ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 7 θανασιμα αμαρτηματα : λαιμαργια,ποσο πρεπει να τρωμε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
οργη του θεου
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 23:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους οργη του θεου  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο το θεμα ειναι αφορμη απο μια μικρη συζητηση που ειχαμε σε ενα αλλο τοπικ{το παραξενο,μετα τον θανατο που???} με τον Dying Incubus.αποφασισαμε λοιπον να ανοιξουμε δικο του θεμα γιατι χωραει πολυ συζητηση.
πριν περασω στο θεμα θα πρεπει να πω οτι η επιλογη του στο παρον φορουμ εγινε απο εμενα και δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστη.

τωρα.πιστευω οτι η λαιμαργια ειναι μια αμαρτια και απο τις σοβαροτερες μαλιστα.
ο ανθρωπος ειναι ο μοναδικος ζωντανος οργανισμος που τρωει απο επιθυμια.ολα τα ζωα τρωνε μονο οσο χρειαζονται,τιποτα περισσοτερο.

πιστευω λοιπον οτι ενας ανθρωπος 160 κιλα που καταβροχθιζει καθημερινως τεραστιες ποσοτητες φαγητου διαπρατει αμαρτια και ειναι υβρις για την φυση.

τι πιστευετε για αυτο?
μπορει καποιος να τρωει οσο θελει μονο και μονο απο επιθυμια?

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς ελπίζω να είδες αν το θέμα αυτό έχει ξανανοιχτεί από την "Αναζήτηση"...
Θα εμμείνω στην αρχική μου γνώμη επί του θέματος.
Δε μπορώ να πώ πως η λαιμαργία είναι ύβρις ούτε οτι είναι κοινωνική αδικία.
Είναι ανάλογα με την προσωπική ικανοποίηση που αποκομίζει ο καθένας από το να φάει ένα αρνί ολόκληρος μόνος του κτλ.
Με την ίδια λογική, είναι ύβρις και κοινωνική αδικία να βγαίνεις έξω να πιείς ένα καφέ ή ένα ποτό και να μη δίνεις τα λεφτά αυτά στα παιδιά της Αφρικής που λιμοκτονούν και πεθαίνουν καθημερινά.
Σωστά?
Και για να το θίξουμε κι από πλευράς υγείας, σαφώς η παχυσαρκία κι η λαιμαργία έχουν καταστροφικές συνέπειες για αυτό το άτομο καθώς ευθύνονται για πλήθος προβλημάτων υγείας.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Laryp
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Laryp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος είπε πως τα ζώα τρώνε όσο χρειάζεται????
Που το διάβασες αυτό και στο φινάλε πως το ξέρεις????
Και τι σημαίνει ότι η λαιμαργία είναι αμάρτημα??
Μήπως ότι θα τραβήξουμε τα μονοπάτια της κολάσεως???
Λαιμαργία=αμάρτημα.Δηλαδή φίλε μου τι θέλεις να πεις?
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό???
Εντάξει μπορεί να μην γουστάρω καθόλου να βλέπω σκεμπέδες αλλά αμάρτημα???
ΥΓ:Τα άλλα 6 ποια είναι?????

Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. ΚατσιγιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 17:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ:Τα άλλα 6 ποια είναι?????

Προφανώς ο φίλος αναφέρεται στα 7 θανάσιμα αμαρτήματα (λαιμαργία, λαγνεία, φθόνος, οργή, φιλαργυρία, περηφάνεια, οκνηρία) τα οποία οφείλουν την "πατρότητά" τους σε δοξασίες αλλά και λογοτεχνικά κείμενα του μεσαίωνα (για παράδειγμα, τη "Θεία Κωμωδία" του Δάντη, τον "Χαμένο Παράδεισο" του Μίλτον ή αν θυμάμαι καλά και το "Canterbury tales" του Chaucer). Για όποιον έχει δει την ταινία Seven θα του είναι γνωστά.

Από εκεί και πέρα όμως, μπορεί πράγματι η λαιμαργία ή και η παχυσαρκία να είναι απειλές για την υγεία του οργανισμού, αλλά το να φτάσουμε να πούμε ότι αποτελούν "αμάρτημα" είναι κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον δείγμα άγνοιας. Ας μην ξεχνάμε ότι η λαιμαργία μπορεί να αποτελεί ακόμη και σύμπτωμα διαταραχών του οργανισμού, οργανικής ή ψυχογενούς αιτιολογίας (όπως πχ ο υπερθυρεοειδισμός ή η ψυχογενής βουλιμία), αλλά ακόμη και αποτέλεσμα της λήψης κάποιων φαρμάκων.

Ας μη βιαζόμαστε λοιπόν να υιοθετούμε τέτοιους χαρακτηρισμούς ("αμάρτημα") που ίσως προσβάλλουν συνανθρώπους μας που μπορεί να υποφέρουν και που έτσι κι αλλιώς είναι οι ίδιες κατάλοιπα ιδεών από "μαύρες" περιόδους του Χριστιανισμού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ίδια γνώμη είχα κι εγώ επί του θέματος.
Δε βρίσκω τίποτα το αμαρτωλό στο όλο θέμα ούτε οτι είναι κοινωνική αδικία κτλ.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε wrath [μου επιτρεπεις να σε αποκαλλω ετσι...] θα μπορουσες λιγο να στυριξεις με ορισμενα επιχειρηματα την αποψη σου περι αμαρτιας;;;

σιγουρα η λαιμαργια ειναι ενα απο τα 7 αμαρτηματα, αλλα ποιος μπορει να ορισει τη γραμμη αναμεσα στον κορεσμο της πεινας, και στη βρωση για ευχαριστηση;;;

συμφωνω οτι ειναι λαθος καποιος να καταναλωνει υπερβολικες ποσοτητες τροφης, οταν καποιοι δεν εχουν να φανε, και συμφωνω οτι η τροφη ειναι μονο για βρωση [αυτο αφορα μια συζητηση που ειχα με ενα φιλο για το american pie, το φαι το τρωμε, δεν το γ****με] αλλα οταν εγω θελω να βαλλω και δευτερο πιατο απο το φαι της γυναικας μου, δεν νομιζω οτι αμαρτανω.... βεβαια δεν ειμαι και 160 κιλα ακομα... ειμαι 159,5 αλλα κοντευω!!!

ενδοιαφερον το τοπικ ομως... αν και νομιζα οτι αναφεροταν στη σχεση παχυσαρκιας - υγειας. keep up the good work!

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

οργη του θεου
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους οργη του θεου  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σιγα σιγα.θα απαντησω ενα ενα στα ερωτηματα.

quote:
Ποιος είπε πως τα ζώα τρώνε όσο χρειάζεται????
Που το διάβασες αυτό και στο φινάλε πως το ξέρεις????
Και τι σημαίνει ότι η λαιμαργία είναι αμάρτημα??
Μήπως ότι θα τραβήξουμε τα μονοπάτια της κολάσεως???
Λαιμαργία=αμάρτημα.Δηλαδή φίλε μου τι θέλεις να πεις?
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό???
Εντάξει μπορεί να μην γουστάρω καθόλου να βλέπω σκεμπέδες αλλά αμάρτημα???
ΥΓ:Τα άλλα 6 ποια είναι?????

τα ζωα τρωνε οσο χρειαζονται.δοκιμασε αν εχεις ενα κατοικιδιο να του βαλλεις μια μερα να φαει παραπανω.η μετα απο το φαγητο βαλ'του και κατι διαφορετικο.αν εχεις σκυλι για παραδειχμα,μετα απο το φαι του δωσε του και ενα κοκαλο.δεν θα το φαει.

τι να σου εξηγησω? το εξηγω στην πρωτη μου απαντηση.δεν ειναι σωστο να τρωμε τεραστιες ποσοτητες.

quote:
Ας μη βιαζόμαστε λοιπόν να υιοθετούμε τέτοιους χαρακτηρισμούς ("αμάρτημα") που ίσως προσβάλλουν συνανθρώπους μας που μπορεί να υποφέρουν και που έτσι κι αλλιώς είναι οι ίδιες κατάλοιπα ιδεών από "μαύρες" περιόδους του Χριστιανισμού.

οταν μιλας για εναν συνανθρωπο που ειναι 160 κιλα απο το πολυ φαι και οχι απο καποιο αλλο προβλημα υγειας τοτε θα τον κατακρινω.
πως μπορει κανεις να τρωει τοσο πολυ? για ποιο λογο? σπαταλαει το φαγητο που μας το δινει η φυση μονο και μονο για ευχαριστηση.

quote:
Καταρχάς ελπίζω να είδες αν το θέμα αυτό έχει ξανανοιχτεί από την "Αναζήτηση"...
Θα εμμείνω στην αρχική μου γνώμη επί του θέματος.
Δε μπορώ να πώ πως η λαιμαργία είναι ύβρις ούτε οτι είναι κοινωνική αδικία.
Είναι ανάλογα με την προσωπική ικανοποίηση που αποκομίζει ο καθένας από το να φάει ένα αρνί ολόκληρος μόνος του κτλ.
Με την ίδια λογική, είναι ύβρις και κοινωνική αδικία να βγαίνεις έξω να πιείς ένα καφέ ή ένα ποτό και να μη δίνεις τα λεφτά αυτά στα παιδιά της Αφρικής που λιμοκτονούν και πεθαίνουν καθημερινά.
Σωστά?
Και για να το θίξουμε κι από πλευράς υγείας, σαφώς η παχυσαρκία κι η λαιμαργία έχουν καταστροφικές συνέπειες για αυτό το άτομο καθώς ευθύνονται για πλήθος προβλημάτων υγείας.

το παραδειχμα που λες ισχυει με την ιδια λογικη αλλα δεν ειναι ιδιος ο βαθμος.εγω μιλαω για πολυ ακραιες περιπτωσεις λαιμαργιας.
τιποτα στην φυση δεν πρεπει να πηγαινει χαμενο.και οταν ενας τρωει πολυ.το ενα τεταρτο του φαγητου πηγαινει χαμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

οργη του θεου
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους οργη του θεου  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φιλε wrath [μου επιτρεπεις να σε αποκαλλω ετσι...] θα μπορουσες λιγο να στυριξεις με ορισμενα επιχειρηματα την αποψη σου περι αμαρτιας;;;

σιγουρα η λαιμαργια ειναι ενα απο τα 7 αμαρτηματα, αλλα ποιος μπορει να ορισει τη γραμμη αναμεσα στον κορεσμο της πεινας, και στη βρωση για ευχαριστηση;;;

συμφωνω οτι ειναι λαθος καποιος να καταναλωνει υπερβολικες ποσοτητες τροφης, οταν καποιοι δεν εχουν να φανε, και συμφωνω οτι η τροφη ειναι μονο για βρωση [αυτο αφορα μια συζητηση που ειχα με ενα φιλο για το american pie, το φαι το τρωμε, δεν το γ****με] αλλα οταν εγω θελω να βαλλω και δευτερο πιατο απο το φαι της γυναικας μου, δεν νομιζω οτι αμαρτανω.... βεβαια δεν ειμαι και 160 κιλα ακομα... ειμαι 159,5 αλλα κοντευω!!!

ενδοιαφερον το τοπικ ομως... αν και νομιζα οτι αναφεροταν στη σχεση παχυσαρκιας - υγειας. keep up the good work!


πρεπει να γραφαμε ταυτοχρονα,γιατι πριν 2 λεπτα εστειλα την προηγουμενη απαντηση.

λοιπον.το τονιζω αλλη μια φορα.δεν αναφερομαι σε ενα πιατο φαι παραπανω,η σε ενα γλυκο μετα το φαι.αναφερομαι σε ανθρωπους που τρωνε αν και δεν αντεχουν.οι ρωμαιοι στα συμποσια τρωγανε οσο πηγαινε,μετα κανανε εμμετο και μετα ξανατρωγανε....ειναι αυτο σωστο? τοσο φαι χαμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε όλα τα πράγματα στη ζωή πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο.
Χαλαρά.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 18:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι σωστο ειναι. και ναι ειμαι κι εγω μεσα [κοιτα στην πρωτη σελιδα του φορουμ, νομιζω αναφερει ποιοι ειναι]. οι ρωμαιοι ομως, οπως ξερεις, δεν σκεφτονταν ορθολογικα, οταν εκαναν τα περηφημα ρωμαικα συμποσια. αυτοι οντως ετρωγαν για ευχαριστηση... παντως στον αιωνα μας δεν παρατηρειται κατι τετοιο... υποθετω.

συμεριζομαι τις αποψεις σου περι σπαταλης τροφης.

σιγουρα κποιος δεν θα επρεπε να τρωει πολυ περισσοτερο απο οσο εχει αναγκη. ουτε φυσικα να το βγαζει για να φαει περισσοτερο. εγω συγκεκριμενα, ισως τρωω λιγοτερο απ'οσο εχω αναγκη αλλα δε βρισκω καμια ευχαριστηση στο φαι, και ειμαι πολυ επιλεκτικος στις γευσεις.

τουλαχιστον στην ελλαδα ομως, πρεπει να λαβεις υπ'οψιν σου - και αυτο προφανως ισχυε και στην αρχαια ρωμη - οτι το φαι ειναι κυριως κοινωνικη ενεργεια. βγαινεις με παρεα, τως με την οικογενεια σου, και δεν τρως μονο για να φας. ειναι μια ευκαιρια να συνδυασεις φαγητο με κοινωνικες ενεργειες. και μιας και επι το πλειστον, αυτες ειναι ευχαριστες, ειναι φυσικο υποσυνειδητα να αποζητας μια εξτρα ευχαριστηση, την οποια βρισκεις στο φαγητο...


σταματαω εδω γιατι με επιασε παλι λογοδιαροια!!!

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 22:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οταν μιλας για εναν συνανθρωπο που ειναι 160 κιλα απο το πολυ φαι και οχι απο καποιο αλλο προβλημα υγειας τοτε θα τον κατακρινω.
πως μπορει κανεις να τρωει τοσο πολυ? για ποιο λογο? σπαταλαει το φαγητο που μας το δινει η φυση μονο και μονο για ευχαριστηση.

Επαναλαμβάνω ότι αυτό με το οποίο διαφωνώ είναι η χρήση του όρου "αμαρτία". Δεν είναι δυνατόν να χαρακτηρίζουμε έναν παχύσαρκο ή έστω έναν απλά λαίμαργο άνθρωπο ως "αμαρτωλό"--αν και κατά την προσωπική μου άποψη, δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε έτσι ΚΑΝΕΝΑ. Φυσικά αναγνωρίζω τις πολύ αρνητικές συνέπειες που μπορεί να έχουν στον οργανισμό, αλλά το να στείλουμε αυτούς τους ανθρώπους για "εξομολόγηση" πιστεύω ότι παραείναι παράλογο. Μακάρι η μόνη "σπατάλη" που γίνεται στη γη να ήταν η σπατάλη φαγητού από τους λαίμαργους ανθρώπους. Δεν ακούγεται κάπως υπερβολικό αυτό; Άλλο το να λέμε ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν χάσει το μέτρο και άλλο το να τους αφορίζουμε ως "μιάσματα". Αυτή ήταν και η ένστασή μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 22:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα ζωα τρωνε οσο χρειαζονται.δοκιμασε αν εχεις ενα κατοικιδιο να του βαλλεις μια μερα να φαει παραπανω.η μετα απο το φαγητο βαλ'του και κατι διαφορετικο.αν εχεις σκυλι για παραδειχμα,μετα απο το φαι του δωσε του και ενα κοκαλο.δεν θα το φαει.


Τότε γιατί τα χρυσόψαρα σκάνε αν τους βάλεις πολύ φαΐ?

quote:
Επαναλαμβάνω ότι αυτό με το οποίο διαφωνώ είναι η χρήση του όρου "αμαρτία". Δεν είναι δυνατόν να χαρακτηρίζουμε έναν παχύσαρκο ή έστω έναν απλά λαίμαργο άνθρωπο ως "αμαρτωλό"--αν και κατά την προσωπική μου άποψη, δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε έτσι ΚΑΝΕΝΑ.

Συμφωνώ απόλυτα!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrysalenia
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 12:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrysalenia  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος xrysalenia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λαιμαργία σαφώς και είναι κάτι το οποίο πρέπει να ελεχθεί όταν υπάρχουν προβλήματα υγείας. Ταυτόχρονα όμως μπορεί να είανι και αμαρτία ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ και προσωπικά δεν μπορώ να πάψω να επαναλαμβάνω τις "αμαρτίες" μου.
Σοβαρά τώρα πιστεύω ότι μόνον χαριτολογώντας μπορεί κάποις να πεί ότι η λαιμαργία θεωρείται "αμαρτία".
Και οσον αφορά το παράδειγμα για τα ζώα δέστε αυτό
"Προσωπική Εμπειρία"
Κάποτε όταν ήμουν 10 χρόνων με είχαν φιλοξενήσει σε ένα μικρό χωριουδάκι . Εκεί που παίζαμε στην αλάνα ακούμε ξαφνικά κάτι φωνές.
Τρέχουμε όλα τα παιδιά και βλέπουμε μια γειτόνισα την κυρα-Λένη να στέκεται πάνω από την ψόφια την κατσίκα της, να κλαίει και να φωνάζει
"Οχου , πανάθεμάσε ζωντανό δύο μέρες έλειψα και εσύ έκατσες και έσκασες"
Τι συμβαίνει κυρα_Λενη τη ρωτήσαμε Τι έπαθε το ζωντανό σου?
Και εκείνη μας απάντησε
"Επρεπε να λείψω για δύο μέρες όπότε της έβαλα κριθάρι μπόλικο και της είπα το μισό να το φάει σήμερα και τό άλλο μισό την άλλη μέρα. Δεν ΄με άκουσε όμως το ζωντανό και το έφαγε όλο μονομερής και να τώρα, έσκασε"
NO COMMENTS

xrysaleniaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 19:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hello my friend

quote:
Τότε γιατί τα χρυσόψαρα σκάνε αν τους βάλεις πολύ φαΐ?


Ως γνωστό τα χρυσόψαρα .. κατατάσσονται στο ζωικό βασίλειο.
Τα δόλια δεν έχουν την αίσθηση του οτι μπορεί να σκάσουν απο το φαί...
Τώρα εμείς που δεν θέλουμε να κατατασσόμεθα στο ζωικό βασίλειο.. αλλά στο Βασίλειο του Ανθρώπινου είδους.. πως κάνουμε το ίδιο.
Δηλαδή ``τρώμε σαν ζώα``?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 23:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παράδειγμα το έθεσα ως αντιπαράθεση σε αυτό που είχε πεί ο Οργή του Θεού, οτι τα ζώα δεν τρώνε παραπάνω από όσο χρειάζονται....
Τώρα για το γιατί "τρώμε σαν ζώα" όπως είπες, τι να σου πώ?
Δε μου τυχαίνει συχνά.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

οργη του θεου
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 15:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους οργη του θεου  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακαρι να ειχα ελευθερο χρονο να γραψω αλλα η δουλεια μου με πιεζει πολυ.

quote:
Κάποτε όταν ήμουν 10 χρόνων με είχαν φιλοξενήσει σε ένα μικρό χωριουδάκι . Εκεί που παίζαμε στην αλάνα ακούμε ξαφνικά κάτι φωνές.
Τρέχουμε όλα τα παιδιά και βλέπουμε μια γειτόνισα την κυρα-Λένη να στέκεται πάνω από την ψόφια την κατσίκα της, να κλαίει και να φωνάζει
"Οχου , πανάθεμάσε ζωντανό δύο μέρες έλειψα και εσύ έκατσες και έσκασες"
Τι συμβαίνει κυρα_Λενη τη ρωτήσαμε Τι έπαθε το ζωντανό σου?
Και εκείνη μας απάντησε
"Επρεπε να λείψω για δύο μέρες όπότε της έβαλα κριθάρι μπόλικο και της είπα το μισό να το φάει σήμερα και τό άλλο μισό την άλλη μέρα. Δεν ΄με άκουσε όμως το ζωντανό και το έφαγε όλο μονομερής και να τώρα, έσκασε"
NO COMMENTS

δυσκολευομαι να σε πιστεψω σε αυτο...εμενα με τον σκυλο μου, μου εχει τυχει το ακριβως αντιθετο.

τα χρυσοψαρα δεν ηξερα οτι μπορουν να σκασουν αν το πολυ φαι.ηξερα μονο οτι εχουν μνημη 2 λεπτων,μηπως λοιπον μετα ξεχνανε οτι εχουν φαει?{αστειο}
επισης.

quote:
Η λαιμαργία σαφώς και είναι κάτι το οποίο πρέπει να ελεχθεί όταν υπάρχουν προβλήματα υγείας. Ταυτόχρονα όμως μπορεί να είανι και αμαρτία ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ και προσωπικά δεν μπορώ να πάψω να επαναλαμβάνω τις "αμαρτίες" μου.

γλυκια αμαρτια? δηλαδη σε λιγο θα πουμε οτι και η απιστια γλυκια ειναι.για αυτον που την κανει φυσικα.
δεν μπορεις να παψεις να επαναλαμβανεις τις αμαρτιες σου?
μην λες οτι δεν μπορεις,να λες οτι δεν θελεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 19:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα στον αγαπητό "Οργή του Θεού"...

Επειδή βλέπω ότι εξακολουθείς να χαρακτηρίζεις τη λαιμαργία ως "αμάρτημα"--βλέπω επίσης ότι χαρακτηρίζεις με τον ίδιο τρόπο και την απιστία και, ξέρεις, μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι αυτή δεν συγκαταλέγεται στα "επτά θανάσιμα αμαρτήματα" αν και σαφώς "ανηθικότερη" (εκτός κι αν την κατατάξουμε στο "αμάρτημα" της λαγνείας, κάτι κατά τη γνώμη μου λανθασμένο) --, θα ήθελα να σε ρωτήσω, εσύ προσωπικά τι συμβουλές ή τι προτροπές θα έκανες σ' έναν λαίμαργο "αμαρτωλό", εκτός από το να τον κατακρίνεις, έτσι ώστε να αποκτήσει "άφεση αμαρτιών";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 22:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς η απιστία κι η λαιμαργία είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους και δεν θεωρώ κανένα αμαρτία.
Δεν πιστεύω οτι υπάρχουν αμαρτίες.
Στο κάτω κάτω η απιστία είναι κάτι που γίνεται στα κρυφά ενώ η λαιμαργία όχι.
Δε μπορούμε να κρίνουμε ένα λαίμαργοπ άτομο ως "αμαρτωλό".


In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 23:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τίς ''λαίμαργες''ψυχές.
Τα [επτά θανάσιμα αμαρτήματα]είναι ένας πίνακας του Ιερώνυμου Μπος,
ο οποίος τα ζωγράφησε και ενα από αυτά είναι και η λαιμαργία.
Επείσης μία απο τίς δώδεκα τιμωρίες του Ερμή του Τρισμέγιστου στο λόγο του πρός τον Ποιμάνδρη είναι και η λαιμαργία.
Αυτά όσον αφορά την μεταφυσική προσέγγιση στο θέμα.

Τώρα από ιατρικής απόψεως η παχυσαρκία δεν θεωρείται βέβαια αμάρτημα
αλλά αρρώστια.
Συνηθως ειναι αιτία ,καρδιοπαθιών, διαβήτη,κλπ...

Απο αισθητικής απόψεως δεν είναι και οτι καλύτερο να βλέπεις να ξεχειλίζουν τα πλαίνα ή τα πίσω [το λέω διακριτικά] ή ενα τεράστιο στομάχι.

Δεν ΄συζητάω για 3-7 κιλά παραπάνω αλλά και 160....
Από έρευνες που έχουν γίνει, βρέθηκε οτι τα παχύσαρκα άτομα προσπαθούν να καλύψουν με την βουλιμία ψυχολογικά κενά και προβλήματα που δυσκολεύοναι να αντιμετωπίσουν.
Ως εκ τούτου χρήζουν της συμπάθειάς μας και οχι της απόρριψης.

quote:
Στο κάτω κάτω η απιστία είναι κάτι που γίνεται στα κρυφά ενώ η λαιμαργία όχι
.

Οι περισσότεροι παχύσαρκοι τρώνε και ''κρυφά''
Ομως θεωρείς οτι αν κάτι γίνεται κρυφά απαλλάσεται της ευθύνης?

quote:
δυσκολευομαι να σε πιστεψω σε αυτο...εμενα με τον σκυλο μου, μου εχει τυχει το ακριβως αντιθετο
.

Χρυσόψαρα δεν είχα ποτέ αλλά γιά σκύλους, γάτες, και καναρίνια ξέρω τα ίδια με την οργή του θεού.
Δεν τρώνε όταν δεν πεινάνε.

Φιλικά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 00:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό με τα χρυσόψαρα το ξέρω γιατί σαν παιδάκι είχα κι είχα κάνει το λάθος να ρίξω ένα τόνο τροφή.
Το πρωΐ το ψαράκι είχε αποδημήσει εις Κύριον!
Γενικά, πιστεύω οτι το γνωρίζουν αρκετά άτομα.

quote:
Δεν ΄συζητάω για 3-7 κιλά παραπάνω αλλά και 160....
Από έρευνες που έχουν γίνει, βρέθηκε οτι τα παχύσαρκα άτομα προσπαθούν να καλύψουν με την βουλιμία ψυχολογικά κενά και προβλήματα που δυσκολεύοναι να αντιμετωπίσουν.
Ως εκ τούτου χρήζουν της συμπάθειάς μας και οχι της απόρριψης.


Πολύ σωστά!

quote:
Οι περισσότεροι παχύσαρκοι τρώνε και ''κρυφά''
Ομως θεωρείς οτι αν κάτι γίνεται κρυφά απαλλάσεται της ευθύνης?

Όχι!
Δεν απαλλάσεται σε καμία περίπτωση της ευθύνης.
Το όλο μήνυμα μου εξάλλου επικεντρωνόταν στο οτι η λαιμαργία δεν είναι αμαρτία...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 04:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι κι εγώ έχω πάθει το ίδιο τα ψάρια δεν έχουν έλεγχο όσο τους βάλεις το τρώνε ακόμα κι αν σκάσουν -που σκάνε- στο τέλος.

Πιστεύω ότι στην εποχή που ζούμε η λαιμαργία και η παχυσαρκία είναι καταδικαστέα ως ένα από τα κατ'εξοχήν "θανάσιμα" αμαρτηματα. Σύμφωνω.
Δεν βλέπω όμως να είναι το ίδιο καταδικαστέα η λαγνεία π.χ. φθόνος, οργή, φιλαργυρία, τα οποία εξ απαλών ονύχων δεν καταδικάζονται το ίδιο γιατί η λαγνεία είναι περισσότερο διαδεδομένη απο τη λαιμαργεία και οι λαγνοφόροι δεν φαίνονται με γυμνό μάτι όπως οι παχύσαρκοι, το ίδιο και οι φθονούντες, ή οι οργισμένοι... αν π.χ. φαντασιωνόμασταν ότι όλοι όσοι φθονούν θα κοκκίνιζε και θα πρηζόταν ο λαιμός τους και θα γινόταν αμέσως αντιληπτοί για το "θανάσιμο αμάρημά τους" πιστεύω ότι τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΘΑΝΑΣΙΜΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ? ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΑΡΓΥΡΑ, ΦΘΟΝΕΡΑ...?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 08:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel, δεν πιστεύω οτι τα ζώα έχουν "ταπεινά ένστικτα" όπως έχουμε εμείς οι άνθρωποι...
Η Φύση έχει προνοήσει έτσι ώστε να υπάρχει μία ισορροπία στα πάντα, συμπεριλαμβανομένου και στις οικολογικές αλυσίδες.
Ο μοναδικός εχθρός της είναι ο άνθρωπος.
Σχετικά με τη λαιμαργία, εξακολουθώ να μη μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να θεωρείται αμάρτημα.
Δεν έχει προεκτάσεις σε άλλα άτομα παρά μόνο στο άτομο που διακατέχεται από αυτήν.
Φυσικά πάν μέτρον άριστον κι η λαιμαργία οδηγεί σε πολλά προβλήματα υγείας αλλά ως εκεί.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

οργη του θεου
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 17:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους οργη του θεου  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα στον αγαπητό "Οργή του Θεού"...

Επειδή βλέπω ότι εξακολουθείς να χαρακτηρίζεις τη λαιμαργία ως "αμάρτημα"--βλέπω επίσης ότι χαρακτηρίζεις με τον ίδιο τρόπο και την απιστία και, ξέρεις, μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι αυτή δεν συγκαταλέγεται στα "επτά θανάσιμα αμαρτήματα" αν και σαφώς "ανηθικότερη" (εκτός κι αν την κατατάξουμε στο "αμάρτημα" της λαγνείας, κάτι κατά τη γνώμη μου λανθασμένο) --, θα ήθελα να σε ρωτήσω, εσύ προσωπικά τι συμβουλές ή τι προτροπές θα έκανες σ' έναν λαίμαργο "αμαρτωλό", εκτός από το να τον κατακρίνεις, έτσι ώστε να αποκτήσει "άφεση αμαρτιών";


θα τον συμβουλευα να τρωει λιγοτερο,να προσπαθησει τουλαχιστον...
δεν ξερω αν εχεις γνωρισει ποτε ανθρωπο 160-180 κιλα.εγω που εχω γνωρισει θα σου πω.
το φαι για αυτους ειναι κατι σαν τα ναρκωτικα για εναν ναρκομανη.ειναι μια συνηθεια....εχουν συνηθησει να τρωνε ετσι και δεν μπορουν να το κοψουν ευκολα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 18:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα τον συμβουλευα να τρωει λιγοτερο,να προσπαθησει τουλαχιστον...

Δέχομαι την απάντησή σου και δεν διαφωνώ ουσιαστικά...Αυτό που ήθελα να διευκρινίσω είναι τα "περί αμαρτίας" που υποστήριξες και αν θα πρότεινες ας πούμε κάτι σαν...εξομολόγηση ή ό,τι άλλο κάνουν τέλος πάντων οι άνθρωποι για να πάρουν "άφεση"...Η μόνη μου ένσταση ήταν αυτή...

quote:
δεν ξερω αν εχεις γνωρισει ποτε ανθρωπο 160-180 κιλα

Έχω έναν πολύ καλό φίλο που αγγίζει τα 145. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι ίσως δεν αποκτήσει κάποια στιγμή εξαιτίας της παχυσαρκίας του) και, επειδή τον έχω ζήσει από κοντά, δεν μπορώ να πω ότι τρώει υπερβολικές ποσότητες, βέβαια εννοείται ότι καταναλώνει τροφή σε ποσότητες πάνω από το μέσο όρο. Και είναι από τα πιο "ακομπλεξάριστα" και καλοκάγαθα άτομα που έχω γνωρίσει...

Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω, φίλε μου, είναι ότι..."ουδέν απόλυτο"...Και ειδικά στους ανθρώπους... Διαφώνησα μόνο με τις γενικεύσεις και τους αφορισμούς σου, και όχι με τα λεγόμενά σου ότι η λαιμαργία και η παχυσαρκία όντως βλάπτουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 15:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Η γαστριμαργία θεωρείται αμάρτημα με την έννοια ότι η σάρκα κυριαρχεί πάνω στον άνθρωπο (με τις διάφορες επιθυμίες της) και τον κάνει ότι θέλει,ότι οι δικές της ανάγκες ικανοποιούνται πάντα και η φροντίδα του πνεύματος περνά σε 2ο ρόλο.

Σαφώς και θα πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός για τους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν κάποιο οργανικό πρόβλημα. Ίσως να ακούγεται λίγο βαριά η λέξη αμαρτία και αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα. Πέρα όμως από την αμαρτία, την οποία είτε δέχεται κάποιος είτε όχι, τις περισσότερες φορές τη λαιμαργία διαδέχονται σωματικοί πόνοι κ.ο.κ.

Για τα ζώα θα διαφωνήσω με την αρχική άποψη, ότι δηλ δεν τρώνε. 20 χρόνια έχω σκυλιά και το μόνο που βλέπω να κάνουν με χαρά είναι να τρώνε. Πριν πάω στην κουζίνα έχουν ήδη πεταχτεί και με κοιτούν μες τα μάτια για να τους δώσω κάτι χώρια ότι διαρκώς τους τρέχουν τα σάλια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 15:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτό για να κάνω εισαγωγή


"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 15:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λαιμαργία δεν είναι μόνο όταν κάποιος τρώει στην καθισιά του ένα κοπάδι αμνοερίφια και δεν είναι και απόλυτο ότι πρέπει να είναι και παλαιστής του sumo. Λαιμαργία θεωρείται κάλλιστα και όταν κάποιος άνθρωπος μέσου βάρους δεν μπορεί να αντισταθεί σε κάποιο συγκεκριμένο είδος φαγητού ή τις περισσότερες φορές σε κάποιο είδος γλυκού και εν γένει στην ζάχαρη. Νομίζω ότι σε αρκετές των περιπτώσεων που συμπεριλαμβάνονται στις παραπάνω κατηγορίες είναι κάτι καθαρά εγκεφαλικό σε μικρότερο βαθμό οργανικό. Μπορεί κάποιος να φάει μία ολόκληρη τούρτα black forest χωρίς να σημαίνει ότι πεινούσε και χωρίς να σημαίνει ότι εάν έτρωγε ένα μόνο κομμάτι δεν θα του έφτανε, απλά ο οργανισμός είναι εθισμένος σε κάποιες ουσίες και ο εγκέφαλος αντί να δώσει την εντολή της πληρότητας της στον οργανισμό, συνεχίζει να στέλνει μηνύματα για επιπλέον υπερφόρτωση με την συγκεκριμένη ουσία και στο τέλος όταν πλέον ο άνθρωπος φτάνει οργανικά στα όρια του σταματάει και έρχεται η στιγμή της συνειδητοποίησης και σκέφτεται: «Τι το’θελα το δωδέκατο κομμάτι της τούρτας;! Σαν τούβλο μου κάθισε!!! Αμαρτία ήταν όμως να μείνει»!


"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 17:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί όμως θεωρείται αμαρτία?
Θεωρείται αμαρτία με την έννοια οτι δεν επιβαλλόμαστε στο σώμα μας?
Δεν είναι αμαρτία τότε και να καπνίζουμε?
Να πίνουμε ένα ποτό επειδή το θελήσαμε?


In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 17:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί όμως θεωρείται αμαρτία?
Θεωρείται αμαρτία με την έννοια οτι δεν επιβαλλόμαστε στο σώμα μας?

Για να μην πλατειάσουμε και στα υπόλοιπα έξι Θανάσιμα Αμαρτήματα και εφόσον μιλάμε συγκεκριμένα για την λαιμαργία, θεωρώ ότι ο λαίμαργος δεν διαπράττει αμαρτία ούτε στα μάτια κάποιου «Θεού», ούτε στα μάτια των υπολοίπων ανθρώπων που και αυτοί όλο και σε κάποιο από τα εφτά θα έχουν υποπέσει! Είναι «αμαρτία» προς τον εαυτό μας και το σώμα μας, να μην το σεβόμαστε και εφόσον δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα να το υποτάσσουμε σε τέτοιου είδους καταστάσεις. Δεν είναι θέμα επιβολής στο σώμα αλλά αυτοελέγχου και δεν μιλάω βέβαια να γίνει κάποιος γιόγκι master και να τρέφεται με ακρίδες και νερό αλλά δεν χρειάζεται και να γίνεται υπερβολικός στις όποιες συνήθειες έχει (συμπεριλαμβάνω και το τσιγάρο και το ποτό κτλ.) Ότι κάνουμε το κάνουμε για τον εαυτό μας, σε αυτόν θα λογοδοτήσουμε όταν έρθει η ώρα για το check out!


"Κονξ Ομ Πανξ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2005, 22:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ κι επαυξάνω οτι μόνο απέναντι στο σώμα μας "αμαρτάνουμε" γιατί του προκαλούμε ένα επιπρόσθετο πρόβλημα.
Αυτή όμως η κατάσταση είναι απόρροια άλλων πραγμάτων.
Χαμηλός αυτοέλεγχος, χαμηλή αυτοπεποίθηση ίσως κι ίσως η λαιμαργία λειτουργεί ως υποκατάστατο για να ισορροπήσουμε άλλα πράγματα που μας λείπουν.
Κι όταν εννοώ υποκατάστατο εννοώ πως ένας λαίμαργος άνθρωπος μπορεί να αποκομίσει ηδονή από το να φάει μία τούρτα ολόκληρη, ενώ αυτή την ηδονή που θα μπορούσε να την βρεί από άλλα πράγματα δεν την βρίσκει απο αυτά.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 13:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωρε, επεισοδια που εχασα....

κατ' αρχας incubus, επειδη νομιζω οτι το ειδα πιο πανω... ειναι "μετρον αριστον" χωρις το "παν"... πλεονασμος... αυτο το λεω γενικα, οχι μονο για 'σενα, αλλα το ακουω παντου και κουφενομαι...

επι του θεματος... atva, ο wrath δεν εννοει για μια φορα [καλα, 12 κομματια τουρτα δεν νομιζω οτι μπορει ανθρωπος να φαει!] αλλα για τη ρουτινα του ανθρωπου...

παντως, αν και ο οργη δεν μας εχει διευκρινησει γιατι μιλαει για αμαρτια, ειναι αμαρτια να τρωει καποιος πολυ οταν αλλοι δεν εχουν να φανε...

η δικια μου η γατα παλι... δεν θα την πειραζε να πεθανει τρωγοντας...
οπως λεει και το τραγουδι των τιτλων <<γκαρφιλντ, χοντρουλη γατουλη σταμτα επιτελους να τρως>>... αχεμ... ναι...

παντως, οντως εκτος απο ζημια στον εαυτο σου, δεν νομιζω οτι πειραζεις και κανεναν γυρω σου.. αλλα αυτο δεν ειναι στανταρ προϋοποθεση της αμαρτιας αν δεν κανω λαθος....


______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy