣΕ ΚΑΜΙΑ...
Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς καμία συγγνώμη...

Φίλοι μου, το φόρουμ του Esoterica.gr που το τιμάτε με τη παρουσία σας, υπάρχει Πάνω απο ένα χρόνο με τη παρούσα του μορφή...
Μέσα σε αυτόν τον τόσο γόνιμο και επικοδομητικό χρόνο υπήρξαν και στο παρελθόν μέλη που ήρθα σε αντιπαράθεση, πότε εγώ και πότε άλλοι συντονιστές και μέλη...

ΞΑΝΑΛΕΩ λοιπόν και ας γίνομαι κουραστικός, ότι δεν θα ήθελα να ξαναμπώ σε προσωπική αντιπαράθεση για το "αν κάνει η κότα το αυγό ή το αυγό τη κότα", για να ικανοποιήσω το καπρίτσιο ή βίτσιο κάποιου...
Ο χρόνος μου είναι πραγματικά πολυτιμος για να κάθομαι και να παίζω με φίλους σαν και τον Υπερίωνα...

ΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΚΟΤΑ κατ'εμέ και λίγο με ενδιαφέρει εάν αυτό το γράφω ΟΡΟΓΡΑΦΙΚΑ ή ΑΝΩΡΘΩΓΡΦΕΙΚΑ...

Φίλε μου Πλάτωνα, η συγγνώμη είναι δική μου για τη παρανόηση...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2003, 12:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

(συγνώμη για την «αραιή» παρουσία μου, αλλά έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο την περίοδο αυτή)

Φίλε Εχέμβροτε, συγνώμη αν σε χαρακτήρισα με έναν όρο που δεν τον αποδέχεσαι.
Δεν θα το επαναλάβω.

Φίλε Υπερίωνα θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο πιο συνοπτικά γίνεται.

Δεν παίζω και ούτε έχω διάθεση για παιχνίδια με τις λέξεις
Έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο για να διαθέσω.

Αν δεν κατανοείς τις ερωτήσεις μου, καλώς.
Αν τις κατανοείς και υπεκφεύγεις με αυτό τον τρόπο, κρίμα!

Μιλάς, μιλώ, μιλάμε για την Αλήθεια.

Αν θεωρείς πως την κατέχεις και την ορίζεις έτσι όπως την έχεις ταξινομημένη στο νου σου, συγχαρητήρια και συλλυπητήρια!

Η αναφορά σου για την Αλήθεια, συγχέεται με την μερική αντίληψη του ανθρώπου για αυτήν.

Φυσικό είναι να είναι πάντα μερική και περιορισμένη!
Όπως εγώ, έτσι και εσύ, μερικά την προσεγγίζουμε.
Αν δεν υπάρχει αυτή η βασική κατανόηση, απλά καβαλάμε το καλάμι του εγωισμού μας και πειραματιζόμαστε να εφορμούμε μαζί με αυτό!

Φίλε μου, φανατικός είναι αυτός που εμμένει σε λάθος απόψεις, θέσεις, και συμπεριφορές για να «υπερασπίσει» την νοητική του περιουσία.
Ώριμος και έξυπνος άνθρωπος δείχνεις, μπορείς να κρίνεις μόνος σου το κατά πόσο εκδηλώνεις τέτοια συμπεριφορά.
Για σε να βοηθήσω, μπορώ να παρατηρήσω πως υποτιμητικοί σχολιασμοί τύπου «χριστούλης», «παιχνιδάκι/α», «κοτούλες & γιαγιάδες» και συναφή είναι συχνός τρόπος λειτουργίας της προαναφερόμενης κατάστασης.

Το να πιστεύεις πως η Φιλοσοφία έχει απαντήσει όλες τις ερωτήσεις περί Αλήθειας είναι μάλλον φαιδρό και ανάξιο σχολιασμού!
Είναι βέβαια προσωπική σου πίστη, αλλά δυστυχώς το ίδιο μεταφυσική και με την πίστη της γιαγούλας που θεωρεί το φεγγάρι «θεοτικό σημείο»!

Κάποτε ήταν μεταφυσικό να πετάει ο άνθρωπος, ή να προκαλεί τεχνητή βροχή.
Το που τελειώνει η Φυσική, που αρχίζει η Μεταφυσική, ή που ακριβώς είναι τα όρια, συγνώμη φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ίσως στα όρια που θέτουμε στο νου μας!

Οι Κοσμοθεωρίες και ο τρόπος που τις ορίζεις είναι μερικός και περιορισμένος.
Αν φίλε μου ήταν τόσο «παιδική» η Αλήθεια, θα είχαμε λύσει προ πολλού πολλά προβλήματα!

Διαφωνώ στον ορισμό της πίστης.
Απλά είναι μια εύκολη οριοθέτηση για «να ευλογάς τα γένια σου»!
Η Πίστη είναι λειτουργία συνείδησης διαφορετική από την Γνώση.
Δεν «πιστεύω» πως οδηγάω αυτοκίνητο, «γνωρίζω» πως το οδηγάω!
Δεν «πιστεύω» πως πέφτει ο κεραυνός σε ένα δένδρο, «γνωρίζω» πως πέφτει και το αιτιολογώ! (πάντα με τις ως τώρα γνώσεις μου)
Βέβαια ακόμα και η πιο σίγουρη γνώση εμπεριέχει τη λειτουργία της πίστης.
Είναι χρήσιμη και βοηθητική σε έναν ερευνητή, όσο περιοριστική σε έναν φανατικό.

Τώρα, το να ζητάς ιστορικές αποδείξεις (και όπως σε βολεύουν) για τον Ιησού Χριστό και από την άλλη να αποδέχεσαι τον Ηρακλή και τους Άθλους του ως πραγματικά ιστορικά γεγονότα, και μάλιστα να διατείνεσαι πως αυτό δεν είναι πίστη, θέλεις να το σχολιάσω;;

Ή μήπως πιστεύεις πως οι χιλιάδες πιστοί στην αρχαία Ελλάδα θυσίαζαν και προσεύχονταν στους θεούς μετά από συνειδητές καθημερινές νοητικές διεργασίες και όχι από ανάγκη;

Όταν φίλε μου τα λόγια μας έρχονται σε διάσταση με αυτό που διατεινόμαστε για τον εαυτό μας, καλό θα είναι να σκύψουμε μέσα μας και να αναρωτηθούμε.
Αν αντί για αυτό συνεχίζουμε υπερήφανα να μοιράζουμε «σοφίες» γύρω μας, πίστεψέ με η λεοντή τότε γίνεται «παρεό» που δυσκολεύεται να κρύψει και την γύμνια μας!

Δεν επιθυμώ να σε κρίνω, ούτε να σε υποβιβάσω με τον δικό σου τρόπο.
Θεωρώ ότι είσαι σκεπτόμενος, αν και ενταγμένος (όχι δεν θα πω φανατικά) σε μια πίστη.
Αν θες σε αυτό το χώρο, να υπάρχει γόνιμη πνευματική συνεργασία, αρκεί να απλώσεις και εσύ χέρι φιλίας.

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μάγη
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 02:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μάγη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα να δεις, τι παραξενο, μερικοι θελουν να πιστευουν στην υπαρξη των ροζ ελεφαντων, των ιπταμενων γαϊδαρων, του χριστου και της κοκκινισκουφιτσας...

Τελικα το μονο πραγμα που σταυρωθηκε πριν απο 2000 χρονια ηταν η Λογικη...

"από βαβυλωνιακές πινακίδες της 2ης χιλιετίας, που φυλάσσονται στο Βρετανικό Μουσείο, σώζεται μία αρκετά εκτενής αφήγηση των παθών του Θεού Βελ, ανατολική ίσως εκδοχή εκείνων του αρχαιοτέρου Βελχανού Διός των Ετεοκρητών: ο Θεός συλλαμβάνεται, δικάζεται, ταπεινώνεται από τον όχλο, μεταφέρεται αλυσσοδεμένος πάνω σε έναν λόφο εκτελέσεων μαζί με δύο ληστές, διαμοιράζονται τα ιμάτιά του, θάβεται σε τάφο κάτω από πελώριο βράχο, ανασταίνεται και εμφανίζεται σε αιθερική μοφή μπροστά σε γυναίκες που τον θρηνούσαν, ενώ ο τάφος του βρίσκεται ανοικτός"

Σας θυμιζει κατι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2003, 07:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές παρόμοιες περιπτώσεις....
Μπορείς αν μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες Μάγη;

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μάγη
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2003, 22:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μάγη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι Πλωτινε, δεν θα δωσω περισσοτερα. Ειδα ποσο εκτιμωνται οι πηγες σε αυτο το forum. Ειδα ποσοι αλλοι μπηκαν στον κοπο να δωσουν εκτενεις πηγες και τι αποτελεσμα ειχε αυτο. Οποτε μια και εχω γραψει αρκετα στοιχεια οποιος ενδιαφερεται ας μπει στον κοπο να το ψαξει μονος του...δεν προκειται δα και για κανενα καλοφυλαγμενο στρατιωτικο υψιστο απορρητο μυστικο, ε;

Οι υπολοιποι ας συνεχιζουν να πινουν την πρεζα τους. :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy