ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Νικόλαος Μαργιωρής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
komninos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 03:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους komninos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα όποιος ξέρει και έχει την διάθεση να γράψει κάποια στοιχεία για την ζωή και το έργο του Νικόλαου Μαργιωρή.
Ευχαριστώ και εύχομαι για την νέα χρονιά περισσότερο πνευμα και λιγότερη ύλη στην ζωή μας.
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 03:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.omakoio.gr/indexgreek.htm

Νομίζω πως θα σε καλύψει

Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2003, 18:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους φίλους και ιδιαίτερα το νέο μας μέλος τον Κομνινό.

Πραγματικά φίλε μου ο Νότης έχει δίκιο. 'Αλλωστε φιλοξενούμε και την ιστιοσελίδα του ΟΜΑΚΟΕΪΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, που είναι και η σχολή που έφτιαξε για να διαδώσει τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ στην Ελλάδα αυτός ο Μεγάλος Δάσκαλος.

Σε όλα τα βιβλία του Δασκάλου Μαργιωρή, υπάρχουν "κάποια" βιογραφικά του στοιχεία. Μάλλον όμως εσύ θα ήθελες να μάθεις "κάτι παραπάνω" φαντάζομαι...
Τι θα ήθελες να μάθεις για τον Νικόλαο Μαργιωρή φίλε μου Κομνινέ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

komninos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 14:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους komninos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσο έχεις δίκιο, βιογραφικά στοιχεία του υπάρχουν παντού,
ο πραγματικός λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι για να μάθω τι γνώμη έχουν για το έργο του οι ερευνητές που ακολουθούν εσωτεριστικά μονοπάτια ή άλλου είδους μονοπάτια.Αυτό το κάνω γιατί όλοι νομίζουμε οτι μόνο ο δικός μας ο δάσκαλος λέει την αλήθεια, ενώ στην ουσία όλοι το ίδιο πράγμα πρεσβεύουν.Έτσι θα ήθελα να ασχοληθούμε με όλους τους μεγάλους δασκάλους που υπάρχουν και υπήρχαν στην Ελλάδα, είτε συμφωνούμε απόλυτα με τις ιδέες τους είτε όχι.
Οτι δεν ασχολούμαστε φαίνεται απο το οτι αυτή την στιγμή που γράφω,
το θέμα έχει 25 αναγνώσεις, αλλά μόνο 2 απαντήσεις.

Χαιρετίσματα σε όλους τους φιλαλήθεις. Κομνινός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2003, 17:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Κομνινέ.

Θα έλεγα ότι ΜΑΛΛΟΝ αδικείς τα υπόλοιπα μέλη του Esoterica.gr....
To λέω αυτό γιατί απο την αρχή ΔΕΝ είχες διευκρινήσει το τι ΑΚΡΙΒΩΣ θα ήθελες να συζητήσουμε στο θέμα που άνοιξες, αφ'ενός.
Αφ'ετέρου θα πρέπει (φαντάζομαι) για να γράψει κάποιος κάτι, να έχει γνώμη επι του θέματος.

"Τυχένει" να γνωρίζω "αρκετά" για τον Νικόλαο Μαργιωρή, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι γνωρίζω "αρκετά" και για κάποιον άλλο Δάσκαλο του Εσωτερισμού ή της Μεταφυσικής.

Πάντως φίλε μου, είναι ενδιαφέρον το θέμα σου και πραγματικά θα ήθελα και εγώ να δούμε τι γνωρίζουμε (εμείς τα μέλη) για τους δασκάλους του εσωτερισμού που πέρασαν απο την Ελλάδα.

Το έργο του Νικόλαου Μαργιωρή (άγνωστο για πάρα πολλούς) κατα την ταπεινή μου γνώμη ήταν ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ για τον Εσωτερισμό και τη Μεταφυσική έρευνα.
Ηταν Αυτός, που έθεσε το θεμέλιο λίθο (τρόπο τινά) στο να φτάσει ο Εσωτερισμός σε κάθε ΕΙΛΗΚΡΙΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ.
Τα πρώτα του έργα είχαν τον ΑΛΗΘΙΝΟ ΤΙΤΛΟ: "Εσωτερισμός Εν Λαϊκεύση" και πραγματικά στα βιβλία του ακόμα και σήμερα στιρίζονται πολλοί για να εμβαθύνουν στην Εσωτερική Αναζήτηση.

Δυστυχός ΔΕΝ ΕΥΤΥΧΗΣΑ να τον γνωρίσω απο κοντά, αλλά η θεία πρόνοϊα με έφερε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ και κοντά στο ΕΡΓΟ ΤΟΥ.

Αυτά για μιαν... αρχή και μη ξεχνούημε ότι η ΑΡΧΗ είναι το ΗΜΙΣΙ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy